Legalizacija Software-a u BiH

Moderator: Hirurg

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

Legalizacija Software-a u BiH

Post by Happy »

U skladu sa akcijom koju Microsoft provodi zajedno sa BiH vladama od 15.03.2006. sva pravna (i fizicka) lica bi morala da imaju legalan software na svojim racunarima. sta to znaci?

pa da cete za windows koji ste do sada koristili besplatno morati da izdvojite minimalno 120,00 USD. za office i pratece programske pakete cijena je oko 260,00 USD. to sve zavisi od verzije programa i tipa licence koju zelite.

kucni korisnici nemaju razloga za brigu jer ce inspkcijske ekipe kontrolisati samo pravna lica i ustanove sto je i logicno. dakle kuci jos uvijek imate potpuno demokratsko pravo na pirateriju :lol: :lol: :lol: :lol:

e sad. hajde da realno pogledamo jesu li sve firmice i radnjice kod nas u mogucnosti da izdvoje tolike novce za BAGOVITI windows ??? pa naravno da nisu. bice tu ogromnih problema. ljudi jos uvijek nisu upoznati sa ovom akcijom. medijska kampanja prakticno i ne postoji. strasno....

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Nego...Hajde da smislimo nacin kako da Microsoftu ne platimo ni dolara. Linux je naravno besplatan, a tu je i Open Office.

Koju distribuciju koristiti? Gdje je nabaviti? Na koji nacin instalirati?

da cujem prijedloge....!!!
Pozdrav

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Bice veselo...ja imam XP licenciran sa onom naljepnicom...znas i sam sta se desilo Happy....pao mi sistem ti mi instalirao novi XP, i kakva je situcaija u mom slucaju :cry:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Bojana
Posts: 1598
Joined: 26.02.2005. 05:28
Location: Koje?

Post by Bojana »

Hehehe. Vrsta a ti si privatnik. Ako ti je instalirao sa CD-a koji si dobio uz racunar onda nista ali neki lijevi...hmmm. Mislim da nema mnogo razloga za brigu, jer na vecini kompjutera Windows dobijes vec instaliran...ili se varam... :roll:
Ko se jednom o mlijeko opece, taj i u jogurt duva !

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

Post by Happy »

mislim da nije vazno sa kojeg diska i sa kojim serijskim brojem je instaliran WinXP dok god imas onu naljepnicu originalnu na racunaru.

e pazi sad. problemi se mogu pojaviti jedino ako ta tvoja licenca vrijedi za WinXP Home Edition, a ja ti instalir'o WinXP Professional. To je onda problem.

ja od ponedjeljka pocinjem testirati raznorazne distribucije Linuxa pa cu vam prenositi utiske.
Pozdrav

User avatar
Bojana
Posts: 1598
Joined: 26.02.2005. 05:28
Location: Koje?

Post by Bojana »

Vidis, ja nikad nisam linux koristila a ni apple, mada neki kazu da im se vise svidjaju od windows-a. Kakvo je tvoje misljenje?
Ko se jednom o mlijeko opece, taj i u jogurt duva !

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

Post by Happy »

u principu ne svidja mi se.

americki eksperimentalizam pa eto ti...

sta je tu je!
Pozdrav

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

off topic

happy....kako stvari stoje sa p2p u bosni/scg/cro...

jedan od domacih torrent sajtova je registrovan na moje ime(offline trenutno...trebamo dedicated server)....
jel imam razloga za brigu?

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Re: Legalizacija Software-a u BiH

Post by zokii1983 »

Happy wrote:
Koju distribuciju koristiti? Gdje je nabaviti? Na koji nacin instalirati?

da cujem prijedloge....!!!
http://mirror.clarkson.edu/pub/distribu ... /i386/iso/

tu je fedora

http://www.debian.org/distrib/

debian ( za mene najjednostavniji, i lak za konfiguraciju)

http://www.novell.com/linux/download_linux.html

novel


http://wwwnew.mandriva.com/en/downloads/mirrors
mandriva
Last edited by zokii1983 on 29.01.2006. 11:15, edited 1 time in total.

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

konfiguracija

nadam se da ce ti ovo pomoci
ovo su sa college-a power point slides.....odprilike obijasnjavaju osnove... (na engleskom su)

Fundamentals of Unix (programing the shell)
http://rapidshare.de/files/12065073/int ... x.rar.html (260 k)


-Accounts, SSH, Basic commands
-Editors (vi)
-Directory Structures
-unix Utilities
SHELL instructions
-Permissions
-Processes and Jobs
-Aliases,Mail
- At, Cron and Shell scripting
-Shell scripting

odprilike kao dos komande u windows-u, GUI se nespominje...



Novell administration
http://rapidshare.de/files/12065326/novell.rar.html (800 k)

-NetWare Environment Basics
-Configuring Server Access
-eDirectory & ConsoleOne
-Basic Object Management
-Common Object Classes
-Context
-eDirectory Management Utilities
-Managing User Objects
-Partitions & Replicas
-eDirectory Rights
-Managing the File System
-Managing the Network
-Login Scripts




Unix Administration
http://rapidshare.de/files/12065576/lin ... n.rar.html (5 MB)

(prvi power point slide obijasnjava citav proces instalacije)

-Installation and Basic Configuration
-Boot Loaders
-Startup Processes
-Networking
-Managing Users and Groups
-Managing Filesystems
-Monitoring Resources
-Logs and Logfiles
-Printing
-System Backup







p.s.
inace ovo studiram

na ovoj adresi imas sve casove koji se rade za ovaj program

Code: Select all

http://www.mohawkcollege.ca/calendar/compSysTechnoNESA.html


trenutno sam 3 semestar..tako da imam pristup samo do power points slides od casove koji su do 3 semestra...pa ako te jos nesto zanima..mogu da kopiram.
pozz

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »


Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

Post by Happy »

zoki pa ti si car. hvala velika.

fedoru sam vec stavio kod sebe u servis. ako se ne varam to je u stvari Red Hat nekadasnji. samo pojavio se jedan problem. ona ne vidi NTFS diskove, a meni je to jako bitno. :roll: :roll: :roll:

znas li mozda gdje ima da se skine FSTAB sa konfigurisanom podrskom za NTFS ???
Pozdrav

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

ok
pronasao sam neku dokumantaciju....znaci ovo nije testirano

loguj se na linux

otvori treminal

moras da se logujes kao root user

upisi

Code: Select all

su
pitacete za pass

upisi password koji si izabrao za root

da saznas koju "kernel" verziju imas upisi

Code: Select all

uname -r -p
ako imas izlaz na net..moras da ides na ovu stranicu

http://www.linux-ntfs.org/content/view/19/37/

izaberi verziju koja ti odgovara

i sacuvaj je home directory

vrati se na terminal
i upisi

Code: Select all

rpm -ivh *.rpm

opet moras da se logujes kao root user

Code: Select all

su -
napravi windows "mount" folder
upisi

Code: Select all

mkdir /mnt/windows
onda moras da promijenis fstab

upisi

Code: Select all

pico /etc/fstab
ili vi, nano...koji editor ti najvise odgovara


dodaj ovu liniju u fstab

Code: Select all

/dev/hda1 /mnt/windows ntfs ro,defaults,umask=0222 0 0

zamijeni "/dev/hda1" za harddrive koji ti linux vidi kao ntfs

Ctrl+o je za pico za sacuvas promijene i da izadjes iz editora...

restartuj komp

ntfs particija ti je u /mnt/windows

ali...samo mozes da citas, znaci samo dobijes "read".....write, execute nemozes

p.s.

jos jednom....ovo nije nista testirano..kopiram sa faq

po ovom sto je napisano.. cini mi se da nije neki doktorat ovo uraditi

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

Happy wrote:u principu ne svidja mi se.

americki eksperimentalizam pa eto ti...

sta je tu je!

slazem se sa tim.....
sama instalacija linuxa nije nesto posebno....ali jednom kad se logujes...nije sve bas toliko jednostavno

recimo instalacija programa poput "msn" nije bas ...download-aj sa sajta...klikni 2 puta i onda samo "next, next, next"


ali jednom kad nesto namijesis na linux...vise nema zime...

inace jos uvijek sam n00b za linux da bi bilo sta drugo mogao da kazem...ali jos za par mijeseci kada nesto naucim, mozda i promijenim misljenje...kako sada stvari stoje...

widnows je i dalje zakon....i nepada mi napamet da kuci koristim linux....


I NISI MI ODGOVORIO ZA P2P

Happy
Posts: 430
Joined: 20.06.2002. 02:19
Location: Prnjavor

Post by Happy »

za P2P nemam sta da ti kazem jer sam totalno van te price. pojma nemam iskreno, a nemam ni vremena.

naravno da cemo kuci koristiti windows ali manje firme koje nemaju dovoljno novca da izdvoje za licence i nemaju bas izbora. zar se ne slazes?

postavlja se prije svega pitanje opravdanosti cijene windowsa. najjeftinija WinXP Home varijanta kosta 109,00 USD i to je sluzbena legalna cijena koju odredjuje sam Microsoft. u KM se preracunava po sluzbenom kursu na dan kupovine.

mozes li vjerovati da WinXP Enterprise Server Edition kosta 3300 USD? pitam se zasto bi neko na ozbiljan server stavio tako nestabilan sistem i jos dao tolike novce kada Linux koji je predvidjen za te stvari (Free BSD recimo) ima besplatno? cudi me kako Gates nije prepoznao tu situaciju.

sve u svemu po pitanju tih cijena necemo moci da uradimo nista bez obzira koliko raspravljali.
Pozdrav

tihomirm
Posts: 92
Joined: 18.07.2005. 08:44

Post by tihomirm »

Posto ja imam preko 10 linux distribucija, a neke od njih sam i koristio,
,od svih njih meni je najbolji Debian(ako neko od vas redovno kupuje mikro casopise ima onda skoro sve diskove - 4 instalaciona i 10 sa programima) i nesto po meni losiji je mandrake. Pa ako nekome trebaju linuxi a zive u Prnjavoru ili dolaze u Prnjavor neka mi se jave na malesevictihomir@gmail.com


Pozdrav!!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

a sta je sa prostitucijom i lakim drogama?
otprilike nam prijete..tj citavom balkanu ekonomskim sankcijama ako se ne uvede red...gube tu ovi homosek.sualci i sis.aci kurca iz holivuda milione...isto tako cika gejts ne moze izdvajati vece pare za mlade afrikance kroz svoje donacije
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Repko
Posts: 257
Joined: 28.11.2002. 01:09
Location: Prnjavor Village
Contact:

Moje mišljenje...

Post by Repko »

Još će puno vode proteći kroz naše mutne rijeke dok se ne desi ta legalizacija. U međuvremenu nam samo ostaje da se nadamo da će "firmice" prepoznati isplativost-funkcionalnos-pouzdanost linux-a :)

Što se mene tiče malo sam čačkao po linux distribucijama i mogu reći da mi je Debian najjači mada je SuSe naj User Friendly ;)

Tako da "pionirima" u svijetu linuxa predlazem da počnu sa SuSe-om a dalje ko zna :)
I da, još jedna stvar. Linux je "stvoren" na internetu tako da bi bilo veoma poželjno da imate internet pošto da bi mogli npr. gledati DVD pod linux-om morate instalirati dodatne kodeke, DivX podrska je integrisana u vecini GUI distribucija ;)

Pozdrav!
Don’t forget 1389 Battle for Kosovo.
Don’t forget 1912 Kumanovo battle, revenge for Kosovo.
Don’t forger 1999 Battle for Kosovo II
Don’t forget we’ll revenge it again
Predaj život otadžbini, dušu Bogu a ponos nikome!

User avatar
mail
Posts: 1
Joined: 29.08.2006. 18:49

Post by mail »

Meni Debian i nije nesto, muslim da je FEDORA savrsena OS, ima sve sto treba za jednog servera i za obicnog korisnika. Debian je napucan programima(15 diskova), ali ima dosta bagova, to je moje iskustvo, mozda neko nije imao greske kao i ja

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Post by zokii1983 »

hmm

pomalo mi nejasno zbog cega tolika ljubav prema debian-u ...

jedina prednost debian-a je web server .. odprilike sa 3 komande moze da se pokrene http, mysql i sve ostalo sto je potrebno ... i nakon toga nema ****** oko portova.. kao recimo kod fedore


Linux nikada nece biti za siru publiku ...
ljude koje samo interesuje divx, mp3, chat. igrice i slicno... nikada nece gotoviti linux


sa druge strane ako vas interesuju web serveri, kao sto je happy napisao nevidim razlog zasto bi neko koristio IIS ...


ako si pocetnik, za graphical interface ... preporucujem kubuntu distribuciju ... sve je nekako jednostavno..a i pomoc je svuda

web server... definitivno debian ...

grabik
Posts: 2
Joined: 23.02.2007. 11:12
Location: Australija-Novi Zeland

re

Post by grabik »

Pa Vindovs xp home edition ili profesional mozete naci na torentima besplatno sa seriskim brojem
tako da netreba dase sekirate.
Ako nesto zaskripi javitese ovde ima svega za bagatelu za 10 dolara kupis vindovs sa seriskim brojem.
TUSAM I KAD MISLIS DA NISAM

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

e druze najmanji problem je serijski broj,izgleda da ti informatika nije jaca strana :)

imamo i mi tourent

User avatar
underr.t
Posts: 41
Joined: 19.03.2007. 16:43

Re: re

Post by underr.t »

grabik wrote:Pa Vindovs xp home edition ili profesional mozete naci na torentima besplatno sa seriskim brojem
tako da netreba dase sekirate.
Ako nesto zaskripi javitese ovde ima svega za bagatelu za 10 dolara kupis vindovs sa seriskim brojem.
Jaooo !!!! Ovo samo morao da quotiram :) Covece da ti se nesto pojasni :) Mozesh sve naci na torentima "besplatno" i to josh sa serijskim brojem (lol @ that) ali de mi ti molim te objasni onda kako cesh da ga licencirash???? Znaci decko, legalan softver je onaj koji ti kupish i licencirash ga na svoje ime.... A ono kupovanje za 10 dolara cisto sumnjam a josh manje verujem :))) To jedino moze da se uzme ako imate povlastice kao studenti i to samo na fazon jednokorisnicke licence sa mnogim ogranicenjima.... E, da, btw ako si instalirao takav softver(ovde mislim bash na windows) samo da ti kazem da nije legalan i da treba da se sikirash :) chears ;)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

o cemu ti bulaznis....za sve ima lijeka imam programcic
koji ti da orginalan kljuc i dobijes sve povlastice od microsofta tako da nije nikakva problem.Nemoj da se pravis pametan

User avatar
underr.t
Posts: 41
Joined: 19.03.2007. 16:43

Post by underr.t »

da ali mozda ali to i dalje nije legalan softver tako da ne bulaznim................. Koliko god ti imao tih "programcica" to tebi i dalje nece biti legalan softver...... I ja sam sebi instalirao vistu i aktivirao ju i skidao updateove ali to nju ne cini legalnom........ PONAVLJAM, NE BULAZNIM, ZNAM STA PRCAM :) Pozz
Pitam se pitam..... Sta je iza ovog linka ??? :)

P.S.
Trazim malu iz komshilooka

P.S. @ P.S.
Nashao sam malu iz komshilooka :)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

vidi se da nisi bas nesto da se razumijes u softwere pa necu ni da raspravljam.stavljam tacku!

Post Reply