OS MAC Kako instalirati na PC

Moderator: Hirurg

Post Reply
User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

Ovu temu postavljam iz razdoznalosti da vidim, probam, itd taj OS. Citao sam malo po netu o ovom pa sam odlucio da se i sam odlucim na taj korak i instaliram MAC. Posto znam da se u nasem malom gradicu svasta radi i svasta probava tema je za iskljucivo ljude koji imaju neko iskustvo i znanje, kao i za one koji zele da probaju ovo pa da polemisemo malo. Ne vjerujem da sam prvi koji ce ovo uraditi u Prnjavoru...tako da molim pomoc od onih koji su vec uradili ovaj potez... :smt006

znaci zanima me da li vrijedi ovo raditi...kako radi masina...dal treba jaka masina...kakva je podrska drivera i ostalo..ne znam ljudi kako vi al windows mi je odavno dosadio...koristim ubuntu...al i on mi je dosadio posle 2 godine...

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

http://piksla.com/mac-os-x-tutorijali/k ... s-x-na-pc/ ja sam ovde procitao neka pozitivna iskustva, cak sa sa nekim likovima sam privatno razgovarao...masina treba solidna..ne pretjerano jaka..ne mora da budu laptopi...ali veceras sklapam novu masinicu (jedva cekam) pa cu onda i novi OS :)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by aquarius »

Bitno je da ti je mašina kompatibilna sa OS-om.
Bitan je Intelov chipset i da grafika bude kompatibilna ( neki minimum je Dual Core E5800 pa naviše ) .
Na ovom linku imaš spisak koji Mac OS je kompatibilan sa kojom konfiguracijom.
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

Na ovom linku imaš upustvo za instaliranje LION 10.7 na PC
http://www.isrbija.net/showthread.php/1 ... 10.7-na-PC

Nisam instalirao, ali znam da nije nemoguće. Zapamti samo jedno,
OS X najbolje radi na Mac-u i to je fakat.

Moj savjet :
http://www.pik.ba/artikal/1821367/imac- ... alu-model/

Extra cijena, a kvalitet nesporan.
Ako te zanima kako sve to funkcioniše, navrati do mene na posao ( Apple oazu ) pa provjeri kako Lion šljaka na jednoj ovakvoj bebici.
Čisto da vidiš jel ti se sviđa ;)
Da se ne zezaš za dž.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

Masinu imam sa intel chipsetom i to zadnjih par masina je uslov da imaju...core 2 duo je cpu na 2,6GHz...8GB dd3, grafika mi je neka ati ...512...e sad pitanje za Aquariusa koji distro da uzmem LION ili Snow Leopard?? Ne znam koje su razlike...ali noc je predamnom a ujutro ce biti MAC na masini nadam se ::)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by aquarius »

Pazi, iz ugla Mac korisnika Lion je za klasu bolji. Na ovom linku ćeš naći razlike između ova dva OS X-a i neke
zanimljive savjete u komentarima.
http://www.mackorisnik.com/2011/07/24/lion-tips-tricks/

Nisam siguran koji će bolje raditi na tvojoj mašini, ali uvijek je logičnije probati noviji. Ako on ne prođe
imaš alternativu ;)

Javi kako je prošlo, baš me zanima.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

skino sam neku preradjenu verziju sa torrenta kazu lik integrisao u nju kext ove...e sad frka mi je sto mi ne konta particije na hdd...ne znam do cega je to ap istrazujem...samo mi vidi dvd...kontam da ne zeza sata kontrolr medjutim i dvd je sata ne bi ni njega kuzio...pih izazov...odo dalje ;)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

evo da se pohvalim da sam nasao pravi distro za svoju masinu I uspio da podignem mac os x ili kako se to sada zove moderno hackhintos ;) sve mi koliko sam primjetio na prvu radi, sem zvuka :) e sad ima li ko da zna gdje naci kext za cmedia zvucnu?

usput ako se ko jos usudi na o aj korak a znajte da vrijedi...radi mnogo mnogo brze od windowsa...tu sam podjelicu iskustvo...naravno samo intel cpu...amd je svjet za sebe...
zaboravih reci stavih snow leopard vise mi se dopada a I iskren da budem bolju podrsku ima za masinu...lion nisam nasao kompatibilan jos uvjek.

odoh da proucavam dalje noc je predamnom...
nofel sad ti ;)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by aquarius »

@ hirurg - Drago mi je da si zadovoljan. Očekujem detaljniji update nakon pra sedmica korištenja.
@ nofel - imam dobru ploču i strava procesor - Intelov chipset :p
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

nofel sta ce ti to cudo :) znam da ide zima i da oces manje struje da potrosis na grijanje al brate nije rentabilno ;)

pisacu utiske testira se aqua :)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Hirurg »

nofel uspjeo sam instalirati i na amd..ako si voljan tu sma za pomoci

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by aquarius »

@ nofel

Dođeš pa se dogovorimo ;) Mada sumjam, jer ti bi za dž :)
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
zokii1983
Posts: 243
Joined: 07.02.2005. 09:55
Contact:

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by zokii1983 »

pedja
ako ti nije mrsko instaliraj parallels (posto vec imas mac instaliran)



vidi dali windows sljaka kako treba, i jel ima opcija da iz virtualne masine, prebacis aplikaciju u foreground

sumljam da ce raditi kako treba, jer mac ima dosta bolji hardware .... mada nikad neznas

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: OS MAC Kako instalirati na PC

Post by Opti Myst »

"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

Post Reply