Rusija traži ćirilični internet domen

Moderator: Hirurg

Post Reply
User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Rusija traži ćirilični internet domen

Post by Njegovan »

Rusija traži ćirilični internet domen
Petak, 13. jun 2008. 09:14

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev zatražio je da Rusija dobije internet domen na ćirilici, a u sklopu nastojanja da se ruski jezik promoviše kao globalni.

Kremlj je zabrinut da bi ruski, nekada najvažniji jezik u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, mogao da izbledi zbog rastuće popularnosti lokalnih jezika i ogromnog uticaja engleskog.

Medvedev kaže da 300 miliona ljudi širom sveta govori ruski, pa je zato ćirilični internet domen neophodan kako bi se istakla važnost ovog jezika.

"Moramo da uradimo sve kako bismo u skoroj budućnosti imali ćirilični internet domen, a ovo je prilično ozbiljno pitanje", rekao je Medvedev na Kongresu ruske štampe u Moskvi.

Ruski predsednik nastoji da se pred javnošću svoje zemlje prikaže kao odličan poznavalac novih tehnologija - on tako surfuje internetom uz pomoć svog mobilnog telefona i kaže da svako jutro čita on-line vesti.

Ruski internet sajtovi koriste latinično pismo za nazive domena, a sufiksi koji se koriste su .ru i .su (skraćenica od "Soviet Union").

Industrijski eksperti kažu da Rusija za svoj novi domen želi sufiks .rf (skraćenica od "Russian Federation"), ali ispisan na ćirilici.

Ruski je, pored Mandarinskog, Engleskog, Hindi/Urdu, Arapskog i Španskog, jedan od šest najpopularnijih jezika na svetu.

(MONDO)
Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

****** te cirilica vise...

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

Hirurg wrote:****** te cirilica vise...
E neka si mu napisao ;) Njegovane ti pod hitno treba da selis za
Ravnu Goru i promijenis ime u Draza. Ucinices uslugu svima na ovom
forumu i Prnjavoru.

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Boxer wrote:
Hirurg wrote:****** te cirilica vise...
E neka si mu napisao ;) Njegovane ti pod hitno treba da selis za
Ravnu Goru i promijenis ime u Draza. Ucinices uslugu svima na ovom
forumu i Prnjavoru.
Хехехе, немој ми рећи. А овом првом нећу ни одговорити сем овог. Ако си ти неписмен и не знаш своје писмо то ти ја нисам крив. Немој глумити неког полицајца овдје и неког опаког момка јер ти не стоји.
Image

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

Njegovane....stvarno pretjerujes. Zar moras za svaku vijest otvoriti novu temu?
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ne glumi ovde niko policajca vec jbt pravis se budala bezveze! Srpstvo se ne mjeri pismom ni slavama, ni ko ce da vise para u crkvi, ni ko ce da napravi bolju sahranu ili slavu i sl! Daj malo odmori. Ova tema ti nema veze sa tehnikom...

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Колико видим спомиње се домен. А то има везе са интернетом а интернет са техником. Конташ? :lol: Гдје би ти отворио ову тему. У музици, па дај молим те. Нико овдје није споменуо некакво Српство већ домен који Русија тражи да уведе. Вијест је скинута са МОНДО портала тако да нема везе са неким Српством, али не, ти хоћеш мало да се правиш паметан као свугдје и ту је проблем. Хајд молим те обиђи мене и не коментариши ако можеш. Јер постао си ми антипатичан. У ствари ја теби не могу забранити да коментаришеш већ ћу преузети начин игнорисања као што већина ради на овом форуму према теби.

Толико,
Image

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Cipiripi wrote:Njegovane....stvarno pretjerujes. Zar moras za svaku vijest otvoriti novu temu?
Брате, не мора, али нисам знао гдје да ставим ову вијест. Ето ако сам погријешио нека модос пребаци гдје треба и извињавам се. :wink:
Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

Njegovan wrote:Колико видим спомиње се домен. А то има везе са интернетом а интернет са техником. Конташ? :lol: Гдје би ти отворио ову тему. У музици, па дај молим те. Нико овдје није споменуо некакво Српство већ домен који Русија тражи да уведе. Вијест је скинута са МОНДО портала тако да нема везе са неким Српством, али не, ти хоћеш мало да се правиш паметан као свугдје и ту је проблем. Хајд молим те обиђи мене и не коментариши ако можеш. Јер постао си ми антипатичан. У ствари ја теби не могу забранити да коментаришеш већ ћу преузети начин игнорисања као што већина ради на овом форуму према теби.

Толико,
ti si meni antipatican od kad si pisao kao PATRIOT BOYS pa i sada si...a to sto ti i tebi slicni me ignorisu zabole neka stvar...uostalom nije zvaka za seljaka :wink: eto procicu te se posto ne idem u tvoje vode

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

Cuj Njegovan zar ti stvarno mislis da ako neko ne razmislja kao ti da nije Srbin ili patriota ?
Covjece ovaj svijet je mnogo vise od cetnika, srpstva, cice Draze i Ravne Gore.
Zar ja moram pisati na cirilici da bih dokazao nekome da sam veci Srbin od drugih ?
Imas nesto vise od 20 godina a covjek bi rekao da si toliko star da si prezivio i 2.
svjetski rat a da ne govorim za ovaj zadnji :)
Nego drzi se ti svoje teme "Kafana kod Njegovana" i tamo prosipaj svoje nebuloze :)

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Boxer wrote:Cuj Njegovan zar ti stvarno mislis da ako neko ne razmislja kao ti da nije Srbin ili patriota ?
Covjece ovaj svijet je mnogo vise od cetnika, srpstva, cice Draze i Ravne Gore.
Zar ja moram pisati na cirilici da bih dokazao nekome da sam veci Srbin od drugih ?
Imas nesto vise od 20 godina a covjek bi rekao da si toliko star da si prezivio i 2.
svjetski rat a da ne govorim za ovaj zadnji :)
Nego drzi se ti svoje teme "Kafana kod Njegovana" i tamo prosipaj svoje nebuloze :)
Тебе нико ништа није питао. :wink:
Image

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Hirurg wrote:
Njegovan wrote:Колико видим спомиње се домен. А то има везе са интернетом а интернет са техником. Конташ? :lol: Гдје би ти отворио ову тему. У музици, па дај молим те. Нико овдје није споменуо некакво Српство већ домен који Русија тражи да уведе. Вијест је скинута са МОНДО портала тако да нема везе са неким Српством, али не, ти хоћеш мало да се правиш паметан као свугдје и ту је проблем. Хајд молим те обиђи мене и не коментариши ако можеш. Јер постао си ми антипатичан. У ствари ја теби не могу забранити да коментаришеш већ ћу преузети начин игнорисања као што већина ради на овом форуму према теби.

Толико,
ti si meni antipatican od kad si pisao kao PATRIOT BOYS pa i sada si...a to sto ti i tebi slicni me ignorisu zabole neka stvar...uostalom nije zvaka za seljaka :wink: eto procicu te se posto ne idem u tvoje vode
Хехехехех...јеси и ти насјео...хехехехех...ти си баш паметница. Исто погађаш као што си за Ану мислио да је неко други. :lol: Толико о твом знању. :wink:
А што се тиче тог лика на ког ти мислиш да сам ја дебело гријешиш. Баш сам са Врстом и још једним форумашем причао о том лику. Немој се просипати и правити паметан када ниси тај капацитет. :wink: Ја када сам писао по форуму ти си играо тетрис.
И као што реко немој ми се обраћати јер немаш потребе. Ниси у мом рангу да би пискарали ја и ти. :wink:
Толико од мене.
Тачка.
Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ma ti si pametan jbt ko onaj na ergeli gore braca po materi ;) vrovac jedan sisao sa planine pa meni nasao pamet prosipati

Živorad
Posts: 821
Joined: 05.06.2008. 18:48
Location: ILOVA FOREVER

Post by Živorad »

NEMOJTE VUDE ĆIRILCU JA JE NEAP POJMA PISAT
SAD KAD ZNATE KOJI SAM ZNAJTE DAĆ VAS ZEZAT ZA SVE VAŠE BUDALŠTNE

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

Živorad wrote:NEMOJTE VUDE ĆIRILCU JA JE NEAP POJMA PISAT


Tako je stoce na vude ota Cirilca nezam to citat treba nas Njegovan naucit
kako je bit Srbin veci od Radovana. :I

User avatar
Barba
Posts: 2126
Joined: 25.02.2005. 01:28
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Barba »

Е ајд не кењајте! Пустите човјека, шта вас боли кита шта он воли и шта се прави...
А додуше отвори тему "Вијети" и ту пуцај нове информаце да неотвараш свеки пут нову тему...

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

Nas i rusa trista milijona.

User avatar
trucker
Posts: 118
Joined: 14.02.2010. 07:39

ћирилични интернет домени

Post by trucker »

Jедна од најзначајнијих иновација на Интернету у наредним годинама биће увођење међународних назива домена највишег нивоа (IDN TLD), који ће, поред много нових погодности, омогућити корисницима Интернета широм света да користе Интернет домене на својим матерњим језицима и писмима.

Internationalized Domain Names (IDN) су називи Интернет домена исписани словима локалних језика и писама. ICANN (Интернет корпорација за додељена имена и бројеве) је новембра 2009. започео убрзани процес успостављања IDN-а за државе које користе нелатиничка писма.

IDN ccTLD је низ знакова који представља Интернет домен државе на локалном писму. Он мора да буде на званичном језику и писму државе, састављен од најмање два Unicode знака и да је смислени приказ назива државе.

Дакле, за Републику Србију, домаћи IDN ccTLD треба да:
- буде на српском језику и ћириличком писму (a да бар једно слово није слично неком слову латиничког писма)
- има смислену везу са појмом "Србија"
- испуњава интересе домаћих корисника Интернета (препознатљив, што краћи и једноставнији за писање...)

Да би био успостављен српски IDN, по процедури и техничким условима које је прописао ICANN, потребно је да се, најкраће речено, уради следеће:

1. Спроведе расправа унутар локалне Интернет заједнице о томе који низ слова српске ћирилице је најпогоднији као српски IDN. Локалну Интернет заједницу чине сва правна и физичка лица која послују у области Интернета или користе Интернет услуге на подручју Републике Србије (корисничке групе, Интернет организације, Интернет сервис провајдери, привредни субјекти, државни органи, националне институције...).

2. Поднесе званични захтев са називом српског IDN-а, о коме је постигнут консензус унутар локалне Интернет заједнице и за који су испуњени прописани технички услови од стране ICANN-а, уз плаћање одговарајуће накнаде ICANN-у.

РНИДС и надлежне националне институције позивају све чланове домаће Интернет заједнице да се укључе у ЈАВНУ РАСПРАВУ на тему будућег српског IDN-а.

http://www.forum.rnids.rs/index.php
Чини ми се рођаче, да је стандард покварио људе...

Post Reply