ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Moderator: Hirurg

Post Reply

Koji smartphone sa ANDROIDOM imas?

HTC
4
15%
Samsung
12
44%
LG
2
7%
Sony Ericcson
5
19%
Huawei
4
15%
 
Total votes: 27

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

e jbg seljo i ti ga sad ukaki :)) prevod aplikacija na jezik srpski ili njemacki je je bas ludilo :) ali imas na ruskom jeziku pa ako znas mozes :)

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by seljak iz skakavaca »

zasto ludilo? Ako zelis da napredujes, onda se trebas prilagodjavati trzistu :D

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Opti Myst »

O VIBER-u je riječ, jel' tako?

Pa tamo imaš samo dva korisna dugmeta, ako treba prevod za njih onda evo:
FREE CALL = besplatan poziv
FREE MESSAGE = besplatna poruka


8)
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Franz »

Sta mu znaci ono BIIIIIP BIIIIIP...moze prevod na srpski? :D
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Opti Myst »

Franz wrote:Sta mu znaci ono BIIIIIP BIIIIIP...moze prevod na srpski? :D
BIIIP na srpskom bi bilo nešto kao BOOOP.
Može se u nekim slučajevima slobodnog prijevoda prevesti kao BEEEEP, ali to samo u "izvanrednim" prilikama.
Jako je bitno da se naglasi da broj slova " I " u "BIIIIP" ne mora nužno da znači da se u prijevodu koristi isti broj slova, jer je u srpskom jeziku ipak jedan glas jedno slovo.*


*- osim u slučajevima kada želi da se naglasi usklik ili pojačan zvuk.
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by seljak iz skakavaca »

Ostajem pri svom da se su se onih par recenica mogle prevesti, a vi slobodno driblajte :D

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Opti Myst »

seljak iz skakavaca wrote:Ostajem pri svom da se su se onih par recenica mogle prevesti, a vi slobodno driblajte :D
To i ja kažem ovim ženama subotom na pijaci!
Kako ste donijele ova jaja, mogle ste već i kajganu napravit da se ne mučimo. :smt003 :smt116
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by seljak iz skakavaca »

Uradi to, bice ti od koristi.
Jer, cak bi ti i te zene/babe umjele objasniti da je upravo ta kajgana gotov proizvod, a da musterija treba da ima mogucnost izbora izmedju jaje na oko, kuvano, kagjane, dodatak za kolace, farbanje, dakle- pravo izbora u onom dijelu u kojem mozemo sami da uticemo (snijeti jaje ne mozemo, kao ni u vecini slucajeva pisati programe).. Ukratko- ne mozes svima da nudis kajganu, vec bazis verziju koju svako moze prilagoditi svom ukusu. Inace ces imati musterija onoliko dugo, koliko bude potrebno drugoj babi da se pojavi na trznici sa tim prilagodljivim jajima.
P.S. Oprosti sto ti jednostavnu matematiku moram objasnjavati u jabukama i kruskama.

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Opti Myst »

:smt023
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by aquarius »

Jes da je spam ali bolje ovo nego da otvaram novu temu.
Dakle, razmišljam o alternativi za Iphone.
Android bi zaobišao ako je moguće. :?
Kakva su vaša iskustva sa Windows 7.5 mobile platformom ?
Probao LG e900 Optimus7 i prijatno sam iznenadjen. Prvi put da neki windows na mobilnoj platformi
stvarno radi. :shock:
E sad, Nokia Lumia 900 mi se dopada dizajnom i karakteristikama, ali LG Optimus7 i HTC H7
su poprilično jeftiniji uređaji. Šta raditi !?
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

zasto zaobilazis android ako nije tajna???

sto se tice optimusa e900 zaobidji jer ima probleme sa boot om pada vrlo cesto...hd7 je solidan ili trophy...moj veto je na mozart...sto se tice te platforme jako jako mala podrska sto se tice zakrpa a i samih aplikacija na free, e sad ne znam koliko i sta koristis...al kad nema vibera onda nemam sta da pricam

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by aquarius »

zasto zaobilazis android ako nije tajna???
Ma nije tajna.
Imao sam priliku isprobati starije verzije Androida i nikako mi se ne sviđaju. Za ove novije neću ništa govoriti.
Probao sam ih na tabletima i ok su. Pretpostavljam da na mobovima rade savršeno.
Nervira me činjenica da nije moguće uraditi upgrade OS-a, ili ako je moguće to je onda komplikovano do bola.
Par puta sam se uhvatio u koštac sa Android Marketplace-om i isfurao najstrašnije.
Jednostavno, nije mi legao.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

@ aquarius
Imao sam priliku isprobati starije verzije Androida i nikako mi se ne sviđaju.

ne znam na sta konkretno mislis? mislim da su daleko ljepse uradili OS nego sto ce Ios i win ikada dostici....ostale da ne spominjem
Nervira me činjenica da nije moguće uraditi upgrade OS-a, ili ako je moguće to je onda komplikovano do bola.
Sa ovim ne znam sta si mislio reci, mislim da je znatno lakse uraditi ovo sve nego na Ios i Win. Nadogradnja dolazi i sama sve zavrsi na tebi da uradis samo wipe i gotovo..ja sam imao 3 najveca proizvodjaca po pitanju androida a to su htc lg i samsung...i po vise modela, tacnije mjenjam telefon cesto i nikad mi se nije otelo da nesto nisam uradio...ako nesto zapne tu je bogata XDA zajednica koja sve do najmanje sitnice je objasnila a i likovi su spremni da pomognu. tako da ova tvrdnja skroz otpada
Par puta sam se uhvatio u koštac sa Android Marketplace-om i isfurao najstrašnije.
stvarno ne znam sa kakvim si se ti krsom ili pak ubijenim os om zanimao kad te toliko razocarao, ako hoces da se mjenjamo telefona na koji dan da vidis cari htc :) mozda ga pazaris od mene po solidnoj cjeni :) ali mislim da google market jedan od najpreglednih i dosta toga ima da se nadje free

eto nadam se da sam ti pomogao ali win ne savjetujem ni neprijatelju, ne mislis valjda da su dzaba onoliko niske cjene...nisu ne brini, previse je htc ulozio o svoje modele da bi na kraju morao da ih daje ispod cjene...al tako je sa win platformom

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by aquarius »

Iskren da budem nisam se ni upuštao u koštac sa Androidom.
Očigledno da to nije bila ljubav na prvi dodir :P
Prvi put me isfurao na SE Xperia X10. Jes da je bio na Donutu (v1.6), ali poslije toga
dugo nije bio moguć upgrade na v2.3 tako da sam odustao od kupovine.
Poslije tog sam kupio Iphone 2g, pa 3g s i zaljubio se u kvalitet.

Sad bi veći display, brži procesor, funkcionalan GPS ...
Dosta mi je unlock-ova, jailbrake-ova, Gevey kartica... :roll:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

brate naletio si na fus....SE nije valjao ni sa onim svojim os om fabrickim a ne sa androidom....preporuka ako ne ganjas igrice i ne treba ti gpu wildfire htc ov model kvalitetan i ima sve ili njegov naslednik wildfire s....ako pak planiras neku ljepsu novcanicu. onda recimo desire s ili pak evo 3d, ali ako hoces moze se naci i solidan galaxy s za male pare isto telefon bez mane, a tu negdje ti je lg optimus 2x, takodje zvjer...ipak je android buducnost...daleko su ispred iphona vjeruj mi...evo sad se igram sa htc one....znaci nemam rijeci.....VRH VRHOVA

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by aquarius »

Malo sam istraživao i izbor se sveo na HTC Desire S ili malo veći Incredible S.
U suštini je osnovna razlika u ekranu 3,7 vs. 4 inch-a. Moguće ih je upgrade-ovati na v.4.x
a dolaze sa v.2.3 koje sam ranije testirao na tabletima.
Zanimljivo u svakom slučaju. Javi ako ima nešto povoljno ;)
Još ako utalim 3gs... :)
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by seljak iz skakavaca »

E da, ovaj prelazak na android 4, sa 2ice,.. Kako, sta, cime, cemu,..!?

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

oces sensation 500km? ko nov tel za duge staze

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by aquarius »

Malo ću razmisliti.
Hvala u svakom slučaju.
Ponuda je korektna ;)
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

jbg ozbiljnost od telefona nudim :) da imas bilo sta drugo uzeo bi ti u racun, al 3gs ne ide u prilog :)

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Opti Myst »

Image
Kako postaju sve veći, bilo je samo pitanje dana kad će da smisle ovako nešto :D
BTW ovo je razvijeno za Windows8 platformu u najavi.
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by vrsta8472 »

Sta je ovo?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

konacno se pojavio

http://www.android.com/whatsnew/


Fast & smooth
With buttery graphics and silky transitions. We put Android under a microscope, making everything feel fast, fluid, and smooth. Moving between home screens and switching between apps is effortless, like turning pages in a book.

More reactive and uniform touch responses mean you can almost feel the pixels beneath as your finger moves across the screen. Jelly Bean makes your Android device even more responsive by boosting your device’s CPU instantly when you touch the screen, and turns it down when you don’t need it to improve battery life.


vrlo zanimljivo za korisnike jacih aparata ;)

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by Hirurg »

Šta je NFC i kako funkcioniše?
Tehnologija koja bi mogla da bude rešenje ovog, ali i mnogih drugih problema nosi ime Near Field Communication i nikako se ne može nazvati novom. Njen kreator je kompanija NXP Semiconductors, osnovana od strane holandskog giganta Philipsa. Zajedno sa kompanijama Sony i Nokia, ova kompanija je 2004. godine osnovala NFC Forum, neprofitnu organizaciju za promociju ove tehnologije. NFC omogućava uređaju, najčešće prenosnom (mobilni telefon, muzički plejer), da sakuplja podatke sa NFC taga ili drugog NFC uređaja na veoma bliskim udaljenostima (do 4 cm). U prevodu, dovoljno je da dodirnete uređajem koji poseduje ovu tehnologiju specijalan privesak, etiketu ili uređaj i da započnete komunikaciju.

NFC predstavlja evoluciju postojeće specifikacije RFID tehnologije i sistema za plaćanje bez dodira (eng. contactless payment systems). U prethodnom pasusu videli ste reč tag – ona predstavlja apstrakciju kartice koja poseduje integrisana kola koja mogu da nose informacije na sebi. Tag je najlakše zamisliti kao karticu koju vlasnici knjižara lepe na knjige kako bi ih obezbedili od krađe. Uobičajena komunikacija u NFC svetu je između aktivnog čitača (uređaja) i pasivnog taga. Ova komunikacija sprovodi se na frekvenciji 13,56 MHz, i to pomoću tri protokola poznata iz RFID sveta – Type A, Type B i FeliCa.

Ovaj protokol je od početka projektovan sa efikasnošću na umu. Tipično, izlazna snaga je između 1 i 2 dBm, a podržane brzine transfera mogu biti 106 Kbit/s, 212 Kbit/s, te 424 Kbit/s, a moguća je i komunikacija u aktivnom i pasivnom modu. Detalje o ovim načinima komunikacije možete videti na slikama.

NFC Forum je izabrao četiri tipa tagova koji se mogu koristiti u sistemima koji podržavaju ovu tehnologiju. Tipovi 1 i 2, zasnovani na standardu ISO 14443 A, imaju mali kapacitet (1, odnosno 2 kB), što ih čini jeftinim za izradu i idealnim za upotrebu u situacijama u kojima je ova količina dovoljna za čitanje nekakvih podataka. Brzina transfera kod ovih tipova ograničena je na 106 Kbit/s. Tip 3 zasnovan je na pomenutom Sonyjevom RFID standardu FeliCa, odlikuje ga veći kapacitet (shodno tome i veća cena izrade) od skoro 1 MB, kao i veća brzina transfera podataka (212 Kbit/s). Tip 4 ima osnovu u standardu ISO 14443, ima kapacitet od 64 kB, a brzina transfera varira u zavisnosti od čitača i pokriva vrednosti između 106 Kbit/s i 424 Kbit/s.

Svi vidovi komunikacije u NFC svetu zaštićeni su AES standardima, ali ne obavezno već prema potrebi. To je urađeno radi kompatibilnosti sa starijim RFID uređajima i nameće potrebu da se pažnja posveti zaštiti pri pisanju softvera koji ovu tehnologiju koristi. Napomenimo i to da su uređaji sposobni da skeniraju RFID polje na upade. Zaštitom u vidu enkripcije eliminiše se pretnja od „man-in-the-middle” napada (presretanje komunikacije).

Upotreba


U pasivnom modu komunikacije jedan uređaj generiše RF polje, dok drugi za transfer podataka koristi load modulation metod (prijemnik menja impendansu, predajnik detektuje promene u snazi koju predaje)
Sistem ima osobinu da ne zavisi od aplikacije koja ga koristi, što znači da je moguće projektovati standarde komunikacije i tipove podataka koji nisu prvobitno predviđeni odredbama NFC Foruma.

Upotreba ovakvog i sličnih sistema prenosa podataka već je prisutna u Japanu, Južnoj Koreji, a u manjoj meri može se sresti i na američkom i evropskom kontinentu. Osnovu upotrebe čine sistemi za plaćanje „wave-to-pay” (mahni da platiš), koji omogućavaju vezivanje kreditne ili debitne kartice za uređaj sa NFC-om, sisteme za identifikaciju u prevozu ili ulazak u sigurnosna područja unutar zatvorenog sistema. U nekim delovima Azije znatan procenat mobilnih telefona ima ugrađenu NFC tehnologiju, dok je to redak slučaj u Evropi ili SAD.

Ispitajmo karakterističnu upotrebu ove tehnologije, na primer u marketinške svrhe. Upotrebom NFC tagova i njihovim postavljanjem unutar, recimo, plakata za promociju novog holivudskog filma, korisnik sa uređajem koji ima NFC prostim približavanjem može skinuti PDF sa informacijama o bioskopima, terminima prikazivanja, cenama ulaznica i drugim. Sličan pristup mogao bi da bude primenjen i na fakultetima, gde bi se, umesto štampanja mnogih spiskova (raspored studenata za polaganje ispita, spisak ocena, spisak poena na laboratorijskim vežbama i slično), upotrebom tagova ne samo oplemenila komunikacija uprave fakulteta sa studentima, već bi se znatno uštedela sredstva koja se troše na štampanje i nabavku repromaterijala.

Naravno, to nije jedina primena. Pomenuli smo da je NFC moguće upotrebiti i da pomogne Bluetooth tehnologiji da postane efikasnija. Već smo videli da novije varijante Bluetootha nude veće brzine prenosa od NFC-a, ali da su setovanje i brzina ostvarivanja konekcije i do 60 puta sporiji. NFC je moguće koristiti kao gateway u ovom slučaju – inicijalno uparivanje uređaja izvelo bi se ovom tehnologijom, dok bi se transfer podataka izvršio bržom varijantom – Bluetooth konekcijom. Time se eliminiše nedovoljno jednostavno korisničko iskustvo sa BT tehnologijom, a u potpunosti se iskorišćava njena prednost u brzini.

Čest primer upotrebe nije vezan samo za plaćanja ili u reklamne svrhe, već za kontrolu i identifikaciju. Recimo, u Japanu, u sistemu javnog prevoza, zahvaljujući NFC uređajima za svakog korisnika moguće je izračunati precizno pređenu kilometražu, kao i vreme provedeno u prevozu. Na ulazu, odnosno izlazu iz vozila, korisnik mahne NFC uređajem pored posebnog terminala i time u sistem ubacuje informaciju o konkretnom putovanju. Nakon izlaska, razlika u kilometrima, vremenu i broju putnika po vozilu može mnogo da pomogne u određivanju i otklanjanju zagušenja u javnom saobraćaju.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: ANDROID sistemi, iskustva, korisne aplikacije, igrice

Post by seljak iz skakavaca »

Sta rekoste, da li je moguce i kako prijeci na noviju verziju Android-a?!?

Post Reply