Градски бунар и начелникова здравица

Kolumna (lat. columna u prevodu znači stub) je u novinarstvu stubačni tekst pisan u prvom licu jednine s neskrivenom ironijom i čak satiričnim karakteristikama. Pisac kolumne je kolumnista.

Moderator: aquarius

Post Reply
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Градски бунар и начелникова здравица

Post by vrsta8472 »

Градски бунар и начелникова здравица

Image

Без уобичајног увода, коментаторске предигре и много паметовања, пређимо на ствар. Након много уложеног времена, труда и живаца од стране суграђана из „Наше визије“, али и свих осталих људи који су учестовали у пројекту, у суботу је код прњаворске гимназије свечано отворен јавни бунар са хигијенски и бактериолошки исправном водом. Изван Прњавора, ово посљедње вјероватно и не би било вриједно спомињања, међутим имајући у виду квалитет течности из градског водовода коју еуфемистички називамо водом, управо ова информација се чини као најдрагоцјенија.

Добра намјера и успјех не би били то што јесу да током читавог пројекта није било малограђанских и злонамјерних коментара оних дежурних душебрижника који, омаловажавајући свачији труд, заправо покушавају потиснути сопствену мизерност и неспособност. Наравно, таквих је увијек било и биће, уосталом, инспирација за позитивне ствари коју они пружају, свакако је добродошла.

Елем, свечаном отварању јавног бунара присуствовао је и начелник наше општине, а посебно интересантан био је његов кратки говор у коме није штедио ријечи хвале за оне који су овај пројекат до краја изнијели, обећавши том приликом да ће у будућем периоду сарадња са „Нашом визијом“ бити интензивирана, а нови пројекти покренути. Вријеме ће показати да ли је то било празно обећање, изазвано медијским присуством и свечаном атмосфером или је заиста најава позитивних промјена у још увијек недовољно координисаном односу између локалне власти и удружења грађана.

Занимљиви су, такође, и поједини коментари начелникових страначких колега, којима је очигледно тешко пала његова здравица упућена онима који су истовремено његови највећи критичари. „Због чега Вас начелниче, свакодневно на форумима бранимо од таквих“, сигурно су се у себи упитали многи од њих. Можда су се оправдано запитали и то која је сврха и да ли постоји потреба да се непрестано дијелимо на три, четири, пет страна и тако у бескрај. Имамо ли уопште право на тако нешто имајући у виду да постоји толико озбиљних и тешких изазова које можемо успјешно превладати само ако будемо јединствени и уколико сви као један будемо вукли у истом правцу. Мој одговор је не, немамо то право.

Да ли је ово неоствариви политички идеал? Јесте, ако политику наставимо поимати искључиво као остваривање сопствених интереса. Почнемо ли се рјешавати тих негативних навика, моћи ћемо од овог града направити боље мјесто за живот. Нека нам овај пројекат градског бунара, који су иницирали грађани, а подржала власт, постане правило, а не само изузетак и нека нам као такав буде путоказ за будућност.

Саша Аулић

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
julija
Posts: 798
Joined: 17.12.2013. 22:22

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by julija »

g.Aulicu,
tekst koji ste potpisali / lament nad bunarom / kontradiktoran je Vasoj zavrsnici.
Kada se susretnem sa tako politicki obojenim redovima, vezanim za jednu bezazlenu a ipak humanu akciju..
dolazim do zakljucka da ce Vasi politicki ideali ..i u buducnosti ostati neostvareni x

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by KAMIKAZA »

Julija ne diraj mi u familiju,ne diram ni ja u tvoje. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by vrsta8472 »

Не зна Јулија, колико Аулића на форума има :smt001
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by KAMIKAZA »

Mislia je da sam ja kao onaj Poslednji Mohikanac. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by просвјета »

Ја драгости...
Са начелником...

User avatar
julija
Posts: 798
Joined: 17.12.2013. 22:22

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by julija »

Najlepsi pozdrav za Aulice, blizu i dalju familiju ..kao i citavu Mravicu :smt006

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by KAMIKAZA »

Vidis da moze,nije bilo ni tesko, :D bar vi Strbacani morate da nas postujete,ukrali ste nam XlV Brigadu,dom i istoriju :D
Salim se alalili smo vam to,dobro nam je doslo vratili se cetnici brze nego sto smo mislili. :D :smt006
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Lasse
Posts: 193
Joined: 17.07.2011. 14:57

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by Lasse »

julija wrote:g.Aulicu,
tekst koji ste potpisali / lament nad bunarom / kontradiktoran je Vasoj zavrsnici.
Kada se susretnem sa tako politicki obojenim redovima, vezanim za jednu bezazlenu a ipak humanu akciju..
dolazim do zakljucka da ce Vasi politicki ideali ..i u buducnosti ostati neostvareni x
Било би јако добро када бисте нам указали на ту контрадикторност. Овако, долазити до закључка о неостваривости неког идеала на основу сумњивих и непровјерених премиса, логички је погрешно.
vrsta8472 wrote:Не зна Јулија, колико Аулића на форума има
Ајде што Јулија, али што то више ни администратори не знају. :D

User avatar
julija
Posts: 798
Joined: 17.12.2013. 22:22

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by julija »

Lasse, zelim da verujem da Vasu znatizelju nisu probudili bratski razlozi :)

Komentar na tekst je vrlo logican. Predmet kolumne je trebalo da bude jedno JAVNO DOBRO, a ne samopromocija nekog udruzenja gradjana.
g.Aulic prepoznaje dve strane, jednu koja je ulozila vreme, trud i zivce..i drugu - dezurne dusebriznike malogradjanskih i zlonamernih komentara. U duhu vernog izvestavanja nastavlja u osvrtu na dolazak Gradonacelnika, gde na interesantan nacin sumnja u iskrenu nameru, njegov govor i zdravicu ..

Iz nastavka se moze zakljuciti da na postavljeno pitanje: Да ли је ово неоствариви политички идеал?
i njegov odgovor: Јесте, ако политику наставимо поимати искључиво као остваривање сопствених интереса.
u potpunoj suprotnosti sa prvobitnom dobrom namerom, s pocetka teksta.
Tematska debata "bunar i zdravica" /lament nad bunarom/ se fokusirala na iskustvo iz perspektive inovativnih resavanja gorucih drustveno-politickih pitanja../po principu/ na brzinu - u visinu..
na taj nacin sam dosla do zakljucka da su prikazani ideali ..zaista na javi neostvarivi :wink:

Lasse
Posts: 193
Joined: 17.07.2011. 14:57

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by Lasse »

julija wrote:Predmet kolumne je trebalo da bude jedno JAVNO DOBRO, a ne samopromocija nekog udruzenja gradjana.
Поред тога што је признање људима који су радили на овом пројекту послужило као својеврстан увод, а никако промоција (још мање самопромоција, гдје морам да Вам укажем на још једну грешку), предмет колумне је искључиво оно што сам аутор изабере. То треба да Вам буде јасно.
julija wrote:U duhu vernog izvestavanja nastavlja u osvrtu na dolazak Gradonacelnika, gde na interesantan nacin sumnja u iskrenu nameru, njegov govor i zdravicu ..
Интересантно је да сте, иначе непостојећу функцију у нашој општини, почели да пишете великим словом. За разлику од Вас и Ваших коментара на овом порталу, аутор покушава на објективан начин посматрати политичке и друштвене процесе, па ако због тога некада посумња чак и у неприкосновеност начелника, покушајте то да разумијете.
julija wrote: Iz nastavka se moze zakljuciti da na postavljeno pitanje: Да ли је ово неоствариви политички идеал?
i njegov odgovor: Јесте, ако политику наставимо поимати искључиво као остваривање сопствених интереса.
u potpunoj suprotnosti sa prvobitnom dobrom namerom, s pocetka teksta.
Без обзира на то што је добра воља императив у сваком до сада објављеном тексту, свака сумња је на неки начин добра, поготово у политичкој сфери. Тако да је позитивно и то што сумњате у добру намјеру аутора. Ништа не треба узимати здраво за готово. Савјетујем Вам да то практикујете мало чешће, о чему год и о коме год да се ради.

User avatar
julija
Posts: 798
Joined: 17.12.2013. 22:22

Re: Градски бунар и начелникова здравица

Post by julija »

Jasno mi je da predmet kolumne bira autor, ali bi i Vama trebalo da bude jasno da onda ocekujem da se drzi teme /koju obradjuje/. Iz istih razloga sledi moja sugestija da naslov "lament nad bunarom" bolje pristaje uz tekst koji komentarisemo.
Prihvatam kritiku za termin koji sam upotrebila. Sorry :( svakako sam mislila na postojecu funkciju nacelnika opstine Prnjavor.

Osvrt na tekst je i komentar nad dogadjajem i stavom osobe koja je isti napisala. Moje glediste je subjektivno i receno je kao vlastita ocena potvrdjena argumentima..i zasnovana na cinjenicama.
PS Vas savet svakodnevno upraznjavam, ali svakako hvala na dobroj nameri

Post Reply