Углед просвјетног радника...

Kolumna (lat. columna u prevodu znači stub) je u novinarstvu stubačni tekst pisan u prvom licu jednine s neskrivenom ironijom i čak satiričnim karakteristikama. Pisac kolumne je kolumnista.

Moderator: aquarius

Post Reply
User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Углед просвјетног радника...

Post by просвјета »

Унаприједимо образовно-васпитни рад у нашим школама
Да би некакав посао напредовао на корист свима, мора постојати непристрасан систем вредновања учињеног.
На образовању и васпитању младих потребно је, под хитно, избјећи замку уравниловке која нас вуче просјечности избјегавајући вредновање учинка.
Потребно је изнаћи објективне и научне начине за вредновање рада запослених образовних радника али с великим опрезом и унутрашњом контролом вођења тог процеса.
Да ово не буде још једна високопарна тирада ево неколико практичних приједлога:

Омогућити ученицима да путем својих одјељенских заједница и даље преко својих представника у Савјету ученика врше тајно оцјењивање својих наставника у погледу методичних, стручних и људских вриједности. Наравно да сам процес треба бити тајан тј. само неки његови дијелови би били објављивани (рецимо прва три уз образложење одлуке). Друге, негативне, дијелове оцјењивања би користила Управа Школе (Школски одбор) у смислу разговора са онима који не испуњавају стандарде...

Омогућити родитељима да путем Одјељенских родитељских састанака и даље преко својих представника у Савјету родитеља врше тајно оцјењивање наставника који раде са њиховом дјецом. Ови резултати се могу користити само презентовањем пред Школским одбором и пред самим Савјетом родитеља с тим да се опет јавно истакну најбоље оцјењени а да се са онима који не задовољавају стандарде обави разговор испред Школског одбора.

Омогућити наставницима да преко Наставничког вијећа изврше тајно оцјењивање својих колега, тзв. самооцјењивање. Резултати би били презентовани првенствено Школском одбору и наравно Наставничком вијећу.
На основу резултата сва три оцјењивања Шкоски одбор би могао саставити упоредну листу и извршити награђивање најбоље пласираних наставника.
Инструменте за сва ова оцјењивања треба да састави педагошка служба Школе у тијесној сарадњи са Активима наставника, Савјетом ученика, Савјетом родитеља и наравно Школским одбором.

Наравно, као и у свему и свугдје, могуће су злоупотребе. Али зар није највећа злоупотреба ова садашња уравниловка која, већ дуже вријеме срозава углед просвјетног радника?
Last edited by просвјета on 20.05.2015. 15:11, edited 3 times in total.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by grlica »

nemoj pisati plavom živa bila :|
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by aquarius »

Samo administratori i moderatori Foruma mogu koristiti boje u cijelim postovima radi bolje preglednosti. Ostali korisnici mogu bojama isticati dijelove posta, ali nikako čitav post.

Ugodno kuckanje !
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by ZMIJA »

Predlog Prosvete svakako navodi na razmišljanje.
Dobro bi bilo čuti šta o ovom kažu oni što ocjenjuju, a i oni što se ocjenjuju,tj.đaci.
Uravnilovke ma gdje i kakve bile nikad nisu dale rezultate,jer ubijaju motivaciju ,a bez motivacije nema ni rezultata.
Nikad se neće postići maksimalana objektivnost ,niti postići maksimalni rezultati a i zloupotrebe su uvjek moguće bez jasno utvrđenih pravila i kontrole naravno .
Dobar šlagovrt za dobru i kvalitetnu raspravu, na neću reći životnu, ali veoma važnu temu ,kao što je kvalitetno ocjenjivanje, kako učenika, tako i nastavnika i u skladu sa postignutim rezultatom i nagrađaivanje samih prosvetnih radnika.
Prava tema za raspravu.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by Bato24 »

Da bi se unaprijedio V-O rad u školama potrebno je napraviti promjene u vrhu, odnosno na fakultetima. Dok god tu rade profesori koji se liječe od alkoholizma, profesori koji pozivaju studente u kancelarije nasamo kako bi im davali neprimjerene komplimente, kao i oni kojima je bitnije da osnuju novu političku stranku, promjena neće biti. Treba promjeniti i način rada fakulteta, smanjiti broj studenata a povećati kvalitet predavanja i prakse. To ocjenjivanje nastavnika od strane učenika mislim da ne treba uzimati kao osnovni pokazatelj rada nastavnika. Učenik može zbog jedne loše ocjene ( a zaslužene ) da nastavniku da negativnu ocjenu iako ovaj dobro radi. Takav je slučaj i sa studentima koji ocjenjuju rad profesora. Znam to jer sam i ja student.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by просвјета »

Bato24 wrote: To ocjenjivanje nastavnika od strane učenika mislim da ne treba uzimati kao osnovni pokazatelj rada nastavnika. Učenik može zbog jedne loše ocjene ( a zaslužene ) da nastavniku da negativnu ocjenu iako ovaj dobro radi.
Опрости али ниси добро прочитао приједлог. Мислили смо и на то...

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by Bato24 »

Ok. Vidim da ste napisali da su moguće zloupotrebe, ja sam se samo nadovezao i napisao na koji način je to moguće :) Teško je pronaći način na koji bi mogli vrednovati rad nastavnika. Jer, rezultati njegovog rada nisu vidljivi samo u školi.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by просвјета »

Као што рекошмо:
Инструменте за сва ова оцјењивања треба да састави педагошка служба Школе у тијесној сарадњи са Активима наставника, Савјетом ученика, Савјетом родитеља и наравно Школским одбором.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by JOKARA »

Хм,
нисам баш компетентан да пишем на ову тему али ето узећу себи за право да прокоментаришем написано.
Моје мишљење, као родитеља који је до недавно имао ученика и студента у кући је да никако ( бар не још јер нас уби ова назови демократија ) неби требало дозволити да ученици оцјењују наставнике. Покушаћу образложити своје мишљење. Као прво мишљења сам да би наставници ( без увреде ) физичког и осталих предмета који су мало опуштенији и не изискују некакво посебно ангажовање ученика били сваке године оцијењени као најбољи. Сумњам да би то био наш колега форумаш који како из постова појединаца, а и његових могу закључити има вјероватно мало строжији или можда само реалан критериј. Могло би се догодити да би најбољи просвјетни радник буде онај ко ништа не ради, ништа не тражи, "дружи се" са дјецом па чак понекад попије пиву и запали цигарету са њима. Оцјене дијеле по страначкој припадности родитеља, познанству,родбинским везама, симпатијама ... Ја мислим да такви свакако нису за похвалити. Дакле требало би избјећи ту замку или изнаћи модел како то урадити на потпуно објективан начин, што је по мом мишљењу немогуће. Следећа замка коју би такође требало избјећи јесте да са оним "најлошијим" разговор обавља школски одбор. Такође сматрам да би то било необјективно јер људи који начешће сједе у тим одборима незнају ништа о педагогији, методици итд. ( незнам ни ја :) ).
Ово је моје скромно мишљење. :idea:
Министарство у коме ја радим је једино и Републици које само себе тестира, нисам сигуран да је и то добро. :oops: Колио пута годишње би онда требало тестирати докторе пошто им главу предајемо у руке, а њихова грешка завршава на "барама" - са бара се нико не враћа. :(
Тренутно сам склон мишљењу да је још увијек најбоље бар једном мјесечно вршити едукацију просвјетних радника о новим достигнућима,методама рада и сл. :smt006
Свако зна своје, милиција свачије !

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by Bato24 »

Ja trenutno završavam Učiteljski studij i profesori koji mi predaju ( većina njih ) se nalazi u raznim odborima, za razne stvari, i znam iz prve ruke da većina njih nije kompetentna da donosi bilo kakve odluke vezano za pedagogiju. A upravo ti profesori vode seminare o edukaciji nastavnog kadra i unapređenja nastavnog procesa. Sastaviti instrument kojim se vrednuje nešto nije tako jednostavno jer tu treba u obzir uzeti razne komponente. Na fakultetu smo sastavljali instrumente za mjerenje uspjeha rada učenika na određenoj temi i uvijek ostane nešto nedorečeno. Ova tema je veoma škakljiva i nije tako jednostavno izmoći njeno rješenje. Ja sam mišljenja da nastavnicima treba dati malo veću slobodu što se tiče samog rada u učionici.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by просвјета »

Кажу да нам је све допуштено али не и на корист...
Инструменти су тим бољи што су једноставнији и није их потребно измишљати.
Сваки психолог с искуством их зна начинити. А слобода у учионици се подразумјева и не треба у њу дирати.
Али, за Бога милог, сваки посао се вреднује а ми вреднујемо постигнућа наших штићеника.
Па зар и ту не може доћи до пристрасности па опет...
Све је боље но уравниловка...
Али како год, можда буде боље да ово скинемо са форума?

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by Bato24 »

Dobra je tema samo što je malo zainteresovanih :) Naravno, treba napraviti promjene i treba vrednovati uspješnost na kraju svake školske godine. Ja, evo priznajem, nisam dovoljno stručan da kažem na koji način tačno to da se uradi. Opet kažem, ugled prosvjetnog radnika je tu gdje jeste zbog raznih koji rade u školama i nazivaju se prosvjetnim radnicima. Kada na tim mjestima budu stručni i obrazovani ljudi, neće biti problema oko sastavljanja instrumenata :)

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by просвјета »

Калиграфско-литерарни конкурс Ћирилица.
Додјела награда уз програм Просвјетиних секција и Градског хора.
Специјална гошћа предсједница Удружења књижевника Српске...
Image
Фотографије можете погледати на:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 007&type=1

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by JOKARA »

Да ли је ико знао да је један наш суграђанин радио магистарски рад на ту тему ?!
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by просвјета »

Нека се покаже...

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ugled prosvjetnog radnika...

Post by просвјета »

СПКД "Просвјета" вам поклања...

Post Reply