Vjera, shvatanja

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

VJERUJEM LI U BOGA

DA
88
78%
NE
17
15%
KAD MI LOSE KRENE
8
7%
 
Total votes: 113

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

'Naravno da za tebe mozew biti prihvatiljiv ovaj naziv, jer se ova diskusija ne vodi na nekom ozbiljnom naucnom simpozijumu, na kojem bi trebao objasniti etimolosko, smisaono znacenje rijeci ateizam, koja je kao orudje komunistickog Bogoborackog rezima, kao i mnogo drugog servirano novoj "intelektualnoj" klasi zasnvanoj na marksiszmu bez imalo dublje rasprave o istnom, ova se rijec i pojavljuje u marksistickom ucenju samo da bi se izbjegla otkrivena negacija rijeci Theos- Bog. Danas bi se svaki blagorazumni fifofog slozio da je to sakata rijec grckog korjena koja bi po svim gramatickim propisma trebalada se sastoji od potpunogi prefiksa anti- sto znaci protiv, suprotno i imenice muskog roda prve deklinacije Teos, ou sto znaci Bog. KAo sto rekoh mozes biti sto zelis, ali u ozbiljim krugovima nebi moglo biti shaceno kao ozbiljna izjava.'''''
U ozbiljnim ili neozbiljnim krugovima...ta rijec je opsteprihvacena..kao rikverc koja je Njemacka rijec.Ista forma prihvacnja i razumijevanja.




Tako veliki grcki filosof Platon tu iskrenu i inteligentnu misao o biti postojanja covijeka pripisuje OSOBI kako ti navodis, jer sve stvari i bica imaju svoje IDEJE, njegovo ucenje o idejama u NOUS-u (rgcki um, razum ili ratio) bica koje je iznad sveg i koje stvara svijet,
Sva grcka filosofska misao i mitologija pripisuje stvaranje svjeta OSOBI, ili OSOBAMA, koje su nam nadam se poznate i opsteg obrazovanja, odnosno bogovima iz grckog panteona predvodjene zevsom, s tim sto grcaka filosofija u kazuje na elemente od kojih zevs i drugi kreiraju prirodu izivot na njoj. Gnosticka ucenja u II i III vijeku takodje govore o emanaciji, eonima,, koji isticu iz prvobitnog eona. ''''''
Ja sam ti vec napisao da je mitologija nastajanja bogova odavno unificirana.Postoje razliciti modeli ali je u principu ista.Kao i sa Zevsom tako i sa Hristom.filozofske i religiozne,mitoloske misli ne bi trebao tako olako u svakoj situaciji povezivati.Previse je duboka filozofija da bi je trpao u isti kos sa mitologijom i to primarnom,Grckom.ipak ,postignut je tada odredjen dio biolosko-bogovaskog diskursa koji je veci nego danas.Sad zasto je Zevs tako lako nestao ne znam.


alileo nije zrtva Pravoslavne Crkve, koja nikada nije negirala vaznost unaprijedjena nauke u sluzbi covijeka, niti je pak dogmatizovala neke naucne predpostavke, naravno o stavu rimokatolicke crkve u tom periodu ne zelim da govorim, jer smatram da bi o tome mogao govoriti neko od rimokatolickih teologa. Ista stvar je i sa Mratinom Luteerom, koji je samo ukazao na nepravilno ucenje rimokatolicke crkve o poziciji episkopa grada rima, sto se opet dogodila 1517. god. i ne moze biti pripojeno u vezu sa PRavoslavnom CRkvom. ''''''
Zar je bitno da li je zrtva pravoslavne ili katolicke?Istom se Hristu klanjate?zar nije u ime istog ubijen?ispada da neko od vas tu ne valja cim se toliko prepucavate ?ko ce hristu na kaznu?to em zanima a odgovora nema.

aj mi ovo objasni?kakve veze ima SPc sa Teslom?Osim to sto mu je otac bio svestenik.Koliko znam on je bio naucnik,ne bas ostrascen vjerom ali priznavao je korektno svoje porijeklo?i sta sad tu kog djavla ima SPc da se gura,osvecuje njegove urne,premjesta ih gdej god zeli drzi parastose.Uspio je zahvaljujuci sebi i nikome drugom pa ni bogu.Uvijek me nerviralo sto se i politicari i crkva i komsije otimaju oko nekog poznatog.




Naravno da postoje divni ljudi koji nisu vijernici direktno, odnosno nisu crkveni, opet o njihovoj intimnoj vjeri mi na osnovu izjava ne mozemo donjeti potpun sud, jer ponekada ne zelimo i najralzicitij pobuda reci potpunu istinu, tako i njihov stadij vjere je upitan, ali ne zaboravi da njihova moralnost potice od razuma, o kojem govori sv. apostol Pavle u svojim poslanicama. JA sam u predhodnom pismu istako t ucinjenicu ukazujauci da su takvi ljudi, koji su odbacivalli Boga vremenom prisli crkvi sto se vidi iz moga komentara:''mao sam priliku sticajem okolnosti up'''''

cekaj,zasto ponovo trpas univerzalne ljudske vjernosti koje su nastale prije svake vjere i religije u isti kos sa crkvom?i zar je Apostol izmislio razum?ave
zar je to stav crkve?bezveze

aista ne vidim kako mislis da je crkva zatvorena, pa i osnovoj jedinici drusta porodici postoji neki red i zakon, tako da ja kao stranac ili komsija ne mogu praviti red iporedak u tvojoj porodici, tako je sasvim prirodno da onaj ko je van crkve ne moze nametati svoje zakone, ma koliko god bili orni da to cine. (primjer ocuvanja crkve pod represiom komunistickog rezimoma. Takodje pises:"a govorimk o informacijama za koje znam da su sto odsto tacne.Sa druge strane ti mozes govoriti o hemiji onoliko koiko te zanima.ako neko moze da pobije te tvrdnje onda je to ok.tako i ja imam prava da govorim o crkvi..Ja o crkvi ne propovijedam price koje me'''''
nisam pricao o ustrojstvu i redu u crkvi nego o zatvorenosti oko diskusije o najbitnijoj stvari a to je zacecu Hrista,bogocoveka,cega vec.Vidis da se oko toga vrtim duze vrijeme a niko nista.da nastavimo o ljubavi?pa necu,hocu da znam sam pocetak

tako da bi bilo bolje poceti od dodirnih tacaka medju nama, zar ne, a znam da ih imamo vise nego suprotnih, jer ljubav i pstovanje pobjedjuje. ''''
slazem se apsolutno,ali to su opet univerzalne ljudkse vrijednosti sa kojima Pavle apostol nema veze osim sto je mogao da ih prihvati kao bozje i ponasa se u skladu sa zadravim razumom u f-ji boga a ne zdravim razumom u f-ji zdravog razuma.
\

''''Kazes:"kao sto i ti imas prava da znas mnogo toga iako se u to ne razumijes.zar nije tako? u potpunosti se slzem sa tomom, ali kakva mi je vajda od tog silnog saznanja ako to saznanje ne mogu da razumijem?Nista sa tim ne dobijam ostajuci i dalje u nedoumici, zar ne? '''''
covjek se uci dok je ziv..a to sto ne razumijes ispocetka kao i ja pa vidis to se zove tranzicija misljenja i svi njoj treba da tezimo.

i znaj da sva Pravslavna TEologija izvire i zavrsava se u LIturgiji, ( sto u prevodu znaci javna sluzba, u kojoj ucestvuje crkva, eklisia, eklesia- narod), pa tako svegi Grigorije Bogoslov u IV vijeku pise da teolog, bogoslov nije onaj koji zna no osaj sto se moli, sto se potvrdjuje kroz dvehiljade godisnju tradiciju crkve Hristove, kroz molitvu dolazimo do spoznaje, a punota spoznanja Boga je upravo kroz sv. LIturgiju, odnosno Evharistiu (blagodarenje), tako da je jedini put spoznanja Isitne, Puta i Zivota kroz Liturgiju, sve ostalo je sllicno izgubljenom covijeku negdje selu u duboku zimsku no'''''

znam odlicno da se najvisi stepene blizenja sa bogom ostvaruje u sabornom hramu .Da se mora ici crkvenim vratima do boga.razumijem ja to .Ko je vjernik mora to da prihvati.ja sam sluzbu pomenuo u vezi nadobudnog popa.Ne moram ici u crkvu da vidim koliko mlate.


sto kazes i trgovackom putniku, ili bilo kome drugom ko pokuca na tvoja vrata, taj nadobudni pop, kako ga pogrdno nazivas u tebi vidi prije svega covijeka sa talentima, koje ako zelis mozes podjeli sa jos nekim sto je i po Bozijoj i po narodnoj...ne smo kroz novac, no kroz druge darove kojima smo svi obdareni...jer je blazenije davati no primati...svako dobro djelo veseli srce covjeka...jer ko polozi zivot svoj za bliznjega svoga zivi vijecno... '''''

znas ti lolo kako to ide...batali ti te price o trg.putniku...znas na sta se stari ljudi loze...aman


''''ekoh ranije da nismo mi ti koji treba da sudimo jedni druge, nadam se da me ne gledas drugim ocima kad citas moje komentare jer sam u necemu razlcit od tebe, da nema u srcu tvome klica zlobe prema meni zbog mojih komentara...e to je velicina covijeka voljeti i imati smirenje, jer kaze sveti Serafim Sarovski, veliki ruski svetitelj iz XIX vijeka, ako zadobijes smirenje znaj da ce se hiljade oko tebe spasti. Ne vidim zasto bi moj brat koji izgubljen bjese i nadje se smetao u crkvi, zato sto je novi, zato sto je crn, crven ili zut? zato sto misli drugacije, sto se zove tako i tako, sto je clan te i te partije? Pa onda prvo postavimo '''''[/quote]

apsolutno uzivam u razgovoru jer si zbog prirode studija upucen..nemam kakvim ocima ja da te gledam zlobnim ili sl.
Ja volim bliznej svoje nevezano za vjeru..i to mi jako dobro ide..ali vas izbor ako morat eto raditi zbog toga jer je to bozja zapovijest postujem.bolje i to nego kontra.




'orezima se sazna na drugom kraju svijeta . NE bih se bas slozio sa tim, jer se to kosi sa jednim od prvih amandamana ameicke konstitucije, pravo na privatnost, tako moju finansijsku situaciju (jer i sam zivim i radim u U.S.) moze da kontrolise samo drzavna sluzbai moja banka (konkretno chese bank) ti kao privatno lice nemas mogucnost da kontrolises moju finansijsku situaciju, jer ti priej svega nedostaje moj socijalni broj,zar ne? Tako da ni zitelj Ajove, ni zitelj AJdaha kao ni zitelj Tunisa ne mogu imati uvid u moje finansije.
Kazes:"Crkva da je ,kako treba,bi sama trebala iznositi info o uplatama,broju novih vjernika itd." Sve sto si kazao je tacno i svaku zeljenu informciju mozes dobiti u bilo kojoj crkvenoj opstini, ali kao iskreni trazitelj istine imas sigurno mnogo visih ciljeva i pitanja od finansiksog poslovanja, a'''''
znas vrlo dobro da se opsta politika o porezima,metodama istih,uplacivanju i visini vodi na USa nivou i da im se na tome bazira predizborna politika.Kolii je tvoj iznos nebitno ali jedan sistem kao sto je drzava,institucija to iznosi egzaktno.
Crkva koja je sama po sebi sistem isto tako treba da postupa isto
JEr,ne mozes sa jedne strane imatu uplitanje crkve u drzavne i drustvene stvari kao kobasicijade,umj.performansi,kosovo,ustav i da je tada prihvatis kao sistem drustveni a sa druge strane kad treba iznijeti informacije tipa koji sam naveo da se ponasa kao paralelan sistem koji nikome ne odgovara,.crkva je dio drustva,drzave,funkcionalaln sistem i mora se ponasati u skladu sa drzavnim zakonima u svakom momentu.Na kraju,tako je sama izabrala.


'acija da doniraju novcanu pomoc koja je prevazilsa prosjecni godisnji porez jedne vece americke kompanije, pa pitam se sta li bolje, donirati taj novac onima koji stradaju ili ga uplatiti kao porez drzavi koja je i ove godine ponovo drastico povecala svoj vojni godisnji budzet? hrana ili bomba, opet sloboda izbora,zar ne?
veliki pozdrav svima...
sa ljubavlju Iht'''''

sve je to fino i humano..svaka cast..
samo ne ulazi u kontekst americkih poreza tako olako...znas da se sa tim nije zezati...vrlo dobro znas sta slijedi kad vidis inspektore..
divim se amerima..vjer taj porez ide u funkciju onog ''in god we trust''
kakvo je tvoje misljenje takve politike ubijanja vodjene u ime boga?i istoj toj se klanjaju ameri decenijama.Ovo pitam nevezano.Kakav je stav crkava po tom pitanju.I nase ali i katolicke i baptisticke?

pozdrav
Last edited by regeman on 19.06.2007. 03:54, edited 2 times in total.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Gost

Post by Gost »

РЕГЕМАН...ИМАМ ЈЕДАН ПРЕДЛОГ ЗА ТЕБЕ....АЈДЕ ТИ МАЛО ПОСЕТИ НЕКОГ ПСИХИЈАТРА И ПРОВЕРИ ДАЛИ СИ УОПШТЕ НОРМАЛАН....ОНО ШТА СИ СВЕ НАПИСАО ОВДЕ НОРМАЛАН ЧОВЕК НЕ БИ НИКАДА РЕКАО ИЛИ НАПИСАО....ХОЋЕШ ЦЕО СВЕТ ДА УБЕДИШ У СВОЈЕ БЛЕСАВЕ ТВРДЊЕ И СХВАТАЊА И НИКО НИЈЕ У ПРАВУ СЕМ ТЕБЕ....ТИ СИ ЈЕДИНИ ИЗГЛЕДА ОВДЕ ПАМЕТАН И ТИ СВЕ ЗНАШ, А ДРУГИ СУ ЛУДИ И НИШТА НЕ ЗНАЈУ...КОЛИКО СИ ЗАСЛЕПЉЕН МРЖЊОМ ПРЕМА ЦРКВИ И БОГУ, ТО СЕ НЕ ГРАНИЧИ СА НОРМАЛНИМ....ПОСЕТИ ТИ ЛЕПО НЕКОГ ПСИХИЈАТРА И ОТКАЧИ СЕ МАЛО СА ОВИХ СТРАНИЦА АКО НЕМАШ ПАМЕТНИЈА ПОСЛА....

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

a da ti tako ogorcen posjetis nekog popa i predlozis mu da baci anatemu na mene?
ukoliko osim uvreda nemas sta da kazes o ovome..u stvari vidim da nista ni ne znas da kazes osim uvreda,onda je bolje po tebe da se otkacis sa ovih stranica.
Ja tamo gdje nemam sta da kazem ne guram nos
pokusaj i ti
seljacino
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

OzeUke
Posts: 15
Joined: 15.07.2006. 12:46

vjera shvatanja

Post by OzeUke »

Oponenti REGENMERNA su novopeceni ili samo ubjedjeni religisjki fanatici-fanatici vole vjerovati u fanatizam,mitologiju i cuda a cuda njihov zivot zivot pravi ljepsim,obecavajucim.....oni fantaziraju o nekavom raju i paklu.Pakao je bio na Ozrenu ali gospodin Bog JUDEJA nije imao vremena da nam pomogne,cudo se nije desilo............
Nezaboravite, mi smo samo mamamals na ovoj planeti i jako krvolocni,mi ljudi smo stvorili boga i religije a ne Bog nas i religije.
Ljudska cud ,vjerovati u nesto bolje,ljepse sutra,imati visioon, razlika medju nama i ostalim sisavcima je mala ,mi imamo vizion a oni nemaju....
Imajte lijepi dan!
Znam da cu dobiti puno uvreda,ali dozvoljavam sebi da mislim.....

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

  • "razlika medju nama i ostalim sisavcima je mala ,"
To pokusaj nekako govoriti za sebe, ako je izmedju tebe i ostalih sisavaca malena razlika to, vidis, nije generalno, vec tebi ocito fali mnogo toga...

"Pakao je bio na Ozrenu ali gospodin Bog JUDEJA nije imao vremena da nam pomogne,cudo se nije desilo............ "

A ovako nesto izjavljuju ljudi koji ne vjeruju u Boga jer samo ako im nesto ne ide kako treba, pa onda kao "ako ima Boga gdje je sad..." , traze razloge zasto im Bog ne pomaze ako postoji, ili neki, kao sto ih ima jako puno, koji nisu vjerovali nikad i odjednom nesto u poslednje dve godine kao krste se i rukama i nogama, vjernici veci od ikoga, ma dajte...[/list]
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

Marquise
Posts: 2
Joined: 07.12.2006. 19:06

Post by Marquise »

Nevjerovatno je kako ima primitivnih ljudi kao ovaj Kivi koji zivi u nekom svome svijetu u kome je svako ko ne vjeruje u Boga lud. Vazno je da se pise cirilicom (uz to i ekavica) da se velica cetnistvo i cica Draza. A nije bitno sto se zivi od 200km mjesecno, sto se ne ide nikada na more,
sto je svaki dan zivot tezi i tezi. Zato mi je drago sto ne zivim vise sa ljudima kao sto su Kivi i sto ne moram da slusam gluposti i ne trpim nacionalnu mrznju. Svaka cast Regeman na ovim tekstovima, vidis sa kakvim primitivcima imas posla !

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

...

Post by Franz »

...a u sustini,svi zanimljivi! :smt023
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

kanadjanka wrote:
  • "razlika medju nama i ostalim sisavcima je mala ,"
To pokusaj nekako govoriti za sebe, ako je izmedju tebe i ostalih sisavaca malena razlika to, vidis, nije generalno, vec tebi ocito fali mnogo toga...

"Pakao je bio na Ozrenu ali gospodin Bog JUDEJA nije imao vremena da nam pomogne,cudo se nije desilo............ "

A ovako nesto izjavljuju ljudi koji ne vjeruju u Boga jer samo ako im nesto ne ide kako treba, pa onda kao "ako ima Boga gdje je sad..." , traze razloge zasto im Bog ne pomaze ako postoji, ili neki, kao sto ih ima jako puno, koji nisu vjerovali nikad i odjednom nesto u poslednje dve godine kao krste se i rukama i nogama, vjernici veci od ikoga, ma dajte...[/list]
:!: :!: :!: :!: :idea: :idea:

a ucili smo i kako su prvi ljudi istjerani iz raja i pusteni sebi, i da se BORE za sebe i svoj zivot... nebih puno o tome, koga zanima a nezna neka procita svete knjige koje to opisuju...
Mi se danas manje vise obziremo na nesto kad je dobro, a kad god zagusti pomislimo "pa gde je taj Bog, sto ne dodje...." jbg tito

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

ma ko je ucio o adamu i evi?ja nisam.To nikad nije bio zvanicni program osim 95e i 96e kad smo na silu morati uciti vjeronauk i kad smo morali pisati ekavicom jer se nekom kurcelijnu diglo u BL i BG.Jebem ti retarde.
Pa vidis,nije bog pomogao na Ozrenu.tamo je bijeda izginula dok su u pozadini raznorazni Dusanici,Krajisnici,Bijelici svercovali sve i svasta.
Naravno tu sirotinju koja je tamo ginula u pohod su osvestavali popovi i klapa.Kad su ih sahranjivali isto su iih onu ukopavali.
Da bi posao bio potpun,porodice tih vojnika si se raspale,ostale bez posla,para.
Docim popovi nadjose novu ljubav 10 godina nakon rata u vidu osnazeni biznismena koji ih cascavase sa zvonima,novcima.
Eto ostade bijeda da u sirotinji ceka carstvo nebesko.Pih
Tu spregu ratnih popova-ratnih profitera i lopova ne mozes nikako drukcije ukloniti osim fizicki.To je jednostavno.Pobijes ****** i tacka.
Dok se svaki drek ovajdi od drzave i ukrade nama zivot prodje u nicemu.Ukradi ovaj,ukradi onaj,daj ovome,daj onome,sudi,brani se.
Samo cengele inace ce ta Bosna postati zemlja zombija
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

regeman wrote: Pa vidis,nije bog pomogao na Ozrenu.tamo je bijeda izginula dok su u pozadini raznorazni Dusanici,Krajisnici,Bijelici svercovali sve i svasta.
Naravno tu sirotinju koja je tamo ginula u pohod su osvestavali popovi i klapa.Kad su ih sahranjivali isto su iih onu ukopavali.
Da bi posao bio potpun,porodice tih vojnika si se raspale,ostale bez posla,para.
Docim popovi nadjose novu ljubav 10 godina nakon rata u vidu osnazeni biznismena koji ih cascavase sa zvonima,novcima.
MA NISI TI TAKO GLUP KO STO OVI PRICAJU :D SAMO SI ZABORAVIO GLAVNOG DA STAVIS NA SPISAK :twisted: KLEMPU :evil: DO RATA NIJE ZNAO NA KOJOJ STRANI JE CRKVA DOK SU SE DRUGI U KRVI KUPALI ON SE BRCKAO U KADI IAKO IM JE ON BIO KOMANDIR A SVE OVE GORE NAVEDENE JE ON POMOGAO ZA VELIKU PROVIZIJU DA BI POSTALI TO STO SU SADA .
LICNO MISLIM DA JE DUSANIC NEGDJE NA ZACELJU AKO BI SE PRAVILA LISTA PRNJAVORSKIH LOPOVA I PROFITERA CAK BI KRAISNICI I BJELIC BILI SA NJIM NA ZACELJU A MISLIM DA BI KLEMPI I NEMANJI PRIPALE PRVE POZICIJE :wink:
POMOZITE SVI DA SASTAVIMO LISTU RATNIH PROFITERA !!!!!!!!
GLASAJTE KO JE PO VAMA NAJGORI ? ZA 10 DANA DA PREBROJIMO GLASOVE PA DA ZA NOVU GODINU PROGLASIMO RATNOG PROFITERA DECENIJE !!!!!!!! :D :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

regeman-e izadji i bori se ili ostani i smori se :!: :wink: Ovim svojim pisanjem nece nista postici osim sto iznerviras Kivija:)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

evo vrsta sad sam bio vani i smrzao se..za borbe nema nikog.To sto se kivi ljuti njegova stvar..postoji jedna sala u vezi toga.
Ja sam navodio konkretna pitanja i primjere ali svi nesto izvrdavaju.moze bog ,mmoze crkva.nikog ne vrijedjam ko nije zasluzio samo trazim odgovore.
Forumi sluze za to da se ljudi raspravljaju a ne da se napadaju,.Jebes ti sve to.To je dokaz stanja duha ljudi u Prnjavoru.
A da cu da se bavim necim sto bi moglo popraviti situaciju..pa nadam se..bilo sta. :wink:


@kamikaza
Klempo,da ,njega i cika Vasica Gambina sam zaboravio
jbg puno ih je
nego
on im i sada omogucava provizije.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

ihtis
Posts: 4
Joined: 01.12.2006. 01:50
Location: prnjavor

ihtis

Post by ihtis »

Postovani,

Neukusno i neozbiljno je jednu tamatiku koja ima za cilj vise vrijednosti covijeka vezivati za niska zemaljska, materijalna nazovimo to dobra. Jedan od najvecih erudita, velikana koji je izrastao u nasem narodu,a koji je skolovan i koji je sazrijevao na cuvenim evropskim univerzitetima i od strane bivse komunisticke vlasti SFRJ bio predodreduen za jednu od najvisih sluzbi u DB, a koji se tragajuci za istinom nije dao pokolebati i prihvatiti tzv. "servirane cinjenice" bez adekvatanih prakticnih dokaza, da ne govorimo o metafizici postao je jedan u nizu velikih primjera da covijek prije ili poslije u nadi da spozna istinu dolazi do nje, rijec je naravno o blazenopocivsem episkopu Budimskom Danilu, koji je divno kroz umjetnicko izrazavanje objasnio fizicko, dusevno i duhovno stanje covijeka, slicno krugovima, prvi krug najnizi je upravo taj tjelesni, i ako zivimo u tom krugu zadovoljni smo nasim materijalnim statusom, stvari vidimo samo materijalnim ocima i okupirani zeljom za materijalizmom i kroz taj vid stabilnosti nismo u stanju krociti u visi krug, dusevni, u kojem su vise vrijednosti, umjetnost, kultura, izrazavanje i stvaralastvo ( o tome sam ti dragi moje regemane htio ukazatati kad sam govorio o razumu, ratio, da je u prirodi covijeka razumna i slobodna volja o kojoj govori ap. Pavle) ni taj nivo ne moe zadovoljiti duhovnu potrebu covjeka, sva ta inspiracija dozivljava svoj zenit i tu staje, a najfijnija, najtanaija i najnjeznija osjecanja se vezujuci za ljubav uzvisavaju do duhovnhog stanja covijeka, e tom polju nema kraja, uzrasatamo u vijeri, tezimo visim vrijednostima, (ako to kao istinski filosof ili tragatelj zellim, ili pak svo steceno teorisko znanje iz oblasti filosofije sijesno zelim zakopati zavrsivsi studije i primivsi zdravo za gotovo samo jednu stranu u tom traganju. Slicno ep. Danilu i zlatousti dvadesetoga vijeka, sv. vladika Nikolaj u jednom od svojih djela pise da postoje materijalni. dusevni i duhovni covjek u jednoj licnosti, zavisi samo od nas i nase zelje da li cemo uzrastati u saznaju ili ne. To saznanje se u teoloskim i filosofskim krugovima naziva sublimacija, pretvaranje covjekovog erosa za uzvisenije ciljeve, o tome mozete vise procitati u knjizi:" Etika preobrazenog erosa" od velikog ruskog religioznog filofosa Borisa Viseslavca, koji je polovinom prosloga vijeka sa pleadom drugih ruskih mislilaca pronosio svijetlost Pravoslavne vijere zapadnoj Evropi, predavao je na Sorboni i SEminariji sv. Sergija u Parizu. Od nas samih zavisi sta nas moze zadovoljiti, bilo da je to odlazak na more, dobar status u drustvu, materiajlno bogatstvo ili pak saznanje neke nove istine, naravno ta istina je nova za nas, jer tu knjigu, teoriju, podatak je neko vec napisao, tako d u sustini to nije novina u drustvu no novina za nas koji tek sad otkrivamo taj novi podatak. Sreca se ne ogleda u bogatsktvu, primjer grckog brodovlasnika Onazisa, niti u statusu, primjer cuvene porodice Kenedi, niti u vlasti, primjer naseg vladara Stefana Nemanje, u stecenoj diplomi, primjer hiljade mladih koji su napustili nase podneblje i naseli se u sve krajeve svijeta noseci u sebi taj neopisivi trenutak ceznje za onim proslim tamo negdje u starom kraju....Opet se vracam na osnovnu cinjenicu da kao razumna slobodna bica imamo slobodu donositi odluku, pa tako OzeUke moze moze biti potomak bilo kojeg neandretalca, gorile, sipanze ili cega god vec, ali je zalosno da mi kao razumna i svijena bica sebe unizujemo na nivo nerazumne zivotinje, koja kao takva velica Ime Bozije, dovoljno je procitati zitije sv.Serafima Sarovskog, podviznika u XIX vijeku, kako je obicna zivotinja osjetila ljubav Tvorca i ljubav covjeka prema nejmu, medvjedu i kako ta zivotinja velica Ime Bozije, kao sto kaze mudri car ipsalmopevac David: "Svaka dusa da hvali Gospoda", ili pak u knjizi koja je prosle godine prvi put prevedena i objavljena na srpskom jeziku u izdanju hilandarske zaduzbine, "Zivot i djelo oca Serafima Rouza" od oca Damskina, monaha u manastiru Platina u sjevernoj Kaliforniji, gdje opisuje kako je jedna srna svakoga dana za vrijeme sluzbe posjecivala manastir i po zavrsetku mirno se sklanjala u okolne sume ( i sam sam imao priliku vidjeti ovaj predivni manastir, gdje su mladi Amerikanci, u jeku hipi pokretu posejali sjeme Pravooslavlja koje je donjelo trostrtuki plod, naraocito bih preporucio svima nama, maldim ljudima da procitamo ovu dusekorisnu knjigu. Ili pak pogledajmo video zapis kako priroda i zivotinje osjete ljubav i Boziju energiju prilikom dolaska sv. mostiju sv. Vasilija Ostroskog u HErcegovinu. ALi mi kao slobodne licnosti svoj indentitet kreiramo po slobodi, neku u Hristu, neko u darvinizmu, neko u seksulanoj orijentaciji itd. Kaze dragi moj OzeUke , Dostojevski taj um XIX i XX vijeka da ako i nepostoji Bog trebalo bi ga izmisliti jer zivot sam po sebi ovakav nema smisla, takav um je mogao predvidjeti sudbu Rusije, jer se nije dao lako zavesti, pa je za vrijeme komunizma bio jedan od najomrzenijih pisaca,ali zbog njegove svjetske slave bilo je suludo totalno ga ignorisati, tako ako si u mogucnosti procitiaj ili obnovi njegovo djelo;"BracaAramazovi', tom se romanu cesto vracam. Kazem ostavio nas je Bog, pitamo li se da nismo mi ostavili njega, sto se vidi iz pojedinih komentara, gdje prvo odbijamo i negiramo postojanje Boga a potom se pitamo gjde je Bio kad je bilo? Tako i regeman pitese da lice ga neki pop anatemisati, sto nije bas pravilno terminosloki, jer regeman nije jeretig da bude anatemisan od strane crkve, pravilnije je reci ekskomuniciran, excomunicatio, izopstavanje iz zajednice,ali nije popa tu da bilo koga izopstava no mi sami to cinimo po svojoj volji.
Na osnovu komentara lako se zakljucuje da smo svi mladje generacije, koji nismo imali priliku okusiti ralje bivsih vlasti, niti se taj dio istorije izucava na nasim univerzitetima, tako da smo ove komentare o bivsim politicarima, zivotu, drzavi culi od nasih starijih srodnika, koji opet po ljudskoj prirodi pamte samo dobre stvari, tako da su ti komentari vecinom islisni, nemaju tezinu i davani su u stanju sveopste ogorcenosti, uzmemo li u obzir njihovu edukaciju, polozaj, zivotno iskustvo, sredinu u kojoj su zivjeli, interesovaanja slika se mjenja jer nije nazalost adekvatna, pitamo li se sta se dogodilo sa nasom inteligencijom i gradjanskom klasom po zavrsetku II rata, i kako je nastala nova intelektualna elita bivse Jugosalvije i na kojim je osnovama odgajana. NO nije ovo forum o tome, ali da sveopsta slika bude kristalnija uzmimo sve stvari u ram.
Tako isto i kada kudimo vijeru i Boga, imamo li dovoljno saznanja o tome, koliko smo i koje knjige procitali, da li znamo ljude koji su iskreni vjernici, pitamo li njih o njihovom iskustvu, o zivotu prije crkve, kako su spostalli vjernici, pricamo li sa vjenicima raznih starosnih dobi, pola, obrazovanja ,zanaimanja itd... ili sud donosimo odmah onako nasumice ,sto nam se ine moze uzeti u zlo jer sm ovecinom tek poceli sazrijevati u ovome svijetu i procice jos mnogo toga kroz nase glave, pa cemo zeljeti zaboraviti ono sto je ostalo iza nas, patako i ova vrijedjanja koja dolaze sa svih strana, cak i od onih koji ih kude pa da citiram:
1. regeman rece:"koliko osim uvreda nemas sta da kazes o ovome..u stvari vidim da nista ni ne znas da kazes osim uvreda,onda je bolje po tebe da se otkacis sa ovih stranica.' a odmah potom:"Ja tamo gdje nemam sta da kazem ne guram nos
pokusaj i ti".
2.OzeUke:" Oponenti REGENMERNA su novopeceni ili samo ubjedjeni religisjki fanatici-fanatici vole vjerovati u fanatizam,mitologiju i cuda a cuda njihov zivot zivot pravi ljepsim,obecavajucim....
3.Marquise:"Nevjerovatno je kako ima primitivnih ljudi kao ovaj Kivi koji zivi u nekom svome svijetu u kome je svako ko ne vjeruje u Boga lud. Vazno je da se pise cirilicom (uz to i ekavica) da se velica cetnistvo i cica Draza...Zato mi je drago sto ne zivim vise sa ljudima kao sto su Kivi i sto ne moram da slusam gluposti i ne trpim nacionalnu mrznju. Svaka cast Regeman na ovim tekstovima, vidis sa kakvim primitivcima imas posla !
4.Kivijev komentar je pun ostrih kritika takodje, rekao bi nek oneutralan svi se zalazem oza vise vriednosti a ne polazimo ni od one osnovne -postovanja jednihprema drugim, o necem visem ne treba ni govoriti.
Toliko za sada i srdacan pozdrav.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

evo redom ad ti odgovorim posto sam te dva puta iscitao:
nadam se da ces se snaci u vezi mojih odogovora na tvoje komentare po pitanju pozicije istih u postu.

1.ajd nam pojasni sta su to niska materijalna zemaljska dobra a sta uzvisena duhovna?neko voli pare,neko voli knjige.To si sad rekao a kasnije si se porekao bar tri puta gjde si naveo kako se paralelno razvijaju ljudske licnosti po svom nahodjenju.
2.kad pricas o tome da je prvo tjelesno stanje covjeka a drugo umjetnost,kutura i kad kazes da te opipljive,covjeku poznate stvari nisu dovoljne za zadovoljenje duhovnih potreba mozes li pojasniti tu duhovnu ppotrebu,sta ona znaci?prilaz bogu?pa naravno da ce popovi i crkva braniti svoje a biologija svoje.
sa tim da to duhovno do kraja nije razjasnjenjo.kakva su to visa duhovna osjecanja?vjera u boga?daj opip
ja kad jedem osjecam,kad pijem isto..kad sam vjerovao u boga nista nisam osjecao,vidio,cuo,vezivao se za boga ni po cemu jer nije bilo te jebene stvari u kojoj je taj isti da postoji mogao meni pomocu da se uzdignem a da ja to nisam mogao i sam bez njega.Sta ako se ja citanjem ateistickih knjiga duhovno uzdizem u tom svijetu?ostavio si prostor da svako moze prema svom nahodjenju to raditi,sli si par puta to pobio.na pocetku i u drugom dijelu teksta.
aj ti nama objasni sta su ti uzviseniji ciljevi po svim ovim knjigama koje si naveo a da to nisu.osim pukog vjerovajna u boga,univerzalne ljudske vrijednosti oko kojih slomih tastaturu.

3.kazes sreca se ne ogleda u nicemu sto si nabrojao?otkud ti znaas da neko iz kenedija nije danas u dobrom polozaju?znas li ti koliko njih ima?otkud znas ko je i koliko srecan>?

4.
'''''stecenoj diplomi, primjer hiljade mladih koji su napustili nase podneblje i naseli se u sve krajeve svijeta noseci u sebi taj neopisivi trenutak ceznje za onim proslim tamo negdje u starom kraju...''''
.O



a se ti vracas?ili samo pricas kako je tesko tamo u toj americi?sto nisi ovdje?pored silnih fakulteta.?sto nisi uz svoj narod.?
Prdim od dijasporaca koji kenjaju iz inozemstva o tezini istog i ljubavui k rodnoj grudi.Ili dodji amo da dopruineses nesto ili ostani tamo.mozda zvuci grubo ali tako je.ja da trajno odem vani ovaj sajt me vise ne bi vidio.nisam vise tu,nema me sta zanimati,cao.



5.''OzeUke moze moze biti potomak bilo kojeg neandretalca, gorile, sipanze ili cega god vec, ali je zalosno da mi kao razumna i svijena bica sebe unizujemo na nivo nerazumne zivotinje, koja kao takva velica Ime Bozije, dovoljno je procitati zitije sv.Serafima Sarovskog, podviznika u XIX vijeku, kako je obicna zivotinja osjetila ljubav Tvorca i ljubav covjeka prema nejmu, medvjedu i kako ta zivotinja velica Ime Bozije, kao sto kaze mudri car ipsalmopevac David: "Svaka dusa da hvali Gospoda", ili pak u knjizi koja je prosle godine prvi put''

ozeuke jeste potomak tog nabrojanog,kao i ja i ti..biologija je to dokazala.Dok vi crkvenjaci ne dokazete suprotno psst.
zassto je rodjenje hrista bioloski priznato sa strane crkve ali ne i zacece?to mu kao dodje priblizavanje ovozemajjskom rodu da shvati da je on jedan od nas ali nije bas kao mi.to sam te pitao a nema OPET odgovora.

6.dobro srne i medvjedi?a sta cemo sa pahomijem?a sa ovim?


''gdje su mladi Amerikanci, u jeku hipi pokretu posejali sjeme Pravooslavlja koje je donjelo trostrtuki plod'''
ti znas da su ti mladi ameri gutali LSD kao kolace..znas da su bili otvoreni..znas da je za vrijeme hipi pokreta doslo do masovnog sirenja gej populacije?kako to da ih sad sve podrzavate samo zato sto su pravoslavci?znaci i djavo je dobrodosao?zar nije onaj pop tukao pedere po bg dok je gej populacija marsirala.ja sam protiv marsiranja bilo koje vrste ali sta ima pop da se mijes ko se sa kim guzi?pa nije dokazao nastanak Hrista bjezi od toga a ovamo prica ko i kako treba da se razmnozava.Sveta funkcija braka?pa gdje pise da je funkcija braka potomstvo?sta ko ne moze imati djecu ?da se razvede?


'''araocito bih preporucio svima nama, maldim ljudima da procitamo ovu dusekorisnu knjigu. Ili ''''

evo jedna knjig aod mene:dzon keruak :na putu
tu se vidi kako se jedna generacija razvijala duhovno,svetovno,materijalni kako god hocete.to su pravi problemi i odrastanje gdje bog na vidiku nije


'''''''''ALi mi kao slobodne licnosti svoj indentitet kreiramo po slobodi, neku u Hristu, neko u 'darvinizmu, neko u seksulanoj orijentaciji itd. Kaze dragi moj OzeUke , Dostojevski taj um XIX i XX vijeka ''''''''''

opet,ako kreiramo svoju licnost slobodno sto su oni popovi udarali pedere?tjerali m.mansona iz hrvatske i sl?valjda je to na istim kanonima bazirano.mislim,odbijanje toga.




''''Kazem ostavio nas je Bog, pitamo li se da nismo mi ostavili njega, sto se vidi iz pojedinih komentara, gdje prvo odbijamo i negiramo postojanje Boga a potom se pitamo gjde je Bio kad je bilo? Tako i regeman pitese da lice ga neki pop anatemisati, sto nije bas pravilno terminosloki, jer regeman nije jeretig da bude anatemisan od strane crkve, pravilnije je reci ekskomuniciran, excomunicatio,'''''
pa pitam se gdje je bio ako vec postavim tezu da je postojao?pa plus i minus..a to da ga nema je moj konacni zakljucak.ja sam jeretik po tvojoj terminologiji i u sustini svejedno mi je kako me ko zove.Ophodim se prema svom razumu i crka moze da me zove kako hoce a da se sam izbacim,uradio sam.


''''a osnovu komentara lako se zakljucuje da smo svi mladje generacije, koji nismo imali priliku okusiti ralje bivsih vlasti,'''''

sto diras bivse vlasti?pa sva ova danasnja bagra sto cascava crkve i manastire je upravo svoj polozaj u toj vlasti napravila?kako mozeste protiv vasih ktitora.Ja stojim iza toga da su Srbi najvise mogli izvuci iz komunizam da nije bilo komunisticke budale onog dana na kosovu na jedan jako religiozan praznik a to je Vidovdan.Sto ste ga tad podrzali?



''''pitamo li se sta se dogodilo sa nasom inteligencijom i gradjanskom klasom po zavrsetku II rata, i kako je nastala nova intelektualna elita bivse Jugosalvije i na kojim je osnovama odgajana.''''

HOCES DA TI KAZEM STA JE BILO SA GRADJANSKOM KLASOM NAKON KRAJA RATA?POBIJENI SU SVI KO ZECEVI U SREMSKOM BLATU.ZNAS STA JE DALJE BILO?DOSLO PARTIZANSKA CELJAD SA SELA U GRAD?ONAKO POLA HAJDUKA NIJE NAVIKLO NA RAD PA JEDVA PO FABRICI RADISE.DOCIM SE NJIHOVA DJECA,RODJENA 50IH ,80IH RAZMILISE PO EVROPI I POCESE DA =OBIJAJU ZLATARE ,RESTORANE I SL.TO SU TI :MAJMUN,ARKAN,LJUBA ZEMUNAC,KASNIEJ LEGIJA I OVA BAGRA IZ ZEM.KLANA.DIVNI NADIMCI.
E VIDIS TI POTOMCI KOM .BAGRE KOJU STE VI 45TE PROKLINJALI SU KASNIJE POD SRPSKOM ZASTAVOM I ORUZJEM POCELI DA PALE PO BOSNI,HRVATSKOJ,A SVE POD BLAGOSLOVom POPOVA I VLADIKA.AKO NE VJERUJES POGLEDAJ DOK.JEDINICA U REALIZACIJI MAGAZINA VREME.AKO NE MOZES PREKO SAJTA VREMENA DA GA NARUCIS JA CU TI POSLATI POSTOM SAMO MI DAJ ADRESU.E TU CES DA VIDIS KOLIKO PUTA SE CRKVA U TOKU TOG RATA ODREKLA ISUSA.



''''Tako isto i kada kudimo vijeru i Boga, imamo li dovoljno saznanja o tome, koliko smo i koje knjige procitali, da li znamo ljude koji su iskreni vjernici, pitamo li njih o njihovom iskustvu, o zivotu prije crkve, kako su spostalli vjernici, pricamo li sa vjenicima raznih starosnih dobi, pola, obrazovanja ,zanaimanja itd.''''

pricam pricam..to ti je najveca bijeda kojoj je bog jedina nada.ovamo place za slobom komunjarom koji crkvu nije javno ni negirao ni priznavao ali je bio ateist,a sa druge strane mlati po crkvama.
u beznadju jedino sto joj je ostalo je to crkveno pravo koje daje vjernicima a to je pravo za besplatnu besmrtnost.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

UFFFFFFFFFFFF !!!!!!!!!! JADAN VAS PSIHOLOG !!! :lol:
LJUDI VI NISTE ATEISTI VEC UTOPISTI A OVI DOGMATI STO VAM KONTRIRAJU SU DALTONISTI !!! :lol: :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Gost

Post by Gost »

РЕГЕМАНЕ....МАТЕР ТИ ЈЕ СЕЉАЧИНА....МЕНЕ У ПРЊАВОРУ И СКОРО ЦЕЛОЈ БИВШОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ ЗНАЈУ КО САМ И ШТА САМ, А ШТО СЕ ЗА ТЕБЕ НЕ БИ МОГЛО РЕЋИ ПОШТО СЕ КРИЈЕШ ИЗА ТАМО НЕКОГ ЛАЖНОГ ИМЕНА И МИСЛИШ ДА ЗА ТО МОЖЕШ ЛУПАТИ ГЛУПОСТИ И НАПАДАТИ ЦЕО СВЕТ УБЕЂУЈУЋИ ИХ ДА СИ САМО ТИ У ПРАВУ И НИКО ВИШЕ, ДА СУ СВИ ДРУГИ КОЈИ НЕ МИСЛЕ КАО ТИ БУДАЛЕ....МАЛО СИ СЕ ПРЕВАРИО ГОСПОДИНЕ СВЕЗНАЛИЦО....

А ТИ MARQIUISE БОЉЕ ТИ ЈЕ ДА ЋУТИШ КАДА НЕМАШ НИШТА ПАМЕТНИЈЕ РЕЋИ.....ПОСЛЕ ОВАКВОГ ТВОГ КОМЕНТАРА НИ ТИ НИСИ НИШТА БОЉА-ЉИ НЕГО ТВОЈ ПРЕТХОДНИК РЕГЕМАН....
ЈА НИ ЈЕДНОМ РЕЧЈУ ОВДЕ НИСАМ НИГДЕ ВЕЛИЧАО ЧЕТНИШТВО ИЛИ ШИРИО НАЦИОНАЛНУ МРЖЊУ НИТИ САМ ТО КАДА БИЛО ГДЕ РАДИО.....ЈЕДНОМ САМ ВЕЋ ОВДЕ НА ФОРУМУ НА НЕКОЈ ТЕМИ ЛЕПО ОБЈАСНИО ШТО ЈА ПИШЕМ ЕКАВИЦОМ И НЕ МИСЛИМ ТО ПОНАВЉАТИ....КО ЈЕ ПРОЧИТАО ПРОЧИТАО ЈЕ.....ШТО СЕ ТИЧЕ ЋИРИЛИЦЕ....У ПРВОМ РАЗРЕДУ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ МИ ЈЕ ПРВО ПИСМО БИЛА ЋИРИЛИЦА, ИАКО СМО ПОСЛЕ ЈЕДНУ СЕДМИЦУ ИМАЛИ ЋИРИЛИЦУ, А ДРУГУ ЛАТИНИЦУ, МЕНИ ЈЕ ЦИРИЛИЦА ОСТАЛА ДРАЖЕ ПИСМО....ТО НИКО НЕ МОЖЕ ПРОМЕНИТИ ПА НИ ТИ....А НИТИ БИ ЗБОГ НЕГОГА, ШТО СЕ ТО НЕКОМЕ НЕ СВИЂА,МЕЊАО СВОЈ НАЧИН ИЗРАЖАВАЊА И ПИСАЊА.....ИЗВИНИТЕ ГОСПОДО АКО НЕ РАЗУМЕТЕ ЦИРИЛИЧНО ПИСМО....НАУЧИТЕ ГА....ВАША СТВАР...ЛАЖЕ СВАКО ОНАЈ ИЗ БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ КОЈИ КАЖЕ ДА НЕ ЗНА ЋИРИЛИЧНО ПИСМО, ЈЕР ЈЕ У ШКОЛАМА ПРЕ РАТА ОБАВЕЗНО БИЛО И ЋИРИЛИЧНО И ЛАТИНИЧНО ПИСМО.....

ПОЗДРАВ ГОСПОДО ЗА СВЕ ВАС И ЈЕДАН ПРЕДЛОГ....НЕМОЈМО СЕ ВИШЕ БЛАМИРАТИ ОВДЕ И НАПАДАТИ ЈЕДАН ДРУГОГА ЗБОГ РАЗЛИЧИТИХ МИШЉЕЊА...СВИ ИМАМО СВОЈЕ СТАВОВЕ И ТО НИКО НЕ МОЖЕ ПРОМЕНИТИ НИ ВИ НАШЕ НИ МИ ВАШЕ.....БОЉЕ ДА СЕ ПРЕЂЕ НА НЕКУ ДРУГУ ТЕМУ И ДА СЕ УЉУДНО И КУЛТУРНО ПОНАШАМО ОВДЕ НА ФОРУМУ, ЈЕР ОВО ЧИТАЈУ ХИЉАДЕ И ХИЉАДЕ И ОДРАСЛИХ И ДЕЦЕ....И НЕМАЈУ ШТА ЛЕПО НАУЧИТИ ИЗ ОВАКВИХ КОМЕНТАРА И УВРЕДА...

ПРЕДЛОГ ВРСТА.....ДА УБУДУЋЕ СВЕ УВРЕДЉИВЕ И ВУЛГАРНЕ КОМЕНТАРЕ ИЗБРИШЕШ, НЕ ОБЈАВЉУЈЕШ И ЗАБРАНИШ.....

ПОЗДРАВ ЗА ТЕБЕ IHTIS....

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

'''''''РЕГЕМАНЕ....МАТЕР ТИ ЈЕ СЕЉАЧИНА.'''

'''РЕГЕМАН...ИМАМ ЈЕДАН ПРЕДЛОГ ЗА ТЕБЕ....АЈДЕ ТИ МАЛО ПОСЕТИ НЕКОГ ПСИХИЈАТРА И ПРОВЕРИ ДАЛИ СИ УОПШТЕ НОРМАЛАН....ОНО ШТА СИ СВЕ НАПИСАО ОВДЕ НОРМАЛАН ЧОВЕК НЕ БИ НИКАДА РЕКАО ИЛИ НАПИСАО....ХОЋЕШ ЦЕО СВЕТ ДА УБЕДИШ У СВОЈЕ БЛЕСАВЕ ТВРДЊЕ И СХВАТАЊА И НИКО НИЈЕ У ПРАВУ СЕМ ТЕБЕ....ТИ СИ ЈЕДИНИ ИЗГЛЕДА ОВДЕ ПАМЕТАН И ТИ СВЕ ЗНАШ, А ДРУГИ СУ ЛУДИ И НИШТА НЕ ЗНАЈУ...КОЛИКО СИ ЗАСЛЕПЉЕН МРЖЊОМ ПРЕМА ЦРКВИ И БОГУ, ТО СЕ НЕ ГРАНИЧИ СА НОРМАЛНИМ....ПОСЕТИ ТИ ЛЕПО НЕКОГ ПСИХИЈАТРА И ОТКАЧИ СЕ МАЛО СА ОВИХ СТРАНИЦА АКО НЕМАШ ПАМЕТНИЈА ПОСЛА....'''''


'''ОЗДРАВ ГОСПОДО ЗА СВЕ ВАС И ЈЕДАН ПРЕДЛОГ....НЕМОЈМО СЕ ВИШЕ БЛАМИРАТИ ОВДЕ И НАПАДАТИ ЈЕДАН ДРУГОГА ЗБОГ РАЗЛИЧИТИХ МИШЉЕЊА...СВИ ИМАМО СВОЈЕ СТАВОВЕ И ТО НИКО НЕ МОЖЕ ПРОМЕНИТИ НИ ВИ НАШЕ НИ МИ ВАШЕ..'''''
.БОЉЕ ДА СЕ ПРЕЂЕ НА НЕКУ ДРУГУ ТЕМУ И ДА СЕ УЉУДНО И КУЛТУРНО ПОНАШАМО ОВДЕ НА ФОРУМУ, ЈЕР ОВО ЧИТАЈУ ХИЉАДЕ И ХИЉАДЕ И ОДРАСЛИХ И ДЕЦЕ....И НЕМАЈУ ШТА ЛЕПО НАУЧИТИ ИЗ ОВАКВИХ КОМЕНТАРА И УВРЕДА... ''''





Ti nisi seljacina...ti si idiot..a to sto tebe znaju u bivsoj jugi ..boli mene patka...ja sam postavljao konkretna pitanja u vezi vjere i crkve..a ti posto vidim nemas sta reci onda otpili sa ovih stranica..ako ti vec smeta toliko nemoj da citas ove stranice
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Gost

Post by Gost »

ИДИОТ МИ КАЖЕ ПА СЕ НЕ ЉУТИМ....

User avatar
dado1605
Posts: 148
Joined: 04.05.2006. 09:09
Location: Tamo gdje ljubav pocinje
Contact:

Post by dado1605 »

vidim da se sve ove diskusije vjerske tematike zavrsavaju na isti nacin

onaj ko shvati da vjernik treba da bude zbog sebe a ne zbog drugih - razumio je sve

a onaj ko to ne shvata moze da se naziva vjernikom i druge ubjedjuje koliko je bas on veliki vjerni

ali ima i ono
druge ces lako prevariti ali sebe nemozes

postujem svakog vjernika koji je to zbog sebe samog a oni drugi se lako prepoznaju......

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

dado1605 wrote:vidim da se sve ove diskusije vjerske tematike zavrsavaju na isti nacin

onaj ko shvati da vjernik treba da bude zbog sebe a ne zbog drugih - razumio je sve

a onaj ko to ne shvata moze da se naziva vjernikom i druge ubjedjuje koliko je bas on veliki vjerni

ali ima i ono
druge ces lako prevariti ali sebe nemozes

postujem svakog vjernika koji je to zbog sebe samog a oni drugi se lako prepoznaju......
:smt023 :smt115

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Vjera je izmisljena drugovi moji i drugarice da bi se mi ljudi razlikovali.Pa onda posto smo razliciti da bi se mogli ubijati,proterivati i mrziti,i da nas ne bi pekla zivotinjska savjest sto ubijamo istu vrstu.Ali ako smo imalo pametni skontacemo i kao nevjernici i kao vjernici i kao agnotisti da mi i dalje ubijamo,mrzimo i protjerujemo istu vrstu.Vjeru mogu promijeniti kad god hocu i bit danas tvoj brat a sutra jovo nanovo tvoj katil.Svi smo dobro vidili kako nam je bilo dobro kad nismo puno marili ko smo i sto smo a onda kad nas je zasvrbilo porijeklo tada bi sto bi.Ljudi moji pa vidljivo je kako su se svi nasi prijatelji i komsije dali i okrenuli vjeri s ciljem da budu kontra drugoj i da joj isprva prkose a poslje da se mrze do bljuvesa.Ja sam Agnotist i vjerujem u ono sto sam ucio u skoli,u Darwina vjerujem i njegovu Evoluciju,uDobro vjerujem jer dobrim se vraca,vjerujem u ono sto vidim jer nisam corav i u mladost i ovu djecu vjerujem jer ona samo znaju da vole.Na kraju pozdravljam moje Prnjavorcane one okolo Prnjavora i vjernike i nevjernike i posebno one skolovane.

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

Ma da, partizani su ubili Boga i rijesili vjekovne misterije,samo to nije dugo trajalo nesto.

Nisam veliki vjernik (rijetko idem u crkvu,rijetko postim,opsujem,grijesan sam ali za sve se to ipak kajem) ali sam ponosan na ono sto jesam i na svoju vjeru. Uopsteno jako postujem sve ljude koji VOLE svoju vjeru jer tako postuju i tudju a to sto neko kaze da moze uvijek da promijeni vjeru...moze se ali se ne moze promijeniti onaj od koga si postao,tako da je to cista glupost....

Svi vi koji ne vjerujete,da li ste ikada u zivotu bili na nekoj slavi,ili bilo kakvom vjerskom obredu? Znam da jeste,a zasto idete kada ne vjerujete u nista od toga,zasto skrnavite nekome njegov praznik i slavlje? Ja bih vas postovao kada ne biste isli,jer ovako ispada da ne idete kod nekoga sto ga postujete i sto postujete taj dan slavlja nego idete da se ozderete.....

Stoji ovo oko ovih lopovluka pod okriljem vjerovanja,to je svagdje u svijetu ali ja vjeru odvajam od crkve i popova.
Vjera postoji oduvijek i ja vjerujem u ispravnost Pravoslavlja i u biti sve vjere su postene,nigdje vjera ne uci covjeka da bude lopov,ubica,manijak i sl.

Crkve,pogotovo ove danasnje jer mogu da se naprave bilo gdje,mu dodju nekako kao fabrike neke a popovi kao obicni radnici. Tako je to u mojim ocima.
Crkvu danas mozemo da napravimo gdje hocemo i pop moze biti ko zeli da ide u skolu a vjera...
Vjera je nesto vece od njih.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Popovi su tu da bi prenosili i pojasnjavali vjeru opstoj masi... učili nas i priblizivali njoj...

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

u pravu si @seljak ali zar u tome ucenju ima i to da traze od svojih vjernika da im spreme npr MILION maraka da naprave crkvu i kucu i da kupe dobro auto???
Zato su oni za mene sporedne licnosti...

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Bar bi trebali da su tu da bi nas priblizavali vjeri, necu sad o tome koliko to jeste ili nije..:roll:
Sve bi to bilo za pet kad bi bar 50% vjernika bili iskreni, jer onaj ko iskreno vjeruje trebalo bi da postuje i druge koji vjeruju ali na drugi nacin. Kazem "trebalo bi" jer nisam vjernik.
Zanima me samo da li ce se ikad na nasim prostorima razdvojiti vjera i nacija. Koliko treba ljudima objasnjavati da to nije isto?!
Zasto bi nekome vjera bila nametnuta rodjenjem, zasto ja ako sam Hrvatica moram biti katolicke vjeroispovijesti? Ili ako sam po nacionalnosti Srpkinja pravoslavne?
Dok budemo mijesali babe i zabe imacemo ratove svakih nekoliko decenija.

Post Reply