Vjera, shvatanja

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

VJERUJEM LI U BOGA

DA
88
78%
NE
17
15%
KAD MI LOSE KRENE
8
7%
 
Total votes: 113

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ti jos nisi shvatio da te ja ni jednom nisam NAPAO...I samo malo, nisam rekao da vrh SPC ne valja,nego neki dijelovi, i naravno vjernici, ovi novopeceni... Razlika... Sve mi diraj Patrijarha ne...

Pozdrav

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Vidis,patrijarh je jedna sjajna licnost( i umno i fizicki i to ne sporim).na osnovu cije su se starosti i sasvim drugom shvatanja vjere od danasnjih vjernika i popova mnogi okoristili.
Kao poglavar je dosta puta izmanipulisan od strane najblizih saradnika.
Dva pitanja su pedofilija u SPC tj slucaj Pahomije kao i podrzavanje odredjenih struktura vlasti svim optuzenima za ratni zlocin.Jedini koji se po tom pitanju ogradio od drugih i stao na stranu patrijarha je cini mi se vladika Artemije.Raznorazne poluge moci unutar SPC koriste upravo ugled i polozaj patrijarha da bi u vjeru sproveli dnevno politicka kolebanja i slicno.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Hm, da se slozim s regemanom? Pa tesko... mislim... zabrinjava me cinjenica da neko moze tako da se odrekne vjere i crkve.... Kazes da ne vjerujes u ono sto ne vidis...?! A da li si ikad vidio mene? Da li si vidio ostalih 6 miliardi ljudi na planeti?! :D Sigurno smatras da i ja ne postojim, kao ni svi istali.... :D :D
al da se manem suplje price... slozicu se sa regemanom samo po pitanjima losih vjernika koji na ovaj ili onaj nacin manepulisu crkvom...
Ali i dalje drzim tezu da crkva uzima dobrovoljni prilog, tako da ne vidim na koji nacin bi se od tih para mogle graditi bolnice.... !?! Porez da, samo ko ga danas placa??? Znam coveka koji cesto tvrdi da se on kao posten covek nasao pa otisao da plati porez a tamo ga sacekao covek sa "dobronamjernim" rjecima odvracajuci ga da plati jer ce kako kaze to svejedno ide nekome lijevo u dzep.......

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ovo sto imate ovdje je nesto sto se stvarno rijetko vidja... pa ko moze neka mi objasni....

Image

Image

Podlaktica Sv. Anastasije, zivjela je u Rimskom carstvu i mucenickom smrcu je postradala, u manastiru Jasenovac nalazi se dio mostiju (podlaktica), ja sam imao tu cast da sam mogao uslikati mosti dio koji nije prekriven a to je dio lakta, uglavnom neko je presjekao ruku Sv. Anastasije prije skoro 2000 godina i jos uvijek se vide krvni sudovi i tkivo, tu podlakticu drze u zatvorenoj staklenoj kutiji i poslije dva milenijuma nisu jos uvijek raspale...

Image

Image

Jos jedna ruka ali ovaj put u Ognjene Marine koja se nalazi u manastiru Ozren, vidi se saka na kojoj poslije 1500 godina jos uvijek ima ljudsko tkivo...

Uglavnom, ko ne zna mosti su uglavnom uvijek prekrivene i veoma se rijetko prikazuju a jos redje neko ima priliku da ih uslika, ovo sam dobio Blagoslov tj odobrenje od starjesina manstira da ih uslikam... pa postoji li neko naucno objasnjenje na koji nacin su te mosti ostale sacuvane kroz vijekove? I jos onaj cudan miris koji se siri u njihovoj blizini, neopisiv je... ljudsko tkivo poslije smrti se raspada uz nopisiv smrad... koje je u Banjaluci imao anatomiju imao je priliku da vidi baku Virdžiniju koju poslje njene smrti nije imao o da sahrani pa su je stavili u bazen formalina i tu je cuvaju kako bi se studenti mogli vjezbati sa njom dok uce anatomiju, toliko dugo je u tom bazen formalina ali ipak tjelo joj se nalazi u "gorem" stanju nego ove mosti koje sam vam sada pokazao...tesko je sacuvati ljudsko tjelo o trulezi... neka mi neko objasni ako zna na koji nacin je sve ovo ostalo citavo???
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

@seljak iz sk:
mani se suplje price.pa ako vec znas da ima cifra od 6milijardi ljudi onda je to neko egzaktno provjerio i na osnovu te provjere predstavio cifru.od 6mil.ljudi,o bogu te provjere nema.prilozi vise nisu dobrovoljni vec popovi idu i mole...ne znam da li znas za to ali kad ti neko dodje u kucu i kaze :''gradimo crkvu,skupljamo pare,sve sto date je na bazi dobrovoljstine.Naravno,da ce svako na toj bazi da da..opsebno ovi nasi seljaci..cak se mom djedu koji je vjernik bio,sve to smucilo.valjda se dobrovoljno daje kad odes u crkvu i das nesto a ne neko da se pravi fin i skace ti po selu/gradu
@vrsta:ja cu pokusati da nadjem naucno objasjnenje i lad nadjem konkretno prikazacu ti ga
.Samo ne vidim na sta te to asocira?boga?
vidis kad vjerujes u nesto sve ono sto ti je neobjasnjivo pripisujes prvo toj vjeri pa tek onda ostalim mogucnostima.dokaz za taj fenomen je u diskusiji bog/nauka 50-50 a si ti ako vec koketujes sa naukom trebao krenuti od tog stvaa
kao kad u praistoriji nisu znali kako nastaje vatra pa su to pripisivali visim bicima.
princip nastajajna bogova i pripisavanje svemu neznanom istima je kroz istoriju ist za sve vjere i religije.mitologija je odavno unificiranai nadogradjivana
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

regeman wrote:@seljak iz sk:
mani se suplje price.pa ako vec znas da ima cifra od 6milijardi ljudi onda je to neko egzaktno provjerio i na osnovu te provjere predstavio cifru.od 6mil.ljudi,o bogu te provjere nema.prilozi vise nisu dobrovoljni vec popovi idu i mole...ne znam da li znas za to ali kad ti neko dodje u kucu i kaze :''gradimo crkvu,skupljamo pare,sve sto date je na bazi dobrovoljstine.Naravno,da ce svako na toj bazi da da..opsebno ovi nasi seljaci..cak se mom djedu koji je vjernik bio,sve to smucilo.valjda se dobrovoljno daje kad odes u crkvu i das nesto a ne neko da se pravi fin i skace ti po selu/gradu
@vrsta:ja cu pokusati da nadjem naucno objasjnenje i lad nadjem konkretno prikazacu ti ga
.Samo ne vidim na sta te to asocira?boga?
vidis kad vjerujes u nesto sve ono sto ti je neobjasnjivo pripisujes prvo toj vjeri pa tek onda ostalim mogucnostima.dokaz za taj fenomen je u diskusiji bog/nauka 50-50 a si ti ako vec koketujes sa naukom trebao krenuti od tog stvaa
kao kad u praistoriji nisu znali kako nastaje vatra pa su to pripisivali visim bicima.
princip nastajajna bogova i pripisavanje svemu neznanom istima je kroz istoriju ist za sve vjere i religije.mitologija je odavno unificiranai nadogradjivana
Jedve cekam da cujem:) Ja sam, trazio ali nisam nasao nista ozbiljno, imam jos par prijmera koje nauka ne moze da objasni ali ajd prvo ovo da te ne opteretim mnogo :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

nisam medicinar ali pronaci cu ..valjda :wink:
samo,ne znam zasto bi neobjasnjenje istog navodilo da se radi o bozjem djelu?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Izgleda da ti jos treba primjera:)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

nebitan je broj primjera...nego me zanima zasto se to pripisuje bozjoj ruci a ne naucnom (ne)otkricu jer zaista ne znam da li ima objasnjennje za to..ali kazem ti..zivo me zanima pa cu se raspitam 8)
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

raspitao sam se kod par ljudi i na exploreru se vrtjela emisija u kojoj su dva naucnika pricali o najnovijim saznanjima povodom egipatske kulture i religije koja primarnih dodira sa hriscanskom i vrlo lako su objasnili trcnosti za zastitu i mumifikaciju tijela.Naime imali su vise vrsta tecnosti za zastitu tijela od kojih je mumifikacija najnaprednija.oni su to primjenjivali.Ne vidim razlog zasto tadasnje i kasnije civilizacije ne bi prihvatale takav nacin zastite svojih vrhovnika,vladara i slavnih licnosti.Tako i SPC i sve druge crkve ne bi na takav nacin stitile tijelo i to prikazivalo,zbog mase vjernika,kao bozjih ruku djelo.
pizdrav
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Nije valjda da je to sve sto si mogao da nadjes:)

Niti su kupane niti ih kupaju, cak sto vise sve su te mosti ranije bile u zemlji...

Mumije iz Egipta cuvaju u posebnim prostorijama nesto kao Lenjina, a ovdje su izlozene vanjskim uticajima bez ikakve zastite...

Npr. kada si vec kod tog kupanja Sv. valdiku Platona banjaluckog su ustase zaklale rasporile mu utrobu i bacili ga u Vrbanju, narod izvadi tijelo i bez opjela sahani ga u zemlju, pedesetih godina izvrse eshumaciju posmrtni ostataka i nadju tjelo koje se nije raspalo, operu ga vodom od blata i ostave na suncu da se osusi sahrane ga i ponovo mislim da je to bilo 90-tih izvade i nadje ocuvano tjelo... sada je u kivotu u Crkvi Sv. Trojice u BL... mozes ti bolje da odgovoris jer pitanja koja slijede su BAS TESKA za protumaciti, uglavnom sve cu sa slikama da objavljujem sto budem ovdje pisao:)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

to su stvari u koje vjerujem da jesu takve
ali
kazem ti u prirodi je to moguce samo sto tebi vjera u um prvo regrutuje prirodne stvari,za koje postoji stat.i naucni dokaz da su normalne i nevezane za boga
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

hocu da kazem bez sirenja pisanija teme na koju se svi zale..da su te stvari misticne bazirane na tome da ih ti posmatras kao djelo boga a ja kao nemogucnost da ih nauka dokaze do molekula ,kao sto ti i radi,obicno.sto znaci da smo na nuli bez dokaza ali ti si jedini koji je poturio kakve takve tvrdjne od svih na forumu.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Hajde regeman? Gdje su sada odgovori?

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

kazem ti...po meni odgovori nisu u bogu vec u nedokazanoj nauc..u stvari nauka je to vjer.dokazala ali ja nisam trazio nista.
Vidis po ovom pitanu ti kao i ja stojis na nuli,samo sto ti vuce na stranu boga a ja na stranu nauke.
vjerovatnoca postojanja boga sa strane nauke je prije 700npr godina bila velika a sa strane crkve apsolutna.
Danas je sa strane nauke vrlo mala a sa strane crkve je ostala ista,sto znaci da je nauka daleko uznapredovala i potisnula neke crkvene dogme.kao sto znas crkva je prihvatila teoriju:tijelo je biologija stvorila a dusu je bog utisnuo da bi bio postignut kompromis.to prije 500 g.nije ilo moguce ni pomenuti.
U svakom slucaju ,crkvi je vrlo malen prostor za manipulaciju ostavljen i to koristi na ovakve nacine kao sto je vrsta prikazao,plus sve one suze sa raznih ikona,pojavljivanja dj.marije na svakom koraku.
Na sve daju odgovor samo se konkretne stvari oko postojanja boga zamucuju raznoraznim trojstvima oca,sina i duha gdje ziv covjek ne moze da skonta ko je ko i sta radi.
ukoliko su ove stvari dovoljne za vjeru u boga a ne nesto drugo onda mozes da vjerujes da su vaznemaljci bili na zemlji jer postoji gomila slicnih dokaza,sa sve slikama i neobjasnjivim stvarima
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

regamne, znam kako razmisljas jer sam ja imao takav stav duze vrijeme, samo sam ja bio dosta radikalniji sto se tice Crkve i Boga, da se uradi nesto u duhu francuske revolucije i kasnije Napoleona... da se svi svestenici protjeraju na neko ostrvo i da npr. tamo gaje kafu...imao sam milion pitanja na koje sebi licno nisam mogao naci odgovor... npr. za ove ne trulezne mosti nema nucnog objasnjenja...ja sma trazio i nasao sam samo neki izvjestaj Sovjetski biologa koji su pokusali na utvrde zasto tkivo na mostim a ne truli i nisu mogli da nadju konkretan dokaz tj da naucno potvrde i dokazu na koji nacin se to desava...ima slucajeva gdje su najdeni ljudi koji se nisu raspali kroz vijekove npr. praistoriski covjek koji je najden u ledu Alpi ili djevojka koja je bila zakopana nisam siguran kakvo blato u Floridi i ostala je ne raspadnuta ali za to sve imaju naucni dokazi, s tim sto su ta tijela kada su izvadjena morali posebno da se cuvaju...ove mosti ne i u tome jeste cudo, jer cudo ne bi bilo cudo ako bi se moglo naucno dokazati:)Ne kazem da Crkva kroz vijekove nije pokusavala da sacuva svoju Dogmu koja je bila zasnovana na nekim prirodnim zakonima sto je kasnije naucno potvrdjeno, ali i pored sve ove tehnike i tehnoologije naucni saznanja nisu mogli do sada da objasne to sto se desava sa tijelima ljudi koji su postradali za Hrista...ako priznas da ne znas odgovor ja bih presao na drugo pitanje monogo teze od ovog :) 8)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ja vas samo posmatram, svidja mi se ovo... :lol: :lol:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

mozes ti dalje prijeci..samo znas vrlo dobro da je meni sve to dokaz nenaucnog dostignuca a ne bozje ruke.otkad je neraspadnuto tijelo bozjih ruku djelo?da li si se ikada pitao:
1.koliko ljudi je u takvom stanju a da nisu iskopani?jer rijetko ko se iskopava iznova osim poznatih licnosti ili sta ja znam ,po potrebi nekoj?milijarde je sahranjeno.mislis da ih nema neraspadnutih medju njima>?ako se jedan pronadje to je dovoljno da pobije tvoju teoriju.
2.evo jos jedno pitanje,koej je konkretno a nije teorija nagadjanja..Ako su ustase zaklale tog vladiku i on bozjom odlukom kroz crkvu postade blazen i svetac,kako to da je Stepinac isti takav postao ako je on bio vjerski vodja ustasa?kako mogu zrtva i dzelat da budu sveci?ili se crkva zajebala?sta po tom pitanju bog uradi na nebu kad mu dodju?oduzme jednom titulu?koga kritikuje?kako bog gleda na to sto se njegove dvije vjere kolju na zemlji?koga voli vise?muslimane ili katolike?
3.zasto nema hristovog tijela?gdje je?
5.ako je hrist nastao tako sto je djevica marija zatrudnila a da je ostala djevica otkud znas da to vanzemaljci nisu sisli i to uradili a ljudi to predstavili kao boga?jednaka je vjer.za postojanje i boga i vanzemaljaca.niko ih nikad nije opipao
4.zasto je nemoguce vidjeti boga?ako je on svemoguc zasto je nemoguce makar na dva minuta u hiljadu godina poslusati civilizacijui koja ga toliko voli i klanja mu se kao idolu?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ovako...
1.koliko ljudi je u takvom stanju a da nisu iskopani?jer rijetko ko se iskopava iznova osim poznatih licnosti ili sta ja znam ,po potrebi nekoj?milijarde je sahranjeno.mislis da ih nema neraspadnutih medju njima>?ako se jedan pronadje to je dovoljno da pobije tvoju teoriju.
Ko god da je iskopan nasli su samo kosti, osim ako taj nije kako sam vec rekao postradao za Hrista...da se nadjem jedan takav ocuvan les sve bi svjetske agencije prenjele tu vijest i ne bi proslo ne zapazeno, slucajnosti ne postoje...sada bih jos tu pisao ali ce se kasnije poklapati sa ostalim odgovorma pa zato necu vise da komantarisem...
2.evo jos jedno pitanje,koej je konkretno a nije teorija nagadjanja..Ako su ustase zaklale tog vladiku i on bozjom odlukom kroz crkvu postade blazen i svetac,kako to da je Stepinac isti takav postao ako je on bio vjerski vodja ustasa?kako mogu zrtva i dzelat da budu sveci?ili se crkva zajebala?sta po tom pitanju bog uradi na nebu kad mu dodju?oduzme jednom titulu?koga kritikuje?kako bog gleda na to sto se njegove dvije vjere kolju na zemlji?koga voli vise?muslimane ili katolike?
Kod Katolika je nazalost proces progalsavanja Blazenog a kasnije Svetim dosta drugaciji nego kod nas...Bog je jedan samo sto su se u vrhu Crkve 1056 podjeli zbog vlasti ko ce da bude glavni papa Rim ili patrijarh Carigrad, nisu se mogli dogovoriti i napravili su najvecu gresku sto se moglo desiti u Hriscnaskom svijetu a to je da se podjele oko Hrista i svako je govorio da je njegova vjera upravu a ovi drugi nisu, evo sad su poceli poslje 1500 godina da se izmiruju:) Od kada su se Katolici odvojili od Pravoslavne Crkve ni jedan njihov Svetac nazalost nije ostao beztrulezan ( ne znam da li znas tu informaciju) to sigurno nesto govori onom koji hoce moze da razumije...da se vratim pitanju Sv. vladika Platon je mogao da ode u izbjeglistvo i da sacuva svoj zivot ali nije vec je ostao da djeli sudbu sa svojim narodom i stradao je mucenickom smrcu...uradio je nesto sto bi svima nama a i nasim politicarima moglo biti za primjer, pokazao je da mu je stalo do njeogovog naroda i kako bude narodu tako neka bude i njemu...Stepinac je koliko ja znam proglasen Blazenim to je nesto kao vrtic za Svece...na koji nacin ne bih da ulazim u to jer ipak ne pripadam toj konfesiji njihova stvar...kod njih je procedura takva da je on za zivota morao da napravi neko cudo tj. da nekoga izljeci i da se kasnije javi nekome u snu...kod nas beztrulezne mosti 90% slucajeva i iscjeliteljske moci nad mostima....
3.zasto nema hristovog tijela?gdje je?
Joooj pitanja regmane:) Nema ga jer je Hristos Vaskrsao iz mrtvih (valjda si gledao Pasiju;) ) ako vec nisi citao Bibliju...jer ako Hristos nije Vaskrsao uzaludna je vjera vasa tako rece jedan apostol...da se nadje Hristovo tjelo svo Hriscanstvo bi bilo bezsmisleno i dokazalo bi se da si ti upravu a ja u krivu:)
5.ako je hrist nastao tako sto je djevica marija zatrudnila a da je ostala djevica otkud znas da to vanzemaljci nisu sisli i to uradili a ljudi to predstavili kao boga?jednaka je vjer.za postojanje i boga i vanzemaljaca.niko ih nikad nije opipao
Ako ti mislis da su vanzemaljci sisli i obavili posao tvoja stvar...sada da bih ti objasnio kako je Bogorodica ostala trudna trebao bih ti prvo pojasniti znacenje Sv. Trojice jer tebi ima dosta stvari u koje nisi upoznat a to bi potrajalo pa cu ti reci da je Duh Sveti "ovaplodio Djevicu Mariju" i ona je na taj nacin zatrudnjela...Bog je svuda oko nas evo jednog tebi opipljivog primjera i mislim da ces mocu razumjeti ako ne onda ces se barem nasmijati da nema Boga mi Srbi ovakvi kavi smo odavno bi nestali, ovako neslozni i razjedinjeni, 5 vijekova u ropstvu da nema Boga ne bi ni postojali sada...:)
Evo neki primjera...
http://www.srbovanje.com/modules/news/ da Bog postoji cim nas drzi ovakve kakvi smo...
4.zasto je nemoguce vidjeti boga?ako je on svemoguc zasto je nemoguce makar na dva minuta u hiljadu godina poslusati civilizacijui koja ga toliko voli i klanja mu se kao idolu?
Moguce je vidjeti samo ako ne stavis ispred Boga :)

Vrijedi pokusati, vjeruj mi :wink:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

milijarde ljudi nije iskopano..ja pricam o onima neiskopanima...zar sumnjas da ne postoji jos neko bestrulezan ko nema veze sa religijom?


nisam te pitao proces nastajanja sveca i koliko oni imaju bestruleznih likova.ono sto sam te pitao jeste kako bog gleda na to sto je neko u njegovo ime dzelat a onaj drugi u njegovo ime zrtva?
kako on reaguje na to?nije valjda da je jednima poklonio beztrulezne mosti a drugima nista?
Stepinac je svetac..nije blazen nego svetac.
Za svoj narod mozes se zrtvovati i da nisi vladika.to je ljudska ,univerzalna,komponenta i ne treba je vezivati za boga.

ja pitam za vanzemaljce jer je vjerovatnoca da su oni to uradili jednaka kao i da je to bog uradio.zar nije?
moj bog je u meni ali taj bog nema veze sa ovim tvojim bogom i teorijama koje si ti naveo.sam je od sebe nastao.ovog mog mozes zvati i vini pu,koka kolo pepsi i sl.ne ljutim se

sveti duh neploTni,tako pise po mnogim knjigama,ali si ti to predvidjeo ili zaboravio da napises.On ju je neplotan ovaplotio.?znaci spustio se i kako je doslo do tog zaceca vjerovatno tebe ne zanima jer bi time pobio svoju vjeru u startu kao i vecinu vjernika.zato te pitam ponovo da li je teorija o vanzemaljcima manje cudna u donosu na ovu o bogu?
i jos jedna stvar?da li je PRAVOSLAVLJE NASTAVAK IDEJA RANIJIH VERZIJA RELIGIJA?AKO JE VEC OD ATININE GLAVE NASTAIO ZEVS ONDA JE OD HRISCANSKE VJERE DOVOLJNO DA PRIZNA RODJENJE ISUSA KROZ MATERICU BEZ OBJASNJENJA KO JE I KAKO ovaplotio istu?
da li ideja pravoslavlja ima veze sa judaizmom?znas ti odgovor odlicnio :wink:
i da li taj judaizam ima veze sa idejom faraona,vudu vraceva da ne kazem i ostalih ranijih religija?
da li su se saznanja jednih nadopunjuju sa saznanjima drugih?
zasto izbjegav razgovor na temu ovaplocenja bilo koja crkva? ako nije bilo sexa onda je kloniranje ili vrsta slicnog a znas da crkva podrzava sada u humane svrhe isto to kloniranje.samo eto ne diraj zacece bozje.
pozdrav
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

milijarde ljudi nije iskopano..ja pricam o onima neiskopanima...zar sumnjas da ne postoji jos neko bestrulezan ko nema veze sa religijom?
Sumnjam, ako nadju nekoga recicu da si upravu za sada je ovo moj + :D

[img]nisam%20te%20pitao%20proces%20nastajanja%20sveca%20i%20koliko%20oni%20imaju%20bestruleznih%20likova.ono%20sto%20sam%20te%20pitao%20jeste%20kako%20bog%20gleda%20na%20to%20sto%20je%20neko%20u%20njegovo%20ime%20dzelat%20a%20onaj%20drugi%20u%20njegovo%20ime%20zrtva?[/img]

Sta Bog misli na to?!? A kako ja to da znam sta On misli???? Mogu iznjeti samo svoje licno misljenje a ne od Boga :!:
kako on reaguje na to?nije valjda da je jednima poklonio beztrulezne mosti a drugima nista?
Stepinac je svetac..nije blazen nego svetac.


Opet kazem ne znam kao On reaguje na to...cinjenica je da od 1054 god kod Katolika nema beztruleznih mostiju a ti se sada sam zapitaj zasto je to tako...
Za svoj narod mozes se zrtvovati i da nisi vladika.to je ljudska ,univerzalna,komponenta i ne treba je vezivati za boga.
Mozes, ali kako kazes Bora Čorba u tom slučaju za "Ideale ginu budale" ili ona misao "Revolucija jede svoju djecu"... istisnko zrtvovanje za PRAVU STVAR se je odlika koju imaju mali broj ljudi, Sv. vladika Platon je jedan od mnogih a ja sam ga naveo jer je zivjeo u nasoj blizini...
sveti duh neploTni,tako pise po mnogim knjigama,ali si ti to predvidjeo ili zaboravio da napises.On ju je neplotan ovaplotio.?znaci spustio se i kako je doslo do tog zaceca vjerovatno tebe ne zanima jer bi time pobio svoju vjeru u startu kao i vecinu vjernika.zato te pitam ponovo da li je teorija o vanzemaljcima manje cudna u donosu na ovu o bogu?

Code: Select all

Који је ради нас људи и нашега спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек;
Dio iz Simvola vjere da i ovo sto pise u to vjerujem ne vjerujem u vanzemaljce...nije on covjek da bude plodan ili ne plodan...da te pitam znas li znacenje Svete Trojice ako ne znas da ti ga objasnim pa da ti bude to malo jasnije ako te uopste interesuje:)?
da li je PRAVOSLAVLJE NASTAVAK IDEJA RANIJIH VERZIJA RELIGIJA?AKO JE VEC OD ATININE GLAVE NASTAIO ZEVS ONDA JE OD HRISCANSKE VJERE DOVOLJNO DA PRIZNA RODJENJE ISUSA KROZ MATERICU BEZ OBJASNJENJA KO JE I KAKO ovaplotio istu?
da li ideja pravoslavlja ima veze sa judaizmom?znas ti odgovor odlicnio


Pravoslavlje tj Hriscanstvo je nastalo iz Judeizma...to je jasna stvar ALI da bi shvatio kako je i sta nastalo trebao bi prvo procitati Stari zavjet i gdje su proroci predskazali dolazak Sina Bozijeg i sve ima svoj smisao samo ja nemam volje da pisem postove od 1 m :)
da li taj judaizam ima veze sa idejom faraona,vudu vraceva da ne kazem i ostalih ranijih religija?
Opet je u pitanju ne poznavanje Starog zavjeta ja cu ukratko Jevreji su bili u ropstvu u Egiptu i Mojsije ih je izveo iz Egipta i poveo u obecanu zemlju...Jevreji su se tokom dugog puta poceli da sumnjaju u Boga i da praktikuju Ekipatsku vjeru ALI im je Bog dao zakone korz Mojsija da je ne prihvataju i ako procitas Stari zavjetvidjeces koliko je Bog u njima bio okrutan prema onima koji ga nisu sljedili po Njegovim upustvima...sada da sve to prepricavam stvarno ne mogu... ima sigurno stvari koje su se nakalemile na Judeizam kao sto je kod nas Pravoslavlja iz paganizma ostalo dosta stvrako koje su se srodile sa Hriscanstvom...
da li su se saznanja jednih nadopunjuju sa saznanjima drugih?
Da ali dolaskom Hrista donjeo je zakone koji do tada nisu postojali u ljudskoj istoriji...
zasto izbjegav razgovor na temu ovaplocenja bilo koja crkva? ako nije bilo sexa onda je kloniranje ili vrsta slicnog a znas da crkva podrzava sada u humane svrhe isto to kloniranje.samo eto ne diraj zacece bozje.
pozdrav
To je jasno kao dan i nema tu sta da se raspravlja...

Ima dosta gresaka u pisanju jer nisam imao vremena da sve citam jos jednom...
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

ne znam kako moze da bude tvoj plus kad si ti jednu stvar kao sto je netruljenje povezao sa bogom?
mislim da po tebi ni bog ne zna sta misli.da jeste ne bi bio ovakav picvajz na planeti.prosto ko pasulj za sve vjernike i ove druge.



ja necu da se propitujem oko katolika i zasto oni nemaju nekog takvog jer za mene nema razlike izmedju tih religija.Tako da ako za tebe vec postoje razlike onda je u redu da propitujes taj drustveni kontekst.I do kakvog si zakljucka dosao?zasto katolici nemaju beztrulezne mosti?koga ce tu bog onda da kazni?


''Mozes, ali kako kazes Bora Čorba u tom slučaju za "Ideale ginu budale" ili ona misao "Revolucija jede svoju djecu"... istisnko zrtvovanje za PRAVU STVAR se je odlika koju imaju mali broj ljudi, Sv. vladika Platon je jedan od mnogih a ja sam ga naveo jer je zivjeo u nasoj blizini... ''

ne znam o kakvoj revoluciji pricas i o kakvim idealima.Ja ti pricam o univerzalnim ljudskim vrijednostima.ja sam nevjernik i jednom sam se zrtvovao za svoje bliznje.Ispada da me pojela zrtva ili sam ispao budala?nije mi jasno.samo vjernici imaju pravo na istinsku zrtvu ne zbog zrtve vec zbog pripadnosti religiji? ooo..koliko vidim + za mene :wink:


''dio iz Simvola vjere da i ovo sto pise u to vjerujem ne vjerujem u vanzemaljce...nije on covjek da bude plodan ili ne plodan...da te pitam znas li znacenje Svete Trojice ako ne znas da ti ga objasnim pa da ti bude to malo jasnije ako te uopste interesuje:)?''

znas ti sta mene interesuje i to dobro...evo sad cu da ti postavim konkretno pitanje?kako je doslo do oplodjennja Djevice Marije ako je ona bila djevica odnosno kako je doslo do kontakta kao npr spermatozoid-jajna celija?da li je to pod pritiskom sv.duha doslo do razdvajanja jajne celije?
kad ovo razjasnimo lako cemo oko daljih teroija svetog duha i ostalog.Mene zanima POCETAK!


''ravoslavlje tj Hriscanstvo je nastalo iz Judeizma...to je jasna stvar ALI da bi shvatio kako je i sta nastalo trebao bi prvo procitati Stari zavjet i gdje su proroci predskazali dolazak Sina Bozijeg i sve ima svoj smisao samo ja nemam volje da pisem postove od 1 m Smile''

ne trebaju mi postovi od jedan metar vec da mi kazes koliku su podlogu uzeli u hriscanstvu iz ranijih religija.Znaci,nastavak objasnjenja neobjasnjivog sto su svi praktikovali i pripisivali to bogovima.Ovo nema veze sa st.zavjetom vec istorijom.
To kalemljenje koje pominjes je jako bitna stvar,jer je svako od prethodnika uzimao vec potvrdjeno i nesvjesno smanjivao vjer.postojanja boga.jbg danas je to doslo do vrhunca.



''Da ali dolaskom Hrista donjeo je zakone koji do tada nisu postojali u ljudskoj istoriji... ''

ko je donio zakone?i zasto bas tada Hrist da dodje??zar kroz istoriju nisu postojale naprednije civilizacije koje je bog mogao usreciti slanjem Hrista ili neceg slicnog.?Otkud s neba pa u rebra odjednom dodje bog kroz hrista i ajmo bjezte noge usra vas dupe odmah udri po zakonima?
i zasto bog ima da bude okrutan prema bilo kome?zar njegova propovijed nisu ljubav i jednakost medju ljudima?
ja te pitam prakticne stvari prostim jezikom



i ne znam sta je jasno kod ovaplocenja?znas i sam da crkva tu temu izbjegava..kao i to da se prica ko je boga stvorio.

evo jos jedno pitanje koje me zanima jer sam ga procitao na drugom forumu
da li po NEKIM crkvenim kanonima djeca roditelja nevjencanih u crkvi bivaju smatrana kao kopilad?
volio bih da se dobro raspitas
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

ihtis
Posts: 4
Joined: 01.12.2006. 01:50
Location: prnjavor

ihtis

Post by ihtis »

Postovani regaman,

Citajajuci ove interesantne u svojim raznolikostima komentare, odlucih se i ja prijaviti na ovu diskusiju. Ja sam novi clan, pa bih prvo d pozdravim urednika Vedrana i pohvalim njegov rad, takodje srdacne pozdrave svima vama. Sam sam rodjeni prnjavorcanin, te mi je mentalitet naseg covijeka jako dobro poznat, na studija ma sam izmedju ostalih predmeta u okviru Hriscanske etike imao predavanja o religioznoj gestikulaciji i izrazavanju, ne bih volio da pomislilte da sam se prijavio da bih na osnovu Vasih izlaganja pravio bilo kakav vid eksperimenta, koji bi mi posluzio da studentima prestavim religioznu svijest zitelja grada kome i sam pripadam.
Iz tvojih odgovora dragi regeman vidi se da nisi ateista, sto je u sustini i nemoguce biti, no antiteista, trazeci svoj indentitet na covijeku, homo sapiens-u, mikrokosmosu- koji na osnovu grcke filosofije, nalazimo i u savremenj filosofskoj misli XIX i Xx vijeka, covijek mikrokosmos-covijek makrokosmos, JA, JA, JA. Nista novo pod suncem,sto je i svojstveno ljudskoj prirodi da tezi da vjeruje, da tezi ka obozenju, iz odgovora svakog antiteiste, covijek je upravo taj bog i JA sam zenit. Preporucio bih VAm da procitate Dostojevskog "Braca KAramazovi", mnoge stvari ce nam svima biti kristalnije ili jasnije.
Kroz istoriju HRiscanske crkve, brojani svetitelji su prolazili kroz razlicite stadije spoznaje Boga i sustine zivota. (daleko od toga da crkva ne odgovara na pitanje spoznaje zivota, ko sto e postovani regeman jedaret napisao, i na kraju od vatrenih nevjernika, ili pak gonitelja crkve postajali sveti kao sto su sv. ap. Pavle, sv. Marija Egipcanka, sv. Longin ili pak nama savremeni novoproslavljeni americki pravoslavni monah otac SErafim Rouz, imao sam priliku sticajem okolnosti upoznanti stotine novopridoslih Bogoboraca ne samo u Prnajvoru no i u Rusiji, Ceskoj, Americi itd. Divni ljudi svetoga zivota, revnosniji u vjeri od onih koji su jos kao bebe krsteni u Pravoslavnoj crkvi, a potom hodili daleko od crkfenog zvona. KOracajuci kroz zivot, ako teimo ka istini budimo uvjereni da cemo je spoznati u nama danom vremenu.
Da bih govorili o zivotu crkve moramo biti udovi, djelovi, celije njenoga zivota, biti crkveni i zeljni zivota u crkvi. Nravno neke povrsne informacije o Crkvi mi saznajemo iz razlicitih izvora koji nas okruzuju i iste prihvatamo ne ispitujuci povod i cilj pisanja istih informacija. Tome pridodamo nas subjektivni stav i stvar je svrsena u nasem razumu ne razmisljajuci mnogo o tome. ruzno je govoriti o stvarima ciju bit ne poznajemo, ja ne mogu gopvoriti o elektrotehnici ili hemiji, jer nemam adekvatno znanje niti iskustvo u tim oblastima, pa me cudi kako to mi. koji smo nazalost daleko od crkvenosti govorimo o Crkvi, jerarhiji i ustrojstvu same Crkve, u jednom trenutku se dicimo da ne hodimo na sluzbe, a nekoliko redaka potom znamo u fening budzet parohije, poznajemo jako dobro izvor prihoda, poznati su nam novopridosli vijernici, njihov status u drustvu, njivov broj i povod njihovog vjerovanja, upoznati smo sa moralnim zivotom svih vjernika nase parohije, donosimo sud spoznajuci samo jednu stranu, nazalost vecinom nakalemljnu nam od komunistickog predanja, jer smo mnogi rodjeni poslije tog perida. Pa me zaista interesuje kako se te ekzaktne informacije mogu sanati ziveci daleko od Crkve? Toiliko za sada, mir Vam, sa ljubavlju Ihtis

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

''Iz tvojih odgovora dragi regeman vidi se da nisi ateista, sto je u sustini i nemoguce biti, no antiteista, trazeci svoj indentitet na covijeku, homo sapiens-u, mikrokosmosu- koji na osnovu grcke filosofije, nalazimo i u savremenj filosofskoj misli XIX i Xx vijeka, covijek mikrokosmos-covijek makrokosmos, JA, JA, JA. Nista novo pod suncem,sto je i svojstveno ljudskoj prirodi da tezi da vjeruje, da tezi ka obozenju, iz odgovora svakog antiteiste, covijek je upravo taj bog i JA sam zenit. Preporucio bih VAm da procitate Dostojevskog "Braca KAramazovi", mnoge stvari ce nam svima biti kristalnije ili jasnije.
Kroz istoriju HRis''



ateizam je po meni prihvacen naziv za ovo sto ja jesam.Ja tesko ulazim u diskusije tipa sta bi bilo kad bi bilo.
Vidis,meni mnogo stvari koje sve te filosofije pripovedaju dolaze ispred crkve,jer njihovim iscitavanjem dolazim do prostog zakljucka da je crkva jednu iskrenu,inteligentnu misao koja se bavi filosofskim aspektom biti postojanja covjeka iskoristila za niske i primarne osjecaje prema osobi koja je jelte morala sve to stvoriti.Divan nacin da civilizacija,kao i mnogo puta,do sada iskoristi krucijalne prednosti za prosirenje vjere,i drugih stvari.Zrtve su Galilej,Tesla,L.King itd.






''mao sam priliku sticajem okolnosti upoznanti stotine novopridoslih Bogoboraca ne samo u Prnajvoru no i u Rusiji, Ceskoj, Americi itd. Divni ljudi svetoga zivota, revnosniji u vjeri od onih koji su jos kao bebe krsteni u Pravoslavnoj crkvi, a potom hodili daleko od crkfenog zvona. KOracajuci kroz zivot, ako teimo ka istini budimo uvjereni da cemo je spoznati u nama danom vremenu.''


da li postoje divni ljudi zivota koji nije sveti i nije vezan za crkvu po tebi?i koliki je procanta njihove prihvatljivosti sa strane crkve?ja znam mali milion ljudi koji nisu vjernici a ljudi su.kao ti i ja,vole,mrze se,vode ljubav,jedu ,piju ali sa vjerom nemaju dodirnih tacaka.kako i zasto su se tako razvijali to je stvar crkve ,isto kao i to na koji nacin ce njih prihvatiti.



''''''Da bih govorili o zivotu crkve moramo biti udovi, djelovi, celije njenoga zivota, biti crkveni i zeljni zivota u crkvi. Nravno neke povrsne informacije o Crkvi mi saznajemo iz razlicitih izvora koji nas okruzuju i iste prihvatamo ne ispitujuci povod i cilj pisanja istih informacija. Tome pridodamo nas subjektivni stav i stvar je svrsena u nasem razumu ne razmisljajuci mnogo o tome. ruzno je govoriti o stvarima ciju bit ne poznajemo, ja ne mogu gopvoriti o elektrotehnici ili hemiji, jer nemam adekvatno znanje niti iskustvo u tim oblastima, pa me cudi kako to mi. koji smo nazalost daleko od crkvenosti govorimo o Crkvi, jerarhiji i ustrojstvu same Crkve, u jednom trenutku se dicimo da ne hodimo na sluzbe, a nekoliko redaka potom znamo u fening budzet parohije, poznajemo jako dobro izvor prihoda, poznati su nam novopridosli vijernici, njihov status u drustvu, njivov broj i povod njihovog vjerovanja, upoznati smo sa moralnim zivotom svih vjernika nase parohije, donosimo sud spoznajuci samo jednu stranu, nazalost vecinom nakalemljnu nam od komunistickog predanja, jer smo mnogi rodjeni poslije tog perida. Pa me zaista interesuje kako se te ekzaktne informacije mogu sanati ziveci daleko od Crkve?'''''



vidis,velika greska crkve je ta njena interna zatvorenost oko diskusije o njoj samoj.Kad god se pokrenu teme o crkvi crkva njezi od diskusije.
Ja govorimk o informacijama za koje znam da su sto odsto tacne.Sa druge strane ti mozes govoriti o hemiji onoliko koiko te zanima.ako neko moze da pobije te tvrdnje onda je to ok.tako i ja imam prava da govorim o crkvi..Ja o crkvi ne propovijedam price koje me ne zanimaju,Postavio sam nekoliko pitanja koja su vezna za crkveno-drustveni zivot..i posto se dobro snalazim u tim drustvenim stvarima crkvi sam postavio pitanje sa strane tog istog drustvenog konteksta a ne sa crkvenog.Tako da vidis mene zanima interakcija crkve sa drustvom i uticaj na drustvo a ne interna organizacija i ustrojstvo crkve .imam prava da znam neke stvri koje vrse uticaju,u tolikoj mjeri,na drustvo kao crkva.kao sto i ti imas prava da znas mnogo toga iako se u to ne razumijes.zar nije tako?




'''''' jednom trenutku se dicimo da ne hodimo na sluzbe, a nekoliko redaka potom znamo u fening budzet parohije, poznajemo jako dobro izvor prihoda, poznati su nam novopridosli vijernici, njihov status u drustvu, njivov broj i povod njihovog vjerovanja, upoznati smo sa moralnim zivotom svih vjernika nase parohije, donosimo sud spoznajuci samo jednu stranu, nazalost vecinom nakalemljnu nam od komunistickog predanja, jer smo mnogi rodjeni poslije tog perida. Pa me zaista interesuje kako se te ekzaktne informacije mogu sanati ziveci daleko od Crkve? Toiliko za sada, mir Vam, sa ljubavlju Ihtis''''''



zar moram ici na sluzbe da znam koliko obicni seoski ,nadobudni pop uzima po kucama?selo je cudo,ljudi vole da mijenjaju saznanja.a i pop je cudo,samo po sebi.
o tim novopridoslim vjernicima moralo bi se povesti vise racuna jer je negdje 92 izvrsena invazija na crkvu.vjer se zato i izgradise svi hramovi da bi nadobudni srbi koji su uzivali u raljama komunizma,njegovih sestara olicenih u jeftinim kreditima i ljetovanjima .mogli lako da se transformisu u novu drustvenu prednost kao sto je sds demokratija i vjera .jerbo vrlo brzo stigose teska vremena i trebade se to sto prije izvrsiti.Bitan je kvantitet a ne kvalitet.zato i jesmo tu gdje jesmo.

ne znam zasto te cudi kako se tako egzaktne infio mogu saznati daleko od crkve?pa izvjestaj o usa
porezima se sazna na drugom kraju svijeta .Crkva da je ,kako treba,bi sama trebala iznositi info o uplatama,broju novih vjernika itd.Vidis u usa su neke crkve podlegle pod stecaj jer nisu imali para za odstetu tuzbama zbog pedofilije.(kalifornija i arizona ,nekoliko crkvi)e ako vec mogu da se hvataju zakona da izbjegnu davanje para valjda treba da se hvataju istog kad treba da kazu nesto o primanju para?ne mozes izbjegavati zakon i hvatati se za njega kad tebi odgovara?
pozdrav
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

ihtis
Posts: 4
Joined: 01.12.2006. 01:50
Location: prnjavor

Post by ihtis »

Postovanni regeman,

Ako se vac bacamo citatima, ja cu ti odgovoriti na tnekoliko tvojih komentara upotrebljavajuci tvoju tehniku citiranja i oodgovora. Ne rece li ti u tvom odgovoru slijedece:
"ateizam je po meni prihvacen naziv za ovo sto ja jesam.Ja tesko ulazim u diskusije tipa sta bi bilo kad bi bilo. "
Naravno da za tebe mozew biti prihvatiljiv ovaj naziv, jer se ova diskusija ne vodi na nekom ozbiljnom naucnom simpozijumu, na kojem bi trebao objasniti etimolosko, smisaono znacenje rijeci ateizam, koja je kao orudje komunistickog Bogoborackog rezima, kao i mnogo drugog servirano novoj "intelektualnoj" klasi zasnvanoj na marksiszmu bez imalo dublje rasprave o istnom, ova se rijec i pojavljuje u marksistickom ucenju samo da bi se izbjegla otkrivena negacija rijeci Theos- Bog. Danas bi se svaki blagorazumni fifofog slozio da je to sakata rijec grckog korjena koja bi po svim gramatickim propisma trebalada se sastoji od potpunogi prefiksa anti- sto znaci protiv, suprotno i imenice muskog roda prve deklinacije Teos, ou sto znaci Bog. KAo sto rekoh mozes biti sto zelis, ali u ozbiljim krugovima nebi moglo biti shaceno kao ozbiljna izjava.

Takodje u prvom paragrafu navodis slijedece:"Vidis,meni mnogo stvari koje sve te filosofije pripovedaju dolaze ispred crkve,jer njihovim iscitavanjem dolazim do prostog zakljucka da je crkva jednu iskrenu,inteligentnu misao koja se bavi filosofskim aspektom biti postojanja covjeka iskoristila za niske i primarne osjecaje prema osobi koja je jelte morala sve to stvoriti.Divan nacin da civilizacija,kao i mnogo puta,do sada iskoristi krucijalne prednosti za prosirenje vjere,i drugih stvari.Zrtve su Galilej,Tesla,L.King itd. "
Tako veliki grcki filosof Platon tu iskrenu i inteligentnu misao o biti postojanja covijeka pripisuje OSOBI kako ti navodis, jer sve stvari i bica imaju svoje IDEJE, njegovo ucenje o idejama u NOUS-u (rgcki um, razum ili ratio) bica koje je iznad sveg i koje stvara svijet,
Sva grcka filosofska misao i mitologija pripisuje stvaranje svjeta OSOBI, ili OSOBAMA, koje su nam nadam se poznate i opsteg obrazovanja, odnosno bogovima iz grckog panteona predvodjene zevsom, s tim sto grcaka filosofija u kazuje na elemente od kojih zevs i drugi kreiraju prirodu izivot na njoj. Gnosticka ucenja u II i III vijeku takodje govore o emanaciji, eonima,, koji isticu iz prvobitnog eona.
Galileo nije zrtva Pravoslavne Crkve, koja nikada nije negirala vaznost unaprijedjena nauke u sluzbi covijeka, niti je pak dogmatizovala neke naucne predpostavke, naravno o stavu rimokatolicke crkve u tom periodu ne zelim da govorim, jer smatram da bi o tome mogao govoriti neko od rimokatolickih teologa. Ista stvar je i sa Mratinom Luteerom, koji je samo ukazao na nepravilno ucenje rimokatolicke crkve o poziciji episkopa grada rima, sto se opet dogodila 1517. god. i ne moze biti pripojeno u vezu sa PRavoslavnom CRkvom. NE vidim razlog zasto si tu stavio NIkolu Teslu, genija naseg rada, sin pravoslavnog svestenika, vjernika i parohijana crkve Svetoga Save u Njujorku na 25-oj Ulici, kome je SPC u znak zahvalnosti za njegova dostignuca u oblasti ellektrotehnike dozvolila da se urna sa pepelom ( iako je kremiran protiv svoje volje) pohrani na platou ispred neimarskog djela i amaneta cjelokupnog naroda, Hrama Svetog Save na Vracaru.

Pitas:"da li postoje divni ljudi zivota koji nije sveti i nije vezan za crkvu po tebi?i koliki je procanta njihove prihvatljivosti sa strane crkve?ja znam mali milion ljudi koji nisu vjernici a ljudi su.kao ti i ja,vole,mrze se,vode ljubav,jedu ,piju ali sa vjerom nemaju dodirnih tacaka.kako i zasto su se tako razvijali to je stvar crkve ,isto kao i to na koji nacin ce njih prihvatiti."
Naravno da postoje divni ljudi koji nisu vijernici direktno, odnosno nisu crkveni, opet o njihovoj intimnoj vjeri mi na osnovu izjava ne mozemo donjeti potpun sud, jer ponekada ne zelimo i najralzicitij pobuda reci potpunu istinu, tako i njihov stadij vjere je upitan, ali ne zaboravi da njihova moralnost potice od razuma, o kojem govori sv. apostol Pavle u svojim poslanicama. JA sam u predhodnom pismu istako t ucinjenicu ukazujauci da su takvi ljudi, koji su odbacivalli Boga vremenom prisli crkvi sto se vidi iz moga komentara:''mao sam priliku sticajem okolnosti upoznanti stotine novopridoslih Bogoboraca ne samo u Prnajvoru no i u Rusiji, Ceskoj, Americi itd. Divni ljudi svetoga zivota, revnosniji u vjeri od onih koji su jos kao bebe krsteni u Pravoslavnoj crkvi, a potom hodili daleko od crkfenog zvona. KOracajuci kroz zivot, ako teimo ka istini budimo uvjereni da cemo je spoznati u nama danom vremenu.'' Upravo ta savjest i jeste olicenje covijeka kao krune stvaranja i licnosti stvorene po oblicju i podobiju Bozijem, razum i sloboda volje. Sto se vidi na osnovu nas dvojice, koji po darovanoj nam slobodi razumno i svijesno prihvatamo ili odbacujemo istine, teze, teorije predpostavke ili sta god.

Takodje navodis da:"vidis,velika greska crkve je ta njena interna zatvorenost oko diskusije o njoj samoj.Kad god se pokrenu teme o crkvi crkva njezi od diskusije. "
Zaista ne vidim kako mislis da je crkva zatvorena, pa i osnovoj jedinici drusta porodici postoji neki red i zakon, tako da ja kao stranac ili komsija ne mogu praviti red iporedak u tvojoj porodici, tako je sasvim prirodno da onaj ko je van crkve ne moze nametati svoje zakone, ma koliko god bili orni da to cine. (primjer ocuvanja crkve pod represiom komunistickog rezimoma. Takodje pises:"a govorimk o informacijama za koje znam da su sto odsto tacne.Sa druge strane ti mozes govoriti o hemiji onoliko koiko te zanima.ako neko moze da pobije te tvrdnje onda je to ok.tako i ja imam prava da govorim o crkvi..Ja o crkvi ne propovijedam price koje me ne zanimaju,Postavio sam nekoliko pitanja koja su vezna za crkveno-drustveni zivot..i posto se dobro snalazim u tim drustvenim stvarima crkvi sam postavio pitanje sa strane tog istog drustvenog konteksta a ne sa crkvenog.Tako da vidis mene zanima interakcija crkve sa drustvom i uticaj na drustvo a ne interna organizacija i ustrojstvo crkve .imam prava da znam neke stvri koje vrse uticaju,u tolikoj mjeri,na drustvo kao crkva". Jab ih volio ako mozes da ponovo postavis konkretna pitanja o odnosu crkve i drustva, mada ja to ne bih odvajao,ali o tome neki drugi put, jer je to vrlo opioljiva tema, pa je bolje da idemo korak po korak, zar ne? Postavlja se pitanje koji je smisao postojanja i ikonomija (delanje na spasenje) spasenja covijekovog i to pitanje mor biti primarno, osnovno na koje se sve ostalo nadovezuje, mozem otrositi hiljade listova pisuci o bilo cemu,ali smisao je u smislu postojanja i spasenju covijeka, tako da bi bilo bolje poceti od dodirnih tacaka medju nama, zar ne, a znam da ih imamo vise nego suprotnih, jer ljubav i pstovanje pobjedjuje.

Kazes:"kao sto i ti imas prava da znas mnogo toga iako se u to ne razumijes.zar nije tako? u potpunosti se slzem sa tomom, ali kakva mi je vajda od tog silnog saznanja ako to saznanje ne mogu da razumijem?Nista sa tim ne dobijam ostajuci i dalje u nedoumici, zar ne?

Dalje dragi moj prijatelju pises:"zar moram ici na sluzbe da znam koliko obicni seoski ,nadobudni pop uzima po kucama?selo je cudo,ljudi vole da mijenjaju saznanja.a i pop je cudo,samo po sebi.
ALi znaj da sva Pravslavna TEologija izvire i zavrsava se u LIturgiji, ( sto u prevodu znaci javna sluzba, u kojoj ucestvuje crkva, eklisia, eklesia- narod), pa tako svegi Grigorije Bogoslov u IV vijeku pise da teolog, bogoslov nije onaj koji zna no osaj sto se moli, sto se potvrdjuje kroz dvehiljade godisnju tradiciju crkve Hristove, kroz molitvu dolazimo do spoznaje, a punota spoznanja Boga je upravo kroz sv. LIturgiju, odnosno Evharistiu (blagodarenje), tako da je jedini put spoznanja Isitne, Puta i Zivota kroz Liturgiju, sve ostalo je sllicno izgubljenom covijeku negdje selu u duboku zimsku noc...Nadobudni pop kako ti rece ne uzima po kucama, jos nista niko od njih nije odnio iz tvoje kuce...to je opet tvoja volja, ako ne zelis da ga primis reci otvoreno i uljudno, kao sto kazes i trgovackom putniku, ili bilo kome drugom ko pokuca na tvoja vrata, taj nadobudni pop, kako ga pogrdno nazivas u tebi vidi prije svega covijeka sa talentima, koje ako zelis mozes podjeli sa jos nekim sto je i po Bozijoj i po narodnoj...ne smo kroz novac, no kroz druge darove kojima smo svi obdareni...jer je blazenije davati no primati...svako dobro djelo veseli srce covjeka...jer ko polozi zivot svoj za bliznjega svoga zivi vijecno...

Kao i sve nas mlade ljude zadesilo je to zlo ratno i poratno vrijeme u zemlji u kojoj zivimo pa tako pises o tim skorasnjim promjenama:"o tim novopridoslim vjernicima moralo bi se povesti vise racuna jer je negdje 92 izvrsena invazija na crkvu.vjer se zato i izgradise svi hramovi da bi nadobudni srbi koji su uzivali u raljama komunizma,njegovih sestara olicenih u jeftinim kreditima i ljetovanjima .mogli lako da se transformisu u novu drustvenu prednost kao sto je sds demokratija i vjera .jerbo vrlo brzo stigose teska vremena i trebade se to sto prije izvrsiti.Bitan je kvantitet a ne kvalitet.zato i jesmo tu gdje jesmo. Rekoh ranije da nismo mi ti koji treba da sudimo jedni druge, nadam se da me ne gledas drugim ocima kad citas moje komentare jer sam u necemu razlcit od tebe, da nema u srcu tvome klica zlobe prema meni zbog mojih komentara...e to je velicina covijeka voljeti i imati smirenje, jer kaze sveti Serafim Sarovski, veliki ruski svetitelj iz XIX vijeka, ako zadobijes smirenje znaj da ce se hiljade oko tebe spasti. Ne vidim zasto bi moj brat koji izgubljen bjese i nadje se smetao u crkvi, zato sto je novi, zato sto je crn, crven ili zut? zato sto misli drugacije, sto se zove tako i tako, sto je clan te i te partije? Pa onda prvo postavimo
pitanje sami sebi postujemo li ono veliku i Boziju i ljudsku zapovjest :Voli bliznjega svoga kao samoga sebe", jer svi veliki svetitelji i ucitelji crkve nesumljivo i filosofi rade na korigovanje prije svega sebe pa onda drugih, pocinjem od sebe kao sto i sve dobro prvo cinimo sebi, zar ne?AKo imas mogucnosti procitaj pricu koju Hristos isprica u Matejevom Jevandjelju o Bludnom sinu, koja se izmedju ostalog u Pravoslavnoj Bogosluzbenoj tradiciji cita na Liturgiji u nedelju prije pocetka Velikoga Vaskrsnjeg posta.
Takodje na kraju dragi moj brate dodade:e znam zasto te cudi kako se tako egzaktne infio mogu saznati daleko od crkve?pa izvjestaj o usa
porezima se sazna na drugom kraju svijeta . NE bih se bas slozio sa tim, jer se to kosi sa jednim od prvih amandamana ameicke konstitucije, pravo na privatnost, tako moju finansijsku situaciju (jer i sam zivim i radim u U.S.) moze da kontrolise samo drzavna sluzbai moja banka (konkretno chese bank) ti kao privatno lice nemas mogucnost da kontrolises moju finansijsku situaciju, jer ti priej svega nedostaje moj socijalni broj,zar ne? Tako da ni zitelj Ajove, ni zitelj AJdaha kao ni zitelj Tunisa ne mogu imati uvid u moje finansije.
Kazes:"Crkva da je ,kako treba,bi sama trebala iznositi info o uplatama,broju novih vjernika itd." Sve sto si kazao je tacno i svaku zeljenu informciju mozes dobiti u bilo kojoj crkvenoj opstini, ali kao iskreni trazitelj istine imas sigurno mnogo visih ciljeva i pitanja od finansiksog poslovanja, ali znaj da svaku informaciju mozes dobiti, naravno ne u kafani ili ribarnici no u crkvi.
Ti pises o pedofiliji i stecaju ne navodeci tacno koja denominacija je u pitanju navodeci samo CRKVA sto je narocito ovdje u Americi vise nego sirok pojam, a evo da i ja napisem drugu stranu Kalifornije, 6. Novembra ovdje u San Francisku u Pravoslvanoj Antiohijskoj Crkvi Sv. Nikole imali smo donatorsku veceru za IOCC (Medjunarodna Pravolsavna Humanitarna Organizacija), koja svoju kancelariju od 1992 ima u Banjaluci u u zgrdi Kancelarije MEdjunarodnog Crvenog Krsta, uluca koja od centra grad vodi ka Higijenskom zavodu RS) na kojoj su se skupili Pravoslavni zitelji San Franciska u zelji da pomognu nase sunarodnike u BIH, KOsovu i Metohiji,LIbanu,Sudanu i Filipinima, meni kao rodjenom na Brdovitom Balaknu bilo je vise nego dirljivo vidjeti ove ljude velikoga srca, vjere i dobre volje a raznih nacija da doniraju novcanu pomoc koja je prevazilsa prosjecni godisnji porez jedne vece americke kompanije, pa pitam se sta li bolje, donirati taj novac onima koji stradaju ili ga uplatiti kao porez drzavi koja je i ove godine ponovo drastico povecala svoj vojni godisnji budzet? hrana ili bomba, opet sloboda izbora,zar ne?
veliki pozdrav svima...
sa ljubavlju Ihtis

Post Reply