Vjera, shvatanja

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

VJERUJEM LI U BOGA

DA
88
78%
NE
17
15%
KAD MI LOSE KRENE
8
7%
 
Total votes: 113

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Vjera, shvatanja

Post by Opti Myst »

Monahinja ozivela treceg dana posle smrti
http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/m ... onija.html
interesantna priča. Pogotovo što je ovako detaljno ispričana.
A uspio sam naći dokumentarac sa prevodom na istu temu:









"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Re: Vjera, shvatanja

Post by dogface_gremlin »

Dobar dokumentarac iako površan s objašnjenjima ali valjda je tako "pitkiji" za gledaoce.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Vjera, shvatanja

Post by aquarius »



Nećete izgubiti 112 minuta života sigurno...
Film iz kog svaki čovjek može nešto da nauči...
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Vjera, shvatanja

Post by mravicanka »

Neko je nekad rekao,pametniji od svih nas zajedno:,,život bez vjere je život životinjski.,,Prouči to Regmane sa svoje filozofske strane,mnogo će ti objasniti ova rečenica.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Vjera, shvatanja

Post by regeman »

Prouči to Regmane sa svoje filozofske strane,mnogo će ti objasniti ova rečenica.

odleprsaj zajedno sa popovima.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by Franz »

Imam kuma, neki od forumasa i znaju ko je u pitanju. Iz Novog Sada je, njemu dugujem zahvalnost sto sam pravoslavlje upoznao u jakom lijepom svijetlu.
S druge strane, posto je opste poznato da su crkvena vrata sirom otvorena svima, ulaskom kroz ista imao sam priliku upoznati dosta novog svijeta. Medju tim svijetom najvise mi se dopadaju tihi i povuceni ljudi koji istinski dolaze iz samo njima poznatih razloga, takvim ponasanjem ne uznemiravaju nikoga.
Nazalost, mnogo je onih koji se guraju u prve redove za vrijeme liturgije, obicno su u pitanju besposlicari, tracaju ko je koliko dao priloga, ko je dobar a ko je los vjernik. Mnogo mudruju, mnogo kritikuju a pritom ne uocavaju koliki su smorovi i da takvim ponasanjem postizu kontra-efekat.
Imam jednog, silom prilika bliskog sebi, totalni dibidus...uzme kandilo, izadje u hodniku zgrade, u toj istoj zgradi zive ljudi razlicitih nacionalnosti a on izvodi pravoslavne rituale, ma covjek se uzivio u ulozi monaha...ima troje djece, nervozan kao pas, galami na sve i zbog najmanjeg razloga, moli se Bogu u pauzama izmedju dva lezanja na sofi i gledanja golih guzica sa Pink TV. Valja napomenuti kako je to sada vec bivsi alkos u pitanju sa zaradjenim secerom. Njegove molitve toliko su glasne da u hodniku cujes sve. Pitao sam se samo kako ce moci njegov sin koji sad ima 16 godina privesti neku djevojku a da pritom otac ga ne izblamira svojim "pomalo" cudnim ponasanjem. Takvi mudrovati znaju po citav dan a zapravo hljeba ne znaju se najesti kako treba.

Za mene vjernik je onaj koji ni po cemu to ne pokazuje....cuti, drzi to u sebi, moli se Bogu tako sto primjera radi umoci jednu nogu u potok i tako drzi je iz samo njemu poznatih razloga, iz razloga sto mu taj ritual donosi odredjenu kolicinu unutrasnjeg mira ili sta vec. I naravno ni po cemu ne uznemirava okolinu.
Religija je opasna stvar iz razloga sto u nju zalutaju svakakvi idioti i prilagodjavaju je svojim potrebama. Tad i ratovi mogu nastati.
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Vjera, shvatanja

Post by Opti Myst »

Divno rečeno Franc :smt004
RESPECT.

Kako starim sve češće me pitaju: - Jesi li vjernik? - Jesam, odgovaram, ali na svoj način.
- Kako na svoj način? Kako možeš reći da si vjernik kad ne ideš u crkvu redovno i ne prakticiraš religiju kako je propisano?!
- Bog nije samo u crkvi. Možda i ponajmanje tamo, jer se vazda najveći grešnici licemjerno guraju da na lak način dobiju kvazi-oprost i kredit da svoje greške ponovo čine. Pa ponovo na pranje u crkvu. Bog je svugdje, pa i u najmračnijoj pećini, u zabiti na kraju svijeta. Možda i najprisutniji baš tamo, pa zato oni najiskreniji u svom vjerovanju odlaze upravo na takva mjesta.

Ja vjerujem da je i Bog i đavo u svakome od nas. Samo je na nama kojem ćemo dozvoliti da prevlada.
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Vjera, shvatanja

Post by MAXIMUS »

Opti Myst wrote: Ja vjerujem da je i Bog i đavo u svakome od nas. Samo je na nama kojem ćemo dozvoliti da prevlada.
:smt051 :smt077 :smt023
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by vrsta8472 »

Franz wrote:
Za mene vjernik je onaj koji ni po cemu to ne pokazuje....cuti, drzi to u sebi, moli se Bogu tako sto primjera radi umoci jednu nogu u potok i tako drzi je iz samo njemu poznatih razloga, iz razloga sto mu taj ritual donosi odredjenu kolicinu unutrasnjeg mira ili sta vec. I naravno ni po cemu ne uznemirava okolinu.
Religija je opasna stvar iz razloga sto u nju zalutaju svakakvi idioti i prilagodjavaju je svojim potrebama. Tad i ratovi mogu nastati.
Стари сват, је поносан на свог младожењу :P
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Vjera, shvatanja

Post by Opti Myst »

"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by ZMIJA »

Opti Myst wrote:Svaki komentar je suvišan. :smt009
Sobzirom da sam na pola puta od ateiste prema agnostika, mogla bi još koji put plunuti dok mi ne bude kasno : :smt004
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Kонгрес Јеховиних сведока

Post by MAXIMUS »

Тродневни обласни конгрес Јеховиних сведока ове године има тему „Чувај срце своје". Та тема се темељи на стиху из Светог писма из књиге Пословица 4:23. Програм ће сваког дана почети у 9.20 часова. У петак и у суботу програм ће се завршити у 17.00, а у недељу у 15.45 часова.
У недељу, 29. јула, у 11.00 часова, биће одржано јавно предавање с темом: 'Оно што је пре било неће се у срцу јављати‘.
Такође у недељу, у 13.40, биће изведена и драмска представа „Шта је права љубав?"
Оваj конгрес, са истим програмом, Јеховини сведоци одржавају широм света, а списак локација и датума одржавања може се наћи на сајту http://www.jw.org.

Да би неко присуствовао, не мора бити Јеховин сведок, нити ће то постати својим присуством. Целокупан конгресни програм је отворен за јавност. Улаз је бесплатан.

http://www.arenabeograd.com/scc/events/ ... 0%BA%D0%B0+
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by vrsta8472 »

Svasta ima u zemlji Srbiji!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: Vjera, shvatanja

Post by seljak iz skakavaca »

Maxime, ti si u svedocima, ili?

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Vjera, shvatanja

Post by MAXIMUS »

gluho bilo !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by Franz »

seljak iz skakavaca wrote:Maxime, ti si u svedocima, ili?
Jeste, u svjedocima je...ali dobre zabave. :D
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by просвјета »

Да ли су гријех увели у моду… http://t.co/bl6e10Dwfi

Image

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Vjera, shvatanja

Post by Magyar »

Sve što možeš danas, uradi juče!

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Vjera, shvatanja

Post by grlica »

Fra Luka Markešić: Papa, vrati nagradu koju ti dodjeljuje zločinačka stranka 01. april 2014. u 20:17



Predsjednik Hrvatskog narodnog vijeća Bosne i Hercegovine (HNVBiH), fra Luka Markešić, uputio je pismo papi Franji u kojem ga traži davrati nagradu koju mu daje HDZBiH, piše Tačno.net. Pismo prenosimo u cijelosti:

Pismo papi Franji

"Poštovani i dragi papa Franjo,

Drago i žao mi je što Vam moram poslati ovo pismo. Drago, pisati papi je neobično, za mene je i izvanredna prilika s Vama stupiti u vezu, jer od početka Vas prihvaćam ne samo formalno, nego i ljubim kao svoga papu, nasljednika prvog pape apostola Petra i vidljivog namjesnika samoga Isusa Krista na zemlji.

Žao, međutim, što Vas ovim pismom molim da vratite nagradu, koju Vam daje politička stranka HDZBiH sa svojim čelnikom Draganom Čovićem, pod krinkom Pečat Večernjeg lista, novina te stranke, u godini nove izborne kampanje.
Znam da Vam je prijedlog za prihvaćanje te nagrade došao od loših savjetnika, crkvenih i svjetovnih, koji sami sramotno sudjeluju i primaju istu nagradu, jer Vi ne znate sigurno ništa o toj političkoj stranci i njezinim vođama, koji su krivci za mnoga zlodjela u prošlom ratu u BiH.
Sada, pak, tim glamurnim spektaklom žele pokriti sva svoja zlodjela i potisnuti u zaborav. Pokojni papa Ivana Pavao II., koji je dobro znao za sve to, govorio je da treba tražiti pomirenje i mir međusobnim traženjem i davanjem oproštenja. Nažalost, ovdje toga nema, nego se dalje nastavlja neprijateljstvo i politički rat među ljudima i narodima u BiH, u čemu prednjači osobito taj medijalni list i njegova politička stranka HDZBiH-a.

Vraćanjem te nagrade pokazali biste da onaj duh kojim ste započeli svoju papinsku službu, izražen osobito hrabro u Vašoj enciklici Evangelii gaudium / Radost evanđelja, ne gasi se u Vama i da se ne date zavesti nikakvim političkim manipulacijama, što ga, taj evanđeoski duh, drugi laskavo hoće spriječiti, kao što je ova s nagradom Pečat Večernjeg lista. Takvi su ljudi, kao što piše apostol Pavao, lažni apostoli, prijevarni radnici, koji se pretvaraju u lažne apostole. Nije ni čudo, jer se sam sotona pretvaraju anđela svjetla. Zato nije ništa osobito ako se i njegove sluge pretvaraju kao da su sluge pravednosti, Svršetak će im biti prema djelima njihovim“ (2 Kor11, 13-15).

Oprostite, dragi papa Franjo, što Vas možda uznemiravam ovakvim svojim pismom, jer me na to potiče moja savjest, koja mi ne dopušta šutnju, makar ostala bez Vašeg odgovora. Konačno, činim to iz ljubavi prema Vama i Vašoj uzvišenoj, za mene božanskoj službi služenja istini i pravdi u ljubavi:
Dixi et salvavi animam meam /Rekoh i spasih svoju dušu/ (Ezek 3, 19)."

Sarajevo, 28. 03. 2014.

Fra Luka Markešić

Radiosarajevo.ba
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by ZMIJA »

Ova prepisaka Fra Luke Marakešića sa Papom Franjom vezano za dodjeljenu mu nagradu od HDZBiH možda je samo jedno zrno ispravljanja onoga šta se ružno dešavalo na prostorima Balkana, kada je Vatikan brzopletim priznavanjem Hrvatske države ,što je bilo doljevanje benzina na već zapaljeni plamen u kome je izgorela jedan država u najvećem mogućem paklu,a u kome je takođe učestvovala politička grupacija koja evo dodijeli nagradu Papi Franji,koji po meni ni luk jeo ni luk mirisao.
Možda je daleko složeniji problem Papi Franji trenutni predlog da se beatificira ratni zločinac Alojizije Stepinac,od jedne večernjakove nagrade,pa bi uzoriti Fra Luka Mrkešić u svom pismu dobre namjere Papi Franji mogao u istom napisati,bar dvije rečenice o daleko većoj manipulacviji i podvali koja mu dolazi iz iste kuhinje kao i sama nagrada.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Vjera, shvatanja

Post by regeman »

Grigorije vozi/vozaju ga- Maseratija?

Image
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Vjera, shvatanja

Post by ZMIJA »

Mora da mu je kupio Dodik,ali ti nije tematsko , vjersko pitanje,ko o čemu baba o priglavcima :smt006
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Vjera, shvatanja

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: Vjera, shvatanja

Post by VJESTICA »

Ma on je jedan obicni,bahati kriminalac.Fuj crkni!!!
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

Post Reply