Vjera, shvatanja

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

Post Reply

VJERUJEM LI U BOGA

DA
88
78%
NE
17
15%
KAD MI LOSE KRENE
8
7%
 
Total votes: 113

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Vjera, shvatanja

Post by seljak iz skakavaca »

Evo da ne smetamo vise na temi Prnjavor 2010, jer se Alibaba & Co vec bune- pa otvoram poseban kutak u kome ce se moci reci misljenja i shvatanja po pitanju vjere, jer smo bili usli vec u dublju raspravu.... Molio bih da ne bude uvreda vec cisto konkretna razlaganja osobnih shvatanja i razmisljanja... pobijanja i postavljanja novih teza...
Dakle:
U osnovnoj skoli nam je nastavnik Istorije i Geografije gosp. Spasojevic rekao jednu recenicu poznatog filozofa koja mi je i dan danas ostala u glavi: "Vjera, i da ne postoji trebala bi biti izmisljena!" Jer od ceka covek da ima strahopostovanje, nadu, pouzdanje, u cemu da pronadje sebe.... spas iz ovog okrutnog sveta...
-Regeman je u svojim dosadasnjim izlaganjima na Prnjavor2010 na ovu temu bio "uvjerljiv i korektniji" (mada se ne slazem nikako s njim), a ostali su bez posebnih teza samo mu pisali da je "glup, plitak(to sam ja rekao- to iz postovanja povlacim), budala, itd, itd"....
Postavlja se pitanje zasto..?!? Jednostavno:
Regeman zna sta hoce da kaze i ima sposobnost da to hladno obrazlozi na naj bolji moguci nacin, dok svi mi drugi neistomisljenici kada to procitamo (a ipak dozivimo kao gomilu gluposti) padamo u psihicko zbunilo kada se mozak blokira i toliko toga zeli da kaze a jedino sta od njega dolazi je: "o cemu ova budalaa....."! Tada nemamo mogucnost da kazemo ono sta mislimo jer je u glavi toliko toga a nikako da pronadjemo prave reci, pa tako nastaju postovi kvaza "regeman je glup, budala, ....".... 8)
-Vjera , sama rijec govori za sebe dovoljno.. Vjerujem u nesto, u Boga, postojanje, pravdu, neporavdu.......silu, moc.....iskusenje, STRAHOPOSTOVANJE...... :!:
Da nije toga cemu covek da se nada? Sta da ga skrene s puta kada pomisli npr da krade, pa kaze sebi: greh je, pred Bogom, nemogu..jer krsim Boziju zapovjest, a njemu slavu i postovanje uznosim...
ili kada si psihicki dokrajcen, pa snagu i volju potrazis u rjecima Bozijim koje ti ispune dusu i daju snagu i neopisiv motiv za borbu za bolje sutra... a ta snaga potice iz dna duse covjekove obasute Bozijim blagoslovom...!
-Svaki moj uspjeh je dar Boziji, jer bez njegove snage i volje ne bih postigao nista, a svaki moj pad je novi podsticaj da treba biti realan i da covek sam nije svemoguci...!

Toliko od mene za sada... i da voleo bih da vidim kako izgleda neko ko razmislja kao Regeman.. to jest njega :D :D

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Vjera, nesto bez cega ne mogu da zamislim svoj zivot :!: ... bio sam ateista do prije jedno 6. godina nesto kao regman ali na mnogo suroviji nacin, tako da sada kada citam ono sto regeman napise imam osjecaj kao kao da vidim sebe:) svaki covjek ima pravo da praktikuje onu vjeru koja njemu licno najvise odgovara ali da tom svojoj vjerom i nacinom zivota ne smeta nekome ko tako ne razmislja ili ima skroz suprotan stav o tome... da je Bog htio da se svi mi njemu molimo tako sto se npr. krstimo svi bi smo se tako molili ali Njegova volja je da to neko radi tako sto se klanja ili sto preksace preko vatre, svi oni imaju jednu zajednicku misao, a to je vjecni zivot, neke moralne vrijednosti... covjek ako vjeruje ne treba da ima egoisticki stav ( samo da je meni dobro i to i to od vjere radim samo zato sto se to "valja"), vec da svojom vjerom promjeni svoj nacin zivota na bolje, niti jedna vjera ne propagira nasilje pa cak ni islam koji mi u danasnjem vremenu zamisljamo kao ljude koji su spremni da umru da prvi "mig" njihovog duhovnika...to su samo predrasude, ali nazalost u svakoj vjeri ima fanatika kojima smetaju oni drugi jer ne razmisljaju kao oni i spremni za da za vjeru ubiju :cry: ti su po meni najgori prvo kao vjernici a drugo kao ljudi, problem kod takvih ljudi je zatucanost i pogresno izgradjen stav o vjeri...sve vjere monoteisticke imaju korijene u Starom zavjetu iz njega su se kasnije razgranale sve ostale, i npr. onaj koji je citao Bibliju, Kuran ili Toru vidjece mnogo slicnosti, Bog je jedan! Jos bih pisao o ovom ali trenutno nemam vremena, pa cu da citiram za kraj patrijarha Pavla koji je rekao "BUDITE LJUDI" jer u danasnje vrijeme najteze je biti covjek i covjek covjeka da ispostuje!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

evo i mene 8)
ako sam pretjerao u nekim stvarima to je zato sto na moja konkretna pitanja o danasnjoj crkvi etc niste davali nikakav odgovor osim uvreda.nebitno.
Nemoj da stavljas u isti kos vjeru u boga ,crkvu,pravdu pa i religiju.Pravo na vjeru ima svaka nacija,covjek ,narod ali povezivanje sa religijom kosta mnogo prolivene krvi,sto si i sam zakljucio na prostoru bivse SFRJ.To sto se kod nas crkva nametnula kao jedini provajder za vezu sa bogom je druga stvar koja se koristi u nebitne svrhe.Popovi vise nisu bozji propovednici vec direktni zastupnici.Kad sam shvatio da medju ljudima nema razlika,osim u vjeri,boji koze i sl. zapitao sam se sta to u dubini govori religija,kroz nju crkva,uklapajuci se u vec znanu terminologiju i shvatih da zbog religije samo imamo krv i mrtve.Vjera u nesto se manje vise na kraju uvijek izmanipulise.
Drugo,kako da znam koja je ispravna religija i samim tim vjera u ''svog ''boga kako mi neko rece.Prije hriscanstva su postojale razvijene civilizacije kao Egipatska,Kineska stara,Mesopotamija,pa onda dalje Grcka,Rimska.Sve su one manje vise imale svoje bogove.Mozda me glupe stvari zanimaju ali me zanima da mi neko objasni.Sta je sa njima?gdje su njihove duse isle,cijem bogu?sta je bilo sa tim bogom nakon njihovog izumiranja,raspada?da li je to bila ispravna vjera,u Zevsa,ili sada u Hrista.To me zbunjuje.Ako zelim da budem vjernik hocu da znam koji je pravi bog,jedini valjda?.Necu puce-pace vec konkretnu stvar,hajd da sliku ne trazim
Kad si pomenuo vjerovanje.Vidis ja ne vjerujem u Boga ali vjerujem u pravdu,sposobnost covjeka da sam sobom upravlja u najtezim i najlaksim situacijama.
Evo citam knjigu sokratovu,koja je napisana kao i mnoge druge tog doba Grc.Filozofa ,prije Hriscanstva.I tu je stepen poimanja zivota,uzivanja i tolreancije prema raznim saznanjima i razlicitosti istih mnogo veci nego kod bilo kojih crkvenih spisa i knjiga kroz vijekove.
Kineska i Grcka filozofija ulaze u sutinu zivota dok Crkva trazi prihvatajne ili odbacivanje.Dubina kosmosa i odnosi izmedju kosmosa i zivota na zemlju su ogromni za nauku tako da je jos nedorecena i u svemu tome uzivaju i crkva ali i ateisti,naucnici jer se nadaju da ce to ostati (ne)otkriveno, da ce im donijeti jos vise pogodnosti,para i sl.jbg svemir je cudo
Drustvo je uznapredovalo,ekonomske,duhovne,fizicke potrbe su drukcije i drukcije i crkva ne prati taj razvoj drustva i zato se u velikom broju gube vjernici,posebno katolicka jer je u srednjovijekovnim stegama poimanja zivota.
te nedostatke crkva jeftinim marketingom nadoknadjuje a to su ispoljavanje dnevnih,socioloskih i politickih dogadjaja kao volju bozju.primjere sam vec naveo.Bilo bi divno da crkva ostane tamo gdje treba da bude,skloni se iz stvari koje joj se ne ticu,i razvija program za vracanje vjere medju ljude sto joj je i opisao,posebno nakon ovih ratova u blizini.
Oobican Srbin se bogu klajna a ne zna ni cemu se klanja ni kome.zato imamo gomilu opluvjernika koji su vaskrsli za vrijeme rata na sve tri strane a koji o vjeri ne znaju nista i krse istu tu vjeru svaki dan.sa druge strane,pored takve situacije,nemojte da vas cudi sto popovi voze nova auta,grade poslovne objekte za djecu i sl.A ako mi se ista svidjalo kod pravoslavne vjere inda je to ta crta crkvenog asketizma,ekopnomskog minimalizma,pomoci siromasnima.Elem,popovi silovase svog boga,prethodnike,izvrnuse sve naopako isad je kao to ispravno.bezveze
Nika mi nece biti jasna parola SAD ''in god we trust'' sa kojom su pobili hiljade ljudi i zgrnuli milijarde.A sa tom istom parolom juznoamerikanci zive u favelama.
Ono sto me totalno odbacilo od vjere su bile raznorazne varijacije tipa:proda se sloga,da,fabrika obuce,zgrnu se pare.Popu u pizdincima se da za zvono.Ljube se grle,sve mladi i uspjesni sa obje strane.Meni majka totalno ostade bez posla. da sam vjernik bio bih pravoslavan,ali ti popovi su mi zgadili sve zivo a o bogu necu ni da razmisljam dok ga ta ****** budu predstavljala.
Pozdrav
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

i slazem se sa patrijarhom.Da je otisao u druge vode bio bi odlican i u tome.
medjutim,mogu ja da budem moralan,posten,dobar covjek i bez vjere.
I sumnjam da ,ako postoji,da je bog jedan.Ili ih je visde,ili nas ta jedan zavitlava kroz tri vjere.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Iz ovog tvog pisanija Regeman, izgleda stari da ti nisi ni u sta siguran? Mislio sam ti malo pisati,pokusati dati neke odgovore,ali ne vrijedi jer ne postoji nacin da ti neko nesto kaze,jer u tebi postoji mehanizam koji ta pitanja odmah odbija i trazi REALNE odgovore... Sustina bi mozda bila da je Bog ljudima dao razum,a kroz taj razum automatski i sumnju i mogucnost samo stalnog odlucivanja dali da vjeruje ili ne i u tome je i caka... Blagosloven je onaj koji ne vidje ali vjeruje... Tako i ti... Crkva te ne primorava da vjerujes,i potpuno sam odlucujes da li ces... I to postujem... Za razliku od tebe... Ti sve koji vjeruju osudjujes... Kao da govorimo o politickim strankama... I nemoj da davis sa velikim postovima nego pokusaj sazeto da kazes to sto mislis... Te vaskrsle vjernike kako kazes,mozes gledati na dva nacina... Mozda su neki stavrno shvatili i pronasli sebe u tome,a neki drugi vjeruju jer je to u poslednje vrijeme COOL... Ja ne idem redovno u Crkvu, ali vjerujem,i ne smatram sebe boljim i vecim vjernikom,cisto da se razumijemo,ali postujem i to sto ti ne vjerujes,ali bez napadanja i isto tako kao sto ja za sebe zadrzavam svoje vjerovanje,volio bih da i ti svoje nevjerovanje zadrzis za sebe bez napadanja... Zasto da ti pljujes nesto sto ja postujem? Ne dam da ti pljujes to,pa makar ja vjerovao u svetog krokodila to je moja slobodna volja....
Pozdrav...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Kod tebe je pitanje razocarenje. Covjek od covjeka moze da ocekuje samo razocarenje ako vjeruje u covjeka i njabolji se prijatelji posvadjaju oko neki bezveznih stvari... po meni je komunizam propao jer je iznad covjeka bio covjek i ma koliko taj covjek (ateista) bio moralan uvijek pomisli da moze da bude iznad onog koji mu je nadredjen i pokusa da sve moguce nacine da ga nadvisi da on bude prvi to je moralnost bez vjere... kod covjeka koji vjeruje u Boga on je znatno oprezniji od ovog koji je moralan a da je ateista, jer vjerujuci zna da svaku njegovu gresku Bog vidi (nesto kao Veliki brat) da će mu je uzeti za minus kada se bude svodili svi racuni, moze covjek da vjeruje ne znam ni ja koliko ali ako on u srcu ne osjeca tu istinsku Bozansku ljubav džaba mu sve, to su oni nakrivo nasadjeni vjernici koji vjeruju poimaju sa tamo nekim paganskim obicajima koji su se nakalemili na npr. Hriscanstvo ti su ljudi po meni mnogo ne iskreniji i ja licno vise postujem ateistu nego ljude koji na taj nacin prihvataju vjeru...

Sada ovi popovi sto voze dobra auta i sto na licnom primjeru ne pokazuju kako bi svi mi trebali da budemo. Svakog svestenika treba da gledas prvo kao covjeka, pa onda treba da znas da svestenici ne padaju sa Marsa vec dolaze iz naroda koji i sam znas kakav je, ne postoji covjek bez grijeha, kod njih je slucaj sto vecina naroda zna sta oni pricaju a drugacije zive, ja licno poznajem zaista mnogo svestenika i mogu reci da posao koji oni rade je za mene licno najtezi posao sto postoji na svijetu ali ako se radi savjesno i ako se pravilono brinu o potrebama svojih vjernika... svestenik ako se posveti parohiji onda na tome ispasta njegova porodica a ako se posveti porodici onda tu ispasta parohija, tesko je naci sredinu u tome. A sto se tice Crkvi koje se prave u velikom broju u posljednje vrijeme, treba da znas par stvari, komunizam je trajao 50 godina i za to vrijeme je pravljeno veoma malo Crkava a drzava je pravila Domove kultura, bolnice itd. Sada je doslo vrijeme da se tih 50 godina ne izgradjivanja nadoknadi u 10 godina. Pare koji oni skupljaju dobijaju od naroda, niko nije primoran da daje pare za Crkvu, to je svacija slobodna volja, svi nesto se protive sto se zbog izgradnje ali isto tako svi i daju pare... sto s etice ovih bogatasa koji se kako ti kazes ljube sa popvima i koji daju pare koje su pokrali, nije na njima da glume finansijsku policiju pa da kontrolisu taj novac da li je legalan ili ne svaka pomoc je dobro dosla, pitas se sto Crkva kao institucija ne pravi bolnice, sirotista i sl. Ona nije neka humanitarna ustanova vec je njena uloga mnogo vec a to je da izvede ljude na pravi put za to trebaju gradjevine gdje ce se ti obredi izvrsavati, ALI isto tako kroz svoj rad treba da pomogne svima ne gledajuci cak ni koje je ko vjere boje koze pa onda da li je siromasan svima treba pomoc...

Bice jos, opet nisam stigao sve da napisem...
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Sheki wrote:Iz ovog tvog pisanija Regeman, izgleda stari da ti nisi ni u sta siguran? Mislio sam ti malo pisati,pokusati dati neke odgovore,ali ne vrijedi jer ne postoji nacin da ti neko nesto kaze,jer u tebi postoji mehanizam koji ta pitanja odmah odbija i trazi REALNE odgovore... Sustina bi mozda bila da je Bog ljudima dao razum,a kroz taj razum automatski i sumnju i mogucnost samo stalnog odlucivanja dali da vjeruje ili ne i u tome je i caka... Blagosloven je onaj koji ne vidje ali vjeruje... Tako i ti... Crkva te ne primorava da vjerujes,i potpuno sam odlucujes da li ces... I to postujem... Za razliku od tebe... Ti sve koji vjeruju osudjujes... Kao da govorimo o politickim strankama... I nemoj da davis sa velikim postovima nego pokusaj sazeto da kazes to sto mislis... Te vaskrsle vjernike kako kazes,mozes gledati na dva nacina... Mozda su neki stavrno shvatili i pronasli sebe u tome,a neki drugi vjeruju jer je to u poslednje vrijeme COOL... Ja ne idem redovno u Crkvu, ali vjerujem,i ne smatram sebe boljim i vecim vjernikom,cisto da se razumijemo,ali postujem i to sto ti ne vjerujes,ali bez napadanja i isto tako kao sto ja za sebe zadrzavam svoje vjerovanje,volio bih da i ti svoje nevjerovanje zadrzis za sebe bez napadanja... Zasto da ti pljujes nesto sto ja postujem? Ne dam da ti pljujes to,pa makar ja vjerovao u svetog krokodila to je moja slobodna volja....
Pozdrav...
Zete ovo je na granici gordosti :wink:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ponekad pretjeram,kad me naljute... Ali se zaista ne smatram vecim vjernikom ni od koga...Pozdrav... :lol: :lol:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

@sheki:samo sam u sebe siguran.naravno da trazim realne odgovore jer zivim u realnom svijetu,za razliku od tebe koji skaces po nebesima jos uvijek.Vidis poenta onog sto pricam je to ko je dao covjeku razum.Ti odmah davanje razuma covjeku pripusjes bogu..tako da ti u startu odbijas podlogu za bilo kakvu diskusiju.Naravno da me crkva ne primorava da vjerujem,ja do boga mogu i bez crkve ako zelim.Samo tad se izopstujem iz crkvenog protokola i obicaja i bivam odbacen kao sektas,ateista i ne znam ti ja sta.Pokusaj da iscitas moje postove i vidjeces da ja nigdje nikoga nisam napao niti ga pozvao da ne vjeruje.ako je neko nekoga napadao onda asm ja bio ''zrtva napada''.volio bih kad bi ovo uzeo u obzir,jer izvrtati stvari nije fino.Ako sam na nesto ukazao iza toga stoje cinjenice,i ja sam ih naveo.manje vise u postojanje boga ne vjerujem jer ga niko nije vidjeo ali sam kritikovao rad crkve koja zastupa to postojanje i u njemu postoji 1000 gresaka..Ti se sheki vrtis oko jedne te iste stvari kad treba da diskutujes sa mnom,a to je da meni kao ateisti stalno citiras neke duhovne navode.kao da te ja tjeram zovem da pijemo,ti ne volis pivo,i ja te tjeram da pijes isto..pokusaj da razdvojis crkvu od religije i mozda ces ti pronaci svoje realnije mjesto u tom svijetu vjere/crkve.kazes cool je vjera i mnogi su se pronasli.Divan smo mi narod.Nakon pada komunizma u Ceskoj svi su ostali komunisti jer su tako odrastali decenijama,i pored demokratskog pravnog sistema i slobode vjera.Jedino kod nas odjednom svi grunuse u crkvu,tita zamijenise svetim savom.To je neprirodan put i greske toga placacemo zadugo.
@vrsta:naravno da je u pitajnu razocarenje.u boga prvo a onda u crkvu.Ne znam koji bi drugi razlog bio.komunizam je propao jer su ljudi poceli da umiru od gladi,tamo gdje komunizam jeste bio u svom pravom svjetlu.Ja kad nesto radim,gledam svoju savjest..a ne minus ili plus kod boga..kao sto je rekao seljak iz sk. kad krades pomisli na to da li te bog gleda i reci sebi da to nije fino..stvarno ne znam kom to lopovu pada na pamet...a i postoje drugi razlozi za izbjegavajne kradje..mnogo jaci razlozi od toga sto ces kod boga popiti kaznu.
naravno,ja sam rekao da sam ja kao ateista po crkvu bolji nego ti pagani i poluvjernici.korektno i posteno sa moje strane.
ne bih da diskutujem o tezini posla..svakome je njegova muka najveca...
crkve uopste nisu pravljene za vrijeme komunizma cini mi se..ali izmedju bolnice i crkve svaka normalna osoba se treba opredijeliti za ovo prvo.ko kaze drukcije za mene je idiot, ne zato sto je vjernik,vec sto je sebican.Na kraju krajeva i crkvi je najbitniji ljudski zivot.E tu u zadjne vrijeme,zbog veliko kesa ,dolazi do sebicnosti i to je ono sto mi se ne svidja kod crkve.
Naravno da ces i ti uzeti pomoc od bilo koga bez pitanja odakle pare.ali crkva kojoj je MORAL i POSTENJE glavna odlika bi oko toga trebala povesti racuna.Najbolje je tako,sjebati jos vise sirotinju ,pa kad se od tih para koje su iz naroda prelivene u nove crkve,izgrade te iste onda ce ta sirotinja imati gdje da se moli bogu.Cinizam ili ne sam prosudi.
crkva je nekad bila humanitarna ustanova...nije bila registrovana za tu djelatnost ali se sam patrijarh bavio time.googlaj malo pa ces vidjeti,u stavri rekao si to vec
Ako covjek sam sebe ne zivede na pravi put,crkva mu tu nece pomoci.E tu se ja i ti razdvajamo.meni je um i njegov razvoj odvojen od crkve i za sve sto sam uradi zahvalan sam svojim roditeljima i samom sebi.ne vidim nikakvu ulogu crkve u tome.
Ja sam smirena osoba,znam sta zelim,sazreo sam tako da stvarno ne vidim kako mi crkva moze pomoci.Moji roditelji su vjernici,daju pare na osnovu sopstvene volje crkvi i ja nemam nista protiv toga.Ali eto zanima me podosta pa sam zato toliko pisao i pitao.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

izvinjavam se na dugackim postovima,volim stvari da objasnim do kraja..nadam se da necu ponovo ''naljutiti'' shekija 8)
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

regeman wrote:izvinjavam se na dugackim postovima,volim stvari da objasnim do kraja..nadam se da necu ponovo ''naljutiti'' shekija 8)
Ne znam za Sheki-a...mene neces sigurno! :wink:
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ne vjerujem da ces i mene naljutiti... I ja sam isto toliko smiren kao i ti... Velika vrlina covjeka je da krupne stvari objasni sa vrlo malo rijeci. Mrzi me da citam tvoje ogromne postove,ne pridajem neki znacaj raspravi o religiji sa tobom... Sto se tice skakanja po nebesima,veoma daleko sam ja od toga,lose procjenjujes ljude... Mrsko mi da trazim i kopiram tvoj post gdje si napao Crkvu...I naravno stari,ne pravdam ja ni ove sto te napadaju,naprotiv... O greskama srpskog naroda da ne govorimo,ali ti opet povezujes neke stvari koje nisu tema... Vjera,odnosno vjerovanje je tema a ne vjerovanje srpskog naroda,isto tako nije tema o kojoj ja zelim da pricam ponasanje SPC... Ja pokusavam govoriti o Bogu a ne o SPC...Upravo ja jesam rastavio Crkvu od religije...I nisam ja rekao da je vjera COOL nego da neki novopeceni vjernici tako misle i da zato idu u Crkvu...Uf,ne mogu vise, mrsko mi crtati...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

ti si as vrlo malo rijeco objasno..nista..u zadnja 4 posta si se provukao ali nema veze..sam si rekao da ne pridajes znacaj diskusiji o temi koja ti je toliko stala i dobra a to je vjera..jako lako si odustao od diskusije o tako po tebi bitnoj stvari.
povezujem greske srp.naroda zbog toga sto su te greske prizasle iz losih postupaka crkve i jos losijeg pristupa vjeri.
vjerovanje srp.naroda i vjera istog je najbliza vjera kroz koju ti globalno mozes posmatrati globalnu vjeru i biti otvoren ili zatvoren prema ljudima druge vjere.kako je nasa hermeticki zatvorena onda i ne treba da te cudi primarna nelagodnost povodom mog oglasenja ateizma,ili diskusije o drugoj vjeri.
naravno da ne zelis da pricas o ponasanju spc jer tu ima podosta materijala o kome ti dovoljno ili ne znas ili neces sebi da priznas to pa izbjegavas diskusiju
rastavio si crkvu i religiju ali si u diskusiji sa mnom to spojio...mozak dobar..srce zuri..
spasi boze crkve od tih vjernika kojima je to cool ici u nju i podari im makar nekoliko postenih kao ja...makar to ...
pozdrav
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Nikako stari da skontas sta hocu da kazem... Znam podosta po SPC,toliko...Zaista SPC nije kriva zbog loseg pristupa vjeri... Sama po sebi Hriscanska vjera je komplikovana a jos se vise iskomplikovalo zbog zabrane u komunizmu, i kad se to oslobodilo onda su ljudi krenuli u crkvu misleci daje dobro jer je bilo zabranjeno,shvatas?Nisam odustao od diskusije zbog slabosti vjere nego zbog shvatanja da je iluzorno pokusavati tebi objasniti Hriscanstvo... Ni najmanje nisam zavoren za ljude druge vjere,cak sam sta vise otvoren,veoma otvoren,voljeci svoje a postojuci tudje...I ja se molim da ti cool vjernici pocnu da iskreno vjeruju ili postanu ateisti,tako da ne stvaraju losu sliku,posledica toga si ti... I znas sta? Najvise si ti ateista zbog njih, a i nisi neki ateista... Spasi Boze... :lol: :lol: :lol: Veseo sam kad osjetim koliko velik je Bog...

Pozdrav

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

...

Post by Franz »

Black - Waves of Luv

Image


Sorry sto vam kvarim niz! :lol:
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Mirodjio...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Evo ja bih sad nesto dodao i korigovao, ali koliko ste vi u medjuvremenu (odkad sam postavio temu nisam do sada kad sam evo stigao iz diskaca zavirivao sta se ste pisali) napisali da ja neznam vise odaklen da krenem.... procitao sam sve, i imam OPET dosta primjedbi na regemanova pisanja ali kad bih poceo sad da razjasnjavam nebih do podne zavrsio...! "Puno je kume, puno"(reci iz filma - Lepa sela lepo gore)... :D
Podrzao bih Vrstu s kojim sam istomisljenik u dosta navrata (covek ima iskustva- prosa je "pakao")
i naravno Shekija....
Imam jarana koj je upravo u novom sadu zavrsio Bogoslovij a sada studira Teoloski fak. (da bi nadogradio znanje i puteve zivota), koji kaze da u covjeku postoje mnoge sumnje, pitanja i potpitanja na racun Pravosllavne vjere, ali da ne postoji ni jedno na koje profesori u bogosloviji nisu imali pravi odg. koji potuce svaku sumnju- a time zelim da kazem da smo mi doneklen sitna riba koja ne moze u potpunost da da pravi odgovor na sva regemanova pitanja....
laku noc, hik(heineken me obuzeo :D )

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

stalno vas mrzi da mi objasnjavate,ubjedjujete i razjasnjavate.Onda batalite ovu diskusiju.Ja nisam dosao ovdje da se takmicim sa tvojim jaranima.Ti ako nemas sta da kazes onda nemas stav po tome.Ako sam i trazio neka pitanja,a ti nemas odgovor jer je komplikovano onda odustani.Sve sto sam ovdje vama napisao mogu reci bilo kom popu,studentu i vladici.Isto mi se 'vata.
Mozda SPC i nije 100 odsto kriva zbog loseg pristupa vjeri ali ga se nije trudila popraviti svojim djelovanjem u poslednjih 15godina.SPC od prije 50g(iako bila na margini pod komunizmom) i ova dansa SPc nisu jedna te ista stvra.Ovo danas je profitna organizacija.Ko god tvrdi drukcije ili ne zna ili se pravi mutav,ne zanima ga.sta vec
ja sam posljedica ljubavi svojih roditelja. :lol: ne znam na sta si mislio da sam posljedica cega?komunizma je propao jer su svi nasilno vjerovali i gladovali.Crkva ako prihvata sve te vjernike (cool i ''ove druge'') dolazi u opsanost da svoju duhovnu smisao izgubi u toj gomili poluvjernika.
Ne zamjeram ti na osjecanjima.To je subjektivna stvar sta ti osjecas.Ja sam najsretniji kad osjetim koliko je ljudski um velik,
Nikome ovdje nisam nista uskratio,svejedno mi je za vjeru u Boga,to je licno pravo i ako ja ne vjerujem za vas mi je svejedno.Ali sam dovodio u pitajne instituciju koja vam najblize 'dovodi''boga u ''kucu'',a to je SPC.I vas vecina,reprezentativnog uzorka se ponasa kao SPC.Glava u pijesak i udri dalje.
Ako si otvoren za druge vjere budi otvoren i za njihove stavove,u sustini za stavove drugih ljudi..Ovdje uopste ne diskutujes o mojim stavovima vec ih odbacujes odmah.
Ukoliko se tebi ucinilo da ja to radim ja ti tu ne mogu pomoci
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ma nije mi mrsko raspravljati, mrsko mi je jer ta tema ide mnogo daleko, i na to na sta se ti izvlacis... Opet smo otisli na ponasanje SPC... kao sto Vrsta jednom rece ni Popovi ni Vladike na padaju sa neba nego dolaze iz naroda, a to sto su se kroz to uvukli mnogi pogresni ljudi je zaista zabrinjavajuce... I pokusavam ti reci da i mene to brine, medjutim ti i dalje pokusavas i dalje da i mene ubacujes u isti kos... Poslednjih godina gomila mladih ljudi ide u Bogosloviju jer zele da lagodno zive kao i svi popovi koji su kod nas... Smatram da se i tome treba stati na kraj... Rekao sam u prenesenom da je posledica tih novopecenih vjernika ATEIZAM i ja to razumijem.I da cini mi se da na startu odbacujes svaki drugi argument, jer ne zelis ni da posumnjas da vjerujes, mozda mi se samo ucinilo, ali izgleda da ne postujes vjeru zbog vjernika... Jedina razlika je u tome sto ja ne dam da me oni u mojoj vjeri oslabe...

Pozdrav

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

tema ide daleko jer si sam rekao da je vjera sama po sebi komplikovana
ja se ne zivlacim vec iznosim meni znane cinjenice.Ako sam vjernik i ne znam sta bog radi znam sta radi moja maticna crkva.Prihvatajuci tu vjeru prihvatio si i crkvu kao tvoj kontakt sa Bogom.Sto znaci da sve te radnje i razne licnosti medju popovima i vladikama imaju itekakve veze sa tobom i ne bi smjeo dopustiti da ih posmatras kao normalne ljude kad nesto pogresno rade a sa druge strane da ih posmatras kao uzvisena bica kad treba da snose posljedice za svoje postupke (npr Pahomije)
Evo tek si sad nakon 5-6 postova koje si napisao rekao da ti smeta to ponasanje pojedini.do maloprije si cutao ili govorio o drugim temama,bibliji npr.
oko posljedice novopoceneih vjernika se slazem.
ja sam vjerovao sad ne vjerujem.a ti si vjerovatno samo ovo prvo.Ja za to sto en vjerujem imam svoje razloge i ovdje sam ih iznio.Ne odbacujem vase argumente ali nastojim da dokazem da iza mojih stoje cinjenice.
Vjernike postujem,prave.Ne postujem one uskrs-bozic-slava vjernike koji se boga sjete kad u onom kalendarcicu spc imanesto obiljezeno crvenim.
postujem ja i popove ali oni koji su za postovanje su danas u manjini.
SPC je oduvijek bila primjer crkve koja prpovijeda umjerenu vjeru i solidarnost sa drugima.Danas je ovo ostalo samo na individualnom planu a ekonomski su iskoristili ''zabranjeno voce'' u komunizmu pa su silni nalet vjernika dobro unovcili zanemarujuci svoju osnovnu funkciju.
ja smn i dalje za to da se svijest ljudi izmjeni i da shvate znacaj skola,bolnica,itd i da je to smjer gdje novac treba ici.Od boljeg placanja poreza,sve bi se to izgradilo a crkve bi iz budzeta dobile za gradnju hramova onoliko koliko je dovoljno za odredjen broj stanovnika i vjernika uopste.Danas tu nema nikakvog reda.
bilo bi glupo kad bi dao da ti oslabe vjeru jer kakav si vjernik onda ako te jedan nevjernik izbaci iz takta
pozdrav
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

seljak iz sk.budi covjek pa pozdrzi i mene bar u necemu :wink:
nedostaje mi podrsak a i vidim u glasanju jedan glas za ne..i to moj :?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

U velikoj vecini se slazemo, samo sto veoma tesko nalazimo zajednicki jezik...Naravno da sam ja prihvatio crkvu, ali se ne opterecujem njihovim postupcima, nije moje da sudim sta je ispravno a sta ne... Ja se samo distanciram...Bozijom voljom ce sve to opet izaci na dobro... Nisam rekao da pojedine vladike ne treba da snose posljedice...Nisam zelio da kazem da mi to smeta, i sta ako mi smeta, ko sam ja da sudim... To je samo moje licno misljenje, mozda su u pravu, mozda sam ja, samo Bog zna... Ne razumijem zasto iza tvog nevjerovanja stoje cinjenice? Koje? Hoces da kazes da ne vjerujes zbog Crkve? Ili? I ja sam za bolje placanje poreza, ali ne shvatam kako bi ti promijenio svijest ljudi? Da zabranis davanje priloga u Crkvu, koji su inace dobrovoljni? Samim uvodjenjem boljih poreza bi se to rijesilo...

pozdrav

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Jedna stvar su mali prilozi ali sasvim druga su dilovi vrha crkve sa raznoraznim dobavljacima,biznismenima i ostalom ''patriotskom'' ligom koja zna da,ono o cemu sam ti rekao,popove niko nece pitati za posljedice gresaka jer su 'uzvisena''lica.Docim se i jedni i drugi oslobadjaju odgovornosti za bilo kakve ilegalne radnje.Volio bih da znam kako su direktori propalih firmi toliko bogati da imaju kuce auta a veliki broj njih daje crkvi zvonike,materijal i sl.dok su im firme pod stecajom.Bilo je podosta tih primjera ali crkva umjesto da odbaci takav vid doprinosa ona ga amnestira.Zato i trebas biti svjestan gresaka i treba da ti smeta.Niko nije rekao da ti moras ad im sudis,ali da ti smeta pa moze.
Crkva je odigrala jednu ulogu znacajnu u mom nevjerovanju ali ne presudnu.Ali imam pravo da uvidim greske koje rade.
Cinjenice su da ga nisam vidio ,a ja dok nesto ne vidim tesko povjerujem u to.To je osnovn stvar mog nevjerovanja.
Promijenilo bi svijest ljudi.Kad bi jednom odrobijao kaznu zbog neplacanja poreza shvatio bi da je pare tesko zaraditi ali je bolje i to nego prdekana.Sa tim ne bi imao adnas situaciju da crkva podrzava ktitora samo zato sto je ktitor bez obzira ne jnegova losa djela.Tok novca bi bio pravilniji,bolji i situacija bi bila cistija.Ja da sam vjernik meni bi smetala ta komunikacija crkve sa svakakvom postkomunistickom bagrom.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

E jebiga sad se vrtimo u krug o jednom te istom...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Pa ja na 5 stranica prdim o jednom te istom,vi se ovdje vrpoljite prvo me napadajuci onda polako potvrdjujuci to da vrh crkve nije bas kakav bi trebao da bude...
ja nemam sta vise da dodam
pozdrav svima
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Post Reply