Vjera, shvatanja

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

VJERUJEM LI U BOGA

DA
88
78%
NE
17
15%
KAD MI LOSE KRENE
8
7%
 
Total votes: 113

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

U vjeri se moze dobre love zaraditi pa otuda i dolazi do razilazenja vjera i osnivanja novih.....svako zeli vise da zaradi....
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

O Boooooooooooooooze. E Veco, od kad si ovo spremao? HAHAHAHHAHAHA! :lol: :lol: :lol: :wink:

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

10 минута
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ma ti si kralj!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Vedrane, imam jedno pitanje za tebe. Tacnije da mi nesto pojasnis.

Majka mi je umrla u 55.godini. Bolovala je 13 godina i slobodno mogu da kazem da je posljednje tri godine zivjela zivot koji nije dostojan covjeka. Prosla je kroz pakao. Ne znam cime je to zasluzila jer nikad nikome nista nije ucinila nazao. Pomagala je svima koliko je mogla, a ako nekome i nije, sigurno nije odmogla. Elem, prije neki dan citam u novinama da je glavi firerov komadant jos uvijek ziv i da je dozivio 93.godinu. Covjek koji je odgovoran za stradanje desetina hiljada nevinih ljudi jos uvijek posjecuje fudbalske utakmice. Za mene je to nepravda. Kako pravoslavlje to tumaci? Ja sam pronasla svoj neki dusevni mir, prihvatila sam to na najbolji moguci nacin. Ali i dalje mislim da je to jedna velika nepravda.
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Mislim Vedrane sta reci? Glupost je stavljati ovoliki post i garantujem ti da ga rijetko ko procita. Nemam ja nista protiv ti samo stavljaj,ali mislim da sa takim nacinom pisanja samo komplikujes stvar,al na kraju krajeva tvoja stvar!
Image

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

Weterinarka wrote:Vedrane, imam jedno pitanje za tebe. Tacnije da mi nesto pojasnis.

Majka mi je umrla u 55.godini. Bolovala je 13 godina i slobodno mogu da kazem da je posljednje tri godine zivjela zivot koji nije dostojan covjeka. Prosla je kroz pakao. Ne znam cime je to zasluzila jer nikad nikome nista nije ucinila nazao. Pomagala je svima koliko je mogla, a ako nekome i nije, sigurno nije odmogla. Elem, prije neki dan citam u novinama da je glavi firerov komadant jos uvijek ziv i da je dozivio 93.godinu. Covjek koji je odgovoran za stradanje desetina hiljada nevinih ljudi jos uvijek posjecuje fudbalske utakmice. Za mene je to nepravda. Kako pravoslavlje to tumaci? Ja sam pronasla svoj neki dusevni mir, prihvatila sam to na najbolji moguci nacin. Ali i dalje mislim da je to jedna velika nepravda.
WET,žao mi je :cry: :cry: :cry:
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ја ти не могу одговорити на то питање али могу да ти напишем једну причу коју сам читао у "Мисионарским писмима" Владике Николаја.
247. Писмо Кујунџији А. 77. у Призрену: О боловању пред смрт

"Не бојиш се смрти, али се бојиш болести пред смрт". Тако говориш. Тако и многи други говоре. Но најбољи међу хришћанима нису тако говорили, него су се предали вољи Божијој. Јер су знали, да је болест за очишћење душе. Ко воли чистоћу - зар ће мрзети воду? Телесне болове пред смрт попушта на нас Творац наш као неке мразовите или вруће струје водене, што чисте душе наше. Кад је тако, зашто онда чезнути за изненадном безболном смрћу? И праведни Аврам страдао је пред смрт: и онемоћав умрије Аврам у доброј старости (1. Мојс. 25, 8). И кротки Јаков лежао је болестан у постељи пре растанка са овим светом. Тако и покајани цар Давид. Па кад су бијени болешћу они који су с Богом разговарали, шта је остало за велике грешнике? Помисли, како сваког Божијег дана умиру хиљаде и хиљаде стараца и старица, и жена и нејаке деце. С малим изузетком сви они болују и у болести растају се са овим животом. Што би се ти плашио од оно мало страдања пред смрт чега се нису уплашили немоћни старци ни нејачка деца? Неко од светих мужева стално се молио Богу, да му Бог пошаље болест пред смрт. Да му не дође смрт без гласника. Да не умре без опроштаја. Да не напусти овај свет пре него што горчином болова не уништи у себи сваки спомен на вулгарна уживања. Вели се у Писму: бије свакога којега прима (Јевр. 12, 6). Следствено: онога кога Бог не бије, мучно и прима. Због тога немој завидети онима који без бола и страдања одлазе из овога света. Сети се Спаситељевих мука пред смрт. Сети се онда мука и страдања светих апостола, пророка и мученика. Па толиких малих и нечувених људи, који сваки дан на хиљаде умиру по болницама, сети се, и одбаци сваки страх од предсмртне болести. Сачекај ову стрпљиво, а кад дође прими је као од Бога.
Надам се да сам барем мало успио ублажити твоју болу. :cry:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Mr X wrote:Mislim Vedrane sta reci? Glupost je stavljati ovoliki post i garantujem ti da ga rijetko ko procita. Nemam ja nista protiv ti samo stavljaj,ali mislim da sa takim nacinom pisanja samo komplikujes stvar,al na kraju krajeva tvoja stvar!
Знам да мало ко прочита, али џаба мени писати ако вам ту не ставим који аргумент. Зато је тај пост тако дуг, али једноставно не умије краће и једноставније да објасним него на тај начин.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

seljak iz skakavaca wrote:Da li je razocaran i ne pouzdan u sebe (pa trazi u tom Boziju krivicu, i odstupa), nesto drugo???
Nije to emocionalno stanje već način razmišljanja. Ateista sigurno neće tražiti Božiju krivicu jer on vjeruje da Bog ne postoji. That simple...
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Знам да мало ко прочита, али џаба мени писати ако вам ту не ставим који аргумент.
Ja ne mogu da nastavim diskusiju niti zelim da navlacim mrznju i bijes raznih likova na sebe. Ne mogu jer ti pricas iz pozicije crkve, znaci ne zelis van toga da sagledas stvari. Iz te pozicije i iz pozicije stranke ti ne zelis da izadjes jer se najbolje braniti tim argumentima.

Ja sam mozda rasirio temu, ali ti nisi shvatio sta ja zelim da kazem i dao si mi pogresne odgovore ili si potvrdio sta sam rekao. Na svako moje pitanje o odnosu religija ti si pricao iz lica SPC sto odmah diskredituje sve druge tvrdnje i cimamo se u vrzinom kolu i raznorazne spodobe koje ne razliku katolike, protestante i pravoslavce me u cudu gledaju.

Samo par komentara :lol:
Православна Црква нема потребе да буде у Канонском јединству са билоком Протестанском Црквом


Ja ne tvrdim da treba da bude, niti sam to pitao. Pitao sam te zasto nebo Srbije nije otvoreno za sve druge avione, kao sto je Americko i Njemacno sekularno nebo otvoreno za srpske avione? Zasto, da budem direktan, SPC brani svoje trziste monopolom a ne svojom promjenom?
Чак су код њих и Масони атесити и нису Шкотског реда, па да ти не причам разлоге признавања свега и свачега под Цркву
Znam za to, negdje su sajentolozi priznati, negdje nisu. Ali hajde da izuzmemo te frakcije koje samo zajebavaju ljude, pljackaju ih i navode na suicid. Opet ostaje gomila crkava koje nisu sekte, koji imaju drukcija shvatanja i poimanja hriscanstva, koje imaju milione clanova, ali su u nasem rejonu proglasene kao najgore sekte. I od strane katolika i nas.
ко си Лутеран, твоју религију је основао Мартин Лутер, бивши монах католичке цркве, 1517. године.

-Ако си припадник Енглеске цркве (Англиканске), твоју религију је основао Краљ Хенри 8., 1534.г. јер му папа није дозволио да се разведе и поново ожени.
To sto je SPC jedna od najstarijih ne mora da znaci, osim iz njenog ugla, da su ostale mladje otpadnice.
Znas li pricu o nastanku protestantizma? Rast i jacanje srednje klase u Njemackoj nije pratio odgovor crkve na njihove moralne i duhovne potrebe. jednostavno, nove religije su nastajale jer stare nisu pratile njihove potrebe. Velike crkve gube vjernike jer im se ne posvecuju na pravi nacin i dovoljno, tj. vecina ih se sporo mijenja, imaju komplikovanu strukturu i zive po shvatanjima od prije 300 godina a od tada se mnogo cega promijenilo. To sto se pojedine crkve javljaju zbog finansijskih razloga, ne znaci da sve ostale, preashodno mladje crkve protestantske nisu nastali iz drukcijih duhovnih potreba odredjenog sloja stanovnistva.
То пише на њиховој новчаници од 1955. године тачније "У Бога вјерујемо". У каквог Бога вјерују. У зеленог, материјалног. Тамо је све посвећено заради и профиту.Полако и ми срљамо ка том "богу".
Za tamo si mogao mene da pitas, ja sam realna osoba, a ne ti koji tamo nisi bio meni da objasnjavas kako je tamo.
И тако свако мисли да је његово исправније...распадају се цијепају и имају свог вођу
To je osnovno pitanje i crkve i religije medjusobno nisu tolerantne uopste. Evo mali citat sa jednog sajta
principu sam saglasna sa ovim misljenjem, ali kao i uvek sve se vraca na pitanje ko zapravo odlucuje koje su sekte "lose i stetne za drustvo." Kada je u pritanju neka koja propagira kolektivna ubistva odgovor nije tako tesko naci, ali sta sa slucajevima gde je jedini razlog da recimo jedna dominantna religija na taj nacin pokusava da eliminise "konkurenciju"? Sto se tice onih koje su se pretvorile u industrijske grane bogateci se na racun vijernika to bi se moglo reci za neke delove svih svetskih religija.

ja bih rekla da je normalan pristup religiji ima Dalai Lama (poglavar Tibetanskih Budista) covek koji je u svojim dugogodisnjim studijama izucavao Bibliju i Kuran iako nemaju "nikakve" veze sa njegovom religijom, upravo zato sto je shvatio da se svi bavimo istim pitanjima i da iz iskustava drugih mozemo sami mnogo nauciti i da nas tudji, nama naizgled potpuno cudni pogledi, mogu dovesti do novih saznanja. Licno, bilo koja osoba ili organizacija koja ima pristup stvarima u stilu "my way or the highway" za mene predstavlja absolutni "turn off." Kada je u pitanju religija to u meni izaziva jos vecu odbojnost jer se radi o stvarima za koje niko, pa ni jedna crkva ili religija (po mom misljenju) ne moze da ima absolutne (vec mozda samo parcialne) odgovore
.
I ovaj citat se odnosi na lazne proroke. ko su ti, to tesko ko moze da odluci.
ево један сјајан текст у чему је разлика.
Citao sam taj tekst u politici, to potvrdjuje stav da svaka religija za sebe zastupa jedinu istinu pa samim tim i druge smatra otpadnicima.


Секта и њихов рад је већ раније објашњен
Sekta, to smo vec razjasnili sta je. za mene adventisti nisu sekta za tebe jesu, jer otimaju stado SPCu.

Миле је грешни и од тебе и од мене. Није Папа па да буде без гријешан
NiSAM rekao da jeste i da treba da bude. to sto ti ne zelis o prljavom vescu spca i snsda da pricas govori o tebi, ne o njima. Valjda zdrav razum treba da prevlada dio sistema, inace kako ce taj sistem postati bolji?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Post by Kruskica »

Weterinarka wrote:Vedrane, imam jedno pitanje za tebe. Tacnije da mi nesto pojasnis.

Majka mi je umrla u 55.godini. Bolovala je 13 godina i slobodno mogu da kazem da je posljednje tri godine zivjela zivot koji nije dostojan covjeka. Prosla je kroz pakao. Ne znam cime je to zasluzila jer nikad nikome nista nije ucinila nazao. Pomagala je svima koliko je mogla, a ako nekome i nije, sigurno nije odmogla. Elem, prije neki dan citam u novinama da je glavi firerov komadant jos uvijek ziv i da je dozivio 93.godinu. Covjek koji je odgovoran za stradanje desetina hiljada nevinih ljudi jos uvijek posjecuje fudbalske utakmice. Za mene je to nepravda. Kako pravoslavlje to tumaci? Ja sam pronasla svoj neki dusevni mir, prihvatila sam to na najbolji moguci nacin. Ali i dalje mislim da je to jedna velika nepravda.
Na zalost,to je uvijek tako... :(
Evo danas cijeli dan gledam priloge o Tosi..on je isto tako bio 'dusa' od covjeka,isao je u manastire,odrzao milion humanitarnih koncerata,uvijek pomagao i slikao se sa djecicom,u svakom intervjuu spominjao i zahvaljivao Bogu na svemu sto je postigao i eto kako je zavrsio...i onda se svako zapita-pa gdje je tu pravda?I ima li je uopste?
Ali u vjeri nema pitanja a ni odgovora...ili vjerujes ili ne vjerujes...sve je stvar izbora... Bog vjerovatno ima neke svoje razloge,to je ono sto ja uvijek kazem i cime se tjesim...
...svi smo mi prah u svemiru...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Ako bog postoji, (ja sam misljenja da postoji neka visa sila,neznam sta,ali nesto ima); onda vjerovatno i on sam uzima sebi najbolje, za sljam poput ovog naciste se niko ne otima.
Wet ne postoji mozda sistem po kome neko bira ,ko ce da zivi, a ko da umre,ali sigurno je taj neko zivi sve dok je u tvom srcu, mada svaki takav gubitak ostavi strasne tragove, iako kazes da si presla preko toga ,znam da te strasno boli nepravda.
Par puta sam dozivio da se pravi vjernici, strasno namuce dok umiru, i svaki put sam se upitao, zasto neka fukara ima laku smrt, a tako dobri ljudi umiru u mukama, i ja sam zbog tih cinjenica i nepravde malo skeptican po pitanju vjere,ponekad pomislim da nas to ipak neko stavlja na iskusenje, mada se trudim da ne razmisljam puno o tome, ali cinjenica je da za nas smrtnike ni tu nema pravde. :cry:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

KAMIKAZA wrote: Par puta sam dozivio da se pravi vjernici, strasno namuce dok umiru, i svaki put sam se upitao, zasto neka fukara ima laku smrt, a tako dobri ljudi umiru u mukama, i ja sam zbog tih cinjenica i nepravde malo skeptican po pitanju vjere,ponekad pomislim da nas to ipak neko stavlja na iskusenje, mada se trudim da ne razmisljam puno o tome, ali cinjenica je da za nas smrtnike ni tu nema pravde. :cry:
Jednostavno, pravilo je da nema pravila. Moja majka nikad nije bila neki vjernik. Bila je razumna, obrazovana zena...intelektualka; i zbog toga joj je bilo tesko da shvati da postoje te neke nadprirodne sile, nesto sto postoji ali je ipak neopipljivo.
Ja sam pokusala to da prihvatim kao boziju volju, nesto sto je moralo da se desi. U takvim momentima vjera puno pomaze da pronadjes neki dusevni mir, da i pored svega ostanes pribran i stalozen.
Guys with glitz to chicks with kicks.

lian
Posts: 39
Joined: 06.12.2008. 21:28

Post by lian »

neznam nista o vjerama i nebi zelio lupati o tome.samo cu da napisem slucaj koji se desio u susjednoj Banja Luci.covjek je volio popiti i kroz zivot ga je flasa pratila kao sjenka.u pedeset i petoj se razboli i pane u postelju.covjek je bio musliman.kako je valjda osjecao da mu se blizi kraj,rekao je zeni da mu stave Sabana Saulica da mu pjeva dok umire.nije mogao umrijeti sedmicama a patio se kao isus na krizu.zena i djeca su zvali sve doktore da mu pomognu ali jedini odgovor je bio da mu mogu ublaziti bol sa morfijumom i nema dalje.kako je bio ateista i bivsi komunista,nije dao zeni da hodza ulazi u kucu,medjutim njegov rodjak je bio pomalo pobozan pa je znao da se pomoli bogu na njihov nacin.tako,jedne noci dok je sjedio pored bolesnog rodjaka i molio se bogu,bolesnik ga je stisnuo rukom,zaplakao i umro,nakon mjesec i po nemoguce patnje i napora da se oprosti sa zivotom.moj komentar na ovo je bio''jebem ti Sabana''.

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Liane stari. Nije ni tebi lako. Nije se covjeku umiralo, volio je Sabana. Jel Saban stalno picio ili su i mijenjali? Mozda su samo trebali pustiti drugi cd/kasetu,neku losiju, mozda bi odmah umro?

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Vladika menja automobile, sveštenici na ivici gladi


blic.rs
Autor: Ž. Jeftić | Foto:A. B. | 25.01.2009. - 00:01


Biti paroh u Banatu za mnoge je ravno iskušenju


Vladika banatski Nikanor vozi se u novoj škodi oktaviji superb, metalik sive boje. Kažu da voli oktavije, a ovo mu je treća limuzina za četiri godine. „Dobra nam je i ona prošla, ali ova je još bolja“, prokomentarisao je vladika nova kola.


Sveštenici u istoj eparhiji, kako bi preživeli seku drva, mešaju malter, gaje baštu ali i svinje, a neki su tek kada su otišli kod lekara saznali da „uplata na socijalnom nema“. Pojedinima je vladika oduzeo parohiju, ali i, što je nedopustivo po pravilima SPC, ti sveštenici ne znaju ni koji im je status. Ipak, episkop je uredno obavestio sveštenstvo: eparhijski razrez je 21 odsto. Ili: sveštenik je dužan od zarade toliko da uplati vladiki. A, ako kasni, predviđena je i kamata.




Petina za namet

Razrez je na godišnjem nivou, projektuje se godinu unapred, a plaća u tri dela. Nekada je kamata bila deset, a sada je pet odsto. Eparhijski razrez uobičajen je u većini eparhija, njegova visina nije svugde ista, ali u banatskoj je među višim. Međutim, ono zbog čega se Banatska eparhija razlikuje od većine drugih je u činjenici da su crkvene opštine među najsiromašnijim u SPC, a deo sveštenstva jako teško živi. Kako često komentarišu: „Nije da nema razreza i drugde, a i siromašnih sveštenika, ali zato ima vladika koje hrišćanski razumeju – da se nema.“
Šta se zapravo dogodilo u ovoj eparhiji? Vladika Nikanor svoju gotovo neograničenu arhijerejsku moć upražnjava prema sveštenicima, koji, međutim, nemaju mogućnosti da mu odgovore. Praktično, on gomila sveštenstvo u Eparhiji ne vodeći računa ni očinski ni bratski kako veći deo njih, posebno po selima, živi. To izgleda ovako – dovodi nove sveštenike, usitnjava parohije, a time i broj kuća koje neko obilazi, a pridošlima koji su po njegovim aršinima ispravni – daje dobre parohije. Međutim, ni tu nije kraj jer Nikanor voli da dovodi sveštenike iz eparhija žičke i šumadijske, a sa čijim vladikama je u sukobu jer po njemu nisu pravoverni, poput njega.
Kada je došao u Eparhiju, bilo je oko stotinu sveštenika, a danas ih ima 165. Tamo gde je nekada bio jedan sada ima tri, a od šest došlo se na deset… Sveštenici ćute i boje se izjava o vladiki jer sećaju se njegove jednom izrečene misli: „Čeka još njih 40 da dođe.“ Oduvek siromašna eparhija ovakvim upravljanjem dovela je do oskudice u mnogim svešteničkim porodicama. Tako se i otpočelo sa dodatnim radovima – cepanjem drva, teškim građevinskim radovima i vrlo često gajenjem bašte.


Nemaju socijalno


Pojedini sveštenici suoče se s problemima kada odu kod lekara jer nemaju uplaćeno socijalno. Niti su sami mogli da uplate niti su crkvene opštine, a koje bi trebalo da finansiraju stavke PIO i socijalno, imale dovoljno novca i za to. Sada deo sveštenika sam sebi uplaćuje socijalno i penziono, a oni koji nemaju da uplate baš uvek provuku se katkad kod doktora „na mantiju“. Međutim, vladika banatski Nikanor dobija od države novac i to za: „pomoć sveštenstvu, regulisanje doprinosa za penziono i socijalno osiguranje, kulturne i graditeljske programe“. Prošle godine na račun ove eparhije uplaćeno je 14.210.084 dinara, znatno više nego mnogim drugim eparhijama.
Novac državni, međutim, vladika njime raspolaže kako smatra da je najbolje. Banatski Nikanor prijavio je 20 sveštenika kojima uplaćuje za penziono i socijalno i na to izdvaja 3.270.084,92. dinara. Prema „Blicovim“ saznanjima, Nikanor za utrošeni novac redovno pošalje izveštaje, a država to smatra merodavnim. Banatska eparhija dobija znatno viša sredstva od siromašnijeg kraja poput Timočke eparhije, na čiji račun legne oko pet miliona, Sremske, koja dobija oko četiri miliona ili, primera radi, Šabačke, sa tri miliona.
Vladika banatski Nikanor poznat je po propisu da se crkvene cene određuju u evrima. Međutim, on je naložio i sveštenstvu da više ne kupuju sveće iz Patrijaršije, to jest, Beogradsko-karlovačke eparhije. Sveštenici treba da kupuju sveće koje se prave u Eparhiji banatskoj. I u tome ne bi bilo ništa loše da te nisu skuplje nego patrijaršijske.
U svakoj eparhiji postoji stavka – molba. Piše se najčešće za razvod braka, venčanje u nedozvoljeno vreme i za opelo samoubici. Taksa je propisana na nivou SPC. Međutim, kod vladike Nikanora koji sebe smatra ispravnim pravoslavcem taksa za venčanja u nedozvoljeno vreme je 4.000 dinara, a propisano je 600, koliko se i naplaćuje u pojedinim eparhijama, a razvod braka je 4.000 umesto 900 dinara. A ako se svestenik obraća, to jest, piše neku ličnu molbu, taksa je 500 dinara.
Vladika Nikanor sklon je „revnovanju“, i ne samo duhovnom. Tako se po pojedinim njegovim uredbama ne može zaključiti ima li za cilj bolje uređenje eparhije ili su metode na granici sa udbaškim. Tako po jednoj od uredbi svaki sveštenik obavezan jednom sedmično da se javi telefonom arhijerejskom namesniku, a gde je otvoren i dosije sveštenika.



Stigao iz Australije

Vladika Nikanor (Bogunović) došao je u Banatsku eparhiju 2004. godine, pre toga je bio u Australiji, ali i Eparhiji žičkoj kao pomoćnik počivšeg vladike Stefana. Svoje putešestvije po eparhijama započeo odlaskom iz Gornjokarlovačke eparhije tokom rata u Hrvatskoj. Kada mu je dodeljena Banatska eparhija, Nikanor je nije odmah preuzeo. U SPC to komentarišu njegovim nezadovoljstvom dodeljenom eparhijom jer hteo je žičku koju, međutim, patrijarh Pavle, a ni Sabor nisu hteli da mu daju. I možda je i to uzrok svemu...
Ovog malo poznatog u javnosti vladiku narod u Hrvatskoj pamti po nimalo pomirljivim porukama upućenim političarima – „Ko je taj mirotvorac koji miri Srbe i Hrvate, vekovne neprijatelje“. Nikanor je sa patrijaršijskog balkona tokom novembarskog Sabora mahao pristalicama ultradesničarskih organizacija koje su protestovale, a zna se i da je pred taj isti Sabor imao tajni sastanak s njima kako bi se dogovorilo – kako delovati tokom Sabora ako pođe kako Nikanor ne želi.

Direktive

Vladikini lični stavovi i netrpeljivost prema drugim episkopima pretaču se u njegove direktive. Javna je tajna da je vladika rekao veroučiteljima da ne koriste u nastavi udžbenik koji je pisao vladika braničevski Ignjatije. Tako Eparhija banatska ima svoj udžbenik po kome se uči, a koji nije i onaj koji je propisala država – Ministarstvo prosvete, ali ni odobrila SPC – Sabor.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

lian wrote:kako je valjda osjecao da mu se blizi kraj,rekao je zeni da mu stave Sabana Saulica da mu pjeva dok umire.nije mogao umrijeti
Trebali su odma znati da to kod muslimana ne ide bez Baje malog Knindze :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Sheki wrote:Liane stari. Nije ni tebi lako. Nije se covjeku umiralo, volio je Sabana. Jel Saban stalno picio ili su i mijenjali? Mozda su samo trebali pustiti drugi cd/kasetu,neku losiju, mozda bi odmah umro?
Mozda Sabana Bajramovica.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

lian wrote:neznam nista o vjerama i nebi zelio lupati o tome.samo cu da napisem slucaj koji se desio u susjednoj Banja Luci.covjek je volio popiti i kroz zivot ga je flasa pratila kao sjenka.u pedeset i petoj se razboli i pane u postelju.covjek je bio musliman.kako je valjda osjecao da mu se blizi kraj,rekao je zeni da mu stave Sabana Saulica da mu pjeva dok umire.nije mogao umrijeti sedmicama a patio se kao isus na krizu.zena i djeca su zvali sve doktore da mu pomognu ali jedini odgovor je bio da mu mogu ublaziti bol sa morfijumom i nema dalje.kako je bio ateista i bivsi komunista,nije dao zeni da hodza ulazi u kucu,medjutim njegov rodjak je bio pomalo pobozan pa je znao da se pomoli bogu na njihov nacin.tako,jedne noci dok je sjedio pored bolesnog rodjaka i molio se bogu,bolesnik ga je stisnuo rukom,zaplakao i umro,nakon mjesec i po nemoguce patnje i napora da se oprosti sa zivotom.moj komentar na ovo je bio''jebem ti Sabana''.
U suprotnom bi rekao "Hvala čika Šapke"!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Sheki wrote:Vladika menja automobile, sveštenici na ivici gladi
Тај владика Никарон је посебна прича за себе. Милсим да они који су га хиротонисали у владику проклињу тај дан.

Мало сам више упознат "радом" тог владике и могу рећи да само срамоти Цркву. Знам да је као што пише у том чланку одржавао тајне састанке са Образовцима и сличним групама.

Зато су му и дали ту Епархију која је у духовно-моралном стању најлошија у Србији. Нема шта више да поквари.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Post by sagittarius_rex »

Pa ne bih se baš složio sa tim da je ta Eparhija moralno i duhovno najlošija, mislim živio sam jedno vrijeme tamo pa znam. Inače u Vojvodini su pokupili dosta od Austro-ugara, katolika, pa su svi (svi, uslovno rečeno) redovni u crkvi nedjeljom, za razliku od nas, gdje je većim dijelom vladala Turska vlast.
>>>---------------------->>>

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

regeman wrote:Ja ne mogu da nastavim diskusiju niti zelim da navlacim mrznju i bijes raznih likova na sebe. Ne mogu jer ti pricas iz pozicije crkve, znaci ne zelis van toga da sagledas stvari. Iz te pozicije i iz pozicije stranke ti ne zelis da izadjes jer se najbolje braniti tim argumentima.
Није да не желим да сагледам ствари из твог угла.Чак мени је твоје размишљање интересантно уочавам критике на којима касније могу да порадим да се исправе ако су реалне.

Навешћу ти један примјер. Кад већ кажеш да не критикујем Цркву. Радим и ја то али на један реалнији начин. Ево један примјер. Код нас у Прњавору до скора се клечало у Цркви за вријеме Литургије (када се чита Свето Јеванђеље и износе часни дарови и врши помен за живе и мртве), што је потпуно неправилно и безпотребно. Кад се чита Свето Јеванђеље онај ко слуша свештеника чује да каже "Стојете смјерно, чујмо Свето Јеванђеље ми" и сви у Цркви тада клекну. Да питаш некога од тих људи што клече ни сами не би знали да кажу зашто. Мислим да сам био међу првим који је тада остао да стоји у том дијелу Литургије код нас. Колико смо само предавања, причања људима да не клече кад нема потребе за тим потрошили знамо само ми и ти који су нас слушали. Хвала Господу мало смо се опаметили и сада 90% људи стоји а 10 % клечи. А ти што клече мисле да се тако "ваља".Исто то са клечањем је 15 минута након читања Јеванђеља на изношењу Светих дарова. Али успјели смо у томе. То ти је једна у свему томе безазлена ствар, али колико нам је требало времена и труда да то промјенимо. Како долазе млађи свештеници који су школованији и неоптерећени неким својим личним проблемима из прошлости, мислим да ће стање у духовном народу нас Срба бити много боље и надам се да више нећемо чути оно "Поп прави зграду".
regeman wrote: Ja sam mozda rasirio temu, ali ti nisi shvatio sta ja zelim da kazem i dao si mi pogresne odgovore ili si potvrdio sta sam rekao. Na svako moje pitanje o odnosu religija ti si pricao iz lica SPC sto odmah diskredituje sve druge tvrdnje i cimamo se u vrzinom kolu i raznorazne spodobe koje ne razliku katolike, protestante i pravoslavce me u cudu gledaju.
Нисам могао да ти причам из лица неког Протестанта када сам Православни Србин. Шта ћу. Моји одговори могу само да буду у том смјеру.
regeman wrote:
Православна Црква нема потребе да буде у Канонском јединству са билоком Протестанском Црквом
Ja ne tvrdim da treba da bude, niti sam to pitao. Pitao sam te zasto nebo Srbije nije otvoreno za sve druge avione, kao sto je Americko i Njemacno sekularno nebo otvoreno za srpske avione? Zasto, da budem direktan, SPC brani svoje trziste monopolom a ne svojom promjenom?
Нормално је да брани. Петстотина година смо били поробљени, а то и није било баш тако давно. Трагови прошлости.
regeman wrote:
Чак су код њих и Масони атесити и нису Шкотског реда, па да ти не причам разлоге признавања свега и свачега под Цркву
Znam za to, negdje su sajentolozi priznati, negdje nisu. Ali hajde da izuzmemo te frakcije koje samo zajebavaju ljude, pljackaju ih i navode na suicid. Opet ostaje gomila crkava koje nisu sekte, koji imaju drukcija shvatanja i poimanja hriscanstva, koje imaju milione clanova, ali su u nasem rejonu proglasene kao najgore sekte. I od strane katolika i nas.
Ти мене једноставно нећеш да разумијеш или не можеш да схватиш. Може нека религија да има милијарду чланова али то не значи да је управу. За Истину је потребно мало, али ни то мало ми овакви кави смо не можемо да обезбједимо.
regeman wrote:
ко си Лутеран, твоју религију је основао Мартин Лутер, бивши монах католичке цркве, 1517. године.

-Ако си припадник Енглеске цркве (Англиканске), твоју религију је основао Краљ Хенри 8., 1534.г. јер му папа није дозволио да се разведе и поново ожени.
To sto je SPC jedna od najstarijih ne mora da znaci, osim iz njenog ugla, da su ostale mladje otpadnice.
Znas li pricu o nastanku protestantizma? Rast i jacanje srednje klase u Njemackoj nije pratio odgovor crkve na njihove moralne i duhovne potrebe. jednostavno, nove religije su nastajale jer stare nisu pratile njihove potrebe. Velike crkve gube vjernike jer im se ne posvecuju na pravi nacin i dovoljno, tj. vecina ih se sporo mijenja, imaju komplikovanu strukturu i zive po shvatanjima od prije 300 godina a od tada se mnogo cega promijenilo. To sto se pojedine crkve javljaju zbog finansijskih razloga, ne znaci da sve ostale, preashodno mladje crkve protestantske nisu nastali iz drukcijih duhovnih potreba odredjenog sloja stanovnistva.
Није Црква та која треба да се мјења и прати ИН трендове у друштву. Треба да се осавремени али да не напушта своје Светоотачко предање. И шта имаш сада у Њемачкој од када се црква приклонила радничкој класи?! Нацију којој је вјера на 10 мјесту. Стварају се разне девијантне национал-шовинистичке групе које су препуне мржње. Ако уђеш у генезу проблема илинастанка истих видјећеш шта је у питању.
regeman wrote:
То пише на њиховој новчаници од 1955. године тачније "У Бога вјерујемо". У каквог Бога вјерују. У зеленог, материјалног. Тамо је све посвећено заради и профиту.Полако и ми срљамо ка том "богу".
Za tamo si mogao mene da pitas, ja sam realna osoba, a ne ti koji tamo nisi bio meni da objasnjavas kako je tamo.
Нисам био, знам да има мали милион некиц цркава чак и удружења атеиста и сатаниста. И сви се они клањају једном зеленом богу. Сад ми реци да није тако.

regeman wrote:
И тако свако мисли да је његово исправније...распадају се цијепају и имају свог вођу
To je osnovno pitanje i crkve i religije medjusobno nisu tolerantne uopste. Evo mali citat sa jednog sajta
principu sam saglasna sa ovim misljenjem, ali kao i uvek sve se vraca na pitanje ko zapravo odlucuje koje su sekte "lose i stetne za drustvo." Kada je u pritanju neka koja propagira kolektivna ubistva odgovor nije tako tesko naci, ali sta sa slucajevima gde je jedini razlog da recimo jedna dominantna religija na taj nacin pokusava da eliminise "konkurenciju"? Sto se tice onih koje su se pretvorile u industrijske grane bogateci se na racun vijernika to bi se moglo reci za neke delove svih svetskih religija.

ja bih rekla da je normalan pristup religiji ima Dalai Lama (poglavar Tibetanskih Budista) covek koji je u svojim dugogodisnjim studijama izucavao Bibliju i Kuran iako nemaju "nikakve" veze sa njegovom religijom, upravo zato sto je shvatio da se svi bavimo istim pitanjima i da iz iskustava drugih mozemo sami mnogo nauciti i da nas tudji, nama naizgled potpuno cudni pogledi, mogu dovesti do novih saznanja. Licno, bilo koja osoba ili organizacija koja ima pristup stvarima u stilu "my way or the highway" za mene predstavlja absolutni "turn off." Kada je u pitanju religija to u meni izaziva jos vecu odbojnost jer se radi o stvarima za koje niko, pa ni jedna crkva ili religija (po mom misljenju) ne moze da ima absolutne (vec mozda samo parcialne) odgovore.
I ovaj citat se odnosi na lazne proroke. ko su ti, to tesko ko moze da odluci.
Ова што је ово написала као прво нема благе везе о животу. Као друго, барем ти Реге можеш да закључиш зашто Американци толико уздижу дог Далај Ламу. Чиста политика и чисти интерес. Шта мислиш да се тај исти Лама не налази на Тибету (тако битном геостратешком положају) већ да се налази негдје у Централној Америци, колики би био његов утицај. Овдје Американцима одговара стање такво каво је да могу Кинезе оптужити како "нарушавају основна људска права". Док такво стање са Кином њима буде потребно до тада ће и тај Лама бити актуелан. Друга ствар са којом се не би сложио са овим текстом је тај да дотична посматра Цркву и религију кроз људе и то оне најгоре. Разсмисли колико има добрих људи вјерујући?! Много више него ових других, али они као такви нису толико медијски експонирани.
regeman wrote:
ево један сјајан текст у чему је разлика.
Citao sam taj tekst u politici, to potvrdjuje stav da svaka religija za sebe zastupa jedinu istinu pa samim tim i druge smatra otpadnicima.
Тај текст је за разлику од ругих текстова колико толико објективан. Редом због чега су настајали ти проблеми и на крају тај раскол или разлаз.

regeman wrote: quote]Секта и њихов рад је већ раније објашњен
Sekta, to smo vec razjasnili sta je. za mene adventisti nisu sekta za tebe jesu, jer otimaju stado SPCu.
[/quote]

Еее да те чује онај сајџија са тржнице, сад би од њега добио на поклон сат :D
regeman wrote:
Миле је грешни и од тебе и од мене. Није Папа па да буде без гријешан
NiSAM rekao da jeste i da treba da bude. to sto ti ne zelis o prljavom vescu spca i snsda da pricas govori o tebi, ne o njima. Valjda zdrav razum treba da prevlada dio sistema, inace kako ce taj sistem postati bolji?
Знаш како то иде. Прво уђеш у то са најискренијим намјерама. Онда видиш нешто што није уреду и прешутиш. Тако нешто урадиш - прешутиш пар пута и постанеш скоро као и они. АЛИ ако хоћеш да будеш критичан не можеш у томе да напредујеш. Остаје ти да шутиш чекаш својих пет минута и покажеш и докажеш осталима да ниси као ови стари. Систем се мјења изнутра а не са вана :wink: Једини начин за промјене :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Нисам могао да ти причам из лица неког Протестанта када сам Православни Србин. Шта ћу. Моји одговори могу само да буду у том смјеру
Naravno da jesi, zato ti i kazem diskusija nema smisla jer ja posmatram stvari iz individualnog ugla a ti ne.
Нормално је да брани. Петстотина година смо били поробљени, а то и није било баш тако давно. Трагови прошлости.
Nema nista lose u branjenju. Ali ako to branjenje i tih 500 godina pominjes samo da bi prikrio nerad, onda je probljem dublje, unutrasnje prirode.
Може нека религија да има милијарду чланова али то не значи да је управу. За Истину је потребно мало, али ни то мало ми овакви кави смо не можемо да обезбједимо.
Ja sam to i rekao, da rijetko koja crkva bez obzira na clanstvo moze da tvrdi da je u pravu. A znas zasigurno kakvi su katolici po tom pitanju, a poneki nasi teolozi nisu zaostajali u fundamentalizmu. cesto je taj fundamentalizam bio jaci i uticajniji od umjerene struje.


Није Црква та која треба да се мјења и прати ИН трендове у друштву. Треба да се осавремени али да не напушта своје Светоотачко предање
Ja nisam rekao da prati modne trendove. Velike crkve ne prate nikakve potrebe obicnog svijeta. Sta mislis zasto je i dolazilo do raskola jednim dijelom?
Нацију којој је вјера на 10 мјесту. Стварају се разне девијантне национал-шовинистичке групе које су препуне мржње
Netacno. Imas nasu crkvu koja drzi do svog imidza i starih predanja, nasa crkva ne prati trendove pa se opet stvaraju sovinisticke grupe. Pogledaj samo, obraz, dveri, krv suze i znoj i ostali pacenici.
O popularnosti Nikolaja V. da ne govorim, a znas dobro da se sam Patrijarh bunio da on bude svetac.
чак и удружења атеиста и сатаниста. И сви се они клањају једном зеленом богу. Сад ми реци да није тако
Kakve ti sataniste pominjes, ja ti pricam da postoji ogroman broj crkava, manjih za njihove uslove koje imaju po 4, 5 miliona vjernika. To je srednja, obrazovana klasa, eto i Obama je clan jedne takve, kako bi ti rekao, za nase uslove sekte. Sto se tice para? Ko im se ne klanja? Mi smo prvi u tome a glumimo neke duhovnike i jedinu oazu spasa za posrnulu planetu.
Као друго, барем ти Реге можеш да закључиш зашто Американци толико уздижу дог Далај Ламу. Чиста политика и чисти интерес. Шта мислиш да се тај исти Лама не налази на Тибету
Znam o cemu pricas, ja nisam nikakav ljubitelj hare krisne, zen budizma ili new age movementa u tom religijskom smislu. Ne ulazim ovde u politicki aspekt Dalaj Lame vec o konkretnosti dijaloga u ucenju koga nema. To je cinjenica.
Sto se tice ostatka, prilicnoje sve precizno objasnjenjo, posto si sam rekao iz kog ugla posmatras mogu reci da je i sasvim logicno da odbacujes takkvo misljenja. Ali eto slozio si se, ni najveci ne mogu da daju odgovor ali se trude da se jedinima predstave.
АЛИ ако хоћеш да будеш критичан не можеш у томе да напредујеш. Остаје ти да шутиш чекаш својих пет минута и покажеш и докажеш осталима да ниси као ови стари. Систем се мјења изнутра а не са вана
Ne smatram da ti na forumu treba da ga mijenjas, vec kao sto rece iznutra. Ali nama Srbima ocigledno kao i Rusima treba diktatura kako god okrenes. Nebitno.

p.s jedno pitanje malo. Bio sam na predavanju jednog sociologa religije. Lik je polu srbin polu izraelac, ali je pravoslavac, prihvatio je pravoslavlje. I pricao j o metodama ucenja i crkvi i sekti i vacega necega. Pricao je malo i o teskim momentima SPC u 40im i 50im pa mi je jedan momenat zapao za oko pa da te pitam. Ko je finansijski pomagao SPC tokom 40ih i 50ih? Sve to apropo toga da se svugjde tamo negdje prodaju za dolare, samo mi sve iz ljubavi radimo.
I ako znas reci, ako ne znas nemoj da se pravis tuta muta kad ti ja kazem i da pricas kako ovaj pravoslavac polu srbin (i to nas RS) polu jesa laze.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

lian
Posts: 39
Joined: 06.12.2008. 21:28

Post by lian »

lepir je turska rijec

Post Reply