Sekte u Prnjavor

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

Post Reply
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Sekte u Prnjavor

Post by vrsta8472 »

Да се мало позабавимо овом проблематиком. Углавном коме год да споменеш ријеч скета, и да тако нешто постоји у нашој средини сви онако слегну раменима и не коментаришу такве ствари.

Да почнем са набрајањем сектих (кјоје ја знам), а да се налазе на територији наше општине.

Међу најстаријим сектама које су са нама од прве поливине прошлог вријека су Адвентисти. Временом су се подјелили на двије фракције. Једна од тих фракција је у Прњавору, сви добро знате гдје се налази Адвентистичка црква а друга је у Грабик Илови и тамо имају своју богомољу која личи на православну капелу, али када се погледа онако из прве.

Друга секта која је код нас заступљена су Јеховни свједоци. Они своју "кућу" не знам тачно име тог њиховог храма али налази се на територији села Палачковци.

Трећа секта која је код нас пустила коријење је Пентекостална црква која је једно вријеме има сједише у Гоњим Вијачанима и дјеловала је под окриљем хуманитарне организације "Хљеб живота". Предводио ју је један наш суграђанин. Ми смо својевремено писали о томе на прњавор.инфу.

И трећа и од свих секти, најпогубнија секта Црна ружа која спада у ред сатанистичких секти. Они немају неку одрећену локацију. Функционишу по принципу шесторке. Углавном су ту млади људи, малољетници који имају специфичан поглед ка животу. Једног Члана црне руже сам лично упознао, стицајем неких необичних околности. Момак је из Кремне, скоро се крстио у једном оближљем манастиру и оно што је он нама причао ја нисам могао да вјерујем. Углавном њих је врбовао неки човјек који живи у Швицарској а поријеклом је из Илове, које тачно не знам.

Имам још пуно тога да пишем на ову taboo тему, али за сада ово је довољно. Ако неко зна још коју секту (не рачунам ту Вехабије и Дервише), јер су они прича за себе нека напише.

И човајмо се "вукова у јагњећим кожама"!!!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Sekte u Prnjavor

Post by grlica »

MU!
Last edited by grlica on 12.01.2015. 23:33, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Sekte u Prnjavor

Post by grlica »

............................ma kakva Crna ruža.... to mi je novina za dva vijeka što provedoh u Prnjavoru..... Vrsta de pričaj mi i onjima , zar i takve kotimo?!
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
CHEJK
Posts: 238
Joined: 13.07.2013. 21:56

Re: Sekte u Prnjavor

Post by CHEJK »

Опште карактеристике секти
Аутор: Антонина Пантелић, Број 1027-1028, Рубрика Црква и друштво
У поступцима деструктивних религиозних организација може се запазити неколико општих карактеристика.

[1] Претензије на „харизматичко“ вођство (од речи „харизма“, која означава надахнуће са небеса) а што захтева беспоговорну сагласност са вођом;

[2] Претензије на истину и потпуна нетрпељивост или, у крајњој мери, немаран однос према традиционалним религијама и национално-духовним вредностима (припадницима „Белог братства“ се, на пример, сугерише да они немају отаџбину);

[3] Спољашња привлачност (сви култови и секте тврде да имају само добре циљеве);

[4] Езотеричност (скривање истинских циљева и последица секташке делатности као и строго изоловање чланова од спољашњих информација);

[5] Смишљено изопачење светих текстова са циљем да се прилагоде споственим „догмама“;

[6] Примена техника контроле свести да би се код чланова створио „менталитет култа“ који се своди на следеће: формирање убеђења да циљ оправдава средство и да је сваки поступак оправдан, уколико погодује циљевима групе; Формира се тоталитарни поглед на свет („ми“ и „они“, „култ је добар, а свет изван култа је зао“ и сл); то доводи до превласти групних идеја над индивидуалним и до одобравања (оправдавања) аморалног понашања, уз усађивање убеђења да је групна воља изнад индивидуалне;

[7] Ствара се отворена или прикривена зависност (психолошка, физичка или финансијска) члана од секте;

[8] Подржава се менталитет „елитизма“;

[9] Инсистира се на обавези да припадници привуку у секту и друге, нове чланове;

[10] Користољубивост и политички интерес секташке „елите“, која тежи да има своје агенте у свим структурама власти, уз активне покушаје да продру чак и у највише државне структуре;

[11] Коришћење посебног речника који има искључиво значење за чланове и који је неразумљив за непосвећене. Вође култова врло добро знају да онај, ко контролише човеков језик, контролише и његове мисли (на тесну повезаност између манипулације језиком и контроле мишљења указао је још Џ. Орвел у роману 1984).

Izvor: http://pravoslavlje.spc.rs/

Na osnovu ovoga postaju mi jasniji i pojedinci sa ovoga foruma kao i njihovi komentari i pljuvanje ljudi u nedolgled....
Cijeni riječi. Svaka od njih može biti tvoja posljednja.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Sekte u Prnjavor

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply