Popovi u Prnjavoru..

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Iako sam rekao da necu, MORAM :D ! Da li ja to svestenice citam na ovom forumu tvoju gordost i sujetu??????
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:29, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Znas onu poslovicu:" Bolje jedan dan zivjeti k`o vuk, nego citav zivot k`o ovca?" S obzirom da ja nemam strah od strasnih sudova i sudija koji ce mi suditi za moje grijehove ja sam izabrao da zivim kao vuk. I mnogi su to izabrali. Pocevsi cak i od onih koje branis. Cijenim ako nisi takav, ali ne brani neodbranjivo.
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:30, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Naravno da nisu svi isti, pa ni popovi u Prnjavoru ne mogu biti svi isti, niti kao ljudi niti kao sveštenici, jer i sveštenici su samo ljudi koji obavljaju svoju svetu dužnost, u službi crkve i kao takvi imaju veliku odgovornost, jer su uvjek kroz istoriju bili u službi crkve, vjere i opšte prosvjećenosti, te su kao takvi morali, i te kako voditi računa da su prije svega primjer svog poštenja, dobrote ,brige za nemoćne, i sve one kojima je bila potrebna vjera i nada u život, koji je uglavnom za običnog čovjeka bio tržak i mukotrpan.
Dosta bi vremena i teksta trebalo potrošiti kako bi se ova tema detaljno obrazložila bar sa dva aspekta, ali pošto je riječ o prnjavorskim popovima, i ne samo prnjavorskim, treba biti precizan kod iznošenja nekih kvalifikacija za pojedine sveštenike, koji su prekršili i prekoračili svoje ovlasti odnosno nanijeli štetu ugledu same crkve.
Možda je Mađar pogriješio u metodi, ali u namjeri svakako nije, jer mu je namjera bila upravo da ukaže na one koji nisu dostojni svećeničke odore.
Naravno slažem se sa njim da se ne brani nešto što se odbraniti ne može, i to je jedan opšti princip koga se nažalost mnogi ne drže i u samom životu, i svi fale carevo novo odijelo, dok na kraju ne dođe neko pa svima objasni da je car upravo go.
Ja sam tako razumjela Mađara i sa njim se slažem,a slažem se, i sa evo sad sa sveštenikom koga lično ne poznajem,koji brani princip i načelo da svi nisu isti, i nisu svi isti ,to ko priča da su svi isti, ili je zlonamjeran ili je neinformisan i narodski rečeno zatucan.
Držim se teme, a tako bi voljela proširiti priču vezano za današnji položaj srpske pravoslavne crkve i vrijeme kroz koji je prošla zadnjih 20 godina ovog smutnog vremena, jer to mi se čini nešto najbliže, nešto što smo svi mi malo stariji svjedoci bili i onoga što je bilo dobro i onoga što nije dobro.
Ja lično nisam realizovani vjernik, i ako potičem iz patrijahalne seljačke porodice,i u toliko mi je žao što to zaista nisam.
Razlog tome je vjerovatno vrijeme provedeno u dva društvena sistema gdje je u jednom nama mladim govoreno da nema Boga ,a evo u drugom kažu da ima Boga i eto ja upravo agnosticiram na sredini.
Mlad čovjek je u principu vuk, ne svi naravno,a kad se primiče sudnji dan, rado bi se zavukao negdje u stado.
Naravno ovome ne treba komentar, ali je svakako aluzija na ono što je Mađar konstatovao za sebe.
Ja pozdravljam sveštenika Živkovića za njegovu hrabrost, da govori javno o nekim stvarima iz domena problema crkve i mislim da samim tim činom doprinosi razbijanju tabu tema vezano za crkvu, i za neke konkretne negativne pojave u domenu crkve i popova, kako se to narodski kaže.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by KAMIKAZA »

:D Pokusao sam da procitam sve ove vase postove ali ne ide :) ,mada iz onog sto sam procitao mogu zakljuciti da ovaj moj komso :D brani crkvu a ovaj Madjar napada, :D nesreca jedna madjarska,uf-uf-uf :D
Pa da se i ja malo prikljucim raspravi,do sada nisam ulazio na ovu temu,inace samo politiku citam :D ali misljenje o ovoj temi imam- i to pogano. :)
Kao prvo crkva,nju postujem,nasu naj vise,a i sve ostale takodje ( croatizam :) ),ali i ja imam negativno misljenje o nekim metodama i ljudima u crkvi i u crkvenoj politici,pohvali Mravicanka darezljive popove,koji su redji od bjelih vrana,kad kazem popove mislim pri tome i na kompletan crkveni aparat u nasoj ,katolickoj,kao i u svim drugim crkvama,jer nigdje nije kao u kriscana,u nas se naj manje brine o sirotinji,rece komso da su darivali pecenice nekome,ali eto mediji ne kazu nista,nije posteno,ali zar su davali da bi bili vidjeni,ili da bi se oprali pred nekim,ili su davali jer im to savjest nalaze,ja kad dajem naj vise volim da niko ne vidi,jer me sramota sto meni uvjek ostaje puno puno vise,i sto nikad nisam dao koliko sam trebao,svjestan sam da uvjek dajem manje nego sto bi trebao,a manje dajem jer sam i sam u strahu da ce mi sutra usfaliti.A zasto popovi daju tako malo,jel ih strah da ce im usfaliti,ili su skrti,ja nikad nisam vidio siromasnog popa,i treba tako,ali nikad nisam vidio ni darezljivog :D e to je po meni grijeh.
Za Radomira imam samo rijeci pohvale,licno sam u crkvu isao kad je on bio tu i iskljucivo radi njega ( a nisam zaljubljen :D ) -sala- ,za njega mogu reci da je bio darezljiviji od drugih,eto cak je i u nasem selu kuda prolazi 5 puta u godini darovao za put 500 KM,kad je komsinica poginula navece je donio cvjece i upalio svjecu,jer je drugi dan znao da ima druge obaveze,na par mjesta znam pouzdano da je kad neko umre navracao uvece da sjedi sa ljudima i upali svjecu,to je ono ljudsko sto nama fali,a on ima,a o tome dal je on imao pravo da gradi dvorce ili nije,neka odluce sud i crkva,narodu je pasao,i od kad je otisao ja nisam u crkvu usao. Rece da se u crkvu ne ide zbog popa vec zbog vjerovanja,ali ja sam eto uvjek isao samo zbog popa,jer mi bas taj pop uliva povjerenje,i pokazuje da vrijedi vjerovati,mozda cu sutra vjerovati i ovim novim,ali za mene je crkva kao politika,treba puno da me uvjere da je neko ko ju predstavlja dobar,ali kad to uspiju,ja sam vjerni sluga dok god ih taj neko predstavlja.
Primjer za ovo su danas Vijacani,nekad je Ilija jurio za ljudima po njivama,krili su se od popa u kuruzima,a danas idu kao ovce za Branom i rado idu u crkvu ,to je ono sto ja kazem ,da narod ide u crkvu zbog popa a ne zbog necega sto je apstraktno.
Ma pisat cu ja jos :D ali da skratim jer ste svi vi kao i ja,kad vidite da je post dug onda ga ignorisete, zato kratim,da bi bolje citali. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by vrsta8472 »

Никако да стиге поздравити мог рођака јереја Мирослава Живковића. И колико видим, није крв вода :D

Драго ми је што се један православни свештеник укључио на форум, јер је ово инзванредно мјесто за мисионарење.

Добро нам дошао :smt006
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
droplja
Posts: 813
Joined: 27.10.2010. 13:54

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by droplja »

Ajde da se i ja bacim koju skrabotinu na ovoj temi......

Kao prvo mislim da ste pogresno formulisali temu,meni se vise svidja ,,Popadije u Prnjavoru,, :P
Salu na stranu,kao prvo pozdravljam Svestenika i covjek otvoreno i javno zeli da kaze svoje misljenje o Svestenstvu ,kako sam razumio pokusava da objasni kako nisu svi Popovi takvi kao sto se u narodu predstavljaju.I ja se slazem s njim u potpunosti,jer iz licnog iskustva poznajem par Svestenika koji su toliko uradili za svoje selo i svoj grad,sto mi necemo za zivota.Ja licno nisam religiozan u smislu da redovno posjecujem crkvu i manastire ,ali isto tako postujem crkvu,slavim slavu i nekako me duhovno smiruju nasi praznici,Bozic narocito jer nekako tada je porodica na okupu,vidjamo ljude koje volimo i necu da mjenjam sliku o crkvi i nasim obicajima,samo zbog nekog Svestenika koji je ,,nevaljao,,

Jer na kraju krajeva i oni su ovozemaljski ljudi,vole popiti ljutu,nekad malo kod komsinice :P ili pak udovice :D i zasto bi nama bilo bolje nego njima :lol:

Srecan vam Bozic :smt006
Ne diraj lava kada spava.....

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:31, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:31, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by KAMIKAZA »

Gdje mogu nabaviti ovu zbirku pjesama ??????
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:32, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:32, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by KAMIKAZA »

:D Cuvaj jednu za mene,cim dodjem ima da pokupim svastiku i navratim :D ma povest cu i badzu radi reda, :) da svjet ne laje. :D
Nemam ja zbirke,sto narod upamti to je sve,ali narod je cudo,nekad je u stanju rijeci duze da sacuva od ikog zapisa. :wink:
Ne vjerujem da iko pljuje iz neke mrznje prema SPC,a isto tako ne mrzimo mi RS ako pljujemo politicare,vec bas obrnuto,sve se radi u nadi da ce neko procitati i promjenuti stvari na bolje.Eto ja rekoh za Radomira da je davao i da ima ljudskoga u sebi,bez obzira sto neki kazu da je obrnuto,tako je to ovdje,i dobro je sto je tako,jer da svi mislimo isto ,oko cega bi se svadjali. :D Bas bi nam bilo dosadno u zivotu,jos bi se i propili od dosade. :D
Mene nervira sto mi hriscani uvjek nadjemo razlog da se djelimo,iako postoje samo dobri i losi,nas podjelise u 1000 grupa i podgrupa,dok se Islam i Islamisti medjusobno pomazu i razvijaju u svakom pogledu,kao i Zidovi,ne samo matrijalno,finansijski ,vec kroz sam natalitet,oni osvajaju svjet,siptari nas na isti takav nacin potisose sa kosova,a mi se i dalje djelimo,umjesto da se ujedinjujemo.Nasa politika je da mrzimo bliznjeg svog,a ne da volimo kako to crkva nalaze,nas uce da krademo,varamo i ubijamo,umjesto da zivimo po bozijim zapovjedima,a sve to jer su pripadnici crkve zakazali.Da objasnim zasto mislim da su zakazali ,i to na nasem primjeru,iz skore proslosti.
Rat nas je pregazio,mnogi stradase,eto i sam pomenu iste,ostase njihova djeca,koliko ih je prihvatila SPC i skolovala,koliko takvih je dugorocno pomogla,ima li SPC sredstva za stipendiranje te djece,ne mora svih,ali moglo je onih koji su recimo imali perfektne ocjene,nesto kao nagradu za trud djetetu koje je ostalo siroce , a opet ima volju i bori se za opstanak.Zalosno je da se rat povede zbog vjere,na sve tri strane, a niko ne zeli da snosi posledice,ne kazem ja da ti kao jedinka mozes i trebas snositi odgovornost za to,ali neko bi trebao.
SPC ima bogatstvo koje se krcmi,znam primjer u Mostaru,lokali,zemljiste na naj boljim lokacijama,itd,sve se polako cisti i prodaje kroz razne smjesne ugovore kao sto ih mi imadosmo u Ceru,neko treba da okrpi par rupa na zidovima ili da promjeni par crijepova,i za to dobije lokaciju u centru,logika nula,ako u pozadini nebi bilo kvarnih i to u vrhu SPC,tako je i sa katolickom crkvom hvale se kako je Vatikan bogat,a ne pominju da im na sve strane vjernici umiru od gladi.Meni licno je puno vrednije ako SPC napravi neki staracki dom za ljude koji su izgubili sina hranioca ili internat za njihovu djecu,nego sto napravi zlatni krov na crkvi,ja se mogu pomoliti i pod drvetom ako sam pravi vjernik,ali ako oko mene neko umire gladan,ja moram ,ako sam normalan ,sebi postaviti pitanje:Zasto je meni dobro a njemu lose,kad smo na svjet dosli isti,moram se pitati ima li Boga dok gledam djete vjernika kako umire od gladi ili nedostatka medikamenata,a par metara dalje sija zlatni krov.Nemoj me pogresno shvatiti ne mogu da mrzim nesto sto su me ucili od kad znam za sebe da volim,ali ne mogu lagati svome djetetu,kad ni sam ne vjerujem da je ovo sve perfektno. :(
Bilo bi lijepo kad bi se bar SPC potrudila i nagradila recimo ljude koji imaju 3 i vise djece,a bar za peto dala besplatno skolovanje ili takvo nesto sto bi stimulisalo radjanje srba,a ne da nas samo siba u razne vjerske ratove,koji ce nas odvesti u konacno istrebljenje. :(
Last edited by KAMIKAZA on 10.01.2012. 23:52, edited 1 time in total.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Franz »

Temu sam zaobilazio jer tzv. "troleri" nisu mi bili nikad predmet interesovanja...tj. anonimuse koji pisu, pisu i smaraju pisanjem.

Sad upratih sasvim slucajno da se covjek uredno predstavio i bavi se time cime se bavi, dakle u pitanju je svestenik. Mogu samo reci da je time ovaj forum bogatiji za jos jednu zanimljivu licnost.

Vjerujem da ce time na ovom podforumu biti kvalitetnijih diskusija...evo predlozio bih da otvorite novu temu tipa "dijalog vjernika i ateista".
Last edited by Franz on 11.01.2012. 01:50, edited 1 time in total.
Its too late to change events
Its time to face the consequence

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:33, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:34, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by KAMIKAZA »

Franz wrote:evo predlozio bih da otvorite novu temu tipa "dijalog vjernika i ateista".
Pa gdje ja onda da pisem :D sala mala,nisam ateista,vjernik sam po rodjenju i ubjedjenju,i vjerujem da ima neka visa sila koja nas kroz vjekove cuva,ali smo sami sebi naj veci neprijatelji,eto malo je sto se mi Srbi podjelismo na dobre i lose,sad podjelismo i svestenike. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Magyar je pogrijesio, dvojica su rekla, valja se po podu :smt002 :D :D :D :D :D :D
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Možda je Mađar pogriješio u metodi, ali u namjeri svakako nije, jer mu je namjera bila upravo da ukaže na one koji nisu dostojni svećeničke odore
.

Moguce je da je pogrijesio u metodi, ali mu je drago sto bar neko razumije jebeno pisanije po forumu.
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:34, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Magyar psuje iz revolta. Sta je kontra? Ti si pop, a ne razlikujes se od mene ni u cemu! Imas poroke. Hoces da kazes da to sto si pop nesto mijenja? Ti treba nekome da budes duhovni vodja? Mozda sam pogresno shvatio, ali cini mi se da ti jako cijenis materijalne stvari. Ali nema veze sad cu definitivno da napustim ovu temu.

P.S. Sledeci put kad budes krcio nesto samo zovni, ja cu doci. I nemoj da se zajebes pa da pomislis da to sto si pop znaci da mozes da se izvuces da ne platis. I ti svoje sve naplatis, zar ne???
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
Boromir
Posts: 54
Joined: 05.01.2011. 21:49

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Boromir »

Sveti vladika Nikolaj - Zašto nam je dat ovaj život?


Ovaj život nam je dat, da njime zaslužimo život večni. Blago onom ko sa
tom mišlju i sa tim saznanjem počinje svaki svoj dan.
Ima priča o ocu koji je hteo naučiti svoje sinove da budu vredni i radni svaki dan.
Dozva taj otac sinove svoje i reče im: Deco moja, ima jedan dan u godini, u koji ako čovek radi od jutra do mraka,
ne mora više nikako raditi i sve će mu roditi u izobilju.
Upitaše sinovi oca, koji je to dan ? A otac im odgovori: Zbog teške starosti
zaboravio sam koji to dan beše. No, vi pokušajte i doznaćete. Tako su sinovi
radili svaki dan od jutra do mraka i bilo im je dobro i svega su imali u
izobilju.
O da bismo i mi tako trudili se svaki dan od jutra do mraka na izvršenju zapovesti Božjih.
Sav naš život je kao jedan dan. I taj dan života našega otkine se od nas brzo kao rosa.

Sveti vladika Nikolaj Velimirović
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Brankica »

Zivot je jedna velika skola.
Sve je dobro znati i svakoga cuti.Da ne kazem i svasta procitati.
Koliko je ko pismen,koliko vrijedi,koliko je kulturan i kakav mu je kucni odgoj mozemo vidjeti i kroz postove pojedinaca.
Cesto se pitam kakvi su to ljudi kojima ne valja niko.Ko su likovi koji mogu kritikovati ama bas sve i jednu bransu(struku).
Ko je toliko svestran ,savrsen i svemocan.
Odrastala sam u vremenu u kome je skola i drzava imala veci uticaj od mojih religioznih roditelja.Nisam "neki" vjernik,iskreno receno.Ali postujem vjerske institucije,njihove sluzbenike a volim nase narodne obicaje.Posebno Vaskrsnje i Bozicne kad su najveca porodicna okupljanja.Da,svoje pravoslavne volim a tudje postujem.Valjda je to i prirodno.
Majka mi je citav zivot pripovijedala da se ne treba nikad bojati pravog vjernika ma koje vjere bio.
Razumijem poglede ovog svestenog lica(mravicanke),posebno u dijelu poimanja sirotinje i siromastva,tu bih ipak dodala samo nesto.
Nisu djeca kriva sto su rodjena od takvih roditelja,nisu ona birala ko ce ih na svijet donijeti.Ja zato mislim da djecu treba pomoci bez razlike ko su im i kakvi roditelji.
Licno sam jako osjetljiva na stare-nemocne,bolesne i djecu,posebno siromasnu ili ometenu u razvoju.
Najlakse je naci razlog zasto nekome ne pomoci,treba naci razlog da pomognemo ako smo u situaciji pomoci.
Radno sposobnim osobama nikada ne bih pomagala milostinjom vec iskljucivo radnim angazmanom.Omoguciti takvima da sebi zarade dnevnicu i tu je maravicanka totalno u pravu.

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Kruskica »

Brankica wrote: Majka mi je citav zivot pripovijedala da se ne treba nikad bojati pravog vjernika ma koje vjere bio.
:smt023

U principu, svaka vjera propovijeda isto, ni u jednoj svetoj knjizi ne pise-ubij, ukradi, svjedoci lazno na bliznjega svoga...- nego naprotiv, svaka propovijeda 10 Bozjih zapovijesti. Mozda svaka ima svoj nacin propovijedanja, ali sustina je ista...
...svi smo mi prah u svemiru...

Post Reply