Popovi u Prnjavoru..

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by aleksandar76 »

imaš glas od mene :smt002
Image

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:41, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

S obzirom da nismo u Crkvi, već da smo na forumu, a naš uvaženi sveštenik Živković je naglasio da on ovdje nije nikakca potparol Crkve, odnosno da govori u svoje lično ime, i tim bolje i za nas i za njega ,za njega ograđuje se na neki način za svoj liberalizam, koji i nije po volji mnogih njegovi kolega predpostavljam ,a za nas, imamo vrlo kvalitetnog sagovornika na ovu vječitu temu o kojoj govorimo sad i ovdje u ovom vremenu.
Naravno ako se vratimo na izvornu temu,ne možemo a da se ne dotaknemo i čiste filozofije ,nauke majke svih nauka,a onda ide disperzija prema pitanjima i pod pitanjima ,detaljima koji su kao posledice i te kako vidljivi, a mi pokušavamo doči i do uzroka tih posledičnih stanja.
Za pravo tko smo mi u stvari,od kud dolazimo,zašto uopšte trajemo i jesmo li uopšte u potpunosti svjesni sebe.
To su vječite dileme za one koji žele da misle svojom glavom i nije im lako zaista,
Usuđujem se da znam šta će gospodin Živković sad reči,antikristi ,jeretici,bezbožnici ili jednom riječju ateisti, ili možda neće.
Švrljajući po ovim raznim portalima,evo naletih na jednu našu forumašicu koja kaže:

Tri dokaza da je ovaj svijet đavolski:

1 .Međuljudski odnosi su vertikalno -okomiti ( interes i konkurencija)u kojem se osobe koje su ,,ispod- dole'' u društvenoj ljestvici,klanjaju se onima ,,iznad- gore'',a gaze one ..ispod-dole'' bez obzira na ljudski karakter koji je bolji kod ovih u dnu piramide,nego onima na vrhu piramide (na samom vrhu je đavo )

Da su međuljudski odnosi horizontalno-vertikalni (agape bezuvjetna ljubav i saradnja) onda ne bi bilo sukoba među ljudima toliko bahatosti usljed nedostatka (samokritike ovih na vrhu, zato što im se ovi dolje ulizuju)

2. Protok vremena,nominalni( na papiru),,vjernici vjeruju i teže'' vječnom životu i raju i duševnosti,a grčevito se drže za matrijalne stvari ,i uprežu druge ljude i iskoriščavaju ih kako b idošli do isti i neprestano i neprestano su u grču i presingu (kad ćeš više) odrasti,završiti škole,zaposliti se,otići u penziju, umrijeti .....kako što više brže jače.....

3. Oni koji razvijaju svoje tjelo( sportisti,manekeni,glumci,pjevači) koje je prolazno i koje je puno grijeha ( požude,pohlepe,američki kult tjela)dobivaju milione i milione dolara i slavu i i priznanje i ulizivanje svjetine,a oni koji pozivaju svoj duh i dušu su marginalizovani i ismijani, i još od njih traži da i poslednju paricu u škrabicu (limuzinu) za nesolidarne i licemjerne popove(čast izuzecima,ali malo je pravih sveštenika i komunista kroz istoriju je bilo,a i sam Isus Hrist bio prvi komunista,koji je propovjedao ljubav i skromnost te saradnju među ljudima.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:41, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Hvala svešteniče na savjetu,vezano za moje ev vjerovanje ili ne vjerovanje,ali vjerujte da je jedno čitati i razmišljati,a sasvim nešto drugo vjerovati.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:41, edited 1 time in total.

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by aleksandar76 »

svako je mogao za vrijeme bivše juge da se izjašnjava kako je htjeo, i na nacionalnoj i vjerskoj osnovi- samo caka je bila u tome da za vrijeme tog režima nisi mogao napredovati ako nisi bio član (nisi mogao biti i ateista i vjernik)

ja sam recimo u 4 razredu dobio keca iz prirode i društva zato što nisam mogao da odem na grupnu vježbu(van nastavna aktivnost) jer sam čekao popa da mi blagosilja kuću. učiteljica je bila član a ja se tad kao klinac izletio -nisam vidjeo šta je u tome loše :(
prije si u crkvi mogao vidjeti 10-ak ljudi -poče rat -nemožeš ući od novovjeraca-stao rat- opet desetak :(
i opet morač biti član - al sad koliko toliko sa slobodom vjere
Image

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Naravno da se svako mogao izjašnjavati i nacionalno i vjerski,iskrivljenu sliku o bivšem režimu dodatno i bez ikakve potrebe iskrivljuju upravo oni što su oko Crkve obilazili i tuživali ljude za krštenje ili upražnjavanje vjerske slobode, koja je dakako postojala za one koji su bili pravi vjernici a za one koje smo 90. upoznali kao komunjare i koji su bacili petokraku zgrabili prvi krst,a isti takvi su gasili svijeću na Krsnoj slavi oca.
Naravno da komunisti nisu podržavali homoduplake, da do podne sjedi u komitetu ,a po podne da ide u Crkvu i to je istina.
Ko je hto vjerovati mogao je vjerovati ,ko je htio slaviti mogao je slavit,ko je htio da se krsti krstio se.
Naravno da je bilo i devijantni pojava i zloupotrebe Crkve u ime Partije i to su radili ljudi koji su se dodvoravali partiskim vrhuškama i ne rijetko cinkarili poštene vjernike i poštene komuniste,radili su to obostrano zavisno kako bi u tom smislu profitirali.
Ako je trebalo ocinkariti pravog komunistu cinkarili su ga u Komitetu da ide u Crkvu i da slavi Krsnu slavu ili da je krstio dijete,a na drugoj strani bilo je primjera gdje su se kod sveštenika cinkarili pravi vjernici kako su postali članovi partije i slično.
Ova pojava je karakteristična za sve narode ali kod Srba je to bila naglašena farba.
Ovo što Aco kaže vezano za učiteljicu je zaista vjerovatno tačno, jer bilo je takvih primjera koliko hoćeš ,jer ta učiteljica je htjela da pošalje poruku partiji za unapređenje u struci, i dobro je da oni čuju kako je ona sirotom djetetu dala keca jer ide u crkvu ili čeka kući popa ti primjera ima na pretek.
Zato smo tu da razjašnjavamo neke zablude i neka iskrivljena saznanja kako je nešto nekad bilo i kako je nešto evo danas.
Nama Srbima naglašavam to, potrebno je prvo dati spoznaju o vjeri i religiji /nažalost i još o mnogo čemu/pa nas naućiti da idemo u Crkve nedeljom i svecima i da nam za to naše neznanje i neimanje volje odlazitu Crkvu bude opravdanje kao problem je tamo u nekom popu,jer voli veseo život ili smo čuli od radio Ilinke da je tamo neki pop pokrao neke pare,apsolutno kriv pristup, i krivo razmišljanje o vjeri i religiji, i to je lijepo sveštenik Živković u predhodnim postovima objašnjavao.
Treba narvano kritički sagledavati stanje i odvijanje Crkvenog života crkvenih službenika jer niko nije rekao a evo, s tim se i sveštenik slaže da ima devijantni pojava ,i rekao kako na njih ukazivati ,argumentima i sa odgovornošću.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:42, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by KAMIKAZA »

Kad pomenuste ove novopecene vjernike,sjetiih se kraja osamdesetih,dobro i ja sam isao samo na uranke i zborove,ali bar sam isao,ali ovi su cak i pljuvali one koji su prije toga isli u crkve,e sad kraj osamdesetih,pamtim ko sada uranak,mi malo prespavali u nasem omladinskom domu,i krenuli organizovano ,kao i obicno u predhodnim godinama,a pred crkvom naroda kao pljeve,kontamo nije jos otvoreno,pop prespavao,ili smo mi uranili,satova tada nije bilo a ni telefona :),proguramo se mi malo a crkva puna,kao da smo adresu pogrijesili.Cisto da ne povjerujes,ni pokojni Bjelos nije uspio da se ugura unutra :)
E sad ja kao mlad podjem da razmisljam,zasto je to tako,ali nema objasnjenja,uvece sjedim kod vatrogasnog i gledam,kad ono i muslimani navalili,kao neslani,idu curice u nekim bjelim maramama,pola onog sokaka ispod gimnazije krenulo u dzamiju,cudo,znam ljude i nikad ih nisam vidio da prolaze,a stajao sam tu cesto,drugo vece ide stari Hajro ,a ti prolaze,on je uvjek isao u dzamiju redovno,i sad ide u kontra pravcu,pozdravim ga ja i pitam sta je Hajro sa tobom,neces tamo,i on stane ,uzdise i prica:"Ne mogu ti ja uci od ovih nevjernika u dzamiju,nema mjesta za mene,majku im a cim su prvu vece dosli zamjenuli mi cipele i ostavili neke stare,nema meni mjesta tu i sa takvima."
Sta hocu da kazem,svi mi smo dozivjeli isto,komunizam se rasuo i kao sa svakog broda ,prvo su pacovi poceli da bjeze,naravno oni se hvataju za svaku slamku i guraju se da izadju na vrh,svejedno im je sto hodaju po ljudskim glavama,vazan je cilj.Zlo se slilo iz komunisticke partije u stranacko vjerske,to nas je i dovelo u rat,borba za vlast,i neinformisanost o pravim vjerskim vrijednostima,da smo mi bili pravi vjernici,i srbi i hrvti i muslimani,nebi nikad podigli oruzje na komsije druge pa cak i svoje vjere,pravi vjernik svoje voli a tudje postuje,i nikad do velike nuzde ne pruza ruku ka oruzju,a u nas mislim na sve narode balkana,kunemo se u boga a mlatimo kamama .
Danas se crkva a i dzamija polako cisti od sljama,i mozda za koju godinu tamo i ostanu samo istinski vjernici,bit ce ih znatno manje,ali vrijedit ce puno vise,a sa pravim vjernicima ma koje vjere bili,niko nije imao problema.Lazno je misljenje da se ratovi vode za krst ili islam,ratovi se vode samo za sitne interese pojedinaca i kriminalnih grupa,vjera je samo izgovor,nije cetnik simbol srpstva niti je mudzahedin simbol islama,oni su samo simboli pogresne politike koja je i danas na nasim terenima.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Već kad smo kod religije i vjere generalno gledano sve je relativno.

Nikad se neće kako ti Kami kažeš vjera i religija očistiti od šljama kako ti to nazivaš.Nisu šljam ljudi koji nemaju izgrađen sopstveni stav po mnogo čemu, pa i stav o sopstvenom svjetonazoru i koji se kad je u pitanju vjera na sredini puta.Oni nisu šljam, oni su ljudi koji nisu svjesni nekad ni sami sebe, i batrgaju se u vremenu i prostoru, uglavno zbog svoh nestabilnog ljudskog karaktera i neizgrađene svijesti o vjeri bivaju ne često žrtve razni manipulatora.

Naravno da nikad pravi i iskreni vjernik neće načiniti ništa nažao nikome, jer je istinski vjernik, jer vjeruje u Sbevišnjog Boga.

Da se vjera i religija ne često zloupotrebljava od strane politike i razni centara moći, to je suviše nego jasno, i mi smo svjedoci gdje je u ime vjere odnosno uz takozvani Božiji blagoslov činjen pogrom nad cijelim narodima, bar smo mi Srbi imali u svojoj istoriji takvih primjera gdje se u ime vjere ubijalo,klalo i pokrštavalo.

Mi smo svjedoci danas da se u okviru jedne religije, jedne vjere kao što je recimo Islam, činili i još uvjek se čine stravični zločini ,naravno ovdje prije svega mislim na takozvane radikalne islamiste,i na sukobe u okviru jedne religije (šiti i suniti)

U proteklom građanskom ratu na prostorima bivše nam države , bilo je pokušaja od nekolcine neodgovornih crkvenih službenika taj epitet pribaviti i našoj Pravoslavnoj Crkvi,što je ostalo na incidentnom obliku,ali naša je sreća što smo imali na čelu Srpske Pravoslavne Crkve preosvećenog Pateijarha Pavla koji je u svojim besedama upozoravao i opominjao da se samo delimo na ljude i neljude, i da trebamo sačuvati našu Pravoslavnu Vjeru i Crkvu,od mnogih iskušenja u vremenu u kojem smo živjeli i u kome još uvjek živimo.

Nemožemo baš reči da se sve zlo slilo kako ti kažeš u partije i stranke,ta teza je veoma opasna,jer političke stranke su naše i one nam trebaju da uređujem društvenu sveru života, jer kako je Crkva vječna i politika je takođe vječna.
Svako zlo je od đavola a ne od stranke ,moramo biti i odgovorni kao ljudi i društvena bića,šta bi ti predložio da ukinemo političke stranke imaš li ideju o tome.

Naravno da se ratovi ne vode ni za Islam ni za Krišćanstvo niti bilo za koju vjeru i religiju, već se ista zloupotrebljava, da li otimao, ili branio otimanje, recimo nafte,kao jednog od uzroka mnogih ratova ima tu još što šta ne samo nafta.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:42, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Šta je ovo, sve se ušutjelo kao da smo sve završili na ovakvim širokim temama,šta bi tek bilo da smo došli do matematičkih formula,šala na stranu vratimo se na temu.
Ovih dana bila je aktuelna školska slava Sveti Savo.
Načelnik opštine Darko Tomaš dao je ideju da se školska slava Sveti Sava obilježava ili slavi na jedan drugi način, u odnosu što je to rađenu u predhodnim godinama ,odnosno da se sve škole objdine i da to bude na neki način zajednička slava za sve i na jednom mjestu, bar sam ga ja tako razumjela.
Ovo iznosim kao jednu dilemu,jer sam kao član školskog odbora u jednoj školi u Prnjavoru bila konsultovana od strane direktora na ovu ideju načelnika Tomaša, i dala sam svoje mišljenje i iznjela svoj stav, pa bi zamolila i našeg forumaša sveštenika Živkovića da da svoje viđenje oko ove ideje načelnika oko objedinjavanja više škola kada je u pitanju školska slava.
Ovo na izgled izgleda jednostavno ali čini mi se da i nije,ja o ovom svemu imam vlsatiti jasan stav,ali bi htjela čuti druga razmišljanja na tu ideju objedinjavanja više škola na jednom mjestu prilikom obilježavanja školske slave.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Brankica »

ZMIJA wrote:Ovih dana bila je aktuelna školska slava Sveti Savo.
Načelnik opštine Darko Tomaš dao je ideju da se školska slava Sveti Sava obilježava ili slavi na jedan drugi način, u odnosu što je to rađenu u predhodnim godinama ,odnosno da se sve škole objdine i da to bude na neki način zajednička slava za sve i na jednom mjestu, bar sam ga ja tako razumjela.
Ovo iznosim kao jednu dilemu,jer sam kao član školskog odbora u jednoj školi u Prnjavoru bila konsultovana od strane direktora na ovu ideju načelnika Tomaša, i dala sam svoje mišljenje i iznjela svoj stav, pa bi zamolila i našeg forumaša sveštenika Živkovića da da svoje viđenje oko ove ideje načelnika oko objedinjavanja više škola kada je u pitanju školska slava.
Hm, draga Zmijo,otkud svestenik zna sta je predlagao nas nacelnik.To sto je nacelnik predlagao smo zagovarali jos prije 10-ak godina.Da u povodu skolske slave bude dobra svecana akademija u Domu kulture,po skolama za ucenike i roditelje,a na vece da svi prosvjetari nase Opstine imaju zajednicku slavu i druzenje.
Ove godine su to trebale sve gradske skole,ali eto skola u kojoj si ti u Upravnom odboru a i ja tu radim,nije prihvatila.Na zalost.
Mislim da je to kiks nacelnika,ono sto on finansira moralo je biti kako vecina direktora odluci.S toga je to u nekim skolama kao na sahrani,ljudi dodju,jedu,ustanu i odose.

Drago mi je da su sve skole s kojima smo i mi trebali biti imali zaista divnu zabavu.Bar po utiscima kolega koji su tu bili.
Veliki sam zagovornik ideje da sve skole nase opstine imaju jednu zajednicku slavu,koju sto se bar tog rucka ili vecere tice bude na jednom mjestu,da se ljudi upoznaju,druze ,zabave!A i jednu svecanu akademiju za gradjanstvo gdje bi svaka skola dala po jednu svoju najkvalitetniju tacku.
Mislim da je to i jeftinija opcija.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:43, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:44, edited 1 time in total.

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Brankica »

Napisah i obrisah,ali dodjem Vam odgovor na ovo,drugom prilikom :-)

Trebate samo znati da su u skolama takodje obrazovani i pismeni ljudi,da mi radimo samo svoj posao u skoli kao sto to i vi radite,da nas placa ministarstvo kao sto i vas placa.Da mi za svoj rad odgovaramo nasim pretpostavljenim(ministarstvu) .
Da se uklapamo u arsine koje nam nase resorno ministarstvo nalaze a ne bilo ko drugi.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Moja dilema oko ovog pitanja,ne odnosi se na to ko financira ,ko organizuje ,ko je načelnik a ko je direktor,jeli bolje veselje bilo ovdje ili bolje veselje ondje ,gdje se više igralo, i gdje se više pjevalo, moja dilema je sa aspekta definicije Krsne slave, kao velikog praznika kod Srba pravoslavaca.
Ja se pitam gdje počinje, a gdje se završava pojam Krsne slave,a počinje nešto drugo, šta u ovom slučaju nije krsna slava,kao recim školska akademija ili bilo kakva žurka, pa makar bila povodom Krsne slave.
Neki su vrli Srbi Krsnu slavu iznijeli iz porodice,iz kuće, i raznijeli je na sve strane ,o tome sam već pisala,i već ako su je iznijeli iz porodičnog doma,onda je škola ipak najprikladnije mjesto od svih poznatih destinacija kao što su: političke stranke,radne organizacije ,sportski klubovi, mnoge društvene i nedruštvene organizacije i svi oni koji su sebi izabrali Krsnu slavu ,ne kao Krsnu slavu već svoj zaštitni znak ,svoj logo ili već bilo šta u tom smislu.
Po mom skromnom mišljenju,mnogi su započeli slaviti Krsnu slavu, a da o njoj pojma nemaju šta je to Krsna slava,pa sada naknadno od toga prave određenu mimikriju,prestaju slaviti,reduciraju troškove,evo objedinjuju obilježavanje,dodaju nove primise i šta sve još.
Ako moje logično zaključivanje nije otišlo do idotizma,ja se pitam da li će jednog dana svi Petrovići u jednom selu slaviti svi zajedno svoju Krsnu slavu u nekom društvenom domu,gdje bi se naravno poslije ića i piča, moglo zajedno zapjevati i kolce zaigrati
Ja ne mislim da je Krsna slava slavlje, što ne znači da nije radostan dan, kao i Božić i Uskrs i drugi vjerski praznici.
Na Krsnu slavu dolaze slavari uzovnici i na slavu dolazi kum kao nezaobilazan gost jedne Krsne slave,što je slučaj i sa kumovima šklole koji bi pro ojedinjavanju krsne slave neki završili na birou kao tehnološki višak :lol: :lol:
Ideja načelnika nije loša, u smislu održavanje školske akademije povodom Krsne slave škole, gdje bi se na toj školskoj akademiji tačno znalo šta je akademsko, a šta je poslije akademije zbavnog karaktera.
Ja sam ovako i razumjela načelnika jer je on to javno saopštio.
Sveštenik je po mom mišljenju dobro rekao da bi bilo Krsnu slavu ostaviti u školi,a ono što poslije slave može da se organizuj da to bude na jednom mjestu i dobro organizovano, ako još ima živih komunista da nam to pokažu. :lol: :lol:
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

Oce Zivkovicu pogledajte o cemu se radi. Cak je i svestenstvo dalo podrsku ovakvom slavskom rucku za prosvjetne radnike i njihove goste. Pitanje za sve prethodne aktere prepiske, da li je Sv. Sava Krsna slava Ministarstva prosvjete ili ... ? Ja sad razmisljam da mi u MUP-u radimo pogresno s obzirom da dvije Policijske stanice iz Prnjavora slave slavu zajedno. Ispade da bi svako trebao slaviti za sebe, grijesim li ?



ovo je link pa pogledajte i ako ga imate na naslovnoj strani prnjavor.info
Свако зна своје, милиција свачије !

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Brankica »

Ja sam takodje bila jasna sto se tice vjerskog obreda u skoli.Zaista nemam nista protiv.Licno se bojim da i jeste najveci problem"tehnoloski viskovi" :-) .Al nisu tu kumovi u pitanju!
A sto se kumova tice,oni ionako dolaze bez milosta djeci, :-)

Nacelnik je samo trebao pozvati sve prosvjetne radnike na zajednicki rucak ili veceru a skolama ostaviti da obave vjerske obrede i priredbe unutar svojih skola.Kome se ne dolazi ne mora ni doci.Ta je praksa odavno zazivjela u mnogim opstinama po zelji zaposlenih.

Sto se tice izumiranja-umiranja komunista,nadam se da je to bila samo neukusna sala.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Zašto slavimo slavu?

Svetitelj koga slavimoje naš zaštitnik i naš molitvenik pred Bogom.
On nas čuva od ,, nevidljivog ''i pomažedaq prevaziđemo sve životne teškoće.
Krsna slava je dan kad smo kršteni ,odnosno kada je naše pleme primilo krišćanstvo i zauvjek napustilo pagansko vjerovanje u višeboštvo.Od tuda je i ono kad se istoprezimenjaci pitaju za Krsnu slavu kao znak plemenske srodnosti.

Kako se pravilno slavi svetitelj ?

Važno je da se slava proslavi onakokako je propisala sveta Crkva i kako nam je od naših stari ostalo.
Sve nepravilnosti koje se danas javljaju,kao što je spremanje mrsne hrane u posne dane,neumereno korištenje alkohola,izgovorene ružne riječi i psovke,pušenje uz slavsku svijeću i drugo,vrlo su štetne,bolje da ne slavimo nego da ovako vrijeđamo našeg zaštitnika.

Kako se prenosi slava?

Slava se prenosi sa oca na sina,kad sin zasnuje svoju porodicu i ode iz očeve kuće.Te prve godine,sin dolazi kod oca na slavu.Tom prilikom,otac mu u desnoj ruci predaje četvrtinu slavskog kolača i čestitaju jedan drugom slavu.
Sin nosi dio kolača svojoj kući i djeli ga sa svojom porodicom,Sledeće godine sin samostalno slavi svoju Krsnu slavu.

Sad se postavlja logično pitanje,jesu li crkvena pravila proslavljanja slave, dograđena u kontekstu ovoga o čemu pričamo ja zaista neznam i nebih željela da lupam ali mnogo toga mi zaista nije jasno ovo što i Jokara pita čija je slava kad je u pitanju policija jeli to slava ministarstva policije ili je slava svake policiske stanice ili više stanica, kao i u školi jeli to slava jedne škole ili više škola zajedno, ili je to što zvanično cirkuliše kao recimo školska slava ili slava škole.
Ovdje su zaista potrebna pravilna i jedinstvena tumačenja svete Crkve i nebi smjelo biti da svako to tumači na svoj način,jer će nam se pojaviti problem zbog koga bolje da ne slavimo, ako vrijeđamo našeg zaštitnika svjesno ili ne.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by KAMIKAZA »

I mene interesuje nesto.Bas sam radoznal :D
Zmiki napisa ovo gore kako se radi kad se sin odvoji iz domacinstva,e sad mene interesuje direktno moj slucaj,otac slavi ,fala bogu ziv i zdrav,ja sam sa njim u zajednickom domacinstvu,ali na neku ruku odvojen,jer radim i zivim uuuu... tamo daleko :D ,idem za slavu,bar se trudim redovno i u stvari slavimo kao jedno domacinstvo sto u stvari i jesmo.Ali uslovi ne dozvoljavaju bas svaki put da je odem kuci za slavu,pa me zanima kad ne mogu da odem,kako treba da slavim tu gdje sam se zadesio,dal samo posluzujem kao sto moji posluzuju Nikolj dan ili da slavim,neki kazu da se ne valja slaviti,dok je otac ziv,bas sam neki specifican slucaj. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

KAMIKAZA wrote:neki kazu da se ne valja
Ovo kad mi kazu!!!! Ne samo meni vec uopsteno!!! Ne valja se ovo, ne valja se ono. Ne valja prati ves utorkom, ne valja se brijati petkom, ne valja posjeci stare kaleme. A valja biti prljav, biti neobrijan???? Cudan narod pa sta ces!!! :roll: :roll: :roll:
Sve što možeš danas, uradi juče!

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

ZMIJA wrote:Zašto slavimo slavu?...
Kako se prenosi slava?

Slava se prenosi sa oca na sina,kad sin zasnuje svoju porodicu i ode iz očeve kuće.Te prve godine,sin dolazi kod oca na slavu.Tom prilikom,otac mu u desnoj ruci predaje četvrtinu slavskog kolača i čestitaju jedan drugom slavu.
Sin nosi dio kolača svojoj kući i djeli ga sa svojom porodicom,Sledeće godine sin samostalno slavi svoju Krsnu slavu.

Sad se postavlja logično pitanje,jesu li crkvena pravila proslavljanja slave, dograđena u kontekstu ovoga o čemu pričamo ja zaista neznam i nebih željela da lupam ali mnogo toga mi zaista nije jasno ovo što i Jokara pita čija je slava kad je u pitanju policija jeli to slava ministarstva policije ili je slava svake policiske stanice ili više stanica, kao i u školi jeli to slava jedne škole ili više škola zajedno, ili je to što zvanično cirkuliše kao recimo školska slava ili slava škole ...
Ovo sto sam citirao odnosilo bi se na Kamikazu ako bi on htio da pocne slaviti slavu u svom domacinstvu i pored toga sto mu je otac ziv i kako rece ne valja se. Laicki gledano slava je porodicna a ti sad imas svoju porodicu u uzem smislu.

Zmijo ja sam sve ono pisao i pitao iz razloga sto me to interesuje ali i iz jos jednog po meni mnogo znacajnijeg razloga. Ako se slava prenosi sa oca na sina otkud slave (KRSNE) po razno raznim institucijama. Ko je njima predao tu slavu ili jos bolje pitanje ako danas sutra u jednoj od skola ili policijskih stanica na njeno celo dodje Bosnjak ima li on obavezu da slavi tu slavu, znaci postavlja se pitanje ko je domacin ? Sledece ako umjesto sadasnjeg direktora neke skole uzmemo za primjerdodje zena ili jos bolji primjer komandir PS za BS je zena i to nadasve sposobna i korektna zena, kako ona da bude nosilac slave kad Zmija objasni da se slava prenosi sa oca na sina.
I jedno pitanje oce Zivkovicu vama nije li za ovo razlog broj krsnica u svakoj skoli po jedne ili samo jedne na centralnoj proslavi ? Ili cak ustanove nebi trebale ni da imaju Krsnu slavu ! Pretpostavljam da cemo se sad porilicno razlikovati u misljenju !

Nekad davno cuo sam logicno objasnjenje otkud to da firme imaju slavu sto nikako nebi vazilo danas bar ne jos. Receno mi je da su slave preduzeca potekle jos iz vremena kapitalizma ili mozda i feudalizma. Vlasnik nekog privatnog preduzeca imao je svoju (porodicnu) krsnu slavu i slavio ju je u krugu porodice, naravno i njegovi radnici slavili su tu slavu samim tim sto nisu radili. Kakav bi to bio domacin da na njegovu krsnu slavu njegovo preduzece radi. Znaci moze npr. Ellt ili Vodex ili Milko MJ .... slaviti svoju krsnu slavu u svom preduzecu ali kako Anton Kasipovic da slavi krsnu slavu Ministarstva prosvjete, prvo sto je Anton ( i netreba to da radi zbog svojih predaka ), a drugo sto ministarstvo nije njegovo ( o Dzeraldu Selmanu da i ne govorim ). Mozda bi moglo i na sledeci nacin da se slavi, sadasnji direktor neke skole ili PS ili bilo koje druge drzavne institucije slavi Sv. Jovana, to slavi i ustanova, kad dodje sledeci i slavi Sv. Georgija onda institucija slavi tu slavu, kad na red dodje direktor Bosnjak onda cemo slaviti Bajram itd. itd. ( zar nije smijesno ili je mozda i zalosno )
Iz svega mozete zakljuciti da sam ja protiv toga da institucije ( mislim na drzavne ) slave KRSNU SLAVU, neka odaberu nekakav dan moze to biti i svetac i slave npr. dan skole, dan ministarstva ovog pa dan ustanove one kao sto je i dan opstine ali bez krsnica i slavskog kolaca !
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Ja sam već rekla u nekim svojim postovima svoje mišljenje vezano za ove dileme koje iznosi Jokara vezano za Krsnu slavu,a mislim da je o tome svoj stav izio i sveštenik Živković.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

Post Reply