Popovi u Prnjavoru..

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by vrsta8472 »

corkan wrote:Грешили смо, и испаштали смо. Увредили смо Господа Бога, кажњени смо. Укаљали смо се сваким неваљалством, опрали смо се крвљу и сузама.
Погазили смо све што је прецима било свето, зато смо били погажени. Имали смо школу без вере, политику без поштења, војску без родољубља, државу без Божјег благослова. Отуда нам пропаст и школе, и политике, и војске, и државе. Патили смо се да не будемо своји, зато су нас туђинци поклопили својим мраком. Деценијама смо се ругали прецима, што су се приволели царству небескоме, због тога губавог нам царства земаљског губитак. Каквом смо мером мерили Бога и своје претке, тако нам је одмерено
:smt006
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Када је Господ носио свој Крст ка Голготи, колико њих приђе да Му помогне? Колико њих се прогура кроз злураду масу, колико њих прође између Његових непријатеља и рече: “Дај да Ти помогнем бар мало, Учитељу”? И најхрабрији се сакрише у разјареној гомили, плашећи се више за себе, него за Бога. Неки од њих су знали да се на Голготу води праведник: и Пилат, и рабини и ученици Христови. Многи у подјареној руљи нису знали да ли је пред њима праведник или злочинац. Много је у тој руљи било људи који су мрзили Исуса и не знајући у чему је Његов гријех. Рекле су им њихове вође да је богохулник и они су им повејровали. Ни први ни последњи пут у историји људског рода, руља је повјеровала неуким људима, а не свемогућем Господу. Одјекивао је Јерусалим: “Распни Га, распни!”

ВИ РАСПНИТЕ ПРНЈАВОРСКЕ ПОПОВЕ,НЕЋЕТЕ БИТИ НИ ПРВИ НИ ПОСЛЕДНЈИ КОЈИ ТО ЧИНЕ.Генерацијо,ви једите кисело грожђе али знајте да ће трнути зуби онима који долазе послије вас,вашим будућим покољењима!Ја то не бих смио чинити управо због оних које волим највише,због своје дјеце.

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by corkan »

Зло и несрећа не долсзи од Бога,него од човека.Све велике ствари изграђују велики људи,а људске гомиле све руше,мали људи све сравњују са земљом.
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by corkan »

Kада ти се учини да нема одговора на животна питања или кад треба да донесеш важну одлуку, обрати се својим великим људима, нико ти боље неће помоћи од њих. На све твоје дилеме, религиозне, философске, психолошке, политичке, па и на обична практична питања из голог живота, они имају мудре, поштене и јасне одговоре.
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:22, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Mislim da te nisam ničim uvrijedio niti sam imao namjeru samo kažem da na neka pitanja se ne može odgovoriti konkretno sa DA ili NE.Želio sam da to malo pojasnim pa za to i postoji forum da bi svi iznijeli svoje mišljenje.Ja shodno svojoj profesiji tako inače govorim pa evo i na ovom mjestu.
P.S.prije nego se uvrijediš pogledaj šta si napisao u svom postu:,,ili bi samo okrenuo glavu, kao sto je okreces od sadasnjih bijednika? ,, a ne vidim da si se unaprijed izvinuo kao što kažeš,mada nisi imao ni za šta da se izvinjavaš.Najbolje vidi svoj post.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Zaista mi nije namjera niti da nekoga favorizujem, niti da nekoga sputavam u njegovom načinu razmišljanja i iznošenja svojih misli na ovom forumu, samo bi dala par konstatacija vezano za nasatalu polemiku između Nofela i Mravičanke.
Svako ima pravo da iznese svoje razmišljanje na određenu temu onako kako on to misli da je najbolje i tu je kraj priče.
Mi smo ovdje na ovom forumu, kao i na mnogim drugim ovakvim i sličnim mjestima zaštićenog identiteta i imamo apsolutnu slobodu da iznesemo svoje razmišljanje, i stavove na određenu temu i to je dobro sa aspekta slobodnog izražavanja,ali je istovremeno i opasno sa aspekta zloupotrebe te činjenice da se svako ko je neodgovoran može do nekle da zloupotrijebi ovaj medij.
Najvažnuije je ipak da se ljudi jedni druge salušaju i da se prema drugačijem i razičitijem od sopstvenog mišljenja ne odnosimo kao neprijatelji i isključivi primitivci, što je danas vrlo česta pojava da se ljudi zbog različitog mišljenja ,i zbog različiti stavova, vrlo brzo zamrze umjesto da se uvažavaju i razvijaju kulturu dijaloga.
Možda je to i određena posledica koju vučemo kao nasledstvo iz vremena takozvanog jednoumlja,jednopartizma,iz vremena jedne istine, kad su ljudi istinu prihvatali kakva se društveno propiše.
Naravno i danas ima više istina, i danas se pokušava nametnuti svoja vlastita istina i danas nažalost čestom puta upravo strada istina,a da ne govorim o pravdi.
Ova tema o popovima u Prnjavoru je tako postavita da se pod njom može razvijati beskonačna diskusija koja seže do ranog krišćanstva pa na ovamo,jer evo od popova u Prnjavoru stigosmo do Isusa Krista i njegove golgote.
Dakle tema se otela svome naslovu, i ode u jednu beskonačnost.
Ja sam zaista svatila da je tema o popovima u Prnjavoru i ništa više,ali ako idemo dalje razvijati filozpfiju i pisati o istoriji religije ili pisati o moralnim načelima i religiji uopšte onda je to nešto sasvim drugo.
mravicanka wrote:Ovdje posebno ne želim da ističem svoja dobra upravo prema bijednicima,siromašnim.

Mravičanka uz svo uvažavanje tvog dobrog djela prema siromašnim, jer to je moralni čin,nije dobro koristiti u istoj rečenici riječi bjednik i siromašan.
Danas nije problem utvrditi ko je siromašan,ali je veliko pitanje ko je danas bijednik.
Svi ljudi su božija stvorenja i takvi se rađaju, i svi su pred bogom isti ,ali ,razvratnici ,pohlepnici,bjednici,bezbožnici ,bezdušnici,srebroljubci i kakvi svi epiteti se naknadno dobijaju kod ljudi kao božijih stvorenja.
Ne treba vlastita djela sam isticati ,i ne treba se sa tim kititi, i ohol biti, ako se u boga vjeruje, jer on to vidi i bez toga.
Danas je bezbroj primjera gdje ljudi u svojoj slabosti, pomoć siromašnima koriste u promociju vlastitog bića, i naglašeno to rade ne radi boga, već radi sela.
Naravno ja govorim o pojavnim oblicima i ne mislim ni na koga konkretno, pa ni na tebe Mravičanko,da se ne uvrijediš i mislim da ćeš se sa mnom oko toga složiti.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:23, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

To oko pravopisa je zaista rezultat brzog piisanja, i ja svoje tekstove rijetko kad pročitam prije nego ih šiljem, pa su moguće mnoge pravopisne i neke druge pogreške,jer ja dnevno pišem na nekoliko portala i foruma, ali pravo rečeno svoj pravopis i jesam iskvarila na ovim forumima,jer uglavnom se ne dozvoljava pisati velikim slovima i još neka pravila,koje su uveli moderatori i urednici.
I mislim nije to u ovom slučaju niti toliko važno jer ovo se ne štampa i služi da se samo pročita u određenom krugu ljudi.
Takođe i mene što se tiče ja se mogu predstaviuti punim imenom i prezimenom ja nemam taj problem,i ne mislim da ga i mnogi drugi nemaju, ali pravila su pravila i treba ih poštovati.
Što se tiče teme na pod forum u religija ona je dosta,zaista opširna i može se dosta toga i bezgranično raspravljati bez da zapadnemo u ideološke sukobe, namećući jedni drugima vlastiti svjeto nazor, i nametati svoju istinu jer.koliko su u pravu ljudi koji su vjerujući religiozni, ništa manje nisu važni i ljudi ateisti, ili ljudi koji imaju drugi i drugačiji pogled na vlastiti svjeto nazor.
U zdnjih 20 giodina na ovim prostorima desile su se velike turbolencije na tom planu,gdj su se mnogi ljudi đoja vratili crkvi vjeri i naciji ,ali su to prelomili preko koljena, i taj povratak je samo prividno osnažio crkvu,religiju i vjeru kao i naciju.
Crkva je u ovim smutnim vremenima ,takođe podlegla vremenu u kome živimo,i mnogi ljudi još za vrijeme rata u Crkvu su ulazuili u uniformama i sa pištoljima oko pasa,gdje se narušio osnovno načelo vjere gdje se kaže da je bog u nama u našim srcima u našim dobrim među ljudskim odnosima,u našim domovima,u našim porodicama .
Ti takvi ljudi uradili su mnoge stvari koje se kose sa sa izvornim krišćanstvom,sa pravoslavnim vjerovanjima i ne samo pravoslavnim,i običajima.
Crkveni velikodotojnici nemaj dovoljno snage da se suprostave uvođenju neki apokrifa u život crkve,i tako idući linijom manjeg otpora dozvoljavaju skrnavljenje crkvenih kanona i običaja.
Ja ću samo navesti jedan primjer,kod pravoslavne crkve kojoj i sama pripadam,da su ti novopečeni moćnici, a znam od kud oni potiču, našu krsnu slavu skrnavili, tako što su je izmjestili iz našeg doma iz naše porodice u tamo neke organizacije i ustanove, počevši prvo od političkih stranaka, koje su đoja izabrale svoju krsnu slavu ,pa sve do toga da i vetrinarska stanica ima krsnu slavu,mislim da je komentar suvišan za onoga ko zna šta je u stvari krsna slava kod Srba, i kako se ona obilježava ,i gdje slava svakako ne podrazumjeva i slavlje.
Mi nažalost još nismo odbacili ni neka paganska vjerovanja i običaje koji se i do dan danas zadržavaju i prihvataju ka krišćansko učenje.
Ali odo ja daleko,udaljih se od teme i prnjavorskih popova,među kojima su većina časni ljudi i vjerski službenici, ali ima i oni koji se ne mogu sa tim epitetima okititi to je više nego jasno.
Crkva i vjera je potrebna ovom napaćenom narodu, i ona je zadužena za moralnu obanovu našeg nemoralno i sunovratitog društva, i to nije ni malo lak zadatak ,ali u opštoj krizi autoriteta danas u našem društvu,ljudi očekuju spas u vjeri i crkvi.
Naravno da imaju ljudi koji sasvim drugačije gleda na ovu priču i koji imaju svoju istinu, i nije to problem to je vječina ,borba dva antipoda.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:24, edited 1 time in total.

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by dkrajina »

Monasi Po Manastirima OK.a popovi su daleko od njih i netreba oko toga dizati tenzije.
zivot je surov

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Udri munjo, deri grome :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:24, edited 2 times in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:25, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Ti mravicanko za svako resenje imas problem! :D
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:26, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Svakoga od vas sustignuće kazna

Kako to prijetece izgleda!!! :smt002
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:27, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Idi vozi traktor stihoklepatoru!!!!!!!!
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
Boromir
Posts: 54
Joined: 05.01.2011. 21:49

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Boromir »

Ni slučajno traktor!!! Pa da nam danas sutra mravičanka postane premijer a zatim i predsjednik :shock:
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:28, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Za zivot se mora zaradjivati. Da li traktorom ili stihoklepanjem, da ne kazem pisanjem pjesama. Nemam fakultet, ali imam deset prstiju i nije me sramota obradjivati zemlju. Nista, draga moja mravicanko ili mravicanine, ja napustam dalju raspravu sa tobom jer ipak ne mogu raspravljati sa nekim ko je visoko obrazovan. Ja sam samo nepismeni seljak. Moram da ti priznam da sam se u ovoj konverzaciji s tobom uglavnom osjecao kao Rubikova kocka u rukama idiota. Ziv i zdrav i naravno obrazovan bio :smt002 :smt006
Sve što možeš danas, uradi juče!

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by murgo »

Magyar, zar ne vidis iz pisanja od mravicanke da je on(a) polupismen(a)? Ne zna da li da koristi ekavicu ili ijekavicu! tj. ne zna gdje joj (mu) je korijenje! A sto se tice obrazovanja, pa u osnovnoj skoli se uci da se samo jedno pismo koristi kad se nesto pise npr. komentar ili clanak itd....
nema zabave bez zena i rakije

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:28, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

'Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:28, edited 1 time in total.

Post Reply