Popovi u Prnjavoru..

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:45, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:45, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

mravicanka wrote:... da Jokari odgovorim.Kad su školske slave u pitanju sveštenicima uopšte nije važan broj krsnica jer se svakako to ne naplaćuje.Sa druge strane,opet ponavljam,nema krsne slave u institucijama nego je to dan nekog preduzeća koji se slavi a dan škole je Sv.Sava kao prosvjetitelj i učitelj i svetitelj.Zato ga škole i slave ali ne opet kao krsnu slavu.Krsnice ili slavsko koljivo nema baš tolike veze sa terminom ,,krsni,,jer u samom naslovu te molitve stoji:Molitva za osvećenje slavskog žita i kolača.Dakle ,,slavskog,, a ne ,,krsnog,,.Sve u svemu,pomenute krsnice nisu vezane za instituciju ili šta već koje slave nekog od svetitelja nego se to čini u slavu Božiju a u čast određenog svetitelja.
Cekajte malo ljudi ili ja nesto ne razumijem ili se primjenjuju dvostruki arsini. Dakle jasno je da institucije nemaju KRSNU SLAVU. Oko toga se slazemo. Slazem se i da se krsnice svakako ne naplacuju ( to je bila moja mala provokacija ) dugo ste oce Zivkovicu cutali na forumu morao sam malo primijeniti policijskih metoda da isprovociram odgovor !! :D U nekom od postova cini mi se da smo se svi slozili da Krsnu slavu predstavlja svijeca, slavski hljeb i zito, a da je sve ostalo gozba ili svecani rucak E sad vi meni recite stace ta tri obiljezja Krsne slave na SLAVI SKOLE ili POLICIJE. Lomi se slavski kolac, pali se svijeca i uzimaju se krsnice. Ja stvarno vise nista ne razumijem, meni se i nije cuditi ja sam policajac ali sumnjam da i drugi razumiju !!!
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

:lol: :lol: :lol:
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by aleksandar76 »

što bi Ljubo dileja rekao ...krsti ga
nadam se da će se sve smiriti dolaskom novog popa (odlaskom Rade)
Image

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Brankica »

aleksandar76 wrote: nadam se da će se sve smiriti dolaskom novog popa (odlaskom Rade)
:-) nista ovdje nije za smirivanje jer oni kojih se ovo tice ne mare za ovo.
U sutini,briga nas kako ko i sta zove,briga nas ko je pozvan i ko se odaziva na ta "SLAVLJA".Nase je da za taj dan kao i svako drugi za koji se priredjuje program,primemimo priredbu.Tu smo obavezni .
Sve ostalo,niti nam je obaveza niti se nas sta pita.
Vecine nas kad bi se pitalo,sigurno je za ovu soluciju zajednickog "SLAVLJA".
Nama fali opustene atmosfere i zabave a ko ce je kako krstiti ili zvati sasvim nam je svejedno.
Da dijelim misljenje vecine govori i puna sala Parka na toj festi i podrska ostalih direktora,svestenika i nacelnika.
:-)

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:46, edited 3 times in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

aleksandar76 wrote:što bi Ljubo dileja rekao ...krsti ga
nadam se da će se sve smiriti dolaskom novog popa (odlaskom Rade)
po ovom pitanju nema pop Rade ništa s tim niti i jedan sveštenik.Tako je kako je.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Možemo se ipak na kraju složiti,da je Krsnoj slavi mjesto u srpskoj porodici i da kao takva tu i ostaje,a da je sve drugo u vezi stim svojevrsni mediokritet koji je donijelo vrijeme i vrijeme će ga odnijeti.
Niko ne spori da se povodom raznih vjerski praznika,organizuju razna slavlja i veselja,sve zavisno od raspoloženja ljudi i da to mogu biti eto reče sveštenik i neka vrsta slave ,ali to ne bi onda bila Krsna slava već neko drugo veselje kao dan nečega ili rođendan nekoga.
Ja znam da se sa ovim mnogi neće složiti,pa i sami pripadnici sveštenstva to mnogi znaju,ali neće javno da to priznaju iz neznam kojih razloga.
Istinski vjernici bi morali češće biti u Ctrkvi i svatiti vjeru kao spasenje čovjeka od svih zala i stradanja.
Svi populizmi,senzcionalizmi,trijumfalizmi,generalno i dugoročno ne donose ugledu svete Crkve i postaju svojevrsna apokrifi što u pisanom što u usmenom obliku svejedno.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:47, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

Oce Zivkovicu ja se u potpunosti slazem sa zmijom i necu se nikad sloziti sa tumacenjem da na krsnoj slavi treba da bude hljeb,zito i svijeca, a kako vi rekoste i na drugim slavama ( koje kao nisu krsne ) isto tako treba da bude to troje. Ja se stvarno ne smatram ludim ali ja sad bas nista ne razumijem. Kazete gdje se na slavi velica ime Bozije. Ispade ovako npr. slavim ja prvi rodjendan svoga djeteta koje je igrom slucaja rodjeno na neki svetac, naravno da cemo kao pravoslavci prije rucka pomoliti se bogu i velicati ime Njegovo, zahvalicu Mu se kao domacin na tome sto mi je podario potomstvo itd. itd. Prema onom sto vi rekoste nikakva greska nebi bila da se na stolu nadje hljeb, zito i svijeca. Dalje mogu samo pretpostavljati da bi to zito trebalo biti osvestano i dolazimo do toga da ja tek sada nista ne razumijem. Stalno trubimo kako smo mi jedini krscani koji se razlikuju od drugih jer imamo krsnu slavu, a ispade da i svaku drugu slavimo ili mozemo da slavimo na nacin kao krsnu ????????
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:47, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Ovdje očito dolazi do raskola teorije i prakse, i slučajno smo uzeli Krsnu slavu kao primjer nedoslednosti svete Crkve koja je radi mira u kući zažmurjela na jedno oko, jer ako će svako selo, svaka paraohija,svaki mal te ne pojedinac uvoditi neke svoje običaje ,svoju često puta nakardnu praksu, gdje ćemo stići gdje ćemo završiti.Ovdje su neki spominjali i neka praznovjerja koja bi se po ovoj logici mogla pokrivati i podvoditi pod crkvene kanone .
Naravno da su prisutne i još u velikom obimu razne paganštine,koje u nekim zaostalim sredinama /u Srbiji/nemaju ama baš nikakve veze sa krišćanstvom.
Isto kako smo primjedbovali oko iznošenja Krsne slave iz porodičnog doma u neke neprimjerne destinacije,pa onada to pravdmo nemušto nekom pomoćnim slavama i proslavama, za mene je više nego neuvjerljivo,isto kao i zadušni ručak gdje se pretjeruje u tim raznim nadodavanjima, pa kod nekih siromašnih ljudi stvara veliki problem,jer ne mogu da odgovore adekvatno tom izazovu/trošku/ ili ako odgovore ostaju još siromašniji.Primjer bananae na zadušnom ručkui mnogo toga još.
Ja kad čujem kad naš neki Srbo kaže, kako je dobro proslavio Krsnu slavu, sa iznošenjem broja uzovnika /valjda se računa po njemu kvantitet/i još kad tome naglasi da je pivo bilo u konzervama mene obuzme neka tuga.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:48, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

Ja sam dobro rekao da sam ja negdje na pola puta izmedju vjernika i ateiste.
Nisam mislio da je cilj nekome da me zbunjuje ali sam ja ocigledno bar dvadeset godina zivio u zabludi. Kad vam objasnim onda cete razumjeti moje pisanje u prethodnim postovima, a i shvaticete da nisam bez razloga predlagao da se u crkvama ili oko njih uvede neka vrsta vjeronauke za odrasle, razgovarajuci sa pojedinim svestenicima predlagao sam da se poslije svake sluzbe u crkvi narocito o nekom vecem svecu objasni ko je on bio po cemu je znacajan za pravoslavce itd. itd. Odo ja od onoga sto sam htio da objasnim po pitanju moje zablude. Ja sam sve ove godine bio ubijedjen da je svijeca, hljeb i krsnice odlika jedino Krsne slave i da se to samo na nju odnosi zbog toga ovolika moja pisanija nisam dakle znao da se hljeb lomi i uzima zito i za neke druge svetkovine koje nisu Krsna slava. Dosli smo do toga da ovo pisanje na forumu ipak ima svoju svrhu.
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Naravno Jokara da ovo šta pišemo,na forumu na ovu temu,/a sticajem okolnosti da imamo forumaša kompetentno lice/ ,bi trebalo,imati jednu edukativnu crtu, sem puke polemike i nadmudrivanja,ali malo je zainteresovanih isto kao i na redovnim službama u Crkvi. Ovdje nas ima par koji uzimamo učešća u iznošenju svojih stavova na temu ostalo mirno spava.
I ja sam mišljenja da da su mnogi na sredini puta, kad je u pitanju vjera i vjerovanje, ne iz razliga njihovog čvrsto izgrađenog svjetonazora, već iz prostog razloga nepoznavanja ili jednostavno rečeno neprosvijećenosti.
Mi smo u svojim raspravam na ovu temu skliznuli sa jedne na drugu temu ,nešto sličnu ali ,odnos ateisata i vjernika sa popovima u Prnjavoru nema puno dodirnih tačaka.
Naravno na ovu prvu temu ateista i vjernika stvar je jedne stručne analize i kompetentnih sagovornika a mi bi mogli u tome sudjelovati svojim primjedbama i pitanjima jer moj lični stav da ljudi trebaju da vjeruju, s tim da ne odričem pravo nekima da misle da ne trebaju da vjeruju,jer jedno je biti istinski vjernik a drugo je sloijepo vjerovati.
Naravno nama je praksa bliža od teorije,odnosno šta i kako rade naši popovi,sveštenici koji su zaduženi za praktično provođenje vjere na terenu, među narodom i sa narodom,u odnosu na filozofe i teoretičare svega i svačega vidljivoga i nevidljivoga.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:48, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

Zmijo 100% si u pravu i slazem se sa tobom.
Ja pve dvije teme ne razdvajam i sasvim mi je svejedno kako se koja zove. Da li zbog horoskopskog znaka ili posla kojim se bavim ja sam perfekcionista i volim znati, a da bi znao nikad se nisam libio da pitam.
Nikad mi nije bio problem da pitam nekoga ono sto ja nisam imao priliku ili mogao saznati. Postoje ljudi koji cute cekaju da neko drugi nesto pita sto i oni ne znaju, a kad saznaju odgovor onako iz prikrajka onda hodaju okolo i pametuju. Vjerovatno je i to jedan od razloga ovako malog broja ucesnika na temi !!! Te nekako i razumijem ali one sto na sve postupaju po onom nacinu sto ja volim reci kad cerka kaze majci: Mama, neznas ti kako je roditi dijete"! Takvih je najvise
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:48, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by JOKARA »

Slazem se ja sa vama oce Zivkovicu, "ako se zna" ali ako se ne zna kao ja, to je problem.
Opet mi ostaje jedna nedoumica, kazete ako se zna da se hljeb lomio ovdje, pa ondje to sad znam! Ja sam mislio da je kombinacija hljeba, zita i svijece rezervisana samo za krsne slave, dakle te tri stvari zajedno, to je moje ne znanje ! Vjerovatno postoji mnogo slucajeva ( koje ste i vi naveli ) gdje se samo lomi hljeb i dijeli ali mene interesuju slucajevi gdje se lomi hljeb i uzima zito istovremeno, a na stolu gori svijeca !!!
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:51, edited 2 times in total.

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by aleksandar76 »

kako god da bilo jedna stvar je jasna ili možda i ne
politika prati religiju ili obrnuto
samo da se drže onih dobrih stvari koji čine jednu religiju odnosno politiku---tada će i ovce da budu site.
Image

Post Reply