Popovi u Prnjavoru..

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

Post Reply
Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Otvaram novu temu posto vidim da je jedan dio prnjavorcana nezadovoljan sa radom popova a da ne govorim o oholosti i bahatog ponasanja popadija.
Opste je poznato da je poznati prnjavorski pop (necu da mu navodim ime da me ne bi tuzio) prodavao sanduke za vrijeme otadzbinskog rata i tu zgrnuo
veliku lovu dok je sirotinja ginula sa promasene ciljeve velikog nam vodje Radovana Karadjica. Mogao bih jos tu pomenuti da nasi prnjavorski popovi
uzimaju vise love za svadbe, sahrane i krstenja od baustelaca nego od domacih. I na kraju da dodam onu zgradu koju je napravio jedan nas pop, velika
postenjaca koji je na taj nacin pokazao kako voli svoj narod i da ce svakome ko kupi stan u toj njegovoj zgradi da ga posveti sasvim besplatno :smt005 :smt005 :smt005
Image

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Kako vidim niko nema hrabrosti da pise nesto vise o ovoj temi :D
Image

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by murgo »

sve sto napisem nece biti po ceifu mnogih...prnjavorski popovi se ne ponasaju kao svjestenici koji su za dobrobit svog naroda...za razliku od popova u zapadnoevropskim zemljama, koji su super teolozi i nisu im oci u obliku novcanica kao u prnjavorskih...jednostavno zbog toga sto su u vecini popovi na zapadu "zaposleni" i primaju svoju platu, a ne lesinari kao nasi; nikad im dosta! Na zapadu je novac koji se u crkvi daruje namijenjen uvijek nekom projektu koji je u korist hriscanstva...a nasim popovima nije dosta jedna tacna vec moraju da kruze 3!
sto se tice takozvanog hrama: ne zivim u Prnjavoru i nisam 100% u toku dogadjaja, pa me interesuje u cijem je vlasnistvu taj "hram" a i zemljiste na kojem je napravljen? Ako su tu stanovi prodavani ili izdani gdje je novac od toga? Ne znam kako je u drugim pravoslavnim crkvama, ali u prnjavorskoj treba pod hitno da se naprave klupe...pa nisam caknut da stojim sat i vise vremena! Pa zar imaju novac za taj "hram" a nemaju za klupe?! Narod je ginuo i gladovao, a i sada gladuju jos mnogi a popovi "plivaju u medu i mlijeku" . za one koji su svoje zivote dali za sadasnju takozvanu rep. srpsku, nema novaca da se podigne spomenik, pa bi to mozda trebalo financirati prodajom "hrama" a ostatak podijeliti gladnima i djeci koja su ostala bez hranioca porodice ...ali to je druga tema!...
te mahinacije izvjesnih takozvanih svjestenika nemaju nikakve veze sa religijom a kamoli sa BOGOM!
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

.
Last edited by Magyar on 18.01.2012. 20:19, edited 1 time in total.
Sve što možeš danas, uradi juče!

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Svaka cast za ovo Murgo sve si istinu napisao. Mislim da je malo cudno sto se na ovu temu nijo
oglasio Vedran Lepir, covjek koji mislim poznaje skoro sve popove u RS i Srbiji. Zato ga zamoljavam
ako nije tako velika kukavica da napise barem nesto o lopovluku danasnjih popova :)
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by vrsta8472 »

Баш су ми недостајала ваше прозивке на овом форуму.

Мурго, изнио си брдо неких података. Али да ти поставим које под питање. Да ли мислиш на православне теологе или на римокатоличке или не дај Боже протестантске типа Калвиниста (знам да они доминирају у земљи из које пишеш). Када ми одговориш на то, онда ћу ти написати други дио.

Што се тиче тих тацни, ни ја их лично не волим али лично знам да се паре које се сакупе на тим тацнама иду за цркву и свештеници подносе извјештај о прикупљеним прилозима црквеном одбору. Сада се поставља питање да ли је потребо баш три или двије тацне. У манастирима нема тацни али по парохијским црквама има јер су саме потребе за одржавање и функционисање парохије велике. Узми само у обзир колико кошта изградња једног храма, па онда опремање. Али цркве се не праве сваки дан, мислим да је прошло вријеме зидања црквих као објеката и да долази вријеме зидање "живе цркве" а то је вјерни народ са својим парохијским свештенством и монаштвом.

Што се тиче клупи тј столица за сједење, колико је мени познато по предање СПЦ нема клупа тј столица осим за оне који не могу да престоје Литургију па сједну на столицу која се налази са стране. У неким православним црквама на западу имају клупе, али за то има више објашњења и разлога, примјер ради СПЦ у Луцерну има клупе. Или рецимо у Грчкој ПЦ исто имају клупе, АЛИ они који хоће ићи у цркву иће биле ту клупе или не.

Што се тиче зграде, ту нема шта да се прича велика срамота за Цркву и тачка.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by murgo »

Мурго, изнио си брдо неких података. Али да ти поставим које под питање. Да ли мислиш на православне теологе или на римокатоличке или не дај Боже протестантске типа Калвиниста (знам да они доминирају у земљи из које пишеш). Када ми одговориш на то, онда ћу ти написати други дио.
..Vrsta, bas mislim na pravoslavne teologe ...to je moje iskustvo a i mnogih pravoslavaca koje poznajem...
...idem ponekad i u katolicku i u protestantsku crkvu pa mogu da uporedim...

kad svestenik ima platu, onda nema razloga da "otima" od naroda...jer sirotinji je vjera jedino jos ostala...mnogi bi otisli u crkvu ali nemaju novaca za tacne...

...klupe u crkvi su minimum od luksuza za obicne smrtnike...i ne mislim na crkvu u dijaspori nego u RS
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by regeman »

lo po vi!
















:smt003
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Nije ni cudo da su nam crkve i hramovi prazne kada imamo ovakve popove
koji gledaju samo da napune svoj dzep!
Ta zgrada sto je napravio znani nam prnjavorski pop treba da se proglasi da je sveta
i ko tu bude zivio ima obezbjedjenu kartu za "raj" :smt005
Image

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Kruskica »

Ne idete valjda u crkvu zbog popova? Slusate ih i gledate sat vremena i cao...
A sto se tice tacne-pa niko vas ne vuce za rukav da date prilog...
...svi smo mi prah u svemiru...

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Pa kako da idem u crkvu i gledam popa koje je okorjeli kriminalac i zenskaros ? :roll:
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by vrsta8472 »

Ништа ти онда немој ићи у Цркву и нећеш имати тих проблема :P
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Kruskica »

Vucijak wrote:Pa kako da idem u crkvu i gledam popa koje je okorjeli kriminalac i zenskaros ? :roll:

Kakve to veze ima s tvojom vjerom? :wink:
...svi smo mi prah u svemiru...

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Kruskice koliko te kriminalni pnjavorski pop platio da ga branis na ovom forumu?
Ili ces mozda dobiti popust za kupovinu stana u popovoj zgradi ? :lol:
Ako tu kupis stan ides pravo u raj haha.
Image

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Kruskica »

Meni se cini da ja o popovima uopste ne pisem :wink:
...svi smo mi prah u svemiru...

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Vucijak »

Tema su kriminalni popiovi u Prnjavoru kruskice, o tome pisi :D
Image

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Kruskica »

...ali i pored toga sto ja ne pisem o popovima, mislim da se savrseno razumijemo i da sam bas "ubola" :P
...svi smo mi prah u svemiru...

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

hm,
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:11, edited 1 time in total.

marijamala
Posts: 303
Joined: 25.08.2010. 23:52

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by marijamala »

Krajnje ruzno i tuzno!
Ako se ne varam,Vucijak je pljuvao sve i svasta ,sve i svakoga pozdravljajuci seljacine u Prnjavoru iz bajne Australije.
Pa Vucijak pljuj zemlju kojom hodis,ne osvrci se iza na ove koji su ostali tebi iza ledja.
Lopovi sudije,policajci,profesori,ljekari,vlast...... ko onda nisu lopovi, ocigledno samo par forumasa :-) poput tebe Vucijak!
Ja nisam "neki" vjernik niti pretjerano u crkvi-na zalost i mozda na moju sramotu.
Ali imam veliko postovanje prema tim ljudima koji casno obavljaju svoj posao a da niste duzni traziti njihove usluge ,kako neko u prethodnom postu rece.
Niti vas ko tjera da idete,niti da darujete,da se vjencavate pa ni sahranjujete s popovima.Ostavite ljude da rade svoj posao .

Zar je moguce da pojedinci ispljuvase sve do crkve i crkvenih sluzbenika-pa sad pljuju i to!
SRAMOTA!

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by ZMIJA »

Ne treba nikoga pljuvati, ali ne treba nikom pljuvanjem usta začepljati,i ne treba ga odma anatemisati i izdajicom nazivati,jer činjenica da živimo u društvu čije sve pore je napao karcinom društva u cijelosti, a to je kriminal i korupcija i niko na to nije imun pa nisu na to imuni i neki ljudi koji obavaljaju poslove sveštenika, i oni koji ukazuju na negativne pojave i u redovima crkve ne misle automatski ništa loše našoj pravoslavnoj crkvi i vjeri.
D dvijantni pojava ima i u redovima crkve naravno da ima ,i o tome trebaju da progovore upravo ona većina čestiti ljudi koji su u samoj crkvi i oko crkve.Nema tabu tema i neka niko ne misdli da je nedodiriv.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by Magyar »

Evo ja cu postaviti jedno pitanje, odnosno dva, usko su povezana. Koliko cesto casni oci posezu za tim istim novcem koji su pridarili cestiti ljudi u crkvi da bi pomogli nekome kome je pomoc potrebna? I da li uopste posezu? :smt006
Sve što možeš danas, uradi juče!

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by murgo »

.(ZA MURGU)zAŠTO IDEŠ ,,PONEKAD U KATOLIČKU A PONEKAD I U PROTESTANTSKU CRKVU,,I to je jedan od razloga što imaš tako pogano mišljenje o svojoj Crkvi i sveštenicima.Jer da si istinski vjernik ne bi dozvolio da ti se tvoja stopala oskrnave u tuđem hramu.Žao mi je što nisi.
...@mravicanka, molim te odgovori mi na sljedece pitanje: Ko je, od nas djece komunizma, istinski vjernik?
Ja sam odgojen da postujem svaku vjeru. A da bih to neko uopste mogao, potrebno je da prvo zna da postuje svoju vjeru...a ti to izgleda ne znas ili si zadojen(a) Dodikovim nacionalizmom, pa ne vidis dalje od vlastitog nosa.
nema zabave bez zena i rakije

marijamala
Posts: 303
Joined: 25.08.2010. 23:52

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by marijamala »

Ne treba nikoga pljuvati, ali ne treba nikom pljuvanjem usta začepljati,.
Nikakvo ucutkavanje pljuvanjem nije,nekorektno je sve ljude jedne branse trpati u isti kos.Nije lijepo radi onih cestitih ljudi koji savjesno obavljaju svoj posao.
Sto se tice vjerskih radnika-sluzbenika, oni su odgovorni svojim pretpostavljenim i narodu(vjernicima).Problem je sto ih ovdje ne kritikuju vjernici,(uglavom ne), jer da imaju primjedbe,jednostavno bi prestali odlaziti tamo ili bi trazili pravi put i jedini ispravno za nacin da oni budu uklonjeni.
Sasvim slucajno znam da je jedan takav maknut iz parohije ali na nacin koji se kod njih primjenjuje.
Da se krivo ne shvatimo,mi smo ovdje pod nekim "imenom" a prozivamo ljude trpajuci sve u isti kos ne razmisljajuci koliku stetu nanosimo onima koji ne pripadaju tom skupu.
Koliko je ko donator,to je o tom po tom.Ja rijetko pridarujem u crkvu,inace sam skeptik na sve vrste posredovanja.(posebno mislim na crveni krst)
Moj bog je da pomognem licno tamo gdje je ta pomoc dobro dosla,to radim svim srcem i bez publikovanja.I nemam sumnje niti u kave rabote!

Da je ovdje bio koji pravi vjernik sigurno bi napisao neke fine ideje koje je poduzeo mladi novi svestenik u Prnjavoru.To ipak znaju vjernici ali ne i forumasi :-)
Dajte jednom bar pohvalite i nesto sto zavredjuje i pohvale a ne samo pokude,nismo valjda svi zajedno toliko negativni!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by vrsta8472 »

Мислим да већина форумаша не зна текст свештеничке заклетве.

Па да прочита, онај ко хоће.
Свештеничка заклетва

Ја (име кандидата), који желим да примим свештенички чин, знам да је тајна свештенства велико дело, да су са тим скопчане тешке дужности, за извршење којих мораћу да дам одговор на Страшном суду Христа Господа.

Ипак, савијам свој врат пред вољом Светога Духа, да Му се не бих противио. На ово се заричем и заклињем Свемогућим Богом, пред Његовим светим Јеванђељем: да верујем и да ћу веровати, чврсто и несумњиво, у све догмате које исповеда наша Света Црква; да ћу се придржавати њених наређења и саборских правила, и ни у чему нећу другачије мислити, него само онако како разуме и мисли света, саборна, источна, једина православна Црква. Заклињем се да сам дужан и да ћу по рукоположењу у свештенички чин своје свештеничке дужности вршити са сваком брижљивошћу и тачношћу, чашћу и чистотом.

Заклињем се да ћу поверене ми људе учити Закону Божијем марљиво и ревносно, а и сам ћу се исто тако усавршавати у читању Светога Писма и у разумевању духа његовог. Заклињем се Живим Богом и Његовим Божанственим Духом, да ћу се свагда чувати порока који би удаљавали од мене благодат Светога Духа. Заклињем се да се нећу опијати, исмевати, омаловажавати и обесвећивати светињу наше Свете Цркве, нити се пак недостојно своме чину понашати и живети, него да ћу се свим силама старати да како у опхођењу тако и у оделу свагда будем пристојан и чувам важност свога чина, а нарочито да ћу примером доброг и примерног живљења руководити поверену ми паству ка побожности и хришћанском животу.

Заклињем се да ћу грешнике исправљати са кротошћу и чувати их кужног духа овога света који руши свету веру и побожност, а да ћу развратнике и врачаре обазриво изобличавати и затварати уста хулитеља. Најискреније се заричем да ћу моје људе брижљиво чувати у покорности и јединству црквеном. Заричем се да ћу бити послушан и покоран своме архијереју (име) као Христу.

Заклињем се да ћу учити људе да живе у миру и слози, и као што ћу сам ја, тако ћу и њих упућивати да испуњавају наредбе грађанских као и црквених власти и да чувају установе отачаствене, у славу Свете Тројице, Бога Јединог, Кога сви исповедамо, Кога ћу ја, обавезујем се, нелицемерно љубити и поштовати. Заклињем се да ћу свагда са вољом тачно завршавати у својој цркви богослужења по уставу и да ћу свете тајне и остале свештенорадње са побожношћу и марљиво вршити. Заклињем се још пред свевидећим Богом, да о свему овоме што сам обећао не мислим друкчије у памети, него како изговарам устима својим, у тој сили и разумевању, какву силу и разумевање написане овде речи казују читаоцима и слушаоцима.

И све ово утврђујем заклетвом својом: нека срцезналац Бог буде сведок овом моме обећању да није лажно. Ако ли је ипак лажно и није по мојој савести, нека ми Бог буде правосудни супарник на Страшном суду. Амин
. . . и онда када све ово прочита ђакон, будући свештеник народ каже Аксиос (грч. Άξιος - достојан) је литургијска акламација (узвик) верника у току хиротоније црквенослужитеља. Аксиос указује не само на прихватање од стране заједнице њеног новог пастира, него има и смисао молитве за новохиротонисаног - да буде достојан!



За сада оволико . . .
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Popovi u Prnjavoru..

Post by mravicanka »

Hm
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 00:12, edited 2 times in total.

Post Reply