Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

Post Reply

Да ли вјерујете у Бога

Да
12
75%
Не
4
25%
 
Total votes: 16

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by vrsta8472 »

ЗАШТО КАО НАУЧНИК ВЕРУЈЕМ У БОГA- 2 доказа



А. Креси Морисон, председник Академије наука у Њујорку

Налазимо се тек на почетку научне ере, па ипак већ свако ново сазнање и откриће пружа нам нов доказ да је наш свет дело стваралачке Премудрости. Вера се тако доказује науком. При сваком кораку научник осећа да је ближи Богу. Што се мене тиче, ја сам нашао у науци седам важних доказа који ме учвршћују у вери.

1. Математика ми даје први и необорив доказ.

Овај доказ можете и ви практично проверити. Ставите у џеп десет плочица означених од један до десет и добро их измешајте. Сад покушајте да их вадите редом почев од броја један до броја десет и то тако да извађен комад сваки пут вратите у џеп и поново измешате с другима.

Математички има вероватноће један према десет да први пут извадите комад број један. Затим, да ћете после броја један нзвадити број два, вероватноћа је један према сто. А да ћете једно за другим извући један, два и три, вероватноћа је један према хиљаду. Што се тиче могућности да извадимо по реду, једно за другим свих десет комада, ту постоји вероватноћа један према 10 милијарди! Фантастична цифра, зар не?

Ако ово размишљање применимо на услове потребне за појаву живота на земљи, мораћемо признати да је, математички говорећи, немогуће да се сви ти услови пуким случајем јаве у одговарајућој размери.

Први услов: земља се окреће око своје осовине брзином од 1600 км. на сат, како је израчунато на екватору. Предпоставимо да њено окретање постане десет пута спорије. Десило би се да би дани постали десет пута дужи и сунчева топлота спалила би сву вегетацију, а што би остало у животу смрзло би се за време десет пута дужих ноћи.

Други услов нашег опстанка: Сунце, извор нашег живота, има површинску температуру од 5500°. А Земља је на тачно толиком одстојању од Сунца да оно може да нас греје само онолико колико нам је потребно. Када би нам Сунце давало само половину својих зрачења, ми бисмо се смрзли. А када бисмо их примали за један и по пут више, били бисмо спржени.

Што се тиче годишњих доба знамо да су она последица нагиба земљине осовине чији је угао 23°. Ако овај нагиб не би постојао, испаравање мора ишло би само у два правца: север и југ. И ледени континенти гомилали би се постепено на два пола.

Месец, наш сателит, регулише плиму и осеку мора. Замислите да се Месец приближи на 80.000 км. до Земље. Тада би два пута дневно вода плавила све континенте.

Ове чињенице, поред многих других, доказују да нема ни један према много милијарди вероватноће за појаву живота на нашој планети да је појава живота зависила од случаја...

2. Други доказ ја налазим у самим средствима којима располаже живо биће да би живело. И овде се јавља Премудрост Која је све предвидела.

Човек још није проникао у тајну живота. Он не зна шта је живот. Живот нема ни тежине ни димензије. Па ипак, какву силу он има! Нежан корен биљке, развијајући се, може да расцепи и најтврђу стену. Живот је освојио ваздух, земљу и воду. Он је укротио елементе, он је приморао материју да се разлаже и да поново сједињује своје састојке. Живот је вајар који је дао свему облик. Живот је уметник који је насликао лишће и дао боју цвећу. Живот је музичар који је научио птице песмама љубави и инсекте дозивима. Живот је савршен хемичар који је дао укус воћу и поврћу и мирис ружама. Са угљеником и водом живот је створио шећер. Он је такође створио шуму и ослободио кисеоник који пружа животињама дах живота.

Погледајте кап протоплазме*. Провидна, готово невидљива она је способна да се креће црпећи своју снагу од Сунца. Ова јединствена ћелија, ова слузава капљица садржи клицу живота која ће дати живот свима бићима, великим и малим. Она је моћнија од нашег растиња, наших животиња, свих наших народа, јер од ње произилази сав живот.

Природа није створила живот. Стене које пржи сунце и мора без соли немајући потребних услова за појаву живота, нису могли дати живот. Па ко је онда створио живот на земљи?
Поуке.орг
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

emanuela
Posts: 326
Joined: 28.05.2010. 01:20

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by emanuela »

Odlično napisano.Ubijeđena sam da neka sila upravlja sa svimdešavanjima oko nas
i isto tako vejruje da se toj sili treba klanjati i moliti .Postoji neko ili nešto.
Ljudi što su obrazovaniji više vjeruju u Boga , a to nije bez razloga.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by Magyar »

emanuela wrote: Ljudi što su obrazovaniji više vjeruju u Boga , a to nije bez razloga.
Bas ga sada lupi onako obrazovano :smt005
Sve što možeš danas, uradi juče!

emanuela
Posts: 326
Joined: 28.05.2010. 01:20

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by emanuela »

Pa ajd "lupi " ti nešto pametnije.Skoro sam čitala jedan divan članak o Dini Čolić
(nadam se da znaš ko je) i kako je uspjela pobijediti neizlječivu i tešku bolest. Baš
kao i ja . Pobijediti bolest mogu samo jake osobe , jake na svim poljima .ja to jesam !
Pobijedila sam kancer i sad gledam na sve porbleme iz drugog ugla .
Last edited by emanuela on 07.01.2012. 08:21, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by Magyar »

Vjera u Boga je individualna stvar. Po meni nema veze ko je koliko obrazovan, vec je samo bitno koliko vjeruje da On postoji. Jako plitko razmisljas kada mislis da je neko ljubomoran na tebe. :smt006
Sve što možeš danas, uradi juče!

emanuela
Posts: 326
Joined: 28.05.2010. 01:20

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by emanuela »

Plitko razmišljam ? A kakvo je to duboko razmišljanje? Baš me zanima !.
Osim toga znam ja više o vjeri nego što možeš sanjati .Mislila sam na vrijeme kada se nije smjelo vjerovati u Boga
nije se smjelo postiti, nije se smjelo ići ucrkvu.I svi obrazovani ljudi su bili uglavnom članovi partije zbog položaja
a samim tim vjera, molitve i ostalo nije dolazilo u obzir. Znam tačno na šta sam aludirala kad a sam rekla da sve više obrazovanih ljudi
počinje vjerovati u Boga.Da , nekoliko vas (jedna družina ) je jaaaaako ljubomorna na mene.Jer čim se ja pojavim sve profunkcioniše, forum oživi,
pa mi pišu pp pa me vežu sa nekom ženom.Mislim da je bolesno to što se neko "ubi " da me pov eže sa nekim.Da li je toliko bitan
identitet nas koji pišemo.Poneko se zeza , neko piše i ozbiljno , ali po meni je namanje bitno ko je ko.Mene ne zanima N I K O
sa foruma, mislim ne zanima me da se lično upoznam.Primijetila sam tek nekoliko jako načitanih i pametnih ljudi i žena naravno .Na žalost ne mogu
s a tom elitnom grupom a još puno vas ne može.Prosto uživam kad čitam komentare "povjerljive" 2regenama" Naravno "vrste" pa "Kamikaze"
i ne mogu s e sada sjetiti još nekih .Evo ja im se javno divim na komentarima na obrazovanju, a lično nemam pojma ni ko su ni koliko godina imaju.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by Magyar »

Izvinjavam se ako sam uvrijedio gospodju ili gospodjicu. Mislim da je velika glupost i potpuno pogresno razmisljanje da neko vjeruje jer je vise obrazovan.Neki mozda nisu imali priliku da se obrazuju, pa svejedno vjeruju . Gospodjo ili gospodjice mislim da ste jako gordeljivi, sto nadam se da znate nije vrlina.
Mislim da znate ko je protjeran iz Raja bas zbog gordosti.
Sve što možeš danas, uradi juče!

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by seha »

Manuelna!!! Covjek sto vise ide u skolu, uci, saznaje u to isto vrijeme se cesto i razocaruje u stvari koje nije dovoljno poznavao. Cak i u stvari za koje je bio siguran da su tacne. Znaci, vidio , osjetio , probao i na kraju se uvjerio da je sve varka maloga Marka. E sad, ako se to moze desiti covjeku sa stvarima koje je pipao svojim rukama i gledao svojim ocima, znaci nesto sto je postojalo, kako onda bona ne bila da covjek kako je obrazovaniji da sve vise pocne da vjeruje u boga, u nesto sto nikad niko pipnuo ni dokazao da postoji nije. Ne zelim s ovim reci da nema boga, naprotiv, bog postoji i on je kreator svih nas, svog svemira i svega sto se mrda i ne mrda i prije crne rupe a i u njoj. Samo svako toga boga definise na drugaciji nacin. Vjernici, znaci ljudi koji pripadaju vjerskim konfesijama, definisu boga kroz svoje svete knjige, koje su opet napisane od strane covjeka i deklarisu ga kao jedinog kome se trebaju poklanjati. Medju tim ljudima ima , naravno, dosta jako visoko obrazovanog svijeta. Medjutim, ljudi koji boga ili stvoritelja svih nas objasnjavaju kroz naucne primjere i teorije su upravo ljudi koji nikad iz skole i izucavanja nauke nisu ni izasli. Ti ljudi imaju najtacnije podatke o nastanku svega sto dise i ne dise i oni ni u kom slucaju ne vjeruju u boga ni sekunde kroz crkvr, dzamije, sinagoge ili templove. I jos nesto Manuelna, ,,Kad bi te profesor(bez obzira sto i on sam vjeruje u boga kroz vjersku konfesiju) na Harward-u upitao kako je nastao covjek i kada bi ti odgovorila, od blata i kosti,, odvalalila bi ti jaranice da bi ti se usi pusile. Dakle, Madjar je u pravu, drzi vjersko ubjedjenje za sebe a istina se zna. Citaj gospodina Darwin-a, njegova teorija ne poziva na rat i istrebljenje!!!
Srebrena Krila

emanuela
Posts: 326
Joined: 28.05.2010. 01:20

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by emanuela »

Gordost je majka svih strasti i grijeha.I čovjeka ništ a ne udaljava od Boga kao GORDOST. Iz nje proističu i njoj slične bolesti:samoljublje, egouizam
umišljenost, prepotentnost, licemjerjei sl.I gordost nije uvijek očigledna , ali zato jeste SUJETA kao najbliži sluga gordosti.
Čimi li čovjek dobro ili loše ,sujeta je uvijek tu i ona vreba da izvuče iz toga (tih postupaka čovjeka) nešto hvalisavno što hrani bolrsno samoljublje.
i obrnuto pre no što čovjek započne bilo šta , on se uvijek u sebi lomi da li treba da to uradi ili ne i radi čega.I tako se postavlja lukava želja za proslavljenjem
svoje ličnosti.
Ako čovjek odluči da uradi nešto dobro radi Gospoda , sujeta mu šapuće hajde uradi to , to je dobro i ljudi će pričati o tebi dobro.
I eto čovjek počne da se oduševljava sobom i snaga počinje da nadolazi .I čovjek više ne primjećuje da je prihvatio lukavu misao i počinje se
truditi u slavu svoju , a ne u slavu Boga.
Zato je Hristos govorio da se ne treba moliti javno da ljudi vide i svako dobro djelo činiti ne javno pred ljudim a , već pred Bogom.

emanuela
Posts: 326
Joined: 28.05.2010. 01:20

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by emanuela »

"NAĐENI BOG"
Ne traži Boga u mišlju
u praznini u kojoj se misao
i tamna sjenka gube
Uza te Bog je uvijek
u blizini i stvarim aoko tebe
u zvuku a i muku(tišini)

Bog ti je uvijek nabliži od svega
diraš ga rukom
gledaš ga u boji neba

Ne pružaj misli u praznu daljinu
uza te Bog je otvori sva čula.

Na tebe svjetlost
s ljetnog neba pljušti
Bog oko tebe sja treperi
miriše i šušti."
A B ŠIMIĆ.

jazavac pred sudom
Posts: 36
Joined: 26.09.2010. 19:11

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by jazavac pred sudom »

Bravo draga , samo napred !

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by Vucijak »

RIČARD DOKINS: ZABLUDA O BOGU

Dokins veruje da u svetu bez religija ne bi postojali ni bombaši samoubice, ni napadi jedanaestog septembra, ni krstaši, ni lov na veštice, ni progoni Jevreja kao „ubica Hrista”, niti sukobi u Severnoj Irskoj, Indiji ili Palestini

Nije čest slučaj da antireligiozna rasprava nedeljama bude jedna od najprodavanijih knjiga u SAD, a Ričardu Dokinsu je upravo to uspelo delom Zabluda o Bogu (Izdavačka kuća Helix, 2007. 400 stranica).

Dokins je zoolog po struci i jedan od najznačajnijih evolutivnih biologa današnjice. Rođen je 1941. godine. Diplomirao je i doktorirao na Oksfordu. Bio je profesor na Berkliju, a onda se vratio na Oksford, gde je profesor i danas. Svetsku slavu je stekao knjigom Sebični gen (The Selfish Gene, 1976), a za njom su usledile mnogobrojne knjige, eseji i studije. U anketi časopisa Prospekt proglašen je za jednog od trojice najuticajnijih svetskih intelektualaca (tu su još Umberto Eko i Noam Čomski).

Zabluda o Bogu nije iznenađenje. Posredi je nastavak Dokinsovog dugogodišnjeg sukoba sa svim religijama (naročito uživa da raskrinka kreacioniste). „Vera je jeftin izgovor da ljudi ne moraju da misle i procenjuju dokaze”, izjavio je, kao i: „Većina ljudi, pretpostavljam, misli da vam je neophodan Bog da biste objasnili postojanje svemira i, naročito, postojanje života. Oni su u zabludi, ali naš obrazovni sistem je takav da mnogi toga nisu svesni.”

U ovoj knjizi Dokins polazi od premise da je hipoteza o postojanju Boga hipoteza kao i svaka druga – dakle, podložna ispitivanju – te se religiozni ljudi ne mogu sakrivati iza rečenice: „Vi morate da poštujete moja religiozna uverenja”, što u prevodu znači: „Ne smete da kažete ništa protiv”. Ispitivanje autora dovodi do dve poruke. On pokušava da uveri čitaoca da su religije pogrešne, nepotrebne i opasne. Takođe, želi da ohrabri ateiste: „Ne morate da se izvinjavate zato što ste ateisti. Naprotiv, to je nešto zbog čega treba da budete ponosni, jer ateizam skoro uvek ukazuje na zdravu nezavisnost uma.”

U prvom delu knjige Dokins se bavi poreklom religija, njihovim nezasluženim položajem u društvu, kao i odnosom nauke i religije.

Evolucija je, naravno, u središtu Dokinsove pažnje. On podrobno opisuje kako samo prirodno odabiranje može logično da objasni razvoj života, korak po korak. S druge strane, za „hipotezu o Bogu” ne samo što ne postoji ni jedan jedini dokaz, već neminovno dolazimo do pitanja: „Kako je stvoren Bog koji je bio sposoban da stvori čitav svemir?”

Autor, takođe, analizira „dokaze” o postojanju Boga, od Tome Akvinskog i Anselma do današnjih dana, i zaključuje da oni ne dokazuju ništa. Posebno objašnjava teizam, deizam i agnosticizam, i sve ih odbacuje.

Zbog čega se naučnik toliko bavi religijom? Zato što smatra, i to potkrepljuje primerima, da današnja društva trpe veliku štetu zbog nečeg iracionalnog i konfuznog, nepoduprtog bilo kakvim dokazom, napisanog pre više hiljada godina. „To nije bezopasna besmislica, već opasna besmislica”. Religije podstiču oružane sukobe, stvaraju atmosferu licemerja i fanatizma, guše individualnost i indoktriniraju decu, čime produžavaju začarani krug. Dokins veruje da u svetu bez religija ne bi postojali ni bombaši samoubice, ni napadi jedanaestog septembra, ni krstaši, ni lov na veštice, ni progoni Jevreja kao „ubica Hrista”, niti sukobi u Severnoj Irskoj, Indiji ili Palestini. Teleevangelisti ne bi ljudima prevarom uzimali novac, a talibani ne bi uništavali Budine statue. Uzrok je odlično primećen, ali zaključak je suviše optimističan. Svet bez religija bi sigurno bio lepši od postojećeg sveta, ali Dokins potcenjuje geopolitičke razloge za sukobe. Bojim se da bi jedna grupa ljudi, u nedostatku religije, pronašla drugačiji izgovor da ubija drugu grupu ljudi.
Image

User avatar
Boromir
Posts: 54
Joined: 05.01.2011. 21:49

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by Boromir »

POZNATI NAUCNICI I VELIKI MISLIOCI O STVORITELJU SVETA I ZIVOTA

"Zadivljujuci poredak u svemiru moze se pripisati samo jednom svemocnom i premudrom Bicu. Ovo uzviseno bice upravlja svetom ne kao njegova sustina, vec kao Gospodar svega! Zbog te svoje vlasti Gospod Bog se naziva svemocnim i sveopstim Gospodarem. Pravi Bog je zivi, premudri i sveobuhvatni Bog. On je iznad svega i bezgranicno savrsen." (Isak Njutn)

"Sto vise proucavam prirodu, to vise ostajem zapanjen i zadivljen pred delima Stvoritelja. Ja se molim u toku svog rada u laboratoriji." (Luj Paster)

"U srcu svakog coveka postoji vakuum, koji jedino Bog moze da ispuni!" (Blez Paskal)

"Pravi prirodnjak kad god pronikne u tajne tvorevine svojim saznanjem, neizbezno svuda u njima vidi prst Boziji" (Robert Bojl)

"U tvorevini ja kao da rukama dodirujem Boga" (Johannes Kepler)

"Onaj koji bez predrasuda proucava prirodne nauke, nuzno dolazi k Bogu" (E.L. Kesel)

"Stvoritelj je ljudskom rodu dao dve knjige. U jednoj je pokazao svoju velicinu, a u drugoj svoju volju. Prva je - ovaj vidljivi svet koji je On stvorio da bi covek, gledajuci na velicinu, krasotu i skladnost Njegovog dela, priznao bozansku svemoc. Druga je - Sveto pismo. U njoj je izneta Bozja namera za nase spasenje. Drugu objasnjavaju ucitelji vere, a prvu fizicari, matematicari, astronomi ... I propovednici Svetog pisma, i naucnici uveravaju nas ne samo u postojanje Boga vec nam otkrivaju i Njegova bezbrojna dobrocinstva prema nama." (Mihail B. Lomonosov)

"Nasa nauka, otkrivajuci nam cuda prirode, treba da nas nadahne divljenjem prema Onome ko ih je nacinio." (Majkl Faradej)

"Ko god vidi kakvo mudro majstorsko delo, taj cas ga prirodni razum savrseno uverava da mora biti negde mudar majstor koji je to nacinio, jer se samo sobom nije moglo naciniti. Ali se nade koji filozof ili citatelj knjiga, koji vidi bezbrojna premudra dela, al premudroga majstora, to jest Boga, nece da prizna, nego veli: "To je priroda tako nacinila", a ovo znaci: To se je samo od sebe tako nacinilo, po slucaju. On s osobitim krasnorecjem, ili bolje da kazem govorenjem u vetar, kaze nam da patki nisu zato date take noge da moze s njima plivati, nego samo po slucaju, buduci da ima takve noge, pliva, a da sta ce; on veli da zubi nisu nacinjeni da grizu, nego kad su zubi, a oni neka grizu. Ako se nade ko da ovakve i ovima slicne budalastine protiv svake iskre razuma dode uveravati, neka svak po savesti kaze hoce li se ko moci uzdrzati da mu ne rece da je ludi nego magare? Nije dovoljno samo pouzdati se u “rece tako ovaj, a onako onaj". Tome nikada nema ni kraja ni konca. Rekao je ko je sta znao i mislio, koliko glava toliko kapa; no razuman covek valja da sazna da li je sta tacno ili nije, i sta je istina." (Dositej Obradovic)
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by fatbastard »

Opet imamo problem a to je što neki ne razlikuju dokaz od argumenta.
Argument je tvrdnja koja za cilj ima da uvjeri nekoga u tačnost ili netačnost neke tvrdnje!
Dokaz je činjenica ili skup činjeniva koje potvrđuju tačnost ili netačnost neke tvrdnje!

Argument o "intelligentnom dizajnu" je pobijen i smrvljen samo što ljudi čine sve da ubede sebe u svoje praznovjerje.

Svijet nikako nije savršen (mnogi problemi kod čovjeka, kancer, kretanje galaksija i sudaranje s našom, rast Sunca i pitanje je vremena kada će nas zbrisati, kopna je dosta manje od vode iako živimo na kopnu, pitke vode je oko 3 posto od ukupne i mnogo drugih nesavršenosti) i ovdje se zapravo koristi logička greška REPETITIO PRINCIPII, dakle, ne vrijedi se ni zamarati ovim bljuvotinama.

Dakle, manite se confirmation bias, tendencije da samo prihvatate ono što se uklapa u vaša prethodna shvatanja IZ STRAHA DA VAM NE NARUŠI PRAZNOVJERJA!

Vrsta pokušava da progura logičku grešku ARGUMENT IZ AUTORITETA ne bi li vam naturio svoje vjerovanje!
E, pa, mnogi naučnici, većina, ne vjeruje u boga pa šta?! Ništa. Na onom koji iznosi pozitivnu tvrdnju je da to dokaže a ovo nije dokaz NEGO JADAN I OBOREN ARGUMENT!

Iskreno, meme je sramota, sramota me je i u ime Vrste što je ovakvo nešto postavio!
Umjesto da promiče nauku i logiku on VAS NAVODI DA ZABORAVITE NA LOGIKU I IGRA NA VAŠU BRZOPLETOST, EMOCIJE I NEPOZNAVANJE LOGIKE I NAUKE!

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Zasto kao naucnik vjerujem u Boga?

Post by corkan »

Ovima koji su religiozni otkriti ću jednu dobro čuvanu tajnu.
Bog nije muškarac nego žena. :P
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

Post Reply