Krsna slava i tri prsta!

Budimo ljudi

Moderator: vrsta8472

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

Dobro je i to za početak!Nauči će mlad je :D Samo napred Vedrane! :D

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ne bi ti sigurno bilo lako, kada bi sjeo medju one moje iz odbora.
E bas da se bojim verbalnih duela? Bas bi to bilo lijepo, to bih ja i volio... Samo sto ima krupnijih i jacih fizicki, tu bi vec bilo problema... Ali valjda bi me sure branio... :wink: :?:

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

MA KO DA BRANI ? :D SHEKI ;KAKO JE VEDRAN POCEO DA PJEVA KO DODIK ; ON JE POCEO I DA PRIJETI I UDARA KAO ON !!! :lol: BOLJE SE SKLONUTI OD NJEGA KAD POPIJE DVIJE !!! :D :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Ma jasta, u pravu si Kami. Hoces nam se pridruziti?

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Koliko vidim Vrsta je bogami domacinski slavio SV.Nikolu :!:
Vedrane svaka cast i da bog da jos mnogo godina slavio.
Reci mi Vedrane je li Hirurg bio u elementu i je li koje kolce odsvirao :D :?: Svaka cast za postavljene slike :smt023 .

Hajde ostali koji ste slavili ispricajte nam kako je kod vas bilo :D
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Види ти Борга. :wink:
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

salcn wrote:Reci mi Vedrane je li Hirurg bio u elementu i je li koje kolce odsvirao :D :?: Svaka cast za postavljene slike :smt023 .


Za Salcan-a, kolce
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Zao mi je sto nisam tu bio Vrsta, vidim da je bila stara ekipa a tvoj prvi susjed je bio u svom elementu :D

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Pitaj susjeda kako ga je Miro-Galcijan nasankao :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

vrsta8472 wrote:Pitaj susjeda kako ga je Miro-Galcijan nasankao :D
Nije mi nista o tome govorio a prije par dana mi je izjavio da je prestao piti :)
Biti sa Mirom u drustvu i piti pivu je posebna prica...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Sneza wrote:Ma da... popije mošta pa zalije vodom :smt043
Garant si od takve kombinacije kenjao kao foka. :D

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Darius wrote:
vrsta8472 wrote:Pitaj susjeda kako ga je Miro-Galcijan nasankao :D
Nije mi nista o tome govorio a prije par dana mi je izjavio da je prestao piti :)
Biti sa Mirom u drustvu i piti pivu je posebna prica...
Не дирајте ми пријатеља. :evil:
Image

User avatar
bebaaa
Posts: 1087
Joined: 16.09.2007. 15:17
Location: prnjavor

Post by bebaaa »

SVETI PRVOMUCENUK I ARHIDJAKON STEFAN
Prvi od sedam djakona, srodnik apostola Pavla. Silom svoje vjere cinio je velika cuda medju ljudima. Zlobnici ga, nasavsi lazne svijedoke koji su to potvrdili, oklevetase da je hulio na Boga i na Mojseja. Stefan stade pred njih i izredja mnoga dobrocinstva koja Bog ucini u proslosti narodu Izrailjevom, kao i mnoga protivljenja Bogu od strane tog naroda. Narocito ih je izoblicio za ubistvo Hrista Boga, dok mu lice bijese ozareno "kao lice andjela". Dok su oni bjesnili, objavi im : "Evo vidim nebesa otvorena i Sina Covjecijega gdje stoji s' desne strane Bogu" (Djela Ap. 7, 56). Tada ga zlobnici izveli iznad zidina grada i ubili kamenjem. Ovo se dogodilo godinu dana nakon silaska Duha Svetoga na Apostole..
Last edited by bebaaa on 15.01.2008. 14:50, edited 1 time in total.
...Ako ti zivot da 1000 razloga za plac,
ti dokazi da imas 1001 razlog za smijeh...

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Ево зоре, ево зоре, Богу да се помолим... ЂУРЂЕВДАН!
Живјели!!!

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

2 januar SVETI IGNJATIJE :!:

Ima li neko od nasih forumasa da slavi :?:

Image
Image

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Сабор светог Јована Крститеља - Јовањдан

Image
ImageImage

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

salcn wrote:KRSNO IME – PRETPOSTAVKA SRODNOG PORIJEKLA

"Svaki Srbin ima po jedan dan u godini koga on slavi, i to se zove krsno ime, sveti, sveto, i blagi dan", kaže Vuk Karadžić. U svome radu "Porijeklo pravoslavnog naroda u sjeverozapadnoj Bosni", objavljenom u "Glasniku Zemaljskog muzeja Sarajevo", 1908. godine Vladislav Skarić kaže da se "po sigurnim znacima" uvjerio da tradicionalna predanja o porijeklu porodica nisu puke kombinacije kakvih ima u narodu mnogo, već da one imaju sasvim realne temelje. Po njemu, krsno ime je jedan od dokaza srodstva među porodicama i plemenima, a takvo mišljenje je uvriježeno i u narodu. Međutim, on se i izvjesno ograđuje naročito kada su u pitanju slave koje su najčešće u srpskom narodu kao što su Nikolj dan, Jovanj dan, Aranđelov dan i slično. Zatim, teškoću predstavlja i činjenica da su u prošlosti mnoge porodice iz raznoraznih razloga mijenjale svoje prvobitne plemenske slave, pa i prezimena što usložnjava posao onim ljudima koji se bave ispitivanjem porijekla naroda. Ali kada se krsno ime kombinuje sa drugim dokazima, kao što su porodična imena, koja se nisu mijenjala, toponimi i slično može da se dođe do lijepih rezultata na ovome planu.

Prema dosadašnjim ispitivanjima i anketama u čelinačkom kraju, u kome u tridesetak naseljenih mjesta živi nešto više od 17 000 stanovnika, slavi se oko 25 slava, počev od slava koju slavi samo jedna porodica pa do onih koje slave više desetina porodica različitog prezimena. Čak oko šezdeset porodica slavi Đurđevdan, što je na primjer, karakteristično za stanovništvo stočarskog porijekla. Na drugom mjestu je Nikolj dan, zatim, Aranđelov dan i tako redom.

Nema sumnje da je stanovništvo, sa malim izuzecima, na ovom području vrlo srodnog ili istog porijekla, pogotovo one porodice koje slave istu slavu. Iz tih razloga i donosimo pregled porodica i slava koje one slave s napomenom da na prvom mjestu navodimo slavu, zatim prezime, broj porodica koje slave te slave, te naziv sela, odnosno mjesta.

SVETI IGNjATIJA BOGONOSAC: Petrovići (16) Liplje, Jevđenići (4) Jošavka, Regojevići (7) Branešci, Novakovići (3) Brezičani, Dubravci (1) Jošavka, Krminci (1) Štrbe, Pejakovići (1) Opsječko, Radmirovići (1) Branešci, Todorovići (1) Lađevci, Subići (1) Branešci, Modići (10) Bojići, Danojevići (13) Jošavka, Petkovići (1) Liplje, Gavranovići (7) V. Šnjegotina, Cvijanovići (6) Opsječko, Popovići (3) Štrbe, Đukići (4) Liplje, Ostići (5) S. Šnjegotina, Dubravci (9) Šnjegotina, Babići (5) Liplje, Zarići (6) Jošavka.

ĐURĐEV DAN: Jankovići (21) Stara Dubrava – Vijačani, Kovačevići (1) Jošavka, Žarići (7) Branešci, Ivanići (10) Branešci, Plavšići (14) Branešci, Lazići (2) Brezičani, Borjanići (14) Brezičani, Boškići (2) Opsječko, Vrhovci (6) D. Šnjegotina, Cvijanovići (7) S. Šnjegotina, Petrovići (3) Šahinovići, Marići (3) Šahinovići, Jungići (2) Jošavka, Pejakovići (4) S. Šnjegotina, Bajići (10) G. Jošavka, Jankovići (2) Branešci, Lekanići (3) Opsječko, Markovići (4) Štrbe, Mihailovići (1) Markovac, Todorovići (3) Lipovac, Vujići (1) Opsječko, Mandići (4) Popovac, Šugići (4) Popovac, Jungići (11) Markovac, Kneževići (3) Branešci, Milanovići (3) Branešci, Jovanovići (2) Branešci, Kretići (2) Bojići, Samardžići (2) Jošavka, Pejakovići (16) Liplje, Zebići (4) Markovac, Balte (7) Popovac, Lazići (2) Brezičani, Pašalići (5) Žitnjak - Čelinac, Žižak (5) Stara Dubrava, Ivankovići (10) Jošavka, Anikići (3) V. Šnjegotina, Jurići (6) Jošavka, Pavlovići (7) G. Šnjegotina, Jankovići (10) G. Šnjegotina, Plavšići (11) V. Šnjegotina, Brnići (4) Popovac, Vučenovići (4) Čelinac, Ivankovići (5) Mlinska Rijeka, Stanići (8) Jošavka, Trivići (10) Jošavka, Berići (7) Brezičani, Popovići (7) Brezičani, Šugići (1) Jošavka, Vučići (14) V. Šnjegotina, Tubaci (20) Vijačani, Peulići (21) Vijačani, Džombići (10) Crna Rijeka, Kovačevići (10) Opsječko, Đermanovići (5) Jošavka, Smiljanići (5) Štrbe, Kuzmanovići (21) Kuzmanovići - Čelinac, Stokići (3) S. Šnjegotina, Simeunovići (21) Liplje, Blagojevići (41) Liplje.
Овде недостаје породица ПЛАВШИЋ из Бранешаца, која такођер слави Ђурђевдан
ImageImage

User avatar
4-ever
Posts: 487
Joined: 23.09.2007. 15:05
Location: tamo negde iza duge,gdje su vjecna proleca...

Post by 4-ever »

KIVI76 wrote:
salcn wrote:KRSNO IME – PRETPOSTAVKA SRODNOG PORIJEKLA

, Plavšići (14) Branešci,
Овде недостаје породица ПЛАВШИЋ из Бранешаца, која такођер слави Ђурђевдан


hej Kivi ...Plavsici su na spisku...ali dosta toga nije tacno sto je napisano...
Image

User avatar
neko iz mase
Posts: 1371
Joined: 13.12.2007. 22:48
Contact:

Post by neko iz mase »

Ovako slavim Sv.Stefana i iskoristio bi ovu priliku da cestitam svima koji slave Sv.Stefana sutrašnju slavu.Naravno i večerašnji doček slave(koji slave uoči).

User avatar
Mixer 01
Posts: 62
Joined: 13.12.2007. 14:30
Location: Tu negdje

Post by Mixer 01 »

neko iz mase wrote:Ovako slavim Sv.Stefana i iskoristio bi ovu priliku da cestitam svima koji slave Sv.Stefana sutrašnju slavu.Naravno i večerašnji doček slave(koji slave uoči).
Hvala !!! Naravno i tebi sretna slava!!!
EVO ME TU SAM, JA SAM !!!

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Sveti Vasilije Veliki, 14. januar, jos koji dan
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Image
Image

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Image
Image

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Hunter wrote:Sveti Vasilije Veliki, 14. januar, jos koji dan
Image
Image

Post Reply