Vijesti i zanimljivosti

O ukusima treba raspravljati. Zašto ne?

Moderator: Hirurg

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Kakvi hitovi :lol: .

I ja chekam hebene ganse, cuo sam da bolje zvuce nego stari gansi, medjutim Axl nije pametan, ima licnoh psihijatra, ili psihologa, koji ga pred svaki koncert ubjedjuje zasto treba izaci na binu.
Zadnja turneja, odrzao samo 3, 4 koncerta od 40 i na njih je kasnio ppo par sati.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Axl je davno puko i unistio tako dobar bend kao sto su Gunsi, steta. Nasao sam na torentima par novij pjesama od Gunsa nisu lose. Ko zna mozda ih vidimo uskoru u Prnjavoru :lol:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Darius wrote:Axl je davno puko i unistio tako dobar bend kao sto su Gunsi, steta. Nasao sam na torentima par novij pjesama od Gunsa nisu lose. Ko zna mozda ih vidimo uskoru u Prnjavoru :lol:
Za uskrs npr :lol:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
neko iz mase
Posts: 1371
Joined: 13.12.2007. 22:48
Contact:

Post by neko iz mase »

Leni Kravic u bolnici, turneja odložena
Utorak, 12. februar 2008. 10:21

Američki roker Leni Kravic (43) primljen je u ponedeljak u bolnicu u Majamiju zbog težeg oblika bronhitisa.

Rok muzičar je već neko vreme bolovao od gripa, a zadobio je i nekoliko težih infekcija respiratornog trakta, što je preraslo u bronhitis.

"Zbog velike dehidracije i umora, doktori nisu mogli da smire bolest, i savetovali su Leniju da ode u bolnicu. On je u jutarnjim časovima prebačen u bolnicu u Majamiju na hitan medicinski tretman", saopštio je Kravicov portparol.

Kravic, koji se nalazio na turneji "Love revolution" po Evropi, morao je da odloži dalja gostovanja. Njegovi obožavatelji u Srbiji "drže palčeve" i nadaju se brzom oporavku, kako bi mogao da nastupi u Beogradskoj areni 24. jula.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Do jula moze da vaskrsne tri puta.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
neko iz mase
Posts: 1371
Joined: 13.12.2007. 22:48
Contact:

Post by neko iz mase »

Sve je spremno za Beoviziju
Sreda, 13. februar 2008.

Završeno žrebanje kojim je određen redosled nastupa izvođača na polufinalnoj večeri Beovizije, koje će se održati 19. februara, prenosi "Blic".

Voditelji muzičkog festivala na kojem će publika imati mogućnost da svojim glasom odabere predstavnika Srbije na Eurosongu, biće pobednici emisije "Evropsko lice", Nina Radulović, Đorđe Maričić, Kristina Radenković i Branislav Katić.

Polufinalno veče počeće nastupom Cvete Majtanović i devojaka iz studija "Alektik", potom "agro rege grupe" iz Novog Sada Drum'n'Zez, dok se na trećem mestu nalazi beogradska grupa Negativ.

Nakon "prve trojke" gledaoci će moći da uživaju u nastupima grupe Mogul, Nenada Ćeranića, Betty Boop, Slobe Bajića, grupe Beauty Queens koju čine devojke koje su zajedno sa prošlogodišnjom pobednicom Marijom Šerifović "donele" Eurosong u Srbiju, potom kultne grupe Zana, Ognjena i prijatelja, a na samom kraju večeri nastupiće i nezvanična pobednica ovogodišnje Beovizije, Jelena Tomašević.

User avatar
Drekavac
Posts: 236
Joined: 19.11.2007. 19:05
Location: (U)KRAJINA

Post by Drekavac »

Image




Pevač i frontmen beogradske rok grupe „Riblja čorba" Bora Đorđević rekao je u prvom intervjuu koji je posle 20 godina dao za jedan hrvatski list da nikada neće nastupiti u Hrvatskoj.

- Već sam imao tri blanko ponude iz tri hrvatska grada da sam upišem cifru za koju bih nastupao s „Ribljom čorbom". Ipak neću, jer se tu ne radi o novcu, nego o principu - rekao je Đorđević hrvatskom nedeljniku „Arena".

On je naveo i da ne mrzi nikoga, ali da smatra nemoralnim da nastupi u toj bivšoj jugoslovenskoj republici.

- Nismo igrali klikera, nego smo međusobno ratovali i pucali jedni na druge. Ima povređenih i s jedne i s druge strane, pa smatram nemoralnim da nastupam u takvim okolnostima - rekao je Đorđević.

Pevač je naveo i da zna da ima publiku Hrvatskoj.

- Kada smo bili u Ljubljani, ispred bine se našlo desetak Splićana i bacilo mi šal Hajduka, koji sam stavio oko vrata i pozdravio ih. Dakle, ja s hrvatskom publikom nemam problema, a čuo sam da i klinci na žurkama pevaju naše stare i poneke novije pesme - rekao je.

Na pitanje novinara „Arene" da li možda ima grižu savesti jer je bio uključen u ratnohuškačku politiku, Đorđević je rekao da je ponosan što je Srbin, i da ne misli da treba da se zbog nečega kaje.
KOSOVO JE SRBIJA!!!

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Zvezda na leto dolazi u Crnu Goru
Madona na Jazu?

Pop diva Madona održaće krajem avgusta ili početkom septembra koncert na budvanskoj plaži Jaz, u okviru ovogodišnje svetske turneje povodom njenog 50. rođendana i 25. godišnjice rada.

Dogovoreno je, kako su objavile danas podgoričke "Vijesti", da Madona za nastup na plaži Jaz, posebnoMadona bi krajem avgusta ili početkom septembra trebalo da nastupi na plaži Jaz kod Budve, a popularna pevačica će u Crnoj Gori pevati za honorar od pet miliona dolara, pišu podgoričke „Vijesti“, a ta informacija je „Blicu“ potvrđena i u opštini Budva.

„Dogovoreno je da Madona za nastup na plaži Jaz, posebno pripremljenom prostoru na kome su prošlog septembra nastupili ‘Rolingstonsi’, dobije pet miliona dolara, a pregovori sa njenim menadžerskim timom trajali su su dva meseca. Madona će na Jazu nastupiti krajem avgusta ili početkom septembra, u okviru turneje povodom njenog 50. rođendana i 25. godišnjice rada“, navode „Vijesti“.
Podgorički list takođe tvrdi da je dogovor sa Madoninim menadžerskim timom postignut zahvaljujući vezama potpredsednika Demokratske partije socijalista Svetozara Marovića, koji je, kako se navodi, ubedio Madonine menadžere da prihvate ponudu Budvana.
- Skoro 99 odsto je sigurno da će Madona pevati u Budvi! Blizu smo dogovora sa njenim menadžmentom, i očekujem da ćemo tokom sledeće nedelje potpisati ugovor - izjavio je za „Blic“ Aleksandar Tičić, menadžer opštine Budva.
Iako se u javnosti spekuliše da bi Madonin koncert mogao da organizuje Raka Marić, čija je kuća „Mjuzik star prodakšn“ organizovala koncert „Stonsa“ u Budvi, on je te priče za „Blic“ demantovao.
- Ne znam ko pregovara oko dovođenja Madone u Budvu, ali znam da mi nismo pregovarali oko organizovanja njenog koncerta. Ako Madona zaista dođe u Crnu Goru i, ako nas organizatori budu zvali da preuzmemo tehničku organizaciju koncerta, mi ćemo to prihvatiti. To je sasvim logično kada se ima u vidu da mi poznajemo svaki kamen na Jazu, na kojem smo prošle godine besprekorno organizovali koncert „Rolingstonsa“ - rekao je za „Blic“ Raka Marić, vlasnik producentske kuće „Mjuzik star prodakšn“.
Trenutno, nema zvaničnih informacija o eventualnoj Madoninoj turneji, a jedino je sigurno da će Madona krajem marta ili početkom aprila objaviti album čiji je radni naslov „Give It to Me“. pripremljenom prostoru na kome su prošlog septembra nastupili "Rolingstounsi", dobije pet miliona dolara, a pregovori sa njenim menadzerskim timom trajali su su dva meseca.

List navodi da je dogovor sa menadžerskim timom ove svetske muzike zvezde postignut posredstvom i "zahvaljujući vezama potpredsednika Demokratske partije socijalista Svetozara Marovića, čija je ideja i bila da se nakon spektakularnog koncerta britanskih rok legendi Rolingstounsa, na Jazu ovoga leta pojavi i najekstravagantnija pop ikona današnjice".

"Marović je ubedio Madonin menadžerski tim da prihvati ponudu Budvana, a koncert će biti održan krajem avgusta, ili u prvoj sedmici septembra", navode "Vijesti".

Posle izuzetno uspešne prošlogodišnje turneje, kojom je oborila sve rekorde po zaradi, potisnuvši neprikosnovenu Šer sa trona, Madona i njen tim dugo su razmišljali da u prestupnoj 2008. godini, kada ona proslavlja 50. rođendan i ujedno 25 godina vladavine svetskim muzičkim nebom započne novu turneju.
Planirano je da "Madonna At 50" , kako nosi radni naziv turneje, obiđe sve svetske metropole.

BLIC

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Svi vi sto mastate o sreci..nadam se da cemo se razumjeti :D
Bob Marli, Exodus - trideset godina kasnije

Ne moraš da budeš zaluđenik za reggae muziku, da nosiš dredove i pušiš marihuanu, ne moraš da znaš ništa o Rastafarijancima ni Hailu Selasiju, političkim prilikama na Jamajci ili u Africi, da bi ukapirao da je Bob Marli jedna od najvećih ličnosti dvadesetog veka.

Piše: Ceca Lazić
Tekst preuzet iz magazina Huper.

Ako pak nećeš ili baš ne možeš da ukapiraš zašto, prihvati to zdravo za gotovo. Veruj mi, ima dovoljno razloga, čak i za najvećeg hejtera i cinika.

U godini u kojoj obeležavamo 40 godina od pojavljivanja „Sgt. Peppera“, 20 godina od „Sign O The Times“ i deset godina od „OK Computera“, dobra je prilika da se podsetimo i albuma koji je, kao uostalom i celokupno Marlijevo stvaralaštvo, reggae izdigao izvan granica žanra i postao klasik popularne muzike.

Trideset godina od objavljivanja, „Exodus“ je sinonim za društveno angažovanu muziku, a događaji koji su prethodili njegovom izlasku, a potom ga i sledili, dokaz su da muzika, ili bar njeni ’propovednici’ bar malo mogu da promene svet.
Okolnosti

Dve godine pre izlaska albuma „Exodus“, Marli je postao međunarodna zvezda, zahvaljujući singlu „No Woman No Cry“. Iako je puno vremena provodio na turnejama po Evropi i Americi, uvek se vraćao kući na Jamajku, u svoju ulicu Nade (56 Hope Road). Posvećen ideji socijalne pravde i jednakosti za sve građane, Marley je bio naklonjen levičarskoj partiji premijera Majkla Menlija, koji je u osvit lokalnih izbora u decembru 1976. godine organizovao dobrotvorni koncert „Smile Jamaica“, u nameri da smiri narasle političke tenzije.

Dva dana pre koncerta, naoružani napadači upali su u Marlijevu kuću u Kingstonu i ranili njega, njegovu ženu Ritu i producenta Dona Tejlora. Marli je u zavojima nastupio na koncertu, prkoseći protivnicima, ali se potom spakovao i napustio domovinu, provodeći u Engleskoj narednih 14 meseci. Tamo, u „izgnanstvu“ nastao je album simboličnog naziva - Marlijevo religiozno promišljanje savremenog sveta, kao opomena i molba, a pre svega podsticaj svima onima koje je ikada dotakla njegova muzika.

Tokom boravka u Engleskoj, bendu „Wailers“ se pridružio novi glavni gitarista - Džunior Marvin, koji je malo ’rokerskije’ obojio zvuk albuma. Marlijeva pojava na Ostrvu bila je naročito inspirativna za nastajuću pank scenu, koja je kasnije, posebno u radovima grupe „Clash“ demonstrirala muzičke, pre nego ideološke uticaje reggaea (i dub-a).
Vera, nada, ljubav

Bob Marli imao je tri velike ljubavi - Boga, žene i fudbal. Bio je najveći ’promoter’ Rastafarijanstva, versko-političkog pokreta, čiji je predvodnik i ’nadbiće’ bio Ras Tafari Makonen, poznatiji kao krunisani car Etiopije Hajle Selasije - Kralj nad kraljevima, Izabranik Božji.

Njegovi sledbenici bili su najbrojniji na Jamajci od tridesetih godina prošlog veka, a tokom šezdestih dosta ih se doselilo u Ameriku.

Pojmovi rastafarijanske religije stalno su prisutni u Marlijevoj poeziji, naročito na albumu “Exodus”, koji se u naslovnoj pesmi bavi starozavetnim motivom povratka u obećanu zemlju, što je za Rastafarijance Zion (njihovo ime za Afriku, kao prapostojbinu svih crnaca).

Nasuprot Zionu stoji Babylon, koji predstavlja iskvareni zapadni svet belaca (Britanija i Amerika) koji ‘truje i porobljava ostale’. Alegorična tumačenja biblijskih tekstova čine pisani osnov Rastafarijastva i nalaze se u ‘crnačkoj Bibliji’ – “The Holy Piby”.

Ital, rastafarijanski način zdravog života, za Marlija nije se odnosio samo na hranu i piće, već je značio ‘ne robovati materijalnim stvarima’. Za njega je to bila izvesna stoička filozofija prema kojoj se sloboda stiče samo odbacivanjem svake pohlepe, straha i uznemirenosti. Važan rastafarijanski pojam ‘I’n’I’ odnosi se na jedinstvo ljudi sa Bogom, kao i jednakost svih ljudi. Time se posebno bavio u pesmi “So Much Things To Say” – ‘I’n’I se ne bori protiv krvi i mesa, nego protiv kvarne duše na važnim i nevažnim mestima’.

Najveća kontroverza u vezi sa rastafarijanstvom je upotreba marihuane (gunja – seme mudrosti) “u religiozne svrhe”, radi lečenja, prosvetljenja i mističnog sjedinjenja sa Bogom. Marli je po tom pitanju bio “strastveni vernik”, te je spliff (džoint) bio njegov zaštitni znak.

Utopistička ideja o u ujedinjenju svih ljudi bila je lajt-motiv celog njegovog stvaralaštva, a svoju himnu dobila je upravo u jednom od njegovih najvećih hitova sa albuma “Exodus” – “One Love”. Na istoimenom koncertu održanom u Kingstonu 1978. godine Marli je doživeo ostvarenje barem dela svog sna – tokom njegovog nastupa na bini su se ‘ujedinili’ suprotstavljeni politički lideri Jamajke Majkl Menli i Edvard Seaga.

Marli je bio srčan i prkosan društevni aktivista (‘što je borba vatrenija, to je slađa Božija pobeda’, pevao je u pesmi “The Heathen”), posle atentata bio je pomalo ogorčen ali spokojan, i nikada nije posustajao u borbi za pravednost (righteousness). Zato mu je nadimak bio “Tuff Gong” (Zajeban igrač). U pesmi “Jammin” odgovara svojim atentatorima - “Nema metka koji će nas zaustaviti, nećemo moliti i nećemo se savijati, ne mogu da nas kupe ni da nas prodaju”, u “Guiltiness” govori o beskrupuloznosti moćnih – “velike ribe uvek vrebaju male i ne mogu da se zaustave dok ne ostvare sve svoje želje”.

Da je Marli pored svih svojih strasti ipak najviše bio zaokupljen “spasenjem duše” govori i ključno pitanje u naslovnoj pesmi albuma – ‘Otvori oči i pogledaj se: jesi li zadovoljan životom kojim živiš?’

O njegovoj fascinaciji ženama najbolje govori podatak da je imao trinaestoro dece sa 9 različitih žena. Pored sina Demijana, velika ljubav sa tadašnjom Mis Sveta ovekovečena je i u ljubavnim stihovima na albumu “Exodus”.

Fudbal je za Marlija bio izraz najveće slobode, religija čiji je Bog - Pele. O fudbalu nije pevao pesme, to je bilo samo između njega i lopte. Igra veća od života, koštala ga je života. Usled komplikacija sa povredom nožnog palca, prokleti rak je zatrovao celo telo, koje se prerano ugasilo 11. maja 1981. godine.

U konkurenciji sa albumom Majlsa Dejvisa “Kind Of Blue” i Hendriksovim “Are You Experienced?”, ugledni američki politički časopis “Time” proglasio je na kraju 1999. godine “Exodus” najboljim albumom 20. veka, uz sledeće obrazloženje:

“Svaka pesma je klasik, od ljubavnih poruka do revolucionarnih himni. Ali više od toga, ovaj album, inspirisan Trećim svetom, postao je njegov glasnogovornik i važna politička i kulturološka spona sa ostatkom sveta”.
O albumu "Exodus" rekli su:

Pripadnik najmlađe generacije beogradskih reggae muzičara, frontmen grupe Smoke’n’Soul, Miloš Iković, ovako je doživeo jedan od ključnih albuma Boba Marlija:

“Exodus najviše pamtim (iskreno, ja se još nisam rodio kada je objavljen), po pesmama "Natural Mystic", "Exodus", "Three Little Birds", "Waiting In Vain", "Jammin" i "One Love", koje su se mogle naći na svakoj kompilaciji reggae muzike koju sam kupio. Moglo bi se slobodno reći da su više od pola ovog albuma sami hitovi.

Neka interesantna poznanstva iz Engleske uticala su na to da ovaj album, osim onih "tamnijih" osećanja odiše i onim, vedrijim, lepršavijim i lepšim. Pravi primer za to su dve numere: "Waiting In Vain" i "Turn Your Lights Down Low". Dve prelepe ljubavne pesme, koje se slobodno mogu svrstati u remek-dela reggae muzike. Obe su posvećene Mis Sveta 1976 - Sindy Brejkspire, sa kojom je u to vreme Marli bio u vezi.

Pesma "Exodus", po kojoj je album dobio ime, govori o povratku u rodnu zemlju. Sa Marlijeve strane gledano, govori o povratku na Jamajku, oslobođenju ljudi iz okova politike i, bukvalno, iz okova, jer su mnogi njegovi prijatelji i nevini ljudi bili žrtve režima - politički zatvorenici. Ova pesma je i posle 30 godina i dalje aktuelna - na mnogo mesta u svetu i dalje besne ratovi, ljudi su robovi političkih režima, svakim danom dešavaju se genocidi, ljudi moraju da napuštaju svoje domove, da ostavljaju za sobom sve što su stekli... Dokle god bude tako ova pesma će stajati nad njima kao zaštitnik i i dalje će im ulivati snagu.

Ne znam da li bih mogao da izdvojim neki njegov album posebno, pošto svaki nosi poruku za sebe, a svi zajedno, takođe nose jednu unikatnu poruku. Kao recimo, 10 zapovesti koje je Bog dao Mojsiju.

Sve u svemu, "Exodus" je jedan vrlo poučan album (kao, uostalom, i ostali Marlijevi). Preporučio bih ovdašnjim političarima da malo više slušaju njegove pesme, pa možda se nešto i promeni.”

Jedan od onih koji je bio ‘dovoljno veliki’ kada je "Exodus" originalno objavljen (1977), je Vladan Matić, frontmen Del Arno Benda. Evo kako je to njemu izgledalo iz prve ruke, a i danas posle 30 godina:

“Jednostavnost, ali i genijalnost samog omota je već nešto što od prvog trenutka pleni kada je reč o ovom albumu.To je za današnje konzumente mp3 fajlova kategorija koju ne poznaju (omot i njegovo značenje), ali za one koji ozbiljno slušaju i prate muziku to je oduvek bila uvertira u ono što nas očekuje kada pustimo muziku da svira. Pesma koja otvara ovo remek delo ("Natural Mystic") i sam njen intro su nešto što se i posle tolikih godina ne zaboravlja.

Ceo album odiše tom mističnom atmosferom, ali i neviđenom snagom. Stihove i ritmove koji se nižu iz pesme u pesmu, Bob Marli ispevava na sebi svojstven način, ne dozvoljavajući da i jednog trenutka posumnjamo u iskrenost ili verodostojnost pomenutih reči. U produkcijskom smislu ne treba trošiti reči,dovoljno je odslušati 30 godina staru ploču i shvatiti koliko ona i danas zvuči sveže moderno, atraktivno.Nisam preterano merodavan da kažem koji mi je njegov album najbolji jer smatram da se nijedan autor nije ovekovečio sa 10 remek-dela kao sto su njegovih svih 10 zvaničnih albuma.

Mislim da je zapravo najteže bilo posle ovakvog albuma snimiti bilo šta, a kamoli album kao što je "Kaya". Za mene lično, Bob Marli je najveći neprikosnoveni autor i pevač, čovek neponovljive energije, koju je nesebično podelio sa svima nama za kratko vreme.”
Image
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Шведска - Шпанија - несрећа

17-03-2008 12:31:58
БУБЊАР ГРУПЕ "АБА" ПРОНАЂЕН МРТАВ У БАШТИ СВОЈЕ КУЋЕ

МАДРИД, 17. МАРТА (СРНА-Ројтерс) - Бивши бубњар популарне шведске поп групе из седамдесетих година "Аба" Ола Брункерт, пронађен је мртав у башти своје куће у граду Мајорка у Шпанији, јавила је данас шпанска новинска агенција ЕФЕ.

Агенција јавља да је Брункерт искрварио до смрти од ране на врату, за коју полиција сумња да је задобио након што је разбио стакло на прозору. /крај/дл
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Jebote ne mogu da vjerujem da je Ola ubijen.Za mene jedina grupa koja ce za mene ostati do kraja zivota No 1. Stravicno i tuzno!

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Preminuo pevač narodne muzike Staniša Stošić


Pevač narodne muzike Staniša Stošić, poznat po interpretacijama pesama vranjanskog melosa, posle duže bolesti preminuo je jutros u Beogradu u 63. godini, rečeno je agenciji Beta u opštini Vranje.

U sali Skupštine opštine sutra će biti održana komemorativna sednica, a Stošić će biti sahranjen u četvrtak u 14.30 u Aleji zaslužnih građana u Beogradu, receno je u kabinetu predsednika opštine Vranje.
Rođen u selu Vrbovo u opštini Vladičin Han 1945. godine, Stošić je pola veka gradio pevačku karijeru nastupajući po Srbiji, republikama bivše Jugoslavije i u svetu.
Povodom njegove smrti, muzička urednica u Radio-televiziji Srbije (RTS) i dugododišnja Stošićeva prijateljica Nena Kunijević rekla je da je on bio "vranjanski Pavaroti".
"Staniša je za mene legenda i ambasador Vranja i vranjske pesme. Ono što je za Vranje u literaturi književnik Bora Stanković, to je u muzici Staniša Stošić", istakla je Kunijevićeva.
Podsetila je da je u RTS-ovom serijalu "Leti, leti, pesmo moja mila" Stošić bio redovan gost i da je sa Merimom Njegomir zajedno otpevao jubilarnu 5.000. pesmu tog serijala.
Stošić je između ostalih objavio albume "Antologija vranjanskih pesama" i "Moje najlepše pesme" na kojima je otpevao "Milkano", "Petlovi pojev", "Puče puška", "Dimitrijo sine Mitre", "Lela Vranjanka", "Koštana" i druge.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Утихнуо „црни глас у белом оделу”
„Краљ ромске песме” Шабан Бајрамовић преминуо јуче у Нишу у 72. години, оставивши иза себе неизбрисив траг

(Фото Д. Ћирков)

Ниш – Било је тек сат и по иза јучерашњег недељног поднева. Као обично у то време много је оних који седе у нишким кафићима, много шетача централним улицама, парковима, у Градској тврђави у Нишу. Ниједна вест у последње време није толиком брзином прострујала кроз Ниш и ражалостила многе његове житеље. Брзином муње многе је затекла. И исто тако брзо се преносила – од једног до другог Нишлије, од уста до уха...

– Умро је Шаби... Само је то било довољно да престану жагор и галама, да се у кафићима и на терасама ресторана и кафана искључи музика. Одједном је завладала чудна тишина. И мир.

Престало је заувек да куца срце великог уметника. У вечном граду римског императора цара Константина, који постоји на овим просторима и обалама Нишаве скоро два миленијума, и из којег је потекло много знаменитих, познатих и признатих, Шабан Бајрамовић имао је своје место и, како је сам знао безброј пута да каже, своје вечно име. Само пре десетак дана у нишкој болници, скрхан тешком болешћу, пожалио се да живи најтеже дане.

„Борим се за живот, срце ми је слабо. Али,окружен сам изузетном пажњом свих око себе, пријатеља и познаника, лекара... Тек сада видим да нисам узалуд улагао целог себе да би се прочуло за Ниш и Србију, да би ромска песма изборила своје место у светској музици”, врло разборито говорио нам је Шабан, жалећи се на судбину. Није, стално је понављао, успео да добије пензију, а понео је бројна признања. Због тога је живео тешко, у немаштини...

Велики уметник, аутор који је од заборава отргао, обрадио и приредио више од 350 оригиналних ромских песама, нишка „Црна мамба”, човек којије наметнуо свој стил и начин певања, на музичкој сцени провео је безмало пола века. Прихваћен пре неколико деценија на балканским и европским просторима, мајстор џеза и блуза, шансоне и канцоне, народне песме и севдалинке, обележио је један дуг период. Средином априла ове године српски и ромски Нет Кинг Кол, Дјук Елингтон и Френк Синатра заједно, Павароти, Шарл Азнавур – просто речено „краљ краљева ромске песме”, напунио је 72.године. Тај рођендан провео је у болници, у Сремској Каменици, код Новог Сада. Требало је да 8.априла, на Светски дан Рома, одржи велики концерт у „Сава центру” у Београду. Током припрема за спектакл изненада му је позлило. Срце је почело да га издаје, завршио је у болници.

Није било концерта у „Сава центру”. Одложен је за неку другу прилику, када Шабан оздрави, речено је, уз веровање да ће тако и бити. Нажалост, неће.

Није било Шабана ни на великој и запаженој промоцији књиге о њему, аутора Радета Вучковића Нишког, под симболичним називом „Краљ ромске песме”, а у којој је описан целокупан живот и велико стваралаштво уметника. У време промоције, раније заказане за почетак априла ове године, Шабан је већ био у болници, на лечењу. Говорећи о књизи и уметнику аутор Вучковић је тада рекао:

– Његова личност је јединствена, а дело непроцењиво. Шабан Бајрамовић је становник Ниша и Србије, али нећемо погрешити ако кажемо и целе планете.

Није погрешио Раде Вучковић. И заказао је нову промоцију „чим Шабан дође у Ниш”. Али...

Шабан се почетком маја, пошто је завршио лечење у Каменици, вратио у Ниш. Али, само неколико дана провео је са својом породицом. Опет га је болест заскочила, јавиле су се нове и теже срчане сметње, опет клиника, болница... Ипак, почетком прошле седмице изашао је са Клинике за кардиологију у Нишу, примао је у својој маленој кућици на нишкој трошарини посете, разговарао са пријатељима, са знанима и незнанима који су долазили да га виде. Пре три дана, у петак, рекао нам је проф. др Јозеф Гласновић директор Клинике за кардиологију у Нишу, сачињен је упут за ВМА. Требало је да данас Шабан настави лечење у једној од најеминентнијих медицинских установа у нас.

Нажалост, ни тамо није стигао. Смрт га је претекла. Позлило му је јуче око 12 часова. Позвана је хитна помоћ која га је прегледала у његовој кући и констатовала тежак инфаркт.

Истога часа започела је борба и трка са временом. Борба са смрћу и за живот. Уз звуке сирене пребачен је на Клинику за кардиологију. Одмах је смештен у коронарну јединицу, предузете су све мере, започелосе са реанимацијом, али срце није издржало. Умро је Шаби.

Краљ ромске песме, „Црна мамба из Ниша”, српски и ромски Нет Кинг Кол заспао је јуче вечним сном.

Неће се више уживо слушати „црни глас у белом оделу”. Одлази заувек икона ромске музике, најбољи блуз црног човека изван Америке „цар царева” ромског соула и блуза. Али, остају велике успомене и незаборав на осмех који није скидан са лица, на човека који је пленио својом енергијом и присношћу, на најплоднијег, најславнијег и најпопуларнијег певача, песника и и јединственог композитора на свету.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

R.I.P
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
neko iz mase
Posts: 1371
Joined: 13.12.2007. 22:48
Contact:

Post by neko iz mase »

A taman je dobio neku pomoć za lijekove i trebao je biti prebačen u BG na liječenje.
R.I.P

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

:smt035 :smt041
Još kad bi mogao naći ovaj link da se pogleda !!! :lol:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Није наш друг за потцјењивање.
Ухватио је и он корак са новим технологијама. :wink:

Баш смо данас коментарисали квалитет урађеног материјала. Ја сам му прорекао интернационалну каријеру.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Vijest od prije par dana. Novi album Jimi Hendrix-a na pomolu. Ne zna se još kad.

http://www.gigwise.com/news/44482/lost- ... st-release
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ovaj Sevy i kamerman Bratislav... Jako dobra stvar....
Prnjavorcani?

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Управо СиС. Још је то био само рођендански поклон. Замисли озбиљнију продукцију.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Fino fino i kvalitetno.
Još samo fali kojot i ptica trkačica.
Pk pk mik mik.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ajde Samac, ne zezaj..
Cude li kako lik rastura gitaru? Obozavam to...

Zamisli negdje neka druzina, popilo se malo... gitara pocinje.. eh... (mislim, ne budim se ja ni kad rokamo roljane i cede uz ´armoniku, ali...)

User avatar
Barba
Posts: 2126
Joined: 25.02.2005. 01:28
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Barba »

Dino Dvornik preminuo u svom krevetu Zagrebu


U nedjelju je pod nerazjašnjenim okolnostima navodno u svom krevetu u Zagrebu preminuo poznati hrvatski pjevač Dino Dvornik. Još nije poznato zbog čega. Njegova supruga Danijela je u šoku.
- Da, istina je i ne mogu sada pričati - rekla je kroz plač Danijela.

Biografija Dine Dvornika:
Dino Dvornik bio je poznati hrvatski glazbeni djelatnik, a osim u glazbi uspješno se okušao na filmu i televiziji. Glazbenu karijeru započeo je još u 1980-tim godinama kada je osnovao funk bend "Kineski Zid". Postepeno je osvajao publiku svojim tekstovima te energičnim nastupima na pozornici. Početkom devedesetih počeo je eksperimentirati sa technom. Popularnost mu se povećala 1995. godine kada je osvojio Splitski festival pjesmom "Ništa kontra Splita". Osim glazbe, Dino je 2004. godine nastupio je u hvaljenom filmu "Ta divna splitska noć" koji je osvojio nekoliko nagrada, 2006. godine zajedno sa suprugom Danijelom i kćeri Ellom sudjelovao je u televizijskom realtiy showu "Dvornikovi" koji je isto tako doživio uspjeh. Dino i Danijela vjenčali su se 1989. godine.
>>>USKORO VIŠE....

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Ne mogu da vjerujem da je umro Dino Dvornik velika steta bio je bas legenda.
Vjerovatno je umro od prevelike doze droge posto je godinama bio na heroinu.

Post Reply