VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

ZDRAVO!

Moderator: Dripac

User avatar
Cager
Posts: 163
Joined: 17.03.2008. 14:07

Re: Vrijeme...

Post by Cager »

Dripac wrote:U maloj casovnicarskoj radnji, u sjeni kestena, vremena nikad nije bilo na pretek. Simpaticni djecarac cudnog nadimka, dosipao je zato svakodnevno pjesak u sat pjescanik, kako bi vremena bilo dovoljno da se poprave svi satovi koje su im stanovnici Kestengrada povjerili na popravku.

Image

Rijec "cager" znaci "mala kazaljka". Nisam potpuno siguran, a nije ni vazno! Mozda znaci i "sekundara - brza kazaljka"... Svejedno! Bilo kako bilo, djecak je bio sitan, a pri tom brz i vjest u navijanju satova, pa mu je stoga nadimak Cager, koji mu je grad dodjelio, legao - vise nego dobro: otprilike podjednako dobro kao sto mu je na ruci lezala braon narukvica od najfinije telece koze, na kojoj je bila okacena, uvjek u sekund tacna Omega.

Ta Omega je sat prema kojoj je cjela jedna generacija uskladjivala vrijeme, gimnazijski domari kalibrirali interval skolskog zvona i zahvaljujuci kojoj su nebrojene feste, koncerti i izlozbe pocinjale koliko- toliko na vrijeme, uprkos saboterima pod plastom umjetnika i kompozitora, kojih je u generaciji bilo mnogo, i koji su inspiraciju nalazili na mjestima gdje su nesmetano mogli ”orkestrirati u samoci”, svirajuci solo na rastimanim zicanim instrumentima, a istovremeno zadajuci ritam – na onim urodjenim - duvackim!


Neki analiticari kulturnih desavanja osamdesetih, tvrde da se trenutak kada je vrijeme u Kestengradu usporilo, indikativno poklapa sa trenutkom kad je ”sajdzijin sin” zavrsio gimnaziju i prestao da navija Kestengradske satove, odlucivsi se da promjeni zapis u genetskom kodu i umjesto precizne mehanike, karijeru posveti novijoj tehnici – informatici i elektronici. U glavi je imao vizije i ocekivanja diametralno drugacije od onih koje je mali grad za njega spremio. A grad je znao i bio siguran: casovnicarov sin ce jednoga dana preuzeti zanat i jedinu casovnicarcku radnju voditi dalje, na radost svih stanovnika Kestengrada.

U toku jednog nedeljnog rucka, dok je stari sajdzija bio zamisljen i duboko zagledan u ”sat” koji je mirisao na kokosiju supu na stolu ispred njega, a na kojem su se velika i mala kazaljka iznenada bile pretvorile u kuhani batak, pokazujuci da je tacno tri sata, dok je sekundara u tanjiru bilo u izobilju… U tom trenutku sin je prekinuo tisinu i saopstio svoju odluku: ”Odlucio sam da studiram elektrotehniku!”

Stari sajdzija je bas prinosio ustima kasiku sa rezancima-sekundarama i trgnuo se kao vrelom supom oparen. Pogledao je sina, trepnuo triput hvatajuci ritam kukavice sa zidnog sata koji je upravo izbijao 3, a potom razvukao sirok osmjeh i reakcijom potpuno zbunio svog jedinca: ”Elektrotehnika! Sine moj!”, a onda se okrenuo zbunjenoj zeni naviknutoj na odmjerenost njegovih reakcija: ”Ha, ha, rekoh ti ja, stara! Mi Djurasi, kod nas neeema vamo-tamo! Mi kad mjenjamo, miii mjenjamo iz korjena! Ha, ha!” Potom se ponovo okrenuo sinu i smireno rekao: ” I ja sam jednom davno, na zaprepastenje cijelog sela, odbacio siguran hljeb - tesarski cekic i sjekiru - i zamjenio ih pincetom i ur-socivom! Zato, samo napred, sincino!” Pogledao je zatim na zidni sat, pa na rucni sat, i potom ponovo na tanjir sa supom i batakom: ”Svuda je tacno tri!” Nastavio je potom smireno da jede, mrmljajuci kroz puna usta: ”Mmm…mala kazaljka je fina…", grizuci karabatak, " mmm.. al’ sekundare su malo raskuhane!”

Image
Simbioza generacija

Receno- ucinjeno, sve na vrijeme, kao sat! Kad je savladao novi zanat, vratio se u Kestengrad da jos jednom provjeri da li je interval gimnazijskog zvona propisno kalibriran na 2700 sekundi. Kratko se zadrzao. Usao je hitro i osluhnuo. Zvono je zbog restrikcije bilo nijemo. Otvorio je prozor ucionice u kojoj su djaci bili nijemi i usplahireni, nalik sarenim ribama u aqvarijumu u kojem ponestaje kiseonika. Pogledao je zustro na svoju Omegu, potom na zidni sat kojem je nedostajala velika kazaljka, i konacno na djake-ribe, tako ocigledno zeljne zivota i "dubokog plavog mora". Rekao je:

”Satova ima mnogo, kucaju razlicito kao i nasa srca, a kazaljke im pokazuju na sve cetri strane svijeta!
Vrijeme je ipak samo jedno i isto je za sve nas! A vrijeme… vrijeme... vrijeme je bog! ”

Sa ocima punim sjete, srcem punim iznevjerenih ocekivanja, noseci u glavi sliku svajcarskih satova, rotirajuce fine mehanike i kazaljki, uputio se ka sjeveru, nadajuci se valjda da ce tamo pronaci odbjeglu veliku kazaljku sa gimnazijskog sata.

http://www.abb.se/cawp/seabb364/a04fa6c ... e1afa.aspx

Iz izvjestaja Scoutske Informativne Agencije(SIA):
"Radi se o najvecem parku vetrenjaca u Svedskoj koje proizvode struju srednjeg napona .Taj park se nalazi u juznoj Dlalarnoj ,to je jedana oblast na sjeveru Svedske.Vetrenjace proizvedu 47 GWh struje godisnje ,svi ti novi transformatori u parku su proizvedeni i isporuceni od strane ABB-a( to jes od firme u kojoj je sefa projekta Cager) :) Uglavno radi o proizvodnji struje snagom vjetra koji su produkt pameti ABB-a.
ABB je najveci u svijetu sto se tice resenjima za elektrane na vjetar..."

Image
Velike kazaljke
Aj Dripac razbio si me ko’ zvecku.

Obicno odmorim sat-dva poslije posla , a onda izadjem na forum da vidim koga ima i o cemu se pise.
Medjutim, veceras se desilo nesto posebno, dozivio sam emocionalni sok nakon sto sam procitao samo dio tvog teksta i prepoznao se u njemu. Morao sam ostaviti racunar na stranu i izaci vani da udahnem ovaj reski skandinavski zrak i povratim dah.
Nazvao sam brzo i Demijana da sa njim podijelim ovoj cudni osjecaj i prepricam detalje iz ovog teksta.

Hvala ti za sve ove lijepe rijeci, a sat iz teksta cu staviti kao svoj avatar u znak sjecanja na ovu vece.

Zivio

EKOLOGIKUS
Posts: 161
Joined: 22.04.2009. 07:29

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by EKOLOGIKUS »

SJAJNO...KOLOSALNO!

I MISAO KOJU DRIPAC PRETOCI U BUJICU PISANIH RIJECI KOJE TVORE KOLOSALNI VODOPAD JEDNE ZIVOTNE PRICE!

I OSTVARENJE PRNJAVORSKOG NESUDJENOG SAJDZIJE,VELIKANA SVJETSKOG KALIBRA U OBLASTI OBNOVLJIVE ENERGIJE, CAGERA NASEG KESTENGRADSKOG.

Definitivno, ovo je sjajno!

EKOLOGIKUS
Posts: 161
Joined: 22.04.2009. 07:29

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by EKOLOGIKUS »

PODSJECANJE!

Hajede da se podsjetimo jos jedne manifestacije koja je bila dugo godina zastitni znak Kestengrada, "Moto-trke". Taj miris benzina-kerozina, prikolice, Braco Prosan, Branko Bevanda, Marijan Kos.
Image

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by murgo »

to su bile lijepe i malo divlje sedamdesete godine!!!¨
steta, sto mladje generacije nemaju sansu da dozive i uzivaju kao mi!
nas svijet tada nije bio ovako dalekosezan kao danas, ali su to vrijeme i ti dozivljaji imali svoje cari!
nema zabave bez zena i rakije

prolom
Posts: 28
Joined: 10.05.2009. 13:32

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by prolom »

Mrtve i zive celije
ratuju u meni.
Svaki njihov sudar u sebi osjecam.
Guram ih
- cas jedne od drugih
-cas jedne na druge
i gotovo nikada neznam
na cijoj sam strani.

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Post by Dripac »

prolom wrote:Mrtve i zive celije
ratuju u meni.
Svaki njihov sudar u sebi osjecam.
Guram ih
- cas jedne od drugih
-cas jedne na druge
i gotovo nikada neznam
na cijoj sam strani.

Ti i ja cemo zauvjek ostati
na istoj strani!
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Re: Vrijeme...

Post by Dripac »

Cager wrote: Aj Dripac razbio si me ko’ zvecku.

Obicno odmorim sat-dva poslije posla , a onda izadjem na forum da vidim koga ima i o cemu se pise.
Medjutim, veceras se desilo nesto posebno, dozivio sam emocionalni sok nakon sto sam procitao samo dio tvog teksta i prepoznao se u njemu. Morao sam ostaviti racunar na stranu i izaci vani da udahnem ovaj reski skandinavski zrak i povratim dah.
Nazvao sam brzo i Demijana da sa njim podijelim ovoj cudni osjecaj i prepricam detalje iz ovog teksta.

Hvala ti za sve ove lijepe rijeci, a sat iz teksta cu staviti kao svoj avatar u znak sjecanja na ovu vece.

Zivio
Dragi Bero,
hvala ti na ljepim rijecima. Drago mi je ako ti se text dopao. Pricu si uglavnom smislio ti, a ja sam je samo na LCD stavio i neke rijeci malo rasporedio.

Znas, bio bih ti zahvalan ako nastavis da svojim prisustvom pomazes u globalnoj mobilizaciji pozitivne enrgije Kestengrada koja je u toku: da ostanes s nama na izvidjackim temama, i sto je vazno, da zamolis dobre ljude s kojima si u kontaktu da se i sami ukljuce i svojim glasom na temama izvidjackim pomognu svima nama - divljim kestenovima po svijetu rasutim - da se okupimo u sjeni stoljetnih krosnji i tako spasimo od neprijatne zege otudjenja koju nam je zivot tako pakosno smislio.

Tvoj drug,
Dripac
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Cager
Posts: 163
Joined: 17.03.2008. 14:07

Re: Vrijeme...

Post by Cager »

Dripac wrote:
Cager wrote: Aj Dripac razbio si me ko’ zvecku.

Obicno odmorim sat-dva poslije posla , a onda izadjem na forum da vidim koga ima i o cemu se pise.
Medjutim, veceras se desilo nesto posebno, dozivio sam emocionalni sok nakon sto sam procitao samo dio tvog teksta i prepoznao se u njemu. Morao sam ostaviti racunar na stranu i izaci vani da udahnem ovaj reski skandinavski zrak i povratim dah.
Nazvao sam brzo i Demijana da sa njim podijelim ovoj cudni osjecaj i prepricam detalje iz ovog teksta.

Hvala ti za sve ove lijepe rijeci, a sat iz teksta cu staviti kao svoj avatar u znak sjecanja na ovu vece.

Zivio
Dragi Bero,
hvala ti na ljepim rijecima. Drago mi je ako ti se text dopao. Pricu si uglavnom smislio ti, a ja sam je samo na LCD stavio i neke rijeci malo rasporedio.

Znas, bio bih ti zahvalan ako nastavis da svojim prisustvom pomazes u globalnoj mobilizaciji pozitivne enrgije Kestengrada koja je u toku: da ostanes s nama na izvidjackim temama, i sto je vazno, da zamolis dobre ljude s kojima si u kontaktu da se i sami ukljuce i svojim glasom na temama izvidjackim pomognu svima nama - divljim kestenovima po svijetu rasutim - da se okupimo u sjeni stoljetnih krosnji i tako spasimo od neprijatne zege otudjenja koju nam je zivot tako pakosno smislio.

Tvoj drug,
Dripac
Da, da, tu sam ja na forumu, nekad inlogovan, a nekada ne. Po danu navijam one velike kazaljke (cagere) na ABB-ovim vjetrenjacama, a na vece citam vase postove i ponekad prilozim neku fotografiju sa popratnim tekstom. Moram priznati da mi nakon 17 godina izbivanja iz Kestengrada pisanje ide dosta tesko i ponekad imam osjecaj da bi brze proracunao cijelu transformatorsku stanicu nego sastavio nekoliko recenica.
Danas sam pricao sa Planinkinim burazom i mojim surom i zamolio ih da dodju na forum i da nam se pridruze. Obecali su da ce se pojaviti uskoro, a i da ce siriti dalje informacije o forumu.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap VREME

Post by piskaralo »

Dragi moj Cageru, dobio sam na poklon zlatni džepni sat od tašte. (ako uspem da nakačim fotografiju, videćeš - pravi urarski dragulj, sa kraja predprošlog veka). Međutim, posle izvesnog vremena, imao sam utisak da malo žuri, pa onda sve više i više. Odnesem ga kod moga časovničara - čovek ga ispregleda, stavi na one merne instrumente i veli: "Sa vašim satom je sve apsolutno u redu." Međutim zalud, ja i dalje ne mogu da se otmem utisku, kako on nekuda brza.
Tek nedavno sam pročitao, da su od trenutka kad je čovek primitivno obradio parče kamena, do momenta kad je načinio prvi komad metala, prohujala cela TRI MILIONA GODINA!!! Od prvog obrađenog metalnog oruđa, do hidrogenske bombe, prošlo je manje od tri hiljade godina, a od hidrogenske bombe do kloniranja manje od trideset godina.
Nakon ovog šokantnog suočavanja, teorija relativiteta mi je još manje razumljiva, a sve češće se prisećam Isaka Njutna i jabuke, odnosno imam predstavu da je «naše vreme», naprosto bačeno sa neke nepojmljive visine i da, po zakonu gravitacije, pada brzinom koja progresivno raste, i ne mogu se oteti utisku da definitivni konac toga pada nećemo dugo čekati. (da li će to biti veliki tresak ili «veliki prasak»?!) Kad smo već kod visine, nije zgoreg prisetiti se da je čovekov san o letenju mnogo stariji od starogrčkog mita o Ikaru i Dedalu, a od momenta kad su se braća Rajt jedva odlepila od zemlje, do putovanja na mesec, protekao je tek nepun vek. No, i bez ovako širokih uvida i saznanja o fenomenu «ubrzanja vremena», svako od nas, hteo ne hteo, primećuje da se nešto «sumnjivo dešava». Kada završis sa vetrenjačama, možeš li se ti malo zabaviti i oko ovoga, te projektovati neku spravu koja će, onespokojavajući trend koji pokušah opisati, malo USPORITI! :D
Image

padobranac nr:
Posts: 139
Joined: 18.03.2009. 18:44

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by padobranac nr: »

Veliki je internet, ali mi se cini da postaje sve manji i nedovoljan za svu kreativnost koja jednostavno sve vise explodira na ovom forumu. Pisana rijec, fotografija, muzika-stvaralastvo sa bezbroj ideja i potrebom da ne samo virtuelno zasumi krosnjama Kestengrada. Projekat izvidjaci je u punom pogonu. Po svemu sudeci na redu je "Prnjavorsko kulturno ljeto 2010"

prolom
Posts: 28
Joined: 10.05.2009. 13:32

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by prolom »

Moje pjesme nisu vise krezube bebe
prevazisle su igre u pijesku
i pocele da laju na zvijezde.

Moje pjesme gledaju u oci
i govore istinu jer znaju
da se istina radja naucena plivanju
i neda se ugusiti.

User avatar
Cager
Posts: 163
Joined: 17.03.2008. 14:07

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap VREME

Post by Cager »

piskaralo wrote:Dragi moj Cageru, dobio sam na poklon zlatni džepni sat od tašte. (ako uspem da nakačim fotografiju, videćeš - pravi urarski dragulj, sa kraja predprošlog veka). Međutim, posle izvesnog vremena, imao sam utisak da malo žuri, pa onda sve više i više. Odnesem ga kod moga časovničara - čovek ga ispregleda, stavi na one merne instrumente i veli: "Sa vašim satom je sve apsolutno u redu." Međutim zalud, ja i dalje ne mogu da se otmem utisku, kako on nekuda brza.
Tek nedavno sam pročitao, da su od trenutka kad je čovek primitivno obradio parče kamena, do momenta kad je načinio prvi komad metala, prohujala cela TRI MILIONA GODINA!!! Od prvog obrađenog metalnog oruđa, do hidrogenske bombe, prošlo je manje od tri hiljade godina, a od hidrogenske bombe do kloniranja manje od trideset godina.
Nakon ovog šokantnog suočavanja, teorija relativiteta mi je još manje razumljiva, a sve češće se prisećam Isaka Njutna i jabuke, odnosno imam predstavu da je «naše vreme», naprosto bačeno sa neke nepojmljive visine i da, po zakonu gravitacije, pada brzinom koja progresivno raste, i ne mogu se oteti utisku da definitivni konac toga pada nećemo dugo čekati. (da li će to biti veliki tresak ili «veliki prasak»?!) Kad smo već kod visine, nije zgoreg prisetiti se da je čovekov san o letenju mnogo stariji od starogrčkog mita o Ikaru i Dedalu, a od momenta kad su se braća Rajt jedva odlepila od zemlje, do putovanja na mesec, protekao je tek nepun vek. No, i bez ovako širokih uvida i saznanja o fenomenu «ubrzanja vremena», svako od nas, hteo ne hteo, primećuje da se nešto «sumnjivo dešava». Kada završis sa vetrenjačama, možeš li se ti malo zabaviti i oko ovoga, te projektovati neku spravu koja će, onespokojavajući trend koji pokušah opisati, malo USPORITI! :D
Image

Ja ozbiljno shvatio ovaj tvoj zadatak i bacih se na konstruisanje te cudne masine cim sam procitao tvoj post. Papir na sto, olovku u ruke i racunaljku s drvenim kuglicama ispred sebe i nakon kratkog vremena vec sam imao nekoliko ideja. Nazvah te i telefonom gdje smo utvrdili neke sitnice pa nastavio s radom sve do sada. Medjutim uvidjam da mi treba mnogo vremena i ulozenog truda da bi dosao do gotovog proizvoda.
Nego da ti meni das taj tvoj zlatni sat, a ja cu njega svojim iskustvom i znanjem tako podesiti i navijati da ce se i vrijeme usporiti.

EKOLOGIKUS
Posts: 161
Joined: 22.04.2009. 07:29

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by EKOLOGIKUS »

OK ,

ukljucujemo Cagerov vremeplov napunjen piskaralovim pogonskim gorivom sa zadatim azimutima nama nepoznatog kapetana Dripca i vracamo se u ne tako davnu 1989. godinu i evo ulijecemo u remiks redakciju POMAKA. :smt006



Image

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Nekom pero, nekom trzalica...

Post by Dripac »

Cager wrote: Moram priznati da mi nakon 17 godina izbivanja iz Kestengrada pisanje ide dosta tesko i ponekad imam osjecaj da bi brze proracunao cijelu transformatorsku stanicu nego sastavio nekoliko recenica.
Nisi jedini!

To make themselves understood, zu sich selbst verstanden, att göra sig förståd...
ili jednostavno - SPORAZUMITI SE... je izvorni smisao koriscenja jezika!

Kad gramatika ucutka pero i time ubije misao,
onda razgovor o kulturi - potpuno izgubi smisao!
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Gitarijada "The Soul of Chestnut City"

Post by Dripac »

Maximus, Ibanez, Demijan, Seha, Piskaralo, Yugra ...

Ko dolazi?

Gimnazija?
Kabinet?
Jude?
Emir Marusic?
"Nailove lole prekookeanske"?
Solaris Blues Band?
Tommy?
Upitnik?
Habitus?
Pardon?
Beli?
Josip Bocek?

...
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Ukus Bosanskog lonca!

Post by Dripac »

Naizgled bauljamo u mraku, bez baterije i kompasa, slazem se... Jos uvjek se valjda trazimo na temi.
Slikano i pisano najavismo, a slikanom ni traga. Pisanog ima i pise se o svemu. O sebi samima, o sreci, bolu, o posrnulim, zaboravljenim i o uspjesnim. Pero bira svoje junake, ko sto i kist bira svoje modele. Uspjeh je relativna kategorija . Pomisli na "uspjeh" koji je ostvaren sitnim vezom na gitari... Onda upade tu malo i umjetnickih fotografija. I muzika, pa onda gitarijada... Bosanski lonac, kako ti rece, mogu potpuno da se slozim! A mozda je upravo to ukus koji ovde ustvari i trazimo: ukus Bosanskog lonca!

Mislim da ovo "umjetnicko tumaranje po Bosanskom loncu", koje se jos moze zvati i "Virtuelna sabirnica" (ali je OK i da mu svako da svoje ime, po nahodjenju) treba da u buducnosti "paralelnim slalomom", na koji nas neko navuce (hvala! bez ironije, stvarno - hvala!) dovede do:

1. web-stranice - virtuelne tvrdjave "Glaz" - sa ateljeima za umjetnike
2. gitarijade "The Soul of Chestnut City" 2010

Takodje treba da se ostavi dovoljno prostora za ideje koje u toku slaloma isplivaju ( "Umjetnicko ljeto 2010" je mozda jedna?)


Sama tema treba da okupi forumase koji vole umjetnost, i mobilise umjetnike (pisce, muzicare, slikare, fotografe).

Daj nabaci neki materijal, izace ovo na jako dobtu temu...

PS Drug, prebacicu ovaj moj odgovor na temu, mozda se i drugi ukljuce. U temu, a ne u ovu nasu diskusiju o vrsti zacina! Ili u oboje...
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
demijan
Posts: 228
Joined: 10.04.2009. 10:55

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by demijan »

Vec duze vrijeme pokusavam da se sjeti jedne pjesme koju je nekada davno napisao jedan od najkarizmaticnijh muzicara i pjesnika Kestengrada, ZORAN SAVIC..Text je predivan ,pa bih Vas zamolio da ako neko zna,a mislim da bi Dripac moga znati cak i da ga otpjeva...napisite..Ja se sjecam samo nekih djelova i refrena..

Vec se jesen zutim boji
zemlja vlagom dise
uspomene ljetnih dana
sapiraju kise

vec se jutra maglom rose
ljeto sjaj svoj gubi
s ljetom zivot pokopani
ovu jesen ljubi
ref:
Trag ljubavi ljeta trazim
mazim te i molim
pripijam ti se uz tjelo
i ako je tudje hladno jos uvjek ga volim
Last edited by demijan on 20.05.2009. 22:48, edited 1 time in total.

User avatar
Ibanez
Posts: 302
Joined: 30.04.2009. 18:18

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by Ibanez »

Kad se prica o Gitarijadi Prnjavora nemoguce je zaobici karizmaticni trio Zoran Mibo Jole.Niko ne pise o njima ,malo mi je to sumljivo;al nema veze samo razmisljam na glas..Naime licno poznajem svu trojicu .Sa dvojicom sam imao cast svirati u starom hotelu,a sa onim trecim sam pricao samo kad dobijem dozvolu..On je bio na nekakvoj funkciji u tadasnjem Domu kulture,a Jude nisu imale lokal za vjezbanje.Zoran je nama bio nedodirljiv,licno sam bio sretan kad me samo oslovi imenom sto se uzgred receno rijetko desavalo.Uglavnom uspejli smo iskamciti njegovog Fendera za probe i naravno lokal,ispod bine..
Sa Mibom sam svirao .On me je ucio svirati narodnjake...Nije islo ,pa je on jedan cijeli mjesec svirao bas kontru,umjesto klevijature samo da bi meni "uslo u uho"...Neizmjerno sam mu zahvalan.A Joli zahvaljujem za toleriranje svih mojih mladalackih hirova..Zorana ,Mibu i Jolu pozivam da se pridruze (pazi sad)"Akcijskom odboru za otvaranje javne rasprave o Gttarijadi Kestengrada 2010..

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by piskaralo »

yugra wrote:
EKOLOGIKUS wrote:AVE NOBODY!

Odose ovi pisani otisci u stalnu postavku virtuelnog muzeja umjetnosti, u dimenziju zvanu mzika. I nadam se , da ove i slicne hronologije, nece ostati u digitalnom zapisu , vec jednog dana, dozivjeti premijeru i u Gutenbergovom dostignucu.
Beli danas, tuzna prica, bas kao i svaka tuzna prica o velikim umjetnicima posebno u oblasti muzike.
Bolestan ( dijabetes), besparica. Prije nekoliko dana nudio mi je jedan CD, onako "narezan" . Tada sam mu obecao da on zasluzuje da izda jedan pravi CD. Kakvi "bolidi " danas snimaju CD?
Hajmo prnjavorci da pomognemo i ovaj projekat, da za "post festum", ostane digitalni trag jednog velikog umjetnika na gitari, koji bi ,mnogo toga vise postigao da nije zaglavio u Prnjavoru.
Pozurimo prije nego se preseli na vjecna lovista, gdje ce opet praviti drustvo i muzicirati Tomi Zdarvkovicu, Bori S. Kvaki, i ostalim doajenima nekadasnje muzicke scene.


Bravo, Ekologikus!Ja sam ZA. I sam sam cesto razmisljao o takvom, na zalost, ako se stvari realno pogledaju, tesko izvodljivom poduhvatu, i svaki predlog cu rado podrzati. Kao vecina nas i ja poznajem Belog licno, mada je veliko pitanje koliko je on to dozvolio da mi udjemo u njegov svijet, ali karizma, koju on posjeduje i nesebicno oko sebe siri, ce, sigurno, ostati u svima nama kao nesto jedinstveno, u domenu fenomena. Ipak, moram reci, meni je drago sto je Beli “zaglavio” u Prnjavoru, ko zna, mozda bi tamo negdje u “Velikom svijetu” postao i ostao samo neka Primabalerina iz Prnjavora. Bolest i vjecna lovista su rezervisani za sve nas, pa nesto i ne brinem, vidjecu ja i cuti Belog opet, kad za to dodje vrijeme. I ja imam nekoliko, tih narezanih, potpuno identicnih(programski) snimaka, ali su mi svi dragi, to je iz njegove ruke, licno. Poznajem nekoliko ozbiljnih umjetnika na gitari, koji mi zavide na poznanstvu sa Belim, i dali bi mnogo samo da dobiju priliku da ga upoznaju i provedu neko vrijeme uz njega i njegovu carobnu gitaru. Beli je nas Robert Johnson i to ce i ostati, duboko se on urezao u sve nas i velika je cast sto ga imamo u nasem malom gradu.


Sve za umjetnost!
Yugra, da se nekim čudom nisi opredelio za karijeru gitariste, nego na primer za berberski zanat, da li bi tvoja radnja u nasem malom gradu izgledala možda ovako!
Image

User avatar
yugra
Posts: 41
Joined: 11.05.2009. 11:11

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by yugra »

piskaralo wrote:
yugra wrote:
EKOLOGIKUS wrote:AVE NOBODY!

Odose ovi pisani otisci u stalnu postavku virtuelnog muzeja umjetnosti, u dimenziju zvanu mzika. I nadam se , da ove i slicne hronologije, nece ostati u digitalnom zapisu , vec jednog dana, dozivjeti premijeru i u Gutenbergovom dostignucu.
Beli danas, tuzna prica, bas kao i svaka tuzna prica o velikim umjetnicima posebno u oblasti muzike.
Bolestan ( dijabetes), besparica. Prije nekoliko dana nudio mi je jedan CD, onako "narezan" . Tada sam mu obecao da on zasluzuje da izda jedan pravi CD. Kakvi "bolidi " danas snimaju CD?
Hajmo prnjavorci da pomognemo i ovaj projekat, da za "post festum", ostane digitalni trag jednog velikog umjetnika na gitari, koji bi ,mnogo toga vise postigao da nije zaglavio u Prnjavoru.
Pozurimo prije nego se preseli na vjecna lovista, gdje ce opet praviti drustvo i muzicirati Tomi Zdarvkovicu, Bori S. Kvaki, i ostalim doajenima nekadasnje muzicke scene.


Bravo, Ekologikus!Ja sam ZA. I sam sam cesto razmisljao o takvom, na zalost, ako se stvari realno pogledaju, tesko izvodljivom poduhvatu, i svaki predlog cu rado podrzati. Kao vecina nas i ja poznajem Belog licno, mada je veliko pitanje koliko je on to dozvolio da mi udjemo u njegov svijet, ali karizma, koju on posjeduje i nesebicno oko sebe siri, ce, sigurno, ostati u svima nama kao nesto jedinstveno, u domenu fenomena. Ipak, moram reci, meni je drago sto je Beli “zaglavio” u Prnjavoru, ko zna, mozda bi tamo negdje u “Velikom svijetu” postao i ostao samo neka Primabalerina iz Prnjavora. Bolest i vjecna lovista su rezervisani za sve nas, pa nesto i ne brinem, vidjecu ja i cuti Belog opet, kad za to dodje vrijeme. I ja imam nekoliko, tih narezanih, potpuno identicnih(programski) snimaka, ali su mi svi dragi, to je iz njegove ruke, licno. Poznajem nekoliko ozbiljnih umjetnika na gitari, koji mi zavide na poznanstvu sa Belim, i dali bi mnogo samo da dobiju priliku da ga upoznaju i provedu neko vrijeme uz njega i njegovu carobnu gitaru. Beli je nas Robert Johnson i to ce i ostati, duboko se on urezao u sve nas i velika je cast sto ga imamo u nasem malom gradu.


Sve za umjetnost!
Yugra, da se nekim čudom nisi opredelio za karijeru gitariste, nego na primer za berberski zanat, da li bi tvoja radnja u nasem malom gradu izgledala možda ovako!
Image

Piskaralo moje drago,
sta ti sve zapazas i gdje tebe djavo odnese? Sigurno je da bi moja radnja bas tako izgledala. Ja vjerujem da taj gazda ima veze sa sisanjem koliko i ti i ja, a ni ovaj na slici nije bas nesto gotivio frizere. Bas me zanima koje pitanje on postavi musteriji kad udje u radnju-" Hocete li kao Dzim iz 60, ili 70-tih?"- cini mi se da trece mogucnosti nema. Ako je negdje u komsiluku, a moglo bi biti, ima da me vodis, prvo cemo potiti kafu ispred radnje, pa, ako se ne predomislim, ravno pod makaze Morisona Dzima. Jos da imam kosu...

User avatar
yugra
Posts: 41
Joined: 11.05.2009. 11:11

Re: Gitarijada "The Soul of Chestnut City"

Post by yugra »

Dripac wrote:Maximus, Ibanez, Demijan, Seha, Piskaralo, Yugra ...

Ko dolazi?

Gimnazija?
Kabinet?
Jude?
Emir Marusic?
"Nailove lole prekookeanske"?
Solaris Blues Band?
Tommy?
Upitnik?
Habitus?
Pardon?
Beli?
Josip Bocek?

...
A sta je sa "Kataklizmom"?

User avatar
yugra
Posts: 41
Joined: 11.05.2009. 11:11

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by yugra »

Ibanez wrote:Kad se prica o Gitarijadi Prnjavora nemoguce je zaobici karizmaticni trio Zoran Mibo Jole.Niko ne pise o njima ,malo mi je to sumljivo;al nema veze samo razmisljam na glas..Naime licno poznajem svu trojicu .Sa dvojicom sam imao cast svirati u starom hotelu,a sa onim trecim sam pricao samo kad dobijem dozvolu..On je bio na nekakvoj funkciji u tadasnjem Domu kulture,a Jude nisu imale lokal za vjezbanje.Zoran je nama bio nedodirljiv,licno sam bio sretan kad me samo oslovi imenom sto se uzgred receno rijetko desavalo.Uglavnom uspejli smo iskamciti njegovog Fendera za probe i naravno lokal,ispod bine..
Sa Mibom sam svirao .On me je ucio svirati narodnjake...Nije islo ,pa je on jedan cijeli mjesec svirao bas kontru,umjesto klevijature samo da bi meni "uslo u uho"...Neizmjerno sam mu zahvalan.A Joli zahvaljujem za toleriranje svih mojih mladalackih hirova..Zorana ,Mibu i Jolu pozivam da se pridruze (pazi sad)"Akcijskom odboru za otvaranje javne rasprave o Gttarijadi Kestengrada 2010..
Jeste li vi svirali "Vrbas voda nosila jablana", ja se kao kroz maglu sjecam te pjesme, pjevao je neki plavi tip sa Vucijaka, cini mi se, vrlo senzibilan i interesantan pjevac, a svirali ste opasno i neko kolo od Ivanovica, koje je i Beli imao u repertoaru.Pozdravi je, pozdravi...

User avatar
Ibanez
Posts: 302
Joined: 30.04.2009. 18:18

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by Ibanez »

Ne Graben ...Bio je to pjevac od jedne pjesme...Izvjesni Dado iz Drenove,a pjesma je bila" Hej hej ne okreci glavu" od Mitra Mirica..Prica je isla ovako ...
Momka su otkrili Mibo Jole i ZOran na prvom glasu Prnjavora...imali smo par proba prije premijere i utvrdilo se da covjek pjeva samo jednu pjesmu...Srecom po njega i nas posao glavnog pjevaca dobio je izvjesni Kebic iz Mravice a Dado je pjevao tu jednu istu pjesmu vjerovali ili ne i do dvadeset puta za noc.Pjesma je bila pravi hit u zanru.Svjim Imageom si je izborio prvo da ga zovemo i shvatamo "pjevacem"jer kako drukcije shvatiti da je uspio prevariti iskusni Trio ...htio bih samo napomenuti da nakon sto je ustanovljeno da on i ne pjeva puno toga Mibo je ipak odlucio da ga zadrzi i to mozemo nazvati bravurom i nevjerovatnom sposobnoscu za posao jer momak je posteno zaradio svoju platu i sobu u hotelu Nacional...

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Gitarijada "The Soul of Chestnut City"

Post by MAXIMUS »

yugra wrote:
Dripac wrote:Maximus, Ibanez, Demijan, Seha, Piskaralo, Yugra ...

Ko dolazi?

Gimnazija?
Kabinet?
Jude?
Emir Marusic?
"Nailove lole prekookeanske"?
Solaris Blues Band?
Tommy?
Upitnik?
Habitus?
Pardon?
Beli?
Josip Bocek?

...
A sta je sa "Kataklizmom"?
Zaboravili ste grupu ,,SPEKTRA,, koja je svirala u drugoj polovini 80ih prije nego su se razišli , odnosno dio je otišao u JNA !?
Gitara & vokal - Amir Ćejvan
Bass & Vokal - Alija Odobašić kasnije Nail Šehić
Klavijature Brane Božunović kasnije Branko Đurić
Bubanj & vokal Severin Vukojičić

Zadnja postava neposredno prije razilaženja zbog dužnosti prema tadašnjoj državi učestvovala je na gitarijadi u Bosanskoj Krupi gdje je osvojila prvo mjesto !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
demijan
Posts: 228
Joined: 10.04.2009. 10:55

SPEKTRA

Post by demijan »

Image

Post Reply