VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

ZDRAVO!

Moderator: Dripac

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

JEDAN MALO "DRUGACIJI" GOSPODIN

Post by piskaralo »

Ok, Garson - mada se "moramo" kasnije vratiti i na temu prevodjenja, koju si lepo "naceo" - ali kad smo vec kod moga omiljenog Mihiza, da ne zaobidjemo jos jednog nesumnjivog gospodina, i velikana hrvatske i evropskih knjizevnosti - Miroslava Krlezu, posebno sto iza sebe, na forumu imamo nedavno "okoncanu polemiku" sa fokusom na "ton", "formu obracanja" itd. Dakle, evo par primera kako se gospodin Krleza znao obratiti Mihizu (koga je bez ikakve sumnje duboko i iskreno cenio):
"Pazite sta cinite Mihajlovicu! Govori se po kuloarima da se spremate da me atakirate. Ne bih vam to savjetovao. Izujedacu vas kao bijesan pas!" Ili nakon premijere Beketovog Godoa, koga je Mihiz javno glorifikovao, Krleza je bukvalno besneo: "Paranoidna eshatologija i pesimisticka fanfaronada. Tisucu puta je Europa teatralizirala takve klajbirgerske lamentacije. I vi meni sad - vidi ga samo, avangardista iz Iriga! - prodajete taj moderni tandleraj iz ropotarnice!" Ili, kad je Mihiz uradio prvu dramatizaciju "Banovic Strahinje", te mu ponad svega bilo stalo da "nas" najveci savremeni dramski pisac bude prisutan na Beogradskoj premijeri - i doista Krleza dosao, ali vec posle prvog cina ustaje sa svojom suprugom Belom i napusta lozu. Mihiz, ga presretne i gotovo molecivo izusti: "Ali, Krleza, nemojte jos otici, sad tek dolazi ono najbolje!" A, Krleza odgovori: "Ma, Mihajlovicu, necete mi valjda sad kazati kako ne znate napisati prvi cin, ali znate drugi i treci!"
Image
Last edited by piskaralo on 16.07.2009. 20:36, edited 1 time in total.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Iz ciklusa "4 ELEMENTA"

Post by piskaralo »

Voda


Dolazi voda koja hoda
Okrutno hladna kao sloboda
Dotiče voda koja peče
Ovo je njenog trijumfa veče


Sanja me trava koja spava
I pluta krevet pored splava
Ti spokojna tiho mi reče
Da kapi na dlanu pokorno kleče


I odlazi voda koja hoda
Dok trava raste iz tvrdog poda
Odlazi voda koja teče
A senku na zidu zora već seče

prolom
Posts: 28
Joined: 10.05.2009. 13:32

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by prolom »

Tajno je postalo javno
ko poslije kafe u mahali
nepoznati prolaznici
koje srecem
iduci suncanom ulicom
na celu mi citaju
novosti
gravitacija mi nista ne znaci
muzika u meni odzvanja
niti se sjecam
niti planiram
samo zivim
do besvjesti.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Iz ciklusa "4 ELEMENTA"

Post by piskaralo »

Zemlja

(za Dripca)


Da li se od zemlje pravi i pesma
Za ljude i ptice odavno znam
Al' da li od zemlje može i česma
Koja će gasiti sudbine plam


Da li se po zemlji i reči seju
Promrzlom rukom kad mesec je mlad
O, da li se sanja dok stihovi veju
Bogate žetve prividni sklad


Ako se od zemlje i pesme prave
Uzalud što sam za ptice znao
Negde sad diše u dubokoj slavi
Onaj što nije od vazduha krao
Last edited by piskaralo on 19.07.2009. 20:16, edited 1 time in total.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Iz ciklusa "4 ELEMENTA"

Post by piskaralo »

Vazduh


Umeš li zaista i vazduh da bojiš
Mnogi već znaju da oblake krojiš
Da li dok snivam ti vatru dišeš
A košmar od zemlje u nedrima kriješ


Ako je vazduh stvarno u boji
Kako nam dane i noći broji
Kaži mi tiho magične reči
Kako to vazduh utvare leči


Da li vazduh držiš na lancu
Večito sama u gradskome klancu
O zašto te tako malo ima
Kad je i magli i prstima zima


Umeš li zaista i vazduh da bojiš
Da li si opsena il' stvarno postojiš

(autor ciklusa "4 ELEMENTA", je dvadestak godina pisao poeziju, iskljucivo u tzv. slobodnom stihu, metricki i versifikacijski "neobremenjenu" - cak je kao mladic, gajio izvesno osecanje prezira prema tradicionalno rimovanoj pesmi - smatrajuci je retrogradnom - dakako, rec je samo o jednoj od ranih stvaralackih zabluda - ali bi mu bilo veoma zanimljivo cuti citalacka i autorska iskustva, na ovu temu, majstora pera sa Sabirnice!)

garson
Posts: 37
Joined: 07.06.2009. 22:33

Post by garson »

. :smt006
Last edited by garson on 08.11.2009. 23:06, edited 1 time in total.

prolom
Posts: 28
Joined: 10.05.2009. 13:32

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by prolom »

piskaralo wrote:Vazduh


Umeš li zaista i vazduh da bojiš
Mnogi već znaju da oblake krojiš
Da li dok snivam ti vatru dišeš
A košmar od zemlje u nedrima kriješ


Ako je vazduh stvarno u boji
Kako nam dane i noći broji
Kaži mi tiho magične reči
Kako to vazduh utvare leči


Da li vazduh držiš na lancu
Večito sama u gradskome klancu
O zašto te tako malo ima
Kad je i magli i prstima zima


Umeš li zaista i vazduh da bojiš
Da li si opsena il' stvarno postojiš

(autor ciklusa "4 ELEMENTA", je dvadestak godina pisao poeziju, iskljucivo u tzv. slobodnom stihu, metricki i versifikacijski "neobremenjenu" - cak je kao mladic, gajio izvesno osecanje prezira prema tradicionalno rimovanoj pesmi - smatrajuci je retrogradnom - dakako, rec je samo o jednoj od ranih stvaralackih zabluda - ali bi mu bilo veoma zanimljivo cuti citalacka i autorska iskustva, na ovu temu, majstora pera sa Sabirnice!)
Nazalost, teorija knjizevnosti mi nije jaka strana, osim malo neophodne gimnazijske osnove, ali spontano razmisljam da je svako vrijeme imalo neki karakteristican poetski izraz sa odredjenim pravilima rimovanja, koja su bila odraz cjelokupnog nacina razmisljanja koje je obiljezilo istorijski period. Smatram da ova pravila nikako ne smiju biti kamen spoticanja ako covjek osjeca potrebu da se poetski izrazi, pa shodno s tim i sebi dajem pravo da napisem po neki stih. Nemogu reci da osjecam prezir prema tradicionalno rimovanoj pjesmi, ali su mi moderniji izrazi blizi. Tradicionalno rimovana pjesma napisana prema svim pravilima umjetnosti mora biti tezak zadatak koji meni licno trenutno izgleda prekomplikovan i sputavajuci. Ali ako se ikad odlucim da se okusam u tradicionalnijim formama cini mi se pametnim za pocetak izabrati "model" koji ce "pozirati" dok se ja borim sa pravilima forme koju odaberem, jer je u mom svijetu slobodni stih neprevazidjen ako covjek pise o stvarima koje ga na neki nacin dodiruju. Ako mi se pri svemu tome posreci da kao autor "4 elementa" u postojece pravilo udahnem bar dio zivota i leprsavosti koje nalazim u njegovim pjesmama moje zadovoljstvo ce biti potpuno.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Samo jedna rec...

Post by piskaralo »

[quote="garson"]


Image

akrilik na platnu ,danas uokviren.



Samo jedna rec, koju hipnotisan, mantricki ponavljam i zamuckujuci upucujem Garsonu: PREKRASNO, PREKRASNO, PREKRASNO...
Last edited by piskaralo on 20.07.2009. 22:16, edited 1 time in total.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by piskaralo »

prolom wrote: Ali ako se ikad odlucim da se okusam u tradicionalnijim formama cini mi se pametnim za pocetak izabrati "model" koji ce "pozirati" dok se ja borim sa pravilima forme koju odaberem...

Bravo Prolome, ali kao citalac, sta preferiras - Vaska Popu ili Stevana Raickovica, Antuna Gustava Matosa ili Antuna Branka Simica, "Modru rijeku" Maka Dizdara ili sonete Skendera Kulenovica itd? Ili slicno pitanje za Garsona koji ima "privilegiju" da brojne autore "konzumira" u originalu - Gijom Apoliner ili Anri Miso, Stefan Malarme u "rimi" ili Stefan Malarme u "slobodnom stihu" itd? Mi smo vec odavno svikli na cinjenicu da je slobodan stih apsolutno dominantan u pesnistvu skoro celog dvadestog veka, ali je zanimljiva lakoca sa kojom je potisnuo u drugi plan, ni manje ni vise, nego skoro dva milenijuma tzv. "vezanog stiha", odnosno versifikacijski i metricki "disciplinovane poezije"! Sa druge strane, izrazita manjina autora koja ostaje i danas nepokolebljivo odana "vezanom stihu", ima neuporedivo vecu citalacku publiku i siru recepciju, pa se iz tabora "odanih blank versu", koji iznedri velicanstvena remek dela svetskog pesnistva, ali neretko izrazito hermeticna i dostupna zaista samo intelektalnoj eliti, kolegama "tradicionalistima", lepi pezorativna etikata "estradnih pesnika"! Da li tu etiketu, zaista zasluzuju?

garson
Posts: 37
Joined: 07.06.2009. 22:33

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by garson »

:smt006
Last edited by garson on 08.11.2009. 23:08, edited 1 time in total.

prolom
Posts: 28
Joined: 10.05.2009. 13:32

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by prolom »

piskaralo wrote:Bravo Prolome, ali kao citalac, sta preferiras - Vaska Popu ili Stevana Raickovica, Antuna Gustava Matosa ili Antuna Branka Simica, "Modru rijeku" Maka Dizdara ili sonete Skendera Kulenovica itd?
Definitivno Vasko Popa i Mak Dizdar. Kulenovicem se nikad ne bavih osim obaveznom "Stojankom majkom" za vrijeme skolovanja.

planinka
Posts: 421
Joined: 11.03.2009. 15:22

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by planinka »

LJUDE MORAMO OCJENJIVATI PREVASHODNO PREMA NJIHOVIM POROCIMA. VRLINE SE MOGU I ODGLUMITI, POROCI SU UVJEK PRAVI (Klaus Kinski)

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

KRATAK TAJM AUT!

Post by piskaralo »

Gospodo i drugovi, molim kratak predah, za pozdrav i naklon "prvoj Planinki i prvoj dami foruma", koja nam posle duze pauze pravi drustvo na Sabirnici! :D

planinka
Posts: 421
Joined: 11.03.2009. 15:22

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by planinka »

Hvala ti najljepsa dragi piskaralo, ja sam ovdje stalno i kad se ne pojavljujem "bacam oko" sto bi Dzoni rekao, kako bi samo mogla propustiti tvoje pjesme a i garsonove textove. Hvla bas si drug, neznam kad me neko tako pocastio finim rijecima.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by piskaralo »

garson wrote:Potpuno se slazem s tvojim komentarom jedino sto bih dodao je da rimovana pesma tera pisca da pise odredjenim brojem reci i da se u tom stesnjenom krugu(ovisno o jeziku na kom pise)pokusava snalaziti uslovljen logicnim sledom, koji po pravilu treba da odgovara prethodno zapocetoj niti.
Upravo tako, i suma mojih utisaka (pre svega citalacka, posto sam napisao srazmerno, vrlo malo "vezanih - rimovanih" pesma) saopstava da se valja "snalaziti" i "dovijati" u nemerljivo "skucenijem" prostoru, uslovljenom brojnim kompleksnim parametrima. Medjutim... hmm... katkad iz tog gotovo klaustrofobicnog ambijenta, a upravo iz potrebe da se "ograniceni prostor pobedi", nekom carolijom, zaiskri izmedju cekica rime i nakovnja metrike, u punom sjaju, sasvim neocekivana - nenameravana, jedinstvena i neponovljiva metafora.

P.S.

Bilo bi lepo da nam napises u cijem su prepevu stihovi Apolinera! Dobri prevodioci su, kao sto svi znamo, dragoceni i izuzetno cenjeni, ali od desetak odlicnih prevodilaca romana ili proze, sa bilo kog jezika, uvek su samo - tek jedan ili dvojica "sposobni" naciniti i uspesne PREPEVE, posto prepev, pored svih ostalih kvaliteta, iziskuje nuznu meru pesnickog dara. Otuda oni zavredjuju dodatnu, posebnu paznju! (cesto su najuspesniji prepevi, potekli od autora koji su mnogo poznatiji kao pesnici)

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Skender!!!

Post by piskaralo »

prolom wrote:
piskaralo wrote:Bravo Prolome, ali kao citalac, sta preferiras - Vaska Popu ili Stevana Raickovica, Antuna Gustava Matosa ili Antuna Branka Simica, "Modru rijeku" Maka Dizdara ili sonete Skendera Kulenovica itd?
Definitivno Vasko Popa i Mak Dizdar. Kulenovicem se nikad ne bavih osim obaveznom "Stojankom majkom" za vrijeme skolovanja.
Pretpostavio sam da su tvoji citalacki afiniteti upravo ovakvi, kao i da Skendera Kulenovica, izuzev po Stojanki majki Knezopoljki - cuvenoj lektirskoj poemi - ne poznajes, u cemu - najblaze receno - uopste nisi usamljen. Skender deli "neveselu" sudbinu brojnih velikana nase knjizevnosti, koji cesto zbog tesko objasjnjivog sticaja okolnosti, ostase na margini, negde usput "nehajno zaboravljeni"! Mada je "orkestracija" potiskivanja Kulenovica u drugi plan, otpocela jos za njegovog zivota, i bila inspirisana "prosrpskim opredelenjima" pisca, te kontinuirano trajala - od pocetka sedamdestih do smrti 1977. A koliko je istinski znacajan, mozda najbolje svedoce reci pisca koga, slutim, sa velikim uvazavanjem i uzivanjem iscitavas - Danila Kisa. Evo, sta je Kis svojevremeno napisao: "Skender Kulenović je bio rudar jezika (…) zalazio je on u najdublje slojeve našeg bogatog jezika (…). Jednako u svojim pesmama kao i u svojim prozama, Skender je birao uvek najtvrđu reč, uvek iz najdubljih jezičkih slojeva, uvek iz najtamnijih svojih leksičkih zona, jer je za njega najtačnija bila ona reč koja je najduže mirovala u rudi predanja, ona koja je najmanje istrošena, ona koja je najljuće zveknula na njegovom jezičnom nakovnju."

Meni ovi redovi deluju, gotovo kao autopeticki zapis - odnosno, opservacije bi se mogle u celosti primeniti i na samu Kisovu poetiku, te je mera uticaja evidentna.

Za roman "Ponornica", bilo je sasvim izvesno da ce Skender Kulenovic dobiti Ninovu nagradu 1977. medjutim u noci kada je ziri trebao da ozvanici ono sto su vec svi znali, iz komiteta stize direktiva, da takvo priznanje ne moze da se uruci "srpskom nacionalisti", neovisno od njegove revolucionarne proslosti, brojnih drugih zasluga, cinjenice da je clan SANU itd. Ziri nije imao dovoljno "energicnosti" da se odupre ovom pritisku, ali su kao sitnu pakost, iz kruga pisaca koji su usli u najuzi izbor, odabrali onoga koga je pratio, istina mnogo "tisi glas", da je hrvatski nacionalista! (zapravo je Bunjevac) Tako najznacajniju ovdasnju nagradu, potpuno neocekivano, dobi moj novosadski kolega i komsija Petko Vojnic Purcar za roman "Dom sve dalje", a Skender Kulenovic je, par dana nakon ovih dogadjanja, preminuo!




Image

planinka
Posts: 421
Joined: 11.03.2009. 15:22

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by planinka »

Ja se stvarno izvinjavam na neznanju, ali je li moguce da su Kulenovica optuzivali za "prosrpstvo"?

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by piskaralo »

planinka wrote:Ja se stvarno izvinjavam na neznanju, ali je li moguce da su Kulenovica optuzivali za "prosrpstvo"?
Da, to sa ove vremenske distance, i nakon svega sto se izdogadjalo moze da deluje zbunjujuce, ali u kontekstu istorijskih dogadjanja i previranja u drustvu sa kraja sezdestih i pocetka sedamdesetih godina, nije predstavljalo nista posebno neuobicajno. Skender Kulenovic jeste bio etiketiran kao "srpski nacionalista", ali to ne znaci da je stvarno bio "srpski nacionalista". Po svedocenju nekolicine pisaca koji su ga poznavali, bio je zapravo apsolutno jugoslovenski orijentisan, autenticni komunista, ali kada je vrh SFRJ - doneo odluku da se u Bosni i Hercegovini, znacajnom procentu stanovnistva omoguci da veroispovest ustanovi kao nacionalnu pripadnost, Kulenovic kao i nekoliko izuzetno znacajnih intelektualaca sa podrucja Bosne, nije izrazio ni odusevljenje tom idejom, niti je dao, inace ocekivanu podrsku. Poput Andrica, Selimovica itd. smatrao je da njegovo stvaralastvo pripada korpusu srpske knjizevnosti - sto opet iz ove vremenske perspektive, moze nekoga da zbunjuje, ali ne sme se zaboraviti, da do pre svega petnaestak godina, u svim naucnim krugovima i na svim univerzitetskim centrima u zemlji, i slavistickim centrima po svetu, postoje i izucavaju se samo srpska knjizevnost, hrvatska, slovenacka i makedonska. Naprosto, bosanskohercegovacaka ili crnogorska ili vojvodjanska knjizevnost itd. nisu postojale, pa otuda ne treba da cudi sto se bilo koji pisac koji se zove "ovako" ili "onako" sam svrstao tamo gde je smatrao da je to najprirodnije i gde je osecao da mu je mesto. U Skenderovom slucaju, posto nije ispunio ocekivanja politickog vrha zemlje, i to kao prakticno najugledniji intelektualac poreklom iz Bosne - "majstori" totalitaristickog rezima iz prestonice su caskom poslozili karte - "zivi u Beogradu, izjasnjava se kao srpski knjizevnik, clan je Srpske akademije nauka i umetnosti, nece da javno podrzi ustolicenje jos jedne nacionalnosti u zemlji, - pa sta bi drugo bio nego VELIKOSRPSKI NACIONALISTA!" Po neposrednom svedocenju aktera ovih zbivanja - spasonosna okolnost za njega je upravo bila ta velika harizma, pisca "Stojanke majke Knezopoljke", i ogroman ugled i postovanje koje je uzivao sirom zemlje, tako da izuzetno rigidne poteze, kojima je rezim inace bio sklon, u ovom slucaju nisu se usudili da primene, ali odredjeni stepen medijske izolovanosti, i druge represivne mere su se podrazumevale! Demonstrirajuci da ni veliki Skender Kulenovic ipak nije nedodirljiv, vlasti su slale vrlo uverljivu poruku upozorenja, svima koji su eventalno imali slicna ubedjenja, ali manji format!

planinka
Posts: 421
Joined: 11.03.2009. 15:22

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by planinka »

Iz onoga malo sto je meni poznato o Kulenovicu, znam da je zavrsio neku vrstu srednje jezuitske skole (cini mi se u Travniku), a negdje procitah da se skolovao i u Hrvatskoj, cak bio i osnivac nekog casopisa (u svojoj ranoj mladosti) koji se tada ocjenjivao kao "pro muslimanski". Odatle mi nejasno njegovo deklarisanje kao srpskog pisca, mada u nasoj istoriji (opstoj pa i knjizevnoj) ima masa nejasnoca, pa nije valjda ni cudo da ne skontah.
Ali posto vidim da ovdje ima ljubitelja Vaska Pope moram reci da sam i sama jedan od ljubitelja njegove poezije. Mislim da je stvarno nevjerovatno da je neko prije toliko godina uspjevao reci stvari na tako nov, smio nacin i biti toliko ispred svoga vremena.

User avatar
poletarac
Posts: 558
Joined: 05.04.2009. 19:43

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by poletarac »

planinka wrote:Iz onoga malo sto je meni poznato o Kulenovicu, znam da je zavrsio neku vrstu srednje jezuitske skole (cini mi se u Travniku), a negdje procitah da se skolovao i u Hrvatskoj, cak bio i osnivac nekog casopisa (u svojoj ranoj mladosti) koji se tada ocjenjivao kao "pro muslimanski". Odatle mi nejasno njegovo deklarisanje kao srpskog pisca, mada u nasoj istoriji (opstoj pa i knjizevnoj) ima masa nejasnoca, pa nije valjda ni cudo da ne skontah.
Ali posto vidim da ovdje ima ljubitelja Vaska Pope moram reci da sam i sama jedan od ljubitelja njegove poezije. Mislim da je stvarno nevjerovatno da je neko prije toliko godina uspjevao reci stvari na tako nov, smio nacin i biti toliko ispred svoga vremena.
Draga Planinko mogla si to i potkrepiti nekom pjesmom?
That,finally,is all it means to be alive:
to be able to die.

planinka
Posts: 421
Joined: 11.03.2009. 15:22

Re: VIRTUELNA SABIRNICA : Roadmap

Post by planinka »

Evo poleterac ja cu predloziti za pocetak Kulenovicevu "Na pravi put sam ti majko izas´o". Cijela pjesma se moze naci na internetu, ali posto sam na poslu nemam vremena traziti sama ili pisati.

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

VASKO POPA

Post by piskaralo »

Ako sam dobro razumeo Poletarca, koji me neizmerno obradova svojom posetom Sabirnici, on je ocekivao da Planinka potkrepi svoje utiske i stihovima, zaista velicanstvenog Vaska Pope. Pa evo, jedna od njegovih najpoznatijih pesama:


Očiju tvojih da nije

Očiju tvojih da nije
Ne bi bilo neba
U malom našem stanu

Smeha tvoga da nema
Zidovi ne bi nikad
Iz očiju nestajali

Slavuja tvojih da nije
Vrbe ne bi nikad
Nežno preko praga prešle

Ruku tvojih da nije
Sunce ne bi nikad
U snu našem prenoćilo
Image

User avatar
piskaralo
Posts: 188
Joined: 06.05.2009. 20:23

Vasko Popa MASLAČAK

Post by piskaralo »

A evo i pesme MASLAČAK, koju smatram jednom od najuspesnijih stihovnih tvorevina ikada napisanih na nasem jeziku! Ona je i reprezentativni uzorak za razumevanje celokupne poetike Vaska Pope.

Na ivici pločnika
Na kraju sveta
Žuto oko samoće

Slepa stopala
Sabijaju mu vrat
U kameni trbuh

Podzemni laktovi
Teraju mu korenje
U crnicu neba

Dignuta pseća noga
Ruga mu se
Prekuvanim pljuskom

Obraduje ga jedino
Beskućni pogled šetača
Koji mu u krunici
Prenoći

I tako
Dogoreva pikavac
Na donjoj usni nemoći
Na kraju sveta

User avatar
poletarac
Posts: 558
Joined: 05.04.2009. 19:43

Re: Vasko Popa MASLAČAK

Post by poletarac »

piskaralo wrote:A evo i pesme MASLAČAK, koju smatram jednom od najuspesnijih stihovnih tvorevina ikada napisanih na nasem jeziku! Ona je i reprezentativni uzorak za razumevanje celokupne poetike Vaska Pope.

Na ivici pločnika
Na kraju sveta
Žuto oko samoće

Slepa stopala
Sabijaju mu vrat
U kameni trbuh

Podzemni laktovi
Teraju mu korenje
U crnicu neba

Dignuta pseća noga
Ruga mu se
Prekuvanim pljuskom

Obraduje ga jedino
Beskućni pogled šetača
Koji mu u krunici
Prenoći

I tako
Dogoreva pikavac
Na donjoj usni nemoći
Na kraju sveta
Piskaralo ,piskaralo kako je toga puno jos ostalo ali bojim se da vremena nema da se poletarac ponovo obrazuje i nacita.
Pozdravio bih ova tvoja nastojanja ja bih bnazvao da nas obavjestis a vjerujem da su tebi dostupni jos mnogobrojni internet sadrzaji koji bi kako vidim uveselili ne samo mene!
That,finally,is all it means to be alive:
to be able to die.

User avatar
poletarac
Posts: 558
Joined: 05.04.2009. 19:43

Piskaralo,nemoj sad da se izgubis..!

Post by poletarac »

Bilo bi jako lijepo kad vec imas publiku,da, ako uspijes ukrasti vremena sam od sebe,napravis za "nas "nesto u stilu vodica kroz yu knjizevnost,mozda za pocetak pocevsi od ujevica i santica barem po jedna pjesma pa do danasnjih dana (hronoloski )i ne mislim sano na liricare nego onako kratak osvrt na dogadjaje po datumima ! Izgleda zahtjevno i opsirno ali samo za nas,ne i za tebe koji si u toku a sem toga za pocetak par godinica i znacajni ljudi iz tog doba.Dakao mislio sam na 20 stoljece.Mozda ti ovo bude i ideja za Antologija YU Knjizevnosti(proza i poezija)-od Mr. PISKARALO
Nemoj bas ozbiljno da me uzimas jer znam da je i tvoje vrijeme na isteku kao i moje, ali valjda ta zelja za ciniti radosti drugima (praveci i sebi osjecaj srece) daje dvostruko vise snage, a ponekad ljudima, kao tebi,vec afirmisanim umjetnikom,par zadovoljnih dusa doda malo topline na casu punu tastine!
pozdrav za sve (sa)ucesnike roamap!
That,finally,is all it means to be alive:
to be able to die.

Post Reply