Odred izvidjaca "Vid Njezic"

ZDRAVO!

Moderator: Dripac

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Odred izvidjaca "Vid Njezic"

Post by Dripac »

Citam u Istorijskoj citanci grada u dijelu koji se zove "Prnjavorski skauti" da su, citiram: "...generacije Prnjavorcana stasale uz logorsku vatru i gitaru, na ljetovanjima kraj rijeke Ukrine..."
Pamti li neko ta vremena?


Image
Ilustracija
Last edited by Dripac on 05.03.2009. 09:51, edited 10 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

C!

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Eto ja pamtim recimo u nazad 25-30 godina da su izvidjaci iz Donjih Vijacana imali naziv Vid Njezica i pamtim neke ljude da su u to vrijeme bili u izvidjacima!
Image

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

Jel Tarzan jedan od njih?
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Cek Tarzan??! Jel to mislis na Sretka ili...?
Image

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Dripac,znas i sam buraz da nas ima koliko prstiju na ruci,ovdje na forumu koji smo bili u izvidjacima i koji uopste razumijemo temu koju si postavio.Bilo bi eto dobro da ti kao pokretac teme,napises uvod i opste upoznavanje sa ,,Vidom Njezicem,,!!!Poslije tebe cemo mi nastaviti,a prednost bih ispred nas ostalih dao Cirusu,on nam moze ponajvise i ponajblize da okulira pricu o izvidjacima i planinkama!!!Taj odred je bio filter za sve nas koji smo zivjeli u Prnjavoru i ako kroz njega nismo prosli,bili smo patoka!!! :wink:
Last edited by seha on 10.04.2009. 04:00, edited 1 time in total.
Srebrena Krila

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Покојни Жељко Смолић Смола је водио извиђаче пред и у току рата... Барем ми се тако чини... После његове смрти све је то замрло... :cry: Нажалост...
ImageImage

zoki05
Posts: 725
Joined: 05.07.2005. 09:49
Location: Prnjavor

Post by zoki05 »

Pohvalio bih autora teme.. svaka čast!
Vazduh treperi kao da nebo gori, sprema se oluja...

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

D kao "Dragan Smolic"

Post by Dripac »

Prnjavorski Odred "Vid Njezic" je, pise u citanci, osnovao Dragan Smolic.
Dragan je tragicno nastradao sredinom 60:ih godina, banalno, padom sa drveta/vocke. Iza njega je ostala uplakana udovica Greta sa sinom Zeljkom u narucju... Ostalo je sjecanje, svaki novi "poletarac" na prvom izvidjackom sastanku saznao bi ime osnivaca prnjavorskog odreda...Dragan Smolic.

Kad je mali Zeljko Smolic malo porastao, ocevim stopama - postao je izvidjac, a vremenom i jedan od glavnih entuzijasta koji su "vukli" odred.

Prestiznu "Trecu zvijezdu", potvrdu o poznavanju izvidjackih vjestina, Smola je nosio na grudima vec u osmom razredu...

Samo je Esref, dugogodisnji nacelnik odreda 70:ih i 80:ih godina, mogao da se pohvali istom... Goran Nikolic Pacov je svoju dobio kasnije...
Last edited by Dripac on 05.03.2009. 16:51, edited 6 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Ponosni član čete ,,Crni panter,, pod vođstvom Igora Cipara !
Prvo značajnije logorovanje i takmičenje Čapljina *81 sa samo deset godina !
Izviđači su bili gdje je današnja kafana Hajduk Veljko ! Super vrijeme , dobra druženja ...
Velika je šteta što danas nema odreda ali jednostavno izgubila se tradicija i ljudi koji su trebali nastaviti obuku generacija !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Alal vjera Maximus

Post by Dripac »

Vod "Crni Panter" je imao "zestok" grb. Licno ga je Smola nacrtao, na molbu mladjeg brata Igora...
Crnog Pantera je cinilo drustvo dripaca iz gornje mahale kombinovano sa jos nekim dripcima od Mustine birtije dole prema klaonici.

Dobrodosao na temu, Maximus!
Last edited by Dripac on 23.03.2009. 23:22, edited 4 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Sta se podrazumijeva pod izvidjacima, po modernom jeziku? :)

Joj, koja bi to bila shega da toga i danas ima.. pratili bi dostavni kamioni piva :D

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Jebiga kod nas nema,ali kod Hrvata jos uvijek ima. Ne znam za Srbiju mislim da i tamo ima,ali ne tvrdim da ima,dok u Hrvatskoj sam pre 10-ak dana gledao nekakvu emisiju u kojoj ucestvuju izvidjaci!
Image

Oleg
Posts: 82
Joined: 08.10.2008. 11:04

Post by Oleg »

Izvidjaca ima svuda u svijetu vise informacija se moze naci ovdje:
http://www.scout.org/en
Nisam to licno dozivio ali vjerujem da je to bilo jako lijepo druzenje mladih.
Moglo bi se to opet organozovati samo da ima interesa za tako nesto.

gavro
Posts: 19
Joined: 17.10.2008. 20:27

Post by gavro »

Da, bilo bi extra ponovo da se organizuje nesto novo ali sumnjam da bi poraslo u tako nesto veliko zbog trenutnog stanja svega i pomjerene hijerarhije vrijednosti...
Sjetim se,onako malo,bio sam bas klinac,kako jurimo do terena kod "Copica" jer izvidjaci pale logorsku vatru...
kakvo ushicenje,kao da pale pentagon...

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Dripac wrote:Vod "Crni Panter" je imao "zestok" grb. Licno ga je Smola nacrtao, na molbu mladjeg brata Igora...
Crnog Pantera je cinilo drustvo dripaca iz gornje mahale kombinovano sa jos nekim dripcima od Mustine birtije dole prema klaonici.
Bilo nas je sa svih strana ... uglavnom generacija plus minus godina dvije ...
Mnogi misle , pogotovo današnja omladina, da su izviđači produkt komunizma ... međutim danas se izviđači nazivaju skauti i postoje u okolnim novonastalim državama ali bogami i u BIH ! Interesantno je da se održao odred u Vijačanima a u Prnjavoru ga nema skoro dvije decenije !
Bilo je pokušaja da se ponovo organizuju , naravno lokalna vlast nije imala razumjevanja za to a najsramniji pokušaj lokalnih moćnika je pokušaj ucjene ... da bi dobili pomoć u organizovanju i mrvice od budžeta inicijatori su bili uslovljeni da se izviđači zovu ,,Srpski sokolovi,, dok su organizatori htjeli naziv ,,Željko Smolić- Smola,, !
Njima na čast i obraz !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Oleg
Posts: 82
Joined: 08.10.2008. 11:04

Post by Oleg »

Jesi mozda razmisljao Maximus da pokrenes inicijativu da se opet nekako organizuju
ti izvidjaci? To bi bila prava stvar za omladinu da se izvuku iz zanatskog centra i
rade nesto korisno. Mozda bi i novi nacelnik mogao pomoci oko organizacije ?
Mislim da je Smola zasluzio da se nova izvidjacka organizacija u Prnjavoru
zove kao on!

Kostakurta
Posts: 537
Joined: 26.03.2005. 09:10

Post by Kostakurta »

MAXIMUS wrote:Ponosni član čete ,,Crni panter,, pod vođstvom Igora Cipara !
Prvo značajnije logorovanje i takmičenje Čapljina *81 sa samo deset godina !
Izviđači su bili gdje je današnja kafana Hajduk Veljko ! Super vrijeme , dobra druženja ...
Velika je šteta što danas nema odreda ali jednostavno izgubila se tradicija i ljudi koji su trebali nastaviti obuku generacija !
Igrom slucaja ili ne.
Igor je brat po materi pokojnom Smoli :!:
Odmah sam ja znao da tu nesto smrdi
kaze tip iz komunalnog

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

U mojoj ceti ,poglavica je bio Zoran Planincic :lol: jos se sjecam onog doma, kasnije tombole i mirisa trulog luka koji je siptar lagerovao iza kioska a nama pod prozorom. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

J kao "Jednakost"

Post by Dripac »

Izvidjaci su skola zivota!

Sa izvidjacima je bilo fantasticno to sto su svi, bas svi - bili JEDNAKI.

"Prostorija", kako se lokal tada nazivao, bila je mjesto gdje je "guzonjin sin" imao ista prava i obaveze kao i "siromasno kopile". Vjestina, drugarstvo, nesebicnost su se bodovali vise nego drustveni status, pare i skupe stvari.

U zlatno doba odreda "Vid Njezic" znalo se nedeljom na "smotri" sakupiti po 300 izvidjaca i planinki.
"Drugovi izvidjaci, zdravo!" grmio bi Esref stojeci ispred stroja, "ZDRAVO!!!" orilo se iznad grada iz grla stotina srecnih omladinki i omladinaca. Pjeske, s ruksacima na ledjima, odrednica je mogla biti "Dolina mira" u podnozju Ljubica gdje se spremala hrana u prirodi, pjevalo uz vatru i gitaru, radjale prve ljubavi...
Last edited by Dripac on 23.03.2009. 23:23, edited 7 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

...

Post by Dripac »

Dok sam pisao predhodni post, upitah se sta li "Escho", dugogodisnji nacelnik odreda i uzor mnogih prnjavorskih izvidjaca, radi danas. Prije rata bio je geometar u Prnjavoru.

Nadjoh ga s one strane Vijake, doing good work as usual! Typically for Esref, I'm not surprised at all!

Uz Vedranovu tehnicku asistenciju, clanak iz lokalne preko-barske stampe nalazi se u sledecem postu.

Ukratko, u textu preuzetom iz americke lokalne stampe stoji da je gradonacelnik Greg Nickles urucio pismeno priznanje Esrefu Marusicu, specijalisti za sanaciju nekretnina iz kompanije HomeWise, jer je spasio zivot jednoj svojoj sugradjanki, time sto je blagovremeno upozorio na opasnost od povisene koncentracije otrovnih gasova koji su dolazili iz dotrajalog sistema za zagrijavanje u nekretnini u kojoj je sugradjanka stanovala. Brzom intervencijom Esrefovih tehnicara nesreca je izbjegnuta.
Last edited by Dripac on 23.03.2009. 23:23, edited 7 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Мала помоћ

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Gdje je danas Igor Cipar?

Post by Dripac »

Gdje je danas Igor Cipar? On je pravio pokusaj da ponovo formira odred...

Kad malo razmislim, "Srpski sokolovi", sto da ne... juce Titovi, danas Obilicevi ...
Treba se dodvoriti sponzoru, a ukus izvidjackog pasulja vjerovatno se nece promjeniti, bilo da zaprzku pravi Tito ili Milos licno... Vazno da izvidjacka tradicija prezivi, a mladost politiku "spiri ko secer sa bundevare".

Gdje je Surep, njega cini mi se vidjam u gradu, on je bio aktivan...
Last edited by Dripac on 23.03.2009. 23:23, edited 3 times in total.
Scout group "Chestnut City"

Image

An Investment in Scouting is an Investment in the Future of Prnjavor
http://www.kestengrad.org
http://www.kodpetlampi.wordpress.com

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Post by murgo »

dobra tema !
izvidjaci bi trebali ponovo da se organizuju, jer ih ima skoro svugdje u svijetu... trebali bi biti organizovani na principima ciljeva koji trebaju da se postignu sa djecom i omladinom a ne da budu nekakvi nacionalni simboli vazniji...
mlade u prnjavoru i okolini trebalo bi izvuci na taj nacin iz kafica...sta ima ljepse od prirode i cistog vazduha, a mnogi bi i naucili kako da se prezivi u prirodi....bez udobnosti tople kuce ili zadimljenih kafana...
ja se sjecam kad smo mi krajem sezdesetih i pocetkom sedamdesetih godina isli na posumljavanje ljubica...danasnja omladina ide na ljubic samo na piknik i mogu lijepo da uzivaju u hladovini tih borova...ako nisu do sada pokradeni...
pozdrav za mlade forumase i mnogo uspjeha na pokretanju ove inicijative...
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Evo jedna sličica nekadašnjih izviđača ... danas ljudi u zrelim godinama .


Image
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Post Reply