Optička varka:)

Sačuvajte svu ljepotu života jednim klikom.

Moderator: Magyar

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Optička varka:)

Post by KP »

Image
dobro pogledaj sliku, zatim stavi glavu u lijevo!


Image


Image
koliko nogu ima slon? :D

Stavite i vi koje slike!!!!!!
Image

User avatar
kraschotica
Posts: 1061
Joined: 10.11.2007. 21:25
Location: put za nigdje...pa pred kraj puta;)
Contact:

Post by kraschotica »

Image

u sredini slike...gledaj u ove 4 točkice-15 sec...zatim se okreni prema zidu i trepći...koga vidiš :shock:
ki je mačku rep odsikal=)

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

jezus :D
Image

User avatar
Liquari
Posts: 1827
Joined: 15.08.2007. 16:32
Location: Prnjavor City
Contact:

Post by Liquari »

prejako ^^
Take me home united road!

Dragan
Posts: 11
Joined: 15.05.2007. 19:58

Post by Dragan »

Jako zanimljiva tema.

Ovako, trougao iz prethodnog posta se zove Penrouzov trougao
http://en.wikipedia.org/wiki/Penrose_triangle

Image

Meni je jos zanimljivija Nekerova kocka, koja jos bolje ilustruje isti princip:
http://en.wikipedia.org/wiki/Necker_cube
Image

Sve to spada u tzv. nemoguce objekte, a grana matematike koja se (izmedju ostalog) ovim bavi jeste topologija ( http://en.wikipedia.org/wiki/Topology ). Tu moze da se nadje ponesto i o Moebiusovoj traci ili Kleinovoj flasi. U svakom slucaju, jako zanimljivo :).

Prvi predmet iz ove grupe koji sam sreo bio je:

Image
Dok sam ga gledao, imao sam osjecaj da ne mogu da se skoncentrisem :).

To su varke koje se zasnivaju na topoloskim osobinama i "manama" oka prilikom tumacenja 2D crteza. Inace su cesti u slikarstvu, nadrealizmu posebno. Meni je licno najzanimljiviji Eser:
http://en.wikipedia.org/wiki/M._C._Escher

Sa druge strane, ima jos jedan tip varki koji se zasniva na iluziji kretanja, i meni se licno mnogo dopada. Radi se o "rotirajucim zmijama":
Image
Stos je u tome da se na slici nista ne krece, iako bi mnogi tvrdili suprotno :).

Varijacija na temu:
Image

Ima ih jos mnogo, ali da ostavimo neke i za drugi put ;)

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

Image
kad gledaš normalno sve je ista boja.......kad gledaš u centar boja se promjeni....:)
Image
Image

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

E TAKOOOO......SAD ČU STAVITI SLIKE KOJE PREDSTAVLJAJU 3D,....SAMO TAD, KAD PREKRSTIŠ OČI*CROSS EYE*....ZNAČI TREBATE PREKRSTIT OVE DVE SLIKE TAKO DA VAM DODJU TRI.....I GLEDAŠ SREDINU......ZNAM DA NEMOŽETE SVI TO URADITI ZATO PROBAJTE ONI KOJI MOŽETE...
STVARNO JE ZANIMLJIVO........


Image

Image

Image
Image

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

ja ne mogu, vidim samo na jedno oko
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

Dragan
Posts: 11
Joined: 15.05.2007. 19:58

Post by Dragan »

Nije lose to sa 3D iluzijom :). Nisam je do sada sretao :). A evo jedne koja se meni mnogo svidja:

Image

U kom se smjeru (gledano odozgo) okrece plesacica? U smjeru kazaljki na satu, ili u suprotnom?
Ako imate nekoga od prijatelja ili porodice blizu racunara, pitajte i njih. Nemojte se iznenaditi ako vam kazu suprotno od onog sto vi tvrdite :).

Vecina ljudi tvrdi iskljucivo da se vrti u clockwise, ili u counterclockwise. Malo ljudi moze da se "prebaci" i vidi oba smjera obrtanja. Moze se, samo treba malo duze gledanja :). I ne, animacija nije takva da se plesacica vrti malo u jednu, malo u drugu stranu :).

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Dobra, dobra... :smt023

Prvi put sam vidio da se okreće clockwise i rekao bi da se tako okreće da nisam pročitao text. Onda sam malo buljio u to i onda sam vidio i u drugu stranu. Uspio sam se još koji put "prebacit" i uglavnom sad vidim da se okreće counter clockwise i "ne merem" se vratit. :smt102 Nisam još usavršio.
KP wrote:Image
kad gledaš normalno sve je ista boja.......kad gledaš u centar boja se promjeni....:)
Ova iluzija, kad buljiš u centar, ovi ljubičasti krugovi "nestanu" bar u mom slučaju.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Post by sibi »

Dragan wrote:Nije lose to sa 3D iluzijom :). Nisam je do sada sretao :). A evo jedne koja se meni mnogo svidja:

Image

U kom se smjeru (gledano odozgo) okrece plesacica? U smjeru kazaljki na satu, ili u suprotnom?
Ako imate nekoga od prijatelja ili porodice blizu racunara, pitajte i njih. Nemojte se iznenaditi ako vam kazu suprotno od onog sto vi tvrdite :).

Vecina ljudi tvrdi iskljucivo da se vrti u clockwise, ili u counterclockwise. Malo ljudi moze da se "prebaci" i vidi oba smjera obrtanja. Moze se, samo treba malo duze gledanja :). I ne, animacija nije takva da se plesacica vrti malo u jednu, malo u drugu stranu :).
Ja 1 meter ispred monitora primjetio sam i jedno i drugo, cura iz kreveta sa 5 metera takodje, samo je fora (barem kod mene) okrenuti glavu vertikalno :D

User avatar
LEGIJA
Posts: 471
Joined: 17.05.2007. 11:34
Location: Canada

Post by LEGIJA »

Zaista svaka cast na ovakvim stvarima nisam odavno nista bolje vidjeo.Zamoljavam ako imate jos koji da postavite.Pozzz

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

EVO LEGIJA SAMO ZA TEBE....PA TI ŠKILJI AKO ZNAŠ:


Image

Image
Image

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

dogface_gremlin wrote:Dobra, dobra... :smt023

Prvi put sam vidio da se okreće clockwise i rekao bi da se tako okreće da nisam pročitao text. Onda sam malo buljio u to i onda sam vidio i u drugu stranu. Uspio sam se još koji put "prebacit" i uglavnom sad vidim da se okreće counter clockwise i "ne merem" se vratit. :smt102 Nisam još usavršio.
KP wrote:Image
kad gledaš normalno sve je ista boja.......kad gledaš u centar boja se promjeni....:)
Ova iluzija, kad buljiš u centar, ovi ljubičasti krugovi "nestanu" bar u mom slučaju.
SVAKO VIDI DRUGČIJE......ALI ZATO NIJE TU NEKI PROBLEM.......SVI SU KRUGOVI ROZA BOJE KAD GLEDAŠ SREDINU ONAJ KRUG KOJI TI SE OKREČE....VIDIŠ ZELENO!
POZDRAV!
Image

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Na papiriu je mrtvo, a ovako je drugo 8)

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

dogface_gremlin wrote:Dobra, dobra... :smt023

Prvi put sam vidio da se okreće clockwise i rekao bi da se tako okreće da nisam pročitao text. Onda sam malo buljio u to i onda sam vidio i u drugu stranu. Uspio sam se još koji put "prebacit" i uglavnom sad vidim da se okreće counter clockwise i "ne merem" se vratit. :smt102 Nisam još usavršio.
KP wrote:Image
kad gledaš normalno sve je ista boja.......kad gledaš u centar boja se promjeni....:)
Ova iluzija, kad buljiš u centar, ovi ljubičasti krugovi "nestanu" bar u mom slučaju.
da, ljubicasti nestanu, ostaje samo zeleni koji kruzi :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

Image

Image
JESU CRTE RAVNE ILI KRIVE?
Image

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

Image
GORE ILI ISPOD?

Image
ŠTA VIDITE OSIM TAČKICA???




Image
Image

zoki05
Posts: 725
Joined: 05.07.2005. 09:49
Location: Prnjavor

Post by zoki05 »

KP-tema je extra.. mozda cak i br-1 na forumu!

..odlicno, konacno nesto zanimljivo!

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

HVALA ZOKI......pa gledala sam malo da napravim nešto drugčije.....ali kao što vidim malo njih interesira nešto takvo........ali nema veze :D
POZDRAV ZA TEBE! :D
Image

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

Željko Žunić je slikao žiletima taj nazovimo nadrealizam...
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

ŽENSKA....MUŠKO?...............POGLEDAJ KRIVO....... :D
Image
POGLEDAJ IZ DALEKA...
Image
MAGNETNI POLJUBAC.....NEKO VRIJEME GLEDAJ U SLIKU....
Image
Image

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

GDJE STOJI ŽENSKA,VANI ILI UNUTRA?
Image
KO ZNA NEKA MI OBJASNI...... :smt017


Image
Image

User avatar
Mawy
Posts: 347
Joined: 11.12.2007. 17:08
Location: btk.

Post by Mawy »

tema je stFarno ftw...(: extra je.. :) swaka chast.. :P
..i touched her ooh, she touched my aah.. ^^

Dragan
Posts: 11
Joined: 15.05.2007. 19:58

Post by Dragan »

Ne znam hocu li stici veceras da okacim nove zanimljive slicice i prokomentarisem postojece.
Ako ne veceras, onda sutra. U svakom slucaju: iako se na slici malo losije vide kotne linije, u problemu sa "trouglovima", cini se da kada cetiri figure slozimo na jedan nacin, dobijemo trougao kateta (recimo) a i b. Rearanziranjem istih gradivnih figura na drugoj slici dobijamo isti takav "trougao", kateta a i b, samo sto je iz njega isjecen kvadratic (ispada da se negdje jedan kvadratic povrsine "zagubio"). Poenta je sto drugi "trougao" nije trougao, odnosno da najduza linija nije neizlomljena. Drugim rijecima, da u drugoj figuri popunimo i preostali kvadratic, tako dobijena figura ne bi bila trougao, vec cetverougao, sa cetvrtim uglom u jedinoj tacki dodira crvenog i tamnozelenog trougla.

Pozdrav!

Post Reply