Odrzavanje automobila

Ovo je vrijeme paklenih vozaca!

Moderator: regeman

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Odrzavanje automobila

Post by sibi »

W204 wrote:
sibi wrote:Moj tata ima 230CE 88. godiste. Nakon toliko godina otisla "elektronika" motora, 200,- Euro i opet ide kao uvijek. Na tehnickome pregledu, petu godinu za redom prolazi bez problema.

Dosta znaci ako se pazi na auto, mjenjanje potrosnog materijala itd. itd. Mozda lici skupo promjeniti ulje svakih 6.000 ili 10.000km, ali je jeftinije nego motor kada zbog neredovnog mjenjanja zariba. :)

Najvise para tako i tako ide u gorivo.. sreca pa "samo" kosta skorom 3 markice....... :smt011
Normalno, koliko se brines o njemu toliko ce i sluziti. Svi kazu Opel nije nizasta!! Pa nece ni jedno auto valjati ako ga akas i ne odrzavas.
Moj otac ima C 200 CDI, 2008 god ima 65.000Km sada. Do sada samo 3 puta promijenuo ulje i filter i jednu sijalicu od maglenke. To je sve za 3 god voznje.
Nebi ni trebalo biti na C Klasi nista, to nije kilometraza nikakva za njega :) Ja imam sada E320 CDI, prije toga CLK430 a prvo auto mi je bilo E300 Turbodiesel. U svih je isto ordzavanje bilo, u ovoga sada cak najvise, jer CDI tehnika je malo osjetljivija od staroga TD ili benzinca bez turbo/kompressor. Tako da sam par stvari dodatno ugradijo da opterecenje na agregatu nebude preveliko. V8 u CLK je obican benzinac, njemu samo daj SuperPlus i vozi :D A 300TD je auto napravljeno za buducnost. Prodao sam ga sa 360.000km i sluzijo je 99% bez problema. Vodena pumpa otisla nakon 320.000km. Inace samo potrosni djelovi, isao je kao seiko sat :)

Imas slucajno koju sliku od vase C Klase? To je vec W204 model, tacno? Prelijepi su W204 modeli, i W203 modifikovani su super. Naj interesantnija stvar na CDI-ovima je stvarno potrosnja. Dok sam imao TD i V8, i kada mi kazu CDI vozaci da trosi 4 - 5 ili ak 6 litara, nisam mogao vjerovati... Znam da u 300td moram konstantno voziti 120 tempomatom da bi dosao na nekih 7l. U V8 tempomat 140, 9l. A ovaj CDI ->>

Prnjavor - Novska (HR)

Image


Za toliko veliko auto, snagu i motor, potrosnja je nevjerovatno mala.

Pozdrav

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Odrzavanje automobila

Post by W204 »

Nemam sliku ali slikacu pa cu postaviti! To je model w204.
Prije par dana u austriji natocim nekakav ULTIMATE DIESEL i vozim 360Km autoputem konstantno 140-150km/h, potrosnja nevjerovatnih 4.6 lit dok sa nasim gorivom potrosnja pri istim uslovima voznje penje na 6.2 - 6.5 lit.
Ja sam prezadovoljan autom. 136Ks sasvim dovoljno za uzivanje u voznji.
Mada pored Mercedesa veliki sam ljubitelj i OPEL-a i ako Bog da Insignia bi trebala da mi bude novo prevozno sredstvo.

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Odrzavanje automobila

Post by sibi »

Barem ona voda u domacem dizelu ocisti malo klipove i ventile.. Dok sam dole, takodje auto mi trosi 1l - 2l vise nego ovde. Negdje se vise primjeti, negdje manje. Kod brace djukic prema laktasima sam za sada imao najbolje iskustvo. BP Ultimate ili Shell V Power su vec iznad premium dizela. 'Mada jedni govore da to sve iz iste cisterne ide, a drugi vjeruju i mogu potvrditi potrosnjom da auto manje trosi/bolje ide. U Turbodizela sam stvarno imao manju potrosnju, ali u CDI nisam primjetio.

Jeli ti budes u Austriji ili?

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Odrzavanje automobila

Post by W204 »

sibi wrote:Barem ona voda u domacem dizelu ocisti malo klipove i ventile.. Dok sam dole, takodje auto mi trosi 1l - 2l vise nego ovde. Negdje se vise primjeti, negdje manje. Kod brace djukic prema laktasima sam za sada imao najbolje iskustvo. BP Ultimate ili Shell V Power su vec iznad premium dizela. 'Mada jedni govore da to sve iz iste cisterne ide, a drugi vjeruju i mogu potvrditi potrosnjom da auto manje trosi/bolje ide. U Turbodizela sam stvarno imao manju potrosnju, ali u CDI nisam primjetio.

Jeli ti budes u Austriji ili?
Slucajno nekidan upoznam covjeka iz Doboja koji radi u nekoj firmi koja kontrolise kvalitetu goriva u BiH. Priupitam ga gdje je najkvalitetnije gorivo (sa najmanje vode i sumpora), kaze on da vode nema nigdje a iz rafinerije Brod dolazi nafta sa 3.8-4.2 nekih mjernih jedinica sumpora, sto je, kako on kaze kao da ga i nema. A za najbolje gorivo kod nas je rekao da je na NESTRO Petrolu. Sad koliko tu ima istine, sam Bog zna. A za ovaj Ultimate sam siguran da je bolji od naseg Euro5 dizela.
Ja ne budem u Austriji ali mi tamo otac radi pa cesto budem tamo.
Evo nasao sam dvije slike C klase kada je tek dosla.

Image

Image

Neki_to_vole_vruce
Posts: 50
Joined: 08.01.2011. 01:26

Re: Odrzavanje automobila

Post by Neki_to_vole_vruce »

Citam pa nisam mogla da povjerujem ocima da to pise, cuj firma koja kontrolise kvalitet? Ne moras toliko lupardati pobogu. :smt005

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Odrzavanje automobila

Post by W204 »

Neki_to_vole_vruce wrote:Citam pa nisam mogla da povjerujem ocima da to pise, cuj firma koja kontrolise kvalitet? Ne moras toliko lupardati pobogu. :smt005
http://www.ekapija.ba/website/bih/compa ... id=5084272

http://www.inspekt-rgh.com.ba/o_nama.html

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Odrzavanje automobila

Post by sibi »

Ja dok sam bio na odmoru preko nove godine dole, tocijo sam samo kod te nove benzincke pumpe "NESTRO", Euro 5. Hvala ti za taj info uvez kontrole, ipak nije lose cuti tako nesto iz prve ruke, da je barem malo istine u tome, ja mogu potvrditi da dizel na nestro pumpi prilicno iste kvalitete sto se tice dizela iz Austrije. Potrosnja je skorom ista a auto ide kao i ovde dobro.

Neznam dali si cuo, ali CDI-vozaci sipaju na pun rezervar dizela, 500 - 750ml dvotaktnoga ulja ili ATF ulje za mjenjace. Zvuci cudno, ali je zaista dobra stvar. CDI tehnika radi pod ogromnim pritiskom, pumpa (Hochdruckpumpa, u koliko ti to nesto kaze) koja stisce gorivo do dizni (injektori, sa 1350 - 2000bar uprskuju gorivo u cilindar) podmazuje se samo preko cistoga dizela, tako i injektori. Da bi podmazivanje tih djelova bilo malo efektivnije, na ~85litara dizela dolazi 750ml dvotaktnoga ulja, i nakon kratkoga vremena osjeti se da motor mnogo mirnije i njeznije radi. Svaki treci put dodajem dvotaktol na 85l, kao sto sam napisao. Vazno je ulje nasuti prije dizela, tako da se moze bolje pomjesati sve.

U mene ipak nije vise seriska snaga, tako da preventiva mora biti. To je samo jedna od mnogo njih. :)

Vasa C Klasa je fenomenalna. Lijep je pa samo zvoni hehe :smt003 Imas jos sliku od interijera? Odakle su tablice, Burgenland Salzbug ili Kärnten? Pazi dobro na mecku, svaka mala parnica je steta na tako dobrom autu! :)

Pozdrav

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Odrzavanje automobila

Post by W204 »

Cuo sam to za sipanje ulja ali nisam to isprobao. U svakom slucaju sigurno ne moze da skodi.
Slike od unutrasnjosti nemam jer nisam nikad slikao. Sutra cu napraviti koju sliku pa cu postaviti.
Sto se tice cuvanja i ogrebotina - to je neizbjezno na nasim putevima posebno u zimskom periodu kada bace ovaj pijesak po cesti pa auto nakon jedne zime izgleda kao reseto. Zato se trudim da sto manje zimi vozim to auto. Tad na scenu stupa Opel koji je na sve otporan. Haahahah.
Tablice su iz Kärnten-a.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by vrsta8472 »

W204 wrote:Koliko cesto imate (ili nemate) problema sa svojim autom?
Готово да немам. Неке ситне занемарљиве ствари.
W204 wrote:
Najcesci kvarovi?
Нема
W204 wrote:Redovno odrzavanje?
Сваких 10 000 Км замијеним уље и филтер од уља, зрачни филтер, сервисирам на 15 000 Км LPG а сваких 20 000КМ пакне на кочницама. Иначе за 10 000Км треба ми мјесец и по, па онда можете мислити колико често идем на редован сервис.
W204 wrote: Rezervni dijelovi? - Originalni ili samo odgovarajuci zamjenski? Kvalitet istih???
Оргинал, али ако нема оргинала онда замјенски оргинал :D За сада нисам ништа специјално радио, али служе сврси :D
W204 wrote: Mehanicari?
Шеле :mrgreen: Комшија, а то ми треба јер не будем у Прњавору више од пола дана.

W204 wrote:Troskovi?
Точим и трошим. Имам плин, па ми је на толику километражу уштеда невјероватна!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Odrzavanje automobila

Post by W204 »

sibi wrote:Imas jos sliku od interijera?
Pozdrav
Sibi evo par slika unutrasnjosti, a tu je i potrosnja u zadnjih 15.000Km

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Odrzavanje automobila

Post by sibi »

Mercedes je stvarno do koljena... :smt023 :smt023 :smt023 :smt023

Znas sta je najbolje? Vidjeo sam ja vasu C Klasu u zivo vec. Napisati cu poruku privatnu da nespominjem sada imena hehe :)

U glavnome je auto ekstra! A potrosjna preko 15.000km je takodje fenomenalna, kada se sabere gradska, cepanje i normalna voznja i izadje 7l, nema sta reci! :smt006

User avatar
sina1005
Posts: 14
Joined: 16.01.2011. 22:55
Location: Prnjavor

Re: Odrzavanje automobila

Post by sina1005 »

Sunce izlazi u Japanu, pa lično mislim da je japanska tehnologija daleko ispred svih. Kod nas se samo hvale njemačka auta kao da im i nije potrebno održavanje. 8)
Mi nismo anđeli

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Odrzavanje automobila

Post by KAMIKAZA »

Da i ja nesto napisem :D Mercedes cdi svejedno koji ,ne treba dodatke,mislim na ovo ulje,znam iz iskustva :D neunistivi su ,ali po meni je za izdrzljivost najvaznije motorno ulje,ja sipam godinama GTD Magnatek ,naravno mercedes je to ulje oznacio sa sivim punktom,to je ono u nuzdi ako nemas drugo. :D E sad svi ovi moji poznanici su imali stetu na motoru na 70-140 000 km,a i u internetu se nudi sila tih vozila sa crknutim motorom ili stoji ATM na 70 000 km,najcudnije je to sto su svi ti ljudi u stvari vozili sa uljem 0W30 koje u stvari mercedes jedino i preporucuje,kosta oko 40-50 € Litar negdje manje negdje vise i moze da se vozi sa njim do 20 000 km.Ja mjenjam ulje kad se podje pretvarati u katran,na 40 hiljada i vise,svaki moj mercedes a vozim ih od 1996 je cdi,i svaki je presao vise od 400 hiljada kod mene,vozim dusmanski,bez prikolice ni u svatove ne idem :D i nikad nista ni na motorima ni na mjenjacima nisam imao.Samo jednu manu imaju znam jer sam ih silu slepao :D ,nece obrtaje vece od 4000,nakon toga penju temperaturu,i cim se pregriju gotovi su,ostalo je sve super.I iduci moj auto ce da bude CDI :D ako zena ne naredi drugacije :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Odrzavanje automobila

Post by W204 »

KAMIKAZA wrote:vozim dusmanski,bez prikolice ni u svatove ne idem :D :smt005
:smt005 :smt005 :smt005

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by vrsta8472 »

Гдје су најјефтиније зимске гуме у Прњавору?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
sina1005
Posts: 14
Joined: 16.01.2011. 22:55
Location: Prnjavor

Re: Odrzavanje automobila

Post by sina1005 »

Mi nismo anđeli

User avatar
ThunderBird
Posts: 2455
Joined: 12.08.2007. 20:27
Location: Sparam pokojnog Đole Gunjevića njive sa kontra strane brda...
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by ThunderBird »

Sitnica pred zimu... :D


Image

Image

User avatar
sina1005
Posts: 14
Joined: 16.01.2011. 22:55
Location: Prnjavor

Re: Odrzavanje automobila

Post by sina1005 »

sudeći po priloženom materijalu zadnji diskovi i pločice kočione za vw golf 8)dobar izbor zamjenskih dijelova.
Mi nismo anđeli

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Odrzavanje automobila

Post by aquarius »

vrsta8472 wrote:Гдје су најјефтиније зимске гуме у Прњавору?!
kod Brkovica.... Ne vjerujem da ima povoljniji od njega!
Samo traži Repka ;)
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by Samac »

Vedrane, za tvoj auto u Dionu za oko 300 km možeš nabaciti četiri nove m+s gume. Kod drugih nemaš potrebe da gledaš (u Prnjavoru).

User avatar
ThunderBird
Posts: 2455
Joined: 12.08.2007. 20:27
Location: Sparam pokojnog Đole Gunjevića njive sa kontra strane brda...
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by ThunderBird »

Danas hladan tuš.
Crkla pumpa goriva...

Idemo dalje, sutra naručujem novu... Cijena sitnica, 400KM :roll: :D


P.S. Danas mi bi krivo što nekidan kupih novi set zadnjih kočnica...

Daš mu prst, on hoće ruku... :smt005

User avatar
Repko
Posts: 257
Joined: 28.11.2002. 01:09
Location: Prnjavor Village
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by Repko »

Pozdrav svima,

Evo vam cjenovnik guma pa pogledajte cijene. Početkom sledeće sedmice bi trebao biti novi cjenovnik ali i ovaj oktobarski je aktuelan.
Ako nema nešto što vas zanima nazovite na 051/663-187.

http://dion-tehnix.com/index.php?modul=cjenovnici

Živili!
Don’t forget 1389 Battle for Kosovo.
Don’t forget 1912 Kumanovo battle, revenge for Kosovo.
Don’t forger 1999 Battle for Kosovo II
Don’t forget we’ll revenge it again
Predaj život otadžbini, dušu Bogu a ponos nikome!

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: Odrzavanje automobila

Post by seljak iz skakavaca »

Hoce to, Milane.
Ja se zakleh u Francuze prije dva-tri dana, a juce dim iz haube,.. Injektor zaliva po motoru :)

User avatar
ThunderBird
Posts: 2455
Joined: 12.08.2007. 20:27
Location: Sparam pokojnog Đole Gunjevića njive sa kontra strane brda...
Contact:

Re: Odrzavanje automobila

Post by ThunderBird »

:D To ti pričam...

Pumpa goriva, Proizvođača Pierburg (ide kao originalni dio, prva ugradnja) me je danas koštala 330KM sa ugradnjom...


Pierburg FP18


Idemo dalje... :twisted:

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Odrzavanje automobila

Post by sibi »

Milane, hvali VW - vozi Mercedes :smt003

Post Reply