Benzicina vs. Plincina ?!

Ovo je vrijeme paklenih vozaca!

Moderator: regeman

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Benzicina vs. Plincina ?!

Post by Kum_Ruzvelt »

Molim Vas o Vašim iskustvima,
prebacivao bih nekoliko dostavnih vozila na plin!!!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Kume dobra ideja,mnogo se isplati,ali kad budes i ako budes radio ne dozvoli da ti neki laici rade.Ako treba plati malo vise,ali da ti to odradi samo covjek koji ima licencu tj. a test za to. Raspitaj se malo,mislim da je u Srbiji jeftinije nego tu kod nas,pa ako imas 3-4 vozila isplati se.
Moj rodjak sa Trna je ugradio u audija i super je,cak 5 sigurnostnih ventila ugradjuju u "slucaju ne daj Boze"!
Image

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Nemam licno iskustvo, ali nacuh po nesto...
Recimo- da se pojavljaju razni problemi, tj smetnje na elektronici (posebno kod novijih auta), tako da bih ti hladno preporucio da pazis kojeg majstora biras.. Osim toga, kao sto MrX rece, obavezno u Srbiju... ustedices bar 500Km po autu...
Sto se tice potrosnje - u prosjeku auto potrosi dva litra vise gasa nego benzina; ali kad uporedis cijene onda je to jednostavna racunica... dakle, isplati se...
I da, racunaj na onaj novi zakon- 250Km vise poreza za auto na gas pogon... :wink: i ako planiras raditi, radi sto prije; dok nisu digli i cijene za gas...

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Post by sibi »

Cijene za gas dize se jedno 6 mjeseci poslje cijene benzina. Ali ipak je uvijek jeftini nego benzin..

Sta jos moras razmisliti - zavisi gdje se nalazis.. Sa gasom nesmijes u garaze sto idu par katova ispod zemlje.

Jedan drug voze autesinu sa 5.5 V8 sa dodatnom plinskom bocom. Sto se tice jacine nemjenja se nista, takodje nije se ni pokazalo na motoru da je stetno. Jedino sto je jeftinije, to je se pokazalo! Isplatnije mu je taj veliki motor nego pored njega sto ima 3.2 V6..

Pozdrav

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Trpi motor. Suši se stublina i motor troši više ulja. Preformanse su o.k., ali što kaže ona narodna :" Ko ne plati na mostu platiće na čupriji ".
Preporuka, ako se odlučiš na ugradnju da to radiš u SRB. U LUNA GAS ni za živu glavu !!!
Čuo sam da neki Srbijanci rade u BL. Raspitaću se.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
HOMER SIMPSON
Posts: 94
Joined: 03.02.2008. 11:34

Post by HOMER SIMPSON »

Sve zavisi koliko ko prelazi km,i koliko planira drzati auto kod sebe.Na duze staze naravno da se iplati plin staviti.
Sto se tice uredjaja to su SEKVENTO i LOVATO,BRC.
Plinski sistemi su veoma skupi za odrzavanje i naravno treba dobra racunica dali se isplati.recimo jedna dizna za sekvento kosta 100 eura ali se moraju mjenjati sve znaci po cilindru 100eura,zato treba gledati ko vec zeli plin ugradjivati da se uzmu odvojene dizne a ne intergrisane.
Plin je O.K staviti u starije auto ,ali davati 15-20 hiljada eura za auto i stavljati plin je cista glupost.
Ipak preporucujem dizel masinu,jer plinski uredjaj SEKVENTO se nemoze kupiti kvalitetan i da nije fus bez 1000 eura,pa ko voli nek izvoli,a najveca lutrija je to sto to nema ko da ugradi kako treba,pa cak ni u SRBIJI. I tamo je kao i u Bosni ,ko nije imao sta raditi a ima garazu kod kuce on ugradjuje plini zastupnik odredjene marke. Ja ga nebi preporucio nikome. Ko voli nek izvoli.
zivi i pusti druge da zive

User avatar
ThunderBird
Posts: 2455
Joined: 12.08.2007. 20:27
Location: Sparam pokojnog Đole Gunjevića njive sa kontra strane brda...
Contact:

Post by ThunderBird »

HOMER SIMPSON wrote: Sto se tice uredjaja to su SEKVENTO i LOVATO,BRC.
kada bi bio u prilici da ugradjujem, samo BRC dolazi u obzir.

Jednostavno iskustvo priča dovoljno...


Osim toga, ljudi hvale na sva usta...

User avatar
NoT RespondinG
Posts: 115
Joined: 17.05.2008. 18:37
Location: Prnjavor city

Post by NoT RespondinG »

Kod mene je lovato ali ugradjivan u Sarajevu, lkod mene je vec 4 godine i nikad ni jedan jedini kvar se nije desio.A ovi sto ugradjuju u Derventi na njih se svi nesto zale.Za mene je i lovato dobar
Image

laura
Posts: 3
Joined: 10.08.2008. 20:48

Post by laura »

Ja sam licno ugradjivala u Derventi i prezadovoljna sam. Po struci sam masinski inzinjer i dosta znam o toj djelatnosti i momci koji rade su strucni. Neznam zasto bi neko isao u Srbiju ugradjivati kad opet mora atest rjesavati u bosni a on sa reatestom boce-rezervoara kosta 150.00KM pa kad se preracunas dodjes na isto.
A ja u komsiluku imam pet auta novih koji su radjeni u Derventi i svi su zadovoljni i nebi mjenjali mjesto ugradnje.

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

laura wrote:Ja sam licno ugradjivala u Derventi i prezadovoljna sam. Po struci sam masinski inzinjer i dosta znam o toj djelatnosti i momci koji rade su strucni. Neznam zasto bi neko isao u Srbiju ugradjivati kad opet mora atest rjesavati u bosni a on sa reatestom boce-rezervoara kosta 150.00KM pa kad se preracunas dodjes na isto.
A ja u komsiluku imam pet auta novih koji su radjeni u Derventi i svi su zadovoljni i nebi mjenjali mjesto ugradnje.
Laura, normalno nisu svi sistemi istog kvaliteta, postoje razlike.
Plin neće praviti velike probleme na prostijim i starijim autima, ali da ugrađuješ plin na novo auto koje ima mnogo elektronike u sebi.

Kad uzmeš neki kokošinjac star 20 god. i naviše, i nije ti žao. Uradiš motor kad drekne i opet voziš i nisi u minusu.

Plinske istalacije u autu su danas veoma sigurne, ali ipak i oni preporučuju redovne servise sistema.
Ljudi moji nije to džabe tako. Laura, pretpostavljam da si zaposlena u servisu ili si vlasnica, pa da daš popust na ugradnju ovim našim forumašima. :)

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

Laura,1600ccm,Rover,16V,82KW,plasticna usisna grana
koliko dodje ugradnja :?:

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

DJ_Buco wrote:Laura,1600ccm,Rover,16V,82KW,plasticna usisna grana
koliko dodje ugradnja :?:
Znao sam da ces se ti javiti :lol:

laura
Posts: 3
Joined: 10.08.2008. 20:48

Post by laura »

Pogresno ste protumacili ja neradim u servisu niti sam vlasnica nego sam ugradjivala bmw 2007-mo godi[te sest cilindara i platila ugradnju 1100 eura. A neznam cijene ugradnje za ostala vozila niti me zanima gdje ko ugradjuje samo znam da sam ja prezadovoljna sa svojim autom i da je uradjeno u Derventi u firmi luna-gas i da sam dobila sve papire za upis plina u saobracajnu. A za ostale informacije se morate obratiti njima.

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

Možeš li napraviti finansijsko poređenje potrošnje prije i sadašnje potrošnje?!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

laura
Posts: 3
Joined: 10.08.2008. 20:48

Post by laura »

Mogu<benzina trosi 12l to je 27.00KM a plina trosi 12.5l to je 14.40KM na sto kilometara.

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

Pedeset tisuća automobila u BiH su bombe?!



Niti jedna stručna institucija nije nadležna za to. Vlasnici automobila prepušteni su sami sebi. Nude im se kojekakva uvjerenja za opremu koja se ugrađuje u automobile...



Pedeset tisuća automobila na BiH cestama u koje je ugrađena plinska instalacija, smatraju se izuzetno opasnim budući da država ne izdaje uvjerenja o ispravnosti, već je to ostavljeno auto-serviserima koji nude vlastita uvjerenja.

Da je stanje zaista alarmantno potvrdio je i direktor Instituta za privredni inženjering iz Zenice Fuad Klisura, koji je u ime Vlade FBiH ovlašten za stručni nadzor nad tehničkom ispravnosti vozila.

"Niti jedna stručna institucija nije nadležna za to. Vlasnici automobila prepušteni su sami sebi. Nude im se kojekakva uvjerenja za opremu koja se ugrađuje u automobile, ali niti jednim aktom u BiH te dozvole nisu verificirane", upozorio je Klisura.

Naglasio je kako država treba donijeti standarde i propise za ugradnju plina u automobile i to prije nego što se dogodi nesreća s tragičnim posljedicama.

"Na obaveznim tehničkim pregledima vozila s ugrađenim plinom 'puštaju' se samo da njihovi vlasnici ne bi bili suočeni s posljedicama za koje nisu krivi" zaključuje Klisura.

Naime, zbog poskupljenja goriva, trenutno velika potražnja za ugradnju plina u automobile, no bez "standardizacije ugradnje" mogla bi se dogoditi tragedija.

Pincom
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ne kazem da nisu upravu, ali tu drzava namjerno zeli da dodatno napumpa pricu kako bi pridobili na strahu gradjana, te u njihovo ime obavezali plinovozace na dodatna testiranja, porez itd kako bi lakse punili drzavnu kasu...

Dok, recimo, Nijemci rade takve stvari, ili slicne, sasvim otvoreno... Naime, zna se da se umjesto dizela moze sipati i loz ulje u motore kamiona.. E sad, na loz ulju drzava ubara manji procenat poreza, pa da bi sprijecili manjak dobitka- oni salju muriju da ustavlja kamione, provjerava sta je u rezervoaru (imaju specialne naprave), pa prevashodno tome i postupaju (u slucaju Loze, masna kazna)...

User avatar
kalkulator
Posts: 11
Joined: 01.07.2008. 23:29

Post by kalkulator »

seljak iz skakavaca wrote:Naime, zna se da se umjesto dizela moze sipati i loz ulje u motore kamiona
da, ali koliko dugo? Motor koji je napravljen za dizel. On je napravljen samo za njega. Bilo koja druga kombinacija ce mozda i funkcionisati, ali se dovodi u pitanje kako i koliko...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Moze bit´, al´ ne mora... Tesko da bi firme rizikovale kamione...
Nego, to i ne bi poenta price, vec drzava gladna para..

User avatar
nkulesko
Posts: 329
Joined: 01.10.2007. 21:36
Location: ROMA, ITALY

Post by nkulesko »

VUK-RS wrote:Pedeset tisuća automobila u BiH su bombe?!



Niti jedna stručna institucija nije nadležna za to. Vlasnici automobila prepušteni su sami sebi. Nude im se kojekakva uvjerenja za opremu koja se ugrađuje u automobile...



Pedeset tisuća automobila na BiH cestama u koje je ugrađena plinska instalacija, smatraju se izuzetno opasnim budući da država ne izdaje uvjerenja o ispravnosti, već je to ostavljeno auto-serviserima koji nude vlastita uvjerenja.

Da je stanje zaista alarmantno potvrdio je i direktor Instituta za privredni inženjering iz Zenice Fuad Klisura, koji je u ime Vlade FBiH ovlašten za stručni nadzor nad tehničkom ispravnosti vozila.

"Niti jedna stručna institucija nije nadležna za to. Vlasnici automobila prepušteni su sami sebi. Nude im se kojekakva uvjerenja za opremu koja se ugrađuje u automobile, ali niti jednim aktom u BiH te dozvole nisu verificirane", upozorio je Klisura.

Naglasio je kako država treba donijeti standarde i propise za ugradnju plina u automobile i to prije nego što se dogodi nesreća s tragičnim posljedicama.

"Na obaveznim tehničkim pregledima vozila s ugrađenim plinom 'puštaju' se samo da njihovi vlasnici ne bi bili suočeni s posljedicama za koje nisu krivi" zaključuje Klisura.

Naime, zbog poskupljenja goriva, trenutno velika potražnja za ugradnju plina u automobile, no bez "standardizacije ugradnje" mogla bi se dogoditi tragedija.

Pincom
da uh koliko ih je vec eksplodiralo da neznaju sta ce sa njima! cista glupost!
".......i svjetlo u tami svijetli i tama ga ne obuze....."

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: BENZINČINA vs. PLINČINA?!

Post by vrsta8472 »

Један савјет. Купио сам си супераша - караван има мјеста за резервоар за плин, па бих уградио плин. Интересује ме ко то ради и колико кошта уградња?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: BENZINČINA vs. PLINČINA?!

Post by vrsta8472 »

Препорука за уградњу ауто-гаса?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: BENZINČINA vs. PLINČINA?!

Post by regeman »

vrsta8472 wrote:Препорука за уградњу ауто-гаса?!

Sacekaj bar mjesec dana da putujes pa onda razmisljaj o ugradnji gasa :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: BENZINČINA vs. PLINČINA?!

Post by vrsta8472 »

Размишљам унапријед :D

Уградио сам јуче плин. Интересанто, јесте да мотор мало слабије "вуче", али потрошња је баш мања. Јуче сам тестирао, мада литра плина 0.95КМ а литра бензина 1.96-98 КМ. Сваки дан путујем у БЛ, тако да очекујем за једно три четири мјесеца, да избијем оних 750КМ што сам дао на уградњу. Сад требам урадити опет технички, па у понедељак да замјеним саобраћајну и таблице и то је то!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: BENZINČINA vs. PLINČINA?!

Post by regeman »

do BL i nazad imas 100, 120 km...puta 20ak radnih dana puta 12 mjeseci...to je negdje 30ak hiljada km a na tu kilometrazu se isplati.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Post Reply