Bezbijednost saobraćaja!!!Koliko znamo?!!

Ovo je vrijeme paklenih vozaca!

Moderator: regeman

Post Reply
Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Bezbijednost saobraćaja!!!Koliko znamo?!!

Post by Kum_Ruzvelt »

Hajmo malo ovdje zakuhati,
koliko smo mi to naučili,
odgovorite na pitanje,tačno pa postavite Vaše-novo!!!

idemo,
KAKO JE REGULISANO PRVENSTVO PROLAZA U KRUŽNOM TOKU???
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

U kruznom toku prvenstvo prolaza ima desna strana - sto bi znacilo da vozila koja su u krugu moraju dati prednost vozilima koja namjeravaju da udju u krug....!!!!
Al´, posto to pravilo nije nimalo prekticno (zbog zastoja koji bi se stvorio) , skoro na sve kruzne tokove su postavljeni znakovi davanja prednosti.. kao na slici:
Image
tako da u ovom slucaju prednost imaju vozila unutar kruga...

Pri ulasku u kruzni tok nisu potrebni zmigavci (pokazivaci smjerova), ali su kod napustanju kruga obavezni....
:P

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

Dakle,prvenstvo prolaza regulišu saobraćajni znaci koji su postavljeni i pravilo desne strane!!!
Postavljaj ti sada pitanje!!!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Mogu ja? :lol:

Kad autobusi imaju prednost ukljucivanja u odnosu na automobil koji nailazi?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

U principu uvjek... tj, cim da lijevi zmigavac za ukljucenje u saobacaj, on ima prednost... Naravno, kad prodje vozilo koje ga u tom trenutku paralelno obilazi... odmah sledece treba da saceka (ukoliko jos moze blagovremeno da ukoci)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Za vreme voznje u naselju, vozac je duzan da vozilu javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obelezenom vozilu kojim se vrsi organizovani prevoz dece omoguci ukljucivanje u saobracaj kad to vozilo izlazi sa stajalista koje se nalazi van kolovoza, odnosno sa prosirenja saobracajne trake koja sluzi za stajaliste.
Image

Ako vozilo javnog gradskog prevoza putnika (AUTOBUS, TROLEJBUS) vrsi ukljucivanje na kolovoz sa STAJALISTA IZGRADJENOG NA KOLOVOZU, vozac ovog vozila mora da propusti vozila koja se krecu kolovozom.
Image
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Ne smije ostavljati jer blokira druga parkirana vozila.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
tehnol
Posts: 271
Joined: 20.04.2007. 23:27
Location: Prnjavor/NS

Re: Bezbijednost saobraćaja!!!Koliko znamo?!!

Post by tehnol »

Kum_Ruzvelt wrote:Hajmo malo ovdje zakuhati,
koliko smo mi to naučili,
odgovorite na pitanje,tačno pa postavite Vaše-novo!!!

idemo,
KAKO JE REGULISANO PRVENSTVO PROLAZA U KRUŽNOM TOKU???
SiS je u pravu ali je zaboravio dodati da se tramvaj i sinobus ne pokoravaju pravilu desne strane tj uvijek imaju prednost ne bitno sa koje strane dolazili.

Da li se smije parkirati na prevoju?

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Ne smije, kao i u krivinama, tunelima, mostovima, nadvoznjacima i podno njih..

Da li sluzbeno lice (policajac) moze davati naredbe iz policijskog auta u pokretu ?
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

Moze ako ima kapu na glavi, hahah ovo je bas zanimljivo, kontam da moze sto ne bi mogao!

Zasto je znak stop jedini sestougao?(osmougao, ali nije niko skontao :D )
Last edited by kanadjanka on 04.06.2008. 17:00, edited 1 time in total.
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

[quote="kanadjanka"
Zasto je znak stop jedini sestougao?[/quote]

Radi lakseg raspoznavanja od ostalih znakova, tj. kad vozilom dodjemo na raskrsnicu iliti krizaljku :lol: (prvo naravno protumacimo znakove koji su nama sa nase strane postavljeni), onda ´obavezno´ pogledamo na ostale dijelove iste (raskrcnice, je li :P ) kako bismo utvrdili- da li i sa koje strane dolazi jos neko auto... e, kad pogledamo na ´to nadolazece´ auto, primjetimo tada veoma lako i taj sestougaoni znak na njegovoj strani (ako je postavljen, naravno) - pa samim tim odmah znamo da je ´taj´ jedna gnjida manje koje se moramo cuvati :lol: ... dalje analiziramo ostale :D

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

Dobar si ti SIS,mislio sam ti pucati u koljena ali jako si me razuvjerio u mojoj ocjeni prema tebi ,pa ću ti dozvoliti da "poiješ" samnom 2 kile janjetne!!!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Kum_Ruzvelt wrote:Dobar si ti SIS,mislio sam ti pucati u koljena ali jako si me razuvjerio u mojoj ocjeni prema tebi ,pa ću ti dozvoliti da "poiješ" samnom 2 kile janjetne!!!
Mi iz Svabije volimo obavezno prvo pitati "a na ciji racun to ide" :lol:

Pucati u noge? Eh, nije to nista; >ove su noge skakale sa treceg sprata Volks Banke< :D (dobri stari film LEPA SELA, LEPO GORE)

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

MA NA MOJ RAČUN...SRBIJA SE SAGINJATI NEĆE!!!
Sve znaš,kada stigneš,zoveš,a ja kažem gdje i kada,i onda mačevanje ali po ovalima!!!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
CrnaSuza
Posts: 253
Joined: 20.11.2007. 00:16
Location: IBK

Post by CrnaSuza »

Kum_Ruzvelt wrote:Dakle,prvenstvo prolaza regulišu saobraćajni znaci koji su postavljeni i pravilo desne strane!!!
Postavljaj ti sada pitanje!!!
hm... ja sam ovde polagala, a i to mi je struka, dakle u austri nije potrebno da stoji neki znak pred kruznim tokom. ko se nalazi vec u njemu taj ima prednost

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

CrnaSuza wrote: hm... ja sam ovde polagala, a i to mi je struka, dakle u austri nije potrebno da stoji neki znak pred kruznim tokom. ko se nalazi vec u njemu taj ima prednost
:D

Zar nije ovako:
"Die wichtigste Regel ist gleichzeitig die einfachste: Wer im Kreisverkehr ist, hat Vorfahrt. Wer rein will, muss warten. Ausnahme: Das Schild "Vorfahrt gewähren" fehlt bei der Zufahrt. Dann gilt rechts vor links." :wink:

Jbg.. vjerovatno nisi bila na tom casu :D :D

User avatar
CrnaSuza
Posts: 253
Joined: 20.11.2007. 00:16
Location: IBK

Post by CrnaSuza »

da, ali imam TBO gde pise suprotno
nego, drugo pitanje
jesil ti ikada bio na kruznogm toku pred stadiona, ali dolazeci od mosta???

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

da, ali imam TBO gde pise suprotno
Zasto bi na jednom mjestu pisalo ´nako´ a na drugom ´ovako´... Hmm, da zbune narod?? :D
pa ovaj mozemo ako nadjem neki kreis bez tog znaka da predjemo i provociramo sudar, da vidimo ko je kriv.
Tesko da ces ga naci u A.
Gotovo svi kruzni tokovi su obiljezeni znakovima, da ne bi dolazilo do zabuna...

jesil ti ikada bio na kruznogm toku pred stadiona, ali dolazeci od mosta???
Skoro svaki dan.. Zasto?

User avatar
CrnaSuza
Posts: 253
Joined: 20.11.2007. 00:16
Location: IBK

Post by CrnaSuza »

cesta se pretvara od jednoc u dve trake a sa desne strane dolazi dodatno jedna traka sa parkinga, ako sad prelazim na desnu od one dve, jel onda potreban zmigavac, posto na pocetku ta trake nije ni isprekidana?

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Suzo, ako je puna nije zid. :)
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Post by sibi »

Kad god mjenjas traku moras dati zmigavac, jer ti je to "Richtungsänderung"..

User avatar
CrnaSuza
Posts: 253
Joined: 20.11.2007. 00:16
Location: IBK

Post by CrnaSuza »

ne mjenjam ja nju, nego iz jedne trake se prave dvije, znaci nebi trbala dat zmigavac, ALI je desna toliko nekako povucena da izgleda kao da se prestrojavam na cestu koja dolazi s parkinga, ali ta cesta ima punu crtu, ma jednostavno, *ebeno za opisati

User avatar
CrnaSuza
Posts: 253
Joined: 20.11.2007. 00:16
Location: IBK

Post by CrnaSuza »

Weterinarka wrote:Suzo, ako je puna nije zid. :)
nije ni puna, nego je nema

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

CrnaSuza wrote:cesta se pretvara od jednoc u dve trake a sa desne strane dolazi dodatno jedna traka sa parkinga, ako sad prelazim na desnu od one dve, jel onda potreban zmigavac, posto na pocetku ta trake nije ni isprekidana?
Ne pretvara se u dvije, vec se prosiruje u jednu.

Obaveza uopste nije, ali ako ces se osjecati sigurnije - onda mignes :) mislim, zmigas.. (mada je suvisno, al´ ajd, i ja to nekad uradim 8) )

A zasto? Zato sto "oni sa desne strane" moraju dati prednost, jer se ti nalazis na glavnoj ulici, a oni na sporednoj (na koju oni hoce da se ukljuce). Osim toga, oni imaju i znak "daj prednost" (ili kako se to vec zove po naski). Znaci...

Zanima me zasto navodis taj primjer, jer ocito je da on nema veze sa kruznim tokom (to prestrojavanje je tik prije njega)...?!?

Post Reply