Nase zdravstvo

Kutak za sve one koji brinu o sebi i svom tijelu.

Moderator: aquarius

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Nase zdravstvo

Post by spile_86 »

ekskalibur wrote:
spile_86 wrote:Ово око читаве ситуације у здравсту је толико изполитизовано да прелази сваку мјеру. Па зар ће се све што се уради сада у здравству било то лоше било то добро сада испадати лоше? Наравно постоје проблеми у здравству, али они се рјешавају као што је се доста проблема рјешило од прије и некоректно је само писати о лошим дјелима,а толико доста тога је се и добро урадило и за неповјеровати је да се сви проблеми око здравства пребацују на СНСД,а нико не прича о томе у каквом је стању било прије и у којем је такође било проблема,али очигледно о њима сада нико више неће да прича...
Ahahahahahahahahahahahahaaaa...da ne povjerujes sta ovdje pise sada?Kada je SNSD dosao na rebublicki nivo? Kada je sve poskupilo? Kada su dosle fiskalne kase? Daj,covece ne brukaj se,znamo da radis tu gdje radis,ali ne skaci sebi u stomak. Cuj molim te,pa ja znam kako je bilo u Klinickom prije Mile,a znam i kako je sada. Procitaj Kamikazin post, pa ces vidjeti.
Пишеш о нечему о чему немаш појма и то се види из твоји одговора. Говориш како је прије било боље,а сада лоше,а када ти врста фино замоли да кажеш шта је то било прије добро,а да је сада лоше нема одговора од тебе, јер је зато што незнаш или чекаш да добијеш инструкције или да нешто „велики“ блогер Слободан Васковић објави па да имаш о чему писати. Твоја изјава како има вишка запослени и како због тога нису требали бити запослени ови млади људи је мало смјешно, па шта је то по теби требало да се уради, да се не запосле па да нам лакше могу отићи у бјели свјет ,а ионако је доктори дефицитан кадар. Нема шта знаш ти како то треба. Даље што се тиче наталитета,ово што си написао за наталитет само потврђује моју тежу СНСД је крив када киша пада и када непада што је ван сваке памети и још један показатељ да немаш никаве аргументе са своје писање и лупеташ безвезе. Пошто се види да се од тебе још неко вријеме не могу конкретни одговори ево поставићу ја пар ствари како је то било прије,а како је то данас...

Проблеми до 2006.

Велики проценат неосигураног становништва; 2004. године само је 60 % становника имало овјерену здравствену књижицу, пензионери су плаћали допринос по стопи од 4 %, а пољопривредници уопште нису имали могућности да се осигурају јер је основица била катастарски приход кога није одредила ни једна општина.

Шта је промијењено?

- Број осигураног становништва је повећан за преко 200.000;
- Пензионери плаћају допринос по стопи од 1%;
- Прописана је друга основица (проценат просјечне плате), чиме је пољопривредницима омогућено да уђу у систем здравственог осигурања.
Проблеми до 2006.

Висок проценат неосигуране дјеце, трудница и старих лица.

Неосигурано становништво је само имало право на хитну медицинску помоћ и лијечење неких заразних болести.

Шта је промијењено?

Постигнут је потпуни обухват здравственим осигурањем дјеце до 15 година, трудница, породиља до навршене прве односно до навршених 18 мјесеци живота дјетета и лица изнад 65 година живота. У овим категоријама више нема неосигураних.

Поред хитне медицинске помоћи, неосигураном становништву су доступне и услуге центара за базичну рехабилитацију и центара за ментално здравље. Загарантовано је право на лијечење и сви лијекови за неосигурано становништво које болује од дијабетеса, малигне болести, душевних обољења, прогресивних мишићних обољења, за пацијенте на хемодијализи и још нека тешке хроничне болести.
Проблеми до 2006.

Осигураном становништву је био доступан скроман пакет права и већину здравствене заштите су морали да плаћају иако су имали овјерену здравствену књижицу:

- до 2004. године здравствено осигурање није плаћало ни један цитостатик;

- на листи лијекова који се издају на рецепт било је само 124 лијека генеричког назива заступљених са 420 доза и облика;

- партиципација за лијекове са основне листе лијекова који се издају на рецепт је износила од 10 до 50 % у зависности од цијене лијека;

- здравствено осигурање је финансирало само 9 скупих лијекова за лијечење само три тешке хроничне болести (HIV, хепатитис Бе и Це и мултипла склероза), с тим да је био ограничен број пацијената којима је у једној години била плаћана терапија;

- на листи ортопедских помагала се налази скроман број помагала; нису заступљена помагала за поједина тешка стања, као ни за поједине осјетљиве категорије (нпр. жене обољеле од карцинома дојке нису имале право ни на једно помагало; слијепа лица су имала право само на бијели штап; недовољно је била покривена популација дјеце инвалида)

Шта је промијењено?

Знатно је проширен пакет права кога финансира обавезно здравствено осигурање што је утицало и на знатно смањење плаћања из џепа пацијента;

- На листи цитостатика се налази 70 лијекова и то за све врсте тумора и за све пацијенте без листи чекања; Поред тога, пацијентима је доступно и 5 биолошких лијекова који спадају у најскупљу цитостатску терапију коју плаћа здравствено осигурање (овај лијек за само једног пацијента годишње кошта преко 30.000 КМ);

- На листи лијекова који се издају на рецепт сада има 230 генеричких назива лијека заступљених с 1.500 доза и облика; Број лијекова који се могу добити на рецепт је повећан за 85 %, док је број доза и облика с којима су ти лијекови заступљени на листи повећан за 257 %;

- смањена је партиципација за лијекове с основне листе (листа А) и прописана јединствена партиципација од 10 % с тим да знатно већи број осигураника не мора да плаћа ни оволику партиципацију јер је повећан број категорија које не партиципирају у трошковима здравствене заштите;

- здравствено осигурање сада финансира 30 скупих лијекова за лијечење 8 специфичних хроничних обољења, чиме је број обухваћених обољења повећан за 166 %; Поред лијекова за лијечење HIV-а, хепатитиса Бе и Це и мултипле склерозе, уврштени су и лијекови за лијечење хемофилије, цистичне фиброзе, плућне хипертензије, шизофреније и мишићне дистомије;

- на листу помагала које плаћа здравствено осигурање уврштени су болнички кревет са трапезом, антидекубитални душек и концентратор кисеоника, које сада пацијенти могу да користе и у свом стану; на листу су уврштени и Брајева писаћа машина, телескопске наочале за слијепа лица, рачунар с говорним софтвером, апарат за омогућавање гласа и говора, пелене, грудњак за пацијентице којима је одстрањена дојака, власуља за пацијенте с малигном болешћу, електромоторна инвалидска колица, зубна протеза за лица преко 65 година и тд. Школској дјеци и студентима је умјесто једних, омогућено коришћење двоја инвалидска колица, за вањску и кућну употребу; обољели од дијабетеса сада имају право и на дијагностичке ланцете и траке, а ослобађање од партиципације је проширено и на дијабетес типа 2, као и на компликације шећерне болести; дјеци обољелој од дијабетеса је уведено право на инзулинске пумпе.
Проблеми до 2006.

Вантјелесна оплодња није била обухваћена обавезним здравственим осигурањем и парови којима је то била једина могућност да остваре потомство цјелокупне трошкове су морали да финансирају сами иако су били здравствено осигурани.

Шта је промијењено?

Од 2007. године уведено је право на једну, а од 2011. године на двије бесплатне процедуре вантјелесне оплодње.

Од 2007. године до сада поступком вантјелесне оплодње који је финансирао Фонд здравственог осигурања, рођено је преко 400 беба.
Проблеми до 2006.

Не постоје јасни критеријуми за ослобађање од плаћања партиципације, нити осјетљивост према посебним групама:

- лице које је вишеструки добровољни давалац крви плаћа партиципацију уколико крв није даровао последњих 12 мјесеци без обзира што због болести више не може да дарује крв;


- пензионери уопште не постоје као посебна категорија, већ се ослобађање од партиципације подразумијева само у оквиру година живота (преко 65 година);

- лица с менталном ретардацијом нису ослобођена плаћања партиципације нити је родитељима омогућено да буду уз њих за вријеме болничког лијечења;

- за операцију на отвореном срцу плаћа се партиципација од 10 % цијене операције (око 1.000 КМ)

Шта је промијењено?

Осигураници РС плаћају најмању партиципацију у региону (нпр. минимална партиципација у Хрватској износи 20 % од цијене услуге, а у Словенији кроз допунско осигурање свако осигурано лице мјесечно, мимо редовног доприноса, плаћа премију од 25 еура)

- сва осигурана лица која су крв даровала више од 10 пута су трајно ослобођена плаћања партиципације и то право се не условљава ни протеком времена од последњег даривања, ни годинама живота;

- пензионери с минималном пензијом, без обзира на године живота, ослобођени су плаћања партиципације;

- лица с менталном ретардацијом која су неспосбна за самосталан живот су ослобођена партиципације, а родитељима је омогућен боравак уз дијете док је на болничком лијечењу;

- партиципација за операције на отвореном срцу смањена за 50 % (5 % од цијене операције).
Проблеми до 2006.

Болнице су лоше опремљене, немају адекватан стручни кадра и због тога се велики број пацијената мора упућивати на лијечење изван Републике Српске.
Новцем којим је плаћано лијечење у иностранству могао се финансирати још један клинички центар у Републици Српској.

- до 2006. године на лијечење изван РС сваке године је упућивано преко 22.000 пацијената;

- трошкови лијечења у иностранству су представљали 11 % укупних трошкова здравствене заштите;

- није било ни једне области у којој су болнице у РС могле да пруже комплетну услугу без потребе за упућивањем у иностранство;

- дугови према здравственим установама изван РС на крају 2005. године су износили око 52 милиона КМ, а због неплаћених дугова поједине болнице у Србији су почеле да отказују пријем наших пацијената, односно да га условљавају авансним плаћањем;

Шта је промијењено?

У болнице РС уведено преко 400 нових метода лијечења и дијагностичких процедура због којих су раније пацијенти упућивани на лијечење у иностранство. То је постигнуто улагањем у нову опрему и у едукацију медицинског кадра.

- број упућених случајева на лијечење у иностранство смањен са 22.000 на 6.000 годишње, односно за 72 %; Од потпуне зависности о установама из иностранства, наше здравство је напредовало до нивоа да сада ми можемо да примамо пацијенте из иностранства (операције у Заводу «Др М. Зотовић», ускоро радиотерапија)

- учешће трошкова за лијечење у иностранству у укупним трошковима здравствене заштите смањено је са 11 % на 3,9 %

- сада постоје читаве области у оквиру којих готово да нема потребе за слањем пацијената на лијечење изван РС (онкологија, нуклеарна медицина, урологија, интервентна кардиологија)

- дугови према здравственим установама у Србији смањени су са 52 милиона, колико су износили 2005. године, на 12,3 милиона у 2013. години (за 76 %).

User avatar
ekskalibur
Posts: 36
Joined: 21.02.2014. 17:41

Re: Nase zdravstvo

Post by ekskalibur »

Jel tebi zamorno pisati tolike postove,iz kojih si izvukao samo mali dio,ali sporedan. Hoces li mi odgovoriti na ovo pitanje sada,posto vidim da su te pripremili a a znamo i ko :smt005 ako bas Vlada toliko mari za stanovnistvo i za penzionere,zasto su im poskupili lijekove?Zasto su im i one lijekove koje su dobijali na vid 1,znaci bez doplate,sada brebacili na B listu uz pola doplate?????? A to je danas!!To se sada desava,ovog trenutka!!! :evil: i do koga je to sada??? Zbog cega neko,ko je imao srcani udar i koristio Amiodaron,sada ga placa? Ili Plavix? A skupi su.I sto su sada uveli i sifre,neko ima pravo na lijek sa pola doplate a neko placa cijelu cijenu? Hm? To mi reci.To se dodgadja ovog momenta,dok ti pricas i branis svoje,ljudi treba da biraju da li kupiti hljeb ili Prilenep. Stidi se! :evil:
Ljubaznost uzvrati ljubaznošću, ali zlo uzvrati pravdom.

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Nase zdravstvo

Post by spile_86 »

Наравно да није заморно , баш напротив. Опет ти о љековима, па да ли си ти уопште прочитао текст који сам написао, ја би рекао не. Иначе се не би поново враћао на поскупљење љекова и из твојима постова се види да немаш појма како уопште једна држава функционише,а да не причам о здравству и шта је се све урадило да се имало систем који је био поправи. Имаш у текту одговоре на питања,ако си имало паметан сконтаћеш одговор.Само види колико је становништа било осигурано и како сте накарадно здравство имали и направили и сада ти и твоја политичка опција имате образа да причате о здравству и како садашња власт не води бригу о свом становништу у намјању руку срамотно и безобразно. Наравно је уопште не спорим да је било и има пропуста и код нас и да их дан данас има ,али одкуд вама право да причате о пропустима у здравству,а нарочито када можеш видити колико је пропуста било.

Ево ти мало линкова да се едукујеш, можда неке ствари онда и увежеш,а не да лупеташ глупости...

http://www.farmaceutskodrustvo.org/imag ... kovima.pdf
http://www.almbih.gov.ba/_doc/regulativ ... ena-hr.pdf
http://www.farmaceutska-komora.org/

User avatar
ekskalibur
Posts: 36
Joined: 21.02.2014. 17:41

Re: Nase zdravstvo

Post by ekskalibur »

Nije ni cudo sto si isao u specijalnu :smt004

Da li babu od 80 godina zanima registar lijekova ili izvjetaj Fonda? Njoj je vazno sto je njen lijek Amlopin otisao na B listu i sada se placa?!! O tome ti ja pricam. Pitaj svoju madam,pa neka ti ona pojasni malo ako ne shvatas. A za razliku od tebe o ovoj temi imam mnogo mnogo vise da pisem. :evil: i srami se svoje partije i sta rade narodu. :|
Ljubaznost uzvrati ljubaznošću, ali zlo uzvrati pravdom.

wanted
Posts: 250
Joined: 24.07.2008. 14:53

Re: Nase zdravstvo

Post by wanted »

Ne trosi slova uzalud! Nekome se ne moze pojasniti koliko je 2+2. Ako je kome nejasno nesto,neka proseta do apoteke pa da se uvjeri :smt006

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Nase zdravstvo

Post by spile_86 »

Да имаш ти много тога да пишеш,а врста када ти постави једноставно питање твој је одговор писаћу о томе касније. Не видим сврху да овај разговор настављамо. Ја сам своје написао,а ти ако имаш шта да демантујеш из свега онога шта сам написао слободно демантуј,а што се тиче љекова немам у плану да ти објашњавам неке ствари имаш линкове па прочитај... И у будуће пробај да пишеш са једног налога,а не да одговараш мени, па поново пишеш себи...
:smt006

User avatar
diablo
Posts: 486
Joined: 01.10.2012. 16:31

Re: Nase zdravstvo

Post by diablo »

:smt006 :smt006 ovaj lik je bas uporan,placaju ga dobro za fight na prnjavor.infu :smt006 a po njemu se vidi da ne pise iz svojih usta,vec samo copy-paste. Pustite ga! :smt006
Život je ugodan. Smrt je mirna. Problematičan je samo prijelaz.

User avatar
iskreno
Posts: 40
Joined: 04.06.2013. 15:24
Location: Français

Re: Nase zdravstvo

Post by iskreno »

.
Debout, les damnés de la terre, Debout, les forçats de la faim ...

User avatar
ekskalibur
Posts: 36
Joined: 21.02.2014. 17:41

Re: Nase zdravstvo

Post by ekskalibur »

spile_86 wrote:Да имаш ти много тога да пишеш,а врста када ти постави једноставно питање себи...
Ne ulizuj se vrsti :smt005 :smt005 Na kraju si se bas zbunio. Ja ne moram biti ulogovan da bi' pratio stanje na forumu,citam ja nekada. I pratim ko je kada dosao,pa vodeci se tim kada si ti ovde uskocio,vidim da imam mnogo duze staza od tebe. :mrgreen: :mrgreen: ali tebi matematika bas i ne ide,ako ni pravopis :smt006
Ljubaznost uzvrati ljubaznošću, ali zlo uzvrati pravdom.

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Nase zdravstvo

Post by spile_86 »

Немам потребе да се икоме улизујем,а ти брже боље на Слободана Васковића можда је нешто ново поставио. :smt005 Веома мудро збориш пратиш ти форум дуже вријеме и као знаш ко је када дошао и по томе си ти дуже овдје, нема шта ако је тако онда си управу. :lol:
П.С Колико имаш налога, сунце ти...видим преко три улазиш... :shock: :lol:

User avatar
ekskalibur
Posts: 36
Joined: 21.02.2014. 17:41

Re: Nase zdravstvo

Post by ekskalibur »

:smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 eh, samo da znas. I de poradi na gramatici malo :smt005
Ljubaznost uzvrati ljubaznošću, ali zlo uzvrati pravdom.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Nase zdravstvo

Post by vrsta8472 »

Image

http://www.domzdravljaprnjavor.com/

Повратак у будућност 4

Један од доказа да они који раде, не мисле својој главом шта то раде!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Nase zdravstvo

Post by просвјета »

Или можда да: Ко ради тај и гријеши... :D

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Nase zdravstvo

Post by vrsta8472 »

Ако имају овако очигледне јавне грешке, онда могу само да замислим какве су оне које не можемо да видимо?!

Оде на посао, и остави мозак кући.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
diablo
Posts: 486
Joined: 01.10.2012. 16:31

Re: Nase zdravstvo

Post by diablo »

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 36028.html Malo kasnim sa ovom vjesti,ali morao sam da okacim ovaj clanak.Samo da narod,koji cita ovo,vidi sta politika radi. Taman pred izbore ce Fond da vrati odredjene lijekove na A listu,gdje su i bili. I sada neka meni neko kaze kako ovo nije igranje sa zivotima naroda, sa zdravljem!? :twisted: :twisted:
Život je ugodan. Smrt je mirna. Problematičan je samo prijelaz.

User avatar
diablo
Posts: 486
Joined: 01.10.2012. 16:31

Re: Nase zdravstvo

Post by diablo »

http://www.cin.ba/budzetske-rezerve-za- ... oliticara/ Budžetske rezerve za liječenje i školovanje političara
Život je ugodan. Smrt je mirna. Problematičan je samo prijelaz.


zekopeko

Re: Nase zdravstvo

Post by zekopeko »

KOZARKA U DOMU ZDRAVLJA

Cestitamo Domu Zdravlja nismo znali da ce se baviti plasticnom hirurgijom jer je kozarka zaposljena.
Nastavlja se besramna politika Prnjavorskih funkcionera. Ponovo je jedan supruznik zaposljen u Dom Zdravlja dok taj isti funkcioner prima platu preko 2.500 KM!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Nase zdravstvo

Post by KAMIKAZA »

Cija je ta ?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Nase zdravstvo

Post by Hirurg »

imena se traze! da bog da se lijecili na onkologiji svi odreda!

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Nase zdravstvo

Post by spile_86 »

Козарка је госпођа Лукановић.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Nase zdravstvo

Post by Hirurg »

znao sam! snajka direktor u skoli zena u zdravstvo on skupstina! u zdravstvu se bas nakupilo raje. mislim da i vozaci imaju potparole :)

zox007
Posts: 285
Joined: 17.02.2014. 16:36

Re: Nase zdravstvo

Post by zox007 »

Znaju li ovi SDS forumaši ove informacije? Fina tema,sad pada u vodu,sve ono što oni brane na ostalim temama! ja sam razočaran,ali NE i iznenadjen "poštenjem" nove vlasti :!: :smt006

User avatar
spile_86
Posts: 945
Joined: 09.01.2011. 18:48

Re: Nase zdravstvo

Post by spile_86 »

По мојим информација није госпођа Лукановић једина особа која треба почети радити у Дому Здравља Прњавор има још једна, али о томе нећу писати док иста почне радити...

Iris
Posts: 1717
Joined: 22.12.2013. 15:57

Re: Nase zdravstvo

Post by Iris »

Šta je sa ovim KC Banjaluka, samo smjenjuju direktore (koji su naravno svi kadar SNSD-a) i sve ih smjenjuju ti isti koji su ih i postavljali i to pod objašnjenjem da su činili krivična djela, ali niko nikad ne odgovara!
Onda smijenu onog kojeg su dizali u zvijezde kad su ga postavljali pa ponovo postave onog istog kojeg su i smijenili sa takvim objašnjenjem (potpisivanje štetnih ugovora, rad u privatnim ustanovama, primanja koja prevazilaze zakonske okvire...)

Post Reply