"sve o Hipokratovoj zakletvi"

Kutak za sve one koji brinu o sebi i svom tijelu.

Moderator: aquarius

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

"sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by JOKARA »

Slazem se sa tobom ako je to istina,a nemam razloga da ti ne vjerujem.
Meni je zao mene ( mislim sto se vode tice ) svi me maltretiraju da im donesem vode itd.
Gospodju sam spomenuo iz razloga sto je vecina gradjana Prnjavora poznaje, a bila je svjedok onoga o cemu sam pisao.

Mislim da bi se mogla otvoriti tema tipa "sve o Hipokratovoj zakletvi". "U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta. Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri. Održavat ću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege bit će mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."
Svi smo svjedoci bahatog ponasanja pojedinaca iz te branse ( na kraju krajeva kao i u svim profesijama, samo sto je njihova greska skupa - preskupa :smt059 )



Ako ima ovakva tema neka gazde ovaj post prebace na istu.
Свако зна своје, милиција свачије !

srbin janez
Posts: 296
Joined: 06.09.2008. 15:23

Re: Prnjavorski problemi nestanka vode

Post by srbin janez »

-
Last edited by srbin janez on 18.10.2010. 03:14, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorski problemi nestanka vode

Post by KAMIKAZA »

Hipokrat je zivio od 460 -375 v.Crist :D nikakvo cudo da je razmisljao tako,tada jos nije postojao Kapitalizam i Dolar :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Prnjavorski problemi nestanka vode

Post by JOKARA »

srbin janez wrote:RE-JOKARA:Mislim da bi se mogla otvoriti tema tipa "sve o Hipokratovoj zakletvi".
...
Kakve vajde od zakletve ti si još mlad,a stariji forumaši znaju zakletvu JNA-e koju je svaki
vojnik položio ,da će braniti teritorijalni integritet i suverenitet SFRJ-e svojim životom i
GDJE SU TI VOJNICI,...... SU I ŠEFA I STANICU.Tako je isto sa doktorima ako imaš novaca
da platiš držaće se Hipokratove zakletve,a ako nemaš???
Druze hvala ti na ovoj recenici, pogotovo ono "ti si jos mlad". Samo da te napomenem da je Tito taman umro kad sam ja sluzio vojsku, pa ti sad procijeni koliko sam mlad.
U cijelosti se ja slazem sa tobom i savrseno mi je jasno na kojim postulatima egzistira cijeli svijet. Ja nisam tip koji lako prihvata to zapadnjacko ludilo i mislim da jos uvijek nisam izgubio srce. Moram priznati da me to cesto kosta zivaca i svega ostalog ali sta da radim da li sam tako rodjen ili vaspitan nemam pojma.
Ipak ima jos dosta LJUDI !!!
Свако зна своје, милиција свачије !

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Prnjavorski problemi nestanka vode

Post by JOKARA »

KAMIKAZA wrote:Hipokrat je zivio od 460 -375 v.Crist :D nikakvo cudo da je razmisljao tako,tada jos nije postojao Kapitalizam i Dolar :D
Znaci za marke vise ni zdravlje neces moci kupiti :lol:
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorski problemi nestanka vode

Post by KAMIKAZA »

Marka je Izmisljena valuta :D mada nece vise niko ni Eure ,ova inflacija je cudo,obratite paznju prilikom podmicivanja :D
nemojte slucajno da ponudite Marke,uvrijedit cete covjeka. :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

"sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by aquarius »

Zanimljiva tematika. Ajde da vidimo na šta će izaći.
Oprezno sa optužbama. :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by vrsta8472 »

Шта рећи, него до све и једне што је Хипократ рекао раде орбнуто!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

srbin janez
Posts: 296
Joined: 06.09.2008. 15:23

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by srbin janez »

-
Last edited by srbin janez on 18.10.2010. 03:12, edited 1 time in total.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 14:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by regeman »

povjerljiva wrote:
vrsta8472 wrote:Шта рећи, него до све и једне што је Хипократ рекао раде орбнуто!
Ne možemo tako generalizovati stvari. U svim profesijama nas ima svakavih. Razlika je jedino što u tome što u ovoj profesiji "greške" prekriva zemlja. Doktori i zdravstveni radnici su, uglavnom, posvećeni poslu, a oni nečasni izuzeci čine da ih sve posmatramo baš na način kako ne bi trebalo.

Slazem se, u svakom zitu ima kukolja. Nekad se greske prave namjerno, nekad ne, nekad neko nije za taj posao sto je najscesci slucaj. Ono sto treba uraditi jeste da se pravilnicima i zakonima ove stvari regulisu. Tako bi bilo lakse i doktorima i pacijentima i generalno svima koji rade ovakve poslove. Onda se zna ko je i koliko ispostovao proceduru.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by Magyar »

JOKARA wrote:
Ipak ima jos dosta LJUDI !!!
Nema ljudi bez cupavih grudi :smt005 !

Sad bi i ja nesto da priupitam, jer mozda neko od vas zna. Sta je bilo sa onim Vujasinovicem sto je umro :?: Da li je istina da je zbog slijepog crijeva covjek umro :?:
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 14:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by KAMIKAZA »

srbin janez wrote: Evo samo jedan primjer ponašanja zdravstvenih radnika sa smrtnim epilogom ,a takvih primjera je ogromno.
Da tragedija bude veća to se dogodilo u evropskoj Sloveniji.
U nas se takve stvari desavaju svakodnevno. :?
Pre neki dan sam pricao sa Dusanicem,ocom od Dule koji je prosle godine poginuo,momak je 100% umro zbog nemarnosti ljekara,udes je bio kratko poslije ponoci,a operisali su ga poslije 6 h ujutro,naravno da je u medjuvremenu moralo doci do trovanja jer je imao unutrasnje krvarenje,ali sad niko ne zeli da preuzme odgovornost,momak je bio pri svjesti cjelo vrijeme,i samo zato je zanemaren,svi su smatrali da se radi samo o lomu kosti,na zalost bilo je puno vise,i zakazao je ponovo ljudski faktor. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by KAMIKAZA »

povjerljiva wrote: Uzeo je bombonjeru a kovertu mi vratio i zahvalio. Nije ni pogledao koliko novca ima unutra i da li je uopšte novac.
Bila sam strašno ponižena što mi je pala napamet ideja da ga počastim.
Ljudi koji su naucili na mito,imaju ugradjen osjecaj ili neki vid senzora :D osjeti dal je dovoljno u koverti :smt005 ako je malo nece da se blamira,ako je taman uzme i kaze da ces drugi put morati da se popravis,a ako je puno on samo kaze,ma niste trebali. :lol: Jebga takvi su,mozda si ti stvarno udarila na nekog debila,ili je to bio neki glumac,obukao se baja u bjeli mantil da se napipa zena :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 14:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by vrsta8472 »

Magyar wrote:
JOKARA wrote:
Ipak ima jos dosta LJUDI !!!
Nema ljudi bez cupavih grudi :smt005 !

Sad bi i ja nesto da priupitam, jer mozda neko od vas zna. Sta je bilo sa onim Vujasinovicem sto je umro :?: Da li je istina da je zbog slijepog crijeva covjek umro :?:
Питаћу Кивија, покојни му је био рођени рођак.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by Hirurg »

KAMIKAZA wrote:
srbin janez wrote: Evo samo jedan primjer ponašanja zdravstvenih radnika sa smrtnim epilogom ,a takvih primjera je ogromno.
Da tragedija bude veća to se dogodilo u evropskoj Sloveniji.
U nas se takve stvari desavaju svakodnevno. :?
Pre neki dan sam pricao sa Dusanicem,ocom od Dule koji je prosle godine poginuo,momak je 100% umro zbog nemarnosti ljekara,udes je bio kratko poslije ponoci,a operisali su ga poslije 6 h ujutro,naravno da je u medjuvremenu moralo doci do trovanja jer je imao unutrasnje krvarenje,ali sad niko ne zeli da preuzme odgovornost,momak je bio pri svjesti cjelo vrijeme,i samo zato je zanemaren,svi su smatrali da se radi samo o lomu kosti,na zalost bilo je puno vise,i zakazao je ponovo ljudski faktor. :?
Znas kako ova prica ima i istine, medjutim najvecu krivnju treba staviti na to da svi redom dovoze pacijente u Banja luku, i sam sam bio jednom svjedok i onao cekam u cekaonici a saobracajke dolaze redom sad Gradiska, sad Prnjavor pa onda jedan iz Banja luke i slag na tortu je Doboj, ja dosao u bolnicu oko ponoci a usao kod doktora oko 3 ujutro. hocu da kazem da je previse guzva i da se ne moze stici. Mislim da bi bilo realnije opremiti jos negdje nekakav dobar klinicki centar i samim tim da se rastereti Banja luka. Mislim da bi se jedino tako moglo spasiti jako jako vise zivota.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by vrsta8472 »

Пеђа, добро си то примјетио. Премали су капацитети за једну трауматологију!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by KAMIKAZA »

Dobro kazes,trebalo bi ne samo zbog kapaciteta vec i zbog udaljenosti da se stvore uslovi za rad u nekom drugom gradu.Nezamislivo je da tesko povrijedjene sa Rudanke ili iz Teslica kao i iz Prnjavora, transportuju u Banjaluku,dok dodje do tamo i zdrav bi umro.Mada postoji dobra ,"dobra"u odnosu na Prnjavorsku ili Derventsku;bolnica u Doboju,ali i oni su preoptereceni,sredstva su uvjek problem,ali ako se izracuna koliko se potrosi na transport,gorivo,sofere ,pratnje,amortizacije itd,dodje onda logicnije da se zaposle ljudi i investira u opremu,a jos ako se uzme u obzir da ce puno vise ljudi da se spasi kroz brzu intervenciju,onda samo lud moze da bude protiv takvog rijesenja,jer to sto se sada radi je isto kao kad bi reli imamo vatrogasce u Banjaluci i ne trebaju u ostalim opstinama,moramo da sparamo pare. :) .
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 14:49, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by seha »

Kakva hipokratska zakletva i kakvi bakraci! Doktori bi trebali lijeciti ljude kad im dodje gur guyci a ne onda kad skupe para da im oni ocitaju dijagnozu i daju terapiju i lijekove.Poznato je da se i u ona vremena bolje mjesto za bolesnika u bolnici dobijalo ako doktoru ubacis par stoja(maraka)u padze ili mu kupis flasu Martela ili neke druge skupocjene vatrene vode.Dakle,kako god si u SUP-u moro imat privilegije da prije izvadis licnu kartu ili pasos,tako ti je i zub bio bolje ili losije popravljen,ovisno koliko je prsute i dobre rakije otislo u trezor zubara!Dobro rece Kuzmo,Hipokrat je zivio od 460-te v.Hrist...te cova nije predvidio pasjaluk!!!
Srebrena Krila

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 14:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

emanuela
Posts: 326
Joined: 28.05.2010. 01:20

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by emanuela »

Istaći doktoricu samardziju Zoru.Divna žena divan doktor divan čovjek, pa doktorica Rusmira, Pa doktorica Janković.
Ajd da malo hvalimo , jer one to zaslužuju.

User avatar
povjerljiva
Posts: 712
Joined: 11.03.2010. 13:10
Location: tamo daleko

Re: "sve o Hipokratovoj zakletvi"

Post by povjerljiva »

-
Last edited by povjerljiva on 28.02.2011. 14:50, edited 1 time in total.
Život je samo jedan.

Post Reply