Hrana,losa i ZDRAVA!

Kutak za sve one koji brinu o sebi i svom tijelu.

Moderator: aquarius

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Hrana,losa i ZDRAVA!

Post by Kum_Ruzvelt »

Šta nam sve utiče na zdravlje?
Hrana,
šta predlažete a šta ne?!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Jos uvijek mi hrana ne utice na zdravlje. Ali mislim na to da ne pita starost gdje je bila mladost.

Sto se tice hrane tu idem iz krajnosti u krajnost. Pola godine ne jedem meso a drugu polovinu prezderavam se mesom pogotovo svinjskom trbusinom na zaru. Kad to pojedem osjetim da sam malaksao od kolicine masnoce u krvi. Znam da nije zdravo, ali sta cu jadan kada sam na to slab :cry: . Znam da cu takvu vrstu hrane moci jesti jos koju godinu.

Ljudi koji dosta jedu jela sa rostilja, raznorazne pastete i salame imaju vecu vjerovatnocu za tumor debelog crijeva a to ko dobije do kraja zivota zivi kao pas.

Zato dok smo mladi i dok mozemo da se pazimo sa tom hranom,pokusajmo preventivno sprijeciti neke bolesti koje nam dolaze od nezdrave ishrane.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

manje vise jedem kako kazu kasikom :) ali dobijem koju kilu od slakisa, koka kole i hljeba :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
bebaaa
Posts: 1087
Joined: 16.09.2007. 15:17
Location: prnjavor

Post by bebaaa »

U odredjenim zivotnim situacijama, kad je organizam izlozen mnogo vecem naporu nego inace,povecava se potreba za vitaminima. "Vita" u prevodu znaci zivot, sto implicira da bez vitamina covjek nebi mogao da prezivi. Vitamini stvaraju i regenerisu tkiva, uticu na mnoge tjelesne funkcije i ucestvuju u pretvaranju hrane u energiju. Kada tjelo ne dobija odredjenu kolicinu vitamina mogu se pojaviti razliciti nedostaci. Prvi simptomi koji ukazuji na to su : nedostatak apetita, premorenost, oslabljena koncentracija, osjetljivost i sklonost ka infekcijama. Takodje mogu se javiti i nesanica, depresija, i odredjene promjene na kozi. Zdrava osoba ce putem ishrane unijeti neophodnu kolicinu vitamina ukoliko se pravilno hrani.....

STA NAM JE POTREBNO
VITAMIN A utice na vid i na sluzokozu. Preporucljiva dnevna doza je 0,8 m, tj. 250g piletine.
VITAMIN B6 je vazan za nervni sistem. Preporucljiva dnevna doza je 1,2 mg, sto odgovara 250 g ribe.
VITAMIN C je neophodan kod prehlade. Preporucljiva doza je 100 mg, koja se nalazi u casi soka od cjedjene narandze ili pola paprike.
VITAMIN D utice na zdrave kosti. Preporucljiva dnevna doza je 5 mg sto odgovara 200 g peruraka ili 150 g telecih snicli.
VITAMIN E pripada antioksidansima koji neutralisu slobodne radikale. Preporucljiva dnevna doza je 12 mg odnosno 50 g badema.
...Ako ti zivot da 1000 razloga za plac,
ti dokazi da imas 1001 razlog za smijeh...

User avatar
Casper
Posts: 222
Joined: 29.01.2008. 14:09
Location: RS

Post by Casper »

Cevapi, burek i prasetina sa raznja su najzdraviji i puni svih mogucih vitamina :)

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

Ja sam takvu temu več jednom otvorila,.....pa mi Zozon Zatvorila :!: :x
Vjerovatno Kume Imaš neke veze i poznanstva :D
Nadam se da če ta tema obstat, jer je pametno pričat o takvim stvarima, mada puno njih ne interesuje takva stvar :!:
Image

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

10 savjeta za mladost i zdravo osječanje
Pripadnici plemena Vilkabauba iz Ekvatora su najdugovječniji ljudi na svijetu. Doktor Dejvid Dejvis dvije godine je proučavao njihov način života i genetske predispozicije. Objavio je knjigu "Stogodišnjaci sa Anda" u kojoj je iskustva sa Vilkabauba sažeo u 10 ključnih savjeta:

1. Nastavite normalno živjeti nakon penzionisanja.

2. Izaberite hobi koji će vas potpuno okupirati i fizički i mentalno.

3. Izbjegavajte razgovore o starenju i osobe sa depresivnim odnosom prema starenju.

4. Cigarete i piće, ako već ne možete bez ovih poroka, smanjite na razumnu količinu kojom nećete ugroziti svoje zdravlje.

5. Pratite svoje prirodne potrebe za snom i spavajte što duže.

6. Čuvajte se stresa ili barem naučite kako da se nosite sa stresnim situacijama.

7. Nemojte previše, naročito kada za to nema potrebe, brinuti o svojim bližnjima.

8. Hodajte barem 2 kilometra dnevno, jer je to najbolja forma vježbanja. Rad u bašči je također veoma koristan hobi.

9. Jedite što manje mesa.10. Uzimajte što više svježeg (ili sirovog) voća i povrća. Obrađenu hranu uzimajte samo ako je to neophodno.
Image

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Da bi bio zdrav i cio,cojek mora da se sopa sa dobrom hranom.Nema snage u zitaricama i puri,to je izmisljena prica i ne bih reko da su se svi ti narodni junaci hranili istima.Mislim da su junacine halisale masinu sa raznja i krompir ispod saca.Nesto onako kontam da nisam ovoliki mesojed bas bi bio cojek od dva metera i sto trijest kila.Kad se cojek dobro nahrani moze svakud gruhnit,recimo marnes porciju i po cevapa ili kilo pecenja ili dva tri Ramina bureka i stas ti,moze cojek do bljuvesa u hodnju,bitku i pijanku.Zdraviji su bolan ljudi bili prije,kad se domace i zdravo meso jelo sa domacim hljebom i povrcem iz basce!Bio je cojek nekad jaci nego danas,lazu nas da je zdravlje u nekakvim zitaricama i dijetalnoj hrani,jest al u panjevima!!!
Srebrena Krila

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Mozda je zdravo to zelenilo ali ja necu da pasem :D Meso, meso i onda opet kao desert meso :wink: i sta mi fali :lol: cak ima i viska !!!! :smt117 :smt118
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Samo meso i mesoooooo
Ne mogu zamisliti nijedan obrok bez mesa ili nekog mesnog proizvoda...
Prije je bilo bitno da je "krto", al danas bez dobrog djela masnog tkiva nema ukusa :wink:

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

JA SVE VOLIM MASNO !!! :lol:
A jeste li culi sta nam se sprema, elem, zavirujem ja tako po nekim statistikama i bummmmm, :shock: ove godine bi mogla da zavlada glad, obrazlozeno je i zasto, neki Afrodjidjijanci su odkupili zimus sve zalihe Kanadskih zitarica, naravno preplatili su, e sad najveci proizvodjac i liferant ,pogotovo za Evropu nema zito, a ovi u Evropi su zbog niskih cijena prestali vec par godina da siju. Da da, zita nema cijene ce se najvjerovatnije , najdalje iduce sedmice uduplati u cijeloj Evropi pa i u nas, doci ce do veceg haosa nego 1982 godine, prerano se ostalo bez zaliha tek je april a zetva i u najtoplijim krajevima je tek u julu, sta ce se jesti i posto znacemo tek za dve nedelje, na Filipinima je zbog nedostatka hrane izbio rat, kao i u jos nekim Africkim zemljama, sad smo mi na redu. Evropski eksperti su u strahu da ce ponovo da krene sa skakanjem cijena nafta i gas , sto ce jos pogorsati situaciju, jer veliki dio Evrope i Amerike se grije na zitaricama, ako sad i oni potraze naftu i gas ode sve u PM ,sve u svemu najebali smo, nece nam puno pomoci to sto su sad skoro sve njive u nas uzorane, mislim da je kasno, ja sam odlucio da idem kod Huntera u najam :D :wink: Ovo sve sto sam napisao je istina, ne zezam se zlo se sprema !!! :?
NECE BITI VAZNO ;ZDRAVO ILI NE ;BICE IMA ILI NEMA !!! :cry:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

:oops: post traje a ja se udebljao??? :(
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

:lol: :lol: :lol: Е СЛАБО СИ ОНДА ПОСТИО.... :wink: :lol: :lol: :lol:
ImageImage

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

Kum_Ruzvelt wrote::oops: post traje a ja se udebljao??? :(
Pa dobro kume post je na vodi i hljebu,
od cega se ugoji? :roll:
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

vjerovatno ono medenjaci i napolitanka posna,malo,malo,pa izgleda previše...
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

:lol: :lol: :lol: :lol: ЗНА ТО БАШ БИТИ ГАДНО..... :lol: :lol: :lol: АКО СИ СЕ ПОСТЕЋИ УДЕБЉАО, ШТА ЋЕ ТЕК БИТИ КАДА ПРЕСТАНЕШ ПОСТИТИ.... :lol: :lol: :lol: ПОД ХИТНО МОРАШ ПРОБУШИТИ КАШИКУ И СМАНЊИТИ ТАЊИР.... :wink: :lol: ПРЕДЛАЖЕМ ТИ ДА И СУПУ ЈЕДЕШ ВИЉУШКОМ... :lol: :lol: :lol: АКО ТО НЕ УСПЕ, ОНДА ЋЕШ МОРАТИ КОД МЕНЕ НА ТРЕТМАН.... ТРЧАЊЕ, ТРЧАЊЕ И САМО ТРЧАЊЕ..... ДОК КИЛЕ НЕ ПОЂУ ДОЛЕ.... :wink: :lol: :lol: :lol:
ImageImage

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

:lol: :lol: :lol: NISAM ZNAO DA SUPA DEBLJA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: I DA SAMO TRCANJE SKIDA KILE :wink: :lol: :lol: :lol:

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

ПА ИМА ОСОБА КОЈЕ ПОПИЈУ БИЛО КАКАВ ДРУГИ НАПИТАО ОСИМ ВОДЕ И ОДМАХ ИМ СЕ ПРИМИ, УДЕБЉАЈУ СЕ..... А ШТО СЕ ТИЧЕ ТРЧАЊА И СКИДАЊА КИЛА.... НИЈЕ ЈЕДИНИ НАЧИН, АЛИ ЈЕ НАЈДЕЛОТВОРНИЈИ И И НАЈБЛАЖИ ПО ОРГАНИЗАМ.... БЛАЖИ ОД СИЛНИХ ДИЈЕТА.....
ImageImage

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

Ma imam osjećaj da kada dišem da se lijepi salo na mene!
Srbija se saginjati neće!!!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

vi jedite sta je zdravo, ja cu jesti sta je ukusno, bolje umrijeti od srcke, nego od gladi :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

E tu si upravu 100%!!!
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Negujte zalogaje večnosti

U DETINjSTVU jedemo da bismo rasli. U kasnijem dobu, hranom nadoknađujemo izgubljenu energiju, a sve preko toga je uživanje. Činjenica da istinski hrišćanski post sjedinjuje telesnu i duhovnu stranu ljudskog bića, okupila je oko tradicionalne „Posne trpeze“, u Institutu za štitastu žlezdu i metabolizam „Čigota“ na Zlatiboru, vrsne srpske lekare i predstavnike Crkve.
Stručnjaci različitih medicinskih profila, bez namere da pojmove post i dijeta sukobljavaju, progovorili su o zdravom načinu ishrane u pravoslavnoj tradiciji posta.

UMERENOST

SVEŠTENIK Miloš Bosić, arhijerejski namesnik užički, tim povodom je rekao:
- Prva je Božja zapovest da postimo. Kada je Crkva ustanovljavala post, vodila je brigu o svima. Za decu, post nije obavezan dok ne steknu svakodnevne odgovornosti. Od posta su razrešeni stari, bolesni, ljudi na teškim radovima, čak i putnici, jer cilj nije mučenje tela i izgladnjivanje. Budimo, dakle umereni u svemu, pa i u postu. Često čujemo da je neko oboleo od prekomernog uzimanja hrane, ali medicinska praksa nije zabeležila slučaj da se neko razboleo od istinskog hrišćanskog posta.

Prim. dr Časlav Hadži-Nikolić, neuropsihijatar:
- Deset miliona ljudi u svetu boluje od nekog poremećaja ishrane, bilo da je reč o anoreksiji i bulimiji, ili sve izraženijem kompulzivnom uzimanju hrane. I svi oni dolaze iz naše, zapadne kulture. Ostatak planete ne zna za ove bolesti. Dakle, reč je o antropološkom i kulturološkom fenomenu. Ideal mršave „Barbike“ je prouzrokovao da svi mislimo, kako je telesna težina 25 odsto manja od optimalne, zapravo normalna. A, nije. Post jeste uzdržavanje, ali ispred sebe imamo sliku Božju: to nas naša vera poziva da realizujemo svoje najbolje potencijale.

Prof. dr Zorana Vasiljević, kardiolog:
- Lek je hrana, hrana je lek. Iz medicinskog ugla, post je prilika da smanjimo količinu hrane koju uzimamo. Menjajmo navike, one su naša druga priroda. Prednjačimo po kardiovaskularnim oboljenjima u Evropi, ogromna je populacija sa hipertenzijom, svakog dana čujemo da neko mora „pod nož“, na ugradnju „stenta“ ili na dvostruki, trostruki „bajpas“. Za naše pacijente je najvažnije da tokom posta nisu smanjivali unos kalorija, a proteine su nadoknađivali unosom voća i povrća. Kardiolozi su zaključili: jedna čaša vina dnevno koristi zdravlju.

ISPITIVANJA

Prof. dr Slavica Suzić, fiziolog:
- Voda je važan deo posta, ona je namirnica. Treba je piti uvek kada na nju pomislimo, jer smo u trenutku osećaja žeđi već dehidrirali. Ispitivanja pokazuju da hladna voda stimuliše sekreciju i apsorpciju, topla deluje suprotno. Svakoj zdravoj grupaciji, a posebno hipertoničarima, preporučuje se voda sa manje od jednog miligrama natrijuma. Ovakva flaširana voda je dobra, kao i „česmovača“, koja je najbolja ako prenoći, da hlor ispari.

Prof. dr Mladen Davidović, gerontolog:
- Do 2014. bićemo najstarija nacija u Evropi. Post ne „obuhvata“ stare, ali sam siguran da bi svako monaško jelo iz Zbirke recepata Hilandara, poboljšalo zdravlje pripadnika „trećeg doba“. Riba, plodovi mora, lekovite trave, to je idealna ishrana. Kada umesto prženog, servirate obaren krompir, začinite ga lekovitim biljem i maslinovim uljem, dobićete zdrav posni obrok, bez soli i masti. Danas postoji skup preparat koji navodno podmlađuje, to je u stvari osušeni ostatak crnog vina. Stari vizantijski lekari su za podmlađivanje koristili „inomeli“, mešavinu vina, meda i lekovitog bilja.

Doc. dr Miloš Žarković, endokrinolog:
- Post ne znači obavezno smanjenje energetskog unosa. Kod pacijenata sa dijabetesom, tip dva, može uticati povoljno zbog odricanja od masne hrane i stvaranja povoljnijeg metaboličkog prostora.

Prof. dr Miloš Banićević, pedijatar:
- Kod insulin-zavisnog dijabetesa, smanjenje unosa hrane, nije rešenje za decu. Ovaj period je ipak prilika da se ishrana obogati zdravim namirnicama.

PRIČEŠĆE
NA izmaku su velika nedelja i post, za vernike Srpske pravoslavne crkve sledi ispovest, pa pričešće. Pričešćujemo se hlebom i vinom, telom i krvlju Hrista. Hrana je, dakle, simbol telesnog i duhovnog, dve strane čovekove ličnosti i dve ljudske potrebe. Jedno bez drugog ne može, a svaki je zalogaj odmeren. Zalogaj hleba i kap vina, pripadaju večnosti.



Вечерње новости
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Časopis hrana i vino
Naslovna strana,
DEBELI AL SRETNI

Hajd onda da na sledecem okupljanju jedemo samo travu i kojekakve salate, i da izostavimo meso i mesne proizvode :D
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
bebaaa
Posts: 1087
Joined: 16.09.2007. 15:17
Location: prnjavor

Post by bebaaa »

KAKO SE ZDRAVA HRANA PRTVORILA U NEZDRAVU

Riba, žitarice, jogurt i druga osnovna hrana su veoma zdrave namirnice, ali sve dok na njih ruke ne stave proizvodjaci hrane. Što se hrana više obradjuje to postaje manje zdrava ... Sto cete najlakse
otkriti ako pogledate sastav na ambalaži. Što je lista duža, to je hrana nezdravija jer zdrava hrana nema "sastojke".

1. Pizza

Šteta je što vecina ljudi nije jela pizzu, a da nije pomislila odmah na nezdravu hranu punu masnoce kakva se reklamira na televiziji. Šteta je i što mnogi ne znaju da u Italiji postoje zakoni koji definišu kakva pizza treba biti, kontrolišuci tip brašna koji se koristi te paradajza, mozzarelle, maslinovog ulja, maslina i origana. Takva pizza je izuzetno zdrava i ukusna. Fast foodovi u Americi gdje su se nezdrave pizze mogle kupiti gotovo na samoj ulici, zatvoreni su i zabranjeni. Ali to nije riješilo problem jer su sanitarne inspekcije zahtijevale od proizvodjaca da koriste svježe namirnice. Pizzerije su medjutim odabrale jeftine, masne i nezdrave namirnice poput konzervisanog paradajza, masnih kobasica i zaledjenih morskih plodova. Takva pizza je puna kalorija, masnoca i nezdravih sastojaka. Cesto je i vrlo neukusna.


2. Komercijalna organska hrana

Sve je zapocelo kao vrlo dobra ideja. Poljoprivrednici posveceni uzgajanju voca i povrca proizvodit ce hranu koja nece biti prskana toksicnim i kancerogenim pesticidima, a farmeri nece odgajati stoku othranjenu na genetski modifikovanoj hrani. Izvjesno vrijeme tako je i bilo. No sada, velike kompanije poput Wal-Marta i Krafta žele dio profita pa je cijeli sistem doveden u opasnost. Oni naime zahtijevaju jeftiniju proizvodnju koja uključuje jeftinije metode rada. Time se pojam "organska hrana" skoro poništava jer se ne koriste metode koje bi tu hranu cinile zdravom i "organskom".

3. Žitarice

Ovu su rijec proizvodjaci jednostavno "oteli" i dali joj novo znacenje. Da pojasnimo.
U žitarice spadaju pšenica, jecam, riža i zob, a za ljude su vrlo važne jer sadrže hranjive tvari poput proteina, zdrave masti i vitamina. Medjutim, "današnje" žitarice dolaze u kutijama, privlacnih su duginih boja, sasvim su maleni, hrskaju kad se jedu i puni su nezdravih dodataka. Istina, oni se prave od žitarica, ali kada im dodate šecer, boju, sirup, sol i konzervans dobit cete sve samo ne zdravu porciju hrane. Još cemo samo napomenuti da su zdrave, nepreradjene žitarice mnogo jeftinije od onih u kutijama koje kupujemo u prodavnici.

5. Kokice

Kokice danas niko ne smatra zdravom hranom, a ako imate probleme s težinom možda ih sebi dozvolite samo ako gledate neki dobar film. No kokice su (naravno) kukuruz, a on je bogat vlaknima i ima malo kalorija. Vrlo je zdrav kada se jede pravilno. Ne treba napominjati da zdravo ne znaci "masne kokice s dodacima koje ispecem u mikrovalnoj".

6. Krompir

Ovo je povrce koje se sigurno mnogo jede diljem svijeta. Vrlo je podoban za sve vrste recepata - od nadjeva do glavnog jela. Iako nema mnogo hranjivih sastojaka, njegova štetnost za tijelo uveliko je odredjena nacinom kojim ga pripremamo. Kuhani krompir nije ukusan (osim ako se u njega ne doda margarin te malo mlijeka), a peceni brzo zagori u tavi bez dosta ulja. Zbog toga ljudi vole peci krompir u litrima ulja - jer je tako i ukusniji.


7. Zeleni caj

Zeleni caj je u Aziji vrlo popularan vec hiljadama godina, a vec je dugo poznat i u zemljama Zapada. On sadrži mnoge zdrave supstance i medicina je vec dokazala da je moguce koristiti ga kao prevenciju za kancerogena oboljenja, srcane smetnje, senilnost te u kozmetici. Nažalost, ljudi ne vole njegov gorak i jak okus pa zbog toga u zeleni caj sipaju šećer i druge dodatke - ne bi li bio bolji. Proizvodjaci kesice s caem napune aditivima i prodaju ga pod sloganom medicinski dokazano zdravog napitka.

8. Konzervirane supe

Ljudi nisu svjesni koliko je supa zdrava, jeftina i koliko ju je jednostavno napraviti. No, današnji brzi stil života nam cesto ne dopušta odlazak na pijacu i kupovinu svježeg povrca za supu, pa mi jednostavno posegnemo za pakiranom supom sa police u prodavnici. Može se reci da je to što kupimo, a prodaje se pod "supom", možda i najnezdravije što pojedemo. U tim kesicama postoji sve samo ne zdrava namirnica. Glavni sastojci su konzervansi, šecer i soda koji jedino škode organizmu. Jedna porcija supe iz kesice sadrži 1000 miligrama sode što je više od pola dozvoljene dnevne doze. Potrudite se kupiti malo mrkve, peršuna, luka i piletine i napravite sami supu. Više ce vrijediti.

9. Vocni jogurti

Medicinski casopisi mnogo pišu o štetnosti jogurta koji kupite u prodavnici. Kao i gore navedene namirnice, jogurt sadrži nezdrave dodatke kao što je preradjeno voce i ogromne kolicine šecera. Ne treba zaboraviti da ga proizvodjaci nude kao zdravu hranu koju treba piti svaki dan. Takvi jogurti možda jesu ukusni, ali definitivno nisu zdravi.

10. Riblji fileti
Doktori diljem svijeta savjetuju ljudima da jedu više ribe. Da preciziramo, riblji štapici nisu riba! Kada budete sljedeci put kupovali zaledjene riblje filete okrenite kutiju i procitajte sastojke. Lista je vrlo dugacka, a kao što možete pretpostaviti, nije ni malo zdrava. Umjesto toga, kupite svježu ribu iz ribarnice koja ce sigurno koštati više, ali cete bar biti sigurni da ste pojeli nešto što je vašem tijelo mnogo prijalo.
...Ako ti zivot da 1000 razloga za plac,
ti dokazi da imas 1001 razlog za smijeh...

Živorad
Posts: 821
Joined: 05.06.2008. 18:48
Location: ILOVA FOREVER

Post by Živorad »

EO UBI SE OD PRELJEPE ZDRAVE DUPLE PLJESKAVCE SA URNEBESEM I GREDCOM LUKA A ZALJEVAM SA KOLOM OD LITRE
SAD KAD ZNATE KOJI SAM ZNAJTE DAĆ VAS ZEZAT ZA SVE VAŠE BUDALŠTNE

Post Reply