Nasilje u porodici - Zlostavljanje partnera

Kutak za sve one koji brinu o sebi i svom tijelu.

Moderator: aquarius

Da li ste ikad bili zlostavljani

Ne
29
66%
Da
15
34%
 
Total votes: 44

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

Šta me navelo da se danas "bavim" ovom temom? Konkretni primjeri iz naše okoline.
Kao prvo moram vam reći da je nasilje u porodici dosta raširenija pojava nego što se u stvari misli ili želi priznati. Stvrane žrtve nasilja ne žele govoriti o tome jer se stide i boje osude okoline a istovremeno ih je i sramota. Najžalosniji su primjeri gdje su djeca direktne ili indirektne žrtve nasilja. Iz iskustva svoje prijateljice, takođe socijalne radnice, koja se u svom radu sreće i sa slučajevima nasilja i radi sa žrtvama ali i nasilnicima, izvukla sam zaključak da je, nažalost skladna porodica postala izuzetak a ne pravilo i da, što je još tragičnije, obrazovani ljudi dopuštaju sebi luksuz da se spuste na nivo pećinskog čovjeka i nesporazume i nesuglasice rješavaju pesnicama i galamom a ne dogovorom i razumom.
Takođe je alarmantno da u takvim situacijama roditelji (obrazovani i dobro situirani) nažalost ne vode računa o posledicama koje će nastupiti po njihovu djecu i nastoje svim silama da "razvlačeći" dijete između sebe što više "napakoste" jedno drugom a u stvari to čine samo i jedino vlastitom djetetu.
Nasilnici su pored siromašnih i bogati, pored neobrazovanih i obrazovani i to: ljekari, advokati, sudije, službenici na višim i nižim položajima, "novopečene" gazde, i sl.
Nasilnici mogu biti i žene ali izuzetno i rijetko. Žene su uglavnom sklonije da vrše psihičko nasilje i u tome su spretnije od muškaraca.

Na kraju stvarno mislim da bismo svi trebali više pažnje i prostora da posvete rješavanju ovih i ovakvih problema i da pruže svesrdnu pomoć žrtvama i ohrabre ih da prijavljuju nasilje nadležnim službama. Žrtve treba upoznati da prijavljivanjem nasilja ne iznose vlastitu sramotu pred oči javnosti već jednostavno podstiču društvo da riješi problem nasilnika jer problem, već pojavom nasilja, evidentno postoji. Pri tom ne treba zanemariti činjenicu da nasilnici mogu biti osobe sa psihičkim poremećajima ali da isto tako mogu biti i asocijalne osobe i osobe sklone nasilnom ponašanju.
Da bih vas malo više zainteresovala za ovo pitanje i time inicirala vašu akciju u ovom segmentu navešću vam nekoliko konkretnih primjera iz naše sredine. Aktere ćete skoro svi prepoznati a od vas se očekuje da ih na neki način podstaknete da mijenjaju svoje neprimjereno ponašanje. Pogledajte ih značajno u prolazu, nagovijestite da znate...Makar im dajte do znanja da znate jer će se sledeći put kad pođu da dignu ruku na žrtvu ili povise ton u neprimjerenoj granici bar na čas zapitati da li možda ovog časa osluškujete zvukove iz njegovog stana spremni da priteknete žrtvi u pomoć ili pozovete nadležne službe. A taj čas, vjerujte, može biti presudan i spasiti nekome život....
Obratite pažnju na svoje komšije, prijatelje, kumove, rodbinu.
Evo konkretnog primjera iz naše okoline: čovjek i žena žive sami u dvosobnom stanu. On je iskompleksirana budala kome niko nije prav, sklon je ekscesnim ponašanjima i napadanju svih i svakoga. Što je najžalosnije i svoje žene. Kad ju vidite kako ide gradom povijene glave lako ćete skontati da u sebi nosi neki nerješiv problem. Vjerovatno joj je sama činjenica da nikad ne zna kad će on i koga napasti dovoljno psihičko opterećenje a još kad se tome doda i to da nikad ne zna kad će ruka "poletjeti" njoj, previše je. Njega ćete prepoznati po tamno crvenim kolima, stranih registarskih oznaka, visok, plav.... Dosta sam rekla... Sad je na vama.
Takođe, ako ovo čita neko od osoba sklonih nasilnom ponašanju, treba da znaju (ili ih upozorite) da u procesu sadašnjih reformi centri za socijalni rad imaju veoma široka ovlašćenja po pitanju nasilja u porodici a posebno ako su žrtve nasilja djeca (djeca se smatraju žrtvama i kad samo prisustvuju nasilju), kao i da su već uvedeni tzv. reonski policajci (ne zovu se tako ali ne znam kako da ih drugačije nazovem) koji su zaduženi za određeni reon grada ili sela i koji, radom u određenom reonu, vremenom stiču dosta saznanja o svakom stanovniku tog reona. Saznanja o nasilničkim ponašanjima i osobama sklonim takvim ponašanjima mogu se iskoristiti u svim procesima pred sudovima.

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Opet ova...Ja ovoliko nisam pisao ni radove u skoli. Lijepo kad nemas nista drugo da radis nego da pises ovoliko.

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

Nicki predlažem ti da mi na PP napišeš šta imaš protiv mene. Stvarno bih to voljela znati. Ajde budi drug...

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

Dijana sto si tako naivna bas si nasla sa kime ces raspravljati o jako ozbiljnoj temi
koja je veliki taboo u primitivnim i malim sredinama kao sto je Prnjavor. Znam bezbroj
ljudi u Prnjavoru koji skoro svaki dan dodju kuci pijani i tuku zene. One jadnice cute
jer ne znaju za bolje! Ovakvu temu ismijavati moze samo totalni idiot !

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

Ma, dragi Bokseu, čini se razmišljamo isto. Nažalost naš Prnjavor je sve mi se čini pakako na zemlji gdje se ništa pametno ne može i neće prihvatiti pa čak ni razgovor na pametnu temu. Moj cilj nije bio da ismijavam ovu temu već da postaknem da se malo više pažnje obrati na problem.

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Boxer wrote:samo totalni idiot !
Hvala, hvala. Od tebe mi to dodje kao kompliment. :wink:

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

Da,tema je ozbiljna i mislim da je dobro bas o njoj polemisati pa makar to bilo i medju primitivcima...

Dijana prvo rijeci pohvale za ovu temu i shvatam da mnogo zena zivi na jedan bijedan i ponizavajuci nacin, al ne zato kako rece boxer "One jadnice cute jer ne znaju za bolje!"
Razlog lezi u tome sto materijalno su ovisne o partneru kao prvo, kao drugo navela bih osjecaj
stida i sramote koji na nasim prostorima izgleda jedno je osjecaj vezan za zensku populaciju.
Izvinjavam se za ovu konstataciju,al cast izuzetcima.
I ko na kraju ispasta?
Niko drugi nego djeca!
Zalosno!
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Насиља има. Том насиљу нису изложена смо дјеца већ и родитељи од своје дјеце. Код мене долазе све и свашта што се тиче повреда и до сада сам научио да разликујем повреду од нпр. пада од повреде задобијене ударцем руком или неким тупим предметом. Људи се ударају да је то за неповјеровати. Уопште ту не игра улогу материјално добростојећи или лоше стојећи, образовани и необразовани. Друштво нам је такво какво је. Све моралне вриједности које су постојале полако почињу да се губе а самим тим и граница "нормалног" се помјера према ненормалном. Момак од двадесет и кусур година истуче мајку (ишута је ногама) и трудну жену. Мајци је сломио мени се чини руку а жени ногу и то све пред трогодишњим дјетеом. Таква жртва породичног насиља када дође код мене (ја немам потребе да питам како је настала та повреда већ само сликам и шаљем даље) углавном се препозна. Сами јадни покушавају а неким лажима да сакрију "срамоту" која је задесила њихову породицу. Као да им пише на челу, шта им се десило. Што рече Толстој на почетку "Ану Карењине" да су све сретне породице сличне, а несретна је свака на свој начин. Долазимо до оног најосјетљивијег дијела и углавном најмрачнијег и најтајнијег. Злостављање родитеља од стране дјеце. И таквих случајева има све више и више. Родитељи из претјеране и по мени нездраве љубави према својој дјеци праве мале монструме, који те своје родитеље малтретирају од вербалних ријечи до физичког напада. Породица је основна ћелија друштва, код нас је породица у распаду а самим тим и друштво.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Ae, da ne bude da samo zezam. :lol:

Sustina svega je u tome sto je ovo mala sredina, mali grad, bas kao sto si napisala. Ljudi se previse brinu o tome sta ce drugi reci, umjesto da se potrude da njima bude bolje. Nasilje, bilo kakve vrste, najostrije osudjujem, i jednostavno ne mogu da shvatim da neko uopste moze da udari zensko. Ja sam se mnogo puta nasao u situaciji gdje zensko zaista zasluzi mnogo vise od samara (sigurno su svi muskarci), ali onda se jednostavno saberem, i shvatim da je to (ili ce biti) majka necije djece, njezniji pol...Moj mali mozak jednostavno ne moze da shvati takve ljude, posebno ljude koji istjeruju neku pravdu na djeci. Za takve ljude odobravam smrtnu kaznu, i mnogih takvih ljudi mi cesto ne bude zao kad ih vise ne bude, jer svijet postaje bolje mjesto za zivot. Ipak ne smatram da je to poseban problem drustva, to je vise do odgoja pojedinaca. Eto recimo, ti kad znas tu osobu koja zlostavlja svoju zenu, zasto to jednostavno ne prijavis, i tako rijesis jedan problem!? Mozda ih nema mnogo kod nas, ili jednostavno ja nisam obracao paznju na to, jer sam odrastao u dobroj porodici, ali ipak smatram da se taj probem nikad nece u potpunosti rijesiti, i isto tako mislim da bar mozemo pomoci nekim ljudima/zenama/djeci.

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

Hej ljudi pa ovo je fantastično! Da Vam se pohvalim prvo da mi je Niki na PP poslao vrlo ljubazne poruke i da sam stvarno iznenađena. Sad mislim da je ljubazan a do prije sat vremena sam imala utisak, izvini Niki, ali da je pravi ******. Nije! Vjerujte mi. I pročitajte ovaj njegov post pa ćete shvatiti koliko je ustavri pametan dečko samo neće to da pokaže. Pohvalite ga ljudi i kucnite u drvo da se ne pokvari!!!!

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Ma ko poslao lijepe privatne poruke? Alo bre, nemoj da mi kvaris reputaciju!!! :twisted: :lol:

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

ana wrote:Da,tema je ozbiljna i mislim da je dobro bas o njoj polemisati pa makar to bilo i medju primitivcima...

Dijana prvo rijeci pohvale za ovu temu
Pa bice da sam ja postavio ovu temu,a pohvale odose na drugu stranu??! :lol: ana
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

dijana64 wrote:Hej ljudi pa ovo je fantastično! Da Vam se pohvalim prvo da mi je Niki na PP poslao vrlo ljubazne poruke i da sam stvarno iznenađena. Sad mislim da je ljubazan a do prije sat vremena sam imala utisak, izvini Niki, ali da je pravi ******. Nije! Vjerujte mi. I pročitajte ovaj njegov post pa ćete shvatiti koliko je ustavri pametan dečko samo neće to da pokaže. Pohvalite ga ljudi i kucnite u drvo da se ne pokvari!!!!
Знамо сви ми да је Ники један фин и добар момак, зато смо према њему толико критични да би био бољи а да се не исквари временом :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

Mr X wrote:
ana wrote:Da,tema je ozbiljna i mislim da je dobro bas o njoj polemisati pa makar to bilo i medju primitivcima...

Dijana prvo rijeci pohvale za ovu temu
Pa bice da sam ja postavio ovu temu,a pohvale odose na drugu stranu??! :lol: ana
Lapsus,sorry... :lol:
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

Nasilje?
Nije lose dobiti po nosu pa i od najrodjenijeg...cisto da znas o cemu drugi pricaju:)
Muskarac tuce zenu, to je nedvojbeno i to je nesto sto nece niko iskorijeniti iz drustva dok se god ova vrsta bude vukla ovom planetom.
Dakle, muskarac u vecini slucajeva, kako zene tvrde, nanosi fizicku bol...i slazem se s tim...desava se i obrnuto ali ne u tolikoj mjeri...ipak fizicki gledano muskarac je dominantniji.
Kategoricki tvrdim da je veca bol ona koju zensko nanosi muskarcu na "fin i kulturan" nacin, tzv. dusevna bol...jebena pojava za koju ponajvise je sam sebi kriv muskarac, u ovom slucaju popularni papucar koji nema svoje JA.
Takav nema potrebe dolaziti kod Vedrana na slikanje, on nema lomova, nema modrica....takvom liku je softver sjeban do daske, dalje od svoje "direktorice" ne vidi nista...nije zapravo ni zanimljiv partnerki ali eto sluzi necemu...poslusan je!
Dakle, za mene je on ugrozen iako se on ljuti ako mu to kazes!
Dijana64, prica ima sirinu...i sigurno je da nece neki tamo telefonski broj ili upiranje prstom u bilo koga iskorjeniti problem, ako se to uopste moze nazvati problemom.
Gledala si spanske serije, i sama znas da su glavni konzumenti istih upravo zene...postavlja se jednostavno pitanje: da li bi one uopste gledale takve serije da se ne pojavljuje medju ostalo pored ljubavnih zavrzlama i nasilje u porodici?:)
To je za mene sve normala ma koliko cudno zvucalo...ti imas u sebi genetski kod i shodno tome i zivis, djelujes, stvaras ili rusis...zamisli da smo svi obojeni u pink boji...da li bi zivot imao smisla?:)
A muskarcima savjet...ako zelite nanjeti bol zeni, nema potrebe tuci...ignorisi!

Tema vrlo dobra-odlicna.;)
Its too late to change events
Its time to face the consequence

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

Postoji li u Prnjavoru krizni centar za zene koje su izlozene nasilju ?

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Boxer wrote:Postoji li u Prnjavoru krizni centar za zene koje su izlozene nasilju ?
Da postoji,bar koliko ja znam je bio,a mislim da jos uvijek ima. Sigurna kuca ili tako nesto!
Image

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

Muskarci moraju biti nasilni,to im je zivotna uloga. I to zene vole.
Moraju donositi lovinu i mlatiti zene i djecu. Onda je odnos u obitelji zdrav i takva obitelj traje...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ana, ja ti zelim da tvoj covjek bude nasilan prema tebi i da te mlati.... :roll: i sve to da bi se osjecala sretno... :?

Živorad
Posts: 821
Joined: 05.06.2008. 18:48
Location: ILOVA FOREVER

Post by Živorad »

[quote="ananasmijana"]Muskarci moraju biti nasilni,to im je zivotna uloga. I to zene vole.
Moraju donositi lovinu i mlatiti zene i djecu. Onda je odnos u obitelji zdrav i takva obitelj traje...[/quote]
E JA IZOVOG VUDE VIDIM DAS NESREĆNA ŽENA JERBO LAŽEŠ SAM KO KRIJE VAKO PIŠE TIS KUKAVCA
SAD KAD ZNATE KOJI SAM ZNAJTE DAĆ VAS ZEZAT ZA SVE VAŠE BUDALŠTNE

User avatar
KP
Posts: 1620
Joined: 12.07.2007. 22:43
Location: KP

Post by KP »

ananasmijana wrote:Muskarci moraju biti nasilni,to im je zivotna uloga. I to zene vole.
Moraju donositi lovinu i mlatiti zene i djecu. Onda je odnos u obitelji zdrav i takva obitelj traje...
:shock: Mislim...... :cry: ....samo to ne!!!!
Image

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

ma samo mlatite bracho i zene ce vam biti zadovoljne.
ako to ne upali,probajte sa deckicima..

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

A muskarcima savjet...ako zelite nanjeti bol zeni, nema potrebe tuci...ignorisi!

Tema vrlo dobra-odlicna.;)[/quote]

Dobar savjet Franz. :lol:
Isto valjda vazi i za drugu stranu, samo cemu vodi i cutanje?
Valjda bi razgovor trebao biti resenje svih problema,al ko koga danas slusa? :wink:
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

Kum_Ruzvelt
Posts: 1278
Joined: 15.01.2008. 10:30
Location: BL

Post by Kum_Ruzvelt »

Kategorije ljudi su uvijek bile psihološka neriješivost,...psihijatri polude od ludih a ludi još poblentave od ludih psihijatara...
tako je to i sa nama,...
kopiramo neke druge,unosimo tuđe probleme u svoje domove,a nezdravi prestiži koje diktiraju nama "dobri prijatelji,veliki preljubnici,ma kojeg spola"donose raskole i jad tamo gdje treba biti najsvetije...
kroz par rečenica,od franca,ane,i pugrerice vidi se taj jad,te bol i nerazumijevanje koje doživljavamo,...ili smo doživljavali,priatelji moji SLOBODA je najsvetija,pa ko je doživi zna o čemu govorim...
Bog prašta ali Rambo ne...
...znaš li ti kako je normalan biti pa poludjeti...

User avatar
mirabell
Posts: 162
Joined: 19.11.2007. 16:54

Post by mirabell »

Zelim ovom prilikom,sada kada se desava ovo sa Spomenkom Domuz,da probudim malo ovu temu i postavim par pitanja Vama koji ovo citate i Vama kojima je bar malo stalo.
Zanima me ako je ona nestala zasto se nije niko od njene porodice oglasio i dao broj telefona kao kontakt? Zasto ju trazi samo jedna osoba i za tu osobu smo mogli cuti i ovdje procitati da ju je zlostavljala?


KO JE OVDJE ZRTVA?
... govori tiho i nosi psa sa sobom...

Post Reply