Svadbe u Prnjavoru-Rep.Srpskoj,Bosni,na Balkanu ;-)

Pamtim to kao da je bilo danas...
Bella
Posts: 131
Joined: 16.02.2007. 17:32

Svadbe u Prnjavoru-Rep.Srpskoj,Bosni,na Balkanu ;-)

Post by Bella »

Vjerovatno iz razloga sto mi se rodjak uskoro zeni,a ja necu biti tu i iz razloga sto nisam bas veliki obozavatelj takvih proslava :? palo mi je na pamet da napisem par rijeci o nasim svadbama-iskreno,ne znam da li je vec neko pisao o tome...Da se razumijemo,ja nisam protiv postovanja tradicije i obicaja,ali postoji par stvari o kojima...Ne znam sta bih rekla,osim slozila facu,a da mozete da je vidite sve bi vam bilo jasno...Tacna,kao jedan od najvaznijih faktora citave proslave je nevidjeno blesav nacin da pare koje si ulozio u svadbu,povratis i jos odes na medeni mjesec,ali ni to sve nebi bilo toliko crno,kad bi se eto mozda uradilo na neki ljepsi nacin,recimo da se novac stavi u kovertu i da svako stavi svoju kovertu na neku tacnu koja ce negdje da bude postavljena,a ne da jadna mlada mora da se izljubi sa 300-600 gostiju :lol: :shock: i nakon toga sve sto joj preostaje da padne u nesvjest,mislim stvarno nema smisla...O kupo-prodaji mlade,koja se u odredjenoj situaciji tretira kao objekat manje vrijednosti ili mozda mozemo reci i kao nama veoma poznata i cjenjena zivotinja krava,nemam nista lijepo ni pametno da kazem,mislim sta imas da prodajes i kupujes svoju buducu zenu,naravno iz perioda iz koga potice,to je tad imalo smisla,a sad je 21.vijek,pa dokle ljudi Boziji...Onda da nastavim,zaboravila sam cinjenicu da svadba pocinje ujutro u 11 a citava ceremonija ce najvjerovatnije da pocne oko 4 tako da svi prisutni ili moraju da budu dobro psihicki i fizicki spremni za tu torturu ili mogu jednostavno dobro da se napiju... :wink: Onda tu imamo i onaj dio kad se mladoj krade cipela i naravno onaj ko ukrade cipelu biva placen u namjeri da se cipela vrati mladoj u iznosu od...pa sad to vec zavisi od djevera-jel' tako,ako nije ispravite me...Uglavnom da sad ne ulazim u milion malih detalja,kao sto su kicenje auta,3 kruga oko stolova sa 28 torti itd.Citav smisao je u tome sto na nasoj svadbi,svi se super provedu,a onih jadnih dvoje ljudi sto se vjencavaju,ili crknu od umora ili se eventualno vrlo,jako,veoma puno napiju,tako da se ne sjecanju svoje sopstvene svadbe i naravno od prve bracne noci nema nista...I sve u svemu,vjerovatno ce i moja da bude priblizno ovakva,kako je u tekstu gore navedenom opisano,ali makar cu da pokusam da napravim par izmjena,knpr.bez kupo-prodaje,300 gostiju itd.mislim,mnogo izmjena... :lol: Eto cisto par cinjenica o tome kako kod nas mladi ljudi stupaju u bracnu zajednicu,napisite vase komentare,da razmjenimo misljenja...

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Ako tako budes razmisljala, nemoj se nadati udaji.
Tako je oduvjek bilo, i ti dodjes i mjenjas obicaje.
Ispade da si ti pametnija od 300 gostiju, cestitam.

Pricekaj malo sa otvaranjem teme, kad budes imala vise koncentracije :!:

User avatar
proljece83
Posts: 446
Joined: 28.02.2007. 20:46
Location: Prnjavor

Post by proljece83 »

Samac wrote:Ako tako budes razmisljala, nemoj se nadati udaji.
Tako je oduvjek bilo, i ti dodjes i mjenjas obicaje.
Ispade da si ti pametnija od 300 gostiju, cestitam.

Pricekaj malo sa otvaranjem teme, kad budes imala vise koncentracije :!:

Potpuno se slazem sa Samcem jer nasi obicaji treba da ostanu takvi kakvi jesu,
ako su vec takvi postojali kroz generacije!
Ona bi to kao mjenjala.... :smt021

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

Nema to nikakve veze sa tim da li je ona pametnija ili nije, stvar je u tome da joj se ne svidja citav taj cirkus oko svadbe. I nije ona jedina, vecina mladih danas tako razmislja, bar ovih sto ih ja poznajem.
Niko nece da ima veliku svadbu i sve te tradicionalne obicaje. Meni licno je to sve bas kulasticno, kad je svadba neka bude svadba, to je jednom u zivotu (kako kome,ali taj prvi put bar). A i te obicaje oko kupo-prodaje ja ne gledam tako kao da je to pijaca, nego kao zezanciju!
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Dobio sam interesantnu pozivnicu za svadbu, malo sam izmjenio podatke.

I ova tema vec ima na forumu!


Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

Na moj rodjendan! Tog datuma nikad nista nije dobro pocelo :lol:
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

A i te obicaje oko kupo-prodaje ja ne gledam tako kao da je to pijaca, nego kao zezanciju!
Potpuno se slazem.
Mi moramo razumjeti da je to samo obicaj.
Ako se na nasim prostorima i sire to radi na taj nacin, ne mogu ja kao pojedinac bojkotovati svoju okolinu zbog toga.

Volim otici na svadbu, ali isto tako ne bih zelio neko veliko veselje kad sam ja u pitanju.

Ali godinama ce tu doci do promjene, sada se uglavnom slave Osamnaesti rodjendani na veliko.

Jer to ti je sigurno, a dali ces se ozeniti/udati to niko ne zna.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Prenjecu im tu tvoju misao :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Bella pozdrav za tebe!!!

Ona je iznijela svoj stav o svadbama i nevidim razloga da joj sad zagorcavamo prisustvo na ovom
forumu.

Bella nikoga nije vrijedala svojim postom,nego je iznijela svoje misljenje i to treba postovati.
Image

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Naravno.
Pa i mi smo iznijeli svoje misljenje.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

JA LICNO NE VOLIM DA SE ZENIM :lol: A NA SVADBAMA I SAHRANAMA NE JEDEM RADO; JER U OBA SLUCAJA MI JE ZAO ONIH JADNIKA STO SU NAJ*BALI !!! :lol:
MADA OBICAJI IMAJU SVOJU VRIJEDNOST I TREBA IH POSTOVATI I ODRZAVATI U ZIVOTU; JER COVJEK (NAROD) KOJI NEMA TRADICIJU I PROSLOST NE MOZE IMATI NI BUDUCNOST !!! :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Bella
Posts: 131
Joined: 16.02.2007. 17:32

Post by Bella »

:D bas sam iznenadjena brojem komentara,nisam znala da tema vec postoji,cisto informativno,mislila sam da je mozda moguce da se zapocne tema,a da prodje bez verbalnih napada...Ja sam iznjela svoje misljenje i to je ono sto ja mislim,a takodje sam rekla da nisam protiv tradicije ili obicaja,ali sve dok se to odrzava na nekom nivou i naravno,mislim da svadba treba da bude jedan od najljepsih dana u zivotu ljudih koji se vjencavaju,a ne zabava za gomilu i jos nesto,nisam nikad rekla da sam ja pametnija od 300 ljudi,nego da ne zelim svadbu na kojoj ce da bude 300 gostiju...prvi put pisem na ovom forumu,sto ne znaci da se prvi put susrecem sa ovim tako da mi ne treba koncentracija...a ako obratite paznju na to sto sam ja napisala,vidjecete da sam rekla da bih voljela da razmjenimo misljenja o toj temi,a ne da se prepucavamo na datu temu...tako da,dajem prednost kulturi i slobodi izrazavanja...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Ja sam sretan.2 sestre od strica sam ''prodao'' po starom obicheju za oko 450 stranih maraka.Tek sto cu ovu rodjenu da utopim, pripremam je polako.Nek se veseli narod.


edit:Ne maraka vec evra.Baj d vej na svadbi nisam bio 5 godina.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

Bella wrote: mislila sam da je mozda moguce da se zapocne tema,a da prodje bez verbalnih napada...
:smt042 salis se
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

Mirela
Posts: 1
Joined: 21.03.2007. 05:58
Location: Seattle

Post by Mirela »

Kamikaza,lijepo je kada narod ima svoju tradiciju i proslost,samo treba se cuvati da nas ta tradicija ne drzi u proslosti!Kultura i tradicija trebaju da se razijaju i nadogradjuju,a ne da se odrzavaju na istom primitivnom nivou od prije 7 vjekova.Ja se ponosim svojim narodom i postujem obicaje,ali zar ne mozemo dalje od sargije,buce s rakijom i proratnih pjesama(po tim sator svadbama) a u zadnjih 15 godina nerijetko se poslije 13-e zdravice bacaju bombe(sta je ostalo od poslijeratnih zaliha) i pale rafali u cast srece,veselja,muskosti,nadmoci i vjecne ljubavi medju mladencima,,I tako vjeeekovima... Byee
Oj OJ Oj joj joj oj j oj oj

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

...

Post by Franz »

No sikiriki...ima i nas koji te tradicije ne sljivimo ni 1%...

....tusiranje,opstina,dva svjedoka i udri brigu na veselje uz drustvo i muziku koje su obiljezili tvoj period sazrijevanja...

...ko kako voli nek' izvoli! 8)

User avatar
Zujo
Posts: 200
Joined: 22.02.2007. 09:54

Post by Zujo »

<< TOK TOK! >>
"Ko je?"
"Ja sam mama, otvori!"
"E, pa gdje si bio ti do sada, tri dana te nema, mislili smo da si nastradao!"
"Ne, mama, nego sam se ozenio!"
"Sta ka'es?"

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Re: ...

Post by salcn »

Franz wrote:No sikiriki...ima i nas koji te tradicije ne sljivimo ni 1%...

....tusiranje,opstina,dva svjedoka i udri brigu na veselje uz drustvo i muziku koje su obiljezili tvoj period sazrijevanja...

...ko kako voli nek' izvoli! 8)
TAKO JE FRANZ :!:
Image

User avatar
odlikas7450
Posts: 305
Joined: 18.05.2007. 11:30

Post by odlikas7450 »

Kladim se da svadbe, recimo prije 100 godina nisi bile ni blizu ovog danasnjeg cirkusa koje ljudi zovu "Svadba po starim obicajima"
Ovo je samo jedan veliki biznis i pokazivanje ko ima vise para i ko ima vise gostiju i kakve ce poklone gosti donijeti. Za kuma se uzimaju lovatori a ne prijatelji. I svaka naredna svadba mora da bude veca od predhodne tako da bi komsije crkle od muke.
Zao mi je mladenaca koji nisu ni pitani da li ovo hoce ili nece.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

odlikas7450 wrote:Kladim se da svadbe, recimo prije 100 godina nisi bile ni blizu ovog danasnjeg cirkusa koje ljudi zovu "Svadba po starim obicajima"
Ovo je samo jedan veliki biznis i pokazivanje ko ima vise para i ko ima vise gostiju i kakve ce poklone gosti donijeti. Za kuma se uzimaju lovatori a ne prijatelji. I svaka naredna svadba mora da bude veca od predhodne tako da bi komsije crkle od muke.
Zao mi je mladenaca koji nisu ni pitani da li ovo hoce ili nece.
APSOLUTNO !!! Pitanje je koliko o svadbi odlucuju mladenci a koliko njiohovi roditelji ... vjerujem da u vecini slucajeva stavovi se razlikuju ali ko finansira taj i odlucuje !!! Naravno ne treba globalizovati stvari ali siguran sam da u vecini slucajeva je ova prica !
Ipak ima ljudi koji to vole , zele , i moraju zbog velike porodice i prijatelja da organizuju megalomanski ...
Bitno je da ima izbora i za nas sto ne mislimo na taj nacin pa mozemo sve da zavrsimo sa malo jacom zurkom ili cak u krugu porodice ( sto je npr. moj slucaj !!! )
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

freedom
Posts: 183
Joined: 27.04.2007. 18:21
Location: ovdje sam.....

Post by freedom »

eh ovako, ja sam kako dijete ono balavo i malo, bila u potpuno drugom mjestu za razliku od naseg prnjisa(ali je u istoj drzavi) , svadbe su obicne, vesele i jednostavne . ..to je sve tada izgledalo tako jer novac nije bio problem, zapravo nije ga ni bilo .. . . i sve je izgledalo super. . . i onda kada sam vidjela sta rade pa ovim svadbama ovdje , mene mozak zabolio, sve mi to tako bezze i u potpunosti se slazem i podrzavam BELLINO misljenje, mada jednino sto se ne slaze jeste da ja necu niposto dozvoliti da mi svadba lici na ova PRESERAVANJA nego cu je sama isplanirati sa dragim i bez roditelja ........jednino sto mi je bilo uvijek zanimljivo od svega jeste ona konopac , i to je jednino sto se moze ispostovati, mada je i to danas poprimilo drugi znacaj. . . .
i da jos nesto sada imam neku svadbu, ali cu doci da cestitam, malo se provedem, i palim......a u crkvu i na ostala mjesta neka idu oni koji moraju po meni to su samo mladenci, i srecno im ! ! !
...DEJMT...

User avatar
zazi
Posts: 423
Joined: 02.01.2006. 20:09

Post by zazi »

postoji i ova druga opcija : ukrades mladu , ostavis punici torbu na prag i cao ! niko nista video niti cuo ! :smt117

User avatar
vasko
Posts: 1156
Joined: 19.03.2007. 18:28
Location: Na tvojim grudima...

Post by vasko »

svadba svadba :lol:
Umro bi na tvojim rukama!

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ма то са кесом је безвезе. Какава крађа и бакрачи.

Моја и супруга и ја нисмо нешто претјерано жељели сву ту фртутму. Лијепо је било видјети сву породицу на окупу , пошто нас има на свим меридијанима,а и због родитеља којима је то пуно значило. Немогу баш толико бити шкрт па им ускратити нешто што им причињава задовољство .

Ми смо то направили у два наврата. Прво смо се " узели " односно вјенчали у општини и након церемоније организовали вечеру у Ловачком дому са родитељима и кумовима. То је било за нашу душу и било је одлично.
Потом смо, пар мјесеци касније, организовали вјенчање у цркви и свадбу са 200-тињак гостију.

Генерално, нисам присталица масовних крканлука. Више сам присталица оног " мало, али одабрано ".
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

vrsta8472 wrote:Dobio sam interesantnu pozivnicu za svadbu, malo sam izmjenio podatke.

I ova tema vec ima na forumu!


Image
UCINI NESTO :lol:

DOSTA TEMA SE MOZE SVRSTATI U JEDNU
Image

Locked