Turizam

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Turizam

Post by regeman »

Evo jedna nova tema :)
Dosta je vise o politici, mali predah.


Koji su nam sve turisticki potencijali?Zapusteni i neiskoristeni?I na koji nacin mozemo izgraditi nove, sta to mozemo privuci i sta je sa opstinskom tur.organizacijom?

Evo ja cu da navedem samo neke koji mi padaju na pamet:

Uredjenje vrha Ljubica i Motajice za izletista
Lovni turizam
Ergela
Kulasi
Uredjenje plaza na Ukrini..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

На једној од претходних сједница општинског парламента било је питање оснивања Туристичке организације општине Прњавор.
Расписан је конкурс , али изгледа да се опет радило испод жита, јер је конкурс поништен, а програмска документа враћена на дораду. Мислим да ће у ту , итекако важну службу, поново засјести неки нераспоређени општински фишкали, а не млади образовани туризмолози.

Али , то је друга тема. Сматрам да ставке , које је побројао Реге, треба ставити у функцију. Оне јадне људе на Лазиној води смјестити у зграду која се прави на магистрали, а поново вратити Фазанерију у функцију. С фазанима ето и Талијана и толико жељених еурића.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Post by rocky »

U Sibovskoj ima jedno Svabsko groblje, samo sto je zaraslo u siblje, mislim kad bi se i to sredilo, mogle bi se privuci i svabe, koje ce sigurno to interesovati, jer i iza toga ima neka istorija sigurno.

A ovo sto je nabrojao regeman to u prvom planu. A lov mislim da bi bila glavna atrakcija.



U Nedelju 03 juna dolazi 50 ljudi iz Italije u posjetu Stivoru.

U ponedeljak 04 juna u Stivor stize 150 malisana iz Italije.

Nova posjeta mozda cak i brojnija se planira u avgustu, jer ove godine je 125 godina od kad su Italijani doselili u Stivor.

Ako ima neko zainteresovan da mi pomogne organizovati posjetu banji u kulasima, neki izlet na ljubic ili negdje drugo, ili ako ima neko neku ideju neka mi se javi.
pozdrav
Idemo dalje ...

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

U nedjelju su u Prnjavor obilazili gosti iz Austrije...tacnije ljudi koji su rodom iz Prnj i okolnih sela, Srbije a zive u Austriji.
SPKD "Prosvjeta" im je bila domacin.

Mjesta na koja smo ih odveli su bila: Crkva na Vučijaku, ergela i crkva u Palackovcima.

Moj je prijedlog da ih vodis na ergelu. Svaki vikend gore ima sve vise ljudi.A mogu i jahati ako neko hoce!

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Е да, црква св. апостола Петра и Павла у Палачковцима је свакако незаобилазна туристичка дестинација. Изграђена је прије 120 година(за вријеме турске владавине),а обновљена прије пар година. Ваљда постоји само још једна таква црква-брвнара у БиХ, а чини ми се и шире. Поп Ранко ће сваком кога буде интересовало испричати бројне занимљивости у вези са том црквом.
Живјели!!!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Znaci:

Crkva na Vucijaku i u Palackovcima
Banja Kulasi
Ergela
Svapsko groblje iz 2.svj.rata-dobro si se sjetio rocky.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

Pa ja mislim da i jezero Drenova bi se dalo urediti kao mjesto za posjetiti,neki mali parkic sa klupicama ne bi bilo na odmet

User avatar
vasko
Posts: 1156
Joined: 19.03.2007. 18:28
Location: Na tvojim grudima...

Post by vasko »

RAVNO BRDO
Umro bi na tvojim rukama!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Kas smo vec kod Svaba mislim da bi im mnogo interesantana za vidjeti bila bivsa katolicka crkva koja je sada pretvorena u kafanu.

Image

Image

Image

Ovako nesto moze samo da se vidi u Prnjavoru i nigdje vise :cry:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Da, to je bas u Sibovskoj.mada, koliko mi se cini, ta zgrada je samo sluzila kao crkva, a nakon 2 svj.rata je pretvorena u stambenu zgradu.

uredjenje Motajice, Ljubica i Drenove bi izvuklo makar malo ljude iz grada.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Na Ljubicu je malo (a mozda i puno) zivnulo od kada je sredjen put, pa se moze popeti i bez opasnosti od lupanja kartera i potrebe fizickog angazovanja saputnika.
Neka popularna mjesta za porodicne (citaj: ne iskljucivo erotske) izlete su vec poprilicno uredjena.
Ima tu nadstresnica, klupica, natpisa (da se moze paliti vatra i da se ne baca smece)...
Naravno da bi moglo jos puno toga da se uradi, ali solidan je pocetak.

Zgodno je i ovo sto je trend medju vlasnicima zemljista pored Ukrine - da srede plazu i pratece objekte, pa je tamo lijepo otici, a i oni mogu nesto zaraditi prodajuci ljepotu.
Privatna inicijativa, sta ces...

Ergela je zlatni rudnik, ali cini mi se da je sve toliko zapetljano da nije bas blizu srecan kraj.
Zapustena poodavno, prodavana, otkupljivana, obilazili je silni predsjednicici i ministricici (sa ove ili one politicke strane)... I nista. Samo neke pomoci da konji i ljudi (tim redom) prezive...

Kulasi bi morali biti prioritet.
Posebna banja po mnogo cemu, nesto renovirana, ali i dalje jako daleko od ozbiljne turisticke ponude. I kupaliste na Ukrini kod banje koje ima potencijal da bude najljepse kupaliste na citavom toku rijeke. Cim za 30-tak godina izraste novi Hlad...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

BAS DOBRA IDEJA !!! :wink:
STRANCE PO MOM MISLJENJU NAJVISE ZANIMA LOV ;RIBOLOV; PRIRODNA I KULTURNA BOGATSTVA A TOGA SMO MI UVJEK IMALI NA PRETEK; SAMO JE ZALOSNO STO SE KOD NAS RUSE STARE ZGRADE I PRAVE NOVE LJEPSE I RASKOSNIJE ;NE RAZMISLJA SE O SKRIVENIM VRIJEDNOSTIMA TOG STAROG OBJEKTA ;ZA NOVE ZGRADE NIJE NIKAD KASNO A OSIM TOGA SE MOGU RADITI NA OKOLNJIM POLJANAMA; MEDJUTIM ZGRADU KOJA JE STARA 100 I VISE GODINA NIKO NIKAD NEMOZE NADOKNADITI; KAO NI PRIRODNA BOGATSTVA KOJA UNISTIMO.Kod nas se suma sjece bez kontrole ,zgrade se ruse bez milosti, u onu istu branu odakle pijemo vodu bacaju se crknute krave i svinje, u Lisnju se svodi kanalizacija iz Jelsingrada;Kozare i ostalih firmi kao i gradske otpadne vode, prljava voda iz skoro napravljene asfaltne baze ide u zastitni kanal od ribnjaka, ista ta baza zagadjuje zrak svima a donosi dobit samo jednom (u svjetu takav zagadjivac placa porez drzavi po kolicini izduvnih -otrovnih gasova) park smo vec sav izgradili a nismo u zamjenu posadili niti jedno drvo u stvari od rata se niko nije ni pocesao da posadi nesto u Boriku ili na Ljubicu iako svi pricaju da je Ljubic ogoljen, ta ista Ergela nam je svima godinama bila dika a danas ju vidimo svi kao izvor para u buducnosti iako niko nije spreman da investira ni jedan fening u njenu buducnost.................................... ima toga jos punoooooooo ........ ALI DA BI NESTO DOBILI OD PRIRODE MORAMO U NJU NA DUGOROCNOM PLANU NESTO I ULOZITI !!!!!!!!!!! :wink: Ja bi uveo cak i za one koji hoce u svojoj sumi odsjeci drvo za ogrev ,da moraju posaditi bar dva na Ljubicu za njega ,a ovi iz asvaltne baze bi morali posaditi pola planine da bi jednu godinu radili to sto rade.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Dripac
Posts: 818
Joined: 05.07.2005. 21:39
Location: Kestengrad
Contact:

Post by Dripac »

Pnjavor je u turistickom smislu neinteresantan i u njemu se od turizma,onog u pravom smislu rijeci, niko nece obogatiti. Nas izvor deviza ostace Prnjavorcani na privremenom radu u inostranstvu, a kad se oni ljeti sjate ovde treba im prvenstveno zabave... u tom smislu je uredjenje kupalista na Ukrini, bazena i sl. dobra investicija, naravno uz pratecu infrastrukturu i usluge za koje neko zeli platiti, restorani, zabava za djecu i sl.
Crkve sagradjene prije deseak godina i kao i stara svabska groblja su neinteresantna.

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Post by rocky »

Dripac wrote:Pnjavor je u turistickom smislu neinteresantan i u njemu se od turizma,onog u pravom smislu rijeci, niko nece obogatiti. Nas izvor deviza ostace Prnjavorcani na privremenom radu u inostranstvu, a kad se oni ljeti sjate ovde treba im prvenstveno zabave... u tom smislu je uredjenje kupalista na Ukrini, bazena i sl. dobra investicija, naravno uz pratecu infrastrukturu i usluge za koje neko zeli platiti, restorani, zabava za djecu i sl.
Crkve sagradjene prije deseak godina i kao i stara svabska groblja su neinteresantna.
AL UPRKOS TOME, MI MORAMO RADITI NA TOME DA POSTANE INTERESANTNIJE! U avgustu npr. kad dodje 100 Italijana medju kojima su vise starije osobe, njih nece interesovati bazeni kod Luga ili Rokija, vec crkve, banja, ergelai td... Trebaju i bazeni, al da to ne bude uradjeno samo za baustelce, vec da bude cijena pristupacna i onima koji zive i rade u prnjavoru. Ne kao u Rokiju da nabiju 4 km ulaz i nesmijes izadji iz kapije, jer moras platiti ulaz. i drugo nesmijes nista unijeti za sobom za jesti, niti mozes otici do pavice u prodavnicu kupiti nesto. Za jednu familiju od 5 osoba koja zivi i radi tu nije lako izdvojiti 20km da dodje na kupanje i jos da mora tu da kupi djeci neke slatkise. Za mene je to cist bezobrazluk!
Idemo dalje ...

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Crkve sagradjene prije deseak godina i kao i stara svabska groblja su neinteresantna.
Сто људи-сто ћуди. Уосталом, не мора туризам увијек бити профитабилан.
Живјели!!!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Rocky je 100 odsto u pravu.Mi moramo iskoristiti sve kapacitete pa koliki god da su.U nekim zemljama su ljudi napravili turisticka mjesta od pustinja i ledine a mi ne moze samo malo prepraviti i poboljsati izgled.
Eto, i novoosnovana Tur.organizacija moze da predlozi opstini da opstina sa svoje strane i naravno u svoje vlasnistvo uredi nekoliko plaza vrhunski pored ovih privatno sto su odradjene.
I Ljubic i Motajica se mogu srediti pa nek se izdaje nekom baraka ili sta vec, ko zeli.Plus sto imamo dosta potencijala za lov.

Na zapadu skola jahanja je poskupa , 100 odsto, a kod nas upola cijene mozemo privuci ljude-makar iz komsiluka.

Potencijala ima, ima i znanja, ako nista drugo mozemo od pametnijih da prepisemo.Samo treba energije odgovornih za taj resura.To bi znacilo i posao mnogim ljudima, a i pojedinci bi imali gdje otici vikendom ili radnim danom.
Naravno, ovo sto je rocky naveo za bazen je cist primjer kako kapital bez pravog znanja ne znaci nista.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ovu katolicku crkvu cije sam slike stavio mogli bi i te kako da iskoristimo. Ljudi vole cuda ma koje bili konfesije, a jedno od cuda kod te crkve jeste to da iz temelja gdje se nalazio oltar raste preksasna trava i cvjece iako se tu ljudi svakodnevno olaksavaju poslje konuzimranja alkohola. Svako od nas zna da u mokraci ima toliko soli da ako se na nekom mjestu cesto piski tu ne raste trava pogotovo ne ovakvo cvjece. A sada iz tog oltara raste cvjece i te kakvo...pogledajte i sami...


Image

Ako se uzme u obzi na da svijetu postoji oko milijardu katolika, nama je sasvim dovoljno da godisnje u PNJ dodje njih 0.01% i zaradice se na tome para vise nego sto je godisnji budzet opstine Prnjavor. A samim tim bi i Prnjavor postao popularan kao Medjugorje, u srednjoj skoli sam imao Osnove turizma i sjecam se da ne postoji stvar na kojoj se ne moze zaraditi u turizmu ako se napravi prava markentiska kampanja, pa moze i na jedan ovakav nacin da nasa opstina postane turisticka Meka. Znam da se mnogim Srbima na kvadrat ne bi svidjela ovakva ideja turizma, ali cim bi osjetili kes u svom dzepu postali bi veci ekumenisti od Svjektskog saveza crkava 8)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

LIJEPO ZBORITE ali nedostaje onaj BINGO !!! Zbog cega bi dosli turisti i proveli ovde u Prnjavoru 10-tak dana i onako uzput obisli nasu banju , crkve , kupalista , butike , prodavnice i ostavile nam te ,,mrske trulo zapadne evre,, ...... :?: :?: :?:

ZDRAVA HRANA , VAZDUH I PO MENI JEDINI MOGUCI SEOSKI TURIZAM :!: :!: :!:

Zamislite sedmicno autobus ili dva za pocetak bakica i dedica zeljnih cistog vazduha i da produze zivotni vijek koliko je moguce duze ! Onda kada prespavaju prvu noc za dobro jutro ih doceka dorucak od dnevno svjezeg jajeta , domaca pogaca ili kukuruza , pa malo domaceg sira ili kajmaka a ako je vegetarijanac domaca salata NEPRSKANA !!! ( i rezanci s makom sto bi reko Balasevic :lol: )

U cemu je poenta !??! Zdrava hrana je veliki trend u svijetu a sve se vise shvata da se sve moze kupiti novcem sem zdravlja ... Mi dobijamo na vise polja ... Mlad moderan svijet ima razloga da ostane na selu i bude sam svoj gazda da pristojno zaradjuje i zivi od svog rada !!! Naravno u svemu tome veliku bi ulogu trebala da odigra ista ta turisticka organizacija Prnjavora koja bi okupila zainteresovane dala im uslove koje moraju da ispunjavaju , zatim povoljne kredite za izgradnju ili dogradnju neophodnih objekata i puteva ... Lokalnim izletima zaposljavamo domace prevoznike , onda sve ovo o cemu ste pricali ... crkve , banjanje , jahanje , setnje , gljivarstvo po Ljubicu , ribolov , lov ..........
Po meni ostvarljiva i opipljiva zamisao ali jedini problem bi bio da ovaj zadatak dobije stranacki polusposobni i podkupljivi marioneta i upropasti ovako dobru zamisao ... jer dobar glas daleko se cuje ali los jos dalje ... :!: :!: :?: :?:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Evo stvarno ima odlicnih prijedloga, i ko kaze da nemamo kapaciteta? ;)

Daleko od toga da bi mi tu sad trebali privlaciti svjetske turiste, ali nekog namjernika zainteresovati, plus na ljude iz zemalja u okruzenju uticati-sasvim solidan broj.Rekreativni i turisticki potencijali uvijek imaju svoju svrhu samo ih treba pametnim programo objedniti.Bukvalno ta Tur.org da napravi listu dogadjaja, uputstava stampanih sta i kako i gdje obici pa ko naleti, naleti, bitno je da se mi organizujemo :).

Drugo, ako neka budala ovako zanimljiv posao i oblast upropasti samo zato sto nista ne zna i dosao je tu da se izdrkava po politickoj liniji, mogu samo da mu pozelim da kenja eksere do kraja zivota a da mu se cerka uda za alkoholicara.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Znate sta bi se jos moglo uraditi. Da se na trgu napravi nesto kao Dani nacionalne kuhinje, gdje bi pripadnici svih nacioja koje zive na nasoj opstini imali standove na kojima bi bili izlozeni njihovi nacionalni specijaliteti. Prnjavor je sto se tice tih nacionalnih zajednica veoma bogat, tako da ne bi trebalo da bude neki veci problem sa tim!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

A sigurno ne bih bio ni neki veci problem naci degustatore :lol: i time je Prnjavor veoma bogat :D

A sad ozbiljno, uz to spremanje hrane bi se mogla organizovati nekakva vrsta i prezentacije svega sto bi te zajednice imale da pokazu kao sto su folklor,pjesme, ili nesto slicno!
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Ma postoji more toga ... zamislite sportski turizam pored ovog seoskog ... Vjerovatno su mnogi pomislili ,,ma kakav sportskki turizam a nemamo cestitog terena,, ???!!!!
Ali zato imamo losih makadamskih puteva koje bi samo trebalo obiljeziti i eto terena ODLICNOG za brdski biciklizam ili motociklizam ... To je palo na pamet mom kumu ... on se rekreativno bavi tim sportom ( inace boravi u Svajcarskoj ) i kaze da su tereni idealni ( dovoljno divlji ali bezbjedni ) :!:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

males
Posts: 15
Joined: 30.03.2007. 21:37

Post by males »

Prije dvije godine sam napravio par slika u Njemackom groblju u Sibovskoj i poslao sam ih mojoj prijateljici u Sarajevu koja ih je onijela u Njemackoj ambasadi u Sarajevu kako bi ta ista mozda mogla stupiti u kontakt sa familijama preminulih i svojedobno sahranjenih u ovom groblju. Nisam sto posto siguran da li je Njemacka ambasada poslala nekoga da obidje to groblje ali po nekim nadrgobnim plocama koje su novije i obnovljene, mislim da jesu.
Po mom misljenju bilo bi malo i sramotno dovesti neke turiste na takva zapustena mjesta koja su vrlo znacajne u nasem istorijskom i kulturnom pogledu.
Pzdrav svima.

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Post by drlonc »

Mogu se te staze iskoristiti i za drugu danas vrlo popularnu aktivnost - hodanje.
Silne pare ljudi potrosise za one cesljice za hodanje...
Vjerujem da je svakome ko ih prvi put vidi smijesno, ali kada (negdje gdje ima stranog svijeta, naravno) vidite koliko je to rasirena pojava, tesko je ne razmisliti.
Znaci, sve te lijepe staze po sumama i gorama mogu se obiljeziti i eto jos jednog dodatka u ponudi.

Niko nije spomenuo manastir Stuplje.
To je divan primjer potencijala tzv. vjerskog turizma.
Ko je bio tamo zna zasto to kazem.

Jasna je bojazan da mi nemamo sta pruziti bogatijim turistickim populacijama, ali, kao i u svakom poslu, treba odrediti ciljnu grupu.
Zasto to ne bi bili penzioneri?
Banja, setanje, jahanje, crkve, zdrava hrana...

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

males wrote:Prije dvije godine sam napravio par slika u Njemackom groblju u Sibovskoj i poslao sam ih mojoj prijateljici u Sarajevu koja ih je onijela u Njemackoj ambasadi u Sarajevu kako bi ta ista mozda mogla stupiti u kontakt sa familijama preminulih i svojedobno sahranjenih u ovom groblju. Nisam sto posto siguran da li je Njemacka ambasada poslala nekoga da obidje to groblje ali po nekim nadrgobnim plocama koje su novije i obnovljene, mislim da jesu.
Po mom misljenju bilo bi malo i sramotno dovesti neke turiste na takva zapustena mjesta koja su vrlo znacajne u nasem istorijskom i kulturnom pogledu.
Pzdrav svima.
Pa,ovo je stvarno za svaku pohvalu i jako dobro si se dosjetio.Stvarno svaka čast za učinjeno jedno prekrasno djelo.
Image

Locked