Za rodjene 60ih, 70ih, 80ih - zanimljiv tekstic

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Za rodjene 60ih, 70ih, 80ih - zanimljiv tekstic

Post by kanadjanka »

Za svu decu koja su rodjena i prezivela 1950-te, 60-te , 70-te & 80-te !!!
(Forwarded E-Mail message)

Prvo, preziveli smo i rodjeni smo normalni iako su nase majke kad ih je
bolela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi, pusile i radile do
zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na dijabetes

U to vreme nisu postojala upozorenja u stilu "Cuvati daleko od domasaja
dece" na bocicama sa lekovima, vratima i ormarima.
Mi, kada smo imali 10-11 godina nismo nosili Pampers-e i pisali se u krevet.

Kao deca, vozili smo se u autima bez pojasa i vazdusnih jastuka i nismo
morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na rosulama.

Pili smo vodu iz creva za zalivanje baste a ne iz flasica kupljenih u
supermarketu. Delili smo flasicu Kole sa nasim prijateljima i
NIKO nije umro zbog toga.

Jeli smo mlecne sladolede, beli hleb i pravi puter, pili kole koje su i tada
bile pune secera ali nismo bili debeli zato sto smo smo se
STALNO IGRALI NAPOLJU.

Izlazili smo iz kuce ujutro i igrali se celi dan, sve dok se ne upale svetla
na ulici, zmurke, planova, klisa, klikera, Partizana i Nemaca, kauboja i Indijanaca,
zaloga i svega ostalog sto je samo decija masta bila u stanju da smisli.

Neretko, niko nije mogao da nas nadje po celi dan.

I nikad nije bilo problema...

Provodili smo cele dane praveci trokolice od otpada iz podruma, spustali se
niz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.
Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica
naucili smo kako da resimo problem.

Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.
Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali skolskog
psihologa i usmerivaca pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.

Nama nisu prodavali drogu ispred skole...

Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box,
nikakve video igrice,
nismo imali 99 kanala na televiziji (samo dva),
nismo imali video rekordere, surround sound, celularne telefone, kompjutere,
Internet, chat rooms.......

MI SMO IMALI PRIJATELJE
I MI SMO ISLI NAPOLJE
DA SE DRUZIMO S NJIMA !

Padali smo sa drveca, znali se poseci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku,
ali nasi roditelji nikada nisu isli na sud zbog toga.

Igrali smo se lukovima i strelama, pravili katapulte i bacali petarde za
Novu Godinu i sve smo to preziveli bez posledica!

Isli smo biciklom ili peske do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili
jednostavno ulazili u njihovu kucu da se druzimo i budemo zajedno!

Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da nas
izvuku. U stvari, bili su cesto stroziji nego sam zakon!

Mi nismo provodili jedan vikend sa mamom a jedan sa tatom. Mi smo imali
jednu kucu i jednu porodicu.

--------------------------------------------------------------------------------

Poslednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u istoriji covecanstva.
Nase generacije su proizvele najbolje izumitelje i naucnike do danas.

Imali smo slobodu, pravo na greske, uspeh i odgovornost.
I naucili smo da zivimo s tim !

I ti pripadas toj generaciji?

CESTITAM!

MOZDA CES ZELETI DA PODELIS OVO SA OSTALIMA KOJI SU IMALI SRECE DA ODRASTU
KAO PRAVA DECA, PRE NEGO STO SU ADVOKATI, DRZAVE I VLADE POCELI DA ODREDJUJU
KAKO TREBA DA SE ZIVI !
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

I ja sam dobio ovaj mail i nasao sam se u njemu...ove generacije koje sada odrastaju, sve manje i manje imaju djetinstvo kakvo smo mi imali :cry:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

DA DA,SVE JE TO BAS TAKO!DOBRA STARA VREMENA!PRODJEM NEKAD STARIM KRAJEM I SJETIM SE KAKO NAS SE TU IGRALO PO 30-tak,A DANAS NEMA NITI JEDNOG DJETETA!IMA IH ALI SJEDE U KUCAMA PORED RACUNARA I TV-a,NEMA VISE ONOGA KADA SE ODLAZILO VANI NA IGRU I DRUZENJE A VRACALO U KASNIM SATIMA PRLJAVI I MOKRI OD SNIJEGA!JEBOTE,PA NI SNIJEGA NEMA VISE!
MISLIM DA SMO MI POSLEDNJA GENERACIJA KOJA JE DJETINJSTVO PROVELA BAS ONAKO PO PS! :wink:
I KO KAZE DA NISMO BILI HIPERAKTIVNI,JOJ ITEKAKO! :D

svjetlana
Posts: 151
Joined: 20.01.2007. 15:53
Location: Kod semafora ljevo.
Contact:

Post by svjetlana »

kanadanjka, svaka ti cast, posjetila si me na moje djetinstvo.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

:smt023 SVAKA CAST !!! :wink:
STVARNO MI JE ZAO OVE DANASNJE DJECE JER KO OVO SVE NE DOZIVI TAJ NIJE NI ZIVIO !!! :cry:

OVAKO BI TREBAO DA IZGLEDA SLOGAN DANASNJIH PARTIJA !!! :wink:
SAMO KO NAM TO JOS MOZE VRATITI ;PA MAKAR I NA JEDAN DAN ?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

Citajuci ovaj "zanimljivi tekstic" zelim da se zahvalim kanadjanki
sto me je bar na trenutak vratila u moje djetinjstvo!
Da bila su to stara dobra vremena,koja ipak ostaju iza nas! :(
NAZALOST!
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Post by rocky »

Nekad kad pomislim kao da je to juce bilo, ljudi al vreme brzo prolazi...
Idemo dalje ...

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

ma ljudi nasa djeca su kao i mi samo ih mi pravimo idiotima dajuci im sve sto zele,cim se rodilo dobija mobilni,pa onda racunar...a to nije zdravo

User avatar
sanja...
Posts: 138
Joined: 06.02.2007. 10:18

Post by sanja... »

E to je nekad bio pravi život :smt023 ,a sad ... :(

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

Drago mi je da vam se svidjeo tekst, jer zaista citajuci rizmislimo malo o svome djetinjstvu i o tome kako se zivjelo prije
... i koliko je sve to ustvari bilo ljepse od danasnjih video igrica i mase stvari koja ustvari i nema neku pozitivnu ulogu u odrastanju djece i vaspitavanju...
....i koja nema uticaj da stvori svijest i razmisljanje mladih ljudi,pocevsi od toga kako je dobro da djelimo ono sto imamo sa prijateljima pa do mnogih drugih, vecih stvari ... i takodje da oni kada odrastu u takvom okruzenju nece imati mnogo cega da se sjecaju iz djetinjstva ...
Meni je cudno da ja pisem o ovakvim stvarima, jer sam i sama prije samo par godina bila dijete, ali je jos cudnije kako se brzo sve promjenilo, nazalost, ja mislim na gore
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

U svakom slucaju bolje jedno ovako sjetno vracanje u proslost nego istorijska smaranja tipa ko je ciju babu opleo prije 300 godina.
Ako nista drugo,makar na ove stvari iz sjecanja i svoje bliske proslosti mozes da utices,pozitivno.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

deedee
Posts: 21
Joined: 20.08.2006. 01:33
Location: Uzice/SCG

Post by deedee »

MA SVAKA CAST.
OVO ME JE PODSJETILO DJETINJSTVA I BACILO U RAZMISLJANJE KAKO MOJA CURICA SIGURNO NECE IMATI TAKO DJETINJSTVO IAKO BI JA TO VOLJELA AL ZNAM DA NECE BITI MOGUCE JER NECE IMATI PRIJATELJE KOJI CE S NJOM KAO MI DJELITI SLADOLED ILI BILO STA DRUGO.
TO SU BILA SRETNA VREMENA ZA NAS I NIKADA IH NECEMO ZABORAVITI.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

:smt038 :smt038 :smt038
Nisam ranije primjetio ovaj text inace bih ga SIGURNO prokomentarisao ... nepravedno zapostavljena tema !!!
Istina je da smo zivjeli dosta bezbrizan zivot imali mnogo manje ali uzivali u zivotu mnogo vise !!! Izmedju ostaloga trebamo zahvaliti i tadasnjem sistemu ( sad ce mnogi reci ,,komunjara,, ) koji je usporio tempo zivota i dozvolio covjeku da se pozabavi sa sobom ...
koliko se sjecam tog vremena ... sjecam se da sam kao dijete isao u red za prasak za ves ili kafu posto je bila nestasica .... nije bilo kafica ili brze hrane oko skola ( na odmoru na igraliste pa trosi energiju ) ... JEDNOSTAVNO NIJE BILO DOSTUPNO ali nemoze me niko ubjediti da je bilo npr. video igrica ili kompjutera da nam nasi roditelji ne bi pokusali priustiti !!! U to vrijeme ko je imao ,,koznu pravu,, loptu bio je faca !!!
Sjecam se i kada je dosao sin od nasih kumova ( zivi i skolovao se u Svajcarskoj ) u nasu skolu da vidi kako je ovde ... nije mogao sebi doci !!! Bio je divlji ( za tadasnje pojmove ) i kada ga je nastavnica ,,izvukla za usi,, on je ostao skamenjen !!! To da je tada uradio nastavnik u Svajcarskoj ostao bi bez posla ( kao danas npr. kod nas ) !!! Isti taj djecak vozio je u to vrijeme bicikl ( bmx cross ) i samo je trazio ,,jaruge,, sa vodom , kanale sa blatom , oranice itd itd ( sve je to gledao na eurosportu u to vrijeme ) ... ja sam ga gledao sta radi i da li je normalan , jer ja nisam mogao docekati asfalt pa da se vozim ko covjek !!!
Danas nasa djeca zive takav zivot !!! Imaju televizore na kome se svasta prikazuje i oni kao male spuzve sve to upijaju i stvaraju svijet oko sebe koji je mnogo agresivniji i brzi ... mi kao roditelji imamo vremena onoliko koliko nam dopuste ,,poslovi i gazde,, i za nekih desetak godina provodicemo vikende po shoping centrima gdje cemo trositi zaradjeni novac preko sedmice i pokusati djeci kupiti sve sto mozemo da bi nadoknadili vrijeme koje se nismo druzili ...

Licno cu se truditi da do toga nikada ne dodje ali kao i mnoge stvari danas ... neko vuce nevidljive konce zivota i smrti i covjek se jednostavno izgubi u svemu tome !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
GROMOGLASNIK
Posts: 176
Joined: 02.12.2006. 21:21

Post by GROMOGLASNIK »

KANADJANKA, Vratila si me u moje djetinjstvo kad sam procitao text. :cry: :cry: :cry: malo je njih imalo i to, vecina ni u pola. Ja sam bio u toj vecini gdje je bijeda vladala. Ali kao sto je Warlock naveo ,, pravimo djecu idiotima dajuci im sve,,. To je istina. Ja prvi dajem djeci sve, mozda je razlog nisam nikad nista imao pa neka oni uzivaju, ali vracaju nam na najgori nacin.
KANADJANKA hvala ti sto si me malo vratila u djetinjstvo. Pozzzzz
------------------------------------------
Izgubio sam srce u borbi

jugoslovenka
Posts: 63
Joined: 24.05.2007. 13:44
Location: Prnjavor

Post by jugoslovenka »

hehe.. stvarno dobar tekst.. ja sam rodjena za vrijeme rata pa sam djetinjstvo provela fenomenalno.. nikad necu zaboraviti te lude igre.. svasta smo dozivljavali i opet ostali citavi i zdravi... istina je da danas djeca zive gospodski, imaju sve sto pozele pa se prave pametni i u 10-oj godini..... al danas su krivi roditelji sto djecu ne uce kako treba,, cast izuzecima.. :D :D :D

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Extra tekst! Zaboravila si jos da napomenes da smo generacija Cernobila pa nam nista ne fali! Prije je bilo nezamislivo da te mama cuva dok se igras, a sad, koliko djece u parku toliko i roditelja! Cak stavise, niko nije ni znao ni gdje si ni sta si! Na rucak se redovno nije islo, ne daj boze da nesto propustis dok jedes pa se sjecam da smo stalno utrcavali u tudju bastu i krali i jeli bijeli luk, onako sam bez icega i naravno neopran! Imali smo tetris (barem moja generacija) za vrijeme rata pa posto nikad nije bilo struje igrali pod svijecom! Sjecam se da je bila popularna jos neka igra nakon zavrsetka rata, sega mega....tako nesto?! Sve u svemu, nista nismo imali ali nam nista nije ni falilo!
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Ko je od vas 70-ih roden :?:
Image

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

salcn wrote:Ko je od vas 70-ih roden :?:
Ima nas....

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Nakon ovog sto sam procitao sjetio sam se djetinjstva kad smo cesce bii vani nego u kucu, ganjali loptu po njivama, a sad su i igralista pusta, samo su igraonice pune, svim smeta jako sunce, ozonske rupe, djeca ne mogu bez mobilnih telefona, video igrica, ne mogu da izdrze ni pola sata bez struje a mi je nismo skoro nikad ni imali? Pitanje je sta se to dogadja sa danasnjom djecom, vjerovatno su roditelji krivi, previse su razmazeni, sedmogodisnjaci se svadjaju sa roditeljima, a mi skoro do osamneste nismo smjeli nista nikom da prigovorimo, jer nas je uvijek docekivala teska ruka doticne starije osobe, i svima nam je bilo lijepo.... Pitam se samo kakva ce biti moja djeca, nadam se da cu uspjeti da nadjem pravi nacin za normalan odgoj, za odgoj kakav smo mi imali, i kakav su nam nasi roditelji pruzili, moramo im biti zahvalni na tom, jer su uspjeli, od vecine nas su stvorili uspjesne ljude, ali ljude koji ne znaju da odgoje svoju djecu...

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Citav tekst je trtljanje u prazno.Cijenim da ga je neki nas imigrant, koji je odavno spicio u USA/Can/Aus sastavio, kukajuci na isti kap./poredak.brzinu, dok je uzivao u blagodetima istog.

Nije nam nista falilo jer nismo znali za bolje.Nisi imao gdje da vidis/saznas/cujes.
Ko god je saznao za bolje, prestao je da kuka.Cijenim da nijednom klincu koji je otisao u toku rata vani kad su se stvari pocele mijenjati nije nedostajala komsijina tresnja, stari bicikl ili igranje u pijesku, naspram svih blagodeti novog zivota-novog bicikla, igranja na sportskim terenima i sl.

Vidim tekst je uperen na neaktivnost danasnjih klinaca-pa mogu i njih roditelji da natjeraju da idu vani!Ti si mu kupio komp, ti ga od pocetka nauci koliko treba da provede za istim, koliko treba da se druzi sa ljudima vani.
Dobro je maksimus primjetio.Da je tada bio makar dio ovoga danas nasi roditelji bi isto postupili.To je do njih/nas/vas ne do nekakvog boljeg vremena.I dan danas mozete da odgajate djecu na taj nacin, ko nam brani?

Ja takav zivot , sebi ponovo i svojim klincima nanovo ne bi htjeo ni u ludilu.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
odlikas7450
Posts: 305
Joined: 18.05.2007. 11:30

Post by odlikas7450 »

Kanadjanka, zaista super tekst. Probudi u meni neku nostalgiju. Sjecam se kad nam je rodbina dolazila iz inostranstva i njihova djeca nisu htjela jesti grozdje sa kospama. Tada nisam ni znao da takvo grozdje postoji. Mislio sam, ala se ovi foliraju. Sto je najgore moje rodjeno dijete danas nece ni da pogleda grozdje koje ima sjemenke.

User avatar
GROMOGLASNIK
Posts: 176
Joined: 02.12.2006. 21:21

Post by GROMOGLASNIK »

salcn wrote:Ko je od vas 70-ih roden :?:
Tu sam 72
------------------------------------------
Izgubio sam srce u borbi

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

Da,bas zanimljiv tekst stvarno fino se sjetiti stvari iz djetinjstva,neestasluka,ludovanja,kazni...A onda se sjetim vremena 90-95 pa i do 98 i smrdljivog rata,neizvjesnosti, priajtelja koji su iz nekih razloga morali napustali nas grad,prijatelja kojima su roditelji stradali u ratu,kojima su roditelji muceni,kojima su gladovali a nisu to htjeli s nikim podjeliti...tog perioda se bas nerado sjecam... :?

User avatar
kanadjanka
Posts: 1157
Joined: 23.11.2006. 17:36
Location: whyte ave lol
Contact:

Post by kanadjanka »

regeman wrote:Citav tekst je trtljanje u prazno.
Dobro je maksimus primjetio.Da je tada bio makar dio ovoga danas nasi roditelji bi isto postupili.To je do njih/nas/vas ne do nekakvog boljeg vremena.I dan danas mozete da odgajate djecu na taj nacin....
Nije uopste stvar u tome ko sta moze i sta je mogao da kupi, svom djetetu nego u tome da smo svi bili mnogo sretniji tada, da su nase generacije koristile mastu i mozak za igru a ne glupe igrice na kompu, bili mnogo bolji prijatelji i drugovi tada nego sada kada su svi ljubomorni jedni na druge 'jer su mama i tata njemu kupili Playstation 3 a ja jos uvjek moram da igram xbox', svi smo sve djelili i bilo je mnogo ljepse tada...Po samim komentarima na ovaj tekst mozes da vidis u cemu je ta razlika, svako od nas kad je procitao ovo sjetio se lijepog, zanimljivog, interesantnog dogadjaja iz djetinjstva, koji je samo jedan od milion, a cega ce se oni sjecati "ej, znas sta, dobio sam novu igricu, eeee znas sta postigao sam to i to na tom i tom nivou, suuuper jel da" .... fuuuuuj!


I nigdje ni ne pise da su za sve to kriva djeca, niko nikoga nije optuzivao, nego je to par prostih poredjenja zivota sad i tada, a pozitivne i negativne strane svega se mogu zakljuciti...
I kakve ima veze, ko je sastavio tekst, mada ne vidim po cemu to i vidis da je to neki imigrant...i ne znam zasto si sveo citav tekst na komentar o finansijskim mogucnostima, rijec uopste nije o parama nego o ponasanju ljudi, odgoju, zivotnim vrijednostima.
when life gives you lemons..it's clearly tequila time :)))

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Franz wrote:
salcn wrote:Ko je od vas 70-ih roden :?:
Ima nas....
Ima,ima :lol:
Image

Locked