Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Image

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by svraka »

vrsta8472 wrote:
Momci za priviti na ranu. Obraz opstine!

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by murgo »

Hvala svim dobrovoljcima, svaka cast!

Nazalost, ima i ovakvih idiota:

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/vijesti ... i-policija
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by regeman »

Iz Doboja iz vise izvora stize info da se pomoc ne dijeli ili se dijeli malo a stalno pristize.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
svjedok.saradnik32
Posts: 1473
Joined: 02.03.2012. 08:27

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by svjedok.saradnik32 »

Сутра конвој помоћи са котлићем иде за Маглај док се стање у бијељини не смири за безбиједан приступ наших волонтера.
Прије него што пустиш језик у погон, провјери да ли ти је мозак укључен..

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by KAMIKAZA »

Dali neko od forumsasa zna dal iko sakuplja pomoc u okolini Frankfurta,javile su se dvije organizacije koje bi obezbjedile vecu kolicinu robe i ostalih potrebstina,mozda bi oni lobirali i na prikupljanju novca,pa ako slucajno znate nekoga ko to u ovom momentu radi javite na PP,da vas povezem sa njima.Uslov je da se na kraju dokaze da je sve stiglo na mjesto i u prave ruke,svejedno kome od nastradalih gradova.Ja trenutno nisam u mogucnosti iz zdrvstvenih razloga da odem dole i odvezem to ali ako neko moze bilo bi super.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
svjedok.saradnik32
Posts: 1473
Joined: 02.03.2012. 08:27

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by svjedok.saradnik32 »

Све што се тиче хуманитарне помоћи контактирати наш Црврни крст, а новац не слати него контактирати наше привреднике типа фортуне , металекс или кога већ хоћете може и други град уплатити аванс па да се преузме роба мислим да је тако најбезболније.
Прије него што пустиш језик у погон, провјери да ли ти је мозак укључен..

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by Bato24 »

Obećao sam da ću napisati kako je izgledala akcija pomaganja Doboju pa... Ono što ću napisati je isključivo ono što sam čuo i vidio, a ne nešto što sam načuo ili mi je neko drugi rekao. Neću nikoga napadati i iznositi svoje stavove i izvinjavam se što će tekst biti nešto duži ali želim da prikažem sve što se dešavalo.
Prvi dan smo se okupili rano ujutru, 50-60 volontera, vatrogasci i ljudi iz komunalnog preduzeća. Podijeljeni smo u grupe od po deset volontera. Sa svakom gupom je bio jedan vatrogasac i čovjek iz KP-a. Načelnik je sa svakom grupom obavio razgovor, dobili smo rukavice, maske, čizme i majice na kojima piše OPŠTINA PRNJAVOR. Rečeno nam je da te majice ne smijemo skidati niti da smijemo imati nešto preko njih. Razlog? Nije nam rečen. Kada smo stigli u Doboj moja grupa je dobila zadatak da očisti zgradu opštine zajedno sa još jednom grupom. Četvorica momaka i ja smo otišli da čistimo kancelarije. Jedan radnik iz opštine, čiju kancelariju smo čistili, nam je rekao da se u Doboju očekuje preko 100 mrtvih te da je mrtvačnica već prvog dana čišćenja bila puna.Sprat iznad nas su bile prostorije u kojima se dijelila pomoć. U zgradu su puštali po troje ljudi kako se ne bi stvarala gužva. Ispred je uvijek bilo 5-10 ljudi. Živi sam svjedok da ljudima koji nisu imali lične karte nisu davali ništa! Imali su dosta mlijeka i keksa, problem su bile stvari za bebe kojih je bilo malo, skoro nimalo. U jednom trenutku ispred zgrade nije bilo nikog čak ni ljudi koji su dijelili stvari, samo je jedna baka, od nekih 70 godina, izgubljeno hodala po prostorijama zgrade. Prišao sam joj i upitao je kako joj mogu pomoći. Jedva je imala snage da govori. Rekla je da je tri dana ležala i da je jedva smogla snage da dođe kako bi uzela nešto da jede. Rekla je da ne želi puno, samo jednu kutiju keksa ali nije znala gdje treba da ode. Jedan prijatelj iz moje grupe ju je odveo u prostoriju sa zalihama. Kada se vratio rekao je da je jedva nagovorio baku da pored keksa uzme i jedno pakovanje mlijeka. od organizatora akvije za ručak smo dobili jednu paštetu na dva čovjeka i dvije pogačice veličine uštipka. Naravno, neki su uspjeli ugrabiti sebi i više pa su neki ostali i bez to pola paštete. U međuvremenu nam je prišao radnik iz opštine i rekao nam da je dobio naređenje od Obrena Petrovića da se očisti parking koji se nalazi u sklopu zgrade opštine i koji je bio sav u blatu. Kada smo ga pitali gdje da ostavljamo blato koje izvučemo rekao je da nema pojma i da samo zna da parking mora biti čist. Onda je rekao da ga izvlačimo na trotoar i ulicu. Tako da smo bukvalno čistili parking a prljali ulicu. Izvezli smo bar 200-300 kolica blata. (Po mojoj procjeni). Dok smo to radili posjetio nas je naš načelnik, Siniša Gatarić. Sa njim je bio njegov vozač i Ricko. (Ne znam mu pravo ime, znam samo da je držao kik boks klub). Pozdravio nas je, pitao kako smo i tražio da se slikamo. Prijatelj iz grupe mu je rekao da nije došao da se slika već da pomogne ljudima. Načelnik je insistirao na slikanju. Zatim je putem telefona dao intervju za nekoga i otišao.Prije toga nam je rekao da će srediti kod Leburića da nam spremi po porciju ćevapa da jedemo kad se vratimo i da će poslati nekoga da nam donese po porciju čorbanca koji se u međuvremenu spremao. Čorbanac nismo dobili ali nam je vozač dao 6 kutija cigareta. Kada smo očistili parking i isprljali ulicu jedna baka iz stana preko puta nam je prišla i zamolila da joj pomognemo očistiti stan. Rekla je da cijeli dan moli ljude ali da niko neće da pomogne. Rekla je da ima samo 50 km i da će nam platiti. Naravno da nismo uzeli pare i 10-ak momaka je otišlo i očistilo stan za 30-40 minuta. Ja nisam mogao ići jer su mi se u međuvremenu raspale cipele pa sam bio praktično bos. Završili smo sve poslove i uputili se prema autobusu. Tu je nastao haos jer nam vozač nije dozvolio ulazak u autobus. Zašto? Jer smo bili prljavi. Rekao nam je da možemo ući ali tek pošto se skinemo u gaće, jer prljavi na sjedište nećemo. Poslije burne svađe ušli smo, naravno prljavi, jer nam nije padalo na pamet da se skidamo. Na izlazu iz grada smo prošli pored crkve ispred koje je tabla na kojoj smo vidjeli najmanje 20 smrtovnica. Došli smo u Prnjavor i u restoranu Leburić nas je dočekao dobar ručak. Dobili smo plate. Konobar je jednom radniku iz KP-a rekao kako je načelnik zvao i rekao da se spreme ćevapi a da je Leburić naredio da se spreme plate. Eto, to bi bio prvi dan. O drugom danu ću pisati u drugom postu.

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by Bato24 »

Drugog dana smo se okupili oko 7:30h. Ovog puta nije bilo maski i rukavica za sve, niti nam je bilo naređeno da budemo u majicama koje smo dobili dan prije. Stigli smo u Doboj i moju grupu su dovezli pred zgradu Penziono invalidskog osiguranja. Tu su nas dočekali radnici PIO-a koji su već čistili.Za doručak smo dobili paštete i mesne nareske. Ovog puta je bilo dovoljno hrane za sve. Krenuli smo sa radom. Jedan policajac koji je obezbjeđivao zgradu nam je rekao da su 2h prije našeg dolaska iz podruma izvukli jedan leš. Jedna grupa je dobila zadatak da očisti podrum a moja grupa kancelarije i arhivu koja se nalazila u prizemlju. U tome su nam pomagali radnici PIO-a. Bilo je toliko posla da nismo uspjeli da očistimo sve. Ostala je još jedna prostorija sa arhivom. Kada smo već završili sa radom ispred zgrade se parkirao crrni Audi Q7. Iz njega su izašli ministar Đokić i njegov vozač. Pozdravio nas je a mi smo mu ponudili flašu pića ( mislim da je bio Chivas ) koju smo imali uz sebe. uzeo je gutljaj i krenuo u obilazak. Njegovog vozača smo pitali ima li možda kutiju cigareta na šta smo dobili negativan odgovor. U jednu mesnicu koja se nalazila pored zgrade su ostavili nešto sredstava za čišćenje i otišli. Njegova posjeta je trajala 10-ak minuta. Koordinator naše grupe nam je prišao i rekao nam da nas kod kasarne čeka čorba iz kotlića te da će svaku grupu posebno prevesti tamo. Dok su prevozili našu grupu preko radija nam je javljeno da nema više čorbe te da nas voze direktno kod autobusa. Tu smo se sastali i krenuli za Prnjavor. Ovog puta nas nije dočekao ručak.
Moram da kažem da sam stvarno presrećan i ponosan na grupu u kojoj sam bio. Odradili smo lavovski posao. Naravno, bilo je tu i šale i zezanja, jer u onakvim uslovima je nemoguće preživjeti bez malo humora. Čak su nam u Dobojlije koje su radile sa nama zahvaljivale, jer smo im našim šalama uspjeli skrenuti misli sa tragedije koja ih je zadesila. Bilo je i alkohola i pilo se, da se ne lažemo. Naravno bilo je i ružnih situacija. Npr. da ljudi preko puta nas roštiljaju dok mi radimo, i da im ne pada na pamet da nam kažu hvala što smo došli, a kamoli da nas ponude hranom. Dešavalo se i da nam prvi dan dobacuju i pitaju zašto smo iz Prnjavora došli da paradiramo kroz grad. Itd. Nije mi ni trenutko žao što sam ta dva dana pomogao koliko sam mogao. Htio sam ići i treći dan, ali su me izdali tijelo i snaga i zaista nisam mogao. Evo, ovo je ono što je prošlo kroz moje oči i uši. Mislim da sam bio objektivan, nikoga nisam napao, a vi sami izvodite zaključke koje želite. Možete i da me pitate nešto, možemo raspravljati o svemu. Pozdrav!

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by просвјета »

Немам те шта питати, но ти само поручујем: Жив био млади човјече!
У годинама пред тобом ово искуство, веома слично каквом ратном искуству, ће ти веома добро доћи.
Ако извучеш праве закључке... :smt006

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by KAMIKAZA »

Međutim, kako saznajemo iz pouzdanih izvora iz Oružanih snaga BiH, čiji su pripadnici smješteni u kasarni u Doboju, a iz koje je Crveni krst dijelio hranu, veliki dio hrane je propao, a da nije ni podijeljen.
"Na hiljade litara mlijeka i na tone lako kvarljive hrane je stajalo na suncu i pokvarilo se, zato što nije bilo prostora da se smjesti, tako da je puno bolje što nas napuštaju", kazao nam je naš izvor.


Hrana propada ljudi gladni ,volonteri zeljni i voljni da rade i pomazu,zasto je to tako,zato sto su u crvenom krstu,komisijama i svemu drugom ljudi koji su stari, nesposobni,izpolitizovani,iskvareni i vlastoljubivi.Pustite mladje da rade ,idite vec jednom u penzije ili u PM,mlade ne zanima politika,vjera,drzava,njih zanima zivot,koji je pred njima.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by aquarius »

KAMIKAZA wrote:Hrana propada ljudi gladni ,volonteri zeljni i voljni da rade i pomazu,zasto je to tako,zato sto su u crvenom krstu,komisijama i svemu drugom ljudi koji su stari, nesposobni,izpolitizovani,iskvareni i vlastoljubivi.Pustite mladje da rade ,idite vec jednom u penzije ili u PM,mlade ne zanima politika,vjera,drzava,njih zanima zivot,koji je pred njima.
Аферим ! :smt023
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by murgo »

:smt023 :smt023 :smt023 :smt023
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Јована и Бобан су из Прњавора. Захављујући Бобану који је био на "небу" и Јовани која је са "земље" координисала са хеликоптерима, спашено је 500 људи у БиХ. Ако ништа, мислим да им треба додијелити неко општинско признање за Дан општине.


САМО ХЕЛИКОПТЕРИМА ЕВАКУИСАНО ВИШЕ ОД 500 ЖИВОТНО УГРОЖЕНИХ

БАЊАЛУКА, 23. МАЈА /СРНА/ - Хеликоптери Хеликоптерског сервиса Републике Српске и Оружаних снага БиХ из Бањалуке, те четири хеликоптера из Хрватске и Словеније протеклих дана евакуисали су више од 500 становника Добоја, Модриче, Шамца и Бијељине, који су у поплавама били животно угрожени.
Директор Хеликоптерског сервиса Републике Српске Бобан Кустурић рекао је Срни да је први дан поплаве у Добоју, 15. маја, обављено 16 евакуација за Бањалуку најугроженијих пацијената, који су хитно морали на дијализу, као и трудница.

"У Добој смо први дан поплаве отишли само ми и војни пилоти из Бањалуке. Што због шока, због оног што смо затекли кад смо стигли, а што због изузетно лошег времена, то нам је био најтежи дан", истакао је Кустурић.

Према његовим ријечима, метео-службе су савјетовале да се тај дан никако не полијеће, јер је видљивост била изузетно слаба, падала је јака киша, а вјетар је дувао брзином од 60 километара на час.

"У нормалним условима, на таквом времену нико не би полетио. Међутим, одазвали смо се првом позиву предсједника Владе Српске. Када је требало да у Бањалуку евакуишемо жену са фрактуром лобање, која неће моћи да преживи уколико остане у Добоју, одлучили смо да кренемо на сопствени ризик", прича Кустурић.

Тај први дан, додаје Кустурић, око 50 животно угрожених грађана превезено је хеликоптерима Хеликоптерског сервиса и Оружаних снага из Бањалуке.

"Већ сљедећи дан придружили су нам се хеликоптери из Хрватске и Словеније, који су с нама радили истом пожртвованошћу. Били смо као једна хеликоптерска јединица. У петак ујутро први хрватски хеликоптер дошао је у Бањалуку и одмах доставио храну и лијекове на подручје насеља Чесма, након чега се запутио у Шамац", навео је Кустурић.

Он је додао да су из Хрватске и Словеније стигли већи хеликоптери, са дизалицама, захваљујући којима је обављено више од 30 евакуација становништва са кровова кућа, које су и најопасније.

У три, четири најкритичнија дана, истиче Кустурић, на поплаваљена подручја достављено је више десетина тона хране, лијекова, пумпи за воду, ћебади, свега онога што је грађанима у тим тренуцима било најпотребије.

Он напомиње да су сви пилоти, припадници Јединице специјалне полиције Републике Српске, чланови Рафтинг клуба "Кањон" из Бањалуке и Ронилачког клуба "Бук" урадили невјероватан посао, те да су на све посебан утисак оставиле евакуације новорођенчади, трудница, те хеликоптери пуни дјеце.

"Хеликоптерски сервис Републике Српске је увијек био и биће уз свој народ. Али морам да кажем да су највећи хероји у протеклој катастрофи били грађани које смо спашавали с кровова поплављених кућа и који су све то преживјели", нагласио је Кустурић.

Он је изразио посебну захвалност и пожртвованост раднику Министарства безбиједности БиХ Јовани Анђелић, која је заједно с њим имала задатак да координише са хеликоптерима из Словеније и Хрватске.

"У условима смањене видљивости, када смо једва видјели једни друге, захваљујући, између осталог, њеном непрестаном ангажману и на основу дојављиваних позиција, обавили смо посао без иједне грешке", рекао је Кустурић.
/крај/см/мсб
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by grlica »

Kad smo već kod letilica da se spomenemo i herojskog podviga Semira Agića koji je bez odobrenja Vlade RS tj. na svoju odgovornost poletio u RS i spasio šestero djece u Šekovićima.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Прњаворчани предали хуманитарну помоћ србачкој парохији

Црквена општина Прњавор и Коло српских сестара из овог града предали су данас пун комби хуманитарне помоћи за поплављена домаћинства у србачкој општини. У пакетима су се нашли прехрамбени производи, одјећа, пешкири, деке, пелене, играчке, средства за чишћење и личну хигијену. Помоћ су прикупили од бројних грађана Прњавора који су показали солидарност са грађанима наше општине који су претрпјели велике материјалне штете.

Помоћ су предали свештеник храма Светог Великомученика Георгија у Прњавору, Душко Дринић и предсједница Кола српских сестара, Љубинка Рапић а примопредаји су присуствовали архијерејски намјесник србачке парохије, Жељко Сарић и начелник општине, Драго Ћирић.

„Већ 23 године прикупљамо помоћ онима којима је најпотребнија. Поред нас, на овом подручју су опстале само организације Кола српских сестара из Приједора и Бањалуке и били смо уз наш народ од почетка одбрамбено-отаџбинског рата па све до данашњих дана“, каже Рапић.

Пакети помоћи биће подијељени вјерницима који живе у парохијама широм србачке општине а који су претходних дана били на удару поплава.

Хуманисти из Прњавора до сада су уручили помоћ поплављеним домаћинствима у Шамцу, Модричи, Маглају, Завидовићима и два пута у Добоју.

Србац-рс
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by vrsta8472 »

Хуманитарна акција уз рођендан

Обиљежавајући 36 година постојања, руководство Шаховског клуба ПОШК из прњаворског села Поточани организовало је турнир, на којем је наступало 16 играча из разних генерација овог колектива, а прво мјесто освојио је Миле Драгић са 6,5 поена.

- Вјерно чувамо праксу мајског окупљања, јер је то мјесец када смо 1978. године основани – рекао је предсједник ПОШК-а Мирослав Попадић и додао да су поточански шаховски активисти организовали и акцију прикупљања помоћи подручјима угроженим од поплава.

Б.Р. – Глас Српске


Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Mraka
Posts: 108
Joined: 19.09.2007. 18:52
Location: Prnjavor

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by Mraka »

Ovako vam izgleda Doboj tuga,jad.....

http://vimeo.com/96696699

boja
Posts: 126
Joined: 21.11.2012. 20:09

Re: Хуманитарна помоћ за угрожене од полава

Post by boja »

Hallo, moji sugradjani !!!
Citam predivne tekstove,dirljive,emotivne i zeljno iscekujem dali ce se neko setiti da nesto napise o nasim
herojskim VATROGASCIMA.
Rado bih procitala nekakav clanak jer sam slucajno ih vidjela kad su se vratili sa zadatka.
Mislim da su zasluzili malo prostora i podrske.

Locked