Prnjavorska laka pješadijska brigada

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

imali vas igdje?
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by vrsta8472 »

Изгледа да се свако о своме јаду позабавио
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

stidićemo se mi " ne zbog svojih djela, neg zbog ljudi koji su nas gurnuli "
Image

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

pogledajte kako se hrvati ne stide svojih boraca iako su išli u agresiju na republiku srpsku a naši prnjavorčani ni da se sjete da postave stranicu prnjavorske lake --- ima na ovom forumu ljudi koji mogu da odrade takve stvari pa ih ovim putem molim da nešto učine povodom toga!!
većina zna da je prnjavorska bila u novom gradu i da se odbranila ,zna se i koji su ljudi bili najzaslužniji a o tome se može samo pročitati na nekom forumu i to veoma malo.
evo kako hrvati ne zaboravljaju svoje i učite se:

U subotu je u hrvatskom Pounju, u Dvoru i Hrvatskoj Dubici obilježena je 15. obljetnica vojne akcije "Una 95". Obilježavanje i prigodne komemoracije za poginule branitelje upriličile su Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade "Gromovi" i Udruga ratnih veterana "Crne mambe" (1. pb, 2. gbr), te općina Hrvatska Dubica. Obilježavanju su nazočili i članovi Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade "Tigrovi", te predsjednik HVIDR-e Grada Zagreba, um. pukovnik Mirko Ljubičić. Na spomen obilježjima poginulim braniteljima ovih postrojba u Dvoru, te u Hrvatskoj Dubici vijence i svijeće su položili članovi obitelji poginulih, branitelji i predstavnici navedenih udruga, izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije na čelu s um. pukovnikom Ivicom Pandžom-Orkanom, izaslanik Ministarstva obitelji i branitelja um. bojnik Andrija Kolobarić, zamjenik načelnika općine Dvor Franjo Juranović, a u Hrvatskoj Dubici načelnik općine Matija Mikulić. Prigodnim govorima obratili su se predsjednik URV 2. gbr "Gromovi", um. brigadir i ratni načelnik stožera 2. gbr, Mile Krišto, a u Hrv. Dubici i načelnik općine Matija Mikulić.
Prigodne molitve i blagoslove predvodio je petrinjski vojni kapelan don Milenko Majić. U punoj župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Hrvatskoj Dubici misu za sve poginule branitelje u ovoj akciji služio je također vojni kapelan Milenko Majić. Prije molitve kod spomenika don Milenko je istaknuokako su ovi spomenici podsjetnik svima onima koji prolaze ovim putovima da su ovdje poginuli hrvatski branitelji koji nisu žalili dati svoj život za slobodu svoga naroda i svoje domovine. Ovi spomenici podsjetnik su i nama kakve smo prijatelje imali i opomena da im nikada dovoljno ne možemo zahvaliti. U svojoj propovijedi na temu misnih čitanja kapelan je naglasio: "Sijač je posijao sjeme ali svako posijano sjeme nije donijelo isti rod. Za razliku od onog sjemena koje je palo na put ili trnje, sjeme koje je palo u dobru zemlju i donijelo obilat rod. Zar i mi ne možemo ovu Isusovu prispodobu primijeniti i u našoj borbi za opstojnost i slobodu. Zar nije bilo i kod nas koji su ideju o slobodi prihvatili ali kad su došle nevolje iz straha ili nekog drugog razloga povukli su se ili sklonili na sigurna mjesta. Za razliku od njih imali smo i ovih koji su se sklonili imali smo prijatelje koji nisu uzmicali od opasnosti ni za cijenu svog vlastitog života, a neki od njih dali su i svoj život. I taj život koji je umro kao i ono sjeme koje je palo na dobru zemlju donijeli su obilat rod koji se očituje u slobodi nas danas. Zato i ove obljetnice neka budu svima nama podsjetnik na te hrabre ljude na čijoj žrtvi je izgrađena naša sloboda. Budimo ponosni na njih ali i na one koji su nas poveli u ostvarenje stoljetnog sna".
Obilježavanju, komemoracijama i svetoj misi nazočili su i zapovjednici postrojba koje čuvaju uspomenu na ime i tradiciju ovih dviju legendarnih ratnih gardijskih brigada, pukovnik Ljubomir Udiljak, zapovjednik 1. mb "Tigrovi" i Igor Gojmerac, dozapovjednik 2. mb "Grmovi" Gardijske motorizirane brigade HKoV-a. RĆ
Image

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

izgleda da na ovom forumu većina je mlađanih koji bi "da se ne sjećaju ama baš ničega" -a i onih koji su imali "sreće" pa da preskoče neke stvari
nije ni čudo onda da nas prozivaju agresorima i genocidnima ( kad sumnjamo )
"adj da raspravljamo o svačemu- a da uradimo -neko će drugi-
Image

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by ZMIJA »

Sobzirom da sam 1995 sa ozrenskog ratišta zajedno sa Prnjavorskom lakom prekomandovana na novgradsko ratište i tu skoro dočekala karaj rata ,imala bi naravno šta reći na ovu temu,ali plašim se da ve mlađane ne interesuju naše priče partizanke,jer nemamo kaseta i snimljenih ratni sekvenci,što je naravno svojvremeno bilo u modi,ali u svakom slučaju podržavam acin predlog što da ne na kraju krajeva.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

ZMIJA wrote:Sobzirom da sam 1995 sa ozrenskog ratišta zajedno sa Prnjavorskom lakom prekomandovana na novgradsko ratište i tu skoro dočekala karaj rata ,imala bi naravno šta reći na ovu temu,ali plašim se da ve mlađane ne interesuju naše priče partizanke,jer nemamo kaseta i snimljenih ratni sekvenci,što je naravno svojvremeno bilo u modi,ali u svakom slučaju podržavam acin predlog što da ne na kraju krajeva.


koji bataljon --ja sam bio u trećem
Image

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

Vlado Živković uspješno liječi ptsp ( klin se klinom izbija) :(
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by vrsta8472 »

Змијо, јеси ли ти била у КСС?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

ZMIJA wrote:Sobzirom da sam 1995 sa ozrenskog ratišta zajedno sa Prnjavorskom lakom prekomandovana na novgradsko ratište i tu skoro dočekala karaj rata ,imala bi naravno šta reći na ovu temu,ali plašim se da ve mlađane ne interesuju naše priče partizanke,jer nemamo kaseta i snimljenih ratni sekvenci,što je naravno svojvremeno bilo u modi,ali u svakom slučaju podržavam acin predlog što da ne na kraju krajeva.
ako imaš kakvih ineresantnih zapisa -opali - ja ti imam samo nešt slika samo ih treba skenirati ...
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by vrsta8472 »

Ајд ако имаш слика пошаљи ми и на мејл borg149@hotmail.com па да објавимо и на галерији
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by ZMIJA »

aleksandar76 wrote:koji bataljon --ja sam bio u trećem
Bila sam i ja u trećem bataljonu,za mene je bilo intersantno,krvavo i teško ozrensko ratište,o kome o kome pokušavam pisati knjigu,ovo na Novigraskom je bila vojna vježba, mada smo imali 6 izgubljenih ljudi i par dana artiljeriskog pakla,ali smo bili na asvaltu da tako kažem.
Moje pisanje o ratu,mnogi ne bi svatili kao lijepu priču, ako uopšte može biti lijepa priča iz rata,jer ja rat sagledavam sa kritičkog gledišta ljudi koji su upravljali odnosno komandovali u ratu.
Ovo je prilično široka i opširna tema i mnogi o njoj mogu da govore i koji su bili direktni učesnici i oni koji nisu naročito.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

ZMIJA wrote: Bila sam i ja u trećem bataljonu,za mene je bilo intersantno,krvavo i teško ozrensko ratište...
ajde!!! kod kapetana ili panića?
ili sanitet :(
vidiš meni je ozren u nekim stvarima bio lakši al sam u novom gradu bio i varen i kuhan al bez ogrebotina
Last edited by aquarius on 23.01.2012. 17:07, edited 1 time in total.
Reason: Bespotrebno citiranje
Image

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by ZMIJA »

Ja sam na Ozrenu dočekala i preživjela oba krvava jutra i 27 maja i 21 jula i samo sam zahvaljukući Deragom Bogu preživjela što ne mogu reći na svoje drugove koji su zauvjek gore ostali sad pokojni Mitrić Milanko,Marković Dražen ,Živojin Grujič,Sarić ,Delija i još mnogi a ovo su moji iz rova na trigonometru iznad Krčevina.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

( onaj prema dobojskoj policiji -ti si bila sa ilovčanima - i mene su kad sam se vratio prebacili sa ilovčanima i zahvaljujući njima vraćeni smo u brijesnicu -znaš da su nas htjeli gurnuti naprijed prema mundžosima!) ,eeeeeeeeeee, delija je meni puno pomogao u prvom napadu, dočekao sam ga na trigonometru da njega nije bilo ko zna kako bi prošao , a kad je bio drugi napad bio sam kući, a moja ekipa koja je bila samnom bila je preko onog potočića ispod IKM -odma do rova braće Ardalića , nažalost Andrija je poginuo -
puno mi je žao Delije ,dobar momak
Image

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by ZMIJA »

Nema ovdje Aco na forumu puno boraca, i ovaj moj i tvoj dijalog mogao bi trajati koliko je i rat trajao, i ne bi ispričati svoje doživljaje, jer kako vrijeme prolazi događaji iz rata uglavnom blijede i nažalost borci ovog poslednjeg rata niti izbliza ne uživaju društveni status kakv bi trebali uživati,bar u poređenju sa borcima NORa koji su poslije 2.svjetskog rata bili najuvaženija društvena struktura onog vremena.
Ja se plašim da jednog dana neće biti poželjno ni govoriti da si bio neki borac,a to će sigurno vrijeme doći, i da se ovaj rat deklariše kao građanski ,što je po meni najrealnija definicija,zna se kako završe borci u građanskom ratu.
U nekom djelu krivi su nažalost i sami borci jer su dozvolili da se u boračke redove ubace i oni koji to u suštini nisu, pa se tako od dobrog vina naparvijo loš špricer u kome ima više vode nego vina, koji neče niko da pije a pogotovu da plati.
Ne pomažću tu nikakve revizije ,jer danas status borca imaju mnogi koji nisu proveli dvije noći u rovu a da ne govorim dalje.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

nego ti ustraj i završi knjigu a ako ti ja mogu kako pomoći tu sam
Image

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

ZMIJA wrote: vrijeme prolazi događaji iz rata uglavnom blijede i nažalost borci ovog poslednjeg rata niti izbliza ne uživaju društveni status kakv bi trebali uživati,bar u poređenju sa borcima NORa koji su poslije 2.svjetskog rata bili najuvaženija društvena struktura onog vremena.
Ja se plašim da jednog dana neće biti poželjno ni govoriti da si bio neki borac,a to će sigurno vrijeme doći, i da se ovaj rat deklariše kao građanski ,što je po meni najrealnija definicija,zna se kako završe borci u građanskom ratu.
U nekom djelu krivi su nažalost i sami borci jer su dozvolili da se u boračke redove ubace i oni koji to u suštini nisu, pa se tako od dobrog vina naparvijo loš špricer u kome ima više vode nego vina, koji neče niko da pije a pogotovu da plati.
Ne pomažću tu nikakve revizije ,jer danas status borca imaju mnogi koji nisu proveli dvije noći u rovu a da ne govorim dalje.
u ovom gradiću su očigledno najvažniji tračevi i turske serije a oko bitnih stvari samo se odmahne rukom -- moraću da se preselim sa svom svojom porodicom daleko odavde Novi zeland -možda i dalje

ne vidim svrhu ni ovog foruma ako se samo doskače i preskače -dali je iko išta uradio povodom bilo čega se raspravljalo na cijelom forumu nego samo ko babe trle lan
Image

Sash16
Posts: 9
Joined: 17.03.2012. 02:28

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by Sash16 »

Pozdrav prisutnima!
Jako mi je drago da je neko pokrenuo temu o Prnjavorskoj lakoj pjesadijskoj brigadi. Zalosno je sto nema vise ljudi na ovoj temi.
Potrudicu se da u narednih nekoliko dana postavim nekoliko slika skeniranih iz Prnjavorskog ratnog lista "Glas borca". Ako bilo ko drugi ima slike od nase brigade neka ih postavi ovde. Nesmijemo dopustiti da ova brigada padne u zaborav!
@Zmija. Mozes li mi dati svoju mail adresu da te kontaktiram u vezi pokojnog Milanka?

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

samo postavljaj jarane-meni je dreknuo skener :(
Image

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by murgo »

nema zabave bez zena i rakije

OldTownBoy
Posts: 137
Joined: 09.02.2010. 13:40
Location: negde u gradu

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by OldTownBoy »

Sto se cudite sto borci ne pisu po forumu ? Uzivaju u blagodetima i bogastvima sto im je drzava dala nakon rata , kako je i obecala , dezerterima sve oduzet a borcima sve privilegije .
um caruje a Dundo Maroje

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by Franz »

Bodu za oci poginuli sinovi iz iste kuce. Izbrojao sam desetak.

E to se tek zove tragedija.
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aquarius »

Image
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

aquarius wrote:Image
:smt023 :smt023 :smt023
Image

Locked