Prnjavorska laka pješadijska brigada

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by MAXIMUS »

Каже он да су након неуспјелог форсирања ријеке чамцима (због лоше субординације са другим јединицама) и повратка на десну страну без губитака извели школско форсирање ријеке.
Tačna informacija ... oslobađanje koridora !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by KAMIKAZA »

Sumnjam da je to izvela laka,mozda pod njihovim obezbjedjenjem da je radjeno,jer za to treba imati strasnu ekipu,grupa iz Lijevce polja kod koje sam i ja bio na rasporedu je mogla da forsira Savu,ali ne u nekom rekordnom vremenu,ipak se ne svodi sve na sofere potrebno je puno vise sposobnih ljudi,oprema je bila jako stara,osim toga svi znamo kakve su bile nase vojne vjezbe,nije niko bio uigran.Manje rijeke je moguce premostiti za 20-30 minuta,jer je sva potrebna oprema na par kamiona,za vece je to komplikovano,jos ako je neprijatelj blizu,nema sanse,dvojica snajperista mogu da skinu pola ekipe za 10 minuta,ako predhodnica nije uspjela da prijedje rijeku i obezbjedi obalu onda nema mosta,dzaba raketasi,ne smije se zaboraviti da se pontonski mostovi postavljaju za dopremu opreme a nikako za napad,znaci jedinice su sa camcima ili kako vec dopremljene negdje,a ovi im dolaze u ispomoc sa teskom tehnikom,obala mora biti obezbjedjena od neke jedinice tamo i to ne direktno na rijeci,vec se diverzantske jedinice ili ko vec probija i potiskuje liniju od obale zauzimaju se kote koje su vec odredjene prije napada,jer dok ne zauzmes kote sa koji te moze tuci sve je dzaba.Teoretski gledano ovo sto su ti uradili je bilo praceno sa puno ludila i puno neznanja,ali svaka im cast ako su to tako uspjeli,nekad je i neprijatelj sam iznenadjen protivnikom,pa se desi da nemoguce uspije,jer ipak nisu ni oni naoruzani samo prackama.Nema puno mjesta gdje se moze forsirati rijeka ,duz nekog fronta,znaci i oni imaju ljude koji znaju gdje moze,teren se minira,postave se straze itd,onda vremenski uslovi,pa obicno se to pokusava izvesti kad je smanjena vidljivost (magla,noc) a to dodatno otezava rad i samoj ekipi,mada kod nove tehnike on te tuce i po noci,cak i bolje nego po danu,teorija je iz 1945 a tehnika od tada do sada je toliko napredovala da su taj sistem i mostovi u stvari samo za istoriju i muzeje,pre neki dan gledam americku vojsku u avganistanu,u stvari avion bombarduje cilj a pilot sjedi u birou u americi,tema je bila greske i zrtve gresaka.Covjek tamo sa daljinskim uz kafu ubija ljude,i ako zakasni 2 stotinke u pritiskanju dugmeta,pobije ljude 14 kilometara dalje od zeljenog cilja.Strasno,nema vise prsa u prsa,sad si samo zivo meso,i pitanje je dana,sata ,minute ili sekunde kad ce da te pogodi,a ti mu ne mozes nista.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by Hirurg »

hmm zanimljiva tematika, nisam bio ucesnik u ratu samo zbog manjka godina, al sam imao jako jako dobru obuku u VRS. Inace ves SRO Inzinjerija pa sam proveo dosta dana na savi i ako sam sluzio u bileci gdje je disciplina od strane akademaca ostala stroga kao i dane Juge. za savladjivanje vodenih prepreka treba malo skole odnosno malo vise, a takodje treba i ljudstva a i snage, ne znam nikog iz prnjavora ko je akademac ili strucno lice za pontonjeriju, mozda neko ima ko poznaje "pionirske" duznosti. poznam norme odlicno koliko je potrebno da se predje sava, posto sam obuku vrsio selu crnjelovo (BN) i sto kaze kamikaza ljudima koji nisu strucni i ne znaju gdje sta kako i koji potez ne bi sastavili ni za cijeli dan pontonski most. takodje da dodam puno znaci dobro poznavanje remorkera i njegovo kretanje. sava je mnogo mirna za te radove, medjutim bio sam takodje na drini i posmatrao kako to izgleda na brzoj vodi

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by schwabo No1 »

Не бих вам знао рећи зашто ми паде на памет покојни Мика Антић:

ЈОЦА
-Јеси л чуо да ће сутра падати динари с неба?
-Нисам
-А је л вјерујеш да има тица што носи колаче?
-Не верујем.
-Јеси л чуо да има негдје гдје је стално лето?
-Нисам.
-А је л вјерујеш да у радију живе мали људи?
-Не верујем.
-Марш одавде из нашег сокака,
Кад не умеш да сањаш.
Да те покрљам на пола – као лебац.
Ето!

Ето. Можда има нека веза.
KAMIKAZA wrote:Sumnjam da je to izvela laka,
Ако сам рекао да човјеку вјерујем као себи самом, онда му вјерујем. Оно што он зна, знам и ја. Можда и камиказа зна спомињаног командира понтоњераца наћули брка, ваљда су негдје заједно прије рата вјежбали поступке и радње приликом форсирања ријеке.
Погледајте скицу. Све је речено. Извршено је форсирање ријеке Босне, Сава је била остављена за јединице са Мотајице.
Форсирање је извела лака, наравно, ојачана тенковском четом 2.ОКБ-а и инжињеријском четом понтоњераца. Како кажу, у прњаворској није било инжињерије па је то нормално.
Штета што нисте у прилици као ја да чујете причу од тога како је текло извиђање у којем је учествовао и он, заједно са генералом Новицом Симићем и командиром инжињеријске јединице, заузимања и осигурања мостобрана које је изведено тактички неочекивано и по правцу коме се непријатељ најмање надао. Само петнаест минута након приласка првог фапа рампи и лансирања понтона мост је био спреман да преко њега пређе први тенк. Каже да је то била слика из филмова. Форсирање ријеке из покрета је једна од најтежих тактичких операција. Пошто је дејство непријатељске пјешадије било неутралисано, рејон десанта је био засут артиљеријском ватром свих калибара.
Зашто о томе не причају и они који су у догађају учествовали, ја не знам. Чини ми се да их још увијек има живих. Ја о томе пишем само да се не помисли да је учествовање у отаџбинском рату било само чучање у рововима и чекање да од некуд навале мунџоси и направе тарапану.
Било је и битки и бојева, јунака и хероја који су знали и смјели, само се о њима не говори. Не могу доћи на ред од нас који смо то посматрали са сигурне удаљености, који смо настојали да што боље уновчимо патриотиза, да направимо од криминалца ратног хероја, од робијаша прослављеног команданта, од ... е јеби га, одох предалеко!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by regeman »



sve je to fino receno. :D
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by MAXIMUS »

Sumnjam da je to izvela laka
Samo ime ti kaže ,,laka pješadiska,, ...
Naravno nije postavljala pontonski ali ga je prelazila i to među prvima !

Kako Švabo reče dan ili dva ranije pokušali su čamcima ali nažalost pretpjeli su velike gubitke ... sjećam se dobro da su borci govorili ,, sada plaćamo ceh što smo se hvalili kako na Lamincima nismo izgubili niti jednog čovjeka,, ( Kuzmin bataljon)
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by KAMIKAZA »

U bitci na Sutjesci su svi pa cak i invalidi prelazili preko improvizovanog viseceg mosta,jedno je prijeci a drugo forsirati rijeku pontonskim mostom,to su nebo i zemlja,kazem most da se postavi je posao i glavni rizik,vec nakon toga je sve sala,a sad ce svabo reci kako,pa vec sam rekao ,prije postavljanja ide diverzantska ceta i deminira,vrsi upad u liniju,odvlaci paznju,pa onda idu ljudi koji potiskuju neprijatelja dalje od vode,pa raketasi tuku i citav niz operacija prije samog postavljanja mosta,a kad dodje na red ta vojska koja ide preko mosta,onda je u vecini slucajeva vec bitka u krugu od 5 kilometara od mosta rijesena.Oni kad stupe u akciju onda je to borba za neke desete ciljeve ne za to blato oko jaruge.Da me ne shvatite pogresno,oni se ne hvale sa tim kako nisu izgubili ni jednog covjeka bas iz razloga sto znaju da su glavnu akciju odradile druge jedinice,koje su morale imati zrtava ako je bilo neprijatelja u okolini,jer tako mora biti,snajper je opasniji od tenka,jer stvara paniku,svaka cast i ljudima iz lake koji su bili tu,jer nije njih niko preveo preko mosta da idu na teferic,vec u bitku,tamo su sigurno izginuli,ne vrijedi nam sada bistriti,moglo je ovako ili onako,osim toga forsirati rijeku Bosnu i rijeku Savu su dva razlicita pojma,vec sam naveo u predhodnom postu,a o Drini ne smijem ni pomisliti kako bi bilo.
Mislim da znam o kom se oficiru radi,poznavao sam ih tada,nije tu bilo puno ljudi,i vjerovatno je bio sposoban za svoj posao,samo sto u nas niko ili jako mali broj ljudi je radio svoj posao u ratu,tj.ono sto je ucio u vojsci,ja sam imao dodira ali iskreno receno jako malo sa mostovima i inzinjerijom,ali posto sam u vojsci bio prvo kao vozac-instruktor,a onda preko zastavnog voda i neki sema sam dospio u jedinicu za borbu protiv terorizma u prevodu diverzantsku brigadu (samo se u nas nije smjela tako zvati jer smo bili zemlja koja je spremna samo za odbranu a ne napad) o kojoj kazem da je imala normalno za zadatak da odradi posao upada ,deminiranja i obezjedjenja druge obale.E kao takav sam naj bolje pasao ovim momcima gore,jos jednom ne kao strucnjak za pontonce,nasao sam se medju tim strucnjacima zahvaljujuci nekim mojim drugim iskustvima i znanju,kazem od nas je bio jos Vojvodic,i on sigurno zna kako to treba da se radi,a bio je u lakoj,samo jedan covjek ne moze puno da uradi sam.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by schwabo No1 »

Ја нит сам косио нит воду носио ... и ако су лагале мене и ја лажем вас!
Чуо сам ја још много тога из ратног периода, али се бојим да ћете ми ник промијенути у Минхаузен, па је изгледа боље да ћутим.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by Hirurg »

kamikaza opet brkas zabe i babe al ok ne zamjerim davno si ti to ucio u jna, zna se ko vrsi deminiranje i to je to, a sto se tice tih "diverzanata" jbt jel to rod za kurcenje ili sta?svi bili u diverzantima...RIC i slicno...zalosno je to ako sluzi posle tog rata da bi se dobijao ego. druga stvar savladjivanje save ili bosne ti je isto, obe su ravnicarske vode tj spore su. i jos jedan zanimljiv podatak da je jako mnogo ljudi iz prnjavora u mojoj klasi u BN islo inzinjerijski smjer pontonjerija i pioniri. da li nam ovo treba nesto znaciti ili ne ostace tajna....

selim
Posts: 68
Joined: 30.03.2012. 09:07

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by selim »

Ooooo,pa pontonjerija u Crnjelovu je bila opasna znam bio sam sam i sam 7 meseci strasna obuka kod Gaje STOJANOVICA :wink: ,salim se malo ali stvarno ima dosta stvari koje ljudi ne poznaju oko tih stvari kao npr. AMFIBIJSKA POLUSKELA,tako da se te stvari mogu odraditi bez nekih 15000 ljudi :lol: koliko je nabrojano sve da treba za takvu jednu akciju!!! :D

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by KAMIKAZA »

Ne znam kako je bilo kod vas kasnijih generacija,ali u JNA se nisu slali ljudi u neizvjesnost,neko je pomenuo gnjurce iz Hrvatske na unskom ratistu,tako se to radi,to su diverzanti koji pripremaju teren i unose paniku,zauzimaju pozicije iza i u samim linijama neprijatelja,da bi djelovali kad zatreba,,ako oni ne uspiju onda nista,nema tu ho-ruk sistema.Poslati covjeka deminera u tudju teritoriju,jos preko rijeke,koji mozda ni ne zna da pliva je ubistvo,pa slati tek onda diverzante zahtjeva puno vremena koga se nema,zato je u diverzantskim jedinicama integrirana i obuka sposobnih pojedinaca sa dobrim zivcima i za to,ja nisam imao petlju da trazim mine,znam skidati nase domace (mozda :D ) skolske sigurno znam :D ali u sustini je to sve timski rad,neko mora i njih da obezbjedjuje,pozeljno je da svaki moze ali nije obavezno.Nije kurcenje,jer to nije nesto posebno,pogotovo ne u miru,u ratu ne mogu da pricam jer sam pobjegao ranije. :D Teorija i praksa se mimoilaze,ali ne u svakom slucaju.
Znam i ja da svaka situacija zahtjeva druge metode,zato je mozda i taj Ljevcanin odlucio da uradi tako,mozda nije imao drugu mogucnost osim rizika,a Savu i Bosnu nije isto prijeci Sava je sira ,obala meksa ,odma i pripreme vece,jer ako zapadne jedan ostali stoje,nije jednako postaviti desetak kamiona vise,put po brisanom prostoru je kod svakog iduceg duzi i sa svakim si u vecoj opasnosti,ako i zaboravimo vrijeme potrebno za to,rece svabo vec,kad oni nastimaju raketase a ti na sredini,nije lako.
Bas nebi volio da mislis da se kurcim ali ja sam to volio,zato sam isao,dobrovoljno sam 1990 otisao u Srbiju kod Zemuna na dodatnu obuku,sa jos nekim momcima,koji se eto stide danas pa nece kazu,svoj godisnji odmor sam potrosio na to :D 1991 sam ponovo uzeo godisnji i otisao u Knin na obuku ,kako se to tada zvalo,i kad sam vidio kakve budale odlucuju o tvom zivotu sve sam ostavio i poslao u PM,lako je u pametnog oficira biti vojnik,kao i pas u dobrog domacina,ali u loseg je gadno.Duga je to prica,mozda sam trebao nekad napisati knjigu,dok nisam zaboravio sve te detalje,mada sumnjam da se to moze izbrisati.Steta je za te silne momke koji su izginuli i ostali invalidi,a i ove koji su ostali fizicki zdravi ,ni njima nije lako jer psihicke posledice su 100 puta gore,covjek napravi udes pa strucnjaci imaju pola godine posla sa njim da dodje sebi,a u nas su momci dozivjeli golgotu i prepusteni su sami sebi.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by KAMIKAZA »

selim wrote: ima dosta stvari koje ljudi ne poznaju oko tih stvari kao npr. AMFIBIJSKA POLUSKELA,tako da se te stvari mogu odraditi bez nekih 15000 ljudi :lol: koliko je nabrojano sve da treba za takvu jednu akciju!!! :D
GSP i PTS ili kako su se vec zvali :D ruska tehnika iz sezdesetih,ne treba toliko ljudi ali moze da se spaja samo na vodi,na suvom ne ide,naj veci problem je sto ne moze dugo da se vozi po suvom pod teretom mislim 3 km ne dalje.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

selim
Posts: 68
Joined: 30.03.2012. 09:07

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by selim »

Ja sam samo hteo da kazem da ono na slikama nije jedina stvar koja se postavlja,ima tu jos stosta toga,pa za kamione i tenkove ne treba ti ponton to mozes i skelama sastavljenim od pontona prevesti,pitaj ovoga sto je imao obuku u Crnjelovu!!! :wink: :wink: sala mala

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by Hirurg »

kamikaza pioniri su nesto sto i diverzanti, ljudi obuceni da bukvalno budu bacani iz aviona i da se snadju dole, prioritet su im minerstvo i deminerstvo kao i veliko zapazanje orjentira i objekata koji mogu biti od neke koristi.sirina vode nicemu ne smeta...par komponenti vise i to je to, pogledaj snimke kako idu preko dunava...kao sto rekoh zeznute su brze rijeke, otisli smo off topic, vracamo se na prnjavorsku jedinicu i njihove "avanture" nazalost malo ih ima da pisu...

nesto slicnio sam licno dozivio

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by schwabo No1 »

Hirurg wrote:... otisli smo off topic, vracamo se na prnjavorsku jedinicu i njihove "avanture" nazalost malo ih ima da pisu...
Како ће писати кад им ништа не вјерујете. Овако сам прошао и на извиђачима, пошао нешто писати па ме истјерали и из извиђача и са теме.
Одох се ја пребацити на политику. Тамо могу срати до миле воље без страха о могућим последицама!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by KAMIKAZA »

NEMOJ TAMO MOLIM TE TAMO SAM JA MODERATOR;PA MORAM DA CITAM: :D
EVO NECEMO VISE NISTA RECI;MI SMO SAMO TEORETICARI;BAS BI VOLIO DA PODJU DA PISU PRAVI BORCI;STRASNO ME ZANIMA KAKO TO IZGLEDA IZ PRVE RUKE.
Zabranjujemo vise negativne komentare,na boracke dozivljaje ,ali ozbiljno.Malo vise postovanja njihovoj patnji nebi bilo na odmet,evo i ja cu se popraviti.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

Image

nisam siguran da ova slika ne ode do Haga---ne vidi se prase :lol:
bilo je i ovakvih borbenih trenutaka :D
Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by Hirurg »

fino je vidjeti ove slike...jesu li bar svi zivi??

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

sa ove slike svi su živi :) ----ovo je slika iz Novog grada---poljavnice
Image

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by dkrajina »

Postavljanje slika ovdje na forumu mozda nije dobro,cudna su vremena treba te ljude na slikama obavijestiti da su slike postavljene ili je to svejedno neznam
zivot je surov

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

slike koje sa ubacio na ovaj forum moje su lično vlasništvo, ljudi na njima su slikali se svojom voljom ( što se vidi),i na njima nema ništa kompromitujuće što bi se moglo upotrebiti za neku zloupotrebu.
a ako nekom smeta to što početkom septembra 95" skupe se dva tri rova prikupe crkavicu od onih bonova (plata) kupe prase i ispeku ga( ne brinite, straža je bila na svom mjestu)neka to lično kaže- jer ovi ljudi na slikama (ograđujem sebe) nisu zaslužili prigovore te vrste.
"nadam se da nisi mislio na ovo zadnje što sam napisao"
Image

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by dkrajina »

Licno poznajem neke a jedan mi je rodjak na slici,nista lose nisam mislio niti da nekoga uvrijedim
zivot je surov

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by aleksandar76 »

pozdravi rođaka i ako mu smeta ova objava slike -uklonićemo je :smt002
Image

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by dkrajina »

:smt023 :smt023
zivot je surov

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Prnjavorska laka pješadijska brigada

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Locked