Dijalog izmedju vjernika i ateista

Pamtim to kao da je bilo danas...
grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

upozorili su me neki dobri ljudi da ne klepećem previše
Last edited by grlica on 04.01.2015. 16:32, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:51, edited 1 time in total.

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Brankica »

Kakav tajac a post jos ni nastao nije.
E ,sutra poklade,svestenice ,sta to znaci "poklade"
Ja samo znam da se na taj dan svasta fino spremalo za jesti jer nastaje post.Ali znacenje same rijeci -pojma nemam.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Гдје сте оче Мирославе?! Почео Велики Васкршњи пост а вас нема на форуму :cry:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

http://spc-prnjavor.blogspot.com/

Сајт наше прњаворске парохије.

Доста интересантних података и информација. Сајт је у изради, али да га мало изрекламирам преко форума!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Bato24 »

Pozdrav svima.Novi sam na forumu a privukla me ova tema.Poceo sam da je citam od pocetka ali se poslije nekoliko postova skrenulo sa teme te nisam imao zelju da nastavim sa citanjem.Ja sebe ne definisem ni kao vjernika,ni ateista,ni agnostika ali po nekim kriterijima pripao bih grupi agnostika,odnosno vjerujem u NESTO.Ne volim onu pricu ,Ne vidim Boga,ne vjerujem u njega'', ne vidimo ni vazduh ali znamo da je tu.Ja bih prihvatio crkveno propovjedanje i tu pricu o Bogu i svemu ali jos me niko nije uspio ubjediti u to,a vodio sam mnoge razgovore na tu temu.Ja samo imam pitanja za osobe koje su vjernici.Prvo:Da li u Bibliji postoji prica o covjeku koji je imao zenu,djecu,stoku,zemlju ali nije bio vjernik te je sve to izgubio za neko vrijeme.Onda se okrenuo Bogu i on mu je sve to vratio da ovaj postane vjernik (Cuo sam negdje tu pricu pa pitam da li postoji).Drugo:Na pocetku sam vidio da se govori o duhovnom postu,odnosno uzdrzavanju od gresnih misli,zelja...Ja mislim da to ne postoji,jer nemamo filtere koji ce kontrolisati nase misli.Ako nesto pomislis onda je gotovo,nema vracanja i prastanja.A tesko da neko nekad ne pomisli nesto gresno.Htio on to ili ne.PS Izvinjavam se ako sam ponovio necije misli i pitanja ili ako je vec odgovoreno negdje.Nisam sve procitao pa...

OldTownBoy
Posts: 137
Joined: 09.02.2010. 13:40
Location: negde u gradu

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by OldTownBoy »

Najjaci su mi vjernici sto su u stanju iz usta oteti a onda poste petak i popovi im sve oproste
Niti iskrene vjere niti iskrenog vjernika , vise sam pristalice vjere ,,sto posijes to pozanjes,,
um caruje a Dundo Maroje

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Bato24 wrote: Pozdrav svima.Novi sam na forumu a privukla me ova tema.Poceo sam da je citam od pocetka ali se poslije nekoliko postova skrenulo sa teme te nisam imao zelju da nastavim sa citanjem.
Бато, добро нам дошао. Са сваке се теме, мало скрене али то и јесте чар форума. Након неког времена, се врате и тако у круг.
Bato24 wrote:Ja sebe ne definisem ni kao vjernika,ni ateista,ni agnostika ali po nekim kriterijima pripao bih grupi agnostika,odnosno vjerujem u NESTO.Ne volim onu pricu ,Ne vidim Boga,ne vjerujem u njega'', ne vidimo ni vazduh ali znamo da je tu.Ja bih prihvatio crkveno propovjedanje i tu pricu o Bogu i svemu ali jos me niko nije uspio ubjediti u to,a vodio sam mnoge razgovore na tu temu.
Себе можеш да сврсташ у агностике.
Агностицизам је став да се постојање божанстава не може утврдити нити доказати. Реч агностицизам први је почео да користи Томас Хенри Хаксли 1869. године, а користи се и за оне који нису убеђени или не придају значаја сазнању о постојању божанстава или других такозваних духовних појава. Реч агностик води порекло од грчког α (без) и γνώσις (знање).

Image
Bato24 wrote: Ja samo imam pitanja za osobe koje su vjernici.Prvo:Da li u Bibliji postoji prica o covjeku koji je imao zenu,djecu,stoku,zemlju ali nije bio vjernik te je sve to izgubio za neko vrijeme.Onda se okrenuo Bogu i on mu je sve to vratio da ovaj postane vjernik (Cuo sam negdje tu pricu pa pitam da li postoji).
Постоји прича о Јову. Само је он био вјерник, јер се није одрекао Бога корз сва своја страдања. Књигу о Јову можеш прочитати овдје или овдје.
Bato24 wrote:Drugo:Na pocetku sam vidio da se govori o duhovnom postu,odnosno uzdrzavanju od gresnih misli,zelja...Ja mislim da to ne postoji,jer nemamo filtere koji ce kontrolisati nase misli.Ako nesto pomislis onda je gotovo,nema vracanja i prastanja.A tesko da neko nekad ne pomisli nesto gresno.Htio on to ili ne.PS Izvinjavam se ako sam ponovio necije misli i pitanja ili ako je vec odgovoreno negdje.Nisam sve procitao pa...
Одговор на ово питање можеш прочитати овдје. Да не стављам читав текст на форум, само заузим простор зато линкујем странице. Али да ти и ја покушам нешто објаснити, како ја то видим. Два су крила, са којим човјек може доћи до Бога. Први је пост, други је молитва. У том духовном узрастању, имаш мали милион искушења. На почетку ти је највећа мука да не једеш месо и храну. Када то након неког времена пребродиш, долазе нека друга искушења. Да ти све то не набрајам. Након неког времена, почињеш да будеш свјестан момента када тај гријех настаје, а то иде од помисли, било какве према било чему. Ако се у том тренутку, то не прекине сам чин гријеха ти је врх леденог бријега. Да је то лако - није. Али сва суштина нашег Хришћанског битисања јесте та да, да будемо свјесни када нам гријех почиње и колико смо ми спремни да се од њега одбранимо или шта већ. Не желим да те смарам са, цитатима Светих отаца јер не бих то могао да примиш тек тако.

Рецимо, мени је требало неких 6-7 година да се ријешим једног гријеха. А то успјеваш, исповједањем искреним покајањем, затим причешћивањем али све то је друга тема.

Ако имаш шта још да питаш слободно реци, одговорићу ти оно што знам.

Свако ти добро од Господа
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Bato24 »

Poz Vrsta. Znam ja sve za agnostike.Rekao sam da se ne svrstavam nigdje jer smatram da treba da slavimo zivot,dobili ga mi od Boga ili od majmuna.Price crkve o Isusu i mnogim drugim stvarima me privlace i citao sam mnoge,ali mi je malo dokaza koji to dokazuju (razlog zbog koga nisam vjernik). Hvala ti za objasnjenje price,cuo sam neku drugu verziju pa mi je bilo cudno da se kao takva nalazi u bibliji.A sto se tice duhovnog posta,malo mi je cudno definisanje tog pojma od strane mnogih.Mnogi se drze tog,da je takav post post od gresnih misli,kao pijan plota.Ne mogu se sve gresne misli ne misliti (da tako kazem).Bolje da se kaze da je to zadrzavanje gresnih misli (kada do njih dodje) u svojoj glavi i rad na tome da se izbrisu i ne provedu u dijelo.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Не мораш то све око духовног поста буквално да схваташ. Пртво треба да испоштујеш неку форму, да би дошао до суштине. То ти је као да из првог разреда, одмах пређеш рецимо у седми. За све је потребно вријеме. Ни највећи духовници, нису могли да буду 100% безгрешни, јер се зато ми и причешћујемо "На отпуштање гријехва". Говорим ти све ово из неког мог угла гледања и схватња. Сада је у току Васкрши пост. Најстрожији пост од све четири поста која имамо у току једне године. Од понедељка до петка се једе храна на води, а викендом на уљу и само два дана имаш у току тог поста када се смије јести риба а пост трахе седам седмица. Да се одмах оградим од овога, јер знам да сада већина људи пости (ово је Типик СПЦ за монаштво, а свако од нас пости онако како може или како се посавјетује са својим свештеником), али рецимо да све то испостиш по ПС-у, што би рекли а за вријеме поста си, лагао, свађао, крао, помишљао све и свашта и никоме опраштао и не дијелио милостињу. Тај пост је у том случају најобичнија дијета. Ако си духовно спреман да испостиш тај други дио поста па јео и рибу сваки дан, пред Богом си 10х већи од оног који је само на храну пазио. Зато НИКАДА не можеш да будеш "чист", са мислима. Свакоме од нас све и свашта пада на памет, само си ти тај дио поста, можда због своје неке слабости дигао у толике висине (ако ме разумијеш).
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Bato24 »

Razumijem ja tebe savrseno.Cak i dijelim tvoje misljenje oko svega toga.NIsam ja to digao,nego mnogi vjernici ne shvataju smisao tog ,,duhovnog posta''.Ono sto sam ja naveo je primjer kako velika vecina vjernika razumije to sve.Ja,opet kazem,dijelim tvoje misljenje i drago mi je da napokon cujem nekog ko razumije ono o cemu prica.Mislim da je danas vjera mnogo ,,manje vrijedna'' nego ranije.Mnogi citiraju sve i svasta iz Biblije a ne razumiju sta pricaju.ali drago mi je da sam naisao na nekog ko je svjestan onog sto prica.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Човјек своју вјеру може да докаже само својим животом и својим дијелима и ничим другим.

Многи не схватају шта је то Црква, какво је устројство у њој и на крају карајева зашто ми требамо да идемо на Литургију и да се на тој Литургији причешћујемо.

Да неко направи неку анкету након недељне Литургије, и да пита те људе који су били на Литургији, што су били, шта је Литургија, да ли вјерују у живот послије смрти и у само Васкрсење, мислим да би одговор од 85% присутних био ето, ваља се :D

И још ми је жалије, што они који нису у Цркви, не могу да осјете ту љепоту Литургије и радост сабрања.

Ја свој живот без Цркве не могу да замислим, а опет не волим о томе да причам јер знам да већину мојих пријатеља или познаника та прича "смара", као да неко мени прича о рецимо хеви металу или како трава није дрога.

И Бато, оваквих као рецимо што сам ја има доста. Чак толико пуно да би се ти изненадио, али једноставно људи нису на неки медијски начин експонирани и не зна се за њих. Или имају неки разлог, због кога не желе да пишу на оваквим темама.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Bato24 »

I ja isto volim da slusam crkvena pjevanja,i uzivam dok slusam.I osjecam se smireno poslije toga. Ne znam koliko ima takvih kao ti ali mnogi moji prijatejli (imam 22 god.)vjernici,pogresno tumace rijeci iz Biblije i mnoge stvari uzimaju preozbiljno.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by aquarius »

Или имају неки разлог, због кога не желе да пишу на оваквим темама.
Nemam ja potrebu nikom dokazivati svoju vjeru u Boga.

Bio sam jedan od agnostika, nisam išao u Crkvu, nisam postio post, nisam se pričešćivao, nisam se družio sa bogoslužiteljima...
Ne sjećam se dana kada se nešto u meni "prelomilo". Krenuo sam u Crkvu, jer u crkvi sam bio bliži Bogu. Preferiram manastir, jer sam tamo "potpun".
Počeo sam se družiti sa bogoslužiteljima ( sveštenicima, monasima, braći u vjeri ) i polako saznavati zbog čega sam distanciran od Crkve.
Počeo sam postiti post. Za to nikad nisam imao dovoljno snage. Shvatio sam da je duhovni post mnogo važniji od tjelesnog, ali su zajedno istinsko iskušenje svakog vjernika. Vjernik kad primi pričest ispunio je svoju svrhu, ali to ne znači da mu je sve oprošteno. Postoji onaj konačni Sud, kojim se završava put svakog čovjeka i tu će svi naši grijesi doći na naplatu. Za taj Sud se trebamo spremiti i Bogu moliti.

Meni je katalizator bila duhovna muzika, kojom se aktivno bavim. Oduvjek mi je bila draga, ali sad je ta ljubav doživjela neku novu dimenziju.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Kruskica
Posts: 372
Joined: 31.08.2007. 19:05
Location: preko puta auto puta

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Kruskica »

Za razliku od vas, Milane i Vedrane, ja sam u vjeri od kad znam za sebe...i jos uvijek, evo sa svojih 25, nikad ne kazem za sebe da sam vjernik, ali kazem da se trudim to biti.
Kad si mladji i ne razmisljas toliko o tome sta smijes, sta ne smijes, sta bi trebao, sta ne bi, sta je to grijeh, sta nije...a onda kako vise citas i kako si stariji, bolje razumijes, vise shvatas i jasnije ti je tako da je jako tesko istrajati, pogotovo u danasnje vrijeme kad su iskusenja stvarno velika.

Vezano za post - nije fazon biti "dobar" samo tih 7 sedmica ili zavisi sad koji post je u pitanju. Vazno je i mimo posta zivjeti i truditi se da stvari radis onako kako treba..u postu svakako vise vodimo racuna i o tjelesnom a i o duhovnom, ali to ne znaci da to trebamo samo u toku posta. Jedan svestenik je jednom, pred sam pocetak posta rekao (a to se desi kad ne razmisljaju o onome sto govore) - sad treba da se molite, da gledate da nekom pomognete, da pazite da ne psujete, da dolazite u crkvu itd. tako da je ispalo da u ostalim danima to nista ne trebamo :D
Ja uvijek trazim neki balans-trudim se da ni sa jednim ni sa drugim ne idem u krajnost...
...svi smo mi prah u svemiru...

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Zdravo, svima

Vidim da dugo nije diskutovano na ovoj temi i da je nekako zamrla a da vernici kao i obično nisu rekli ništa konkretno. Dakle, pitanje postojanja boga je pitanje o kojem se diskutovalo često kroz ljudsku istoriju i nažalost još uvijek imamo religiozne ljude. Ovdje je jako važno razdvojiti dva koncepta koja mnogi miješaju, dakle, koncept boga i koncept religije. Mnogi ljudi pogrešno shvataju ili imaju predrasude o ateizmu, međutim, ateizam je samo NEVJEROVANJE U POSTOJANJE BOGA jer ne postoji nijedan dokaz da ga ima a da ne govorim o empiričkim dokazima kojih ima pa isto-nula. Ateizam nije nikakvo učenje, religija, ideologija ili šta već, u vezu s čim se može dovesti kod religiozno opsjednutih a prvenstveno neobrazovanih osoba. Zapravo, riječ "ateizam" ne bi ni postojala da nema toliko vjernika kao što ne postoji tiječ za one koji ne vjeruju u jednoroge (mislim da ne postoji) jer nema mnogo onih koji vjeruju pa nemamo potrebu da se distanciramo OD LJUDI KOJI VJERUJU U ISTE.
Da se vratim na dva pomenuta koncepta, koncept boga i koncept religije. Trenutno postoji oko 35000 denominacija hrišćanstva a da ne pominjem ostale religije, dakle, postavlja se pitanje: zašto postoji toliko denominacija samo hrišćanstva?! Odgovor je u tome što je svaka religija besmislica htio to neko priznati ili ne, htio on/ona preći preko ponosa, priznati da su dugo boli u zabludi i sl. Svaka je zabluda jer kao u teorijama zavjere religija samo iznosi tvrdnje bez ijednog dokaza za iste I UPRAVO ZBOG TOGA AKO SE NE SLAŽEŠ SA UČENJEM JEDNE CRKVE TI LIJEPO OSNUJEŚ SVOJU JER NEMAŠ DOKAZA DA DISKUTUJEŠ O TOME ŠTA TI SMETA. Užas!
Religija ne samo da je netačna i iracionalna nego pokušava da umanji vrijednost našem jedinom zemaljskom životu! Takođe, često je kroz istoriju predstavljala kočnicu za razvoj čovječanstva! Naravno, mnoge su stvari kočile čovječanstvo i razvoj ljudskih sloboda ali smo ih odbacili-zašto se prema religiji odnosio drugačije?!
Jedna od meni najgnusnijih stvari u vezi s religijom je ta što ona zavisi od indoktrinacije i ispiranja mozga i skrivanja istine. Razmislite vi koji vjerujete! Zašto vjerujete? Zašto baš u hrišćanstvo? Zašto baš istočnom ortodoksnom hrišćanstvu PORED 35000 DRUGIH?! Pa, vjerovatno zato što vam porodica pripada toj denomimaciji.
Svako sa određenim poznavanjem NAUKE, LOGIKE I SA RAZVIJENIM KRITIČKIM RAZMIŠLJANJEM zna da je biblija kao i bilo koja drugo "sveta" knjiga ništa više od mita! Ne postoji nijedan dokaz da je biblijski isus uopšte postojao a kamoli da je izvodio čuda, bio sin božiji i ostalo što mu hrišćanska mitologija pripisuje.
Da ne govorim o činjenici da su jevanđelja po Mateju, Marku, Jovanu i Luki pisana poslije Isusa i prenošena usmene, da se jevanđelja na neki način kontradiktiraju međusobno.
A, tek onda dolazimo do toga da je apsolutno netačno da je bog stvorio čoveka, da je stvoreno sve u 6 dana pa bog malo odmarao (pazi, svemoćan pa će malo odrijemati), starost Zemlje prema hronologiji biblije je oko 6000 godina a dokazano je da je stara 4.54 milijarde godina... Netačnosti idu u nedogled! Dakle, knjiga božija ne bi trebalo da ima greške i kontradiktornosti!

Onda dolazimo do problema morala u bibliji u kojoj se zagovara OBJEKTIVNI MORAL a moral je subjektivan I fluidan a nikako od boga-objektivan što svi vidimo I svjedočimo tokom života, stvari se mijenjaju!
Onda, potlačivanje žena u bibliji i razne žrtve! UŽAS!

Da ne pominjem činjenicu da i kad bi sve u bibliji bilo tačno, A NIJE, to opet ne dokazuje boga jer je sve možda eksperiment neke napredne civilizacije koja je možda razvila putovanje kroz vreme i možda testira kako bi se neki političar ponašao kad bi dobio moć. Prije nego kažete da je ova hipoteza luda NE ZABORAVITE DA JE NA ISTOM NIVOU KAO HIPOTEZA DA JE BOG ODGOVORAN ZA SVE, I JEDNA I DRUGA NEMAJU DOKAZE samo što OVA NE UKLJUČUJE NATPRIRODNO.
Zanimljivo je i da su priče u bibibliji često plagijati posebno u starom zavjetu, na primjer, priča o potopu se može naći u Epu o Gilgamešu, Starom deukalionu I astečkim pričama a DA NE GOVORIMO DA POTOP NEMA VEZE S REALNOŠĆU!

Poenta je u tome da nas hipoteza o bogu ne vodi nigdje a najmanje ka znanju, mnogo puta u istoriji ljudi nisu mogli da objasne neke stvari pa su imali bogove vatre, groma, munje i tako dalje ali su ih napustili...
Dakle, patetični argumenti tipa ARGUMENTUM AD IGNORANTIAM, ARGUMENTUM EX CULO, ARGUMENTUM AD POPULUM, REPETITIO PRINCIPII su logičke greške koje bi trebao da izbjegava svako ko hoće da diskutuje u vezi s bilo čim A VIDIM DA JE UPRAVO MNOGIMA NAJVEĆE ORUŽJE LOGIČKA GREŠKA, U OČIMA MANJE OBRAZOVANIH NARAVNO!
Na primjer (kako je moguće ovo, otkud ono, pogledaj kako je priroda lijepa, pogledaj kako je sve savršeno IAKO MNOGI NE VIDE DA NIJE NI BLIZU, kako je moglo sve ni iz čega i slične argumente ostavite U PODSVIJESTI A KASNIJE IH PROBAJTE IZBRISATI)

Mnogi ljudi koriste nešto što se u psihologiji zove confirmation bias, tendencija ljudi da PRIHVATAJU SAMO ONO ŠTO ODGOVARA NJIHOVIM PRETHODNIM POGLEDIMA NA SVIJET, dakle, traže samo ono ma koliko netačno i naivno bili ne bi li sebe ubedili U SVOJE PRAZNOVJERJE BILO TO HRIŠĆANSTVO (neko od 35000 denominacija), ISLAM, JUDAIZAM...

Onda, izučavanje vjeronauke u školama što je apsolutna gadost i ono koji predaju vjeronauku treba da se zapitaju: "Imam li ja savjest? Kako me nije sramoda da djecu učim kvazi-pseudo nauci? Zar mi ne smeta što im osakaćujem skeptičnost i kritičnost? ZAR SE NE ZAPITA ZAŠTO IH JA UČIM DA SMO NASTALI OD BOGA, ADAM I EVA, A NA BIOLOGIJI UČE DOKAZANE STVARI?!" I opet lista pitanja ide u beskonačnost!
Nije ni čudo ŠTO JE Velika Britanija U JUNU ZABRANILA UČENJE KREACIONIZMA U ŠKOLAMA KOJE SE FINANSIRAJU IZ BUDŽETA!

Jadni oni koji ne znaju DA RAZDVOJE RELIGIJU I IDEJU BOGA, ako vam misao o bogu daje neki mir, slobodno vjerujte ali TO JE MNOGO BOLJE BEZ RELIGIJE!

Znam da je ovo gradić i da svako svakog zna ali je evidento da je kao i većina Balkana zatrovan religijom! Naravno, crkva radi i neke dobre stvari ali sve bi se to moglo raditi i bez iste, BEZ DOGME, UČENJA KOJE NE DOPUŠTA DA SE SUMMJA U ISTO.



DAKLE, ČAK I DA IMA BOGA (A NIŠTA NE UKAZUJE NA TO) ZA NJEGA JE RELIGIJA UVREDA!

P.S.
Ko ima neko pitanje, slobodno. (nemojte ovo shvatiti prearogantno)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

fatbastard wrote:
P.S.
Ko ima neko pitanje, slobodno. (nemojte ovo shvatiti prearogantno)
Добро нам дошао на форум.

Имам једно питање за тебе.

По овом твом посту, који си написао ти си атеиста. Моја је претпоставка да живиш у Прњавору, па ме интересује како ти функционишеш у средини тј. држави која је све само не секуларна? И ако није тајна, шта си ти по опредељењу (вјерском)? А шта си по рођењу? Мислим на оца и мајку?

Толико за сада.

Свако добро
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Mislim da si se skoncentrisao na pogrešan dio posta na pogrešan način.
Funkcionišem normalno i naravno da sam ateista, svi smo po rođenju ateiste dok nas ne žigosaju i isperu mozak...
Znam da si ti religiozni "fanatik" i ne očekujem od tebe kvalitetnu diskusiju jer ti barataš apstraktno-kvazi-pseudo pojmovima bez ikakvih dokaza.

;)

sifra
Posts: 245
Joined: 08.07.2013. 14:05

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by sifra »

Velika je razlika između idiota i Ateiste! Ljudi ih često stavljaju u isti lonac.
Alea iacta est!

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Ateista je samo onaj koji ne vjeruje u boga/bogove jer nema dokaza. Ništa više! Naravno, mnogi to ne razumiju.
Ateista može biti ološ ali i filantrop kao i vjernik.
Ja po definiciji jesam ateista ali ono što stvarno jesam to je humanista i liberalista.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Драги fatbastard, да би остварио било какав дијалог прво се креће од лакших тема. Да би полако корз дијалог и упознавање дошли до ствари, које су теби а и мени битне.
fatbastard wrote: Funkcionišem normalno i naravno da sam ateista, svi smo po rođenju ateiste dok nas ne žigosaju i isperu mozak...
А да ли се икада запитао шта је то нормално. Та нека нормалност је за мене али и за тебе оно што је између двије крајности. Само та крајност, ка лошем увијек се помјера а она друга крајност ка добром је све тања или скоро да је нема. Тако да је та нормалност јако релативна ствар. Сви смо ми по рођењу, атеисти. Управу си, али само дјелимично. Атеиста је човјек који не вјерује у Бога. Вјерује у своју памет и себе. Али исто тако, не жели да си призна да та иста наука још није доказала да Бог не постоји?!
fatbastard wrote:Znam da si ti religiozni "fanatik" i ne očekujem od tebe kvalitetnu diskusiju jer ti barataš apstraktno-kvazi-pseudo pojmovima bez ikakvih dokaza.

;)

Ето ти мене познајеш, можда и приватно ван овог форума када знаш те неке ствари од мене. И драго ми је да мислиш, да сам "религиозни фанатик". Мада ја за себе то не бих рекао. Ал' ајд, ако ти мислиш да је напад најбоља одбрана - праштам ти и ово. На самом почетку, ти који су за неку врсту дијалога на овом форуму, мене си тако ословио да си управо ти неки атеиста фанатик, који о људима судиш тек тако. А вријеме је пред нама, да видимо да ли си се преварио или не.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

fatbastard wrote: Ateista je samo onaj koji ne vjeruje u boga/bogove jer nema dokaza. Ništa više! Naravno, mnogi to ne razumiju.
Ево ја не разумијем? Можеш ли ми то мало боље објаснити?
fatbastard wrote:Ateista može biti ološ ali i filantrop kao i vjernik.
Највећа заблуда код нашег народа је та, да ако неко иде у цркву и барем онако декларативно вјерује у Бога, да је тај човјек добар човјек. Тај што оде у цркву недељом, није ништа бољи а ни лошији од оног који је остао тај дан са својом породицом код куће. Разлика између тог човјека који је отишао у цркву - џамија - синагогу и сл. је та што је тај човјек Боготражитељ. Који има све могуће мане и врлине као што имаш ти или имам ја. Да бих ти објаснио онако најпростије Цркву, морао бих ти је поредити са веш машином. Да ли ти у веш машину убацујеш чист веш на прање?
fatbastard wrote:Ja po definiciji jesam ateista ali ono što stvarno jesam to je humanista i liberalista.
А по чему ти то знаш да си хуманиста и либералиста? Ти мене познајеш, да ли сам и ја: хуманиста и либералиста?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Mislim da sam bio jasan ali eto...
Ateizam je nevjerovanje u postojanje boga/bogova usljed nedostatka dokaza. Kao recimo nevjerovanje u Djeda Mraza.
Pojam je nastao od grčkih riječi "a" što znači "bez" i "theos" što znači "bog".
Dakle, nevjerovanje u bilo kojeg boga, bio on judeo-hrišćanski, Zevs, Posejdon, ili Leteće Špageti Čudovište...
Činjenica je da Jahve nije nikako u boljoj poziciji od Zevsa.

Najčešće zablude u vezi s ateizmom su: ateizam je organizovana religija, ideologija, učenje, ateisti "mrze" boga, pogrešno tumačenje definicije, povezivanje ateizma s komunizmom i nekim istorijskim ličnostima što je samo ASSOCIATION FALLACY!

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Gospodine, Vrsta, moram da kažem da sam stvarno šokiran vašom rečenicom "ta ista nauka nije dokazala da bog ne postoji"?!!!

Ako imalo poznajete logiku znate da SE NEGATIV NE DOKAZUJE i kako da vas ja uopšte ozbiljno shvatim kada ne znate osnovne stvari koje su vam potrebne da biste vodili diskusiju?!

Istina je da sam upotrebio mali "AD HOMINEM" kada sam rekao da ste fanatik, priznajem.

Po vašoj logici mi treba da vjerujemo u Djeda Mraza, vilenjake, jednoroge i da stvorimo čitav kult sličan hrišćanskom, koji će ove bajke poštovati i istovremeno nam se miješati u živote, zato što nauka nije dokazala da ne postoje!
Dakle, na onom ko iznosi pozitivnu tvrdnju je da istu dokaže.

Ja apsolutno nisam protiv boga i nije pitanje ima li ga ili nema jer prema dokazima njega nema, PITANJE JE IMA LI SMISLA VJEROVATI U, ZA SADA, IPAK SAMO MITOLOGIJU.

Pozdrav ;)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Чек мало. Да наука по теби једног дана докаже постојање Бога, ти би повјеровао и не би више био атеиста?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Locked