Dijalog izmedju vjernika i ateista

Pamtim to kao da je bilo danas...
fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Super, opet kažem, ma koliko vi u nešto vjerovali to ne znači da je to istina.
Kažete "srela s bogom"?! Kako znate da to nije halucinacija ili produkt vaše podsvijesti ili uticaja sredine i odrastanja u istoj jer nemate dokaze za to što tvrdite?

Već sam napisao, nemam ništa protiv boga - u njega ne vjerujem, ne tvrdim da nema boga, ne negiram boga NEGO SAMO NE VJERUJEM U ISTOG, NEMA DOKAZA, ISTO KAO ŠTO JE SLUČAJ SA VILENJACIMA.
Druga je stvar što je religija stvorila čitav kult vjerovanja, obožavanja i tradicije pa nam se uvukla svima pod kožu htjeli to ili ne.

;)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

fatbastard wrote:Gospodine, Vrsta, vi mene stvarno iznenađujete svojim jeftinim "argumentima"! Kakve ima veze što je Entoni Flu postao vjernik?! Kakve?!
Umjesto što postavljate najobičniju propagandu probajte napisati nešto konstruktivno ili ponuditi neki argument.
.
Драги брате fatbastard, све и један атеиста који држи до себе (па тако и ти требао би да прочита нешто од др Ентонија Флуа). Др. Флу, није могао да одговори на ова два постављена питања. Ти сигурно можеш.

Прво питање је:
"Господине Флу, ја у руцим држим Библију. Где је настала ова књига?"

И друго питање је:

"Господине Флу, пошто сви живи организми имају у себи веома сложену информацију, записану у генима, у чијем уму је настала та информација?"


Очекујем одговор. Наравно да треба бити са аргументима и чињеницама.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

1) Biblija je potpuno irelevantna, mitološka knjiga i jako je arogantno da nju proturate. (isto možemo sa kuranom, torom...)

2) život na Zemlji je nastao kada se pojavila prva prokariotska samoreplicirajuća ćelija. Istina je da naučnici ne znaju tačno, još uvijek, kako se formirala.
Međutim, zaista je vaš problem što na to pitanje pokušavate odgovoriti koristeći logičku grešku REPETITIO PRINCIPII, gdje zaključak (u ovom slučaju da ima boga) koristite kao argument početne premise o nastanku života.

Dakle, bog nema dokaza i apsolutno je patetično da nam na pitanja koja trenutno ne znamo odgovara "pa, znaš kako, ne bih znao stoga mora DA JE BOG I TO BAŠ MOJ HRIŠĆANSKI BOG" iako su ljudi svakom bogu dali atribute kojima bi mogao takvo nešto stvoriti.

Sažeto: naučite razliku između argumenta i dokaza, naučite da se negativ ne dokazuje, naučite DA NEDOSTATAK ZNANJA NE DOKAZUJE NIŠTA...

Opet jako je tužno kada kažete da bi svaki ateista trebao da zna nešto o Entoniju Fluu jer opet u svojoj glavi na ateizam gledate kao na neki pokret ili ideologiju iako je to samo nevjerovanje u boga a ateista kao i vjernik može biti sve na skali od monstruoznog ubice pa do filantropa.
Isto bih ja mogao reći da bi svaki vjernik trebalo da zna nešto o životu nekoga ko je sa teizma prešao na ateizam.

Sam naziv ove teme kao da ima za cilj da produbi predrasude kod ljudi o ateizmu jer umjesto da joj je naziv "... između vjernika i nevjernika" ili "... teista i ateista", što bi svakako bilo fer, njoj je naziv "... vjernika i ateista".

Jedno pitanje za vas. Kako to da tako strastveno prihvatate ideju hrišćanstva kada je Novi zavjet pisan decenijama nakon Hrista od strane njegovih pristalica (ne postoji nijedan dokaz o Isusovom vaskrsenju) i kako to da za vas Biblija predstavlja nešto više od mitologije ako u njoj na primjer stoji da je žena nastala od Adamovog rebra i mnoge druge stvari koje se kose s realnošću, na primjer, prema hronologiji Biblije Zemlja je jako mlada?
Zašto bi bog čekao cca. 9 milijardi godina da stvori Zemlju?!

Sve najbolje!

:D

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

aj za Boga i da prihvatim da nema dokaza ( ipak je vjera stvar srca a ne egzaktne nauke) ---ali za vilenjake sam sigurna da postoje , tačnije vilenjakinje :wink: :D :smt006
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

fatbastard wrote:1) Biblija je potpuno irelevantna, mitološka knjiga i jako je arogantno da nju proturate. (isto možemo sa kuranom, torom...)
Моје питање је било: Где је настала ова књига? (Библија, Тора, Куран)
fatbastard wrote: 2) život na Zemlji je nastao kada se pojavila prva prokariotska samoreplicirajuća ćelija. Istina je da naučnici ne znaju tačno, još uvijek, kako se formirala.
Međutim, zaista je vaš problem što na to pitanje pokušavate odgovoriti koristeći logičku grešku REPETITIO PRINCIPII, gdje zaključak (u ovom slučaju da ima boga) koristite kao argument početne premise o nastanku života.
Моје питање је било: пошто сви живи организми имају у себи веома сложену информацију, записану у генима, у чијем уму је настала та информација?

Захваљујем на одговору а не на скретању са теме. Научно и логички ти можеш ово да објасниш?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Gospodine, Vrsta, kao što napisah nauka ne zna tačno kako je prva prok.samorep. ćelija nastala! Šta nije jasno?!
Morate da shvatite da nauka nema problema da kaže "ovo ne znamo", međutim, nauka radi ma tome da se to sazna!
Razlika između nauke i religije je u tome što religija kao i teorije zavjere samo ima TVRDNJE a ne dokaze!
RELIGIJA se pravi da zna odgovore na sve a zapravo ne zna ništa.

Kao što napisah, nemojte se brukati koristeći REPETITIO PRINCIPII i MISLITI DA AKO NEŠTO NE ZNAMO DA TO DOKAZUJE VAŠEG ZAMIŠLJENOG PRIJATELJA!
Kako nedostatak znanja može dokazivati nešto drugo?!
U vašem umu može, ali vi na primjer ne znate ni da se negativ ne dokazuje.

Dalje, pravite logičku grešku "MOLIM PITANJE" ili "begging the question" KADA PITATE "U ČIJEM UMU JE NASTALA TA INFORMACIJA?! Kako vam to nije jasno?!
Koje pitanje vi molite? Pa, DA LI JE NASTALA U NEČIJEM UMU?

Ne vidim kako je relevantno to gdje je nastala biblija?!
Smatra se da je stari zavjet nastao cca. 950-500 pne u Palestini i da ga je više osoba sastavljalo a novi je nastao decenijama nakon Hrista i prenošen je usmeno...

JAKO BI KORISNO BILO KADA BISTE SHVATILI DA BIBLIJA NEMA VEZE BOGOM, AKO GA IMA, ONDA NE BISTE FIKCIJU KAO ŠTO JE BIBLIJA STALNO POKUŠAVALI PROTURITI.
Biblija ima mnogo pogrešnih izjava, kontradiktornosti i naučmih grešaka. Zato vas pitam: ZAŠTO JE RELEVANTNA?!

Kada biste poznavali logiku ne bi vam se TVRDNJE OVAKO LAKO URUŠAVALE, ali OK, vi branite apstraktni koncept, ne ja.

Kažem vam, uozbiljite se.
;)

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Magyar »

Fat-e brate, hocu i ja toga sto ti uzimas B-). Dosao si ovde i poceo da vrijedjas. Ne vjerujes, tvoja stvar. Ni ja ne vjerujem, ali ne vrijedjam te ljude. Besmisleno je. Probavas nesto da dokazes, ali izgleda sebi. Izgleda da imas puno slobodnog vremena kad uspijevas da toliko trabunjas oko gotovih stvari. Kopaj malo kanal, sta ima veze sto si obrazovan. Smanji malo gas...
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

На тако лака, питања дајеш тако конфузне одговоре?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Ništa ja ne dokazujem, ja sam ovdje da čujem dokaze i argumente jer po stoti put onaj ko iznosi pozitivnu tvrdnju na njemu je da je dokaže.

Gospodine, Vrsta, ako su vama moji odgovori konfuzni onda istupite iz diskusije, jer obrazovanoj osobi moji odgovori su kristalno jasni, kao što ste i prije rekli da nećete raspravljati, međutim, nešto vas kopka da se vratite.

Volim s vama diskutovati, Vrsta, iz dva razloga:
Prvi je taj što je lijepo vidjeti osobu koja tako strastveno i sa toliko žara brani fikciju a drugi razlog je ŠTO VI MENI POSAO ČINITE EKSTREMNO LAKIM TAKO ŠTO NE PRUŽATE NIJEDAN DOKAZ ILI ARGUMENT A S DRUGE STRANE SAMI SEBE POKOPAVATE JER VAM SE TVRDNJE LOGIČKI URUŠAVAJU.

To što vi ne razumijete da su begging the question i REPETITIO PRINCIPII logičke greške i što na njima zasnivate svoje "argumente" to govori o vama i vašem pokušaju da pod svaku cijenu branite svoje praznovjerje.
Pitanje "u čijem umu je nastao DNK" jeste 100 postotni begging the question, slobodno istražite i samim ti
NIŠTA NE DOKAZUJE.
Ovakvim pitanjima, možda, možete ispirati mozak djeci na časovima vjeronauke jer ona su podložna vjerovanju autoritetu i nastavite im sakatiti kritičko razmišljenje i onda se čudimo što smo roboti i robovi države.

Magyar, ako tebi smeta što ja na ovoj temi diskutujem o ovome onda stvarno...

Dobili ste čovjeka koji je upućen u temu i koji je došao ljudski diskutovati a vi ga napadate i smetaju vam njegovi postovi.


Svako dobro svim razumnim ljudima :D
Attachments
Specijalno za Vedrana koji ne razumije logiku...
Specijalno za Vedrana koji ne razumije logiku...
IMG_20140905_223526.jpg (83.42 KiB) Viewed 14689 times

User avatar
julija
Posts: 798
Joined: 17.12.2013. 22:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by julija »

FB, postaje zabavno sirenje ove koncepcije "materijalne istine" , koju zastupas. Nije sve teorija kinematike, da bi u svemu polazili od materijalne tacke. Ako je svemir nastao iz pracestica, umnozavanja praatoma..odnosno "velikog praska", morala je postojati sila koja je sve pokrenula ili religijski gledano Bozija volja. /lat. religiere-povezati/
Veliki deo covecanstva je prihvatio Boga kao konacno resenje.

Bez uvrede, Vama nedostaje kultura dijaloga..u nekoliko Vasih izlaganja veoma nisko, drsko i uvredljivo pominjete veru i religiju. Netacna je Vasa izjava "da vera pokusava da umanji vrednost nasem jedinom zivotu". Sveukupno smeta mi Vas stav koji ste od pocetka zauzeli /citaj: dekan medju brucosima/.
Kultura /lat.colere/ se odnosi na celokupno nasledje drustva. To je proces kojim se covek definitivno ..odvojio i nastao.

Kada bismo sve znali o svemu i bili u stanju da proniknemo u sve dubine ljudskih osecanja i odnosa..imali bismo ono o cemu nauka sanja, faktima ispraceno misljenje. Kako je to nemoguca misija, kada su ljudi u pitanju..nije onda ni potrebno da razumemo zasto neko nekog voli ili zasto neko ide u ovu ili onu bogomolju. Razlozi svih tih ljudi duboki su toliko da je svaki nas stav na tu temu plitak. Zato smo i prihvatili kao cinjenicu koju ne zelimo da menjamo svojim stavovima..krilaticu napametnijeg Atinjanina svih vremena, Sokrata.."znam da nista ne znam"

Vi nama Sokrata, a ja Vama svako dobro uz nase kulturno nasledje..stihove Vladike Petra II Petrovica

..bjese oblak sunce uhvatio, bjese goru tama pritisnula
pred oltarom plakase kandilo, na gusle se strune pokidale
sakrile se vile u pestere..

..Boze dragi, svijetla praznika
kako su se duse pradjedovske nad Cetinjem danas uzvijale.

fatbastard
Posts: 25
Joined: 03.09.2014. 23:22

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by fatbastard »

Poštovana, Julija

Mislim da me pogrešno tumačite.
Bog nije rješenje nego je prividno rješenje kod nekih jer nemamo znanje pa se bog protura uvijek korak ispred maštom i korak ispred nauke. Nije to prvi put da se to radi, štaviše, radi se oduvijek...

Ako je vama bolje da vjerujete u boga bez ijednog dokaza a ne da ne vjerujete, što je prirodno polažište u vezi sa svim stvarima, ali nekako kod boga tu mnogi zatvore oči onda u redu.

Takođe, teško da vas mogu shvatiti ozbiljno jer niste ponudili ništa konkretno, nijedan argument.
Štaviše tvrdnje vam se logički suprotstavljaju jer kada kažete "morala je biti nek sila" vi koristite LOGIČKU GREŠKU- ARGUMENT FROM INCREDULITY gdje samo zato što nemate znanja ili vam je nešto teško zamisliti UBACUJETE BOGA?!!!
Ukratko, vi radite sljedeće ("ja ne mogu zamisliti i vjerovati kako X može biti tačan stoga X je netačan")

Drugo, koristite logičku grešku NON SEQUITUR, koja proizilazi iz nepoznavanja fizike, jer mislite da svaki efekt ima uzrok što je FALŠ!!!

Da biste bolje razumjeli NON SEQUITUR, evo, primjer:
Ako je biblija tačna, Jerusalim je pravi grad.
Jerusalim jeste pravi grad.
Zato je biblija tačna.
(uviđate faličnost)


Svako dobro ;)

Locked