Dijalog izmedju vjernika i ateista

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by JOKARA »

Mislio sam ne ukljucivati se u ovu diskusiju ali...
Svi mi u postovima ili novinskim clancima vidimo ono sto nama odgovara ili samo ono sto hocemo.
Oce zivkovicu meni nije jasno o kakvom vi partizanskom groblju pisete. U clanku je fino napisano da je pokojnik sahranjen u gradskom groblju u Prnjavoru. Dakle nema partizanskog groblja. Iz Vaseg pisanja proizilazi da svestenstvo u Prnjavoru desetinama godina grijesi, a evo u cemu.
Crkveni kanoni nalažu da se ne smije sahraniti u pravoslavno groblje,bezbožnik,onaj ko ne poštuje pravoslavnu crkvu itd.Za takve postoje gradska mješovita groblja.
Nasi svestenici desetljecima sahranjuju vjernike u isto groblje sa nevjernicima, dakle grijese, nemojte mi samo na ovo odgovarati sa "Ali oni su ... itd itd."

Za pisanje novina o ovom slucaju kazete da svaka istina ima dvije strane misleci vjerovatno da ponekad novinari pisu sa jedinim ciljem prodati novinu i ako znam i sam da veoma cesto plasiraju neprovjerene informacije. Slazem se sa Vama ali pitam da li je ova informacija provjerena, a tako je plasiraste kao da je bas tako. Citiram
E kad si cio život drug partizan proveo pljujući na grobove svojih časnih predaka,na svoju vjeru,crkvu i sveštenoslužitelje,na sve ono što imalo miriše na srpstvo i pravoslavlje,ne možeš sad kad si umro imati ista prava kao i isti ti vjernici koje si omalovažavao kao partizan i član KP YU
Ko kaze da je pluvao po Crkvi i onome sto imalo mirise na pravoslavlje - otac Zlatko, :D da li je bas tako zivio taj pokojnik!
Sledeci citat je
Uostalom pop Zlatko je upozorio šta će se desiti...
Tacno pop Zlatko je upozorio sta ce se desiti AKO PORODICA ODNOSNO POKOJNIK ZA ZIVOTA NE PLATI TARIFU meni se cini da se sve svelo na ovo napisano velikim slovima. Da je covjek platio tarifu apsolutno vise nebi bilo bitno je li vjernik ili ne i prema Crkvenim ili novcanim kanonima on bi se sahranio u skladu sa svim vjerskim obicajima a ne u PARIZANSKO GROBLJE
Mislim da svi mi veoma cesto sudimo o ljudima a da ih apsolutno ne poznajemo ili nam nisu poznate cinjenice !!! :smt006
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:45, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

Mislim da su svi po malo u pravu a i po malo u krivu,izbjeglice su dosle ne samo u nas ,vec svugdje,kao posledica tog poganog rata,i oni moraju svoje negdje sahranjivati,po svim logikama u naj blize groblje.I mi imamo partizana ,cetnika,i ko zna sta sve u nasem groblju,kada bi se sutra doselio neki kinez,i on bi morao biti sahranjen negdje,ili da ga bace u potok,jer nece neko iz gornjih vijacana da vozi pokojnika u banja luku ili prnjavor i sahranjuje.U nasem seoskom groblju je nekad davno bio dio groblja gdje su sahranjivani oni koji iz raznih razloga nisu bili krsteni,to mi je moj djed rekao kad sam bio mali.Smatrao je ,posto je to ispod grobova mojih predaka,da neko treba da zna i prenese dalje,jer bi u protivnom nekad moglo doci do prekopavanja,tih grobova,koji se vec danas ni ne primjete.Znaci srpska tradicija nije tjerala takve ljude i njihovu rodbinu od sebe.Da sam bio na mjestu tog covjeka ja bi obavio sahranu na groblju u potocanima,a ako bi neko u tom momentu pokusao da se suprodstavi,prosuo bi mu mozak pa makar i vladika bio.Oni su tamo ,mislim na te izbjeglice,naseljeni voljom opstinskih organa,a ne svojom,jer su tamo dobili parcele,a samim tim i pravo da se razmnozavaju,radjaju,zive ,umiru i sahranjuju.Ponekad pojedinac sam sebe stavlja iznad zajednice,a to nije dobro,pa makar on kao u ovom slucaju bio i pop,narod je uvjek selio ,dolazio odlazio ,pogotovu na nasim terenima,ali probleme ovakvog tipa mislim da nije niko nikad imao.Prvi put cujem da je u nekom selu neko nekome htio da naplati na osnovu njegovog imovinskog stanja,neku clanarinu ili porez,za sahranjivanje ,mislim da smo i po tome kao i po svemu drugome postali jedinstveni. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by ZMIJA »

:smt023 :smt023 :smt023
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:45, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:46, edited 1 time in total.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

Baš dangubimo , u pravu si Mravičanko
pa pređimo na drugu
DA LI NAM BOG ZAISTA ŠALJE ZNAKOVE .... PREKO SNOVA , ILI JE TO SVE SAMO PODSVJEST, ili u prevodu - šta je starije kokoš il jaje?
Poslije onog mog učlanjenja , kad me Kami odma ubi, ko iz topa a ne iz puške, prekinu ti meni internetć - u po onih jada kad udari Sibir,snijeg i led. U TOJ MUCI capnu Koridor vezu . Majko mila, pa đe sad odsječe , pa ko sinja kukavica osta.
I USNIM TI JA SAN , tad me presjeklo , sa svih strana , najviše po mozgu.
San : kao,odjednom ja na vrh releja na LJubiću - to mi san zamisl! I sad kao trebam da se ispravim, a Plato taj mali, na vrh releja , i jedini osjećaj koji mi ostao poslije sna, je osjećaj što me nije bilo strah kad sam se našla tu na vrh- vrha na Ljubiću.
BOŽE POMOZI , I ZAKLONI!
I onda upoznam tebe,Brankicu,Zmiju, Vedrana već znam, i još po neke..... (vještica i sokolica su ti moji stari haveri)
SAD KLEPEĆEM STALNO
Veca , snovi nekad izgledaju kao stvarnost..........
ŠTA TI MISLIŠ OČE Cerovana , AKO SE NE VARAM?!
Last edited by grlica on 20.02.2012. 20:17, edited 3 times in total.
imam moćno pero - jezik srpski

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:46, edited 1 time in total.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

mudro zboriš , svešteniče............ i ja tako nekako razmišljam.... ali nekad ti se neki san jednostavno sam nametne.... takve slične snove ja imam i od prije i još ih pamtim........... imala sam dva tri sna koja su mi baš bili poruka moje psihe ali vjerujem i znak odozgo jer ništa nije bez volje Gospodnje-ko vjeruje , aj vjerujem i molim se često.
Budi strpljiv Miroslave , ako se zaposlim to će odjeknuti ko bomba , pa ću ti se onda predstaviti.
imam moćno pero - jezik srpski

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:46, edited 1 time in total.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

jesi ti neki ljubopitljiv
i kakav si ti pop kad ne znaš utješit malo prosta insana
da si reko ko rimokatolici -izmoli 10 očenaša i 5 djevice Marijo dobri bog sve vidi pomoći će ti
ti odma poprijeko
alaa salamet
imam moćno pero - jezik srpski

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

predstaviću se
upravo pišem biografiju grlice , tj. gdje se sve školovala
samo polako , djeca mala frka!
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Грлице, видим да ме знаш али ја никако да сконтам ко си ти?! Ако живиш близу Коридора, онда ми на памет пада само једна особа :D Али није то битно, ко год да си, интересантно пишеш.

Да се и ја вратим мало теми.

Врти ми се по глави једна мисао, а све у вези оног јадног покојног официра ЈНА. Прва ствар, како смрт изгледа страшно за некога ко не вјерује у живот након смрти и сигурно сада се горко каје у коликој је заблуди за вријеме свог живота био. Сам чин смрти је стање између два живота, овог привременог и оног вјечног. А без смрти нема Васкрсења, зато је смрт за вјерујућег човјека нешто нормално природно што свакога од нас чека, а мало се ко од нас размишља да су нам дани, одбројани и да нико не зна када ће се представити Господу. И онда када размислим, како то све изгледа страшно атеисти, невјернику - најежим се. То им изгледа све прилично - песимистично!

Друга ствар, али ето и питање јереју Живковићу, колико је сам чин опела битан за спасење људске душе. Ако си читав живот био против Бога и Цркве, и да си гријешио тј. живио мимо Божији закона - колико то само опело је битно ако се посматра кроз икономију спасења људске душе?! Замислите колико је војника погинуло у ратовима, а да немају ни гроба ни опела, па да узмем примјер из ближе наше историје - Јасеновац. Колико је тамо светих мученика сахрањено без опела, а сада сједе са десне стране Бог Оца у Царству Божијем.

Мислим да сам био јасан са питање, ако не свима онда барем нашем свештенику форумашу :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

ma znamo se vrsta,sjećaš se naše prve skupštine
kad ste me izopćili
niko me nije zvao poslije te prve skupštine ,a sokolicu ste redovno obavještavali
a ja dovela i sokolicu
i prva radi rekla
da nam treba proljeće
SREĆA ŠTO NAM JE OVAJ noviDUŠKO ZAISTA PUN DUHA
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Ништа ми ниси помогла, више се и не сјећам кога сам све избацио. Али и да не спамујемо подфорум, на којем сам ја модератор :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

vodo si neku plavušu, bečka škola.....istureno odjeljenje ne znam koje
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

А јоооој кад је то било :D ))

Сада опет водам плавушу, само није Бечка школа :smt002
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

:smt006
imam moćno pero - jezik srpski

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by grlica »

kad te vidim u crkvi reći ću ćiju ćiju
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Тешко да ћеш ме видјети овдје код нас.

Углавном сам у Бишњи, Ступљу или Трескавцу недељом на Литургији :smt002
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

Ja opet kazem ma kako taj covjek bio los i zadrt ,zasluzio je da bude tretiran kao i svi drugi ,sa duznim postovanjem.
Svestenik pomenu sahranu i ukop,meni je sve isto ali eto kaze nije,i znam da ne prica napamet,ali i moj djed je sahranjen sa pleh muzikom u pravoslavno groblje i nije bilo popa,a bila je sahrana,bar su mi rekli da se to tako zove, i niko nije platio danak,mi srbi smo postali gori od turaka,hocemo da naplatimo cak i za ukop i za radjanje a i za stosta drugo,samo da ne prodjemo kao turci .
Clanarinu nije mogao da placa kad i sam pop kaze da je od nedavno u tom kraju,zemlja je jos drustvena osim ako ju nije pop Zlatko privatizovao i prisvojio,mozda je dao sporet kao Pero za Promet :D Vec sam rekao,naj gore je kad se pojedinac i pojedinacni interesi podju dizati iznad sire drustvene zajednice .
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by JOKARA »

Jos samo ovo i necu vise
[Osim toga, pokojnik je u više navrata javno govorio da mrzi crkvu i popove i da ne želi da ga sveštenik ispraća na onaj svet. Iako sam bio spreman da preko svega pređem, pa čak i da pristanem da se ovde sahrani bez ikakve novčane naknade samo ako pristane na poslednje crkveno opelo, on je i to odbio!/quote]
Pa nađite mi bar jednog popa koji je ikad išta unaprijed naplatio da ga javno na trgu pred masom ispljuujem.
Morao sam ove dvije stvari citirati iz Vaseg posta, a evo o cemu se radi. Kako rekoste u drugom citatu da nikad nijedan pop nije unaprijed nesto naplatio isto tako ja ne mogu da vjerujem da je jedan pop unaprijed otisao kod takvog nevjernika i ubjedjivao se sa njim da ga sahrani po vjerskim obicajima, a on mu eto to nece naplatiti. Mislim da je ovo notorna laz iz jednog prostog razloga Ode pop kod nevjernika i ubjedjuje se sa njim eto nema veze sto si pljuvao po vjeri, po crkvi samo pristani da te sahranim po vjerskim obicajima a ja ti to necu naplatiti je li to pop vidovit pa znao kakvi ce problemi po novinama ispasti pa je on to sve unaprijed dogovarao, sa partizanom, a kako rece on je to sve odbio !!! Druga stvar kako ce njemu naplatiti kad umre :D platice taj rodjak sto je i pokrenuo svu tu gungulu.
Sad stvarno o ovom necu vise. Iz razloga sto necu da sudimo samo pokojniku i pisem ovaj post, takodje ne zelim da sudimo ni svesteniku, zelja mi je bila samo da vidimo kako je istina negdje na sredini kako ste vi oce Zivkovicu u jednom od prvih postova i napisali.
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:47, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:48, edited 1 time in total.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

mravicanka wrote:
vrsta8472 wrote:Друга ствар, али ето и питање јереју Живковићу, колико је сам чин опела битан за спасење људске душе. Ако си читав живот био против Бога и Цркве, и да си гријешио тј. живио мимо Божији закона - колико то само опело је битно ако се посматра кроз икономију спасења људске душе?! Замислите колико је војника погинуло у ратовима, а да немају ни гроба ни опела, па да узмем примјер из ближе наше историје - Јасеновац. Колико је тамо светих мученика сахрањено без опела, а сада сједе са десне стране Бог Оца у Царству Божијем.

Мислим да сам био јасан са питање, ако не свима онда барем нашем свештенику форумашу :D
Rođo,koliko sam razumio tvoje pitanje bi glasilo:Kakva je duhovna korist pokojniku od samog čina opijela upoređenju sasvetim mučenicima jasenovačkim koji nisu sahranjeni tad po činu pravoslavne crkve?

vidiš,što se tiče jasenovačkih mučenika oni su krvlju i mučenjem za vjeru i krst i srbstvo dali toliko veliku žrtvu a po riječima Hristovim: ,,Niko nema veće ljubavi od ove, da neko ploži svoj život za svoje bližnje,, (Jn. 15:13). Isus je umro da bismo mi mogli da živimo. Ako vjerujemo u Hrista, verujući da je umro za naše grijehe,svi će nam grijesi biti oprošteni.Čak i oni koji su tad bili nekršteni,krstili su se krvlju kroz smrt i stradanje.Jasenovačkim mučenicima je izvršeno naknadno opijelo i to se čini svake godine.Ovo je naravno za radi primjera i vrijedi i za sve mučenike srbske.

Kad konkretizjemo i izolujemo sam slučaj oficira JNA tj.nevjernika samim tim i hulitelja imena božijeg i Crkve svete Njegove,bilo bi dovoljno prije nego je izdahnuo samo da se pokaje za svoje grijehe i bog bi mu oprostio. Šta je pukovnik u poređenju sa Judom koji izdade Hrista? Judi nije nikad Bog oprostio samo iz jednog razloga - nije se pokajao a otide i objesi se.Dakle umro a nije se pokajao.Suština je rođo u pokajanju.U crkvu Hristovu su svi pozvani i svi dobro došli bez razlike koliko su grešni jer Bog je bog ljubavi i milosti prema ljudskom rodu i iz te prevelike i prevječne ljubavi i smrt na krstu podnese.Samo da se oficir pokajao i ispovijedio tu svoju nevjeru u Boga tj.priznao taj grijeh sveštenik bi ga sahranio uz vjerski obred.Mislim da je o.Zlatko na to mislio kad je one riječi govorio ne da ga branim uopšte.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Locked