Dijalog izmedju vjernika i ateista

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

Ne pripisujem ja sve grijehe Zivkovicu,pogresno si me shvatio Jokara,isto sam rekao i tebi,ja kad lajem na policiju ne znaci da si ti taj,svako odgovara samo za svoje postupke.
Super je ovo sa svestenikom koji se spustio medju narod ili da bolje kazem nije se digao iznad naroda kao vecina njegovih kolega,drago mi je da ima ovakvih i to je jos jedan znak da ne treba gubiti nadu,dat ce bog da bude vise Zivkovica koji ce razumjeti narod.A ako bog da jos kojeg Jokica u policiji,bit ce i manje problema izmedju naroda i milicije. :D
Ja sam Kraisnike pomenuo jer se pricalo o braci Djukic,pa sam pomislio da je lakse narodu objasniti na nasem primjeru :D ,crkva mora da raskrsti sa drzavom i sa samom sobom,sa drzavom jer su u politici sami lopovi i komunjare,koji su do juce pljuvali crkvu,a sama sa sobom,to je vec malo teze,ali mora se lopovima reci da su lopovi,i odbiti njihove priloge,proslo je vrijeme kad se govorilo:"Oprosti im boze ne znaju sta rade." Ovi su skolovani i odlicno znaju sta rade i kako,jer da nije tako svi bi vec bili u zatvorima,znaci ako su izigrali ljudske zakone,zar da im dozvolimo da izigraju i bozije.
Htio sam jos samo da pomenem sta me je jos pogodilo u nasoj crkvi i kako sam ja otisao izmedju linija ,ateista i vjernika,sjecam se kao da je juce bilo--- :D kad sam bio mladjan momak ja :D neko krstenje crkve u Vijacanima,i valda je to tako po nasem obicaju,licitira se kumstvo,vidio sam to tada prvi put,pocelo sa nekom sicom,a negdje od ako se ne varam vrijednosti oko 4000 dm ,ostadose samo dvoje,mislim da je bio Debeljak,brat od popa ,i zamislite ko jos :D Emina Radosevic,tako se zvala ako se ne varam,nastavljaju licitaciju na opste zadovoljstvo popa Ilije, do sume od nekiih ca.7200 km,ako sam dobro pretvorio tadasnje dinare u marke,i kuma postade EMINA :D a ja postado polu ateista. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Opti Myst »

Iliti agnostik.
A pošto na ovoj temi nema mjesta za takav dijalog (bipolarno ste postavili temu), ja se neću uključivati u temu. :smt002
Bar zasad dok se još malo ne zakuva. :smt003
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:19, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:20, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:20, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:20, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by ZMIJA »

Bravo svešteniče, upravo smo došli do suštine stvari o kojima govorimo, narod se već pobunio Crkve nam zvrlje prazne.
Došli smo do posledice,tragamo za uzrocima iste.
Ne poredimo se svešteniče sa lošijim od sebe,poredimo se sa boljim od sebe.promjenimo taj mentalitet jednom već.
Naše će se Crkve i te kako vidjeti ako ne budemo tako uskogrudi.
Dzaba nama je svešteniče od bogomolja, ako u njima nema Srba,primjer Kosova.
Nema koristi od naših livada, ako na njima tuđe ovce pasu.Obožimo se i obnožimo se, da bi se naše Crkve vidjele u protivnom neće nam trebati ni ove koje sad imamo.
Manimo se nacionalistički floskula,i demagogije propalih političara.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:21, edited 1 time in total.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by regeman »

jbg ovamo se ubise da ubijede kako su muslimani porijeklom Srbi, a bune se protiv Emine i kumstva.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by JOKARA »

Ljudi u pravu ste.
Mislim na Zmiju i Kamija, totalno sam se pogresno izrazio. Nisam odavno pisao pa cete me razumjeti.
Htio sam da jednom rijeci kazem kako je svesteniku tesko odgovarati na sva nasa pitanja, svako od nas ima nekakvo svoje vidjenje. Znam kako je meni ponekad bilo tesko objasniti stvari koje je neko drugi ucinio a da nikoga ne uvrijedim ili ne prozovem ( dakle to "spocitavanje" je pogresno odabrana rijec kako bi manje pisao)

Evo na sta sam mislio oce Zivkovicu. Na Badnje vece u Sabornokj crkvi u Banja Luci sluzena je ( bicu slobodan tako je nazvati ) PONOCKA. a ne uranak na Bozic ujutro. Ovu naredbu izdao je Vladika Jefrem na to sam mislio gdje crpi uporiste za takve odluke. Koliko je meni poznato to se sprema iduce godine mozda cak i za sve gradske crkve na Eparhiji Banjaluckoj.
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:21, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by JOKARA »

Za ovakvu odluku,pretpostavljam da se episkop odlučio vodeći računa da saborni Hram Hrista Spasitelja se uklopi u dosadašnju tradiciju jer ga do nedavno nije bilo a ujedno i da se ta tradicija ne izbaci iz starih hramova kakav je u sjedištu eparhije.Sve u svemu,ništa tu nije protiv kanonski niti protiv ustavno.
U jednom od prethodnih postova naveo sam kako mi je jedan svestenik dao odgovor na pitanje zasto je riba posna. Odnosno dao mi je odgovor koji je mene kao covjeka zadovoljio.
Ovom prilikom Proto zelim da vam kazem da je ovo sto sam citirao iz vaseg posta takodje odgovor koji bi mogao zadovoljiti moju radoznalost i neznanje !
I pored ovoga mislim da bi svaki Episkop trebao voditi racuna da nece svagdje naici na odobravanje jer mislim da svi pomalo robujemo obicajima,tradiciji odnosno navikama.
P.S.
Poslao sam vam privatnu poruku !
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

Ta Emina je bila zena od Perinog (Radosevica vulkanizera) brata :D mislim da je u tom momentu tesko bilo nekakvo samoorganizovanje,ili financijska pomoc tom Debeljaku,ja sam bio dijete,a oni koji su mogli su u tom momentu bili paralisani od soka :D Mislim da te licitacije nisu u redu,jer moze da se pojavi siptar i kupi kumstvo,mada ima ona u narodu :"Stan turcine za nevolju kume." :lol:
Kad vec dodjosmo na ovu temu ,i u mom selu za malo da se izgine oko kumala kapeli :D bolje da ja kazem nego da mi sutra vi nabijate na nos. :D Ma znate vi sta je bilo ,da sad ne pricam. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by dkrajina »

Molio bi da mi ovo objasnite hvala unapred
http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbij ... dbio-opelo
zivot je surov

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

Na zapadu drzava ubire porez i djeli ga crkvama,znaci on laze ako kaze da i on mora negdje da zaradi.U nas se vjerujem ne pamti ovakav slucaj,pa ce tesko svestenik i moci da objasni,znam da je jednom prilikom,katolicki parok u prnjavoru odbio da izadje na sahranu,pokojnom Kruni Simicu,navodno jer je poginuo u udesu,ali razlog je bio drugi,otac je katolik ,majka pravoslavka a to je se desilo par godina pre rata,tada mi normalni smrtnici nismo ni znali sta je mrznja i netolerancija.Na sahranu je dosao pravoslavni pop,a katolicka crkva je sa tim gestom izgubila u prnjavoru bar cetvrtinu vjernika.Mislim da se takve stvari ne smiju desavati,jer posledice ne trpi sam pop ili parok,vec cjelo hriscanstvo.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by aquarius »

Ne podržavam temu jer smatram da svako vjeru ili nevjeru nosi u sebi i to je lična stvar.
Opty je to veoma dobro sročio - bipolarnost.
Pravoslavni sam hrišćanin i Srbin. Vjerujem u Boga i posjećujem bogomolje. Imam dosta prijatelja koji su pripadnici drugih vjerskih zajednica ili ateisti i poštujem njihovu vjeru, odnosno nevjeru.
To ni u kom slučaju ne uvećava ili ne umanjuje moju pobožnost.
Od sada ti počinješ da nosiš u sebi Hrista. Potrudi se usrdno da Ga na svaki način držiš u spokoju i zadržiš u sebi. Ako je Hristos u tebi, ko je protiv tebe? I sve ostalo uzmoći ćeš u Gospodu koji te ukrepljuje.
SVETI TEOFAN ZATVORNIK
PUT KA SPASENjU
Što se tiče "ponoćke", sa sigurnošću znam da su sve pravoslavne crkve na području Eparhije zvorničko-tuzlanske služile Božićnu liturgiju u ponoć.
Smatram da je to logičnije rješenje nego "uranak" koji mi decenijama praktikujemo. Bilo bi ljepše i bilo bi više naroda u 12 nego u 5 ujutro.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by murgo »

Ma znate vi sta je bilo ,da sad ne pricam
Kami, vazno je da si ti jos medju nama, a kod kapele cemo biti, kad tad, svi sahranjeni, samo je pitanje kod koje? !:lol:
nema zabave bez zena i rakije

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by murgo »

dkrajina wrote:Molio bi da mi ovo objasnite hvala unapred
http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbij ... dbio-opelo
srpska pravoslavna crkva u dijaspori ponasa se prema nama kao maceha! nekad davne 1986 godine. dobijam pismo sa zahtjevom da SPC u svajcasrkoj PLACAM 10% od moje plate! U CH se crkveni porez placa za primanja koja se oporezuju
tj. +prihodi
-rashodi
= rezultat na koji se racuna crkveni porez

U gradu Zürich naprimjer placa se
Reformierter Kirchensteuerfuss
(Beschluss Zentralkirchenpflege vom 14.12.2011) 10%
Römisch-Katholischer Kirchensteuerfuss
(Beschluss Delegiertenversammlung vom 29.11.2011) 11%
Christkatholischer Kirchensteuerfuss
(Beschluss der Kirchgemeindeversammlung vom 21.06.2011) 14%
to znaci ako neko godisnje zaradjuje neto 100 000 franaka, ima kredite za kucu ili stan itd...onda mu se racunaju nekretnine i plata kao prihod a krediti i odrzavanje nekretnina kao rashod...suma sumarum ima neto za oporezivanje npr. 24 000 fr. sa poreskom stopom 2.2541% (sto veci iznos za oporezivanje , veca stopa poreza) plati na kraju (100%) 1100 fr.
eh...i na tih 1100 fr se racuna crkveni porez npr. u ZH 10%
odoh u knjigovodstvo...ali hocu time da kazem da SPC nije bila u pravu! umjesto trazenih 10% od 100000 fr. dobili bi 10% od 1100 pa sad racunajte ko je koga ovdje pokusavao da .....u zdrav mozak!
to je i razlog sto za mene SPC u CH nije relevantna, jer nasa dusa ce otici tamo gdje nas Bog svrsta po nasim (ne)djelima. Nisam nevjernik, ali ako ima GOSPODA BOGA onda je jedan na ovom svijetu, a mi mozemo vjerovati u sta hocemo!
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Franz »

Murgo, bez uvrede ali meni se ta ekipa iz ZH, tacnije Schwamedingen-a debelo smucila...novac i samo novac.
Its too late to change events
Its time to face the consequence

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:22, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:22, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Magyar »

Nema ga godinama niti učestvuje kao član žive crkve a onda se desi pa neko umre.Tad se sjete da imaju pravo da se sahrane po vjerskom obredu.Sami zaključite da li sveštenik treba da tek tad na sahrani upozna pokojnika kao svog parohijana i njegovu porodicu kao svoje stado.Nikad ih ranije nije ni viđao.Uz dužno poštovanje prema toj porodici o kojoj ove novine pišu ali to je tako.


E moj POPE, a da je neko izvadio 500 jevreja, ako ne bi taj pop dosao sijeci mekud sam najtanji. Zar nije kod hriscana to da nema veza da li vjernik posjecuje Crkvu ili ne, svestenik svakako dolazi ako bude pozvan bez obzira sto taj neko nije bio istaknuti vjernik na sluzbama i ostalim desavanjima? Nemoj pope da pomislim da si i ti materijalista kao ovi austrijski popovi!!!!
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

Franz wrote:Murgo, bez uvrede ali meni se ta ekipa iz ZH, tacnije Schwamedingen-a debelo smucila...novac i samo novac.
Ево из прве руке, одговора :P
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by vrsta8472 »

KAMIKAZA wrote:Ta Emina je bila zena od Perinog (Radosevica vulkanizera) brata :D
Није Емина, него Ајка. Била ми је ујна :evil:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 01:23, edited 2 times in total.

Locked