Dijalog izmedju vjernika i ateista

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:37, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

schwabo No1 wrote: Ћирилицу пишем, што од срца препоручујем и нашем уваженом свештенику,
Hvala na preporuci,ali nažalost,ima naših ljudi,Srba koji ne znaju čitati ćirilicu.Ja sam ovdje na ovom forumu,ne da bi ubio vrijeme i zabavio se nego smatram da će neko nešto novo naučiti o svojoj vjeri,o svojoj Crkvi,nešto što ja znam da prenesem na druge kako ne bi živjeli i umrli u zabludi,o Crkvi,sveštenicima,vjeri i Bogu.Bez obzira što pišem latinicom,mnogo mi je preče da ono što napišem vas što veći broj pročita .Ako od stotinu jedan prihvati da je u krivu te počne živjeti kako bi i trebao,ja sam uspio kao sveštenik.Inače nemam slobodnog vremena da bi gubio tek onako.Sveštenikovo je da propovijeda riječ Božiju gdje god ima prilike.Ja koristim i ovakvu priliku.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:37, edited 1 time in total.

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Brankica »

Hvala i Vama na korektnom odgovoru.Nasa slava nikad nije ponsna(Sv. Stefan) ali da jeste ja bih postovala i u te dane spremala postan rucak.

Mislim da i vi trebate "precesljati" svoje redove ako zelite sacuvati dostojanstvo i svoje i svoje crkve.
Nije vise narod nepismen,ni vjerski radnici ni prosvjeta nisu u dominantnoj poziciji kao nekad,jer je sve vise pismenih i obrazovanih ljudi koji prepoznaju prave vrijednosti.
Npr. meni je bilo "jako ruzno"??? sto momak u nasoj sredini,koji je diplomirao teologiju nije imao niti jednog casa u nastavi a casove su izvodili svestenici koji imaju parohiju,zavrsenu srednju skolu,jako situirani i sumnjam da je to njima i potreba u odnosu na mladog,skolovanog momka bez parohije i bilo kakvih primanja.Nije li to nekorektno od nalogodavca?!
Kakva je uopste praksa u takvim slucajevima jer znam da crkva sa viseg nivoa postavlja predavaca koga placa ministarstvo prosvjete.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

Hvala i od mene na odgovoru,vec smo jednom nekad davno bistrili ovu temu,ali tada nije bilo nikoga strucnog da nam objasni,pa smo kao laici zakljucili da besposlan pop i prasice krsti. :D Svaka cast svestenicima koji se pridrzavaju ovih pravila i prenose to mladjim generacijama,ja sam na zalost od onih koji ne poste u stvari postim do vecere,i onda me uhvati zgaravica pa popijem kapucino ili bjelu kavu,ne mogu je nikako bez mlijeka,ali stvarno mi post smeta,ne post kao post vec hrana na ulju,mada zena posti i za mene,jer je uvjek na nekoj dijeti. :D
I ja sam htio da pitam,a i pitao sam vec i prije,jel normalno da se ti satori rastezu po ili pred grobljima,jos se i muzika dovodi i derneci se do zore,obicno kad je neki svetac na koji je krstena kapela ili crkva,ili se tad krstava,a ima i drugih dana kad se nadje razlog za takvo nesto.Popovi su uvjek tu,jeste da odu ranije ali ipak su prisutni.Ja licno nisam htio ni da odem na nesto takvo,iz postovanja prema mrtvima,ali vidim da sila naroda dolazi.
Last edited by KAMIKAZA on 20.01.2012. 13:33, edited 1 time in total.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:37, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:38, edited 1 time in total.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

MA ZEZAO SAM SE ZA ZENIN POST,ona i moji stvarno poste ,ali ja sam izrod,sve mi smeta,ali ne jedem pile nego onako potajno odkinem neke kobasice u susnici da starci ne vide,a i krov je sav cadjav pa se i odozgo ne vidi dal ja lozim vatru ili jedem. :D Sala mala :D
Nije u redu,hajde da razumijem kad je krstavanje kapele ili crkve,ali svake godine isto,nije bas u redu,jedne godine je sahrana covjeku bila na dva tri dana ranije,mislim da ima njiva i da se moze malo izmaknuti od grobova,osim toga sta ima tu da se slavi,meni je to gore od onih VLADINIH TEFERICA STO SE PRAVE SVAKE GODINE NA GODISNJICU POGIBIJE BORACA NA OZRENU;MI JEDINI SLAVIMO NA GROBOVIMA i jos poraze.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''.
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:38, edited 1 time in total.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by aquarius »

ako taj dan slave,kao sada Sv.Sava pada u srijedu ili petak ne treba li ona biti posno pripremljena
"Kakav dan takva čast" - kaže naš narod.
Svaka slava koja je u srijedu ili petak, osim ako je u nedelji nakon Uskrsa i Duhova koje su razrješene posta, je posna i priprema se posna trpeza.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by schwabo No1 »

Hvala na preporuci,ali nažalost,ima naših ljudi,Srba koji ne znaju čitati ćirilicu.Ja sam ovdje na ovom forumu,ne da bi ubio vrijeme i zabavio se nego smatram da će neko nešto novo naučiti o svojoj vjeri,o svojoj Crkvi,nešto što ja znam da prenesem na druge kako ne bi živjeli i umrli u zabludi,o Crkvi,sveštenicima,vjeri i Bogu.
Ево, одговорит ћу и овај пут, само да не буде забуне:
Нисам имао намјеру да будем заједљив, нити да омаловажавам. За потребе установе у којој сам радио, прије рата смо позајмљивали писаћу машину са ћирилицом од прњаворског свештеника. Само је он имао такву справу. Због тога сам помислио да би било упутно да свештеник и данас пише ћирилицом.

У српском језику је и латиница равноправна, под условом да се користе слова: Čč, Ćć, Žž, Šš, Đđ. У том смислу твоји постови су коректни и немам примједбе.

Ипак би било добро да мало пропагирамо ћирилицу, да врста не буде усамљен. Колико се сјећам сви смо у школи учили оба писма подједнако. Барем је тако у посљедњих 50 година. Друга је прича ако неко НЕЋЕ да је зна!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:38, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Magyar »

Nepopravljivo srljate u promasenu temu. Samo zelim da neko kaze ili da proba da zapocne dijalog o tome o cemu je tema. Probao! Ne ide! I dalje bistrite svoje!!!

Cijenim i postujem onoga koji pokusava da povrati ovce stadu! Samo ne znam da li vidi da su ovce odavno pojedene? Ispade Magyar loodak, kao sto i jeste, sto pokusava da kaze ono sto mu na pameti (ili supljoj glavi)!!! Spavajte :smt015 :smt015 :smt015 :smt015
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:39, edited 1 time in total.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Magyar »

Ne smeta, naprotiv! Saznao sam izmedju ostalog da neko i od popova(izvini svestenice :) ) misli da je zadusni rucak ili posmrtni, kako god hocete, ludost. Probavao objasniti svojim ukucanima pa i sire, ali sam ispao lud! Bez obzira na sve, rekao sam, sve postujem, imam ih u kuci, oni su to sto jesu. Trebao bih da kazem:"Postao sam vuk!" Nisam! Horizonti su se prosirili. Ko zna, mozda se jednog dana ovca i vrati pastiru, mada ne vjerujem! Iako sam u pocetku razmijenio poneku grubu rijec sa tobom( da se razumijemo, nije mi zao :) ), pocinjem da razabirem tvoje namjere, cak sta vise postujem ih. Proradio razum, ne zamjeri. Cijenim trud, znam kako je!
Sve što možeš danas, uradi juče!

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:39, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by ZMIJA »

Možda se ponavljam i postajem malo dosadna, ali moram još jednom istaći ne samo hrabrost, već i određeno znanje kojim raspolaže sveštenik Živkovoć a koga nažalost lično ne poznajem a koji je tipičan primjer mlađa generacije sveštenika koja svojom prije svega stručnošću,a evo i hrabrošću, unosi jedan novi pristup u obavljanju ovog, da tako kažem vrlo odgovornog posla, ma ko šta o njemu mislio.
Ja ne želim zaista da udaram neki generaciski klin među mnogee časne sveštenike starije generacije i ovih mladi koji dolaze, i nisam pristalice na golu podjelu mladi i stari, kako se to često apostrfira ne samo u svešteničkom pozivu, već u mnogim sverama života.
Ja sam prije dvije godine bila na jednoj sahrani u Čelincu gdje su bila dva sveštenika,jedan mladi i jedan stari ,neznam kako se ljudi zovu niti jedan niti drugi,ali nije ni bitno, bitno je to da su me oba oduševila.
Naime čula sam govor i mladog i starog sveštenika, u toku obreda sahrane jednog čovjeka, pa su mi se oba pristupa snažno dojmila ,tako različiti a oba na mjestu.
Ipak sam u svojoj ocjeni dala prednost ovom mlađem svešteniku,koji me kroz ovu polemiku podsjeća na našeg sveštenika forumaša gospodina Živkovića.
Šta hoću da kažem,hoću da podržim sve one mlade sveštenike ,ne zato što su samo mladi, več one koji su spremni unijeti u ovu profesiju jednu novinu,jednu svježinu, jednu uvjerljivost u postojanju naše pravoslavne Crkve, tako da se stekne utisak da narod ide za Crkvom ,a ne Crkva za narodom.
ima ti novinna dosta, ne bi da nabrajam, nism za to kompetentna ali kao obični smrtnik imam pravo da iznesem svoje mišljenje o mnogim stvarima koje mi se dopadaju, a bome i onim anahronizmima kojih smo evo mi svi skupa svjesni da postoje i o njima poelemišemo.
Ja bi samo navela jedan parimjer evo ovog mladog sveštenika iz Čelinca.
Zadušni ručak je bio u jednoj bivšoj radničkoj menzi ,padala je kiša i ljudi su sa groblja žurno išli na zadušni ručak u prostor koji nije bio adekvatan broju prisutnih ljudi pa su onda po našem običaju prrvo sjeli ovi daljni a u drugu smjenu bi trebali doći valjda oni bližnji,
Nastala je dakle velika gužva, ne toliko zbog ručka već zbog kiše koja je dodatno usložnila i onako tijesan prostor, nastala je po prilična vreva i žamor ,jedni pričaju o kišobranima ,jedni pričaju mobilnim telefonima javljaju bližnjima da po njih dođu ,jedni čuvaju mjesto na klupi za nekoga svoga, dakle ne viđena i neprimjerena slika za jedan zadušni ručak.
Tad nastupa mladi sveštenik koji biranim riječima ,glasno i jasno i sa puno autoriteta : sklopi kišpbrane, utihnu žamor i nepotebnu vrevu, ugasi mobilne telefone i nastade takav tajac da ga nikad ni u Crkvi nisam takvog osjetila.
Ovaj mladi sveštenik jednog momenta je djelovao kao mladi poručnik pred raspuštenom vojskom, a ne kao sveštenik pred svjetinom koja je izgubila sve kriterije i zaboravila da je na zadušnom ručku a ne na nekom vašaru.
Ovu sahranu sam zapamtila prema ovom svešteniku koji mi se veoma dojmio, i često na sahranama u sličnim situacijama sjetim se tog čovjeka i osjetim potrebu za njegovom reakcijom.
Takvi mladi sveštenici koji su odani svom pozivu i koji znaju da obavljaju svoju svetu zadaću, vjerovatno će ostaviti iza sebe nešto po čemu će ih pamtiti naraštaji, kao što mi mnogi znamo i sjećamo se popa Mirka u Prnjavoru, koga su poštovali i vjernici i nevjernici, poštovali su ga i pripadnici druge vjere, jednom riječju bio je prije svega ćovjek ,vjernik a tek na kraju sveštenik.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:40, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by JOKARA »

ZMIJA wrote:Možda se ponavljam i postajem malo dosadna, ali moram još jednom istaći ne samo hrabrost, već i određeno znanje kojim raspolaže sveštenik Živkovoć a koga nažalost lično ne poznajem a koji je tipičan primjer mlađa generacije sveštenika koja svojom prije svega stručnošću,a evo i hrabrošću, unosi jedan novi pristup u obavljanju ovog, da tako kažem vrlo odgovornog posla, ma ko šta o njemu mislio.
:smt023 :smt023 :smt023 Potpisujem !!!
Nastala je dakle velika gužva, ne toliko zbog ručka već zbog kiše koja je dodatno usložnila i onako tijesan prostor, nastala je po prilična vreva i žamor ,jedni pričaju o kišobranima ,jedni pričaju mobilnim telefonima javljaju bližnjima da po njih dođu ,jedni čuvaju mjesto na klupi za nekoga svoga, dakle ne viđena i neprimjerena slika za jedan zadušni ručak.
Zbog ovakvih stvari koje su gotovo na svim sahranama i jesam pitao protu ima li taj rucak svrhu ili je najcesce "krkanluk".
Takvi mladi sveštenici koji su odani svom pozivu i koji znaju da obavljaju svoju svetu zadaću, vjerovatno će ostaviti iza sebe nešto po čemu će ih pamtiti naraštaji, kao što mi mnogi znamo i sjećamo se popa Mirka u Prnjavoru, koga su poštovali i vjernici i nevjernici, poštovali su ga i pripadnici druge vjere, jednom riječju bio je prije svega ćovjek ,vjernik a tek na kraju sveštenik.
Evo mozda ce neko pomisliti da sam pristrasan ili ... Pogledajte sta se danas dogadja pred crkvom Sv.Georgija u Prnjavoru. Svjedoci smo da su djeca tjerana iz Crkvenog dvorista. Sad imamo ljuljaske, klackalice i cuje se zagor djece ( dosao mladji svestenik )
Kako dodje taj mladji svestenik ljudi pocese da hranu i pice koje su donijeli za pokoj duse nekoga bliznjeg a u povodu sedmodnevnog pomena ili cetrdeset dana ili ... posluzuju u Svetosavskom domu,( mislim da se tako zove sala ) gdje i svake nedelje poslije Liturgije prisutni budu posluzeni kafom, cajem ili rakijom. Sjedne se malo poprica iznesu misljenja, porazgovara se i o predstojecim poslovima, u svakom slucaju jedna prijatna atmosfera.
Iz navedenog moze se zakljuciti da mladji ljudi donose nove ideje, a koje opet nisu u sukobu sa vjerom koju propovijedaju !!!
Ovom prilikom zelim da pohvalim SOZ,Che-a i sve clanove koji su uzeli ucesca u odlicno organizovanom doceku Nove godine !!! :smt023 :smt023 :smt023
Свако зна своје, милиција свачије !

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by Brankica »

POPADIJA?
:-) ,nije provokativno!
Obzirom da je praksa ili pravilo da popadije ne rade zanima me kakva je njihova obaveza u crkvi ili u vezi s crkvom.
Mislim da i one imaju veliku ulogu koja zavisi od njih licno,njihove sposobnosti i kreativnosti.Prvi put u zivotu sam upoznala popadiju sa masom ideja,kreativnu,sposobnu i nada sve vrijednu.Kad udjete u crkvu,kao i nekome u kucu,to je ogledalo zene.
Od topline boja,izbora cvijeca,(svjezeg cvijeca), pa sve do organizacije raznih aktivnosti parohijanima.
Npr. popadija o kojoj pricam,nazove me jedne prilike da pita u vezi jedne Organizacije koja se bavi plasiranjem rucnih radova.Kako se tad nalazila u parohiji gdje je veoma visoka stopa nezaposlenosti imala je ideju da na neki nacin ,najprihvatljiviji,pomogne svojim parohijankama kako bi zaradile za zivot.I niz pozitivnih primjera gdje sam se prvi put ozbiljno zamislila sta znaci biti popadija i koja je njena uloga.Ovo je jedan vrlo pozitivan primjer vrijedan svakog postovanja.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:40, edited 1 time in total.

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by corkan »

Bratac;da postavim i ja jedno pitanje,pratim temu od samog početka i bilo jako interesantni pitanja a bilo je malo i šaljivi konstatacija pogotovo od kamikaze .Ja bi vas zamolio da malo obrazložite šta to znači ispovijest ili da se čovek ispovidi ,ja sam na tu temu malo prebacio sa ocom Branom koga ste vi ovde jednom pomrnuli i sigurno ga dobro poznajete.
Ako se odlučite da ispovidite ove ovde što su pisali i postavljali pitanja zamolio bi vas da kamija uzmete pod broj jedan da i on obavi neki čin u pravoslavnoj crkvi .Unapred vam se zahvaljujem.
S poštovanjem.corkan
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 15:41, edited 1 time in total.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by ZMIJA »

Mislim da je ovdje naš sveštenik objasnio nešto što mnogi nažalost neznaju, a što bi trebali znati, a to je čin ispovjedanja.

Da bi čin ispovjedanja bi zaista ono o čemu govori sveštenik, obični smrtnik mora da prvo postane vjernik do kraja, i da vjeru svati kao svjetlo u ovozemaljskom životu ,jer će samo u tom slučaju ispovjest imati svoj puni efekat.

Sveštenik je pravio usporedbu odlaska na ispovjed svome svešteniku, kao odlazak svom porodičnom ljekaru, i to je dobra usporedba, jedan liječi dušu a drugi liječi tjelo.

Međutim ,mnogi ljudi danas izbjegavaiu i odlazak ljekaru koji liječe ljusku psihu, jer se oni kao ružno zovu psihijatri,a vrijeme u kojem živimo, upravo proizvodi enormno puno pacijenata za ovu vrstu ljekarske pomoći.

Danas ljudi pate od hroničnog stresa, i žive u pernanentnom strahu,ne u strahu od grijeha i smrti već u strahu od života.

Da ne bih odlutala od teme vraćam se činu ispovjedanja,koji na neki način je po meni vrlo blisko povezano sa odlaskom psihijatru,
Ovo traumatično vrijeme u kome se izgubio čovjek,i gdje je čovjek postao broj,na sceni je ogromno povećanje mučenika i griješnika.

U mučenike možemo ubraojati sve one koji su ostali bez mogućnosti da žive život dostojan čovjeka,a nji je enormno nažalost puno, i oni su nažalost kandidati za psihijatra, prije nego odluče dignuti ruku na sebe,gdje smo svjedoci u ovom vremenu enormnog porasta samoubistava uglavnom iz ovog najnižeg socijalnog sloja ili narodski rečeno sirotinje,naravno zaluta i po neki grešnik koji nije imao hrabrosti otići ni svešteniku ni psihijatru, već je uzeo stvar u svoje ruke.

Mnogi bi ljudi koji se odluče sebi oduzeti živiot, što je takođe veliki grijeh,prije toga da su posjetili svog sveštenika i svog psihijatra ili makra jednoga od ove dvojice bi vjerovatno danas bili među živima.

Neki novopečeni griješnici takođe nemaju hrabrosti otići kod svog sveštenika i ispovjediti se i tako olakšati dušu,pa svoje grijehe pokušavaju otkupiti kroz razne ktitorske aktivnosti, sve dotle da su spremni i Božiji hram podignuti.

Naravno ne mislim na većinu časnih ljudi koji prilažu svojoj Crkvi, da bome, ali sa sigurnošću znam za ove o kojima pišem da postoje i koji potrbuške nekad spavaju u znoju lica svoga, a ne rijetko ima primjera da umiru u čizmama kao kauboji.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Dijalog izmedju vjernika i ateista

Post by KAMIKAZA »

corkan wrote:Ako se odlučite da ispovidite ove ovde što su pisali i postavljali pitanja zamolio bi vas da kamija uzmete pod broj jedan da i on obavi neki čin u pravoslavnoj crkvi .Unapred vam se zahvaljujem.
S poštovanjem.corkan
Jel tebi Corkane ovaj svestenik toliko dosadio :D pa ja da mu se ispovjedim samo malkice, umro bi covjek na licu mjesta :D u mene niko ni cakiju nece da uperi, jer stara prica kaze kad na nekoga noz usmjeris preuzimas njegove grijehe :D ljudi kad dodju u takvu situaciju radije izvrse harakiri nego sto rizikuju da preuzmu moj grijeh,kao da bi ja zivio ovako dugo da nisam ovakav grijesnik i baksuz. :mrgreen:
Ja kad pomenem nekome svesteniku moju zelju za ispovjedanje,on samo pocne da pljuje i govori nesto:Puj.puj.puj,bjez necastivi od krstene duse. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Locked