Rade Tomic Beli

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Rade Tomic Beli

Post by KAMIKAZA »

Image
Svugdje nailazim na tragove i na ljude koji pominju sa sjetom Radu,cim cuju da sam iz Prnjavora ,prvo sto pitaju :"Znas li Belog",a ja sa ponosom kazem :"Cuj znam li,pa pili skupa,jeli kifle pred podrumom i ko zna sta sve jos,Rade je legenda ,i moj drug." I onda se upitam,zasto ga mi ne spominjemo ,a cjeli svjet to radi,samo na nasem forumu on nema svoju temu i nema njegovih snimaka,a on je jedan od nas.Na zalost previse smo se posvetili onim skotovima iz politike,pa smo zaboravili ljude koji su nas svjetu pokazali u drugacijem svjetlu.
Hajde zato da postavimo njegove snimke i sve sto imamo o njemu,da zazivi ova tema,i da svjet ima gdje da pogleda carobnjaka,koga je dala nasa opstina. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Rade Tomic Beli

Post by KAMIKAZA »



Beli. pa tri mjesta prazno. i opet Beli :D Izvini Joza ti si na 6 mjestu :D

Evo legendi zajedno :smt023

Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Rade Tomic Beli

Post by murgo »

na donjem Sajtu imaju interesantne infos o Belom...

http://www.dirigent-group.at/
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Rade Tomic Beli

Post by vrsta8472 »

Image

Поводом годишњице смрти Радета Томића Белог, прњавор инфо ће на YоuТube направити плејлисту са његовим најпознатијим композицијама на гитари.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Rade Tomic Beli

Post by vrsta8472 »

Поводом годишњице смрти познатог прњаворског боема и виртоуза на гитари Радета Томића Белог, прњавор.инфо је направио плејслисту са његове 32 композиције.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... A4v-kH5bVG

Фото албум: Раде Томић Бели
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Rade Tomic Beli

Post by vrsta8472 »

Б Е Л О М

Умро је Бели... Наш пријатељ, маестро, легенда. Отишао је у Вјечност ненадмашни виртуоз гитаре. Мајстора над мајсторима више нема са нама, да својом чаробном свирком разгаљује срца свих који су га слушали, познавали, вољели. Бог му је подарио риједак таленат, а он га је довео до савршенства и своју свирку даровао људима. Нека је слава Богу што нам га је дао за пријатеља на којег ћемо се увијек сјећати и чију музику ћемо носити у срцу.

Срели смо се давних 60-тих сад већ прошлог вијека у дому ученика "Веселин Маслеша" у Б.Луци, гдје је уписао средњу музичку школу. На лицу веселог младића тек изашлог из дјечачких година, титрао је некакав жустри опчињавајући дух, дух наде, среће, радости...

Свирао је гитару тај дивни инструмент из чијих жица су његови прсти свирали предивне мелодије. И дружили смо се уз пјесму, радост, срећу и мелодије оног времена: Дивни Меxико, Пјесма мајци, Гвадалахара, Један дан живота, Дјеца Пиреја, Грк Зорба, Аве Марија и безброј тих предивних мелодија тог времена које је отишло у заборав. Ваљда због немирне плаве тршаве косе назвасмо га Бели, тог момка из Прњавора, Радована Томића, нашег будућег умјетника, великог мајстора гитаре, који нам је доносио радост.

Живот је учинио своје. Путеви су нам се разишли. Он је ишао за својим срцем и својом љубави-гитаром- постао је солиста у тада познатим Бањалучким трубадурима, па све даље и даље широм тадашње Југославије, по нашим клубовима у Европи и свуда се ширила прича о чудесном маестру гитаре, који је њеним чаробним звуцима очаравао све који су га слушали.

Волио је Бели свој Прњавор и увијек му се враћао. И Марију је срео и два сина с'њом стекао Станка и Марија и љубав за гитару и њима даровао, па сада Марио ту љубав поклања и преноси на нове генерација заљубљеника у гитару.

Живот музичара ни изблиза није тако бајковит како се у први мах чини. Много је одрицања, напора, муке, сјете... То знају они који ходају тим путем. И Бели је много тога жртвовао, али увијек је остао вјерар: Породици, музици, пријатељима – Гитари. И сви су га знали широм Земаљског шара, па чак са Америчког континента пријатељ нам јави да на њиховом интернету под насловом "Музика Балкана" Бели је уврштен као извођач једне нумере. Гитара му је била у души, под кожом у прстима – Најљепше мелодије свирали су прсти Раде Томића- Белог!

А увијек је имао времена да засвира са својим другарима – Салетом, Војом, Зоком, са сином му Мариом и учеником Милошом, да запјева са Џибом... У Салету је гледао једног од својих наследника и све нас је задужио својом скромношћу, оптимизмом, љубављу према музици, правој пјесми - Гитари.

И превазилазио би тешкоће... Само би узео Гитару и рекао, Сале зови Чилета и Џибу па да запјевамо. И бајка би почела...

И уочи својих последњих часова, када се видјело да ће болест побједити тај оптимистички дух уз присутност своје породице и пријатеља, дјеловао је спокојно. Дан уочи свог пресељења у Дом Божији, рекао ми је: Сутра ме назови кад ме испунктирају, те се смирено помолио Богу уз причест и молитву свештеника... као да га је носио Псалам: ... И да пођем долином сјена смртног, нећу се бојати зла јер си Ти самном, Штап твој и палица Твоја тјеше ме...
А "Сутра" је био већ у другом свијету мислим бољем, срећнијем, спокојнијем...

Збогом Пријатељу, било је часно дружити се стобом и твојом Гитаром...
А на музичком небу угасила се једна звијезда, дивна, блистава звијезда Раде Томића – Белог, да би заблистала у Царству Божијем

Почивао у Миру и нека ти је Вјечна Слава и хвала
Легендо Гитаре !

Мај 10. 2012. године.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info


User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Rade Tomic Beli

Post by svraka »

Da. Beli je zaista bio majstor. Vrhunski. Imao je mnogo prijatelja, a još više obožavalaca. Nije teško poštovati ono što je Beli radio maestralno. Pitate li se, koga je od nas poštovao Beli, posebno u zadnjim godinama svog života? U godinama kada nije bio slavan, i kada se borio za egzistenciju. Ja neke poznajem. Kaza, Makso, Joco, doktor Jugo... Veliki ljudi. Beli je znao da se druži sa velikim ljudima, iako su većina njih bili od sredine u kojoj žive, označeni kao marginalci. Nisam čuo nikoga od njih da Beloga okiva u zvijezde. To se podrazumijeva. Oni ga čuvaju u sjećanju kao nekoga svog, najbližeg.

Locked