Stari jasen

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Sta sve fali Prnjavoru? Koje radnje, ustanove...?

Post by KAMIKAZA »

aquarius wrote:

Solarno drvo
Image
Samo morate pripaziti da neko iz opstine ne dadne odobrenje Novi za sjecu,kao kod Jasena. :D pa da zavrsi na Pik.ba :P
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Sta sve fali Prnjavoru? Koje radnje, ustanove...?

Post by svraka »

Iskreno, mnogo si mi drazi kad lupetas. Na takvog sam te navikao. Da si bio svjedok grana koje su padale sa jasena, i to u vrijeme kada djeca idu iz skole, drugacije bi pricao. U ladici mi je elaborat ministarstva o mogucnosti spasavanja stabla jasena u ulici Novaka Pivasevica. Nula poena. Drvo je staro, napadnuto nekom vrstom glivica sa korijena, nema spasa.

User avatar
Striker
Posts: 540
Joined: 31.05.2003. 00:42
Location: prnjavor
Contact:

Re: Sta sve fali Prnjavoru? Koje radnje, ustanove...?

Post by Striker »

svraka daj mi ime toga sto je napisao taj eleborat pa kada ga sretnem da ga pljunem u strucno misljenje...
Image

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Sta sve fali Prnjavoru? Koje radnje, ustanove...?

Post by svraka »

Moze. Dobijes sutra. Na poslu mi je.
Last edited by Administrator on 28.05.2013. 20:11, edited 1 time in total.
Reason: Bespotrebno citiranje

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Sta sve fali Prnjavoru? Koje radnje, ustanove...?

Post by vrsta8472 »

Stari jasen živjeće i dalje
Nakon što su članovi društva za zaštitu drveća RS „Arbor Magna“ u saradnji sa Odjeljenjem za stambeno-komunalne poslove i investicije opštinske Administrativne službe u Prnjavoru pokrenuli priču oko zaštite poljskog jasena, opština je odlučila da se drvo poljskog jasena sačuva generacijama koje dolaze.
Стабло је било изузетно болесно :smt003

Image

Скорз труло. Дај ми име и презиме тог стручњака који је потписао да је јасен за рушење?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Sta sve fali Prnjavoru? Koje radnje, ustanove...?

Post by KAMIKAZA »

Ja sam gledao trupac ,i nema ostecenja,grane padaju sa svih drveca kad dotraju,kazem grane,ali taj Jasen nije nikad podkresavan,osim toga nije bio nad putom ili pjesackom stazom,nije nicim ugrozavao narod vec pojedince,znam da niste imali moc da sprijecite sve to jer je neko lazirao sve dokumente,ali ste mogli uslikati svaku granu i da vam posluzi kao dokaz u procesu protiv onih koji su napravili taj elaborat. :wink: ...itd...
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Stari jasen

Post by svraka »

Gljivice su napale korijen, a ne stablo. Ova fotografija je stablo. Prikazati presjek zdravog stabla u kontekstu price da se drvo nije trebalo srusiti, a ignorisati ono sto je receno za korijen, cista je manipulacija. Nisam strucnjak iz ove oblasti, samo govorim o onome sto mi je stavljeno na sto. Strucni tim sa Sumarskog fakulteta je dao svoju procjenu. (A Cicijev jasen je oboren iz drugih razloga. O tome cu s apetitom da izvijestim javnost. Kasnije. Odoh na basket.)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Stari jasen

Post by KAMIKAZA »

svraka wrote:Iskreno, mnogo si mi drazi kad lupetas. Na takvog sam te navikao. Da si bio svjedok grana koje su padale sa jasena, i to u vrijeme kada djeca idu iz skole, drugacije bi pricao.. Drvo je staro, napadnuto nekom vrstom glivica sa korijena, nema spasa.
Zanimljiva teorija,oboljelo je korjenje i oboljele su grane,a stablo i stupci su zdravi,cak i lisce je bilo tu.Pa to je prica za nekog ko jos uvjek vjeruje u djeda mraza,hajde sad ispricaj nama pravu istinu. :D jer ja kao VKV seljak :) znam da postoje oboljenja korijena na drvecu,jako rijetko na ovakvim vrstama,vise na vocu,ali ako oboli korijen ne padaju grane, prije nego se stablo osusi,mislim padaju umjereno koliko padaju i sa zdravog drveta,nista drugacije.Ili su ovi njemu dali hemo terapiju,pa pocela kosa da mu opada. :wink: A vec sam rekao da je stablo bilo van dometa i te grane nisu padale na trotoar i ulicu,i jos kad su ga oderali do stabla, zar je i tako smetalo djacima i predstavljalo opasnost po prolaznike,nemoj mi samo reci da je imalo tifus jer znamo da je zarazan,pa je zbog toga udaljeno od prolaznika. :)
Image
Ovako je mogao da stoji jos 100 godina,samo da nije ugrozavao necije gradiliste.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Administrator
Posts: 82
Joined: 08.09.2005. 03:59

Stari jasen

Post by Administrator »

Diskusiju o jasenu nastavite u ovoj temi.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Stari jasen

Post by просвјета »

А тек колико птица је имало свој дом у крошњи овог нашег старог познаника...
Није то требало урадити, могло се лијечити али изгледа да није било јаке воље да се супростави грађевинцима...
Изгледа да је то тако у нашем ни граду ни селу и многим другим, сличним.
Хајде да се удружимо па обновимо дрвореде ... Направимо нове и тако потрошимо ову позитивну енергију повике на рушење старог јасена... :smt006

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Stari jasen

Post by KAMIKAZA »

Nece to ici tako lako,trotoare i parkove je vec odavno uzurpirala gradjevinska mafija,dobro malo oni malo kafane sa stolicama i suncobranima,tako da je ostalo jako malo mjesta za drvece.
Kad pogledam ove slike i udaljenost samog drveta od puta,onda se jos vise razljutim na vlast,bio je nadvijen nad kucom Rajka Njezica 40 godina,i nikom nije smetalo,mogao je i on da izdramci rusenje ili podkresavanje jer je bio u policiji ,ali nije,nije niko dok se ne pojavise ovi Europejci i ne uperise prstom bas u tom pravcu.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Заправо, не видим себе уопште у овој причи. Налаз и мишљење о стању јасена је дала овлаштена институција (Шумарски факултет), а на захтјев Удружења за заштиту споменика природе. Исти поступак је примијењен и у случају платана у Београдској улици, у дворишту Горана Дебељака. Заинтересовани могу до детаљних информација доћи управо код наведеног Удружења. Ако они нису ти који би требало да чувају овакве споменике природе, ко је онда? А они рекли своје. Ја сам лично био разочаран. И захтјев за обарање јасена сам глат одбио (може потврдити адвокат Сарић), све док нисам добио фамозни налаз стручњака. Ко сам ја да о истом судим?

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

И да, умало да заборавим. Колико год звучало невјероватно, крошња јасена је била толика да су одломљене гране падале и на цесту. Знам одакле су радници комуналног уклањали исте, јер су дошли по мом позиву. И у мом присуству уклањали гране.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Stari jasen

Post by просвјета »

KAMIKAZA wrote:Nece to ici tako lako,trotoare i parkove je vec odavno uzurpirala gradjevinska mafija,dobro malo oni malo kafane sa stolicama i suncobranima,tako da je ostalo jako malo mjesta za drvece.
Kad pogledam ove slike i udaljenost samog drveta od puta,onda se jos vise razljutim na vlast,bio je nadvijen nad kucom Rajka Njezica 40 godina,i nikom nije smetalo,mogao je i on da izdramci rusenje ili podkresavanje jer je bio u policiji ,ali nije,nije niko dok se ne pojavise ovi Europejci i ne uperise prstom bas u tom pravcu.
У главној улици, Светог Саве, постоји већ издвојене површине урезане и оивичене у тротоару. Значи своди се на то да неколико нас, заинтересованих и вољних, затражи од општинских служби да размотре начине да се посаде саднице које би ми обезбједили...
Шта је ту проблем ако нас стварно тишти судбина дрвореда у Прњавору?
...
Јавори и јасени,
платани и кестени,
дрвеће су мога града,
к`о парада и заграда.
...

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: Stari jasen

Post by Nicky »

prosvjeta wrote:У главној улици, Светог Саве, постоји већ издвојене површине урезане и оивичене у тротоару.
Covjek bi pomislio da kod nas ljudi misle o necemu, a realnost je ta da su oni naravno pocupali drvece pa je sad ono ostalo onako... :)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Stari jasen

Post by regeman »

ne znam kakve su nadleznosti KP PArk, ali bar oni mogu koje drvo posaditi ili cvijece na toj silnoj opstinskoj zemlji po gradu.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Stari jasen

Post by просвјета »

Како се види из коментара сви говоримо шта би неко други требао урадити...
Дајте да овај Форум не буде сам себи сврха, мислимо овај о јасену...
Приједлог је конкретан и спроводљив, шта је проблем?

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: Stari jasen

Post by Nicky »

Nije to stvar "nece niko da uradi", nego je problem u tome sto ti koji su za to placeni ne rade svoj posao. Valjda je to prvi problem, pa tek onda mozemo da pricamo o nekom angazovanju volontera...

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Стабла из дрвореда су уклањана због старости и оштећености. На њихово мјесто је требало посадити нова стабла. И зна се ко је за то задужен. Али, зар је заиста могуће да се не сјећате да је то рађено у неколико наврата? Младице не преживе ни мјесец дана. У ноћним сатима, или тачније раним јутарњим сатима, наши омладинци, а богами и омладинке, поломише млада стабла. У неколико наврата!Кућни одгој. Шта рећи за чесме на фонтани? Потргане. Шта рећи за нове клупе постављене у градском парку? Бараби није било тешко донијети пилу и препилити летве на клупама. Мотив? Немогуће докучити. Шта рећи за сву штету нанесену на пратећим објектима трим стазе у Борику? Ко то ради? Зашто, још боље питање! Ево, лично ћу да се ангажујем да поново засадимо стабла гдје год има за то предвиђен простор. Али молим све суграђане, када видите да неко ломи младице, да чини било какву штету, обавијестите полицију, да се томе једном стане у крај. Не окрећимо главу у страну!

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Stari jasen

Post by grlica »

na žalost si u pravu svraka , vidiš ti to.. sve je živčano , blesavo, da ne kažem ludo. Istina je sve ovo što Svraka tvrdi -- šta god se uradi za grad to se i uništi brzo -- najveći dokaz je ta staza i po gradu . i Definitivno nam treba ekološka sekcija :D :wink: :)
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Stari jasen

Post by regeman »

kad pomenu trim stazu, ljudi su ladno izrezali sto,klupe, ograde one tj naslonjace i to iskoristili kao drvo za rostilj.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Stari jasen

Post by просвјета »

Енглези имају полицајце који су постали и њихов бренд тзв. боби...
Можда нема новаца али мора постојати опходња урбаних насеља, јер насилника се нађе код свакога и на сваком мјесту...

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: Stari jasen

Post by Nicky »

svraka wrote:У ноћним сатима, или тачније раним јутарњим сатима, наши омладинци, а богами и омладинке, поломише млада стабла. У неколико наврата!Кућни одгој. Шта рећи за чесме на фонтани?
Sta reci za policiju? Gdje su oni? Ima ih toliko da se odbijaju jedan od drugog u stanici, a kad ih treba nigdje ih nema. Ne mogu ni biti u glavnoj u tim satima, jer moraju cekati po zbunju na magistrali da zarade koji dinar, a oni sto ostanu u gradu, uglavnom su u kafani...Ne samo da se moze donijeti pila i rezati klupa, nego ja garantujem da cu odnijeti onaj kiosk iz glavne i da to niko nece primjetiti.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Stari jasen

Post by KAMIKAZA »

Pre neki dan sam prosao kraj gradilista,i vidim bager na mjestu gdje je bio bunar,objekt je legao u okolis kao baba na izboru mis,ali neko je i to sve odobrio.Neko je nekad rekao da cilj opravdava sredstva,vjerovatno je to tako u ocima vlasnika,ali u mojim nije. :(
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Locked