Stari jasen

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by vrsta8472 »

Image

Стабло је још могло да "живи" 300 година :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by aquarius »

nenad 10 wrote:Kako sam ja cuo tu ce graditi onaj cova sto je napravio stambenu zgradu na Lazinoj vodi.
Firma BeDeM doo. Da, oni su pravili jednu od zgrada kod Lovačkog.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Opti Myst »

Koja smo mi stoka!
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by vrsta8472 »

U Prnjavoru uništen jasen star 300 godina

Sudbinu banjalučkih Šetača danas su podijelili i mnogi Prnjavorčani.

U ovoj opštini porušen je jasen star više od 300 godina koji se nalazio na privatnom posjedu u ulici Novaka Pivaševića. Uništavanje drveta koje je predstavljalo istinsku vrijednost Prnjavora, izvršeno je s ciljem da na tom mjestu nikne nova zgrada.

-Ovo stablo bilo je zaštićeno od eventualnog uklanjanja, ali su zgradosadci navodno izvršili analize koje su pokazale da je drvo trulo i da predstavlja opasnost. Na osnovu toga su ga prvo očerupali pa ga onda isjekli, uprkos tome što se stari jasen hrabro borio i listanjem dokazivao da je živ i zdrav, komentar je jednog Prnjavorčanina.

Iako je odred izviđača Kestengrad iz Prnjavora organizovao kampanju da se jasen spasi, za vapaj mladih niko nije imao sluha. Jasen je uništen i uprkos tome što je Opština Prnjavor prije godinu dana odlučila da se on sačuva generacijama koje dolaze na inicijativu Društva za zaštitu drveća RS „Arbor Magna“ koje je u saradnji sa Odjeljenjem za stambeno-komunalne poslove i investicije opštinske Administrativne službe u Prnjavoru pokrenulo priču oko zaštite drveta.

Tadašnjom odlukom načelnika opštine Prnjavor, Darka Tomaša, sadašnjem vlasniku pomenute parcele bilo je dozvoljeno da obavlja građevinske radove na osam metara udaljenosti od ovog svojevrsnog dara prirode. Međutim, godinu dana kasnije, čini se da odluka nije imala nikakvu pravnu snagu i jasen je uništen.

Istnito.com
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by MAXIMUS »

U pravnoj državi platio bi kaznu toliko visoku da bi mu građenje zgrada prisjelo za čitav život !

EVO KANDIDATI ZA BUDUĆEG NAČELNIKA ... KAZNITE OVAJ VANDALIZAM I IMATE MOJ GLAS I MOJE PORODICE !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Nicky »

+4 glasa i od moje porodice definitivno. Ovo je za svaku osudu. Bezobrazluk i javasluk.
Last edited by Administrator on 03.08.2012. 20:48, edited 1 time in total.
Reason: Bespotrebno citiranje

User avatar
Boromir
Posts: 54
Joined: 05.01.2011. 21:49

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Boromir »

A nagledao se naš "stari" mnogo toga... I dobra i zla, ljubavi i mržnje, sreće i nesreće...Širio je svoje grane,kao da želi da zaštiti ceo grad, da kaže vjetru i oluji: "Stanite! - Ovaj grad je pod mojom zaštitom!" Nekada je pružao hlad turskoj i austrijsoj vojsci, gledao je Švabe i partizane i nikom nikada nije palo na pamet ništa drugo, osim da mu kaže :Hvala!" Bio je mnogo toga, bio je naš grad. On je bio mi, i mi smo bili on... Neraskidivo povezani i jedno drugom tako potrebni... Generacije su dolazile i odlazile, a on je i dalje stajao, ponosno šireći svoje stoljećima njegovane grane... Čuvao uspomene na prve ljubavi i prve poljupce, na sve što je naše živote ispunjavalo srećom... A danas se opraštamo od njega... Počivaj u miru ponosna starino!
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Franz »

Kako rece Boromir, prodefilovale vojske, srece i nesrece, gomile dogadjaja...a moglo je jos toliko. Medjutim dodje i doba maloumnika.
Its too late to change events
Its time to face the consequence

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by grlica »

ej , ne živi se za sjetu već za prošlost ...... kad ste tolike patriote ogradite prostor i zasadite novi u ime svih nas!
imam moćno pero - jezik srpski

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Nicky »

Pa da, i mocemo da mu se divimo za nekih...300 godina?

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by grlica »

za 300 , za 300 --- zaboravljaš da smo u savremenom dobu , bitan je trag .... svake dobre priče !
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Cipiripi »

Boromire lijepo receno sve....osim stoljeca:)
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by grlica »

stoljeće je slovenska riječ , isto ko tisuća , i to nije za zamjerku , ako srpski jezik mogu da opslužuju toliki turcizmi (neki su skoro ne zamjenjivi poput rakije..) zašto ne i stare slovenske riječi kojima smo se nekad davno onomad i sami služili.
imam moćno pero - jezik srpski

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by Brankica »

Boromir wrote:A nagledao se naš "stari" mnogo toga... I dobra i zla, ljubavi i mržnje, sreće i nesreće...Širio je svoje grane,kao da želi da zaštiti ceo grad, da kaže vjetru i oluji: "Stanite! - Ovaj grad je pod mojom zaštitom!" Nekada je pružao hlad turskoj i austrijsoj vojsci, gledao je Švabe i partizane i nikom nikada nije palo na pamet ništa drugo, osim da mu kaže :Hvala!" Bio je mnogo toga, bio je naš grad. On je bio mi, i mi smo bili on... Neraskidivo povezani i jedno drugom tako potrebni... Generacije su dolazile i odlazile, a on je i dalje stajao, ponosno šireći svoje stoljećima njegovane grane... Čuvao uspomene na prve ljubavi i prve poljupce, na sve što je naše živote ispunjavalo srećom... A danas se opraštamo od njega... Počivaj u miru ponosna starino!
Prelijepo receno!!!
Boromire,da se samo krivo ne shvatimo.Sta meni licno znaci taj jasen.Znaci mi veliko drvo koje sam primijetila dok sam isla kod Čolića na kafu.Oni u Americi odaaaavnoooo,ja ponekad tu prodjem.Ni mladost,ni hlad ni asikovanja.
Cak se ponekad pitam u kom je tacno dvoristu?
Hocu vam reci,grad je promijenio strukturu stanovnistva,ja nisam dosla sa ratom vec prije rata :-).
Bila sam sudionik vremena u kome se mijenjala struktura u gradu,kako ljudi sa strane tako i ovih iz okolnih sela,kojima mozda ,a mozda grijesim ,sam jasen ne znaci sto vama koji ste rasli zajedno sa jasenom.
Ili je nalogodavac zaista prnjavorcanin bez duse.
Na kraju,kao covjek,kao pedagog,kao neko ko radi sa mladima i treba prepoznati prave vrijednosti,uciti djecu tome uzela sam ucesce u akciji spasavanja jasena.
Nasa djeca,izvidjaci,su mozda u tim momentima bili bukvalno ismijani,pogotovo mi stariji sto smo sebi "to dopustili"!
Oni se bore za milione a mi za jasen :-)
Svakome njegove,ko zna jednog dana......otice i njihovi milioni poput ovog starog jasena.Ko zna,ne zelim nikome zlo,ali i oni koji uzivaju na takav nacin stecene milione,trebali bi se upitati sami pred sobom sta mogu od zivota ocekivati.
Da,dobio bi glas svako onaj ko bi stao tome u kraj,ko bi evo sutra dozvolio da izvidjaci tu zasade 300 novih biljki, ukrasnih stabala ili ruza,da to bude ogledalo mladih!
Ali ne na nasu zalost,tu nice nova stambena jedinica ,kako neko rece bas onaj covjek koji je gradio i na lazinoj vodi.
Jedino rjesenje da nase vlasti shvate da tako dalje ne moze je "BOJKOT" izbora.Ali totalan bojkot.
Treba ih ostaviti nek biraju sami sebe ako tako moze ionako oni svoje gradjane,narodski receno,ne zarezuju!

cicos
Posts: 200
Joined: 10.04.2010. 15:07

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by cicos »

Kada sam vidio sliku posjecenog jasena, nisam mogao a da ne prodjem i vidim. Sticajem okolnosti samnom je bila i majka koja dobro zna za taj jasen. Samo je rekla: "Josh fali samo bunar da zatrpaju".
Posle toga se sjetih onog starog obichaja kada je sin oca, "koji vise nicemu ne sluzi vec samo smeta", stavi na rame pa sa nim u planinu - " da ubije Boga u pogachi" . Ochito se vracamo korjenima na najgori moguci nacin. Prvo su poceli da se Bogu mole ni oni koji na crkvi vrata nisu znali pronaci a dupe im crveno od partijske knjizice sa sve srpom i cekicem na njoj a onda smo poceli da unistavamo sve sto pobjeci ne moze. Jedino smo ponizni pred onima koji su od nas jaci i kao zadnje p.... cjelujemo ruke stokakvim dusmanima. Rugamo se muslimanima i hrvatima da su nekada bili i oni srbi... na vrijeme su skontali kakva smo djubrad... U jednoj drugoj borbi sa nabijedjenim likovima koji umisljaju da su Boga uhvatili za tu i tu, pokusavao sam objasniti da zastava nije samo komad platna koji je mogao da posluzi da se od njega i gatje naprave. Moglo je ali nije. E za zastavu su mnogi dali zivot, onakvu pocijepanu i prljavu ali znase sta zastava pretstavlja... i onaj jasen je bio simbol Prnjavora ali ne ovog kakvog sada imamo. Nisam uzalud pisao onomad o kozama koje su brstile zivicu gdje nam je sada Partenon.
Dosli neki novi klinci sa kUferima punim para i moze im se i 'oce im se. Jasen nije nadzivio njih ali dok je klinaca koji ga se sjecaju ili fotografija , zivjet ce isti u sjecanju a svi ovi ljigavci su prolazni kao i njihove shushke.
Komentar o ogradjivanju - da je moglo da se spase to mjesto spaslo bi se sa jasenom, Sada kao "prazan prostor" je "na izvolte" onima koji su ga oborili onako "trulog i slabashnog i potencijalnu opasnost za buduca pokolenja". I ja sam mrcina stara ali koliko se sjecam da nikome nije pala grana sa tog jasena na glavu. Ako grijesim neka se udareni javi.

Svako svoj obraz nosi - jedino sto poslije covjeka ostane nakon sto mu vrijeme dodje da "ide" ...

jos samo bunar da zatrpaju pa mir Boziji.
Morao sam - ovo je bilo jache od mene. Ne pomazu ni roze ni teget tabetice.

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by regeman »

potpis
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by MAXIMUS »

Zanimljivo je da se niko nije niti počešao od ovih silnih ne vladinih , omladinskih organizacija ( čast izviđačima ) a stranačkim organizacijama ni traga ! Da li je moguće da su svi slijepi !? Za koji q**c dobijaju sredstva iz budžeta !?
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by regeman »

sem izvidjaca i nema drugih NVo, aktivnih cini mi se...
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by KAMIKAZA »

:? Ovo je moguce samo u nas,zalosno ,ako ima u nama duha i snage moramo borbu nastaviti ne vise za jasen,vec za sjecanje na njega,a naj bolji nacin da se ocuva sjecanje na njega je taj da ko god naidje kraj buduceg objekta,sprejom ukrasi fasadu i to ako je moguce rijecima JASEN ZIVI ili slikom iz sjecanje.Da podsjeti na bahatost pojedinaca ali i na to da narod nikad ne zaboravlja naneseno zlo.
DJECO NE DAJTE IM SEKUNDE MIRA NA TOM MJESTU;NAUCITE I VASU DJECU I DJECU VASE DJECE DA MRZE TAJ OBJEKAT I DA NA NJEGA BAR BACE KAMEN AKO NEMAJU BALON NAPUNJEN FARBOM. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by grlica »

dragi kami, što bacaš sihre i kletve na poduzetnike naše kasabe? :wink:
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by vrsta8472 »

Добро збориш Ками :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by MAXIMUS »

Sinoć provezen pokraj moje kuće oko 23 h ( PO MRAKU ! ) u pravcu Cera ... nije mogao stati na kamion pa je zapinjao za asfalt ( ostali i tragovi ) zvučao je kao da stenje i ispušta dušu !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by vrsta8472 »

Што ниси сликао?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Stari jasen "ponovo" na udaru

Post by MAXIMUS »

Nije mi palo na pamet !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Locked