Stari jasen

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Stari jasen

Post by aquarius »

A ovako treba da izgleda po završenju radova :


Image

http://bedem-md.com/

Žalosno :roll:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Stari jasen

Post by KAMIKAZA »

Vec su na slici sklonuli kucu od Njezica. :) garant je i u njih temelj napala neka gljivica pa ce morati da je sruse. :lol:
Gdje ce da stave ovo drvece sa slike kad su nabili zgradu na medje komsijama,ovi parkinzi ce ako budu gradjeni da se nadju na ulici ,jer nacrtani auto je 5 metara trotoar i prostor ispred ulaza preko 2 metra,... imam osjecaj da ce nastati jos jedna jednosmjerna ulica u gradu :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Stari jasen

Post by JOKARA »

Грлице,
ови наши су се исто тако насикирали за старим јасеном као и ти радници што неће да га посијеку храст. То се на њих не односи они су посјекли труло дрво које је пријетило да неког угрози. :(
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Stari jasen

Post by Opti Myst »

I dalje se narod protivi a cijela država pokušava naći rješenje.
Peticiju za spas hrasta potpisalo do sad preko 5.000 ljudi.
Živo me interesuje kako će ovo završiti.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/392241 ... oko-drveta

Rešenje za naš hrast star šest vekova: Holanđani napravili autoput oko drveta

Image
Hrast koji se nalazi između dve trake autoputa 58 kod Ajndhovena u Holandiji
Otkad je saopšteno da će hrast star šest vekova u mestu Savinac kod Gornjeg Milanovca, koji se nalazi na sredini trase budućeg puta Beograd - južni Jadran biti posečen, građani, ekološka udruženja, nevladine organizacije su se pobunili, tražeći rešenje kako bi se drvo staro 600 godina sačuvalo

Na Fejsbuk stranici “Oplaneti se! Recikliraj” postavljena je fotografija hrasta koji se nalazi između dve trake autoputa od Ajndhovena do Vlišingena u Holandiji, poznatog kao “hrast na autoputu”, kako bi pokazali građanima da postoji i druga opcija.
- Postoje dva rešenja: ili da trasa obiđe hrast, ili da se on saseče, što je neprihvatljivo, jer gubimo stablo koje je od izuzetne starosti - smatra Aleksandar Lučić iz Instituta za šumarstvo.

Ne dirati hrast!

Bojan Milovanović, predstavnik neformalne grupe “Hrast gerila”, smatra da hrast ne može da se presadi u ovo doba godine, da stablo nije potpuno zdravo.

- Hrast i sada zahteva posebne uslove. Treba da se vodi briga o navodnjavanju. Dobra strana je što je od njega na 10-15 metara bunar, pa je to i razlog njegove vitalnosti - zaključuje Milovanović.

Lučić napominje kako je ovakvih stabala malo u Srbiji, i smatra da bi izmeštanje desne trake prema Čačku za 10 metara bilo idealno rešenje.

- Mogle bi da se saseku grane kako bi se smanjio obim drveta, a onda bi čak mogla da se napravi i turistička atrakcija, da se postavi znak i svako ko bude prolazio novim putem sigurno će poželeti da stane pored drveta tolike starosti - priča Lučić.
Hrast je vekovima služio kao mesto za molitvu umesto crkve, a Lučić smatra da je upravo zbog toga ovoliko dugo i opstao.
Zemljani radovi na izgradnji Koridora 11 oko stabla su urađeni, ali hrast još nije odsečen jer postoji verovanje da će doneti zlo onome ko to učini. Kada su saznali o čemu se radi, iako su muslimanske veroispovesti, radnici firme “Az virt” iz Azerbejdžana koji izvode radove, odbili su i da se približe stablu.

Ministar građevinarstva i urbanizma Srbije Velimir Ilić najavio je pre nekoliko dana da će se hrast sačuvati i presaditi na drugo mesto, ali su stručnjaci ocenili da je teško da će drvo, ukoliko se to i uradi, moći da preživi takav zahvat.

Protest građana

Ekološka udruženja i građani juče su u selu Savincu, pored Gornjeg Milanovca organizovali protesni skup zbog planirane seče hrasta.
Narodni poslanik, i predsednik “Zelenih Srbije” Ivan Karić kaže za "Blic" da bi sve osim pomeranja trake bilo neprihvatljivo i rizično jer hrast ne bi preživeo bilo kakvo pomeranje ili seljenje.

- On je sam po sebi atrakcija, to je prirodna vrednost starija od 600 godina, i on predstavlja relikt starih evropskih šuma hrasta kojih više nema, jer su posečene - priča Karić.
U saobraćajnom institutu CIP, koji je projektant autoputa na “Koridoru 11”, navode da bez direktora koji je odsutan ne mogu da daju izjave, a iz “Koridora Srbije” poručuju da je "ministar Ilić okupio grupu stručnjaka sa Šumarskog fakulteta koji će pronaći rešenje, a da će oni raditi sve što im ministarstvo bude naložilo".
Hrast u Savincu, koji se smatra zapisom - osveštanim drvetom koje služi pri verskim obredima, visok je više od 40 metara. Obim stabla prelazi sedam i po metara.
Peticiju za spas hrasta potpisalo je do sada više od 5.000 ljudi.
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Stari jasen

Post by JOKARA »

prosvjeta wrote:Опрости, то ми је у комшилуку па знам, није било труло но на против...
Ма знам друже, бавиш се писањем, ово је било у пренесеном значењу ( чини ми се да тако кажу језикословци ).
Па сликао сам се заједно са дјецом код тог јасена и био оштри противник тог резања али пар гласова је пресудило.
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen

Post by vrsta8472 »

Opti Myst wrote: Živo me interesuje kako će ovo završiti.
Овако


А ко се сјећа, још и наших Извиђача и њихових покушаја да спасу наш "стари јасен".

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Ispred Gimnazije bio je hrast, ogroman. Mjesto okupljanja omladine, u vrijeme kada sam ja bio mlad. A vjerovatno i godinama prije. Kao gimnazijalac pisao sam sastav na temu stari hrast ispred Gimnazije. Bilo mi je teško kada je došlo vrijeme da se obori. Nije oboren radi izgradnje nekog objekta. Sjećate li se hrasta ispred Gimnazije? Kažu da je bio star 500 godina. Ne vjerujem da je to moguće, ali tako se pričalo.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Stari jasen

Post by KAMIKAZA »

Ja sam se bojao one zeljezne kuke na njemu,stariji djaci su plasili mladje da su na tu kuku vjesani ljudi .On je bas i u nase vrijeme bio u losem stanju,trebalo je izdrzati tolike godine medju djecom. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen

Post by vrsta8472 »

За тај храст била је везана једна, урбана легенда. А то да је покојни проф. Ђоле израчунао колико се из тог храста може направити чачкалица! Сада да ли је то истина или не, не знам. Али знам да је храст срушен, због киоска који је постављен на његово мјесто. Сада само имају темељи од тог киоска.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Храст је срушен због постављања киоска? Првокласна лаж. Ако се неко насуче на ову небулозу, значи да као манипулатор ниси за бацање.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen

Post by vrsta8472 »

А јасен, зато што му је дебло труло :smt005
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Писано је већ, у налазу вјештака је стајало да је труо коријен, а не стабло. Али зашто очекујеш да ја браним нешто што нисам потписао ни урадио? Само сам скренуо пажњу на чињеницу да је оборен платан у Београдској улици, јер је било неминовно. Такође и стари храст испред Гимназије, било је неминовно. По налазима вјештака, ни јасену није било спаса. У ову причу око јасена се идеално уклопила прича о изградњи стамбене зграде. Будимо искрени, око рушења платана и храста није било никакве прашине, није се имало кога напасти. Са јасеном је друга прича. Зеленаши, тајкуни... На крају крајева, ни то не могу да негирам, али онда су то морали момачки да подмажу, јер се ради о владиној институцији која је одобрила обарање јасена. Општинска власт није ни имала те ингеренције.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen

Post by vrsta8472 »

svraka wrote: Само сам скренуо пажњу на чињеницу да је оборен платан у Београдској улици, јер је било неминовно. Такође и стари храст испред Гимназије, било је неминовно. По налазима вјештака, ни јасену није било спаса.
Мислим да си ти једина особа у граду, која вјерује у ту причу.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Адвокат Сарић је такође вјеровао у ову причу. Сјећаш се, већ сам писао о томе. Значи нисам једини.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Stari jasen

Post by ZMIJA »

svraka wrote:Писано је већ, у налазу вјештака је стајало да је труо коријен, а не стабло.
U nalazu tog vještaka moglo je stajati I da Šarac jahao Kraljevića Marka ,a vino je i onako redovno pio i pola Marku davo.
Svako staro drvo ima nešto trulo,a pomenuti jasen je bilo jedro i zdravo drvo,a priča o trulom korjrnu je za neupućene,da se izvadi i korijen, onda bi u nalazu tog vještaka vjerovatno pisalo da je tlo rastresito. :smt005 :smt005 :smt005
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Stari jasen

Post by KAMIKAZA »

Nebi da sudim jer nisam sudija,ali da je trulo korijenje drvo bi se osusilo,da je imalo bilo kakvo oboljenje osim tajkunomanije,bilo bi znakova iznad zemlje,znaci nismo ludi,svjesni smo da je neko nekoga podmazao,znamo i da je sitni tajkun Vlado i sam kupio prije na dve tri godine istu parcelu i odustao kad je shvatio da se ta stvar ne moze odraditi sa lokalnim strucnjacima,koji su tu za male pare.Naravno da je veca institucija i vece mito,ali nije tu napravljen svinjac,pa da je jadni tajkun morao da izgubi na tom crnom poslu,ali sta ces sve to ima svoje.Svi mi znamo sta je i kako je,ali hocemo ipak da kazemo da mi nismo ovce i ako je vec ovako kako jeste i ako je sve otislo u PM,ne moramo klimati kao ovnovi glavame,mozemo bar ponosno da cutimo ili klimamo glavom u nezeljenom smjeru. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Stari jasen

Post by vrsta8472 »

KAMIKAZA wrote:mozemo bar ponosno da cutimo ili klimamo glavom u nezeljenom smjeru. :wink:

Лајк :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Stari jasen

Post by svraka »

Jasen je bio zdrav. I korijen je bio zdrav. Možda je samo zemlja bila odveć rastresita. Mislim da ste u pravu, priznajem svoju zaglupljenost. Nije grijeh priznati grešku, nadam se. Eto Vrsta, ni ja više ne mislim da je jasen bio za rušenje. Ostalo je još samo da i tvoj mentor promijeni mišljenje. Mene si osvijestio, valjda ćeš i njega.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Re: Stari jasen

Post by seljak iz skakavaca »

Ovo u Srbiji je teska budalija,.. Ko moze da opravda dodatnih 30 miliona eura (ne gotovine, vec kredita, znaci- jos vise) za projektovanje i obilazenje zbog drveta koje moze, a ne mora, da se srusi u medjuvremenu dok izgrade put,..
Nikako ne zelim da kazem da nemam respekta prema izdrzanim godinama, i na neki nacin, prirodnom spomeniku, ali,..
Svijest o prirodi/ekologiji je super stvar, ali, gdje tu socijalna svijest...
Naj crnje mi je kada se jos u to sve umijesaju NVO ili stranke, poput onog kamena za Kustu, u Hercegovini.

User avatar
Moderator
Posts: 128
Joined: 24.01.2008. 20:38

Re: Stari jasen

Post by Moderator »

SVI POSTOVI KOJI NEMAJU VEZE SA OVOM TEMOM SU PREBAČENI OVDJE

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Stari jasen

Post by aquarius »

Jasen posječen, zgrada napravljena, tema pod katanac i u arhivu.
NAŽALOST !!!
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Locked