Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
droplja
Posts: 813
Joined: 27.10.2010. 13:54

Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by droplja »

Evo otvaram jednu po meni veoma dobru temu ,gdje mozemo davati svoja konstruktivna misljenja, vezana za preduzetnistvo, trgovinu,proizvodnju,turizam,poljoprivredu i ostale djelatnosti.
Kako napraviti dobar projekat koji ce biti isplativ za nekoliko godina?
Koliko banke pomazu preduzetnicima?
Subvencije od drzave ,vezano za uzgoj poljoprivrednih kultura?
Kako pronaci plasman robe na strano trziste?

Mislim da ovo zanima svakoga mladog covjeka,i da treba ovakvim stvarima da se okrecemo i nalazimo resenja otvaranja novih radnih mjesta i zaposljavanje veceg broja radnika.
Evo nacelnik je neku vece ,spomenuo otvaranje nove poslovne zone u nasem gradu.
Sta to znaci za Prnjavor?
Kako dovesti strane investitore da ulazu u nas grad?

Sve su ovo pitanja koja muce najveci dio gradjana nase opstine ,koji nisu zaposleni ,pogotovo populacija mladih ljudi i kako rijesiti ovaj problem.
Mozemo na ovu temu pricati mnogo u smislu kritike,ali ja zelim da pokusamo naci neka kvalitetna rijesenja i ideje kada je upitanju preduzetnistvo.
Ne diraj lava kada spava.....

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by Vucijak »

Droplja mislim da si ovo trebao napisati pod temu HUMOR.
Dobar biznis mozes da napravis ako odes kod kiklopa Kalabica, platis mu 10000km
i mozes da biras kakav god hoces biznis da radis! :lol:
Kakva bre strana ulaganja pominjes jesi se mozda najeo ludih gljiva ?
Nas odavno svi zaobilaze na milion kilometara nema ovdje nikad vise napretka
za hiljadu godina ! :(
Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by regeman »

Konacno nesto pametno i od droplje.
Ja predlazem proizvodnju meda :D
Moja tazbina to radi, ima posla dosta. Ne moze se nista preko noci, ali kad se razvije moze fin porodican biznis da bude.
Sto se tice plasmana, to solo ne moze nikako, mora drzava nekako da promovise ili da placa nekoga ko c dizati standrade i ostalo. Papirologija i kamate su zlo, tako da je vecini bolje raditi na crno i biti konkurentan nego sve poplacati i nema te nigdje.
Evo ovaj lik sto je kupio Savu iz Bijeljine, doveo neke Nijemce, da mu naprave sve zivo za izvoz vani, bar tako pise na netu...znaci reklama, plasman, logistika...
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by che »

Ukljuciti se u politiku! :smt003
Procitati djelo Nikole Makijavelija i osnovnu ideju "Cilj opravdava sredstva" primijeniti u praksi.
Po mogucnosti upasti u vladajucu partiju ili cekati pogodan trenutak kada ista iz opozicije prelazi u poziciju vlasti.
Onda na sljedecim lokalnim izborima naci nacin i upasti medju kandidate na listi, pa na teren.
Lagati narodu kako su drugi losi a nasi dobri. Kako cu ja promijeniti politicku situaciju u gradu, potom u republici a onda i na svjetskom nivou :P
Aktivirati prijatelje da lobiraju, posvadjati se sa prvim komsijom, familijom koja ne misli isto itd. Svoje drugove iz partije podrzavati u svemu ali im u stvari raditi iza leđa sklapajući pakt i sa samim đavolom radi par glasova.
Postajes narodni tribun i automatski "velika faca" u Prnjavoru.
Imas svoju kafanu gdje se raja okuplja i polemise, smijes se onoj bagri kojoj sam lagao za bolje sutra, plata lijeze na racun a ti ne radis nista.
4 godine uzivas plodove rada a onda probas ponovo vlastiti biznis da unaprijedis i ponovo se kandidujes. Ako opali i drugi put miran si 4 godine.
Sjednes i racunas 12 mjeseci x 4 godine= :shock: a ako ubodes jos 4 car si.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by KAMIKAZA »

Che je rekao sve :D samo jos da je pomenuo farmu biba,znali bi i na koga misli :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by vrsta8472 »

Н Е М О Г У Ћ А М И С И Ј А :!: :!: :!: :!: :!:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

OldTownBoy
Posts: 137
Joined: 09.02.2010. 13:40
Location: negde u gradu

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by OldTownBoy »

Nista nije nemoguce ali tesko u svakom slucaju . Mozda bi covjek skromnih prohtjeva nesto i stvorio ulozio sebe i novac ali pored nezainteresovane drzave da podrzi svako radno mjesto na svaki moguci nacin imamo i lesinare tj. ljude bez ideja ali sa nesto novca . Kada vide lesinari da neko krece uzlaznom putanjom i pri tome misle da novci padaju sa neba ( tako uvjek izgleda tudji posao ) ne libe se bilo kojih sredstava da vas uniste da li slanjem inspekcija ili konkurencijom koja se ogleda u poslovnoj ideologiji >samo da njega unistim , radicu na nuli ako treba i u minusu a onda sam na konju<
Losa atmosfera za bilo kakva ulaganja pogotovo ako se uzme u obzir da danas moras biti pored svega i PODOBAN da bi imao bilo kakve sanse da prezivis sve gore navedeno .
um caruje a Dundo Maroje

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by pat »

Ovo je interesantno!
Pokretanje posla u Prnjavoru za mladog covjeka trenutno predstavlja borbu sa vjetrenjačama.
Bazirati cu se na malu lokalnu privredu.
Ici cu redom:
1. Administracija (spora, komplikovana i prezahtjevna "daj mi uvjerenje da imas sva uvjerenja, koju paru na kavu i rucak, pa cemo vidjeti sta cemo sa tobom")
2. Dabzine (visoke, previsoke, neracionalne, često onaj ko ih plaća pita se zasto ih placa, pogotovo mladog covjeka bi trebalo osloboditi svih nameta opstine i drzave, makar u prvoj godini dok ne "stane na svoje noge", jer vec u startu mu je dosta stanarine, struje, vode, smeca, telefona, na koje i onako placa porez )
3. Organizacija male privrede (posebno podsticati zanatske i proizvodne djelatnosti oslobadjanjem dadzbina koje sam gore naveo, regulisati broj radnji, npr. ako u Prnjavoru ima dvadeset kafica, dvadesetiprvi ne bi mogao pozitivno poslovati, tako da ga ne treba ni otvarati jer ce i ugroziti poslovanje ovih dvadeset, napraviti godisnji plan potrebnih firmi koje bi mogle pozitivno poslovati i njih stimulisati, eventualno ako nema ko da pokrene posao,traziti stranog investitora, sa kvalitetnim programom iz evrope ili nekog drugog dijela svijeta i ponuditi mu odredjene ustupke kao sto su kvalifikovana radna snaga, pa bi se tako iskoristio i biro za zaposljavanje, da ne bude samo prostorija koja ima uticnicu koja jedino sluzi da bi se u nju ukljucilo kuvalo za kafu i biljezili oni koji nemaju posla)

Vjerujem kada bi se ove tri stavke rijesile, da bi strani investitori dosli sami, a onda bi imalo smisla i nesto pokretati.

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by Franz »

pat wrote: i biro za zaposljavanje, da ne bude samo prostorija koja ima uticnicu koja jedino sluzi da bi se u nju ukljucilo kuvalo za kafu
Legendarno kuvalo za kafu. Haha, simbol naseg podneblja.
Image

Eh, nema tog ormara u skoli, opstini, sudu, stan'ci milicije, bolnici... iz kog nije virio kabl ove popularne sprave.
Situacija koja bas bode oci i uvijek me nasmije. :)
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by dkrajina »

--
Last edited by dkrajina on 06.12.2011. 09:13, edited 1 time in total.
zivot je surov

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by Magyar »

droplja wrote:Evo otvaram jednu po meni veoma dobru temu ,gdje mozemo davati svoja konstruktivna misljenja, vezana za preduzetnistvo, trgovinu,proizvodnju,turizam,poljoprivredu i ostale djelatnosti.
Kako napraviti dobar projekat koji ce biti isplativ za nekoliko godina?
Koliko banke pomazu preduzetnicima?
Subvencije od drzave ,vezano za uzgoj poljoprivrednih kultura?
Kako pronaci plasman robe na strano trziste?
Bio sam skroz zaboravio na ovo sto cu sad da napisem. Vec sam se bio preorijentisao da uz pomoc forumasa otvorimo javnu kucu i razvijamo malu privredu u nasem "velom mistu" :D , ali prvo ovo da napisem :D

Negdje u ovo doba 2010 godine skupi se nekih 20-ak, da kazem ozbiljnih vocara( ljudi koji imaju vocnjake :D ) i rijese da osnuju poljoprivrednu zadrugu, koja bi se bavila nabavkom raznorazne hemije koja se koristi u vocarstvu, nabavkom djubriva, resavanjem prodaje svog voca koje proizvedu ovi poljoprivredni proizvodjaci tj. vocari.Jednostavno htjeli smo da se udruzimo jer bi tako bili i konkurentniji na trzistu, imali bi vece kolicine robe, mogli bi da nabavljamo repromaterijal po nizim cijenama itd. Da naglasim da se tu radi uglavnom o jabukama i kruskama, cca 30-50 hiljada stabala, kad se sve sabere. Uglavnom, ljudi se okupe, odrze skupstinu, rijese svu mogucu papirologiju i predaju to na sud neki banjalucki u kojem se vrsi registracija firmi, zadruga ili cega vec ne, uglavnom koji je nadlezan za to. E sad, nekom sugavom nesrecom desi se da se osnuje i privredni sud na koji se prenose nadleznosti oko tih registracija zadruga i cuda. Dobro, malo smo cekali, ali nadali smo se da ce poceti da radi ovaj privredni sud u roku od bar tri mjeseca, registrovace nam zadrugu, i moci cemo bar da nabavimo dio sredstava za tekucu sezonu koja je vec uveliko pocela i eventualno da obezbedimo prodaju preko zadruge. Privredni sud je u medjuvremenu proradio, ali oni nasi papiri o registraciji su izgleda zaglavili u nekoj ladici iz koje ne izlaze tako lako. Ili mozda izlaze ako se nekome stavi malo mnogo para u kovertu :smt002 Da ne duzim dalje, papirologija je predana na sud polovinom februara 2010 godine, a evo sad je vec skoro februar 2011 godine :!: Jos nema odgovora, jos zadruga nije registrovana, svi se pitamo zasto :!: :!: :!: Eto toliko o biznisu u Prnjavoru, i uopste u ovoj nasoj drzavi :roll: Eto toliko od mene, sto se tice biznisa :)
Sve što možeš danas, uradi juče!

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by murgo »

Najveci problem je korupcija! RS je koruptna i trula "drzava" od glave do pete! Ima ona narodna "zmija se ubija od glave", pa ne treba mnogo razmisljati odakle treba da se pocne! Samo mi ne dirajte ovu Zmiju (mog bivseg komsu Droplju!) sa foruma, jer je forum postao interesantniji sa njima! :smt005
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
droplja
Posts: 813
Joined: 27.10.2010. 13:54

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by droplja »

Sa svima se mogu donekle sloziti,i znam da je to veki problem poceti od nicega i ocekivati neku finansijsku dobit za neko kratko vrijeme ,kada se uzme u obzir procedure ,administracije,banke sa ogromnim kamatama,minimalnim podsticajima itd.
Ali niko osim Regemana nije dao nikakvu ideju,kao da nismo zainteresovani za ove stvari,danas mladi samo cekaju da zavrse skolu i SVI hocu u opstinu ili neku drzavnu sluzbu,gdje su na budzetu i rade 8h,sa 3 pauze ,vikend slobodan i da plata bude po mogucnosti jedno 2000km.
Evo i forum je pokazatelj da je lakse kritikovati vlast i politicare ,jer to je najlakse ali niko nije dao resenje kako da izadjemo iz problema i napravimo neki dobar projekat koji ce biti isplativ za par godina.
Mozda smo trebali otvoriti temu : Gdje se vidis za 5 ili 10 god?
Neko ce reci politicari diktiraju sve poslove u gradu,bla bla..... ima tu istine to niko ne spori ali ajde da mi pokusamo razbiti taj stereotip o zavjerama ,vezama,tenderima i ostalim korupcijom koja je uvijek bila prisutna u svakom drustvu.
Evo ja predlazem proizvodnju ORAHA, vise informacija mozete naci ovde http://www.agroklub.com/vocarstvo/orah- ... asada/959/
Ne diraj lava kada spava.....

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by regeman »

Investicije i razvoj moraju od vrha da krenu da se sredjuju, konkretno vrha drzave.
Drugo, cini mi se da mi nemamo ni firmu koja kontrolise kvalitet...moja tazbina se malo raspitivala oko prozivodnje meda i generalno, poreski uslovi i opterecenja za firme svakojaka, bankarski krediti tjeraju ljude da rade ilegalno, jer drukcije nemaju dobit.
Po meni, bilo bi korisnije ukinuti turisticku organizaciju opstine Prnjavor a ojacati ove u poljoprivrednom sektoru, pa ima dosta kadra na opstini. Realno, za turizam smo go k. dok u poljoprivredi i ima nade.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by dkrajina »

Ljudi problem je u politicarima,najunosnije je proizvodnja mleka evropa se bori za svaku litru ali ovi nasi nedaju da se izvozi.
Ja sam nase mleko nosio u EU u mljekaru da urade analizu (to cisto iz znatizelje)oni nisu mogli da veruju koji je to kvalitet.
Ali nasi koce izvoz zato sto njima ostaju prazni dzepovi.
Jako interesantno i za orahe kao sto droplja rece,ali kako da izvezes vani to je veeeeeeeeeeeeliki problem.
Dok smo u rukama politicara nista od posla nazalost.
zivot je surov

User avatar
W204
Posts: 236
Joined: 09.04.2009. 12:19
Location: Honduras

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by W204 »

Prilikom otvaranja obicne radnje STR je potrebno:
1. Dosta zivaca
2. 100 tona rjesenja i odobrenja
3. Minimalno 5.000 KM za razne opstinske takse, republicke takse, komunalne takse, komunalne naknade, rjesenja , fiskalna kasa, pecat, JIB, PIB , i jos mnogo toga , a radnju treba napuniti i robom a i za to trebaju pare..
Zatim pocinju da dolaze racuni za vodu, struju, fiskalnu kasu, kirija, smece , vodjenje knjiga(oko 500KM) svaki mjesec.
I kako covjek da opstane u tom jadnom poslu koji hoce da radi kada ga ogule do gole koze na samom pocetku?
Znaci za nekakav ozbiljniji posao u pocetku je potrebno imati kapital od barem 100.000KM .

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by Magyar »

Hoces reci da ovo sto sam ja napisao o poljoprivrednoj zadruzi nije ideja :roll: ? Ja se bavim proizvodnjom kruske, i prosle godine smo napravili i nesto rakije koja je pristojnog kvaliteta. Sve sam uradio, nabavio ambalazu, osmislio ime, upakovao stavio etiketu, sve do onoga kad bih trebao to istu rakiju i da legalizujem. Trebao bih i da zastitim autorska prava na ime rakije, ali ne ovde kod nas, jer mi samo ovde i vrijede, trebao bih da odem u Svicu i da to tamo uradim. E sad, ta sva legalizacija mnogo kosta. Dzaba mi sto imam kvalitetnu rakiju, ambalazu kad nemam mogucnosti da to legalizujem. I nemojte da se zavaravate, poljprivredu ko nije iskusio ne zna da je to krvav lebac, a to mladi nece, svi bi `ljeba bez motike !
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by ananasmijana »

Treba otvoriti još jedan kafić.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by KAMIKAZA »

:D Ti mala da sutis dok te nismo ...... sva cetvorica ,momeeentalno :D Dje si Anaaaaa sreco moja,pa mi ovdje diskutujemo danima a tebe nigdje,samo se pojavljujes kad je u pitanju biznis i pare,kao da si rod ovom nasem zlotvoru Dragojlu. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by ananasmijana »

Normalno, kaj cu s vama sirotima. Kad vec ne mogu unovciti pamet, daj da bar ulozim u nesto konstruktivno.. Jel me primate natrag?

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by KAMIKAZA »

Ma tebe uvjek, :D Nego gdje si ti bila kad se onaj nas Land Rover slikao sa Mesicem ? :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by ananasmijana »

Iskoristila vrijeme da skoknem do Bosne po jeftine pljuge i kavu. Jesu nas izmirili?

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by KAMIKAZA »

:D Aaaaaaaaaahaaaa a ja sam mislio da si otisla u posjetu Sanaderu :D da mu doturis malo kafe i cigara,jadan najebao je. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
droplja
Posts: 813
Joined: 27.10.2010. 13:54

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by droplja »

Kamikaza imas temu politika pa tamo cepaj,prijavicu te adminu kao mene sto je prijavio Rege :smt005 :smt005 :smt005
Samo ja necu traziti tvoj ban,nego neku pametnu ideju za neki dobar biznis,jer na temi politika jedna te iste stvari se ponavljaju 3 mjeseca,nemozemo formirati vlast kao oni u Belgiji :smt003
Ne diraj lava kada spava.....

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Kako napraviti dobar biznis u Prnjavoru?

Post by regeman »

ja sam tebe prijavio zbog uvrede, ali vidi se da napredujes sto vise provodis vremena sa nama forumasima :smt006
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Locked