SVETI NIKOLA vs DEDA MRAZ

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

SVETI NIKOLA vs DEDA MRAZ

Post by sagittarius_rex »

Jedna od posljeratnih dilema, ja sam odrastao uz Deda Mraza, i ne mislim da je to pogrešno, ali bih volio da moje djete dobija paketić od Svetog Nikole, mada ne bi bilo loše da dobije od obojice.

Želim da čujem i vaše mišljenje na ovu temu.
>>>---------------------->>>

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ђеда мраза су измисли Протестанти као замјену за Св. Николу. Зато ја свој глас дајем Св. Николи :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Moja djeca su jutros dobili poklone od Sv. Nikole i taj osmjeh i radost niko ne može zamjeniti !!!
Međutim za novogodišnje praznike posjeti ih lično Deda Mraz i uruči im paketiće sa slatkišima !
Lijepi običaji , pogotovo za djecu i trgovce :lol:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Post by sagittarius_rex »

Da, trgovci bi volili kada bi se još koji lik izmislio... :D
>>>---------------------->>>

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

Sv. Nikola.

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

Ma naravno, Sveti Nikola.
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Sveti Nikola!
Djedja Mraz je ionako djelo Coca Cole, koje je zazivjelo u narodu..
I da, nesto mi zanimljivo.. U citavom svijetu se Jelka kiti za Bozic(!!!), a isto tako i "Djeda Mraz" daje poklone za Bozic; samo je to kod nas na balkanu drugacije, odnosno- oboje simbolizuju novu godinu..
To je, barem po meni (tj kako ja to shvatam, hehe) VALJDA "kriva" nekad komunisticka vlast koja je forsirala praznovjerje- ali eto da bi sacuvala ZARADU, "prebace" to u Novogodisnja desavanja (a sta zazivi u narodu, zazivjelo je)..
A i, cemu bi se muslimancici radovali :lol:

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Stvarno seljak nisi duhovit ...
Ne mogu da vjerujem da i na najbanalniju temu moras biti tolika SIROVINA !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Sve u dure, nisam nista lose mislio, a ni napisao.. Samo to da bi jednom dijelu gradjana BiH bila uskracena sreca, radost.. Dakle...

Ili sam ja tebe povrijedio sto sam rekao da je Deda Mraz reklamno djelo neke tamo firme, pa si iz tog izvukao da on zapravo i ne postoji :( Postoji, postoji :D

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

Sveti Nikola i prnjavorski bajkeri:)

http://www.youtube.com/watch?v=9k_U5kkz ... annel_page

Momci u toku dana obisli vrtice i djeci urucili 200 paketicha.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Svaka čast bajkerima !!!
Stvarno su pozitivni , vidio sam ih , izgledaju fantastično !!!

SIS - maaa ne !!! Zasmetalo mi što reklamiraš Američki proizvod koka-kolu ...
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Djeca se nece zaliti kad ih posjeti jedan ciko sa poklonima za Sv Nikolu, jedan za Novu Godinu i jedan za Bozic. Kao da je bitno kako ga zovu. I svi srecni, i novcanik prazan :)


Samo niko nije racunao na tri praseta....
http://www.youtube.com/watch?v=WaDgqDQkgXU

Sta cemo sad?!

zacaria
Posts: 1041
Joined: 20.08.2006. 19:35

Post by zacaria »

+ Djed Mraz
on je pedofil...
O fredlani gruntibugli..Vaše mikturacije jesu mi ko plurdlani garblikoči i lurdgni sni
Grupe, zazivam Ti,I huptozno da dranglaš me krinklim bindlvurdlama / ili da te bacim međ gobervarte svojim blarglgnječuronom čuvaj se ako te ne!"

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

seljak iz skakavaca wrote:Djedja Mraz je ionako djelo Coca Cole, koje je zazivjelo u narodu..
:smt018

http://www.net.hr/webcafe/page/2008/05/16/0801006.html
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

seljak iz skakavaca wrote:Sveti Nikola!
Djedja Mraz je ionako djelo Coca Cole, koje je zazivjelo u narodu..
I da, nesto mi zanimljivo.. U citavom svijetu se Jelka kiti za Bozic(!!!), a isto tako i "Djeda Mraz" daje poklone za Bozic; samo je to kod nas na balkanu drugacije, odnosno- oboje simbolizuju novu godinu..
To je, barem po meni (tj kako ja to shvatam, hehe) VALJDA "kriva" nekad komunisticka vlast koja je forsirala praznovjerje- ali eto da bi sacuvala ZARADU, "prebace" to u Novogodisnja desavanja (a sta zazivi u narodu, zazivjelo je)..
A i, cemu bi se muslimancici radovali :lol:
E SELJAK,NISI U PRAVU...EVO MI SMO OBEZBIJEDILI PAKETE,A SVETI NIKOLA IH JE URUCIO NASOJ DJECICI..I VELIKI BROJ MEDJU NJIMA JE BILO IZ MUSLIMANSKIH PORODICA.
I BILO JE LIJEPO VJERUJ,OVAJ NAS SVETI NIKOLA NIJE PRAVIO RAZLIKU MEDJU DJECOM :wink:

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

marianna wrote:Djeca se nece zaliti kad ih posjeti jedan ciko sa poklonima za Sv Nikolu, jedan za Novu Godinu i jedan za Bozic. Kao da je bitno kako ga zovu. I svi srecni, i novcanik prazan :)
E STA TI JE BITI RODJEN U DRVARU :lol:

kum1
Posts: 450
Joined: 19.04.2007. 10:41
Location: Prnjavor
Contact:

Post by kum1 »

Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji, u pokrajini Liciji u 3. stoljeću. Imao je bogate roditelje koji dulje vrijeme nisu mogli imati djece, pa su od Boga izmolili malog Nikolu koji ime dobija po stricu biskupu u Miri, nažalost njegovi roditelji ubrzo umiru i Nikola ostaje sam. Rim oko 1437.Postaje svećenik želeći širiti ljubav i dobrotu. Uskoro mu umire stric, biskup Mire i svi misle da će ga Nikola naslijediti. No, on skroman i u strahu od te časti bježi u Palestinu gdje živi samačkim životom. Vraća se za nekoliko godina upravo kad umire biskup, nasljednik njegova strica. Ovaj puta nije mogao pobjeći te postaje biskup. Od tada noći provodi moleći, a dane pomažući nevoljnima i šireći vjeru.

Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa. Poput Isusa smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara. Svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kost u grlu, te ga nazivamo i zaštitnikom djece.

U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga. Iscrpljen pokorom i poslovima umire 6. prosinca 327. godine te je pokopan u Miri, gdje se i danas nalazi sarkofag u koji je nekoć bilo položeno njegovo tijelo. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje se i danas nalaze njegove relikvije...

U blizini roditeljske kuće sv. Nikole, živio je čovjek, nekad bogat, ali izgubio je carsku službu i sav imetak. Imao je tri kćeri, koje bi se mogle udati, ali im nije mogao dati miraza. I nesretni otac odlučio je trgovati ljepotom i mladošću svojih kćeri, da tako zaradi. One su se pomolile Bogu, da ih izbavi od toga zla i spasi njihovu čast i poštenje.

Sv. Nikola nekako je doznao za tu odluku nesavjesnog oca pa uzme vrećicu, napuni je zlatnicima, umota u platno i, prišuljavši se noću potajno do kuće, ubaci zamotuljak kroz prozor. Otac onih djevojaka začudio se, kad je ujutro našao onoliki novac. Vidjevši kako je svota dostatna da časno uda jednu kćer, opremio je i miraz joj dao. To se dogodi i po drugi put; nađe, jednog jutra i drugu vrećicu sa zlatnicima. Spremi on i srednju kćer. Dalje priča ima dva kraja:

A kad je i to bilo gotovo, sve mu je nešto govorilo, da će onaj dobrotvor i po treći put doći pa ga je u zasjedi čekao nekoliko noći. I doista, baš kad sv. Nikola ubaci svoj dar i za najmlađu kćer, skoči otac, stigne neznanca i prepozna u njemu Nikolu. Unatoč zaklinjanju neka šuti, sretni otac je razglasio po cijelom mjestu radosnu vijest.
Drugi kraj priče ide ovako: Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka, pa se domislio, popeo na krov i zlatnike ubacio kroz dimnjak. Kako su se na otvorenom ognjištu sušile čarape, zlatnici su pali u njih, i od tuda dolazi stavljanje poklona bilo u čarape ili čizmice, i Djed Mraz koji poklone spušta kroz dimnjak

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

@Che
Sasvim normalno, posebno zato sto bi u suprotnom slucaju bilo nemoguce odgovoriti djetetu na pitanje (koje bi sigurno i usledilo): Zasto sva druga djeca dobijaju paketice, a ja ne.. !

Nego, pukosmo drugim tokom.. Sry

User avatar
sena internetusa
Posts: 754
Joined: 17.08.2007. 10:07
Location: NIGDJEZEMSKA

Post by sena internetusa »

Iz Sarajeva protjerali Djeda Mraza
Datum: 25.11.2008 20:13
Autor: Željka Domazet
SARAJEVO - Direktorka Javne ustanove "Djeca Sarajeva", koju čine 24 vrtića, Arzija Mahmutović poslije uvođenja vjeronauke za muslimansku djecu iz vrtića je protjerala i Djeda Mraza koji ove godine neće darovati sarajevske mališane.


Mahmutović, koja i sama odijevanjem ne krije svoju vjersku orijentaciju, kaže da je uvođenje vjeronauke u vrtiće "zakonsko pravo" i dodaje da je to za nju "završena priča". O Djeda Mrazu nije rekla ništa.

- Ako se ovako nastavi BiH bi vrlo brzo mogla da postane radikalna islamska država, jer mališani će sutra zauzeti važne političke pozicije i ponašaće se u skladu sa onim što su čuli i vidjeli od ranog djetinjstva.

Ovo je za "Glas Srpske" rekao predsjednik nevladine organizacije "Kroacija libertas" Leo Pločkinić komentarišući dešavanja u sarajevskim vrtićima.

Kantonalne vlasti u Sarajevu donijele su zakon po kome su uveli vjeronauku za muslimansku djecu u sve vrtiće na području grada Sarajeva koji djeluju u sklopu Javne ustanove "Djeca Sarajeva", a čiji se rad jednim dijelom finansira iz sredstava poreskih obveznika.

Kantonalni ministar obrazovanja i nauke Safet Kešo tvrdi da je uvođenje vjeronauke zakonska obaveza, te da vjeronauku pohađa oko 400 mališana bošnjačke nacionalnosti od ukupno 2.600 djece koliko ih boravi u 24 vrtića.

KAKO OVOJ DJECI OBJASNITI ZASTO NISU BILI DOBRI????
Friedns are flowers in life´s garden

kum1
Posts: 450
Joined: 19.04.2007. 10:41
Location: Prnjavor
Contact:

Post by kum1 »

Ma dobro mislim da nije trebalo doci do toga u Sarajevu...nisu oni krivi...

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

СВЕТИ НИКОЛА.
Image

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

sena internetusa wrote:poslije uvođenja vjeronauke za muslimansku djecu iz vrtića je protjerala i Djeda Mraza koji ove godine neće darovati sarajevske mališane.
Ovo je loše !!! Jako loše !!!
Nemam ništa protiv bilo koje vjere i učenja ali vrtići služe za druge stvari !
I najvažnije , što često ismijavam na ovom forumu , gdje je ta čuvena multietničnost koja dolazi iz Sarajeva !?
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Noyes
Posts: 135
Joined: 24.07.2008. 20:13
Location: Teslić

Post by Noyes »

Гдје је seha - ин пост?

Без обзира што га нема, апсолутно се слажем са оним што је seha рекао. Сви смо ми одрасли уз Дједа Мраза и то нам је била највећа радост у дјетињству.
Кока кола јесте направила Дједа Мраза и то по узору на Св. Николу јер им је требао весео дједица за њихове рекламе који ће усрећити дјецу и доносити им поклоне.
Ријеч је о дјеци и не могу да разумијем како одрасли себи могу да дозволе да се "играју" са тако нечим светим као што је дијете. Зашто је битно да ли је Дјед Мраз или Св. Никола ако се дијете смије?!
"Заувијек остати дијете!!!"

User avatar
vasko
Posts: 1156
Joined: 19.03.2007. 18:28
Location: Na tvojim grudima...

Post by vasko »

SV:NIKOLA
Umro bi na tvojim rukama!

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

kum1 wrote:Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji, u pokrajini Liciji u 3. stoljeću. Imao je bogate roditelje koji dulje vrijeme nisu mogli imati djece, pa su od Boga izmolili malog Nikolu koji ime dobija po stricu biskupu u Miri, nažalost njegovi roditelji ubrzo umiru i Nikola ostaje sam. Rim oko 1437.Postaje svećenik želeći širiti ljubav i dobrotu. Uskoro mu umire stric, biskup Mire i svi misle da će ga Nikola naslijediti. No, on skroman i u strahu od te časti bježi u Palestinu gdje živi samačkim životom. Vraća se za nekoliko godina upravo kad umire biskup, nasljednik njegova strica. Ovaj puta nije mogao pobjeći te postaje biskup. Od tada noći provodi moleći, a dane pomažući nevoljnima i šireći vjeru.

Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa. Poput Isusa smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara. Svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kost u grlu, te ga nazivamo i zaštitnikom djece.

U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga. Iscrpljen pokorom i poslovima umire 6. prosinca 327. godine te je pokopan u Miri, gdje se i danas nalazi sarkofag u koji je nekoć bilo položeno njegovo tijelo. Zbog turskih osvajanja tijelo mu je preneseno u talijanski grad Bari gdje se i danas nalaze njegove relikvije...

U blizini roditeljske kuće sv. Nikole, živio je čovjek, nekad bogat, ali izgubio je carsku službu i sav imetak. Imao je tri kćeri, koje bi se mogle udati, ali im nije mogao dati miraza. I nesretni otac odlučio je trgovati ljepotom i mladošću svojih kćeri, da tako zaradi. One su se pomolile Bogu, da ih izbavi od toga zla i spasi njihovu čast i poštenje.

Sv. Nikola nekako je doznao za tu odluku nesavjesnog oca pa uzme vrećicu, napuni je zlatnicima, umota u platno i, prišuljavši se noću potajno do kuće, ubaci zamotuljak kroz prozor. Otac onih djevojaka začudio se, kad je ujutro našao onoliki novac. Vidjevši kako je svota dostatna da časno uda jednu kćer, opremio je i miraz joj dao. To se dogodi i po drugi put; nađe, jednog jutra i drugu vrećicu sa zlatnicima. Spremi on i srednju kćer. Dalje priča ima dva kraja:

A kad je i to bilo gotovo, sve mu je nešto govorilo, da će onaj dobrotvor i po treći put doći pa ga je u zasjedi čekao nekoliko noći. I doista, baš kad sv. Nikola ubaci svoj dar i za najmlađu kćer, skoči otac, stigne neznanca i prepozna u njemu Nikolu. Unatoč zaklinjanju neka šuti, sretni otac je razglasio po cijelom mjestu radosnu vijest.
Drugi kraj priče ide ovako: Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka, pa se domislio, popeo na krov i zlatnike ubacio kroz dimnjak. Kako su se na otvorenom ognjištu sušile čarape, zlatnici su pali u njih, i od tuda dolazi stavljanje poklona bilo u čarape ili čizmice, i Djed Mraz koji poklone spušta kroz dimnjak
...АЈДЕ :?: :!:

Locked