SVETI NIKOLA vs DEDA MRAZ

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
sena internetusa
Posts: 754
Joined: 17.08.2007. 10:07
Location: NIGDJEZEMSKA

Post by sena internetusa »

Sad jel deda mraz ili Sv. Nikola isto ili ne svejedno je nekidan sam negdje citala da je deda mraz Sv. Nikola samo maskiran da siri hriscansku propagandu i´da je zbog toga izbacen iz sarajevskih vrtica .... :shock:
Friedns are flowers in life´s garden

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Noyes wrote:Кока кола јесте направила Дједа Мраза и то по узору на Св. Николу јер им је требао весео дједица за њихове рекламе који ће усрећити дјецу и доносити им поклоне.
Znam da sam zapeo al' *ebi ga... :)
Coca Cola ga je popularizovala, nije ga napravila. Napravio ga je neki crtač još u XIX vijeku, Coca Cola-ina reklama je 30-ih godina XX vijeka. Ima sve na eng. verziji vikipedije. Da, po uzoru na Sv. Nikolu... tamo čak piše Santa also known as St. Nicholas
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

sena internetusa wrote:Sad jel deda mraz ili Sv. Nikola isto ili ne svejedno je nekidan sam negdje citala da je deda mraz Sv. Nikola samo maskiran da siri hriscansku propagandu i´da je zbog toga izbacen iz sarajevskih vrtica .... :shock:
:smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
Image

User avatar
Noyes
Posts: 135
Joined: 24.07.2008. 20:13
Location: Teslić

Post by Noyes »

dogface_gremlin wrote:
Noyes wrote:Кока кола јесте направила Дједа Мраза и то по узору на Св. Николу јер им је требао весео дједица за њихове рекламе који ће усрећити дјецу и доносити им поклоне.
Znam da sam zapeo al' *ebi ga... :)
Coca Cola ga je popularizovala, nije ga napravila. Napravio ga je neki crtač još u XIX vijeku, Coca Cola-ina reklama je 30-ih godina XX vijeka. Ima sve na eng. verziji vikipedije. Da, po uzoru na Sv. Nikolu... tamo čak piše Santa also known as St. Nicholas
Ниси запео, у праву си, ја сам се погрешно "одразила". :lol:
У сваком случају, хвала на исправци.
"Заувијек остати дијете!!!"

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Post by sagittarius_rex »

MAXIMUS wrote: Ovo je loše !!! Jako loše !!!
Nemam ništa protiv bilo koje vjere i učenja ali vrtići služe za druge stvari !
I najvažnije , što često ismijavam na ovom forumu , gdje je ta čuvena multietničnost koja dolazi iz Sarajeva !?
EEEE NESREĆO JEDNA GDJE TI ŽIVIŠ...
>>>---------------------->>>

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Na zemlji ... a ti !?
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Post by sagittarius_rex »

Našao ti da pričaš o Sarajevu i multietičnosti, e moj "jarane" daleko si ti od zemlje
>>>---------------------->>>

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Post by sagittarius_rex »

Možda je neko svatio grubo i bukvalno ovaj naslov teme, nisam ja mislio samo na Svetog Nikolu i Deda Mraza, nego i na to da nam je neradni dan 1. i 2. januar, a 13. januar radni, pa čemu onda da slavimo Svetog Nikolu (osim oni kojima je slava) i Božić 7. januara.
Eto kakvi su naši političari dokle nas dovode, da ne znamo ni običaje ni red, a prihvatamo sve drugo kao da nemamo svoje.
>>>---------------------->>>

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Evo izvoli , objasni mi , spusti me na zemlju ...
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Post by sagittarius_rex »

Nije ovo tema, a otvoriću posebno temu samo sada nemam vremena toliko pisati o tome
>>>---------------------->>>

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Ma samo polako , nemoj žuriti !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

vrsta8472 wrote:Ђеда мраза су измисли Протестанти као замјену за Св. Николу. Зато ја свој глас дајем Св. Николи :D
Protestantni iz koka kole, garant. :lol:

edit: vidjeh DGF post.

Nego, je gledao ko filmm bad santa sa B.B Torntonom i Berni Mekom? Ekstra je.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Gledao i ismij*o se k*o malo djete !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

VIDEO: U BiH izumili islamsku verziju Deda mraza - "Djeda hidžru" koji se odmah izblamirao
27.12.2008. 19:24


U nakani da prate savremene marketinške trendove promicije vjere, u BiH su izumili svoj kontra - patent Djeda Mraza / Svetog Nikole : "Djeda Hidžru", a u povodu Nove hidžretske godine. No, Djed Hidžra u startu je omanuo i zabrljao, obzirom da je krenuo u posjetu vrtiću i ustanovi u kojoj su već počele zimske ferije, pa je Djed Hidžra morao otkazati utemeljiteljsku posjetu.




Inače, ovo je potpuni novitet na vjerskoj sceni u BiH, jer se Djed Hidžra do sada nije pominjao u javnosti. Ključno pitanje, za sada, glasilo bi: hoće li Djed Hidžra, kao novoutemeljeni "svetac" i marketinški trik islamske zajednice u BiH, svoje saonice svezati za sobove, jelene ili kao što je najizglednije, a u skladu sa tradicijom - za bosanske brdske konje. Sasvim sigurno da će pokušaj oponašnja marketinškog stila Božića naići na vrlo različite reakcije, tim više što je javnost već potresla afera sa zabranom Djeda Mraza u sarajevskim vrtićima.




(Biznis.ba)
Ocekujem kako ce federalci za par dana izaci u javnost sa objasnjenima da njihov Djed Hidzra postoji vec stoljecima, daleko prije Sv Nikole i Deda Mraza, ali da su ga Srbi bili zabranili :lol:

Nego, hajd da i mi sada napravimo Deda Drazu :D


Image

Locked