Fiskalizacija

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Fiskalizacija

Post by Franz »

Ne znam kako vi gledate na ovaj fenomen...ali sve mi se cini da ce neko iz vrha vlasti RS debelo profitirati od onih bugarskih digitrona sto poturaju/namecu narodu pod cijenama od cca. 900 km...a zna se da im je nabavna cijena u Bugarskoj 39 eura.

E ovo mi nije jasno kako je narod sebi dozvolio...bez bojkota i strajkova...stvarno smo ovce ali za shishanje!!!

I javna je tajna da monarh Dodik sa svojim saradnicima drzi monopol u prodaju tih istih digitrona...uzas! :roll:
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Fiskalizacija je potrebna ovoj zemlji radi bolje naplate poreza !
Ali , kao što FRANC reče , digitron naplaćivati po ovim cjenama je otimačina bez presedana !!!
Zašto se niko ne buni !? Pa jednostavno , živimo , radimo , mislimo obojeni u stranačke boje bez prava na vlastito mišljenje , kupljeni tj. potkupljeni malim sitnim ustupcima ( opet stranački ) a sve to upakovano u zakon i ,,bolje sutra,, !!!
Monopol u ovom slučaju ne može niko da mi opravda i objasni !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

900km? :D

Bravo, kad bi kod nas auta isla na vodu, litra bi bila 5km.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Nektar
Posts: 532
Joined: 05.02.2007. 21:22

Post by Nektar »

Наш премијер изгледа мало губи компас, кад је у питању унутрашња политика. Колико је крив он, толико је и СДС, јер се показало да знају функционисати само на власти, док као опозиција једва преживљавају. Апсолутно им промичу како фискализација, тако и остале Додикове "акробације". Миле је својевремено врло жестоко критиковао чак и релативно добре потезе актуелних влада, а о лошим да и не говорим.
Незгодно је бојкотовати фискализацију, барем овакву, на појединачном нивоу. Добијеш по ушима и готово. Не знам да ли постоје нека удружења малих и средњих трговаца, али с обзиром да фискализација почиње од њих, једино би се преко удружења могао пружити неки отпор.
Поред фискализације, још неке уредбе премијер утјерује по принципу штапа и канапа. Прва од њих је ова задња уредба о смањењу марже на хљеб, млијеко, вјештачка ђубрива итд. Невјероватно како је то представљено као бриљантан потез владе, а у ствари се ради о отимачини од трговаца, и то малих, којима није остављен избор него да се уклопе у 8%. Кобајаги је то договорено с удружењима, али не бих рекао да је то мјеродавно за све оне које је погодила ова уредба. С друге стране, прича о укидању или смањењу ПДВ-а за исте ове производе иде врло споро. Просто је забрињавајуће колико је ова уредба добила медијске пажње, чак кажу како су неки трговци спустили цијене и прије рока, као ето једва дочекали. Што рече један од анкетираних грађана:"Какво појефтињење, поскупе за 50% па смањују за 10..."
Живјели!!!

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Vidim ovih dana haraju inspekcije po gradu kako lokalne tako i republičke ...
Kontrolišu cijenu hljeba ... imaju strogo propisane marže ...
Ali zato i dalje kase ne pojeftinjuju a da ne pričam o maržama na ,,modernim digitronima iz Bugarske,,
Bože , pa dokle !?!?
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
IloVa
Posts: 265
Joined: 01.07.2007. 10:26
Location: Austrija

Post by IloVa »

kakvo je stanje sa cijenom nafte u RS? u austriji stalno pada, jeste da je sitno, ali nakupi se. . .

User avatar
LEGIJA
Posts: 471
Joined: 17.05.2007. 11:34
Location: Canada

Post by LEGIJA »

trenutno je nafta ovdje 2.22 KM naj jeftinija pa ide do 2.45 KM :smt117

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Isto kao u At... Cak je dizel u At i jeftiniji (u Tirolu 1.14, sto bi znacilo da je u Lienzu i Kärtenu ispod 1.1), a kada se tu ubroji jos i razlika u kvalitetu goriva i opsta razlika u standardu- onda je to uzas!!!

Nego, sto se fiksalizacije tice- smatram da je uvedena samo da bi neko ogrnuo lovu.. Vjerovatno ide uz dogovor sa premijerom, pa se uvoze kase za smijesne cijene a prodaju po nemoguce visokoj.. Uostalom, izgleda da im se bas zuri da zarade, jer je donesen i nemoguc rok za uvodjenje iste!

U principu, po meni je ta fiksalizacija potpuno bezveze! Posebno u manjim prodajnim mjestima, jer ko hoce da pronevjeri porez- proda robu bez racuna i to je to.. Kupce u vecini slucajeva racun i ne zanima, tako da...

User avatar
LEGIJA
Posts: 471
Joined: 17.05.2007. 11:34
Location: Canada

Post by LEGIJA »

Dragi nas Dodo i SNSD :smt117

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

У Пореску управу Републике Српске (РС) данас до 13.00 часова поднесено је укупно 12.700 захтјева пореских обвезника за иницијалну фискализацију, изјавила је Срни портпарол Пореске управе Мила Штркић.

"Само током данашњег дана, дакле до 13.00 часова, пристигло је 790 захтјева за фискализацију, а током јучерашњег више од 4 000", прецизирала је Штркићева, додавши да су се обистиниле претпоставке да ће порески обвезници у посљедњи час подносити захтјеве.

Она је подсјетила да постоје двије групе пореских обвезника за фискализацију - прва, која броји између 30 000 до 40 000 пореских обавезника требало је да буде фискализована до 15. новембра, док је рок за другу групу, за њих око 70 000, 31. децембар.

Из Пореске управе РС је раније упозорено да за прву групу пореских обвезника неће бити продужења рока за фискализацију и да су порески обвезници дужни да до тог рока, 15. новембра, преко овлаштеног сервиса, поднесу Пореској управи РС захтјев за иницијалну фискализацију.

Према Закону о фискализацији, рок за прву групу пореских обвезника, у које спадају малопродаја, хотели, ресторани, хемијске чистионице и сличне дјелатности, најприје је био 30. септембар, али је рок продужен до 15. новембра, због већег броја субјеката који учествују у овом процесу.

Због обавезе увођења фискалних каса, продавци на пијацама у РС у четвртак, 13. новембра, нису изложили робу у знак протеста због увођења фискалних каса.

Министар финасија Републике Српске (РС) Александар Џомбић раније је рекао да, упркос протесту запослених на тржницама у РС, неће бити промијењена одлука према којој су они обавезни да набаве фискалне касе.

"Њихово образложење да је технички неизводиво да се касе уведу на тезге на пијаци, није тачна, јер све које су прошле техничку контролу и добиле сертификат, имају батерије, односно додатна напајања, и могу да раде током дана и издају фискалне рачуне. По завршетку дана, порески обвезник дужан је да пошаље податке пореској управи. То значи да не мора да има струју да би радио са фискалном касом", рекао је Џомбић.

Министар финансија РС оцијенио је да није добра мјера да се социјални проблеми рјешавају тако што ће се некоме дозволити да ради илегално, као што то ниједна земља у окружењу и ЕУ није урадила.

"На овај начин желимо смањити сиво тржиште тако што ћемо легализовати све токове, и за социјалне категорије обезбиједити средства да би их кроз правилне програме упутили онима којима су најпотребнија", нагласио је Џомбић и додао да је иницијатива продаваца на пијацама за изузимање од те обавезе стигла касно, подсјетивши да је Закон о фискалним касама усвојен у јуну 2007. године.

Из Пореске управе РС упозирили су да су казне за неувођење фискалних каса између 2.500 до 15.000 KM, па чак и до затварања радње на 60 дана.
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
BETMEN
Posts: 726
Joined: 11.12.2007. 00:24
Location: TU NEGDJE
Contact:

Post by BETMEN »

Cista krada i otimanje para.
POSMATRAM VAS

User avatar
Krajo
Posts: 320
Joined: 14.11.2008. 08:16
Location: jos sAMO par kORAkA

Post by Krajo »

a sta bi na to rekao nas drug TITO :?:
koME to jos nesTO ZNACI

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Са том фискализацијом хоће да погњаве и ово мало народа који се бори за живот. А јаки ће остати. :( Чуј увести фискалну касу човјеку који ради на бувљаку и иде у набавку по робу за неких 200 - 300 КМ и сада хоће да му отму неких 1000 и више марака а уз то све и сваки мјесец шта све следује уз ту проклету машину фискалну касу. :evil:
Image

User avatar
ThunderBird
Posts: 2455
Joined: 12.08.2007. 20:27
Location: Sparam pokojnog Đole Gunjevića njive sa kontra strane brda...
Contact:

Post by ThunderBird »

Ne brigaj Njego... sve robe koja se nabavi "na crnjaka" će se i prodati na crnjaka...

Fiskalna kasa nije vidovita... niti zna šta ti imaš u gepeku auta ni ispod pulta :wink:

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

IloVa wrote:kakvo je stanje sa cijenom nafte u RS? u austriji stalno pada, jeste da je sitno, ali nakupi se. . .
Није ни чудо што ови нафтни лопови украду месечно по 30 милиона КМ од продаје нафте... Видите колике цене нафте држе на пумпама, а цена нафте је на светском тржишту са 147 долара пала на 48 долара по барелу.... То је појефтињење за 67,34 % ... Када се узме у обзир да је нафта код нас била 2,54 КМ , а да је сада 1,95 КМ види се да је цена нафте снижена за тек 23,22 % , што је за 44,12 % већа него што је снижена цена нафте на светском тржишту... Да су снизили цену за 67,34 % као на светском тржишту, цена нафте би на нашим пумпама била 0,83 КМ ... Али како би тада нафтни лопови зарађивали екстра профит од 30 милиона КМ сваког месеца...
ImageImage

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Kradja, kradja.. Isto sranje i u At.. Dizel je oko 1,06 a benzin nesto malo ispod eura.. (ne svaki dan, varira)...
ALI, drzavi nije u cilju da izvrsi pritisak i natjera da smanje cijenu, jer uz vecu cijenu po litru- ubara i veci porez (oko 60% od cijene ide direktno u drzavnu kasu).. Tako da..

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Radi se o tome da su rafinerije u okruzenju, od kojih nasi distributeri nabavljaju gorivo, napravile velike zalihe po znatno visoj cijeni od danasnja 48 dolara. Mnogi su kalkulisali da ce barel do kraja godine dostici cijenu od 190 dolara pa su vidjeli u tome mogucnost zarade. Malo konkurencije ne bi skodilo pa se mozemo nadati nizim cijenama kad proradi nasa rafinerija. Medjutim, koliko sam imala prilike da cujem, Dodik uvodi novu taksu za gorivo od 0.10 KM po litri za igradnju puteva. Naftasi su se izjasnili da oni nece to placati vec krajni potrosaci. Pa ko voli, nek' izvoli...
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Јест али када су набавили по једној цени ту нафту и када је долазило до поскупљења на светском тржишти, што не продаваше ту нафту по јефтинијој цени.... Што су је поскупљивали.... Сада када треба да појефтине , правдају се да су је купили по скупљој цени.... Јако цинично од њих.... Да је којим случајем цена нафте поскупела поскупели би је и они без обзира што су је набавили по јефтинијој цени...
Сељак, тако је и код нас, само што паре од те нафте већином иду у џепове нафтних профитера, а не државе....
ImageImage

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

KIVI76 wrote: Сељак, тако је и код нас, само што паре од те нафте већином иду у џепове нафтних профитера, а не државе....
Cuj "seljak".. Ma nemoj da te ja gacam opankom :lol:

Ne, nisi upravu.. naftni profiteri dobijaju svoj dio na neki drugi nacin (neznam ja na koji, ne pitaj me), a onih 60% koliko se racuna na ime poreza ide u drzavni budzet, ali, istinu za volju- zavrsava na Lijevce polju u ime poljuprivredne subvencije :)
To si vjerovatno htjeo da kazes...

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Kivi, djelimicno si u pravu. Kada nafta poskupi, ovi nasi odmah ujutro dizu cijene kao da ta ista nafta dolazi do nas brzinom svjetlosne godine. Drugo, ni drzavi ne odgovara da gorivo bude jeftino zbog akciza.
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Како год било и како год окренеш, све то пуца по нама и по нашим џеповима, као ово горе што неко наведе, тих 0,10 КМ по једној литри за путеве РС .... Опет ће неко да види у томе добру зараду, од које држава опет неће вероватно видети ништа....
ImageImage

User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

A super to 0.10 od 1l goriva, samo da to zavrsi gdje treba a ne u izgradnju Dedinja, oliti Dolaktasica i tako toga.

To finansiranje puteva kroz gorivo postoji naravno i ovdje pa se Mile malo ugledao.

Ma samo opusteno, bice kako Mile veli, no need da se vi sikirate.

Elem, SIS, kako ono bi?

Da mi kupis Mileeee...

P.S
Da se editujem i vratim na temu. Mene bas interesuje kako ce rijesiti to sa fiskalnim na buvljaku? Jel se to mora dirati?

Ajd Franzu sto hoce da uvedu ali ovima... :lol: :lol: :wink: 8)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Medjutim, koliko sam imala prilike da cujem, Dodik uvodi novu taksu za gorivo od 0.10 KM po litri za igradnju puteva.
To postoji sirom Evrope, npr u Zapadnoj Evropi je iznos naknade za puteve 50 odsto od maloprodajne cijene goriva. Kod nas toga i ako je bilo bilo je 10% maksimalno, bar znam za ex Yu. Ta cifra od 0.10 i nije strasna, ako ce tokao sto Sheki kaze ici tamo gdje treba. Sad naravno, ova goveda naftasi nece placati, jer im je vec profit zakinut sa ovom rafinerijom u Brodu.
Sto se tice smanjena cijene goriva, nije niko lud da se odrekne zarade, posebno kad ga niko ne kontrolise.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Mene bas interesuje kako ce rijesiti to sa fiskalnim na buvljaku? Jel se to mora dirati?
Јесте да су ми фискалне касе на врх лаве ( радим у фирми која их продаје ), ајде да појасним ово око бувљака.

Наиме, продајне тезге су према Закону о фискализације ( донесен 2007. ) сврстане у прву групу обвезника који морају увести фискалне касе. Каса која је намјењена за овај вид продаје ( ИНВЕНТА ) у себи има пуњиву батерију која према тврдњама произвођача може радити више од 8 сати у фискалном режиму. Тај исти произвођач је занемарио чињеницу да ГПРС терминал за пренос података са фискалне касе на сервер пореске управе ради искључиво на струју. Пошто тезге на бувљаку немају струју, терминали су дакле неупотребљиви. Али, не лези враже, господа из Министарства финансија је пронашла компромисно ријешење.
Продавци према овом рецепту могу продавати робу и издавати фискалне рачуне, а пренос података могу обављати од куће !? При том заобилазе прописани протокол према којем је терминал саставни дио фискалног пакета и као такав је нераздвојив дио овог система. И у прописаном формулару је наведено да мјесто инсталације фискалне касе обухвата касу и терминал, а рачун за мјесечни пренос података ( 8,00 КМ + пдв ) долази на адресу мјеста инсталирања касе, дакле на адресу гдје терминал физички није смјештен.
Још једна од небулоза за ову групу корисника јесте податак из техничке спецификације о температурном режиму рада касе. Произвођачка декларација гарантује несметан рад на температурама од -5 до + 40. Свако од нас зна да су људи на бувљаку буквално под ведрим небом гдје се температура зими спушта и до - 15 степени Целзијусових.

Постоји још море нелогичности, али мене највише нервира бирократска компонента укупног пројекта. Најједноставнији захтјев у себи садржи најмање 60 различитих папира, док за продајна мјеста са више каса/штампача ( мегамаркети ) тај бунт премашује цифру од 100 разноразних формулара и докумената.

Цјелокупан систем уноса предмета у базу података Пореске управе је нестабилан, константно се преправља због недовршености. Сервер редовно пуца због преоптерећености, подаци Пореске управе и подручних јединица су неусаглашени, а сав терет процеса је пребачен на сервисе, дакле људе који се требају бавити техничим дијелом комплетног процеса.

Пријети нам се раскидањем уговора о дистрибуцији, огромним казнама и законским санкцијама. Нико није нашао за сходно да нам објасни разне зачкољице, које смо сами у ходу морали ријешавати, а купе сав кајмак за себе. Ми имамо само корист од минималне марже ( 3-4 % ) и обавезног годишњег сервиса. Многи ће рећи да нам је " пала кашика у мед ", али вјерујте да ово неби пожелио ни најгорем непријатељу. У пројекат смо ушли да наше сталне клијенте ( којима одржавамо системе и који преко нас раде набавку техниче опреме ) неби оставили на цједилу и то је једина истина.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

У пројекат смо ушли да наше сталне клијенте ( којима одржавамо системе и који преко нас раде набавку техниче опреме ) неби оставили на цједилу и то је једина истина.[/quote]


Lijepo si to aqua pojasnio,ni meni nije bilo jasno na kakav nacin izvrsiti fiskalizaciju na buvljaku.
E sad vjerovacu da ste u taj projekat usli zbog stalne klijantele. :lol:
Ne mogu da precutim i to da su cijene kasa enormno visoke,u kvalitet ne bi ni da sumnjam.
Al sta sad, sto se mora,mora se...
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

Locked